BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 December 1937 Derde Blad No. 23844 Zoo blijven pen en vingers SCHOON! Vergadering Prov. Staten van Zuid-Holland 78sfe Jaargang Behandeling der begrooting Geheel verlost van rheumatische pijnen Een tegenvaller in de bollencultuur. Bollen, die geen bloem geven! Had een foutieve behandeling plaats? Men meldt ons uit Naaldwijk: Vermoedelijk door een fout die is ge maakt bij het koelen, zullen dit seizoen tien duizenden bloembollen niet tot ontwikkeling komen., en is voor dc be trokken kweekers een belangrijke schadepost ontstaan. Het betreft hier partijen bloembol len, die door verschillende kweekers zoowel uit het WestLand, als uit de omgeving vab Ter Aar en den Haarlem mermeer, aan een koelinrichting ter behandeling; waren toevertrouwd, voor het z.g.n. door-koelen, doch nu geen bloemen blijken te vormen. Ieder jaar worden in enkele koelhuizen in ons land groote hoeveelheden bloem bollen opgeslagen, teneinde te worden ge koeld. Men onderscheidt dam bollen, die worden vóór-gekoeld, en de partijen die dóór-ge koeld worden. De eerstgenoemde soort is verreweg in de meerderheid: zij worden omstreeks be gin Augustus in de koelhuizen gebracht, waar zij vier a zes weken in een tempera tuur van 9 gr. C. tot begin-stadium van ontwikkeling worden gebracht. Een belang rijk deel van deze voor-gekoelde bollen, wordt naar het buitenland geëxporteerd. Daarnaast zijn er de door-gekoelde bol len die na de eerste periode tot half Sep tember, in bakken worden geplant, en dan tot ongeveer half November in het koelhuis blijven, waardoor het forceeren in sterker mate geschied. Het koelhuis, dat in deze kwestie betrokken is, behoort tot de grootste van ons land, en vele millioenen bollen waren dat najaar door de kweekers ter behandeling gegeven. Tijdens deze behandeling schijnt een fout te zijn gemaakt, die het mislukken der door-gekoelde bollen tot gevolg heeft; althans, er is weinig kans dat er iets van de tienduizenden bollen terecht zal komen. Een kweeker ziet hierdoor zeer waar schijnlijk ongeveer 100.000 bollen waarde loos gemaakt; de hoeveelheden van andere kweekers zijn kleiner. Evenwel beteekent dit in sommige ge vallen een ramp voor de kleine kweekers, die hun hoop op deze bollenteelt hadden gesteld, en slechts met moeite geld voor het koelen bijeen konden brengen. De productie-kosten voor bloembollen worden op plm. 3 cent per bol geraamd, zoodat de verliespost voor sommigen niet onaanzienlijk is. Toen men de ongunstige ontwikkeling van de bollen in het koelhuis bemerkte, heeft men de bollen nog eenigen tijd lan ger in het koelhuis gehouden, dit heeft echter niet veel kunnen baten. Het blijkt nu, dat de bollen wel een ge- *as doen ontstaan, doch dat op een klein percentage na, de bloemen zich niet ont wikkelen. en reeds spoedig verdrogen. Volgens het oordeel van deskundigen, zal de schade aam de voor-gekoelde bollen wel meevallen, en dit betreft in ieder geval de grootste hoeveelheid, welke in het koelhuis was ondergebracht. Waaraan de mislukking van de door-ge- koelde bollen te wijten is. wordt nog onder zocht, eveneens de kwestie van een even- 'ueele schadevergoeding aan de gedupeerde kweekers. De opbrengst der rijks middelen. Luchtbeschermingsoefening te Heerenveen. Incident tusschen dominee en marechaussee. Gistermiddag is te Heerenveen het eerste deel van de bijzondere luchtbeschermings oefen ins gehouden. De oefening werd bijgewoond door een groot aanbal burgerlijke en militaire auto riteiten. Gisteravond gaf ook de minister van blru nenlandsche zaken, de heer H. van Boeyen van zijn belangstelling blijk. Nadat de minister verschillende punten van den gemeente had bezocht verklaarde hii met waardeering te hebben kennis genomen van hetgeen Heerenveen. met beperkte middelen op organisatorisch en practïsch gebied heeft w:ten te bereiken. De hoop. dat. de ïegee.ing zal kunnen doen. wat men in dit opzicht in het bui tenland aan steun voor de luchtbescher ming geeft, zal echter, naar de minister red=e bii voorbaat verklaarde, niet worden verwezenlijkt. Een incident. De oefening hield een luchtaanval uit het Oosten in Nadat om 14 29 uur alarm was gegeven, werd alle verkeer stopgezet. Ook voetgangers mochten niet passeeren en de ramen van de huizen moesten ge sloten zijn In het kader der oefeningen werd in de voormalige olie fabriek een brandje ge sticht. De brandweer verscheen echter niet op het vastgestelde tijdstip en het vuur be gon steeds feller om zich heen te grijpen! Ds. S. Winkel van Heerenveen-ter Band, dia vlak bij de cude oliefat-riek woont, vreesde, dat zijn woning door den gloed zou vlam vatten en begaf zich op straat om de marechaussee van zijn gevoelens in ken nis te stellen. De marechaussee consta teerde. dat de predikant, door zich op straat te bevinden, ln overtreding was en gelastte hem zich binnenshuis te begeven. Hierop ontstond Ui ssc hen beide personen een woordenwisseling. De marechaussee nam den predikant mee in diens woning en maakte daar proces-verbaai op. Voortaan geen vuile „inktvingers" meer bij het vullen! Want kijkt U eens naar nevenstaand schetsje. Daar ziet U het nieuwe, verbazend ver nuftige vulreservoirtje van den Talens „Elite"- flacon. Dc vulpen steunt hier op den glazen rand! Dus nooit meer inkt aan houder en vin gers! Een geweldige verbetering! Bovendien is nu de pen heelemaal ondergedoopt, zonder stooten van de kostbare gouden punten op het glas. Een mooie flesch, een zindelijke flesch gevuld met den besten vulpeninkt, dien U koopen kunt: Talens! En toch slechts 60 cent. Alom in den boekhandel. „ELITE" FLACON Schóón in dubbelen zin: ontwerp Copier, Leerdam! 2914 (Ingez Med.) GELIJKLUIDENDE PLAATSNAMEN. Postale moeilijkheden door onvoldoende adresseering. Vele plaatsnamen het zijn er eenige honderden komen méér dan éénmaal in ons land voor. Zoo zijn er hier met den naam Aalst 3, Alphen 3, Bergen 5, Driehui zen 10, Katwijk 3, Laren 3, Middelburg 2. Ouderkerk 2, Rijswijk 3, Velp 2, Voorburg 2, Wirdum 2, enz. In belde plaatsjes van laatstgenoemden naam. waarvan het één in Friesland, het ander in Groningen ligt is onlangs een enquête ingesteld naar het aantal post stukken dat, wegens onvolledige adressee ring. naar het verkeerde Wirdum was ge zonden en zijn bestemming dientengevolge met vertraging bereikte Dit aantal be droeg. gedurende vier weken, niet minder dan 121 Bovendien was nog op 17 stukken de provincie foutief aangeduid. Hieruit blijkt wel, dat het steeds noodig is, bij gelijknamige plaatsen op het adres ook de provincie aan te duidenen die goed aan te duiden. er aan herinneren dat Dr. de Vlugt de veel jarige Paleis-Raadhuiskwestie tot een op lossing bracht en zich zeer heeft beijverd voor de Stedelijke Universiteit, waarvan hij ambtshalve curator is en die zijn verdien sten beloonde door hem ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van deze Hoogeschool te benoemen tot doctor honoris causa in 1932. Bij die gelegenheid benoemde H.M. de Koningin hem tot Commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw. Dr de Vlugt is o.m. president-commissaris van het dagblad De Standaard, voorzitter van de Geref. Ziekenverpleging, lid van den Zuiderzeeraad, enz. De 65-jarige die een uit stekend voorzitter van den Gemeenteraad zich steeds betoonde werd in 1931 door den Koning van Groot-Brittannië benoemd tot Knight Commander of the Most Excellent Order of the British Empire. INSTELLING VAN DRIE LUCHTVAART- REGIMENTEN. Alle opbrengsten hooger dan de raming. De opbrengst van de directe belastingen bedroeg ultimo November j.l. f. 107.676.389.79 tegenover f. 99.496.227 90 het vorig jaar. een vermeerdering aldus van f. 8 180.161.89, 'aarvan. bijna 4 millioen op de inkomsten belasting, 1.86 millioen op de vermogens belasting en 1.93 op de verdedigingsbe- asting. De overige middelen brachten in de af- Seloopen maand Nov. op f. 38.310.382.35 'Yj. f. 34.414.472.34) en over de eerste 11 haanden van dit jaar f. 399.230.670.17 of 61 990.203.58 méér dan ln hetzelfde tijd vak van het vorig jaar en f. 56.649.420.17 héér dan de raming. Tot deze gunstiger opbrengst in vergelij king met dc raming hebben o.m. bijge dragen De dividend- en tantièmebelasting met '°nd 8.9 millioen, de rechten op den invoer het 5.84 millioen, het statistiekrecht met '07 millioen, de accijns op geslacht met '24 millioen, de accijns op suiker met 1.63 hillioen, de accijns op tabak met 2.6 mil joen, de omzetbelasting met 10 millioen, Je rechten van boeten en zegel met bijna ''•5 millioen, de rechten van boete van registratie met 4.77 millioen, en de rechten !n boeten van successie enz. met bijna 3 hillioen. Wie opbrengsten waren hooger dan de taming, met uitzondering van die van den Jdcijns op zout, welke ongeveer 95.000 gul den beneden de raming bleef. Voorts bedroegen de inkomsten ten bate hn het verkeersfonds over de maand JJovember f. 1.458.106.71 aan motorrijtui genbelasting en f. 23.897.50 aan rijwielbe- bsting De motorrijtuigenbelasting bracht in de ïjrste 11 maanden f. 20.679.312.92 op (de ™ale raming bedraagt f. 22.5 mlilioen) en ■a.rijwielbelasting f. 7.714.732.50 tegen een «kale raming voor het geheele jaar van 14 millioen gulden. De militaire luchtvaart uitgebreid tot een brigade. Naar de „N.R.Crt." verneemt,'zal ook de Militaire Luchtvaart te Soesterberg bin nenkort worden gereorganiseerd. Men is voornemens, haar uit te breiden tot een brigade van drie ïegimenten. Het eerste regiment zal de luchtstrijdkrachten ten behoeve van de luchtverdediging en het luchtbombardement omvatten; in het tweede regiment zullen de luchtstrijd krachten van het veldleger worden opge nomen. terwijl tot het derde regiment alle scholen 1 vliegschool, waarnemersschool, radioschool) zullen behooren Met deze reorganisatie zal een uitbrei ding van garnizoenen gepaard gaan. Naar alle waarschijnlijkheid wordt in de onmid dellijke nabijheid van Rotterdam een nieuw garnizoen gevestigd. Ook Bergen, de plaats van het nieuwe vliegveld, krijgt vermoedelijk een garnizoen. Dr. W. DE VLUGT. UITVOERING ZEE-ONGEVALLENWET 19 Gisteren werd te Amsterdam onder lei ding van den heer J. G. A. Fontein voor zitter van de commissie van toezicht, de jaarlijksche algemeene ledenvergadering der vereeniging Zee-risico" gehouden. Na het openingswoord van den voorzitter, de den de heeren dr. F. E. Posthuma en H. J. Bayer, resp. presidentedirecteur en di recteur der vereeniging. eenige mededee- iingen over de verrichtingen in het boek jaar 1936/1937. Aan deze mededeelingen en aan den inhoud van het ter vergadering uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende: In het verslagjaar kwamen niet minder dan 16 scheepsrampen voor, waaronder enkele zeer ernstige. Voorzcover de omge komenen gehuwd dan wel kostwinner wa ren, kon de vereeniging den nagelaten be trekkingen blijvende uitkeeringen toeken nen. Het verslagjaar vorderde in totaal aan ongevallen kosten een bedrag van ruim f. 470.000, waaronder ruim f. 361.000 aan contante waarden van blijvende uitkee ringen. Hiervan kwam ten laste van den staat der Nederlanden ruim f. 117.000. f 79 00.—). zoodat ten laste van Zee-risico oleet f. 353.000 (f. 282.000). Het verslag maakt voorts melding van de inwerkingtreding op 1 Oct. 1937 van ae wet-Molengraaff, houdende een nieuwe regeling van de arbeidsovereenkomst van kapitein en schepelingen. De vergadering keurde het verslag en de financieele stuk ken goed en benoemde daarna in de com missie van arbitrage wederom de heeren mr. C. D. Asser Jr.. Amsterdam: G L. M. van Es, Rotterdam en ir. D. Goedkoop Dzn., Amsterdam (leden). alsmede ir. M. H. Damme, Den Haag; mr. R. Mees en mr. A. Schaddee. beiden te Rotterdam (plaats vervangende leden). Tenslotte hechtte de vergadering hare goedkeuring aan een voorstel van de com missie van toezicht tot instelling van een commissie bestaande uit leden-werkgevers en leden-werknemers, bij welke de direc tie voor het nemen van beslissingen in zake uitkeeringen in bepaalde gevallen ad vies kan inwinnen. A.s. Zondag viert dr. W. de Vlugt, de po pulaire burgemeester van Amsterdam, zijn 65sten verjaardag. Dr. Willem de Vlugt werd 19 Dec. 1872 te Amsterdam geboren en trad op 22-jarigen leeftijd in de aannemerszaak van de Fa. de Vlugt en Domhof, waarin hij tot 1 Jan. werkzaam was. Deze firma groeide uit tot een der eerste op aannemersgebied. In 1909 trad dr. de Vlugt voor de A R. partij ln de Tweede Kamer, waarvan hij tot 1913 deel heeft uitgemaakt. Sinds 1922 maakt hij voor de A.R. partij deel uit van de Eerste Kamer, Dr. de Vlugt was seer, van den Ned. Aan- nemersbond, die hem in 1919 benoemde tot eerelid als een erkenning van zijn verdien sten voor deze organisatie. Ook is Dr. de Vlugt oprichter en oud-bestuurslid van de Algemeene Patroonsvereeniging. De Tech nische Schooi te Utrecht riep hij eveneens mede in het leven en diende hij ook als be stuurslid. In 1915 bracht de A.R. partij hem in den Gemeenteraad van de hoofdstad en in 1916 in de Prov. Staten van Noord-Hol land. In 1918 koos de Raad van Amsterdam hem als wethouder van publieke werken, welk ambt hij tevoren reeds enkele maan den tijdelijk bekleed had. In 1921 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Amster dam, een benoeming die gezien de geringe getalssterkte van de A.R. in den Raad nogal critiek heeft uitgelokt, welke critiek echter geheel verstomde toen men mocht ervaren welk een uitnemend magistraat Dr. de Vlugt is en welk een warme belangstelling hij heeft voor het wel en wee van de stad aan IJ en Amstel. Ip dit verband mogen wc SANEERING IN DEN BRAND- STOFFENHANDEL. Naar aanleiding van een verzoek van de kolenconventie, vergaderde gistermiddag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht de Bond van Nederlandsche Handelaren in Brandstoffen. Besloten werd opnieuw on derhandelingen aan te knoopen met de kolenconventie en de regeering. Aan de regeering zal worden verzocht de vestigings-eischen en den spertijd ook in toepassing te brengen voor den brand- stoffenhandel. Met algemeene stemmen werden deze voorstellen aangenomen. CONGRES VOOR OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING. In het laboratorium voor de gezondheids leer te Amsterdam kwam heden het Ne- derlandsch congres voor openbare gezond heidsregeling onder voorzitterschap van dr. N. M. Josephus Jitta in algemeene ver gadering bijeen. In deze bijeenkomst heeft de heer J. J- Backer Dirks, tandarts te Rotterdam, een inleiding gehouden over: „Schooltandver- zorging." Hierna sprak prof. dr. N. H. Swellen- grebel over: „Malariabestrijding in Neder land". In de gisteren voortgezette zitting van de Provincial Staten van Zuid-Holland, was de provinciale begrooting voor 1033 aan de orde. De heer van Voorst tot Voorst (R.K.) zegt dat de Katholieke fractie accoora gaat met het beleid van Ged. Staten Spr. vraagt maatregelen tot bescherming van den duin_ voet langs de kust. De heer Trouw (Vrijh.) bepleit, in verband met het reglement voor de provinciale wegen en de bestrijding der lintbebouwing, de belangen van degenen, die van oudsher uitwegen hebben en op het behoud daarvan prijis stellen zonder al te zeer bezwarende voorwaarden. Spr. zou er ae voorkeur aan geven, indien voor de bestrijding ran de lintbebouwing geen gebruik werd gemaakt van het regle ment voor de provinciale wegen, dóch daar voor een speciale provinciale verordening werd ingesteld, met behoorlijke vergoe dingsregeling en ter erkenning van rechtmatige verlangers der betrokkenen. De heer Ter Laan <SD.) acht de op brengst voor 1938 van de opcenten op de belasting te laag geraamd, waar reeds vast staat. dat 1937 veel gunstiger is geweest Daarom kunnen voor de tuberculosebe strijding. de uitzending van zwakke kinae ren. het gemeentelijk schooltoezicht en de drankbestrijding wel grootere subsidies ter beschikking worden gesteld. Wat de wegen verbetering betreft, het rijk verwerkt in 1938 in deze provincie 12'/* a 13 millioen aan wegen en bruggen. Men komt nu eindelijk tot de lang gewenschte verbetering van verbindingswegen en veren Dat ook aan de duinbebcssching thans de aandacht wordt gewijd, welke zij verdient, is voor spreker een reden tot bijzondere voldoening. Spr. staat niet op het stand punt. dat men de duinen geheel met bosch moet bedekken, doch de thans voor gestelde 40 a 50 H.A. zijn niet voldoende. Voorts oepleit spr. werkverruiming en be vordering van streekplannen. De woning verbetering laat eveneens nog veel te wen- schen. Overleg met rijk en gemeenten is hier in vele opzichten gewenscht. Jarenlang had Mevrouw D. geleden aan rheumatiek, soms zoo erg, dat zij niet op of neer kon. Van alles had zij geprobeerd om van de pijnlijke kwaal verlost te worden, doch zonder blijvend resultaat. Totdat haar aandacht gevestigd werd op de befaamde TOGAL-tabletten. Zij heeft een TOGAL- kuur gedaan en nu kan zij zich weer even gemakkelijk bewegen als vroeger, terwijl zij bevrijd is van de enerveerende pijnen. Dit verblijdend resultaat werd verkregen met TOGAL-tabletten. Bij alle apothekers en drogisten vanaf f 0.80. De heilzame werking van Togal berust op de ver wijdering van onzuiverheden uit het bloed en de Inwendige organen, die de oorzaak zijn van velerlei pijnen en ongemakken, die door gebruik van Togal-tabletten wordt bestreden. 2901 (Ingez. Med.) DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de crisis-zuivelbeschikking 1935 V. dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 16 December tot 23 December is vastgesteld op 60 cent per K.G. (onveranderd). TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Ned. Zuivelcentrale, 19 tot en met 25 December, consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht, overmelk regeerings- minlmumprijs 6.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk f. 2,50. De heer van Eek (SD) herinnert aan het herhaaldelijk door hem verdedigde voorsbei om f 200.000 beschikbaar te stellen voer de werkloosheidsbestrijding. Hoewel dat voorstel telkens werd verworpen, heeft het toch zijn beteekenis gehad. Thans zijn verschillende voorstellen in de begrooting opgenomen, welke getuigen van belangstel ling in werkverruiming. Spr. geeft aan werkverruiming de voorkeur boven werk verschaffing. Spr. betoogt dat het loon van den arbei der in de werkverschaffing zoodanig be hoort. te zijn, dat de man er met zijn gezin redelijk van kan leven. De werkverschaffing bezorgt, door afwezigheid van den man uit de plaats van inwoning meestal, toch reeds schade aan het gezinsleven, terwijl zij voor het meerendeel zeer vermoeiend is. Spr. hoopt, dat Ged. Staten uitbreiding zuHen. geven aan de werkverruiming. Spr bepleit voorts bevordering van de drankbestrijding door subsidieering van vereenigingen die zich deze ten doel stel len. Hij dient een voorstel in om het ver- leenen van subsidies ten behoeve van de drankbestrijding welke destijds zijn gelimi teerd tot en met 1938. wedei; voort te zetten. De heer Nelemans (C.H.) komt op voor degenen, die sinds menschenheugenis uit wegen hebben gehad op wegen, die onder de lintbebouwingsvoors.chriften vallen. Hij wenscht dat volgens goed oud-Hollandsch recht te zien erkend. De heer Spronkers <S.D.> bepleit den verderen aanleg van rijwielpaden, het ma ken van verbindingswegen tot de plassen als recreatieoorden, enz. De heer Diepenhorst (AR.) is voer tege moetkoming aan degenen, die destijds heb ben medegewerkt, door het afstaan van grond, aan verbreeding van den provincia len weg. doch die verzuimden tijdig de vergunning voor hun uitweg aan te vragen De heer van der Weijden (R.K.) juicht de oprichting der stichting ..landverbete- ring" tce. Voorts vraagt hij of wel voldoen de overleg is gepleegd met belanghebbenden bij de voorbereiding van het provinciale wegenplan. De heer van Vliet (C.H.) acht de duin- bebossching aanbevelenswaardig. vooral voor het Westland. Voorts bepleit hij be planting van nieuwe wegen. Ten aanzien van de stichting „landverbetering" zou spreker willen zien nagegaan of deze wel inderdaad nut oplevert. De heer van Rossum (S.G.i acht deze stichting nuttig ook met het ook op de toekomstige werkverruimingsmogelijkheden. De belangen van den landbouw behooren niet in de verdrukking te komen door de zorg voor den wegenaanleg. De heer Jansen Manenschijn (A.R.) ver heugt zich over de verbeterde begrootings- nositie. al deelt hii niet de opvatting van den beer ter Laan dat de stijging der ont vangsten ook in 1938 zal aanhouden. Wij kunnen naar de meening van spreker geen uitgaven voteeren. waar nog geen ontvang sten tegenover staan. Door conversie van leeningen is een beteekenende besparing verkregen. Tot belastingverlaging kan z.i. echter nog niet worden overgegaan, maar wij kunnen dankbaar zijn voor hetgeen werd bereikt. De financieele mogelijkheden dezer provincie zijn beperkt en daarom waarschuwt spreker tegen uitgaven, die niet in alle opzichten kunnen worden ge dekt en verantwoord. Het verheugt spreker, dat de versnelde uitvoering van het wegen plan ad f. 10 millioen kan worden ter hand genomen Bij de werkloosheidsbestrijding moet zooveel mogelijk loon intensieve arbeid worden gezocht Spr. juicht, de stichting ,1andverbeteringtoe. omdat, deze meer oplevert dan men er inbrengt. Bij de werkverschaffing moeten alle soor_ ten arbeiders kunnen worden ?eplaaA.st, terwiil de loonen in den rezel hooger zijn dan de steunbedragen Zli kan niet zonder meer door werkverruiming worden vervan gen: de werkverschaffing kan vooralsnog niet worden gemist. Spr bestrijdt het soc. dem. voorstel om allerlei subsidies weder in te voeren De heer Gavdeni-er (SD.) dringt aan op ,-e;P?ed,:ginjg van de vevbeAerine der wat-*v_ ''se^n^ o" Gnn-ee Verder wijs* sn'" de werisrheMi'^heid van versterking der zee wering onder Rijnland ten noorden van Scbeveningen De vergadering wordt verdaagd tot heden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9