STADSNIEUWS De verwachte blijde gebeurtenis VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 No. 23844 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hulp aan de Chineesche 1 burgerbevolking Saluutschoten: 101 voor een Prins en 51 voor een Prinses De dollarleening met goudclausule der gemeente Rotterdam Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht De toestand van Prins Bernhard vooruitgaande LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2SOO Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden r. 2.35 per week TT. f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. (1.83 per 3 mnd-l' 25 JAAR BU DE RIJKSVELDWACHT. De brigade-commandant majoor G. Bron. WINKELSLUITING IN VERBAND MET DE KERSTMISDRUKTE. Van 20 tot 25 December. Van 20 tot en met 24 December a.s. mo gen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Gedurende die periode mag het winkelpersoneel boven 18 jaar. 11 uur per dag en 62 uur per week arbeid ver lichten. Indien van deze bepalingen ge bruik wordt gemaakt, moet naast de ar beidslijst een geschrift hangen, waarop de werk- en rusttijden zijn aangegeven. Voor personen beneden den leeftijd van 18 jaar geldt de gewone arbeidstijd. Op Zondag 26 Dec. (2en Kerstdag) mo gen bloemenwinkels en winkels voor den verkoop van brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met con sumptie-ijs geopend zijn van 8 uur voorm. tot 8 uur nam, doch uitsluitend voor den verkoop van deze waren. Majoor G. Bron. Onder zeer veel belangstelling heeft gis teren majoor G. Bron, commandant bij de Rllksveldiwacht district Leiden zijn 25- jarig jubileum gevierd. Allereerst werd hem in het gebouw van de Rij'ksveldwacht in Den Haag door den districtscommandant, den heer T. H. A. H. Tielens ond'er zeer hartelijke bewoordingen de zilveren medaille voor trouwen dienst op de borst gespeld, 's Middags kwamen ver- 1 schillende autoriteiten ten huize van ma nor Bron alhier hun gelukwenschen aan bieden w.o. de burgemeester van Leiderdorp en vele collega's van den jubilaris, vele ge lukwenschen gingen met mooie bloemstuk ken vergezeld o.a. van de brigade-rijks veldwachters te Leiden, een fraaie fruit mand van het politiecorps te Oegstgeest on van de Politiever. tot bescherming van die ren Ook ontving de Jubilaris blijken van belangstelling van den commissaris van oolitie alhier en de inspecteurs zoomede I van buiten de gemeente talrijke telegram men en brieven van politieautoriteiten, ambtenaren der rechteriij.ke macht, hoofd, bestuur Chr. Bond van Pol. Ambtenaren In Nederland enz. 's Avonds had ten huize van den jubila ris de eigenlijke huldiging namens de 3rigade Rijksveldwacht alhier plaats. De brigadier, de heer Hey hield een toespraak, waarin hij de loopbaan van den jubilaris uitvoerig naging en hem schetste als een man met een liefdevol hart en van on kreukbare trouw, die steeds met groote nauwgezetheid en met een bemlnnelijken eenvoud zijn plicht vervulde. Als commandant der Leidsche brigade, tlous sorzijt gil voor ons steeds een chef I a-,veest, die aller achting en waardeering genoot. Als stoffelijk blijk van de genegen- beid van het korps Leiden bood spr. majoor Bron een bureaulamp en zijn vrouw een bloemenmand aan Majoor Bron dankte voor de hartelijke I woorden en geschenken en maakte met I tenoegen gewag van den goeden geest in 1 bet Leidsche korps, waar nooit een wan- slank wordt gehoord. Hedenmiddag vond in „Rehoboth" nog I huldiging plaats vanwege den Chr. Bond van Polltie-ambtenaren. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing van dr. Fremersdorf over: „Het Romeinsche Keulen". ..Gisteravond vervolgde dr. Fremersdorf tijn voordracht van 1.1. Dinsdag over de «omeinsche cultuur in Keulen. Thans be handelde spr. aan de hand van een groot «ntal lichtbeelden de producten der ver killende kunstindustriën. die in Keulen in hjen tijd gebloeid hebben. In de eerste Waats was Keulen een belangrijk centrum '«r de fabricage van terra-cotta beeldjes, riarvan verscheidene met fabrikanten- •kmpels gesigneerd zijn. [Terra-cotta lampen werden in Keulen '«us in het begin van de eerste eeuw ge haakt. Vermoedelijk is er ook bronsindus- geweest, waarvan vooral een groep rijk "Kierde bronzen inktkokers getuigt. Maar Jeulens roem zijn de prachtige producten ;er glasindustrie. Het prachtige slangen- haadglas uit het einde der tweede eeuw 'btoont ons wonderen van technische ^ardigheid. Een andere soort is het in een geblazen glas, b-v. druiventrosflesch- caricatuur-koppen enz. In de derde en netde eeuw is het vooral het gegraveerde 'jas, vaak met voorstellingen, aan de bijbel- geschiedenis ontleend, dat men in I'klsche graven in tal van exemplaren "antreft. I Spr. eindigde zijn voordracht met te r'Uen op den rijken inhoud van het Wall- PJ-Richartz Museum, die een zeer volledl- l'b indruk geeft van de hooge cultuur van r' Romeinsche Keulen. Ben oproep is dezer dagen ge- et publiceerd voor hulp aan de zoo geteisterde Chineesche burger- bevolking. Veel woorden zijn niet noodig. 1 Heeft men de film „De góede aarde" gezien? Dan heeft men een klein denkbeeld gekregen van den onnoemlijk zwaren strijd om het bestaan dien de Chinees te voeren heeft. Een strijd met de natuur- krachten en daarom, hoe vreese- lijk ook, ligt er iets groots in. De Chinees draagt dien strijd met heldenmoed en gelatenheid: zoo s is nu eenmaal zijn onafwendbaar s lot. Met bijna niets is hij tevreden; wat hij betrekkelijken welstand H acht zou bij ons nog als de ergste armoede gelden. |j Over deze millioenen menschen is het gruwelijke onheil losgebar- sten, door menschenhand gebracht Geheele steden zijn gebombar- deerd en platgeschoten, verbrand. Ontzetting heeft zich van hen meester gemaakt voor het vreese. lijke monster in de lucht: zij zijn 1 B gevlucht, her en der. Duizenden s hebben het leven verloren, man- z nen, vrouwen, kinderen; meerderen 1 duizenden met afschuwelijke won- den overdekt, treft het erge lot i van nog te moeten leven Allen is voor langen tijd de bestaans- z mogelijkheid ontnomen, terwijl zij alles verloren hebben. Opgehoopt H in vluchtelingenkampen, worden zij bedreigd door epidemieën. Aan alles is gebrek: aan geneesmidde- z ten misschien wel in de eerste plaats. I De plaatselijke organisaties in China doen wat zij kunnen, Chi- s neesche zoowel als buitenlandsche z Ook de Volkenbond, zooals men weet. zendt medische hulp. Di' z B alles is nog geheel ontoereikend z om zelfs een deel van den nood z z te lenigen. Waar andere hulp niet z B mogelijk is. mag een wereld die zich beschaafd noemt, niet lijde- z lijk toezien dat honderdduizenden z z onschuldigen in ellende vergaan z z Ook Nederland niet De nood bij z ons moge groot zijn. onvergelijke- z lijk veel erger is de ellende ginds z Dat menschen trachten het leed z te verzachten, dat dooi menschen z werd toegebracht. J. J. L. DUYVENDAK. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllig OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. MARESINGEL. Ouderavond. Gisteren hield de Oudercommissie aan deze school haar tweeden ouderavond in dit nu weldra voorbijgegane kalenderjaar. Mede tegenwoordig waren de rijks- en gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs. De avond was voornamelijk gevuld met de opvoering «van een zangspel herinne rende aan de uitvinding van het haring kaken door leerlingen der school onder leiding van den onderwijzer, den heer A. de la Rie, die zelf den tekst, zoowel als de mu ziek hiervan had verzorgd zoomede een le zing van den heer Du Pree over vloeibare lucht; ze werd met interessante proeven verduidelijkt. Beide nummers vielen in den smaak der talrijk opgekomen ouders. VOORZITTER NED. HERV. DIACONIE. Dr. G. Brouwer benoemd. Naar wij vernemen is in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer W. Wiethoff tot vóorzitter der Ned. Herv. Diaconie benoemd dr. G. Brouwer, die deze benoeming heeft aangenomen. De regeeringspersdienst maakt bekend: Met betrekking tot de viering van de te verwachten geboorte van een prins of van een prinses heeft de regeering o.m. het vol gende bepaald. a. de Koninklijke marine. 1. door Hr. Ms. schepen zal een saluut worden afgegeven ten getale van 101 schoten voor een prins en 51 schoten voor een prinses. Dit saluut wordt zoo spoedig moge lijk na het bekend worden der geboorte afgevuurd, met dien verstande, dat in dien de geboorte na zonsondergang, ge durende den avond of den nacht plaats heeft, het saluut direct na zonsopkomst zal worden gegeven. 2. Terstond na het bekend worden van de geboorte c.q. vanaf zonsopkomst wordt a/b van de oorlogsschepen van top ge vlagd tot het tijdstip van vlag neer halen. 3. De dag, volgende op dien van de ge boorte, wordt gevierd als een verjaar dag van een der leden van het Konink lijk Huis, zonder dat daarbij opnieuw saluutschepen worden afgegeven. b. De Koninklijke landmacht. 1. Ter plaatse waar de geboorte plaats vindt, zoomede in de standplaatsen van de bevelhebbers in de militaire afdee- lingen ('s Gravenhage, Arnhem, Breda en Amersfoort) zoomede te Amsterdam worden eereschoten afgegeven, ten ge tale van 101 voor een prins en 51 voor een prinses. Deze eereschoten worden zoo spoedig mogelijk na het bekend worden der geboorte afgevuurd, indien de geboorte gedurende den nacht plaats vindt waarvoor te stellen tusschen 22.00 en 7.00 te 7.00. 2. de dag volgende op dien van de ge boorte, wordt gevierd a's een ver jaardag van een der leden van het Koninklijk Huis, d.w.z. dat na 13.00 dienst als op Zondag wordt verricht. 3. terstond na het bekend worden van de geboorte wordt van de kazernegebou wen de nationale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgenden dag. Wat hierboven is bepaald met betrekking tot de viering van den dag, volgende op dien van de geboorte, voor de weermacht, geldt mede voor de departementen van algemeen bestuur en de daaronder ressorteerende diensten en instellingen. Wat gezegd werd omtrent het uitsteken van de nationale vlag van de kazernes geldt voor alle openbare gebouwen. Indien de dag, volgende op dien waarop de geboorte heeft plaats gevonden, een Zon dag mocht zijn, wordt de feestviering ver legd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Dit laatste geldt zoowel voor de weer macht als voor de departementen van alge meen bestuur. Ook in Indië is officieel door de regee ring medegedeeld, dat de dag na het be kend worden van de heugelijke gebeurte nis in het Koninklijk Huis tot een feest dag is verklaard. Aan de leerlingen van alle scholen zal op dien dag en den dag daarna vrij wor den gegeven. SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. Ouderavond. De Oudereommissie van bovengenoemde school heeft een Ouderavond gehouden, welke zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Bij het binnenkomen, werd men verwelkomd door vroolijke mu ziek. Te kwart over acht opende het hoofd der school, de heer v. Schaick de bijeen komst met een woord van welkom, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de onder linge samenwerking tusschen ouders en onderwijzend personeel, welke toch het hoofddoel is van de Ouderavonden, nog grooter wordt De notulen werden onver anderd goedgekeurd. Namens den Centra- len Ouderraad sprak de heer Kruit een opwekkend woord, waarbij hij wees op de activiteit van de Oudercommissie en een beroep deed op de aanwezigen deze com missie te steunen bij de uitvoering van naar plannen. Voor het Ouderblad, uitge geven door den Centr. Ouderraad, vroeg hij aller belangstelling, aangezien dit een prachtig propagandamiddel is voor de openbare school. Hierna werd door de con trolecommissie verslag uitgebracht waar bij bleek dat het beleid van den penning meester in orde was bevonden. Bij de ver kiezing van een nieuwe controlecommissie werden de heeren Vogt en De Wit gekozen. De heer Lardee hield vervolgens een korte beschouwing over het Speeltuinwerk. In groote trekken behandelde spr. dit on derwerp, waarbij hij wees op de noodzaak van speeltuinen, daar het spelen op de straat zeer gevaarlijk is geworden door het toenemend verkeer. In de speeltuinen worden de kinderen aangenaam bezig ge houden, terwijl tevens verschillende clubs gelegenheid bieden zich in handenarbeid te bekwamen. Met een opwekking tot de ouders om lid te worden van een Speel tuinvereniging, besloot Spr. zijn betoog. In de pauze werd chocolademelk ge schonken en was er gelegenheid zich met het onderwijzend personeel te onderhou den. Hierna werd een aanvang gemaakt met het afdraaien van eenige films, wel willend aangeboden door de Stedelijke Lichtfabrieken. Met een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, werd de bij eenkomst door den heer v. Schaick ge sloten. K J.M.V. ST. PETER KANIS. Voor een uitverkocht ..Eigen Huis" heeft gisteravond voor de K,J.M.V. dr. Emiel Franke een voordracht gehouden over „Spiritisme". Na een kerte^ inleiding, waarin de kracht en de macht, welke men z i. aan de engelen en duivelen mag toeschrijven, nader werd uiteengezet, kwam dr. Franke aan het eigenlijke onderwerp het spiritisme, dat wij, aldus spr,. in het geval, dat er geen bedrog im het spel is. moeten toeschrijven Proc.-generaal concludeert tot verwerping van het cassatie-beroep. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft heden gecon cludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep in de procedure v. d. Vereeni- ging voor den Effectenhan del tegen de gemeente Rot terdam, waarin voornoem de vereeniging uitbetaling op goudbasis eischt van coupons, behoorende tot obligaties, deel uitmakende van de 6 pet. dollarleening 1924 Rotterdam met goud clausule. De rechtbank te Rotterdam heeft de eischeresse in haar vordering niet ontvankelijk verklaard, welk vonnis werd bekrachtigd door het Haagsche Gerechtshof, waarop de Vereeniging voor den Effectenhandel in cassatie is gekomen bij den Hoogen Raad. Op 18 Februari zal arrest worden gewezen. Voor nadere bijzonderhe den zie men pag. 2 van dit Blad. BINNENLAND. Dc opbrengst der rijksmiddelen boven de raming (Binnenland, 3de Blad). Diooggekoelde bloembollen, die geen bloe men geven (Binnenland, 3de Blad). Het vrachtschip „Garoet" lek geslagen. (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. Verscherping van het Japansch-Ameri- kaansch conflict, daar de „Panay" ook met mitrailleurs van Japansche sche pen heet gebombardeerd (éde Blad). De Fransche begrooting van financiën met groote meerderheid door de Kamer aangenomen (Buitenland, 1ste Blad). Delbos te Praag (Buitenland, 1ste Blad). Ook de Belgische begrooting voor financiën in de Kamer goedgekeurd (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal het weer voorloopig niet veel veranderen. De temperatuur blijft nabij het vriespunt, terwijl de kans op regen- of sneeuwbuien blijft be staan De particuliere secretaris van Prins Bernhard verstrekte ons hedenmiddag te half twee het volgende communiqué: Gedurende de afgeloopen week heeft de verbetering in den toestand van Prins Bern hard aangehouden. De bezoe ken, die hij van Prinses Juliana ontvangt, zijn van langeren duur dan tevoren. aan het werk van den duivel Aan het be staan van hypnotisme en telepathie twij felde dr. Franke geen oogenblik, al ziin de gevallen van bedrog en sterke overdrijving ook onnoemelijk. Na een korte pauze werden tal van vragen uitvoerig beantwoord. O.L. SCHOOL a. d. VROUWENKERST. A* Ouderavond. Nadat het hoofd der school een inleidend woord had gesoroken en er bij de ouders op had aangedrongen om mee te werken tot beteugeling van de tuchteloosheid der jeugd, werden de notulen door den voor zitter der oudercommissie, den heer Bleyi gelezen. Hii oogstte voor zijn uitstekend verslag welverdienden lof De nsnningmees. ter. de heer Zandvliet bracht verslag uit van heu schoolfonds, waaruit bleek, dat men o.a. in den afgeloopen zomer een drie- lal uitstapjes had kunnen bekostigen. In de pauze werd chocolademelk geschonken en de vaders werden oo een sigaartje ont haald. Hierna was het woord aan den heer v. d. Wal. inspecteur van politie, die een buitengewoon interessante lezing hield over .Het kind en het verkeer", toegelicht met lantaarnplaatjes. Nadat de voorzitter nog i woorden van warmen dank had serichf tot I het aftredende lid der oudevcommissie. den heer Bekooy. ging men om ongeveer half elf voldaan huiswaarts Benoemd is tot onderwijzer aan de Eerste Leidsche School vereeniging de heer G. J. Beumer uit Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1