STADSNIEUWS /Bsfe Jaargang ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 No. 23845 Grootsche Konij nen-tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt dagblad voor leiden en omstreken Inzendingen uit het geheele land bErg' Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. Ernstige autobotsing te Apeldoorn Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets, porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden <f. portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn&-> Foto v. Vliet. H Het bestuur der organiseerende vereeniging met de leden van het hoofdbestuur van den N.K.B. - Zittend van links naar rechts de heeren J. A. Schipper, W. Wassink, J. Piepenbrlnk en F. C. Sehaedtler. Daarachter in dezelfde volgorde het Leidsohe bestuur de heeren H. Peter, C. O. v. Gugten, J. van Meizen, G. M. Hofman, J. Rol, J. J. Pijnakker en A. Hoogervegt. De grootste show, welke ooit in ons land werd gehouden. Voor het eerst sedert vele jaren staat de Stadsgehoorzaal weer eens eenige dagen in het teeken van het pluimvee. In tegenstelling met de tijden van weleer, toen de Leidsche Pluimveevereeniging er haar nationale tentoonstelling hield en het hanengekraai en kippengekakel den bezoeker reeds in de hall tegemoet kwam. heerscht er in de groote zaal thans een opmerkelijke rust. Niet minder dan bijna 1200 konijnen zijn in lange rijen kooien ondergebracht, doch ze maken bij elkaar nog minder lawaai dan een simpele kip. Zooals wij reeds eerder schreven, is deze konijnententoonstelling niet alleen de grootste, welke ooit hier te lande werd ge houden, doch ook de kwaliteit der inge zonden dieren is buitengewoon goed. De beste fokkers uit het geheele land hebben hun materiaal naar Leiden ge zonden, zoodat al is de vergelijking ook aeinig fraai op dit gebied „het neusje van den zalm" aanwezig is. De keurmeesters stonden dan ook voor een zeer zware taak om uit het vele goede het allerbeste naar voren te halen. Wij laten hieronder de voornaamste bekroningen volgen: Voornaamste bekroningen. Beste dier (oud) zilveren med. van H.M. de Koningin: J. Wunderink. Idem jong med, van H.K.H. Prinses Juliana: Kamp en Lingbeek. Beste dier, groote rassen, wisselbeker: W. van Doezum. Idm middenrassen: A. Bijlsma: idem kleine rassen: Kamp en Lingbeek, Van Piggelen-medaille, beste dier, groote tassen: W. van Doezum: idem midden rassen: A. Bijlsma; idem kleine rassen: Kamp en Lingbeek. Hoogst aantal punten: S. Sipma. Grootste inschrijving: dezelfde. Beste collectie één ras en kleur: L. C- van Dalen. Idem middenrassen, één ras: O. Ver meulen. Idem, kleine rassen: S, Sipma. Idem diverse rassen: E. Noteboom. Hoogst aantal punten kort- of langha rige rassen: H. Peter. Beste collectie papiilons; Jac. Koffij- Idem klein Chinchilla: L. C. v. Dalen. Idem Tans: Adr. de Cock. Mooiste Hollander, jong (ram)Kamp en Lingbeek. Idem voedster: A. Remelink. Beste collectie Polen: E. Noteboom. Idem Rexkonijn: H. Peter. Beste Hollander: Kamp en Lingbeek. Voedster eigen fok 1937; A. Bijlsma. Mooiste B. H. idem: dezelfde. Demonstratie Leidsche Pluimveever. Gelijktijdig wordt in de kleine zaal door de Leidsche Pluimveevereeniging een hoen- tier-demonstratie gehouden, waarvoor de meest vooraanstaande fokkers in Neder land hun medewerking verleenden. Het resultaat is geweest, dat een niet zeer om vangrijke, doch uiterst selectieve collectie bijeenkwam, die de ware pluimveeliefheb bers in verrukking zal brengen. In de afd. groote hoenders werden prach- Jjêe kraaikoppen ingezonden door Jac. van Ommen uit Arnhem, kuif hoenders door dr. hmmers uit Baarn, schitterende dieren «oor N. Dreesman uit Nijmegen. Van de krielen noemen wij fraaie Hol- landsche krielen van onzen stadgenoot F. van der Mark Jr., Japansche krielen van E. Hunens te Baarn, Javakrielen van ir. Hartman te Wassenaar en voorts mooie dieren van J. A. Bach en Muilwijk te Dor drecht. De secretaris van den Raad van Beheer, de heer Schipper, die gistermiddag deze af- deeling bezocht, sprak zijn bewondering uit voor de keurcollectie, welke hier is bijeen gebracht. Van de zes uitgeloofde eereprijzen wer den er twee gewonnen door den heer A. G. Boekwijt alhier met zilverzwart gelooverde en zwarte Hollandsche hoenders, twee door den heer F. v. d. Mark Jr. met Hol landsche krielen, één door den heer E. Hunens te Baarn met Japansche en één door den heer van Bree uit Den Haag met Witte Java-krielen. De keuring werd ver richt door onze oud-stadgenoot, den heer H. L. A. van der Horst. Een bekroonde Japansche wit zwartstaart krielhaan van den heer E. Hunens te Baarn. De officieele opening. Gisteravond te ruim half acht had in een der bijzalen de officieele opening plaats. De voorzitter der Konijnsportver. Leiden en omstreken (L.E.O.), de heer G. M. Hofman, heette allen welkom, in het bijzonder de hoofdbestuursleden van den Ned. Konijnenfokkersbond, die de organi satie van deze nationale show ter gelegen heid van zijn 40-jarig bestaan aan L. E. O. heeft opgedragen en het bestuur der L. P. V., dat voor het eerst sinds jaren weer eens naar buiten treedt. Spr. uitte de hoop, dat dit optreden het gevolg zal heb ben, dat het roemrijke verleden der L. P. V. gaat herleven, Spr. richtte vervolgens woorden van dank tot de schenkers der eereprijzen, tot de inzenders, tot den vol- ijverigen secretaris-penningmeester J. van Meizen, die bergen werk heeft verzet en alle andere helpers, die deze show hebben voorbereid. Dank bracht spr. ook aan den dierenarts, dr. Veldhuizen uit. Rotterdam, voor het vele. wat deze voor de konijnen- sport heeft gedaan. Vervolgens was het woord aan den h,eer Wassink, voorzitter vajj den N. K. B., die in het bijzonder den secretaris van den Raad van Beheer, den heer Schipper, be groette zoomede den heer Sehaedtler als vertegenwoordiger der Standaardcommis sie. met welke beide colleges de N.K.B. op de meest prettige wijze samenwerkt. Spr. bracht verder dank aan allen, die door hun groote medewerking het welsla gen dezer tentoonstelling bij voorbaat ver zekerden, in het bijzonder aan het bestuur van L. E. O., dat het vertrouwen van het hoofdbestuur in geen enkel opzicht heeft teleurgesteld. Na op het nut der konijnen- sport te hebben gewezen, vooral in deze voor velen zoo moeilijke tijden, constateer de hij. dat het ledental van den N. K. B. in de laatste twee jaar is gestegen van 450 tot 1400. Het vertrouwen, dat dreigde ver loren te gaan onder den druk van vele te leurstellende tentoonstellingen, is herwon nen en de N. K. B. groeit hard. Een woord van dank past daarvoor aan de Ver. „Het Raskonijn" te Haarlem, dat tot tweemaal toe een succesvolle tentoonstel ling arrangeerde. L.E.O. heeft dit prachtige voorbeeld schitterend nagevolgd. Tenslotte bracht spr. hulde aan de drie mannen, die den N.K.B. door alle stormen hebben ge stuurd de heeren Jacobs, Karstens en wijlen den heer van Piggelen. Nadat een dochtertje van den heer Hof man den heer Wassink een tweetal bloem stukken had overhandigd, sprak de heer Schepper namens het bestuur van den Raad van Beheer woorden van gelukwensch tot den jubileerenden N.K.B. en tot het bestuur van L.E.O., dat deze prachtige tentoonstel ling organiseerde. De heer Sehaedtler sprak namens de R'damsche Sportvriendenclub „Cypria" zijn bewondering uit voor hetgeen hier is tot stand gekomen. Spr. betuigde zijn vreugde over de herleefde activiteit der LP.V. en vestigde de aandacht der bezoekers op de wetenschappelijke stand betreffende de konijnenzlekten en bontwerk. Hierna werd nog gesproken door den heer van Alphen, voorzitter van „Het Raskonijn te Haarlem, waarna de heeren Wassink en Hofman woorden van dank tot de sprekers richtten. Vervolgens werd de tentoonstelling be zichtigd. welke ook morgen nog ter bezich tiging blijft opengesteld. ONZE MARINE EN HET KARAKTER VAN DEN MODERNEN ZEEOORLOG. Lezing voor de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". Op uitnoodigiug van de afdeehng Leiden der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" heeft gis teravond in de bovenzaal der Sociëteit .Amlcitia" de luitenant-ter-zee der 1ste klasse J. S. Bax gesproken over „Onze Ma rine en het karakter van den modernen zeeoorlog". Spr. behandelde achtereenvolgens: a. de toenemende beteekenis van een zeemacht in den loop der eeuwen: b. het daardoor gewijzigde karakter van den zeeoorlog en het ontstaan van nieuwe begrippen over maritieme strategie: c. de veranderde sa menstelling der vloten als gevolg van deze strategie; d. de opbouw van een eigen Nederlandsche maritieme strategie met een bepaalde doelstelling en een bepaalde sa menstelling van onze vloot. In het laatst van de 15de eeuw berustte het Europeesche handelsverkeer hoofdza kelijk op het verkeer-te-land tusschen de twee economische centra: de Middelland - sche- en de Oost-zee. Het zeeverkeer was in dien tijd van ondergeschikt belang. In de 16de eeuw kwam in dit handelssysteem een grondige wijziging; eenerzijds doordat de Turksche veroveringen de Middellamd- sche zee onveilig maakten, anderzijds als gevolg van de groote ontdekkingsreizen, waardoor het belang van den Levantijn- schen tusschenhandel sterk terugliep. Lissabon, Antwerpen en Amsterdam wer den daardoor belangrijke centra van den wereldhandel, "het zeeverkeer een levens voorwaarde. Dit laatste maakte bescherming nood zakelijk en daaruit groeide de behoefte aan een oorlogsmarine. Deze oorlogsvloot had niet alleen tot taak de eigen handelsver bindingen ter zee af te snijden. Met voor beelden, aan de historie ontleend, toonde spr. aan, dat deze toch allengs in beteeke nis is toegenomen en ook heden ten dage nog van het allergrootste belang is. Ook in den modernen zeekrijg gaat het om het behoud der verbindingen, het meesterschap ter zee, zooals de oorlog 1914'18 duidelijk heeft geleerd. Deze supprematie berust geenszins uitsluitend op een „zware" bewa pening; de zee-oorlog der toekomst draagt een dualistisch karakter: eenerzijds ver spreiding van de vloot ter bescherming der handelsverbindingen; anderzijds concen- iiatie om de vijandelijke hoofdmacht ter zee tegenstand te kunnen bieden. Bij de leiding berust de taak om tusschen beide de juiste verhouding te bepalen. De wereldoorlog heeft geleerd, aldus spr., dat ook van onze vloot, zoowel in Indië als in Holland, een groote praeventieve wer king kan uitgaan, dat wij ons in Indië niet bepalen tot een zuiver defensief op treden en wij In Holland niet achter onze mijnversperrlngen terugkruipen. Spr. behandelde vervolgens de samen stelling van de vloten der groote mogend heden, welke bestaan uit zware schepen, kruisers, licht materieel en de luchtvloot en weidde daarbij uitvoerig uit over de onderscheidene functies van elk dezer ge vechtsgroepen. Komende tot de Nederlandsche nationale strategie, zeide spr., dat wij in geval ons land in een oorlog wordt meegesleept het zwaartepunt moeten leggen in het be schermen der eigen verbindingen en in Wanneer ge ziek zijt is de eerste stap op de weg naar herstel de rustige zekerheid, dat ge door de uitkering van Uw Ziekte verzekering Uw inkomen niet behoeft te ontberen. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 3019 (Ingez. Med.) Twee menschen uit Amsterdam gedood In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur zijn op den Amersfoort- schen straatweg te Apeldoorn twee per sonen bij een auto-ongeluk om het loven gekomen. Op genoemden weg, aan den voet van den Langenberg, is een vracht auto van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, welke met twee ijzer constructies van vierduizend kilo van Amsterdam op weg was naar Stork in Hengelo, aangereden door een trailer van de expeditieonderneming Rietveld te Amsterdam. De schok, waarmede laatstgenoemde wagen, die in volle vaart den Langenberg afreed, tegen de vrachtauto opbotste, was zoo hevig, dat de ijzerconstructies, met een ge wicht van duizenden kilo's, van laatst genoemden wagen geworpen werden, terwijl het Unker-achterwiel van de auto werd afgerukt. Vervolgens schoot de volgeladen trailer enkele tientallen meters door en kwam toen in botsing met de langs den weg staande boomen. Hierna schoot hij over het rechts van weg achter de boomenrij gelegen rij wielpari, waarna hij omsloeg. Verschei dene zware boomen werden hierbij ont worteld. Van de cabine bleef slechts een ruïne over. De beide inzittenden, de 24-jarige M. Engel, gehuwd en vader van één kind. en de 20-jarige ongehuwde Van EIburg, beiden uit Amsterdam, konden, ondanks het feit dat op den ontzetten- den slag direct hulp aanwezig was, niet direct bevrijd worden. Zwaar ge wond lagen de beide slachtoffers onder een boom, welke in de cabine gedron gen was. Daarop is een stuk uit het dak en den voorwand van den oplegger gezaagd, waarna men de achterzijde van de cabine kon bereiken. Eerst toen konden de zwaar gewonden uit hun hachelijke positie bevrijd worden. Per ziekenauto zijn zij naar bet Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar zij enkele uren na aankomst, zonder bij kennis te zijn gekomen, zijn overleden. Als door een wonder bleef de bestuur der van de vrachtauto van de Amster damsche Droogdok-Maatschappij, W. A. Toeter, ongedeerd. het ageeren op die van den vijand. Wij moeten de toegangen tot onze bases slui ten, maaraan den buitenkant. Wij moeten op zee den vijand tegemoet, of. als hij met een overmacht komt, het hem in den rug lastig maken. Het mari tieme gevechtsveld ligt op de wereld zeeën, niet alleen door directe gevechts handelingen, maar- ook en vooral door het toebrengen van schade aan de voedsel- en voorraadvcorzienmg van den vijand. Tenslotte stond spr. uitvoerig stil bij de samenstelling der Nederlandsche marine, zcowel hier te lande als in Oost- en West- Indië, waarbij hij in bijzonderheden de taak der verschillende onderdeelen schetste. Lantaarnplaatjes verduidelijkten het ge sproken woord. De voorzitter, de heer H. P. H. Würtz, die ook den spreker had ingeleid, dankte na afloop den heer T. S. Bax voor zijn interessant betoog. WITTE POORTKAZERNE. Naar wij vernemen zal de Witte Poort kazerne in het Noordeinde, thans dienst doende als garnizoenswerkplaatsen, bin nenkort in gebruik worden genomen door het 6de regiment veldartillerie. De garni zoenswerkplaats, wordt dan (gelijk be kend) ondergebracht in het voormalige Festhuisï BINNENLAND. De minister over de wijziging der crisis-» invoerwet. (Binnenland, 3e Blad). g Ons Parlementair Overzicht. (2e Blad). Vergadering Prov. Staten van Zuid-Holland. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Delbos uit Praag vertrokken. (Buitenland, le Blad). In Januari weer een nieuwe Duitsche lee ning. (Buitenland, le Blad). Rond het „Panay"-incident. (le Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET 6de BLAD. In onze omgeving zal de wind met matige kracht uit Weste lijke richtingen waaien met nog regen, of natte sneeuwbuien. De temperatuur zal vermoedelijk weinig veranderen. VERGADERING VAN SPORTFONDSEN SPAARDERS. Op Donderdag 30 December in de Gehoorzaal. De vaststelling van een vergadering van Sportfondsen-spaarders hier ter stede heeft heel wat voeten in de aarde. Zooais men weet had de directie van de N.V. „De Sportfondsen" te Amsterdam aangekon digd, dat deze bijeenkomst in de week na Sint Nicolaas plaats vinden zou, doch in verband met de onderhandelingen tus schen de heeren Koster en Bierenbroods pot is daar niets van gekomen. Daarna werden per circulaire de data 27, 28 of 29 December genoemd en gisteren ontvingen de spaarders dan bericht dat de vergade ring definitief bepaald was op Dinsdag 28 December in den foyer der Stadsgehoor zaal (abusievelijk werd gesproken van Stadsschouwburg). Maar men heeft nau welijks tijd gehad om dezen datum te no- teeren of de secretaris der afdeeling Lei den verzocht ons inmiddels reeds weer om een rectificatie. De heer Bierenbroodspot blijkt namelijk op den 28sten verhinderd te zijn en zal nu in een nieuwe circulaire be kend maken dat de vergadering gehouden zal worden op Donderdag 30 December in den foyer. De aandacht wordt er op ge vestigd dat men alleen toegang heeft op vertoon van het bewijs van inschrijving (spaaraandeel) L.K.V. „EIGEN FOK". Konijnen-tentoonstelling De L.K.V. „Eigen Fok" heeft hedenmid dag in café Bremmer, Beestenmarkt 34, een clubtentoonstelling geopend. In totaal zijn 215 konijnen ingezonden, waaronder een 9-tal bekerwinnaars, van nationale tentoonstellingen, terwijl zich onder de overige dieren veel nieuw materiaal be vindt, speciale vermelding verdient boven dien een groote collectie Vlaamsche reu zen, waarbij vooral de witte dieren sterk de aandacht trekken, doch ook de klassen geel en konijngrijs zijn uitstekend bezet. Tenslotte is nog een zevental postduiven van onzen stadgenoot den heer J. J. La- man, tentoongesteld, die op 17 Juli alle met goed gevolg hebben deelgenomen aan een wedvlucht van Bordeaux, een afstand van niet minder dan 896 K.M. Ook morgen is de tentoonstelling geopend. LEZING V.O.LA. Gistel-avond was de „Vereeniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool" te gast bij de politie hier ter stede. In de theoriezaal van het politiebureau hield de hoofd-inspecteur de heer W. G. Weyers een lezing, over de .Technische en politieorga nisatie hier ter stede, in Nederland en daar buiten".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1