KRUSCHEN SALTS Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 17 December 1)37 PARLEMENTAIR OVERZICHT RECTIFICATIE f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 Tweede Kamer. BEGROOTING VAN ONDERWIJS. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. (Van onzen parlementairen medewerker). Het is in deze weken hard en hard wer ken in het parlement, 's Nachts om vijf minuten over vieren in de verte kraaide een haan werd de vergadering gesloten, om één uur des middags werd zij weder geopend. En dadelijk zaten we in de gezellige sfeer van het nijverheids-onderwijs en putte Minister Slotemaker de Bruine zich uit. elk, die daarover gesproken had. het zijne te geven. Hij zei een paar zinnen over ieder der vele te berde gebrachte onderwerpen en beloofde overweging en onderzoek en aan dacht. Natuurlijk zal hij het nijverheids onderwijs zoo veel en zoo krachtig mogelijk bevorderen. Hij wees op den verblijdenden gloei ervan, in het bijzonder ook wat de inrichtingen voor meisjes betreft, en een speciaal zeer goed verschijnsel daarbij is, dat er. ondanks allerlei rationalisatie, be hoefte blijft aan onderwijs in geschoolden arbeid, in kwallteits-werk. Het avond- practijk-onderwijs zal zoo veel mogelijk worden bevorderd. De Minister deelde mede. dat de avond-nijverheidsscholen thans door 33.000 personen worden be zocht. De Minister heeft de omzetting van drie-jarige in twee-jarige scholen, om re denen van bezuiniging, verdedigd. Hij wees op de opmerking, ook door een bedrijf als Werkspoor gemaakt, dat men zoodoende jonge menschen bovendien vroeger kan te werk stellen. Ook voor het leerlingen-stel sel wordt het noodige en mogelijke gedaan, om het tot verderen bloei te brengen. En het godsdienst-onderwijs bij het nijver heids-onderwijs, zal de Minister eveneens zoo veel mogelijk tot zijn recht doen komen Zoo wijdde hij een belangstellend woord aan allerlei schoone zaken. En toen waren we genaderd tot de af- deeling Lager Onderwijs. Het was te voor zien, dat een vloed van sprekers zich daar over zou uitstorten. Nu, het sprekers-lijstje zag er dan ook al bij het begin van het debat veelbelo vend uit. Het was precies een vetgemest varken: Dr. Vos, Thyssen, Van Dijken, Van Sleen, Truyen. Terpstra, Krijger. Suring, De Vries-Bruins, Bakker-Nort, Tilanus, Wijnkoop, Duymaer van Twist, Wouden berg. Van Houten. Oud. Kersten en waarschijnlijk zou in den loop van het debat het tableau nog wel met eenige andere namen worden versierd. Als men weet. dat iedere spreker een half uur mocht keuvelen, zat in het lijstje dus reeds 8'/i uur debat. Prosit Hoofdpunt in de discussie, hoofdkluif in de soep was: de leerlingen-schaal. Dat wil zeggen: het was een orato rische kluif, meer niet, want men weet dat de Regeering elke verlaging van de leerlingen-schaal heeft afgewezen met een beroep op 's lands financiën. De leerlingenschaal, zooals ze oorspron kelijk in de Onderwijswet was opgenomen, is sinds 1920 eenige malen gewijzigd in dezen zin, dat het aantal leerlingen per klas beduidend is verhoogd. In den laat- sten tijd is er echter een zeer scherpe actie gevoerd, om de schaal verbeterd, d. w. z. verlaagd te krijgen, waardoor het onderwijs zou worden gebaat en verschil lende thans werklooze onderwijzers aan arbeid geholpen zouden kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat dit argument ook in het debat herhaaldelijk terugkeerde, dat men er op wees, hoe de groote klassen een bepaalde schade zijn voor het onderwijs en zijn resultaten, en hoe de werkloosheid van vele onderwijzers er het gevolg van is geweest. Tal van bevoegde jongeren (z.g. kweekelingen met akte), die hun tijd niet in ledigheid willen doorbrengen, hebben de geboden gelegenheid aangegrepen, om voor een klas te worden geplaatst, maar zonder betaling. Zoo profiteert zei men het Rijk nog van de werkloosheid ook, maar men achtte dit toch een zeer onge zonde toestand. En van alle kanten werd op verbetering der schaal aangedrongen en werd betoogd, dat het geld hiervoor gevon den moet worden. De cijfers zijn dan ook wel tragisch: op een onderwijzers-korps van 30.000 personen zijn ongeveer 14.000 werkloozen. dus vrijwel de helft; de klassen zijn tot 50 a 60 leerlingen toe groot en 3700 jonge-menschen. volledig-bevoegd, staan gratis voor een klas en geven gratis les aan in totaal 150.000 kinderen. Op allerlei wijzen en in allerlei toonaar den werd de nood der onderwijzers bespro ken, en de nood van het onderwijs tevens. De heer Thyssen had berekend (trouwens, dit was al vroeger gedaan i dat herstel van de leerlingenschaal van 1923 niet meer dan 3 a 4 millioen gulden per jaar zal kosten. Men drong er dan ook bij den Mi nister krachtig op aan, dat hij een be vredigende toezegging zou doen en dr. Vos zeide: „Doet hij die toezegging niet, dan zal ik een beslissing van de Kamer vragen". De gevolgen van de bestaande regeling werden door verschillende sprekers in zwarte kleuren afgeschilderd, zoowel voor het onderwijs (en dus voor de leerlingen) als voor de onderwijzers. De resultaten van het les-geven zijn teleurstellend; de aandacht verslapt door de groote klassen; vele kinderen blijven zitten; vele onder wijzers raken overspannen en moeten ziek te-verlof nemen, enzoovoorts enzoovoorts. Wij zullen alles maar niet herhalen; hoofd zaak is, dat in de Kamer (en er kon niet anders worden verwacht) een krachtige strooming bleek, die thans, op dit oogen- blik, verlaging van de schaal wenscht. De heer Thyssen, die, evenals dr. Vos, een motie in petto had, sprak zelfs van „een historische beslissing". Namens de katho lieke fractie heeft de heer Suring zich ook voor verlaging der schaal uitgespro ken. Hij deed dit onder herinnering aan hetgeen de Regeering bij het algemeen politieke debat had verklaard, dat verbe tering der defensie andere noodige hervor mingen niet mocht tegenhouden. Welnu aldus de heer Suring deze hervor ming is volstrekt noodzakelijk. Maar mocht de Regeering weigeren, dan hebben de In de Ingezonden Mededeeling „Ellendig door rheumatische rugpijn", welke in ons nummer dd. 11 December j.l. voorkomt, werd één der prijzen van 2953 foutief vermeld. - De juiste prijzen zijn per flacon. (Ingez. Med.) katholieken aan een motie geen behoefte. Waarschijnlijk zijn zij van oordeel, dat een motie dan toch niet helpt. De eenige spreker, die tot dusver om financieele redenen het standpunt der Re geering billijkte, was de anti-revolutionaire heer Terpstra. Hij kwam ook tot (evenals, meenen wij. dr. Vos), tot een belangrijk hoogere becijfering van de kosten dan de heer Thyssen. De meeningen daaromtrent in het debat liepen uiteen tusschen 4 én de 8 millioen gulden per jaar. wat het herstel van de school-1923 betreft. Trouwens, over het algemeen was de heer Terpstra van meening, dat er in de beoordeeling van den bestaanden toestand zeer veel over drijving bestaat. Naast het hoofdpunt werd ook nog een aantal andere zaken besproken; werd aangedrongen op verbetering der oplei ding, op verbetering van enkele bepalin gen voor subsldieering van het bijzonder onderwijs en van het onderwijs aan zwak zinnigen en schipperskinderen. De school- voeding en -kleeding vond eenerzijds spre kers. die om uitbreiding vroegen, ander zijds afgevaardigden, die waarschuwden tegen te ver gaan. aangezien zoodoende het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders zou verslappen Heden voortzetting. Avondvergadering. EEGROOTING VAN HET VERKEERSFONDS. De Kamer begon gisteravond met over den staart van de Verkeersfonds-begroo- ting te klauteren. Maardie staart kwispelde nog vrij lang. Scheepvaart- en landwegen brachten nog heel wat sprekers in het veld. De Minister heeft toegestemd, dat er inzake de wegen in het Noorden des lands een zekere achterstand bestaat en beloofde te zullen medewerken, om dien zoo spoedig mogelijk in te halen. De zaak der urgentie van een spoorwegtunnel bij Velsen wordt onderzocht, maar die zou 18'.'« miliioen gulden kosten, als hij ook voor het gewone verkeer moest dienen. een spoortunnel alleen 10'/. millioen. Aan de gemeente Rotterdam kan, voor de tun nel onder de Maas, niet meer dan een ren teloos voorschot worden verleend, omdat het hier een overwegend locaal belang betreft. Later heeft de Minister nog medege deeld. dat er inzake de luchtvaart gestreefd wordt naar zoo goed mogelijke interna tionale aansluitingen en dat inzake de kwestie van een vliegveld in Zuid-Limburg wordt onderhandeld. De begrooting werd goedgekeurd. BEGROOTING VAN HET ZUIDERZEE-FONDS. Hierna heeft de Kamer nog behandeld de begrooting van het Zuiderzee-far.ds. Zooals steeds werden hierbij (door de heeren Van der Zaal, Ebels, Drop, Van den Heuvel, Bakker, Posthuma, Duymaer van Twist, Stumpel, Krol, Kievit, Zandt en Wijnkoop) allerlei belangen met betrekking tot de inpoldering en tot de bevolking van dit landsdeel onder de aandacht der Re geering gebracht. Daarbij werd ook de vraag van de provinciale indeeling der nieuwe gebieden ter sprake gebracht. De Minister verklaarde echter op dit laatste punt niet te kunnen voorultloopen. Te zijner tijd zal de Regeering voorstellen doen en dan moet de Staten-Generaal be slissen. Behoorlijke arbeidsverhoudingen bij de Zuiderzee-werken zullen voortdurend worden bevorderd. Ernstig wordt onder zocht op welke wijze de uitgifte van gron den in de Wieringermeer zal moeten en kunnen plaats hebben. Het bestuurslichaam !n de Wieringermeer zal 1 Januari a s. ge reed zijn Ten aanzien van de toepassing der Zui- derzee-steunwet heeft de Minister een royale opvatting toegezegd, in overeenstem ming met de opvattingen van zijn ambts voorganger, doch hij moet binnen de per ken der wet blijven. Dat de geheele steun- wet nog eenaop de helling moet. verklaar de de Minister op dit oogenbllk nog niet te kunnen toestemmen. Ook deze begrooting is daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De avondvergaderingen van deze week zijn volledig nacht-vergaderingen geweest. Zij eindigden achtereenvolgens om tien minuten over half 3. vijf minuten over vieren en tien minuten over drieën. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 17 December. Tarbot f. 1.321.16 per kg.; Tong f. 1.40 1.24; Griet f.3529 per 50 kg.; Groote schol f.20; Middel schol f.20; Zetschol f.36—30; Kleinschol f.25—11; Bot f.23; Schar f. 15 4.10 Groote schelvisch f. 33; Middel schel- visch f.34; Kleinmiddei schelvisch f.30 26; Kleine schelvisch f.1811; Groote gul f.10—8.80; KI. gul f.9—6; Wijting f.10 3.50; Versche haring f. 4.552.10; Kabel jauw f.42—26 per 125 kg.; Leng f. 2.50—2 per stuk Aan den afslag 3 trawlers; IJM 44 met f. 1870; IJM 177 met f. 2320; IJM. 39 met f 660. 3e trawlloggers: KW 14 met f.710; SCH 195 met f.140; SCH. 1030 met f.43. VLA t RDINGEN, 17 December. Binnen van de haringvisscherij VL 83 met 42 kantjes. ALPHEN. Alg. ledenvergadering Vereeniging Ziekenhuisvcrplegingskosten. Door het bestuur van bovengenoemde ereeniginz was aan haar contribuanten bekend gemaakt dat in hotel „De Vergulde Wagen" een algemeenc ledcnvergadermg zou worden gehouden, welke toegankelijk was. mits vooraf kaarten waren afgehaald voor toegang. De kwestie is n.l., dat een reorganisatie heeft plaats gehad, waardoor de contribuanten nu leden zijn geworden. De voorzitter de heer C. v. d. Bijl, gaf een overzicht van het bestaan en de tot stand- koming van de vereeniglnz in haai ouden vorm De diaconieën der diverse kerkge nootschappen waren tot oprichting van een maatschappij gekomen, omdat de kos ten, welke zij voor sociaal minvermogen den aan verplegingen moesten betalen, to veelelschend en te hoog werdtn. Hij zeide dat in verband met de a.s. wet op de zie- toEnhuisverpleging een dergelijke voreenl- ging zal moeien beschikken over een re serve van het gemiddelde bedrag, dat men in 3 jaar aan contributie ontvangt. Hierna ging men over tot candidaatstelling van een 5 tal bestuursleden, vertegenwoordigers van de leden. die deel uit zullen maken van het bestuur. Hierbij bleek dat door het bestaande bestuur reeds 10 bestuursleden waren benoemd, die in het inmiddels ko ninklijk goedgekeurde reglement staan ver meld. Door verschillende aanwezigen werd hiertegen geprotesteerd. Hoofdzakelijk was men gekant togen het feit. dat men nu lid wordt van een vereeniging zonder gerecn- tigd te zijn invloed te kunnen uitoefenen op de samenstelling van het meerendeel van het bestuur. Een der bestuursleden zette dan uiteen waarom de reorganisatie en omzetting noodfg waren en bracht naar voren, dat de door de verschillende diaconieën aange wezen bestuursleden deze rechten hadden en wel omdat deze als oprichters van de maatschappij de oudste rechten op de ver eeniging hebben In overleg met den voor zitter van het district was men tot samen stelling ran het nieuwe bestuur gekomen Anderen merkten op. dat. vóór men over gaat tot het samenstellen van een regle ment en statuten van een vereeniging. de leden hier toch eerst in moeten worden gekend en niet zooals thans, nu reeds de koninklijk goedgekeurde statuten worden voorgelegd. Deze giang van zaken verwierf geen bewondering. Tenslotte werden als vertegenwoordigers der leden ais bestuurs leden gekozen de heeren C. Koren. H. B. Kroon. J A Tolk. A. A. de Haan en J. M Valk. De voorzitter deelde mede. dat. wil de vereeniging voldoen aan de gestelde of te stellen eischen der nieuwe wet, een con- tributieverhooglng noodzakelijk zal zijn, om te komen tot het wettelijk voorgeschreven reservebedrag. Op de reserve, die men thans heeft zal men- plm. f.3000 tekort komen. Een der aanwezigen stelde het be stuur voor. te komen tot een fusie van de diverse vereenkfingen idle od dit gebied het zelfde doel Beoogen. waardoor men dan bereikt, dat men véél sterker staat Het bestuur zal dit voorstel in overweging nemen Een ander \roeg. of de contributie- verhooging door de leden reeds was goed gekeurd. Daar geen der leden bemerking tegen zijn mededeeling had gedaan, meende de voorzitter dat dit was aangenomen. Hier. op ontstond een uitvoerige discussie, doch van de zijde van het bestuur werd er met nadruk op gewezen dat. Indien men niet tot verhooging overgaat, bii jnwerktreden der genoemde wet, de vereeniging practised niet meer zal kunnen bestaan Bij zitten en opstaan werd dan noodgedwongen het voorstel 'ot verhooging aangenomen De leden rullen een nieuw reglement ontvan gen. terwijl de tarirfsverhooging vermoede- lliik 1 Jon, a.s. zal ingaan. Ouderavond School Torenstraat. Voor de ouders van de leerlingen der Chr. Oranjeschool werd een ouderavond gehouden en geopend door den voorzitter, den heer E. v. d. Pol, die het doel van de zen avond, nJ. het contact tusschen ouders en onderwijzend personeel te verstevigen, naar voren bracht. De heer D. Streefkerk, onderwijzer, hield een bespreking over kin dergebreken speciaal over het klikken en bewust liegen, erop wijzende hoe dit kwaad door samenwerking tusschen ouders en on derwijzend personeel in het belang van het kind moet worden bestreden. In de pauze bestond gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen en zich omtrent de vorderingen met het onderwijzend per soneel te onderhouden De heed J. W. ten Hove, kweekeling. hield nog een bespre king over; ..aesthetische opvoeding". Hij wees hierbij op de vorming van het gevoel tol het schoone, welke schoonheid even wel moet leiden tot God. De goedgeslaag de avond werd hierna door ds. J. H. A. Bosch gesloten. He» zilveren jubileum van de M.V. „Lydia". Onder veel belangstelling werd in het gebouw „Rehoboth" het 25-j. bestaan der N H Meisjesver. op G. G. Lydia" te Oudshoorn herdacht. De bijeenkomst werd geopend met gemeenschappelijk zingen, schriftlezing en gebed. De voorganger der Evangelisatie de heer A. J. Dekker, hield een mooie gedachtenisrede waarin hij wees op de vele zegeningen gedurende ai die Jaren ontvangen, terwijl ook de vereenl- gingen met haar mooie doel zeer velen tot zegen zijn geweest. Mej. A. Hoogteijllng, bestuurslid, hield een inleiding over Han delingen 12 vers 10—12. over de Purper- verkoopster Lydia, in welk verband zij wees op de beteekenis van den naam „Lydia". Een keurig overzicht gaf de presidente, mej. M. Waardenburg, waarin zij lief en leed der vereeniging in dichtvorm naar voren bracht. Een zangkoortje gevormd uit de leden zorgde voor een aangename af wisseling. In de pauze bestond gelegen heid de vervaardigde kleedingstukken te oezichtigen die met Kerstmis aan behoef- Ugen zullen worden uitgereikt. Verschil lende afgevaardigden brachten hun wen- schen over. waarbij reeds van tevoren door tal van vereenigingen bloemen waren ge zonden De goedgeslaagde herdenking werd door den heer A. J. Dekker met dankzeg ging gesloten. Propaganda-avond der C.H. Jongerengroep. In het Nutsgeboiiw werd een propaganda avond der C.H. Jongerengroep gehouden. Toen de voorzitter, de heer A. Kroon, het openingswoord sprak, was de groote Nuts- zaal stampvol. Spr. begroette o.a. het federatiebestuur met zijn voorzitter den heer Fortgens uit Voorschoten. Mr. v. Walsum uit Rotterdam sprak over: „Is er voor ons een taak". Spr. wees er op hoe allerlei stroomingen het geestelijk leven beroeren. Allereerst dient zich aan de Oxford-groep, die ook In Nederland steeds vasten voet poogt, te krijgen. Zij dient zich aan met de boodschap, dat wij met onze samenleving ten gronde gaan, indien wij ons niet aan Christus overgeven. Ook met de figuur van Karl Barth moet gerekend worden, voorts met de vereenigingen Kerk opbouw en Kerkherstel en de Eucumenl- sche beweging. Uit dit alles komen twee zaken naar voren. Een verminderde in vloed van het rationalisme en van het In dividualisme. De antithese wordt onder mijnd. Vrijzinnigen erkennen de geeste lijke waarde voor ieder terrein Daarom en daardoor probeerde dr. Colijn een ka binet op breede basis saam te stellen onder Christelijk signatuur. De tijd bleek echter nog niet rijp. Het is daarom noodig, dat er een nieuwe formuleering der beginse len ook voor het Staatkundig terrein, plaats vindt. Er moet opnieuw een afvra gen zijn, of het Evangelie ook waarde heeft onder deze gewijzigde omstandig heden. Propaganda alleen is niet vol doende. Men moet weten wat gepropa geerd moet worden. De strijd moet voort gezet op alle terrein naar nieuwe levens vormen. Want de allesbeheerschende vraag is, of het Christendom ook op dezen tijd zijn stempel zal weten te drukken. Daarom moet nu ook in de Jongerengroep gewerkt aan de vorming, opdat zij die leiding ge ven, weten, dat achter hen staat de jeugd, die nu wil steunen en straks hun werk wil overnemen. Een dameskoortje bestaande uit leden van de Jongerengroep zong verdienstelijk een tweetal Vaderlandschc liederen Na een geslaagde tombola werd het blijspel „Een zekere meneer Fortuin" uitstekend opgevoerd. Het slotwoord is gesproken door den voorzitter der Chr. Hist. Kiesvereeniging, den heer J. Tuinman. In „Concordia" vergaderde onder groote belangstelling de Geref. Jeugd- centrale onder Riding van ds. J. H A. Bosch. De heer S. J. Koning heeft gerefe reerd over „Verloving in Crisistijd". De heer Koning eindigde met dankgebed. Ten nadeele van den werklooze R., die zich hierdoor een heerlijk kerstboutje zag ontgaan, werd een groot konijn ontvreemd. Het ergste voor den man is. dat al vindt men den dader, de man hierdoor zijn heer lijke bout tocji niet terug heeft! f ALKEMADE. Nadat in de geheele gemeente Oud- Ade het mond- en klauwzeer geweken was, heeft zich weer een nieuw geval voorge daan, bij de veehouders Gebrs. Kool. De ziekte is waarschijnlijk overgebracht door een op de markt gekochte koe. BODEGRAVEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te heeft aan den heer H. E. Schriek, die, ofschoon aftredend, ln een andere vaca ture weer was herbenoemd als ouderling, aangezien tegen het formeele daarvan be zwaar gemaakt werd, op diens eigen ver zoek ontheffing verleend en vervolgens benoemd tot ouderling de heer G. Boer en tot diaken in de vacature De Jong de heer J. Bergshoef. In de jaarvergadering van de A.-R. Kiesvereeniging werden benoemd tot be stuurslid de heeren H. Vis en P. J G. IJdo. De voorzitter, de heer P. M. Smit, sprak over „Ordening". De „laat maar waaien"-geest in de da gen na de Fransche revolutie, heeft zich gewroken, aldus spr. Thans roept alles om organisatie van het bedrijfsleven. Spr. juichte dat streven toe, mits de Staat het maatschappelijk leven zichzelf laat ont wikkelen en niet dwingend ingrijpt. Sou- verelnlteit in eigen kring moet blijven bestaan. De naaiver. „Tryfosa" vervaardigde In het afgeloopen jaar 237 kleedingstuk ken. die aan 82 gezinnen werden uitge deeld. De ver. „Draagt elkanders lasten", uitgaande van de Geref. Gemeenten, ver vaardigde er 152. Het Oranjecomité heeft thans zijn plannen voor de viering van de „Blijde gebeurtenis" in zooverre gereed dat een beroep kan worden gedaan op het vereeni- glngsleven, tot deelneming aan de op den dag der geboorte te houden muzikale hul- debetooging. Daarvoor zijn prijzen beschik baar gesteld voor de mooiste deelnemers, alsmede voor de mooiste versiering van straten en hulzen. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren; Henrietta, dochter van P. H. F. Bessellng en M. W. Cozijn Aartje Jo hanna, dochter van P. van der Sluis en D. den Outer. Ondertrouwd: J. Rozendal en M. J. Stolker. De geheel onth. tooneelclub „Den Zwakke Tot Steun" gaf in hotel „Klaas- sen" een uitstekend geslaagde tooneel- avond. Opgevoerd we' d het blijspel „Bcurs- kcorts" voorafgegaan door de dramatische schets .Nocturne". Er werd ivéer goed spel te zien gegeven! Een gezellig bal besioot den avond. Voor een talrlik opgekomen nubliek had in het gymnastieklokaal der o. inbare school een demonstratie plaats van de afd. E.H.B.O. der Boskoopsche reddingsbrigade. Deze zeer nuttige afd. heeft overtuigend laten zien, het groote nut, van een goed» ploeg gediplomeerde „Eerst Helpers" bi] ongelukken. Ook uit Gouda en Waddinx- vcen waren leden dier afdeelingen tegen woordig. HAZERSWOUDE. Past 's avonds op de fietsen! Nu de winter zijn intrede gedaan heeft en de lange donkere avonden wederom zijn aangebroken, is het niet meer raad zaam, zijn rijwiel onbeheerd te laten staan Dit ondervonden eenige inwoners van ons dorp, die hun flets niet achter slot en grendel hadden geplaatst. Van het rijwiel van den heer K. werd, terwijl zijn fiets in de daarvoor bestemde stalling was ge plaatst, de kop van de electrische lamp ontvreemd. Nauwelijks had K. hiervan bij de politie aangifte gedaan, of de heer V. kwam aangifte doen van de ontvreemding van dynamo en achterlicht van zijn rij wiel, dat door hem geplaatst was op het erf van zijn huls. De politie stelt een on derzoek in. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren; Gerardus Johannes, zoon van Dingeman Gerardus Aloysius de Rooij en Wilhelmina Jacoba van der Zon. Dinsdag 23 Dec. a.s. nam. 2 uur is I aan de dokterswoning gelegenheid tot kos- telooze inenting en herinenting. Trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen medebrengen. Uilvoering van „Soli Deo Gloria". De Geref. Zangver. „Soil Deo Gloria" g met medewerking van het kinderkoor „Klein Soil Deo Gloria" onder leiding vari den heer H. Zirkzee uit Leiden, in de Ger. Kerk haar zestiende uitvoering. Na het zingen van Ps. 138 1 sprak ds. Haspers het welkom. Inzonderheid tot den burge meester. De directeur zette met het koor „Ons Vaandellied" van J. W. Snel in een zestal nummers oogstte het kinderkoor vooral met de „Eigenwijze kleintjes", „Moeders wiegeliedje" en .De Verkeers agent" veel succes. Het hoofdnummer van het groote koor Ps. 103 van E. Mobach vormde een mooi slot. De heer Zirkzee heeft, tn den forten tijd dat hij deze koren leidt, al heel wat bereikt. Ds. Haspers was aller tolk toen hij den heer Zirkzee daar voor hartelijk dankte en opwekte tot meer dere deelneming. Na het zingen van Ps. 103 1 werd de goedgeslaagde avond met dankgebed gesloten. LEIDERDORP. De werkloosheid neemt hier thans ook weer toe. Deze week stonden er bij het bureau voor arbeidsbemiddeling 86 werk zoekenden ingeschreven. In het Wapen van Leiden hield de Arbeiders-Ontwikkellngsclub haar 2e bij eenkomst. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer J. Vermeulen Jr., heelt de heer H. v. Woudenberg, voorzitter van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkelini, uit Leiden gesproken over: „In het land van de eeuwige sneeuw". Na een overzicht gegeven te hebben be treffende de slechte arbeiderstoestanden in de 2e helft van de vorige eeuw, besprak hij het optreden der arbeidersbeweging in 1880 en haar ontwikkeling, waarbij hij de vele veranderingen en den vooruitgang in het licht stelde, zoowel met woorden als aan de hand van lantaarnplaatjes. Spr. wekte tenslotte op om mee te bou wen aan een betere samenleving, waarbij het ontwikkelingspeil der arbeiders een groote factor is. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Lijntje Adriana. dochter J. A. van der Lek en C. A Meijer. Overleden: L. A. van der Lek. oud 1 NIEUWVEEN. Loop der bevolking. Vertrokken: J. Schalkwijk en gezin, n. Mijdrecht C. Freeken naar Rotterdam P. van Tol, naar Dordrecht J. N. de Jong, naar Bodegraven. Gevestigd: H. A. Janmaat, van Alkemade A. A, M. Zeh, van Hoorn M. Langen- begr, van Alkmaar. Burgerlijke Stand. Overleden: P. A v. d. Kroon, 65 Jaar. Gehuwd: E. v. Veelen en M. Habermehl Bij de Arbeidsbemiddeling staan mo menteel 40 werkzoekenden Ingeschreven. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk ls herkozen de heer G. v. d. Breggen; als diaken is herkozen de heer L. Verkerk. OUDE-WETERING. Het 121/i-jarig jubileum der R.K. School. Het 12'A-Jarig bestaan der R.K. Par. School is feestelijk herdacht. Na een H. Mis uit dankbaarheid was het 's middags feest voor de kinderen. Aan deze feestviering ging een huldiging vooraf van het hoofd der schooi, den heer J. J. °e Jong, die eveneens zijn 12'/i-jarig jubileum herdacht. De jubilaris werd met zijn echtgenoote ingehaald in zijn met slingers versierd lokaal. Bij het binnentreden werd een wel komstlied gezongen. Aanwezig was ae pastoor met volledig schoolbestuur. Aon mevr. de Jong werd een ruiker aangeboden- De jubilaris is waardeerend toegesproken door den pastoor, onder overhandiging ia* een vulpen met vulpenhouder aan. De leerlingen zongen toepasselijke liederen, waarna de heer van der Putten namens a leerlingen en het personeel dankte voor_n steun de samenwerking en voor neig de heer de Jong voor het welzijn derrs deren deed Als cadeau werd een rooki teuil aangeboden. De heer de Jong dankte voor de nem s brackte hulde. nn... Het feest voor de kinderen *'ertl tI,... luieterd door William' goochel- en P" coke.-t-'-nns'enaar uit érrrierriam. u de jeugd rijkelijk getracteerd. t,ie- De heer de Jong ontving meerdere grammen en felicitaties, w.o. ran ouo" lingen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14