BINNENLAND Só Bl-miTA LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 18 December 1937 UIT DE BONTE WAERELD PHILIPS' Hoe Den Haag de blijde gebeurtenis vieren zal. Herauten zullen door de stad trekken. Het Haagsche gemeentebestuur heeft ran het Haagsch comité voor volksfeesten plannen ontvangen betreffende de te hou den feestelijkheden ter gelegenheid van de ie verwachten blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis. De plannen behelzen het rolgende 1. De geboorte wordt aangekondigd door I groepen van 3 herauten, n.l, 1 spreker en 2 trompetters. 2. Aan alle kerkgenootschappen wordt rerzocht de klokken te luiden. 3. De wethouder van onderwijs zal be- rorderen, dat op alle scholen een rede wordt gehouden over de beteekenis van de geboorte en van het Huis van Oranje Toor Nederland. Alle leerlingen der scho len voor lager en voorbereidend onderwijs zullen worden getracteerd op beschuit met Oranje-muisjes. 4 Des avorids óm 8 uur trekken van ver schillende punten in de buitenwijken mu- liekkorpsen, waarbij zich onderweg zang verenigingen aansluiten, naar de binnen stad. De stoeten begeven zich naar het Lange Voorhout, dat door de politie is af- lezet. en van gemeentewege feestelijk is verlicht, waar de orkesten in muziektenten en op platforms plaats nemen. Onder nau tiek zullen de deelnemers aan de stoeten en het verdere publiek, voor zoover er plaats ls, aldaar in feestvreugde bijeen Wijven. 5. Op den Vljverdam worden vreugdevu ren ontstoken. De fontein ln den Hofvijver zal spuiten en verlicht worden. In de boomen van den Langen Vijver berg en in den boom tegenover het Ko ninklijk paleis in het Noordeinde zal feest verlichting branden. Het stadhuis, de to ten van de groote kerk en het vredespaleis iforden verlicht. 6 Kransen zullen worden gelegd bij ver schillende monumenten voor leden van het Huis van Oranje en het Onafhanke lijkheidsmonument op het Plein 1813. 7. Op het Lange Voorhout en op het Plein of het Buitenhof zullen kramen wor- den geplaatst. 8 Aan de armen ln ziekenhuizen én te huizen voor ouden van dagen zullen ver snaperingen (beschuit-met-muisjes) wor den aangeboden. Wellicht zal een ijsfeest worden ge organiseerd. Ook overweegt men o.a. een luchtballon te doen opstijgen. Bij de kostenberekening Ls er rekening mee gehouden, dat de verlichting een aan tal dagen (ten hoogste 10) zal branden. Het is de bedoeling, geen der bovenge noemde feestelijkheden op Zondag te doen plaats hebben. Burgemeester en wethouders geven den raad in overweging, bovenvermelde plan nen goed te keuren, hun ten behoeve van do vorenvermelde verlichtingen een crediet toe te staan van ten hoogste f. 5950 als nbsldle aan het comité. Wijziging van de Crisis- invoerwet. HET ORANJEKRUIS. Algemeene vergadering in Den Haag. Onder voorzitterschap van den heer H. f. M. E. graaf van Limburg Stirum heeft het bestuur van den Kon. Natlonalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" gister middag een buitengewone algemeene bondsvergadering gehouden te Den Haag. Ter voorziening ln de vacature ir. H. W, 0. de Bruyn als hoofdbestuurslid werd de heer F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- ïerken te Zuilen, vertegenwoordiger van de Johanniter-Orde. gekozen. Met algemeene stemmen werd het vol lende bestuursvoorstel aangenomen: a. Er wordt geen subsidie voor cursus sen E.H.B.O. meer gegeven aan niet bij den bond aangesloten vereenlglngen. b. Het totale bedrag, dat per jaar aan subsidie mag worden besteed wordt be perk! tot f.3000. c. Afdeellngen van de bij den bond aan- lesloten vereenlgingen kunnen subsidie hijgen van f. 1 per leerling, die voor het examen ter verkrijging van het eenheids diploma slaagt, tot een maximum van f. 15 per cursus. Voorts werd in de vergadering de hulp- 'erleening op de buitenwegen besproken. De kleine gemeenten proflteeren gaarne rari de outillage van de groote steden, doch rat de betaling betreft, blijven zij vaak achterwege. De groote steden verleenen daarom niet gaarne hulp buiten de ge meente. Natuurlijk gaat het belang van een slachtoffer voor. Geadviseerd werd. dat de groote gemeenten met de kleinere een contract maken, zooals de brandweer dat b'. doet. Dr. P H. van Roojen, geneesheer-direc teur van het Gemeente-ziekenhuis te Den Kaag, sprak vervolgens nog een enkel moord over de taak van de E.H.B.O. by de luchtbescherming. ARBEID IN KOFFIEHUIZEN EN HOTELS. Rusttijd- en werktijdenbesluit. Bij K.B. ls vastgesteld een rusttijdbesluit toor .olwassen koffiehuis- en hotelper- toneel en een werktijdenbesluit voor Jeug- tse personen, werkzaam in koffiehuizen to hotels. Deze besluiten zullen op 1 Januari as. werking treden. JAARVERGADERING „VOLKENBOND EN VREDE". I Bij de opening der vergadering hield de l etter, een rede over den Volkenbond en Volkenbondsgedachte. De minister over enkele bezwaren der Eerste Kamer. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Crisisinvoerwet, wijst de minister er op. dat zooals de considerans van het ontwerp van wet thans luidt, de nieuwe volmachten verdediging en bevor dering van den uitvoer beoogen. Aange zien dit doel over het algemeen slechts zal kunnen worden bereikt bij totstand koming van bevredigende handelsverdra gen of overeenkomsten, behoeft het geen nader betoog, dat de toepassing van de con tingen teen rigsmaa tregelen van dien aard zal moeten zijn, dat de wederpartij daarin aanleiding tot concessies zal vin den. In die gevallen, waarin van het bui tenland zelf het verzoek tot het verkrijgen van een aandeel in de voorheen vrije Ne- derlandsche markt zou uitgaan, zal de wet tot het gestelde doel kunnen leiden. In andere gevallen, waarin het zou gaan om het verkrijgen of de vergrooting van een aandeel in een reeds ingestelde con- tingenteering, zal het doel eveneens kun nen worden bereikt, voor zoover de nood zakelijke bescherming van de nationale productie zich daartegen niet verzet. In de gevallen, waarin het uitoefenen van druk op een wederpartij om ernstige han delspolitieke redenen noodzakelijk mocht worden geacht, zal tot contingenteering niel worden besloten, alvorens alle bij deze aangelegenheid betrokken'belangen nauw keurig zuilen zijn afgewogen. De geuite vrees, dat bij verleening van de gevraagde bevoegdheden aan de regee ring, de ambtelijke bemoeiing op dit ter rein zal warden vergroot, waardoor den al te sterke centralisatie zal ontstaan, acht de minister niet gemotiveerd Het nemen van handelspolitieke maatregelen en het voeren van onderhandelingen met het bui tenland is en zal steeds een zaak der re geering blijven, waarbij de regeering er steeds voor zorg draagt het georganiseerde bedrijfsleven in centraal verband in te schakelen. Met het oog op de handelspoli tieke consequenties zal ook de uitvoering van de handelsovereenkomsten, en der halve ook van de contingenteeringsmaat- regelen door de overheid dienen te blijven geschieden, ongeacht de ontwikkeling van de organisatie in het bedrijfsleven. Van delegatie van wetgeving kan voorts in dit geval niet worden gesproken, aangezien de uiteindelijke beslissing of een contlngen- teerlngsmaatregel zal blijven gehandhaafd, bij den wetgever blijft berusten. De minister wil 'gaarne verzekeren, dat van de voorgestelde regeling geen benadeeling van den export van agra rische producten geducht behoeft te worden, aangezien de maatregelen tot beperking van den invoer niet zullen worden toegepast op een wijze, die averechtsche gevolgen zou hebben voor den uitvoer van landbouw- of van industrieele producten. Beider verrui ming wordt door de regeering juist voorgestaan. De minister stelt er in dit verband prijs op mede te deelen, dat uiteraard de ge vraagde volmachten niet beoogen een soort evenwichtstoestand tusschen ln- en uitvoer te laten intreden. Niet alleen met het oog op de groote belangen van handel en scheepvaart, doch niet in het minst ook wegens de onmisbaarheid voor Nederland van den aanvoer van grondstoffen en hulpstoffen uit het buitenland zou een dergelijk streven voor Nederland funeste gevolgen hebben. Waarbij nog komt, dat nivelleering van handelsbalansen uitein delijk tot een beperking van den wereld handel moet leiden. Mocht de door de regeering gevolgde politiek van wederkee- righeid er toe leiden, dat, in ruil voor con cessies ten aanzien van den invoer in Ne derland, eenlge verruiming van den uit voer zou worden verkregen naar die lan den. waarmede Nederland een passieve handelsbalans onderhoudt, dan zal de cri sisinvoerwet reeds aan haar doel hebben beantwoord, al zou ook het lnvoer-excedent hierdoor niet zijn verminderd. In dezen* gedachtengang kan de minis ter instemmen met de meening van eenlge leden, dat de Nederlandsóhe beleggingen in het buitenland voor ons economische leven van groot belang moeten worden ge acht, daar zij den zoo noodigen steun aan onze muntpolitlek geven. Zoolang Neder land een passieve handelsbalans onder houdt, zal naast de bevordering van den export, die ln het belang van de verrui ming van de werkgelegenheid hier te lande eerste vereischte blijft en de dien sten, aan het buitenland bewezen, de ka pitaal-export. een belangrijke plaats blijven innemen. Er ls geen sprake van, dat van toepassing van de crisisinvoerwet een structueele wijziging in de betalingsbalans het gevolg zal kunnen zijn, te minder nu met de thans gevraagde volmachten ln het bijzonder wederzijdsche Terruiming van het handelsverkeer wordt beoogd. Prov. Staten van Zuid-Holland. Het debat over de begrooting. (Vervolg van gisteren) De heer Beekenkamp (Lib.) bepleit een meer soepele toepassing van de subsidie regeling voor vereenlgingen en instellingen in het belang van de volksgezondheid, zoo mogelijk herstel van de bedragen van vóór 1934, toen 20 pCt. verlaging is begonnen. De heer Kersten (S.G.i ls van oordeel, dat de uitvoering van het wegenplan kan worden getemperd. Voorts werkt de door den heer Spronkers bepleite aanleg van rijwielpaden enz. naar recreatie-oorden mede tot ontheiliging van den Zondag. Mevr. De VriesBruins (S.D. j bepleit herstel van subsidies ten behoeve van de Instellingen ln het belang van de volks gezondheid, zoomede ernstige overweging van nieuwe aanvragen ter stimuleering van hygiënische belangen. Zij wijst erop. dat de ernstige gevallen van tuberculose ln aan tal toenemen, hetgeen langere uitzending noodlg maakt. Spreekster vraagt onderzoek van een en ander door Ged. Staten. De heer De Geer (C.-H.) brengt hulde aan Ged. Staten, die getoond hebben den juisten weg te bewandelen. Spr. kan zich met de voorstellen van Ged. Staten met be trekking tot de begrooting volkomen ver- eenlgen. Wat de financiering van de ver snelde uitvoering van het wegenplan be treft, het zou niet Juist zijn geweest daar voor extra opcenten te heffen. Spr. acht de fondsvorming ten behoeve van speciale be langen volkomen redelijk, maar ten aan zien van de wegenverbetering moet men de realiteit in het oog houden en geen lasten op den kapitaaldlenst leggen, wanneer die niet geheel kunnen worden verantwoord. De heer Zijp (Lib. i Juicht eveneens een voorzichtige financieele politiek toe In antwoord aan den heer Ter Laan merkt spr. op, dat, wanneer men den stand der effecten nagaat, weinig kan worden ver wacht van verhooging van opbrengst uit de vermogensbelasting. De heer Van Weizen (Comm.) bepleit maatregelen tot verkorting van arbeidstijd, teneinde meer werkloozen te kunnen plaat sen. Spr. beschouwt de grondarbeiders eveneens als vakarbeiders. Daarom meent hij. dat de aanleg van rijwielpaden in nor maal loon en niet bij wijze van werkver schaffing moet geschieden. De heer Warnaar (A.-R.) betoogt, dat vooral met de belangen van het platteland rekening moet worden gehouden. Spr. be pleit den aanleg van rijwielpaden langs provinciale verkeerswegen. Hij hoopt, dat bij het maken van een plan voor de verbe tering der tertiaire wegen vooral de finan cieel zwakke gemeenten zullen worden ont zien, waar het hier vooral Intercommunale belangen betreft. De heer Von Fisenne (Ged St.) meent, dat ten aanzien van de afdamming van de Brielsche Maas het rapport van de regee ring omtrent de verzouting van gronden moet worden afgewacht. De toestand van;Jde duinen heeft de aandacht van Gecl.'iStaten. Wij moeten intusschen de autonomie van de daarbij betrokken waterschappen respecteeren. Spr. kon Intusschen toegeven, dat Rijn land. waar de duinstrook tusschen Katwijk en Scheveningen zeer breed is, niet onmid dellijk overgaat tot kostbare werken, wan neer er eenige inschering heeft plaats ge had. Van eenig gevaar is geen sprake, ter wijl anderzijds mag worden verwacht, dat het natuurlijk evenwicht zal worden her steld. Met belangen van het platteland ten op zichte van de tertiaire wegen wordt reke ning gehouden. Omtrent het desbetreffende ontwerp kan spr. geen nadere mededeelin- gen doen. Inzake aanleg van rijwielpaden wil spr. gaarne onderzoeken, welke wenschen de wandelaars ton dezen hebben Systema tisch zal elk gebiedsdeel der provincie wor den nagegaan. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 11 uur. AMSTERDAMSCHE STADHUIS PRIJSVRAAG. GRAVE GARNIZOENSPLAATS. De Langenboomsche helde militair oefenterrein. In de gisteren onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. C. van Nispen tot Sevsnaer gehouden spoedeischende verga dering van den raad van Mill, werd beslo ten voor militair oefenterrein beschikbaar te stellen de z.g. Langenboomsche heide ter grootte van ongeveer 180 H.A.. gelegen tusschen den Graafschen weg en den Lan- genboom-chen weg Dit staat in verband met de plannen om Grave wederom garnizoensplaats te maken. Vier ontwerpen uitverkoren voor nadere uitwerking. Wij vernemen omtrent de prijsvraag, uit geschreven door het gemeentebestuur van Amsterdam voor den bouw van een nieuw stadhuis, dat de Jury, die de ingezonden ont werpen had te beoordeelen, vier inzendin gen heeft uitverkoren, die naar haar mee ning voor verdere uitwerking in aanmerking komen. Overeenkomstig dit advies is thans be sloten de vier inzenders van deze ontwerpen te verzoeken hun project verder uit te wer ken. Elke Inzending, welke onder motto moest worden Ingestuurd, ging vergezeld van een verzegelde enveloppe, onder hetzelfde motto, waarin zich de naam van den inzender be vindt. In het begin van de volgende week zullen de bij de vier uitverkoren ontwerpen behoo- rende enveloppen worden geopend, zoodat men dan zal weten, welke vier architecten de plannen mogen uitwerken, waaruit een nadere keus voor den bouw van het nieuwe stadhuis in de hoofdstad zal worden gedaan. De a.s. Boskoopsche Voorjaarsbloemen tentoonstelling. DE KWESTIE-KIÈS IN DE S.D AJP. Een motie van de afdeeling Kollumerland. De afdeeling Kollumerland van de S.D. AP. heeft met op twee na algemeene stemmen een motie aangenomen Daarin spreekt zU als haar meening uit. dat de betreurenswaardige gang van zaken ln het gewest Friesland van de S D.AP. hoofdzakelijk en in de eerste plaats moet worden geweten aan de ernstige moreele fouten en tekortkomingen van het partij en het gewestelijke bestuur, dat de consti tueering van de vereeniging Het Vrije Woord op Zondaz j.l. een logisch gevolg ls van de handelingen van partij en geweste- liik bestuur, welke ook de oorzaak zijn van de door het comlté-Anema uitgeschreven openbare vergaderingen. De afdeeling pro testeert met klem tegen de uitgevaardigde royementen en zij sympathiseert in beginsel met de bemiddelingspogingen van het comité-van der Horst, zü meent zonder voorbehoud achter het comité-Anema te moeten gaan staan cn zal te zijner tijd de consequenties van deze houding weten te aanvaarden. N-RGrt. Van 14 t.m. 30 April 1938. De tijd gaat snel, zoo dachten wij, toen wij wederom met het tentoonstellingsbe- stuur in het „Flora-gebouw" te Boskoop vergaderd waren, teneinde de plannen te vernemen voor de a.s. groote Voorjaars bloemententoonstelling, die in 1938 van 14 tot en met 30 April aldaar gehouden zal worden. Nog versch ligt in het geheugen den machtigen indruk, dien wij ontvingen van de in dit voorjaar gehouden bloementen toonstelling. Thans wordt wederom met „man en macht" gewerkt voor de nieuwe expositie. De voorzitter der tentoonstellingsveree- niging, de heer P. J. C. Oosthoek, deelde mede, dat de plannen voor de a.s. tentoon stelling, welke weder grootsch opgezet wordt, in een vergevorderd stadium ver- keeren, al moest spr. er aan toevoegen, dat er neg veel moet gebeuren. Ook thans is weder alle beschikbare ruimte in het groote tentoonstellingsgebouw met zijn hallen ge heel gereserveerd door de inzenders der diverse planten en bloeiende heestergewas sen. Hiervan zal weder een groote en fraaie collectie, waaronder tal van nieuwigheden, worden ingezonden. Verwacht wordt, dat de komende tentoonstelling voor de vorige niet zal behoeven onder te doen, ja haar zelfs zal overtreffen! Iets nieuws is, dat de tentoonstellings- vereeniging een prijsvraag heeft aange schreven voor den a.s. aanleg in het ten toonstellingsgebouw. In het geheel kwamen 34 teekeningen onder motto binnen, en te oordeelen naar de prachtige ontwerpen, die zich daartus- schen bevinden, moet deze prijsvraag wel cie belangstelling hebben opgewekt van Neerland's éérste krachten! De beoordeelingscommissie wacht zeker een zware taak, om onder zóóveel voor treffelijks. het voor Boskoop meest ge sel kte plan uit te zoeken. Nog zij vermeld, dat de jury in hoofd zaak uit bultenlandsche deskundigen zal bestaan. Het tentoonstellingsbestuur hoopt dat zulks het bezoek van buitenlanders, dat J.l. voorjaar ook al groot was, sterk zal stimuleeren. De reclame, die het tentoon stellingsbestuur, zoowel in binnen- als bui tenland maakt, ls weder zéér groot. Zoo zullen o.a. circa 25.000 reclame-plaatjes in de Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche taal verspreid worden, terwijl tevens een fraaie reclameplaat (Gouden Regen) ontworpen is. Met de Ned. Spoorwegen, de reisbureaux, zoowel in binnen- als buitenland, zijn of zullen onderhandelingen gevoerd worden, terwijl ten behoeve va treinreizigers on geveer 60 treinen per dag naar en van Boskoop, aansluitend op treinen in de rich ting Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Lei den, Haarlem en Amsterdam zullen loopen. Boskoop roept dus weer tot een bezoek in het komende voorjaar! Men zal het niet betreuren den uitbundlgenn overvloed van kleuren en bloemen wederom te mogen aanschouwen. eerbrt^" lu",eT>" lan'P LAMPEN 3023 (Ingez. Med.) NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden ontving reeds een zoo groot aan tal oplossingen van den puzzlewedstrijd, dat nu al vaststaat, dat deze prijsvraag een succes is geworden. Nog dagelijks ko men duizenden briefkaarten binnen. Aan gezien vele dagbladen zich met bijzondere welwillendheid bereid hebben verklaard de puzzle voor een tweede maal op te nemen, worden nog vele inzendingen verwacht. Om deze reden heeft het dagelijksch be stuur besloten aan een van vele zijden ontvangen verzoek te voldoen en den ter mijn van mededinging te verlengen tot 27 December, laatste buslichting. Deze dag zal evenwel onherroepelijk de laatste zijn, waarop oplossingen kunnen worden inge zonden. Allen, die nog een kans willen wa gen om voor een van de vele aantrekkelijke prijzen in aanmerking te komen, dienen deze laatste week te gebruiken. Zendt alsnog uw oplossingen in en plakt, als het kan, daarop iets meer dan het voorgeschreven kwartje, ten behoeve van het veelomvattende en menschlievende werk van het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden. Voor hen. die het fonds wellicht met een gift zouden willen steunen, zij nogmaals medegedeeld, dat het gironummer ls: 272727. VEREENIGING TOT ONDERSTEUNING VAN BURGERLIJKE AMBTENAREN. De Vereeniging tot Ondersteuning van Burgerlijke Ambtenaren .H.OR.A." te Den Haag, hield gistermiddag haar jaarlijksche bestuursvergadering te Utrecht. Na de openingsrede van den voorzitter werd met algemeene stemmen tot lid van den raad van commissarissen gekozen mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de aftreding van mr. J. P. A. Laman de Vries, die niet herkiesbaar was. Den afge treden commissaris werd bij monde van den voorzitter hartelijk dank gebracht voor het vele en belangrijke werk, dat hij in deze functie voor de vereeniging heeft ver richt. Met een hartelijk applaus sloot de vergadering zich bij deze woorden van haar voorzitter aan. De aftredende leden van het hoofdbe stuur, te weten mej. C. J. M. Scholte en de heeren dr. F. Breedvelt. P. J. Fortanier en G. J Heemstra werden met algemeene stemmen herkozen. De financieele verantwoording over 1936 en de begrootingen voor 1938 werden ver volgens behandeld, terwijl daarna onder meer bepalingen betreffende de toelating tot het lidmaatschap van de vereeniging uitvoerig werden besproken. DOLLARREGEN. Het was tot nu toe een voorrecht van Oostersche vorsten bij bijzondere feeste lijke aangelegenheden een regen van gou den en zilveren munten over de verheugde volksmenigte uit te strooien. De heer Hor- back uit Winnipeg in Amerika heeft dit Ocstersche gebruik evenwel naar Amerika overgebracht en wel in modernen vorm. Naar aanleiding van zijn huwelijk voelde hij zich verplicht, heel veel menschen in zijn geluk te laten deelen. Toen hij met zijn jonge vrouw per vliegtuig op de hu welijksreis ging. nam hij vijf honderd kleine parachutes van papier mee en be vestigde aan ieder een bankbiljet van vijf dollar. Toen het vliegtuig opgestegen was en in groote bogen boven Winnipeg vloog, sierp hij de vijf honderd parachutes uit het vliegtuig, en deze daalden nu op de verbaasde toeschouwers neer. Er begon nu een algemeene jacht op de parachutes, die kalm uit de lucht neerdaalden met het bankbiljet van rijf dollar er aan. In een ommezien hadden de menschen zich er van meester gemaakt. De naam van den heer Horback zweeft op ieder's lippen en dit zal dan ook wel de bedoeling van den jongen echtgenoot geweest zijn, die Ieder :n zijn geluk wilde laten deelen. VERSPREIDE BERICHTEN Te Wassenaar 's ln den oude idem van 67 iaar overleden eep luitenant-ko'onel titulair der Infanterie C. A. van Fenema. directeur van het Bureau voor historische demografie en commissaris van de Noord- Wülemskanaal Maatschappij. ANALFABETEN OP DEN BALKAN. Ofschoon het aantal analfabeten op den Balkan in de laatste jaren al heel wat minder geworden is. dank zij den energie ke maatregelen van de verschillende regee ringen, zijn er nog heel wat streken, waar menschen voorkomen, die lezen noch schrijven kunnen. Een schriftkundige wordt daar als het ware als geleerde beschouwd en geniet het vertrouwen van de geheele omgeving. Dikwijls doen zich hierbij moei lijke problemen voor. die evenwel op ori- gineele wijze opgelost worden. Zoo ziet men bijvoorbeeld in sommige bosschen op een bord een kruis over een pijp tabak geteekend met de pet van een.gendarme er bij. De bewoners van de omgeving we ten. dat dit beteekent, dat rooken in deze bosschen verboden is. Op een ander bord ziel men bijv. een kwaden waakhond af gebeeld. ten teeken. dat wandelen daar verboden is. Dergelijke borden komt men .li de streken van den Balkan veel tegen, uaa niet aileen de Inwoners van het land vaak analfabeten zijn. maar ook omdat de talrijke vreemdelingen, die hier de mooie streken bezoeken, de taal van het land niet machtig zijn. Zoo werden eenigen tijd geleden twee vreemdelingen gearresteerd, die in de buurt van de haven van Cat- laro foto's gemaakt hadden, wat evenwel streng verboden is. Men sprak evenwel de vreemdelingen, die het verbod niet, had den kunnen lezen, vrij! Hieruit blijkt dus wel, hoe goed de borden met duidelijks eekeningen zijn. Men kan zich er nu ech ter niet meer op beroepen, dat men de taaal van het land niet kent. de borden laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11