Uit de Omstreken [fIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 20 December 1937 YSSSCHERIJ-BERICHTEN UIT DE BONTE WAERELD Uit de Rijnstreek Geschiedenis van de paraplu HAARLEMMERMEER. Loop der bevolking. Gevestigd: Douwe Griepsma, Aalsmeer- riérdijk 132; Willem M. M. Slinger, Nieuwe- meerdijk 452; Berend Donker, Schipholdijk 157; Jacob A. Swart, Meidoornweg 69; Wilhelmus Dam, Hoofdweg 682; Herman Doppenberg, Schlpholweg 13; Johanna M. van de Baadt, Venneperweg 1149; Marlnus ran der Eist, Nleuwemeerdljk 291; Baltha- jar C. de Helj, Dr. Heijelaan 30; Adrlana Onder de Linden, Kruisweg 1571; Gerrit Hofman, Aalsmeerderdljk 551; Margaretha Semeljn, Lljnderdijk 46; Nlcolaas E. fbckens, Roerdompstraat 23; ApoLlte F. Wlckel, Kruisweg 1481; Wilhelmus J. Inne- mee. Roerdompstraat 41; Jannetje Vlaming Stationsweg 74; Bote C. Radsma, Meidoorn- weg 33. Vertrokken: Jannetje Bakker naar Am- hem. Weertjesstraat, stichting „Welkom"; Gijsberta A. M. Meijer, naar Heemstede, Wipperplein 16; Jansje de Pous, naar Aals meer. Helling 77; Victor J. d'Haens naar A'dam, Groenendaalstraat 46 hs; Johannes Lindeman naar Haarlem, Kleine Houtstr. 71; Bernardus Schaftenaar n. A'dam, Javastraat-183 1 hg; Johanna M. Zoet n. Bloemendaal, Veldlaan 16; Johanna H. van Kessel naar Arnhem, Noordelijke Pa rallelweg 11; Bernardus T. Sekreve naar A'dam, Jan van Galenstraat 233; Leendcrt Keijngoud naar A'dam, Boeboom Tous- Küntstraa/t 41, 2 hg; Hendricus de Heus n. A'dam, Adm. de Buijterweg 256 hs; Anto- Leeuwarden, idus J. Glts naar A'dam, Merwedeplein 19; Carel J. Ilbrink, naar A'dam, van Spilber genstraat 109, 2 hg; Arle R. van der Maarel naar Haarlem, van Zeggelenstraat 64; Arend Hamstra naar A'dam, Wognummer- straat 49; Wullem van Enter naar Haar- lemmerliede ca. Polanenstraat 11. SASSËNHElM. Burgerlijke Stand. Geboren: Teun. z. van J. C Zandvliet en G. van der Strgt Comelia Adriana. d. van H. Th. Slingerland en A. M. van der Berg Theodorus Marcel Victor, z van J. P. d'e Greet en C J. Witteman. Getrouwd: G. J. Vos, 29 jaar en E. de Kwaasteniet, 27 jaar. Overleden: J. M. de Kolff, 85 jaar, echt genoot van J. G, D den Haseiaar. Loop der bevolking. Gevestigd: A. M. A. Juffermans. Kas tanjelaan 5 A. M. van Gemert. Berken laan Wed. Langeveld geb. H. van de Geest, Julianalaan 19 J. G. Bocxe. Zand- slootkade 24 M. Fokkema, Berkenlaan 4 G M. B. Meijer. Iepenlaan 42. Vertrokken: W. Vis. Hoofdstraat 367 naar Llsse L. A. Hubsoher, Hoofdstraat 306, naar Delft M. J. Klpplng. Iepenlaan 9, naar Den Haag D. H. en H. Schalk. Kool laan 3. naar Lelden E. Link, Lindelaan 12. naar Wassenaar J W Pouwels Hoofdstraat 191, naar Oss L. Britsemmer Lindelaan 18. naar Alphen a. d Rlln D. Plagmeijer. Molenstraat 21, naar Hooge- veen H. M. Blsschops en gezin. Molen straat 19. naar Noordwijk. Tot onderwijzer aan de Herv. schooi •"•"lier ls benoemd de heer K. Boelens te ALPHEN. Gevaarlijke hond. Het 6-j. zoontje van den heer B. in de Willemstraat werd zoodanig door een hond beten dat hij tal van ernstige verwondin gen bekwam en terstond onder behande ling van een dokter moest worden gesteld; deze heeft verschillende wonden gehecht. De ver. ,.De Natuur ln Huls" verga derde ln het Nutagebouw. Tot bestuurslid werd de Ifcer P. Rijnsburger gekozen. De heer Blok uit Leiden behandelde,JJe kweek van de Maanvlsch". In deze zeer leerzame causerie gaf hij raadgevingen omtrent tem peratuur, waterstand, voeding, bewaaie- ring der eieren, enz. Na behandeling volg de een geanimeerde gedachtenwlsseling. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria d. van P. Schelvis en J. M. van Hamelsveld; Hen- drika Gerdlna, dochter van J. Klootwijk en M. Vos; Leonardüs Theodorus Maria, d. v. Th. P. Bader en M. E. van Marls; Gljsber- tus Jacobus, z. van J. Hagen en N. M. van der Spek; Johannes z. van J. Benschop en A Pannekoek; Pleter z. van J. G. C. Hoog^ ieen commentaar op deze wet schreef van land en N. M. van Kuijk; Jacobus z. vani 220 bladzijden G. Pannekoek en R. E. de Vos; Sientje d.- ran J. van der Pol en H. Slinger; Wouter Antonius Maria, z. van A. C. Willems een A. M. W. van der VTugt; Johanna Christina, d van L. Maarsen en A. C. Vreeken. Ondertrouwd: Willem Tates 26 Jaar en, Willcmijntje M. van Grootveld; Martinus Kroon 25 jaar en Gerrltje Krijger 23 jaar. Gehuwd: Jakob S. Wlersema 30 jaar en' Dirkje Bos 30 jaar; Jan J. Petri 31 jaar en Gerharda W. Jeurlng 29 jaar. Overleden: Adrianus Wilhelmus 6 dageh i. van H. Glas en J. Jansen; Geertrulda van Kouteren 64 Jaar geh. met J. Commis- MTis. HILLEGOM. Loop der bevolking. iV: Gevestigd: J. A, de Bil, Leidsehestraat 17 - S van Dij'k. Weeresteinstraat 3 J. W., ran Eiik-Joppe. Molenbuurt 17 C. Korte-' kaas. Hoofdstraat 109 H. Middel. Meer straat 28 G Weijnen met gezin. Stations weg 45 A. van Zuljlen met gezin. Noor derlaan 14. naar Rush Ierland;, co Diblin, Malnstreet' W. A. J, Maas, Amersfoort. Utrechtsche. straatweg 228 G. van Tol. Haarlem. Wll- -traat 55 T. Keljzer. Den Haag, Daan van Elk en Duin 170 J. P. Veld muizen van Zanten-van Eesteren met kind USA. Philadelphia M. D. C. Hoogkamer Zwolle, Warmoesstraat 32 n. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Adrianus Johannes, van J. A. van der Hulst en B. Veenswijk Godefridus Hendrikus. z van M. Kriege en G. Boer Gerardus Cornells, z. van N. Semp en C. A. van Haestregt Cornells Johannes Maria, z. van P. A. Klinkenberg en C. Verhoeve Johannes Cornells, z. van A Klaüwegt en A. Kuiper. Ondertrouwd: G L. Hoogteljling en H. Pmlippo o. Troost en W. A. Vermeer I- J. Boot en O. Förster Overleden: J. A. de Groot, m„ 71 jaar J van Kerkwijk, echtgene. van H v d. wher, 71 jaar. WASSENAAR. VERGADERING HOLL. MIJ. v. LANDBOUW Uiteenzetting van den heer de Grooth over „De Pachtwet". Door de afd. Wassenaar en Voorschoten van de Hollandsche Mij. voor Landbouw en den Bond van Melkveehouders werd In den Grooten Ouden Deljl een vergadering ge houden. Als spr. trad op mr. G. de Grooth over: „De nieuwe Pachtwet". De Voorzitter van de afd. Wassenaar de heer G. J. van der Stoel opende en wees er op, dat de heer de Grooth een bij uitstek deskundige ls die ALKEMADE. Loop der Bevolking. Geboren; Maria Josepha Johanna, doch ter van J. J. van Dijk en A. P. van der Meer Cornells Petrus, zoon van P. J. Zwetsloot en H. Berg Gerardus Bernar dus, zoon van G. van der Fits en E. van der Lubbe Gerardus Jacobus, zoon van O. J. van Leeuwen en W. M. Belt Overleden: Grietje Gortzak, weduwe van C.hr. Willems, oud 70 jaar J. G. Grefte, oud 70 jaar. Ondertrouwd: N. van der Meer. jm., oud 37 jaar en A. M. Schoonderwoerd, jd. 34 j. De heer de Grooth merkte op, dat de Pachtwet een belangrijk stuk sociale wet geving op het gebied van den verpachter en den pachter ls. Deze wet brengt contróle van rechterlijke Instanties op Alle pacht- contracten. ZIJ geeft voor den pachter recht op reductie bij onheilen, op vergoeding voor aangebrachte verbeteringen, op verlenging van de pacht tegen den wil van' den ver pachter. Onder deze wet eindigt een over eenkomst niet bij overlijden van pachter of verpachter, behalve het recht van den pachter om bij overlijden ontbinding te vragen. Een eisch van deze wet ls eèn zelf standige agrarische rèchtépraakmet mede werking van leeken, die op landbouwkundig gebied hun sporen hebben verdiend. Alle genoemde rechten kunnen door bepalingen in een contract opgenomen niet buiten werking worden gesteld. Alle pogingen om de wet te ontduiken, b.v. door afzonderlijke verpachting van het huis en het land, om door hoogere huur van het huis aan een hoogere pachtsom te komen, of gefingeerde verkoop van de boerderij met betaling van rente van de koopsom, zullen falen, omdat dergelijke overeenkomsten zullen worden beschouwd als pachtovereenkomsten. De eigenaar van den grond kan zelf exploitee- ren met een zetboer, maar dan moet blijken Vertrokken: W M. Ruigrok met geztalvtó he"t"dïag^n"van"hetTriirö'To^den -v-, vH TtibllM "Ff ,4 f ■»-, t NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Ingekomen: W. F. Hennink, Zwarteweg M. Niemantsverdrlet, Idem; A. G. van •eisen, voorstraat 76; A. Leopold Rem- wandtweg 13; E, M. Boogmans, Langeveld l?'21; A. van Helden, echtg. T. Bosma, wnzastraat 4a; J. Th. M. Riemvls, Schaf- 'erstraat 14; A. Vaneveld, Hoofdstraat 50. vertrokken: J. Brakel en fam„ n. Does- SSS' 0oliPoortstraat; C. J. Verhaaff naar ««Ia. Hendrikstraat 1; H. Tappen'oeck en naar Hollywood (U.S.A.); G. M. B. "vier naar Sassenheim, Iepenlaan 42; A. w ilaar HUlegom. Meerstraat 154; H. wl?e'\rk "aar Utrecht, Alexander "riankade 14; J. W. Star naar Rtjnsburg. ïïgtgeesterweg 48; A. A. Calen naar narmond A, 79. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Josephus z. van P. J. Diei; cn M. M. Caspers; Arend z. van A. an der Wiel en S. Hazenoot; Helena Jo anna Adrlana d. van P. van den Berg en Hermans; Jacoba d. van W. Hoek en A. azenoot; Jozephus Gerardus Petrus [°en z. van L. W. Turk en J. M. Koele- B:sve;Ant0n z' van Hoogstraten en m, den gleden; Carel George Frederik Phi- "PPens 64 jaar geh. met M. J. H. Rlet- b„, _rGeertrulda Wilhelmina van der Bilt, 74 .Jaar, wed. D. Kampman; Agnes van "Cijden 78 jaar wed. J. Gordijn. eigenaar en van een salaris aan den zet boer. Het is voor den verpachter zaak, om alle overeenkomsten schriftelijk aan te gaan, want zou dit niet gebeuren, dan heeft de pachter het recht om de betaalde pacht over alle Jaren van het mondelinge contract terug te elschen. Deze bepaling is ge maakt om tot het maken van schriftelijke overeenkomsten te dwingen. Maatstaf voor de contracten ls. dat er geen buitensporige verhoudingen door voor mogen komen, ln de eerste plaats wat be treft de pachtsom. BIJ de controle wordt nagegaan, of de pachter op de hoeve een redelijk bestaan zal hebben, en wanneer het met de pachtsom naar de meening van den rechter niet ln orde ls, weigert hij de over komst goed te keuren. De rechter kan b.v. ook voorschriften ten aanzien van bebou wing weigeren. Als het contract eenmaal tot stand ls ge komen met goedkeuring van den rechter, dan loopt dit niet op een daarin bepaalden tijd af. Dit kan alleen door opzegging van den pachter of den verpachter, met dien verstande, dat bij opzegging van laatstge noemde de rechter over de opzegging heeft te beslissen, en als de pachter er verzet te gen aanteekent kan de rechter de opzegging vernietigen. De rechter zal de werkelijke be langen van pachter en verpachter tegen elkaar afwegen. Valt de beslissing ten gun ste van den verpachter uit, dan heeft deze den pachter een redelijke schadevergoeding uit te keeren. De pachter van zijn zijde, ls tot het geven van een schadevergoeding nimmer verplicht. Aangezien een contract niet eeuwig kan duren werd bepaald, dat opzegging mogelijk ls ln het z.g. jubeljaar, d.w.z. na het tiende Jaar. De verpachter kan dan opzeggen met in achtneming van een opzeggingstermijn van l'lt Jaar en een behoorlijken tijd voor ontruiming. Hoewel het niet ln de wet staat ligt het ln de bedoeling om, wanneer men aan den toestand gewend is geraakt, het jubeljaar te schrappen. Art 5 van de wet maakt het mogelijk om ln bizondere omstandigheden voor één jaar te verpachten, b.v. als de boerderij voor den zoon ls gekocht, maar deze nog op de land bouwschool ls. Het verpachten geschiedt dan op eigen risico, d. w. z. dat moet worden afgewacht of de rechter na verloop van het jaar de opzegging goedkeurt. Onder derge lijke omstandigheden kan ook voor drie ja ren worden verpacht en deze termijn is bin dend, Indien de rechter zijn sanctie er aan verleende. Veranderingen ln het bedrijf ontstaan door natuurrampen etc., openen de moge lijkheid om wijziging van de overeenkomst aan te vragen, echter ls orijsval van de land'oouwartlkelen geen reden om remissie aan te vragen. De pachter heeft recht op vergoeding voor door hem aangebrachte verbeteringen, met dien verstande evenwel; BOSKOOP. Jaarvergadering R.K. Staatspartij. De afd. Boskoop der R.K. Staatspartij kwam ln het "R.K. vereeniglngsgebouw in aig. ledenvergadering bijeen. De voorz., de heer Th. A. Hondljk. opende. Uit het fi nancieel verslag bleek, dat er een kas saldo is van J. 15.86. De notulen werden onveranderd vastgesteld. In het Jaarver slag van den secretaris, werden herdacht de overleden bestuursleden de heeren: Th. Bereij en R. Pannebakker. Het bleek dat de aid. thans 425 leden telt. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren; Th. A Hondijk, Adr. Blom ert J. G. Miens, terwijl in 3 vacatures werden gekozen de heeren G. H. Stootjes, Alb. van Rijn en J. Roze- meyer. Als afgevaardigde naar de vergade ring Statenkring en Kamercentrale werd benoemd de heer W. J. van der Meer, en als diens plaatsvervanger de heer P. G. de Gunst. Na rondvraag volgde sluiting. HAZERSWOUDE. Bijeenkomst A.R. Propagandaclub. De AH. Propagandaclub vergaderde on der leiding van den heer C. Bogaards. Art. 10 „Decentralisatie" van het Program van Beginselen, werd ingeleid door den heer P. J. v. d. Haven. De eisch ls vooral histo risch bezien, meerdere decentralisatie, al dus spr. Sterk werd dit door spr. geaccen tueerd door te wijzen op de centralisatie- gedachte der Fransche revolutie, zoóals die onder liberaal bestuur ln stand werd gehou den. De strijd van Grben. Mackay en Kuy- per op dit terrein is rijkelijk beloond door hetgeen reeds is verkregen. Vooral ln onzen tijd dient de strijd vóór de gezonde decen- trallsatiegedachte tot fundeering van onze zienswijze op dit terrein tegenover de mis bruikte vrijheid, door slecht gemeente- betheer van hen, die als volgelingen der revolutie een onverantwoordelijke gemeen tepolitiek voeren. Daarom is het noodzake lijk, dat de regeering ten opzichte van die gemeenten een streng toezicht houdt. Daarom niet de decsntralisatiegedachte ver werpen, maar excessen met vaste hand be strijden en streven naar de ontplooiing van hetgeen gevormd werd door de historie, naar tijd en plaats. Hierop volgde een levendige bespreking. De heer G. Drexhage gaf een keurig nationaal en internationaal overzicht met bespreking, waarna de voorzitter de verga dering sloot en de heer P. J. Haven voor ging met dankgebed. Het Dames-comité Dorcas" heeft de door haar vervaardigde kleedingstufcken benevens eenlge woll. dekens over verschil lende behoeftige gezinnen in de gemeente verdeeld. Een en ander werd dankbaar aanvaard. De Afd. van den Geref. Bond hield ln de bovenzaal van het Oude Raadhuis haar najaarsvergadering. De voorzitter, de heer A. A Matze, opende en behandelde den arbeid van den Bond. De secr., de heer Js. van Pijlen, las de notulen, die onder dank zegging werden goegekeurd, waarna de heer W. J. Dekker een keurig uitgebreid verslag uitbracht van de Bondsvergadering te Uitrecht. Na behandeling van bondsaange- legenheden en rondvraag eindigde de heer A. van der Linde met dankgebed. Door den Kerkeraad en Kiescollege der Ned. Herv. gemeente zijn tot ouderlingen herkozen de heeren Jac. de Kort en C. Quartel en tot diaken de heer M. J. Ra- vensfberg. NIEUWKOOP. ONTWIKKELINGSAVOND. Inleider kapelaan Stet uit Noorden Voor een uitstekend bezette zaal sprak kapelaan C. Stet uit Noorden voor den R.K. Volksbond, Ingeleid door den heer Carel Eljs in het kader van de serie lezin gen over: „Cultuur en beschaving met en zonder God". Spr. zette oa. in den breede uiteen, hoe na de Fransche revolutie de cultuur tot doel ls gemaakt, hoe tot dan toe ongeken de krachten der natuur ontsluierd werden, maar hoe voorbijgegaan werden oorzaak en hoogste doel van het leven, God zélf De moderne mensch heerscht over de natuur, aldus meent spr. HIJ roept het licht, op, verwijst den bliksem naar de diepte der aarde, de machine staat hem ten dienst, den aether beveelt hij te trillen om zijn boodschappen naar de verste uithoe ken der aarde over te brengen. Aan de electronen geeft hij bevel zich in beweging te zetten en het electrlsche licht en de electrische kracht te leveren. Over den geest heeft hij nog weinig te zeggen, maar dat komt wel. aldus spr. In het slotwoord geeft spr. aan hoe daarbij onze levenshouding ls en moet zijn en dat ons hoogste en ons eenlge levens doel moet zijn; „God". Door de ver. „Het Hoogeland" werd onder veel belangstelling in de Chr. school e«n propaganda-filmavond gehouden. Ge draaid werd de film „Door de branding", waarin het mooie doel en het werk dezer vereeniging goed tot uiting kwam. Nog volgden eerüge populaire films o.a ons Vorstenhuis en de Jamboree. Voor het lidmaatschap gaven zich velen op. Het hoofd van de Chr. School, de heer A. Leanhard, opende en sloot deze bijeen komst. dat geen vergoeding wordt toegekend na tien jaar, omdat hij er dan zelf van heeft geprofiteerd. Liep de verbintenis 8 jaren, dan heeft de pachter recht op vergoeding over 2 Jaren, maar dan nog alleen voor de verbeteringen waarin de verpachter heeft toegestemd. Eventueele geschillen worden berecht door de pachtkamer. bestaande uit een rechter en twee deskundigen op land bouwgebied. Voorts kan in hooger beroep worden gegaan bij het hof te Arnhem, waar beslist wordt door drie rechters en twee des kundigen. Voor de bestaande contracten zijn over gangsbepalingen gemaakt: contracten aan gegaan voor een onbepaalden tijd na 1 Jan. 1936 vervallen twee jaren na de ln-werklng- treding van de wet; dergelijke contracten vóór 1 Januari 1936 aangegaan vervallen ln 1943; contracten voor onbepaalden tijd aan gegaan vervallen twee jaren na het Inwer king treden van de wet. Na een drukke gedachtenwlsseling dankte de voorzitter den heer de Grooth voor zijn uitstekende uiteenzetting, waarna hij allen op het hart bond. hoe noodig het is in dezen tijd georganiseerd te zijn, omdat alleen bij de goede voorlichting der organisaties de eindjes in het landbouwbedrijf aan- elkaar te knoopen zijn. NIEUWVEEN. Een zeldzame worp Bij den landbouwer Albr. v. Leeuwen heeft een zeug 17 levende biggen ter wereld ge bracht. Het dier stoorde zich blijkbaar niet aa nde teeltbeperking door menschen inge steld I Aan de firma C v. Dijk en Zn., alhier, is als laagste inschrij fster gegund het bou wen van een boerderij in de gemeente Mij drecht; de aanneemsom bedraagt f. 7227, Aan G. v. d. Breggen alhier is gegund het lood en zinkwerk aan de 'huizen te bou wen door gebr. Nout, alhier. VISCHPRIJZEN. LJMUIDEN, 20 December. Tarbot f. 1.481.24 per kg.; Tong f. 1.40— 1.28 per kg.; Heilbot f. 1.080.70 per kg.; Griet f3822 per 50 kg.Groote schol f. 32 —17; Middel schol f. 24—20; Zetschol f. 36— 32; Kleinschol f. 32—10.50; Schar f.13—9; Roode Poontjes f. 6.904.50; Groote schel visch f. 31—20; Middel schelvisch f.26—21; Kleinmiddel schelvisch f.23—16.50; Kleine schelvisch f. 179.50; Groote gul f. 10 7.50; Wijting f. 7.30—2.70; Makreel f. 14.50 13.50; Versche haring f. 7.30—3.30; Mid del heek f. 58; Kleinmiddel heek f. 2523 Kleine heek f.179; Kabeljauw f.48 20.50 per 125 kg.; Vleet f. 2.451 per stuk; Leng f. 2.451; Koolvisch f. 0.900.20; Rog f. 2621 per koop. Aan den afslag 12 trawlers: IJM 19 met f.1490; IJM 95 met f.3120; UM 94 met f.3110: IJM 147 met f.2930; LJM. 64 met f.1900; IJM. 16 met f.2760; IJM 253 met f.2360; IJM 37 met f.3240: IJM 417 met f.2260; LJM 72 met f.3060; LJM 42 met f.2120; IJM 38 met f.5320. 15 loggers het versche haring: KW. 19 met f. 3580: KW 176 met f. 150: KW 9 met f.1120; SCH 23 met f.2330; SCH 19 met f.2800; SCH 210 met f.1430; SCH 130 met f. 1720; VL 203 met f. 68; SCH 120 met f.670; VL 205 met f.380; VL 217 met f. 200; VL 172 met f. 50; VL. 204 met f.680; VL 216 met f.190; VL 207 met f. 660. 10 trawlloggers: KW 175 met f. 340; KW 75 met f.560: KW 177 met f.310; KW 112 met f.410; KW 178 met f.380; KW 27 met f.240; KW 64 met f.580; KW 78 met f. 1890; KW 76 met f.2440; KW 91 met f. 470. 4 Engelsche drifters: LT 1297 met f. 1120; LT 517 met f. 600; LT 714 met f. 560; LT 44 met f. 810. Binnen van de haringvisscherij KW 50 met 16 last en 10 kisten versche. De KW 50 en KW 9 beëindigen de ha ringvisscherij. Van regendoek tot tompouce. In deze regenachtige winterdagen is ons paiaplu'tje onmisbaar en we kunnen ons nauwelijks voorstellen dat er een tijd is ge weest, dat de menschen het zonder zoo'n nuttig voorwerp moesten stellen. Toch ls de paraplu nog niet zoo heel oud en het heeft veel moeite en omwegen ge kost, voor ze ln haar tegenwoordlgen lich ten en practlschen vorm verkrijgbaar was. Gedurende de geheele middeleeuwen, om van de oudheid niet eens te spreken, heeft men de zegeningen van een regenscherm nog niet genoten; zelfs de menschen uit de 15e en 16e eeuw bezaten slechts dikke, waterdichte mantels tegen den regen. De vrouwen behielpen zich met den regen doek, die haar van het hoofd tot de voeten bedekten. En bovendien hadden ze nog regenkleeden die extra over het hoofd werden getrokken. In de 17de eeuw droeg men regenmutsen, platte, pannekoek- achtige hoofddeksels, waaraan lange zwarte doeken bevestigd waren. Er bestond toen dus een speciale regendracht, die echter allesbehalve flatteus was. Daaraan is het dan ook zeker toe te schrijven, dat een coquette Frangaise op een ander idee kwam. In ieder geval dook in het midden van de 17de eeuw te Parijs naast de uit het Oosten ingevoerde parasol opeens de paraplu op. Een handig man kwam op de gedachte, de parasol met wasdoek te overtrekken, zoodat zij bescherming bood tegen het hemelwater. Deze papaplu uit den tijd van Lodewijk 3CTV was een ontzet tend zwaar, log en moeilijk te hanteeren meubel, dat men met groote moeite onder den arm meesleepte. De ontzaglijke stof massa's werden door een dikken ring bijeen gehouden, en men schoof deze bij t openen omhoog. Heel begrijpelijk dat het ding slechts weinig aanhangers vond. Eerst in 't begin van de 18e eeuw werd de paraplu lntusschen door Jean Marius in een beter hanteerbaren vorm ontworpen meer algemeen in Frankrijk gebruikt. Marius vond de „zakparaplu" uit, een licht, opvouwbaar ding waarop hij patent nam. In een oogenblik tijds ontstond toen een instelling tegenwoordig zouden we 't een paraplucentrale noemen! die op ieder plein en bij iedere brug en straathoek zoo dra het weer begon te dreigen menschen met groote hoeveelheden paraplu's posteerde om ze aan de voetgangers die door een regen buiovervallen werden, tegen betaling uit te leenen. De uitvinding van de paraplu drong weldra door tot Engeland, waar ze wel heel erg noodig was. Hier waren nog niet zoo lang geleden mét de Invoering van de koffie de café's ontstaan en daar kon men al spoe dig bij regenweer een paraplu huren. De meeste, nu eenmaal zeer aan de traditie verknochte Engelschen hieven het dragen van een regenscherm nog min of meer gek vinden. De eer, den tegenstand tegen dit nuttige gebruiksvoorwerp te hebben over wonnen, komt toe aan Sir Jonas Hanwey, die ln het Jaar 1750 den moed had. voort durend met een paraplu onder den arm door Londen's straten te wandelen en die hiervan door hoon noch spot noch projec tielen was af te brengen. Hij genoot dan ook de voldoening, dat nog vóór zijn dood, ln 1786, heel Engeland met een paraplu liep en dat zijn uitvinding tegelijkertijd in Ne derland. Duitschland en de verdere be schaafde wereld werd ingevoerd. KOFFIE MET ROOM. VERWACHTE SCHEPEN. Thuis stoomende voor de Dinsdagmarkt: „Utrecht", IJM 73, vangst 25 m. schel visch en hake; 45 m. braadschelvlsch, 180 m. kabeljauw, koolvisch en leng; 10 m. makreel, 20 m. radio. 40 m. wijting en pa ling, 60 m. rog en poon. Totaal 400 man den benevens 40 stuks stijve kabeljauw. „Christine" LJM 2. vangst 70 m. schel visch, 160 m. braadschelvlsch, 90 m, radio, 160 m. gul en kabeljauw, 70 m. koolvisch en wijting. Totaal 550 manden benevens 150 stuks stijve kabeljauw. De arm van een fietser Is geen too, verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden Of: een geluk bij een ongeluk! Zoolang het ons heugt drinken we dage lijks ons kopje koffie met melk of room. Er is echter een tijd geweest, dat niemanct eraan dacht. Iets anders dan suiker aan de koffie toe te voegen en als we de over levering mogen gelooven, dan is het aan een ongelukje te danken, dat de koffie met room werd uitgevonden, In zijn nieuwen roman „Impressario" die het avontuurlijke leven beschrijft van Domenico Barbaja, den grootsten theater directeur van zijn tijd, vertelt Emil Lucka er het volgende van: In hef, begin van de 18 eeuw diende een kleine brutale jongen als kellner ln het Gran Café del Monto d'Oro te Napels. En eens op een dag had hij die altijd maar stond te droomen van een avontuur lijke toekomst en dus nooit op zijn zaken lette het ongeluk, pardoes den inhoud van een schotel room, die hij in zijn han den had, bij de dampende versch gezette koffie te gieten. Een misplaatste grap of verregaande domheid? Wat het was begreep niemand en Domenico Barbala zelf misschien ook wel niet. maar de waardin was woedend: ze onthaalde hem op een pak slaag en schold hem uit voor alles wat leelijk was! Doch ziet, midden ln het standje ont stond op straat, voor de deur van het café een groote opschudding: een ezeldrijver was met zijn viervoeter tegen een marktstal letje aangereden en de koopman lag ker mend op den grond. Bovendien gingen een paar mannen die men in dien tijd „ge boefte" of „gespuis", noemde, er met het geld uit zijn laatje vandoor! De man werd meer dood dan levend in het café binnen gedragen en Domenico kwam plotseling op een lumineuze gedachte. Vlug een schort voor, snel een kop van het. vreemde, licht bruine brouwsel klaargemaakt en het kellnertje riep: „medicijn tegen alle pij nen, ExcellentieDrink een kop, het zal uw redding zijn!" „Wat heb je daar?" „De nieuwe wonderdrank! Tegen gebro ken beenen, maagpijn, kiespijn, hoest.." „Geef hier!" De man dronk en vond de koffie over heerlijk. Anderen kwamen er omheen staan en genoten evenzeer. Het kostje van sig- nor Arlone van het Gran Café del Monte d'Oro was gekocht! En de koffie met room verkreeg weldra burgerrecht over de heele beschaafde we reld! 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11