(ëm Buitenland j~ PEREZ™ LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 17 December 193? EMSER-PASTILLES L\\(E De strijd in Sparse De procedure inzake de goudclausule I PERZISCHE TAPIJTEN VERKOUDHEID GRIEP RECHTZAKEN Alle onderdeelen van het cassatiemiddel ongegrond bevonden LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. Een goed geslaagde cursusvergadering. Voor een zeer goed bezochte vergadering sprak de heer G Hordijk, voorzitter van den Leidschen Chr Besturenbond, in ge bouw ..Patrimonium" over „Algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernemers-overeenkomsten en algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereen komsten". De vergadering werd geopend en geleid door den secretaris van den bond. Na een kort inleidend woord, was het woord aan den heer Hordijk, die eerst sprak over de wet op de ondernemers-overeenkomsten. Deze wet is door de Tweede Kamer op 1 Maart 1935 en door de Eerste Kamer op 23 Mei 1937 aangenomen. Reeds sedert tientallen van jaren open baart zich een streven om door samen werking op economisch terrein verschil lende doeleinden te verwezenlijken. In de memorie van toelichting op deze wet werden als verschillende regelingen genoemd: „regeling der onderlinge con currentie, b.v, door het brengen van eenige uniformiteit in de verkoopsvoor- waarden. het voorschrijven van minimum kwaliteiten. het invoeren van zekere arbeidsverdeeling in productie en distri butie. het tegengaan van prijsbederf en van overmatige kapitaalstnvesties". Spr. wees er op, dat deze ordening noodzakelijk is en dat er voldoende rechtsgrond voor de wet aanwezig is. Verschillende voor beelden werden hierbij genoemd. In de wet zijn bepalingen opgenomen waarop verbindendverklaring op verzoek van ondernemers of vakvereenigingen, die partij bij de overeenkomst zijn, plaats heeft. Betreffende de onverbindendverklaring wees spr. er op, dat dit een middel is in de hand van den minister om maatregelen, waardoor het algemeen belang geschaad wordt, te niet te doen. Tenslotte werd aandacht geschonken aan de wijze, waarop het toezicht en de handhaving van wettelijke bepalingen plaats hebben. In het tweede deel van zijn onderwero besprak de heer Hordijk de noodzakelijk heid van en den rechtsgrond voor de ver bindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomsten. Niet alleen economische, ook sociale ordening is noodzakelijk. Waarom wij zulke sterke voorstanders zijn van deze maat regelen, heeft de heer Amelink, de secre taris van het Chr. Nat. Vakverbond, als Kamerlid bij de behandeling van de Wet op 17 Maart 1937 duidelijk uiteengezet. Spr. citeerde een deel van deze rede. Vervolgens noemde hij eenige bepalingen, welke van de verbindendverklaring zijn uitgesloten en de intrekking van verbin dend- en onverbindend-verklaring, door de wet nader geregeld. In zijn slotbetoog zei spr.: „Wij zijn dankbaar voor hetgeen bereikt is door deze wetten, maar onze idealen liggen verder. Hiermee is opnieuw een stap gedaan in de richting, die naar bedrijfsorganisatie moet leiden. De Overheid heeft tot taak er voor te waken, dat het algemeen belang niet ondergeschikt gemaakt wordt aan het groepsbelang. Op deze inleiding volgde een vruchtbare bespreking van verschillende vragen, welke den heer Hordijk werden gesteld over on derdeelen van zijn betoog. Te ruim 10 uur werd de vergadering na dankzegging gesloten. BEGIN VAN UITSLAAND EN BRAND. Gisteravond omstreeks halftien is een be gin van uitslaanden brand ontstaan in de bovenvoorkamer van mej. G. S wonende ten huize van de familie G., Rijnsburger- weg 77a. Nadat mej. S. een petroleumkachel had aangestoken, verwijderde zij zich omstreeks 9 uur uit het vertrek. Vermoedelijk heeft de kachel te dicht bij een stoel gestaan, althans toen mej. S een halfuur later terugkeerde vond zij haar kamer in brand. Op haar hulpgeroep kwamen een militair en twee politie-agenten toesnellen, die de vlammen, die door het raam reeds naar buiten sloegen,, met eenige emmers water doofden. De politiebrandweer onder leiding van inspecteur Couzy, die met een motorspuit en een ladderwagen op de bedreigde plaats verscheen, verwijderde de brandende dee- len. doch behoefde geen water te geven. De schade wordt door verzekering ge dekt. De heer G„ die bij de blussching be hulpzaam was, bekwam zoodanige brand wonden aan beide handen, dat hij zich in hel Acad. Ziekenhuis moest laten verbin den. De burgemeester, de commissaris en de hoofdinspecteur van politie waren bij het blusschingswerk aanwezig. het afdoende middel tegen 2895 'Ingez. Med.) DE BLIJDE TIJDING. De Nationale Contact-Commissie deelt ons mede dat de samenwerkende natio nale vereenigingen besloten hebben de ge boorte van het Prinsje of Prinsesje op waardige wijze in de stad Leiden te doen aankondigen. Om deze plannen uit te voeren hebben zich terstond enkele leden der Leidsche Studenten-Caroussel Vereeni- ging bereid verklaard. De voorbereiding berust bij een commissie bestaande uit de heeren; R. P. A. Dijker, voorzitter; F. G. Kool, praeses der leidsche Stud. Caroussel Ver. en G. Bergsma, leden. AANBESTEDING UITBREIDING KAMERLINGH ONNES LABORATORIUM. Heden had de aanbesteding plaats van de uitbreiding van een werkplaatsen-com- plex ten behoeve van het Kamerlingh Onnes-Laboratorium alhier, architect de heer Versteeg te Den Haag. Ingeschreven hadden: Mosselman en Korteweg, Rotterdam f. 33.630; Boele en v. Eesteren, Den Haag f. 33.300; Bataafsche Aannemersmij., Den Haag f. 33.150; v. d. Wal en Woudenberg. Utrecht f. 32.820; Ra- vestein. Leiden f. 29.900; Cokshoorn, Voor burg f. 29.950; Benschot, A'dam f. 31.350; Gebr. v. d. Loo, Rotterdam f. 32.529; firma Splinter, Leiden f. 29.750; H. Korswagen, Leiden f. 28.825; De Vreede, Noordwijk f. 27.990; firma Huurman, Lelden f.27.293. UITVOERING IN „ENDEGEEST" C.A. De Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" gaf voor de patiënten der gestichten een opvoering van de klucht „De Spaansche Vlieg". Het stuk werd uit stekend gespeeld en de opvoerenden oogst ien veel succes, gelijk bleek uit het her haaldelijk applaus en uit het woord van hartelijken dank. dat de geneesheer-di recteur uitsprak. D. E. D. I. L. Het bestuur van „D. E. D. I. L.", de too neelvereeniging van Unitas Studiosorum Lugduno Batava is thans als volgt samen gesteld; praeses: A. K. Imema; ab-actis: Ant. Agnèes van 't Hof 'Boerhaavelaan, Leideni; quaestor; J. A. Noordzij; assessor I: E. G. Arkema; assessor II; R. A. de Wijs ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „De rivaten van N.N.'.-diphenyl-trimethyleen- diamlne", de heer W C. Veer, geboren te Bandoeng. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter L, de dames C. S. Borggreve 'Haarlem) en E. Hartelust (Den Haagl; voor het candiaatsexamen rechten: de heeren A. D. Peiffer (DenHaag) en L. Schnepper (idem); voor het doctoraal examen rechten: de heer J. A. M. v. Staay (Den Haag)voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren P. B Kuypers OegstgeestiC. W. H. van Raalten 'Den Haag), C. H. Flim (Leiden), J. H Jaarsma (Rotterdamvoor het doctoraal examen Indisch Recht: de heer Tan Tjoan Keng (Den Haagi en mej. E. Dumas (idem); voor het candidaatsexamen rechten: de heer J. H. de Vos tot Nederveen Cappel (Utrecht) en de heer Oei Tjong Ie (Den Haag); voor het doctoraal examen rechten: de heer A. C. Bergsma 'Voorschoten); voor het arts examen, ie gedeelte: de heeren A. W Philippi (Den Haag), F. H. W. v. d. Wal (idem). Th. G J. Horbach iHaarlemi dr A. Vermont. Leiden en mevr. C. H Schreu- der (Leiden). Bevorderd tot arts: de heeren P. J. c. Romme (Zevenbergen), Th. F. A. A. v. Ste kelenburg (Den Haag). DE WERKLOOSHEID. Metaalbewerkers. Bankwerkers 95; Blik- bewerkers 29; Burgersmeden 39; Electrl- ciens 63; Gasfitters 16; Gasmetermakers 1; Gereedschapmakers 2; Instrumentmakers 4; Isoleerders 3; Kettmgsmeden 21; Klin kers 8^fIoperslagers 5; Lab. Bedienden 3; Lasschers 9; Loodgieters 59; Machinisten 19: Metaalboorders 5; Metaaidraaiers 3; MetaaLslijpers 5; Metaalzagers 1; Monteurs 20; Opticiëns 1; Pianostemmers 4; Po lijsters 3; Ponsers 5: Rijwielherstellers 19; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerl. 7; Stokers 27; Tegenhouders 17; Hlup-Verw. Monteurs 20; Voorslaanders 4; Voorwar- mers 5; Vulcaniseurs 1; Vuurwerkers 11; Wagenmakers 5: IJzerwerkers 50; Zand- spuiters 1; Zandvormers 2; Zilversmeden 2; Ongesch. Arbeiders 49. Totaal 645. Sigarenmakers: Sigarenmakers 22: Sig. Sorteerders 1: Sig. Strippers 2. Totaal 25. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 8; Ingenieurs 3; Teehnikers 5; Teekenaars 16; Werkmeesters 22. Totaal 54. Textielarbeiders: Hekelaars 6: Katoen drukkers 20; Kluwers e.a 10; Luikers 19; Plaatsnijders e.a 21; Schrobbelaars 2; Spinners 68; Spoelers 4; Staaldraaddraaiers 5; Sterkers 2; Strijkers 3; Wevers 122; Wol bewerkers 42; Ongesch, Textielarb. 72. Totaal 396. Transportarbeiders: Emballeurs 5; Chauf. feurs 153; Exp. Knechten 22; Koetsiers 12; Loopknechten 43: Schippers 91; Magazijn knechten 62; Spoor- en Trampers. 20; Wakers 6: Transportarbeiders 72; Losse Arbeiders 581. Totaal 1067 Typografen: Boekbinders 21; Boekdruk kers 14; Fotografen 4; Hulp-Vakarbeiders 4: Letterzetters 26; Steendrukkers t. Totaal 70. Voedingsmiddelen:) rb.Bakkers 92; Ove- nisten 5; Slagers 69; Suikerwerkers 22: Wijnkooperskn. 14; Zoutzieders 4; Zuivel- bereiders 6; Ongesch. Fabr. Arbeiders 40. Totaal 252. Vrouwen; Apothekersass. 2; Kapsters 2; Naaisters 7; Strijksters 1; Maasters 1; Kooksters 1: Winkeljuffrouwen 21; Ser veersters 4; Buffetjuffrouwen 4; Linnen- juffrouwen 1; Kantoorbedienden 41; Ver pleegsters 7; Bedrijfsleidsters 1; Teekena- ressen 1; Onderwijzeressen 4; Ass. en Hulshoudsters 13; Dienstboden (d. en n.) 6; Dagmeisjes 57; Kinderjuffrouwen 3; Werksters 91; Fabr. Arb. 53; A.V.O 10. Totaal 331. Alg. totaal 5039. 17 December 1936 4922, 12 December 1935 4749. Ben. 72 Ged. werkloozen en 12 Jeugd werkverschaffing. Wij merken hierbij op, dat voor het eerst sedert maanden het aantal werkloo zen de vijfduizend heeft overschreden. Het is overigens niet de eerste maal, dat zulks geschiedt; in den aanvang van dit jaar n.l. op 15 Januari bedroeg het aantel in geschreven werkloozen 5092. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Exploitatie Maatschappij van On roerende Goederen „Oegstgeest", Rapen burg 122. Leiden. Uittredende Commissa- lissen: G. E. van der Werff Jr., Amster dam en H. C J. Kouwenhoven. ,Het Oude Wijnhuis van 1895" firma C. Bloot en Zoon, Kloksteeg 7. Leiden Bier bottelarij, handel in limonaden, wijnen en bronwateren. Bijvoeging uitgeoefend be drijf: fabriek van limonaden, gazeuse dranken en minerale wateren. N.V. Algemeene Bouwmaatschappij „Al- boma". Rapenburg 122. Leiden. Uittredende Commissarissen: B. H J. van Linden, Was senaar; G. E. van der Werff Jr.. Amster dam en B C. van den Berg, Den Haag. Gebrs. Palm. Janvossensteeg 31 Leiden. Handel in lompen, beenderen, oude meta len. enz. Volmacht verleend aan: G. L. Palm. Leiden (Beperkende Bepalingen). Heeren Modehuis Bert Schrier, Steen- straat 3. Leiden. Vestiging filiaal: Steen straat 12a. Leiden, „Het Dassenhuis", d.d. 25 Nov. 1937. Wed. G. Burger, van Mandersloostraat 43 a. Alphen a. d. Rijn. Handel in aard appelen, groente, fruit, enz. Uittredend eigenaresse- Wed, C. J. Burger—van Vliet, d.d. 15 Dec 1937; Nieuwe eigenaar: D. J. H Burger, Alphen a. d. Rijn. Firma P. M. Voortman en Zoon, Lan- geraar Wijk A 120 en 121. Handel in krui denierswaren Bovengenoemde vennoot schap onder firma is ontbonden. Het be drijf wordt thans uitgeoefend door den heer G. P. Voortman, als eenig eigenaar, onder diens eigen naam. Niet mej. C., doch mej. C. N. J. Flo- rlsson is geslaagd voor het diploma cos- lumière der H. C. V. Aan den Leidschen Giashandel. firma W van Dam en Co., Oude Singel 174182 alhier, werd de leveriftg opgedragen van het benoodigde glas voor den bouw van het Leidsche Stadhuis, Tevens werd aan dezelfde firma opgedragen de glasleveran tie van 95 woningen te Haarlem, 24 wonin gen te Leiden, 36 woningen te Beverwijk, 41 woningen te Rijnsburg. een Genie-loods te Aalsmeer en een gebouw van de Ge meente-Reiniging te Den Helder. Met ingang van heden is de paarden- slagerij van den heer C. van Nimwegen verplaatst van Janvossensteeg 25 naar de overzijde nr. 30, waar voorheen een der gelijk bedrijf was gevestigd. Er behoefde oan ook weinig of niets te worden ver bouwd, daar ook zonder dat deze verhui zing voor den ondernemer een groote ver betering beteekent. Achter den winkel zijn een hygiënisch ingerichte rookerij en zou- terij gelegen. De heer van Nimwegen is reeds j!5 jaar in dit vak werkzaam, waar van 9 jaar als patroon, zoodat hij zich in een groote bekendheid mag verheugen. 2994 (Ingez. Med.) De 5000 wederom overschreden. Bij den Gemeentelijken Dienst van Sociale Zaken stonden gisteren als werk zoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders Baggerlieden 3; Be hangers 31; Betonvlechters 24. Betonwer kers 57; Fundeeringwerkers 3; Glazen makers 2; Glazenwasschers 12; Graniet werkers 10; Grondwerkers 101; Heiers 6; i Metselaars 142; Opperlieden 119; Schilders 1265; Sloopers 9: Steenhouwers 2; Straat- makers 8; Hulp-Straatmakers 17; Stuca- doors, Witters 72; Timmerlieden 281; Uit voerders 7; Voegers 22; Ongesch, Bouw- vakarb. 9. Totaal 1202. Fabrieksarbeiders: Bleekers 19; Lompen sorteerders 13: Vellenblooters 3; Steenfabr. Arb. 143; Zeepfabr Arb. 5; Ongesch. Fabr. Arb. 54. Totaal 237. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 110; Reizigers. Colp. 41: Winkelbedienden 37; Etaleurs 2: Incasseerders 16; Musici 6; Onderwijzers 9; Overheidspersoneel 11; Verplegers 4. Totaal 236. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 13; Kellners 48: Koks 3. Totaal 69. Houbewerkers: Beddenmakers 4; Hout bewerkers 79; Kistenmakers 6; Kuipers 6; Lijstenmakers 4: Mandenmakers 2; Meu belstoffeerders 22; Meubelmakers 37; Poli- toerders 3; Ongesch. Fabr. Arb 35. Totaal 198. Kleermakers: Kleermakers 88; Kanpers 5; Schoenmakers ea. 21. Totaal 114. Land- en Tuinbouwarb.: Bloemisten 47; Landarbeiders 35; Tuinlieden 42 Warmoe- ziers 11; Ongesch. Landarb. 8, Totaal 143. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond in hooger beroep terecht M. C. uit Leiden, Irambestuur der N. Z. H T. M., die op 8 Nov. bij vonnis van den Kantonrechter te Haarlem was veroordeeld tot een geldboete van f. 10.subs. 5 dagen hechtenis (cisch f. 15, 10 dagen hechtenis' omdat hij op li Aug. 1937 in Hillegom de door hem be stuurde tram niet tot stilstand heeft ge- oracht, toen vanuit de Pastoorslaan een auto, bestuurd door S. uit Noordwijkerhout, naderde. De auto werd aangereden en be7 schadigd. De officier van Justitie eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. ARBEIDSBEMIDDELING GEWENSCHT. Een werkloos kellner klaagt er over dat de meeste patroons in het hotel-, café- en restaurantbedrijf bij voorkomende vacatu res zelden of nooit gebruik maken van de bemiddeling der Arbeidsbeurs. Bijeenkomst van Londensche sub-commissie. De sub-commissie voor de niet-inmen- ging heeft gisteren drie uur lang beraad slaagd. A.s. Woensdag zal zij opnieuw bijeenkomen. Geen enkel besluit werd genomen. De gedelegeerden beperkten zich ertoe de discussies over de benoeming van de naar Spanje te zenden commissies, het terug trekken van de vrijwilligers en de toeken ning van de rechten van oorlogvoerende voort te zetten. (Vervolg van pag. 1). Inzake de goudclausule van de 6 pet. dollarleening der gemeente Rotterdam was door de Ver. vo-r den Effectenhandel bij den Hoogen Raad onder meer aangevoerd, dat de gemeente geen recht heeft, zich op niet op de obligaties voorkomende con tractbepalingen te beroepen, hetgeen zij echter wel deed De procureur-generaal mr. Besier merkte hedenmorgen te dien aanzien on. op. dat het hof bedoeld moet hebben, dat alle fei ten en feitelijke betooggronden. waarop het zijn beslissing doet steunen, aan de obligatiehouders bekend waren of hadden kunnen zijn. Zoodanig oordeel is van fei telijken aard en dus in cassatie te eerbie digen. Bovendien is eischeres in hooger beroep tegen het gebruiken door de recht bank van deze feiten en feitelijke betoog gronden niet opgekomen. Derhalve kan dit in cassatie ook niet meer geschieden. Amerikaansch recht toepasselijk. Voorts heeft de eischeresse betoogd, dat uit een in de obligatie voorkomende clau sule feitelijk zou vaststaan, dat op de lee ning, wel verre dat deze een uitsluitend nationaal Amerikaansch karakter zou be zitten, uitsluitend of mede het Neder- landsche recht toepasselijk zou zijn. Hiermede kon mr. Besier zich geenszins vereenigen. De hier bedoelde clausule aldus de procureur-generaal betreft alleen de naar Nederlandsch recht vereischte vor men, welke vóór en bij de uitgifte der obli gaties zijn in acht genomen en verklaart, dat de naar dat recht bevoegde autoritei ten tot die uitgifte de noodige toestem ming hebben verleend, doch strekt zich niet uit tot wat na de uitgifte rechtens zal geschieden. Zij is dus hier niet ter zake dienende. Indien derhalve Amerikaansch recht en dus ook de joint resolution van toepassing is, zoo ging mr. Besier verder, verliest ook een ander onderdeel van het cassatiemid- del zijn grondslag. De gemeente immers, die niet verhinderd was, te New York met papieren dollars te betalen, kon dit daar ook met bevrijdende werking doen en er was dan geen reden meer, van haar te verlangen, dit te Rotterdam met gouden dollars of naar goudwaarde te doen. De openbare orde en de goede zeden. Het laatste deel van het cassatiemiddel achtte mr. Besier in strijd met hetgeen door den Hoogen Raad is beslist in de zaak tegen de Bataafsche petroleum maatschap pij, "Dit arrest is tegen mijn conclusie ge wezen. doch ik moet er mij bij neerleggen aldus de procureur-generaal - te meer, daar het nog zoo kort geleden is gewezen en dc beslissing zoo principieel was. zoodat ik niet kan verwachten, dat de Hooge Raad er thans op zal terugkomen. Het betrof toen, evenals nu, een in de Vereenlgde Staten van Amerika door of voor een Ne- derlandschen rechtspersoon met de gou den-munt clausule uitgegeven obligatie- ieening, waarvan de rente alleen daar be taalbaar was gesteld, doch waarvan door de eischeres voor den Nederiandschen rechter betaling alhier van coupons in goud of naar goudwaarde werd gevorderd, tegen welke vordering een beroep was ge daan op de joint resolution, waartegenover de verweerster weder een beroep had ge daan op de publieke orde en goede zeden. De Hooge Raad heeft toen o.m. beslist, dat. indien de verplichting tot nakoming van ten derde lid van artikel 1374 b.w. niet kan dienen om den schuldenaar toch tot na koming daarvan te dwingen, daar het dan nog slechts te zijner beoordeeling staat, of hij door overwegingen van moreelen of anderen aard vrijwillig datgene zal doen, waartoe hij in rechte niet meer kan wor den gedwongen. Alle onderdeelen van het middel werden derhalve ongegrond bevonden. DE ALGEMEENE TOESTAND Delbos te Praag. Verdere politieke reizen. Gistermorgen heeft Delbos te Praag een bezoek gebracht aan zijn Tsjecho-Slo- waakschen collega Krofta. Na een krans gelegd te hebben op het graf van den Onbekenden Soldaat, is dc Fransche minister officieel op het stad huis ontvangen. Bij deze gelegenheid hiel den de burgemeester van Praag en Delbos toespraken, waarin zij dezen op de vriend schapsbanden tusschen Frankrijk en Tsje cho-Slowakije. Minister Delbos Is verder aanwezig ge weest bij de plechtige viering van den twintigste verjaardag van de vorming van het Tsjecho-Slowaaksche leger, welke o.a. door de leden der regeering werd bijge woond. Bij deze gelegenheid bracht de minister van landsverdediging Machnik in een rede hulde aan de rol, die Frankrijk gespeeld heeft bij de vorming van het Tsjecho- Slowaaksche leger. Na Delbos, wiens rede langdurig werd toegejuicht, werd ook het woord gevoerd door minister-president Hodza. die eraan herinnerde, dat Tsjecho-Slowakije te Parijs de eerste schrede heeft gezet op den weg naar hernieuwing der onafhankelijkheid. Spr. onderstreepte het verlangen van zijn land, mede te werken aan het herstel van het internationale vertrouwen en van de saamhoorigheld tusschen de volken. Nooit, zeide hij, zal Tsjecho-Slowakije zijn verlangen prijsgeven, een actief ele ment te zijn van de Europeesche democra tie. Wij weigeren op eenigerlei wijze deel te nemen aan ideologische twisten, die in plaats van de conflicten tusschen de lan den te verminderen, deze verscherpen. Delbos heeft aangezeten aan een noen maal. dat president Benesj te zijner eere heeft aangeboden. Tot de aanzittenden behoorden verder de Fransche gezant, de leden der regeering en tal van politieke en militaire persoonlijkheden. Gisteravond zat Delbos aan bij een maal tijd, door Krofta aangeboden. Krofta en Delbos wisselden hartelijke woorden en verzekerden van hun trouw aan den Vol kenbond en de idee der collectieve veilig heid. Gisteren heeft te Parijs de onderteeke- nlng plaats gehad van een overeenkomst, waarbij het grensverkeer tusschen Frank rijk en Duitschland voor het Saargebied wordt geregeld, zoomede een overeenkomst betreffende den eigendom van zekere bos- schen, die in de buurt van Me grens zijn gelegen. De onderteekening dezer overeenkomsten vormt het einde der in 1935 begonnen onderhandelingen na de regeling van de Saar kwestie. Van Zeeland, de vroegere Belgische mi nister-president is te Rome aangekomen. Het doel van zijn reis is in Italië het eco nomische onderzoek voort te zetten, waar mede hij zich op verzoek van Groot-Brit- tannië. Frankrijk en de Vereenlgde Staten heeft belast. Hoewel deze reis geen officieel karakter draagt, zal Van Zeeland door Mussolini worden ontvangen. Vermoedelijk zal de Roemeensche mier Tatarescu, voor hij in Januari naa". Parijs gaat, Warschau en Berlijn aandoen. Dus een reis met een omweg! I 'S-GR A VENH AGE NOORDEINDE 14QC 2599 (Ingez. Med.) BELGIË Begrootingsdebatten in de Kamer. Bij de debatten over de begrooting van financiën in de Kamer heeft minister del Man gezegd, dat men de economische be drijvigheid onrecht aandoet, als men den financieelen toestand zwart afschildert. Uit hoofde der toepassing van de wet op de pensioenen kan een theoretisch tekort van 13 millioen verwacht worden. Daarbij moet men er acht op slaan, dat de schuldenlast met 20 millioen verminderd zal worden, vooral door de terugbetaling der leening Mendelssohn. De regeering zal voorzichtig zijn. Alvorens aan het op zich nemen van nieuwe lasten te denken, stelt de regeering zich voor een balans van de kosten der sociale hervormingen op te maken en aan dacht te schenken aan een stelsel van her vormingen, die tot het vinden van midde len moeten leiden. Deze arbeid zal zoo mogelijk vóór Paschen voltooid moeten zijn. De regeering zal er voor waken, dat het bereikte begrootingsevenwicht gehand haafd blijft. De Kamer heeft de begrooting van finan ciën aangenomen met 114 tegen 27 stem men en zes onthoudingen. ENGELAND Een verklaring van lord Cecil. Tijdens een vergadering van de Volken bondsunie heeft lord Cecil een rede uitge sproken. waarin hij o.m. verklaarde: „Het lijdt geen twijfel of Mussolini heeft den Volkenbond verlaten uit vrees, dat deze er in zou slagen den vrede te handhaven. Een toespeling makende op het conflict in het Verre Oosten zeide lord Cecil, dat hij steeds strijden zou tegen de opvatting, vol gens welke een natie het recht zou hebben, zijn gebied met geweld uit te breiden. IK ben van meening", zoo zeide hij. „dat de aanval, waarvan China het slachtoffer is, voor ons en onze belangen een oneindig veel grooter gevaar vormt dan iedere aan val op onze onderdanen en onze schepen DUITSCHLAND Geen nazi-partijvergaderingen van 15 December tot 14 Januari. Rijksminister GoebbeLs heeft als van de rijkspropaganda bekend gemaakt, dat ook dit jaar van 15 December tot 14 Ja nuari 1938 alle vergaderingen der partij en haar dienstorganen achterwege blijven. Op 15 Januari begint !het vergaderin^s- seizoen weer. OOSTENRIJK Het aan de Habsburgers teruggegeven vermogen. De minister van sociale zaken R®?'? -chrijft in de „Politische Korresponaen' dat de waarde van het aan de Habsour, teruggegeven vermogen ongeveer v lloen schellingen bedraagt. j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2