LAATSTE BERICHTEN SIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad frljdag 17 December 1931 Begrooting van financiën aangenomen. Binnenland VRAGENRUBRIEK Buitenland BEURSOVERZICHT FRANKRIJK Weer een wapenvondst. De Kamer heeft na een nachtzitting met 547—25 stemmen de begrooting van financiën aangenomen. De uit gaven zijn vastgesteld op 54.599.318.506 frs., de inkomsten op 54.600.332.808 frs. Oud-minister Reynaud hield een felle lanklacht tegen de regeering. Hij wees er U, hoe in 1937 42 milliard was geleend. „Er is een crediet-deflatie", aldus Rey- saud, ..veel geweldiger wan men ooit heeft gezien. De engrosprilzen zijn gestegen met 50 procent, de detailprijzen met 50 pro- lent. De Uitgaven-Inflatie en de econo mische devaluatie zullen leiden tot een ligemeene inflatie. De belastingen stijgen, crediet bestaat er iet meer en' aldus is men bezig een einde maken aan de winstmogelijkheid. Het Fransche economische leven bevindt ch op een hellSng, omdat er geen kapi talen meer worden belegd. Men heeft het side materieel diet vernieuwd. Men moet liezen tussohen een schijnbare edelmoe- jigheid en een vruchtdragende actie van kn staat. Voor ons duurt de crisis voort. Wij zijn aver de welvaart heengestapt. Voor den terugkeer van de welvaart, is herstel van ie winstmogelijkheid noodzakelijk." Er moet een evenwicht gevonden wor tel tusschen de prijzen in Frankrijk en de prijzen in de' wereld. Minister Bonnet verdedigde zijn beleid. Hij zeide o.a,: De ingediende begrooting is oprecht. Het rrenwioht zal eerst volkomen zijn, wanneer ij de gewone 'begrooting weer zekere blij - wide uitgaven, zooals pensioenen en zekere ceienae-uitgaven gebracht zullen zijn, De Kestand van de schatkist is echter gezond. Wij hebben aan alle vervaldata voldaan, te schatkist, beschikt voor het eerste ïiartaal over negen milliard. Het totale kdrag aan leeningen zal 28 milliard be jagen De toekomst kan gerust tegemoet torderi gezien. De schatkistzal aan haar verplichtingen tinnen voldoen, wanneer niet dagelijks de -'tut- en schatkistkwesties op straat ge tocht worden. Spr. vraagt dan ook ver touwen. Leeningen worden niet gemakke- ijïer door de redevoeringen van critici. De iEinoieele toestand zal snel beter worden, nnneer men voortgaat ordelijk en gedis- rilneerd te werken. De inbraak bij de „Vooruit gang" te Rotterdam. De politie heeft te Parijs in den kelder an een huls aan den Boulevard Courcelles nieuw een .belangrijke hoeveelheid me- riet en handgranaten gevonden. De con- rge van het huis, die lid van de Csar iiijnt te zijn, is gean-esteerd en aan een eng verhoor onderworpen. JAPAN. Besloten tot oprichting van een financieelen raad. De vegeering heeft besloten een commis- ie van flnancieele raadslieden te benoe- sen, welke belast zal worden met het wa len over het op de juiste wijze uitvoeren 'ui de flnancieele politiek van de regee- en te zoeken naar de mogelijkheden hoofd te bieden aan den toestand, nlke door <(e gebeurtenissen in China is (schapen. De regeering heeft den minister van Snanciën gelast de noodige maatregelen 't nemen, opdat de commissie voor het linie van het jaar haar werk zal kunnen "innen ITALIË. Italië verlaat ook het Internationaal Arbeidsbureau. De Itaüaan^che regeering heeft het secre- iuiaat van het internationaal Arbeids- toreau ervan verwittigd, dat Italië deze ^ganisatie nïet ingang van 15 December Krlaat. DAMMEN. H. D. C.—NOOIT GEDACHT. Door H.D.C, I (Hazerswoude) werd in sotel „Het oude Raadhuis" voor de com- title van „de Rijnstreek" gespeeld legen -looit Gedacht"' uit Ter Aar. De uitslag ns als volgt; I.C. Windhorst (B-)—C. Bezemer (N.G.) 1-0; A. J. TolJ. van Eijk 0—2; L. Matze -W. Snater 20; Abr. DorsmanK. Groen at Wout 2-^0; G. RuysJ. Bezemer 2—0; van StaverenJ. Kroon 20; J. de ■•ElderHv. d. Ster 0—2; K. J. Matze— v. d. starre 2—0; M. Kroon—H. Broer P. van Gorkum (res.)J. v. d. Sterre „H.D.C." won met 13—7. i'< te L. De Rotterdamsche voetbal- "eeniging kwam eenige jaren geleden Jitrdaad in de 3e klasse van den K. N. B. uit, doch speelt thans in R.K. Ver bad. konidas sneuvelde als aanvoerder der «'tanen in den slag bij Thermopylai. •o race beteekent letterlijk; rennen, "■oioopen, harddraven. Met „Racingclub" Nt in dit geval echter meer „Sportclub" «OEld. 1' oen andere vereeniging in den K. N. 8- thans den naam „Leonidas" zou kun- aannemen is ons onbekend. U zult »ij den Leidschen Voetbalbond kunnen °hneeren. B te K. Wendt U tot den Dienst r Maatschappelijk Hulpbetoon, Mare, J's' waar men U alle gewenschte inllch- tn kan verstrekken. Het onderzoek heeft verrassende resultaten. Het onderzoek naar de inbraak bij „Voor uitgang" te Rotterdam, waarbij een brand kast met ongeveer 9.000 is buit gemaakt, heeft in eens een heel verrassende wending genomen, daar gebleken is, dat niet één maar twee combinaties het plan hadden gemaakt om de brandkast te stelen. Aangehouden waren de chauffeur van de „Vooruitgang", T. M., voorts L. B. en de gebroeders A. en H. D, Later is nog aange houden een zekere J. G., die eveneens bij dit groepje behoorde. Dit vijftal gaf toe het plan gemaakt te hebben de brandkast te stelen, maar zij ontkenden zulks gedaan te hebben. De politie had echter tevens aangehouden de chauffeurs W. van E., huurder van een pakhuis aan de Spangenschekade en M, van S., die beiden Dinsdag in het betreffende pakhuis bij de verdwenen brandkast wer den aangetroffen. De politie dacht, dat deze beide mannen bij het vijftal, de combinatie 1, behoorden. Het is echter gebleken, dat de chauffeur M. van S., een oud-employé van „Vooruit gang" op zijn eigen houtje een tweede com binatie had gevormd, die den concurrenten juist te vlug af was geweest. M. van S. had zich n.l. geassocieerd met zekeren J. S„ die ook is aangehouden. Dit tweetal had zelfstandig geopereerd: zij had den zich Vrijdagmiddag laten insluiten, 's nachts de brandkast naar het pakhuis aan de Spangenschekade gebracht, waar zij Zaterdag en Zondag de kast hadden open gebroken. Het pakhuis was beschikbaar gesteld door W. van E. M. van S. had in zijn woning f. 6.000 ver stopt en J. S. had ongeveer f. 3000 in den Blijdorppolder begraven. Later heeft hij zijn portie daar weer weggehaald en het bij de Ceintuurbaan, op de grens van Hillegersberg en Rotterdam begraven. De politie heeft na de bekentenis van J. S. bijna het geheele geld kunnen achterha len; dit is ongeveer f. 8.500. M. van S„ W. van E. en J. S. zullen naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. De leden van combinatie 1. zijn .omdat zij slechts het plan gemaakt hebben tot een inbraak, na opmaak van proces-verbaal, op vrije voeten gesteld. TWEEDE KAMER. Motie inzake de spoorwegpensioenen verworpen. (Vergadering van heden). Gestemd wordt over de motle-v. Houten om de korting op de pensioenen van het spoorwegpersoneel te doen vervallen. Na eenige korte verklaringen waarbij de faeeren Hermans (R.K.), Oud (V.D.) en Bie- rema (Lib.), hun stemmen tegen de motie motiveeren. terwijl de eerste aan de regee ring verzoekt, niettemin aandacht aan de ;poorwegpensioenen te besteden, wordt de motie verworpen met 58 tegen 25 stemmen (vóór de soc. dem., communisten, n. s. b. en chr. dem.) Bij het wetsontwerp tot vereeniging van Veur en Stompwijk, vestigt de heer van den Heuvel (a.r.) de aandacht op een fout in de considerans, wijl Leidschendam ten onrechte reeds als een afzonderlijke gemeente wordt genoemd. Spr. is van oordeel dat de regee ring er niet in is geslaagd, de noodzakelijk heid der vereeniging aan te toonen. Spr. ziet liever samenwerking der gemeenten. De zucht tot uitbreiding eener gemeente neemt maar al te gemakkelijk toe. De heer Bierema (lib.) betoogt eveneens dat er geen reden is tot deze vereeniging. De belde gemeenten, welke samengevoegd zul len worden tot de gemeente Leidschendam, vormen ook geen eenheid. Spr. is wel voor samenvoeging van dwerggemeenten, maar dat is hier niet het geval. Indien het om tijdsbesparing te doen is, dan ook is het voorstel niet gelukkig. Spr. kan het alge meen belang ervan.niet inzien. De heer Loerakker (r.k.) sluit zich aan bij hetgeen door den heer van den Heuvel is opgemerkt. De vereeniging zou niet ge- wenscht zijn voor de werkloozen in Veur; de steunregelingen in beide gemeenten loo- pen niet paralell. Het maakt den indruk dat geen algemeene, maar persoonlijke belangen den doorslag geven. De minister van blnnenlandsche zaken, de heer van Boeijen zegt, dat. wie de dien sten in deze gemeenten nagaat, ziet dat ze beter door éen gemeente kunnen worden verzorgd. Ook uit administratief oogpunt is de vereeniging zeer gewenscht. Er heerschen thans zonderlinge verhoudingen. Ook al zal er bezuiniging door de ver eeniging worden verkregen. Er is wel ja renlang samenwerking tusschen beide ge meenten geweest en die heeft juist de wen- schelijkheid der samenvoeging aangetoond. Verschillende diensten zijn er reeds ge meenschappelijk. Wie doordringt in de financieele positie van beide gemeenten, weet dat elke ver meerdering van uitgaven vermeden moet worden. Zonder de vereeniging zou zich bovendien een ongewenschte concurrentiestrijd tus schen beide gemeenten ontwikkelen. Spr. brengt de genoemde wijziging in de considerans aan. Het wetsontwerp wordt hierna z. h. st. aangenomen. dienstbaar gemaakt wordt aan belangen ■van industrie en landbouw. De gemeente heeft de beken wel onder houden, doch de reeds eerder begonnen ver- waarloozlng der „koppen" duurt voort. Het water kan niet meer weg en sijpelt in den grond, zoodat reeds een groot stuk moeras ontstaan is, dat zich verder en ver der uitbreidt. Provinciale Staten van Zuid-Holland. DE BEROEMDE SPRENGEN TE DIEREN. Het dorpje Laag Soeren. dat om zijn na- tuurrijkdom bekend is, wordt ernstig be dreigd met het verlies van de beroemde sprengen, die sinds 1935 eigendom zijn van de .gemeente Rheden. Bier ontspringen de beken, die het landschap niet slechts ver fraaien, maar waarvan het water ook De zomerhuisjes aan de Kagerplassen In de hedenochtend in de Ridderzaal voortgezette vergadering van de provin ciale staten van Zuid-Holland gaf de heer Sandifort (S.D.) als zijn oordeel te kennen dat de exploitatie van recreatie-oorden zoo als de Kagerplassen niet geheel mag wor den vrijgelaten. Er dient een zekere „orde ning" te zijn ter voorkoming van ontsiering van het landschap. De Waterkampioen heeft onlangs reeds verteld, dat men, bij uitbreiding van het aantal zomerhuisjes, door een jachthaven, een loods voor win terberg,ing van schuiten, een watersport hotel en zelfs een warenhuis voor winke lende bezoekers, wil stichten. Hier dient het noodige toezicht te zijn, dat een en ander niet tot schade van het natuur schoon zal leiden, bitv. door wijziging van de betreffende plassenverordening. Ook dienen in het algemeen maatregelen te worden getroffen ter vermijding, e.v be strijding, van ontsierende reclames ten platlelande, ook in de bebouwde kommen. De zg. autokerkhoven behooren evenmin in het landschapsbeeld op den voorgrond te treden. De heer van Asch van Wrik (A.R.) merkt ten aanzien van de uitwegen langs ver keerswegen op. dat dc houders dezer ter reinen. wanneer zij recht od uitweg mee- nen te hebben, dit zelf moeten bewijzen. Overigens bepleit spr. het betrachten van meer soepelheid in de voorwaarden, waar onder vergunningen tot het hebben van uitwegen worden verleend. De heer In 't Veld (HG.) zou de maat regelen tot werkverruiming ten goede wil len zien komen aan de kleine bedrijven, waarvan er vele in een noodtoestand ver- keeren. In de streek van Rijnsburg zijn het er wel 80 "la, die zich in hun voortbestaan bedreigd ziien. De heer van Kranenburg (SD.) bepleit volledige erkenning van het collectieve contract in het bouwbedrijf door opneming van alle desbetreffende bepalingen in de bestekken voor provinciale werken. Tot nu toe is dit slechts ten deele het geval. Spr. zou bij de werkverschaffing meer rekening willen zien ..gehouden met per soonlijke omstandigheden en geaardheid. Goudsmeden en kleermakers gaan in den regel miet looden schoenen naar grondwer ken, waaraan zii weinig succes hebben Krotopruiming kan wel een object voor werkverschaffing vormen, doch wanneer daarna nieuwe woningen op het vrijgeko men terrein moeten worden gebouwd, dun dient, dit in normaal loon door gewone vaklieden te geschieden. De heer Ooms (RK.) deelt mede, dat zi.in fractie zich op het standpunt stelt, dat bij blijvende stijging van den levens standaard de 5 "la salariskorting welke in, 1936 is ingevoerd dient te worden inge trokken en teruggegeven. (Wordt vervolgd). MILITAIR LESVLIEGTUIG OVER DEN KOP. De inzittenden ongedeerd. Vanmorgen ongeveer halftwaalf geraakte een militair lesvliegtuig van Soesterberg, bemand met de heeren H. Plesman Jr. en De Laet, bij het landen in een sloot ten Westen van het vliegveld Eelde. Het vliegtuig sloeg daarbij over den kop en werd ernstig beschadigd. De inzittenden kwamen er goed af. Zij liepen geen letsel op. De oorzaak van het in de sloot raken is onbekend. De strijd in het Verre Oosten. Japan's antwoord. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat het antwoord op de nota's van Engeland en de Vereenigde Staten nog niet was opgesteld. Het is niet moge lijk te zeggen, wanneer deze antwoorden gereed zullen zijn, aangezien een nauw keurig onderzoek moet worden ingesteld. Japan zal evenwel belden landen genoeg doening geven, hoewel over sommige pun ten onderhandeld zal moeten worden. Ten aanzien van het terugroepen van vice-admiraal Mitsoenami verklaarde de woordvoerder dat deze teruggeroepen is voor het onderzoek; het is niet noodzake lijk, dat hij disciplinair zal worden ge straft. De woordvoerder gaf verder toe, dat kolonel Hashimoto die het schip comman deerde, dat op de „Lady Bird" heeft ge schoten, op eigen gezag handelde. Het on derzoek heeft dit opgehelderd. De woord voerder ontkende nogmaals, dat de Ja pansche vliegtuigen en oorlogsschepen met machinegeweren hebben geschoten op de „Panay". Spr. achtte het twijfelachtig, dat Japansche schepen in de nabijheid zouden zijn geweest, in verband met het gevaar door een bom te worden getroffen. Nantsjang bedreigd. Japansche vliegtuigen hebben pamflet ten omlaag geworpen boven de hoofdstad van Kiangsi, Nantsjang, waarin wordt ge dreigd. dat de stad geheel zal worden ver nietigd door bombardementen uit de lucht. De bevolking verwacht thans krachtige aanvallen en verlaat in allerijl de stad. O proep tot de bevolking van Noord-China. Oproep tot de bevolking van pen in Noord-China, generaal Terautsji, heeft in een oproep de bevolking van N. China opgewekt tot samenwerking met de voorloopige regeering. Tegelijkertijd heeft hij gedreigd, anti- Japansche propaganda volgens het krljgs- recht te zullen straffen. Chineesche bevelhebber van Sjanghai terechtgesteld. Generaal Janghoe, de commandant van het Chineesche garnizoen van Sjanghai en Woesoeng, is te Hankau op last van maar schalk Tsjang Kai Sjek gefusilleerd wegens corruptie en het niet uitvoeren van zijn opdracht. Janghoe was een van de oude leden van de Kwo-mln-tang. De „Panay" wel beschoten. Overlevende officieren van de „Panay" hebben aan boord van de „Augusta" he- den aan de pers verklaard, dat het schip, terwijl het zinkende was, door Japansche schepen met mitrailleurs werd beschoten. Bovendien Is de bemanning van twee Japansche motorbooten aan boord geko men. De „Panay" voerde de Amerikaan- sche vlag en op het dek waren twee Ame- rikaansche vlaggen geschilderd. FRANSCH SCHIP AANGEVALLEN. Het Fransche schip „Sydney" heeft hedenochtend te twee minuten voor half zeven medegedeeld, dat het in de Middel- landsche Zee door een Spaansch oorlogs schip werd aangevallen. Het schip is naar Ceuta teruggekeerd en heeft de hulp van een Britsche torpedo boot ingeroepen. ONDER BEMANNING VAN „PRESIDENT HOOVER" DREIGT MUITERIJ. Volgens een radiobericht van den kapi tein van het bij Formosa gestrande pas sagiersschip „President Hoover" dreigt on der de bemanning muiterij uit te breken. De bemanning eischt een speciale toelage. Zij schijnt reeds direct na de stranding zich meester te hebben gemaakt van alle drank en in dronkenschap het passagiers en kust-bevolking te hebben lastig gemaakt LETLAND GETEISTERD DOOR ZWARE SNEEUWSTORMEN. Zware sneeuwstormen hebben de laatste dagen in Letland ernstige schade aange richt. Te Lettgallen is een vrouw doodgevroren, nadat zij urenlang rondgedwaald had, hoe wel zij zich op slechts 150 pas afstand van haar woning bevond. Ook een 50-jarige man is doodgevroren. Van de 75 autobusdiensten zijn er nog slechts acht in bedrijf. De steden onder vinden de gevolgen der sneeuwstormen doordat de aanvoer van melk is gestaakt. ANTI-SEMIETISCHE ONGEREGELD HEDEN IN POLEN. Te Lodz zijn bommen met een bijtend vocht in verscheidene Joodsche winkels geworpen, waardoor de winkelwaar werd bedorven. In verband hiermede werden dertig nat'ionaal-democraten .gearresteerd. GEVANGENEN ONTSNAPT. Uit de Amerik. staatsgevangenis op Ai- catraz-Island, waar o.a. Al Capone voor zijn misdaden boet, zijn gisteravond twee ge detineerden, die tot langdurige opsluiting v/aren veroordeeld, verdwenen. Tot dusver achtte men de mogelijkheid, uit deze ge vangenis te ontsnappen, uitgesloten. AMSTERDAM. 17 December. De berichten omtrent het Amerikaan- sche zakenleven wekken den indruk, dat men er nog niet in geslaagd is, den achter uitgang tot staan te brengen. Tal van Industrieën zien haar bedrijvigheid nog verder inkrimpen, en ook op ander gebied houdt de inzinking onverminderd aan. Desniettemin zijn er kleine teekenen, welke er op wijzen, dat het dieptepunt van de depressie, die zich thans voordoet, spoedig zal zijn bereikt' en in dit verband kan vooral worden gewezen op de staalnijver- heid. Deze tak van bedrijf werkt volgens de laatste berichten op niet meer dan 27 oct. van haar capaciteit. Wél is dit percen tage zeer laag. dóch het is reeds een ver heugend verschijnsel, dat het ten opzichte van de voorafgaande week niet verder is afgenomen. Het is natuurlijk niet onmo gelijk. dat in verband met de Kerstdagen en de jaarwisseling nog een kleine ver mindering zal zi.in waar te nemen, doch net feit, dat eindelijk een punt is bereikt waarop weerstand kon worden geboden, geeft reeds hoop op verbetering. Zooals bekend vormen de schrootprijzen meesten tijds een goede aanwiizing voor het verlooo van de staalprijzen in het algemeen. En deze prijzen nu. zijn dezer dagen omhoog gegaan, hetgeen als een symptoom van herstel wordt opgevat. De groote afnemers van staalproducten hebben zich in ver band met den onzekeren toestand gerui- men tijd afzijdig gehouden en in hoofdzaak op hun voorraden geteerd. Naar men in tot oordeelen bevoegde kringen aanneemt, zijn de voorraden in handen van de verbruikers echter zoodanig geslonken, dat zii binnen afzienbaren tijd weer tot het plaatsen van orders zullen moeten besluiten. Men ver onderstelt, dat, indien het zoo ver komt hiermede het sein tot een algemeene ver betering kan worden gegeven en dat de vicieuse cirkel zal worden doorbroken. Het verloop van Vgallstreet gedurende de laat ste dagen heeft doen uitkomen, dat het entiment blijkbaar wat aan het ver beteren is. De iniddaebeiirs. De Amsterdamsche effectenbeurs ken merkte zich heden door een stil verloop. Op geen enkel- afd- rmtw''"'"°'de zich omvangri'ke »"-"•- -n groot» koere-er- schillen vielen niet "'aar te nemen De stemming was desnl-ttemin prijshoudend en onder beurstijd legden verschillende specialiteiten een neiging tot oploopen aan den dag. De Amerikaansche waarden werden tt overeenstemming met de koersbeweging ia Wallstreet meerendeels wat hooger afge daan. De omzetten bleven echter van kleine afmetingen en zelfs de Staalaandee- len en Anaconda's gaven slechts geringe affaire te aanschouwen. Op de beleggingsmarkt werd de aan dacht in het bijzonder getrokken door de nieuwste 3"/» obligatiën Nederland 1937. De laatste dagen openbaarde zich voor dit fonds regelmatig vraag, zoodat langzaam maar zeker een opgaande lijn werd gevolgd Ook heden werd nogal wat materiaal uit de markt genomen in verband waarmee een koers van 9815/16°/» werd bereikt, waarmede een hoogterecord werd gevestigd. In de koersen van de overige Nederland- sche staatspapieren kwam niet veel veran dering. Van de Oude Schuld waren de 3»/o obligatiën en certificaten iets hooger. Met de affaire op de locale markt wilde het niet vlotten. Koninklijke werden wel iswaar in een open hoek verhandeld, doch de affaire was toch minder omvangrijk dan de laatste dagen het geval was geweest. Bij de opening werd iets beneden het vo rige slot afgedaan, doch onder beurstijd kon een koerswinst van een goede drietal procenten worden gemaakt. De Ameri kaansche petroleumaandelen waren ver waarloosd. De Rubbermarkt was stil. Amsterdam Rubbers waren in doorsnee zoo goed als onveranderd. De minder courante soorten vertoonden een zelfde beeld. In Tabakken ging weinig om. Oude Deli's werden eenige procenten hooger genoteerd- Op de Industrie-afdeeling liepen de Philipsaandeelen na prijshoudende opening nog enkele punten naar boven. Voor A.K.U.'s was de belangstelling sterk be koeld. De gisteren behaalde koerswinst kon echter behouden blijven. Unilevers waren goed prijshoudend. Aandeelen Fokker ont moetten wederom eenige vraag en stegen tot 246 n/o. Van de cultuuraandeelen veroorzaakten de aandeelen Vorstenlandsche Cultuur Mij. eenige beweging, waarbij de koers echter niet veel veranderde. H.V.A.'s bleven op peil. De scheepvaartmarkt was stil doch prijs houdend. WISSELKOERSEN. Londen 8.98 7/8 (8.98 3/4); Berlijn 72.48 (72.52); Parijs 6.10 3/4 (6.10 1/2); Brussel 30 56 130.56'/!); Zwitserland 41.59 (41.59'/i) Kopenhagen 40.10 (40.10); Stockholm 46.32 1/2 (46:32 1/2); Oslo 45.15 (45.15); N.- York 1.797/8 (1.79 13/16); Praag 6.32 (632 1/2); Oost. Bankpapier 33.75 (33.70); Ure 7.20 (7.25). Prolongatie '/i; Part. disc. 1/83/16; Daggeld 1/4. Registermarken 38 5/8; Crediet Sperr- marken 13 3/8; Effectensperrmarken 13 3/8, Reismarken 52 1/2; Bankpapier 39. Tusschen haakjes zi.in de koersen van gisteren. M41KT itiitiiïN^; LEIDEN, .17 Dec. Ter veemarkt aange voerd 474 runderen, 265 kalveren, 925 scha pen, 657 varkens. 15 stieren, f. 170260 schoon gewicht 6065 ct„ matig; 124 kalf- en melkkoeien, f. 180—290, matig; 174vare- koelen, f. 130—210, tam; 161 vette koeien, f. 170310, schoon gewidht 5478 ct„ vlug; 64 graskalveren, f.2450, z. matig; 14 vette kalveren, f. 55120, schoon gewicht 70100 ct., vlug; 187 nuchtere kalveren, f. 812. matig; 150 vette schapen, f.2429 600 vette lammeren, f 1724, 174 weideschapen f.1621, matig; 298 mestvarkens, f.23 48, z. m.; 327 biggen, f.1519, z. m.; 2 paarden; 2 veulens; 32 bokken en geiten, f. 29, matig; 32 zeugen, f. 70105, z, m. Kaasmarkt. Aangevoerd 59 partijen, waarvan 50 partijen Goudsdhe en 9 part. Leidsohe. Prijs Goudsche kaas 1ste soort f.2728.50. 2de soort f.26; leidsohe kaas lste soort f. 2526.50. Handel goed. BODEGRAVEN, 16 Dec. Aanvoer 5974 stuks kipeieren, prijs wit 4.105.10; bruin 4.905.40; Kuikeneieren 3.904.60; Eend eieren 4.40. LEEUWARDEN, 17 Dec. Zuivel; Sleutel kaas 2730; Nagelkaas 1926; Edammer kaas 23—40; Aanvoer 1666; Veilingboter 1.411.25 per K.G. Aanvoer 3/6, 2/12 vaten. Commissie 84. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammerkaas 20 plus 13'/!14 per 100 K.G.; idem 40 plus 20'/-21Vs per 100 K.G.; Goudsche kaas 20 plus 13'/«14 per 100 K.G.: idem 40 plus 20'/-—21'/: per 100 K.G.; Broodkaas 40 p'.us 2122 per 100 KG..; Leidsche kaas 20 plus 13'/ï14 per 100 K.G.; Goudsche volvet 2728 per 100 K.G. Stemming kalm. RIJP WETERING, 16 Dec. Aanvoer 1327 eieren. Prijzen: Kipeieren 4.506.00 per 100; 21 Konijnen 0.902.00 per stuk; 6 Hanen 0.700.80 per stuk; Kaas 0.560.58 per K.G. Hoofddorp 16 Dec. Per 100 K.G. Rogge 7—7.25; Chevalier Gerst 7.40—7.75; Win- tergerst 7.407.60; Haver 66.25; Duive- boonen 910; Paardeboonen 89; Groene Erwten 810; Vale Erwten 1114; Gele Mosterd 1517; Kanariezaad 8.509.50; Karwijzaad 2) 7523; Biauwmaanzaad 29 —30; Koolzaad 12.50—13.50. RIJNZATERWOUDE, 16 Dec. Aangevoerd partij kipeieren. prijs 4.505.50 per 100; Eendeieren 4.00 per iOO. STOMPWIJK. 16 Dec. „Blesse Paaxd" - Aanvoer 1957 kipsieren f. 5.506.30 hen eieren f. 4.40; eendeieren f. 4.80 per 100. VEUR, 16 Dec. „Het Wapen van Veur". Aangeveerd 18.557 kipeieren, prijs f. 5.35 6 20; 1210 heneneren f. 4.254.55; 515 eend ei-ren f. 3.103.25 per 100 stuks. 107 kippen f. 0.601.20: 82 eenden 7085 ct.; 20 duiven 1024 ct.: 402 koijnen f. 13 per stuk. VOORHOUT. 16 Dec- Slachtkonijnen f. 0.952.05; jonge konijnen f. 0.200.60; Jonge hanen tot f. 0.65; kippen van f 0.75 0 90; duiven f. 0.11. Alles per stuk. WOUBRUGGE. 16 Dec. Prijs Kipeieren f. 4 805.10, kleine eieren f. 4.404.60 per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 16 Dec. Aantal eieren 486. Kipeieren 4.05—5.75 per 100; Bananen 0.20 per 5 stuks: Appelen 0.10—0.15 per K.G. ZOETERMEEE 16 Dec. Eierveiling. Aan voer 5000 stuks. Prij's der kippeneieren 5.00 —5.60: Kcndei—p i 3.754.05; Heneieren - 504.85 per 101) stuks. ZOETERWOUDE, 15 Dec. Kipeieren 5.60 —5.80; Eendeieren 3.80; Konijnen 1.15 2.15; Kippen 0.65—1.35; Hanen 0.50—1.15; Duiven 0.08. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3