5 BUITENLAND LEIDJCH DAG81AD - Eerste Blad Woensdag 15 December 1)3] IDEAAL TAX fc 2-1 konijnen tentoonstelling in de stAdszaal. Zaterdag en Zondag a.s. Zaterdag en Zondag a.s. zal hier ter stede een gróóte nationale konijnenten toonstelling gehouden worden, welke Is ge organiseerd door L.E.O. Deze tentoonstel ling valt samen met het 40-jarig bestaan van den N.K.B., waarvan de Leidsche ver eeniging L.E.O. één der grootste afdeelin- gen is. Deze show zal wel de grootste zijn, welke ooit in Nederland werd gehouden. Plm. 1200 dieren zijn reeds ingeschreven. Door het schenken van medailles door H.M. de Koningin en H.K.H Prinses Juliana springt de belangrijkheid van deze tentoonstelling wel buitengewoon in het oog. Vele vooraanstaande fokkers lieten hun dieren inschrijven. Op deze tentoonstelling zullen tevens uit geloofd worden de van Piggelen-medailles. de hoogste eer door fokkers te behalen. Elf der beste keurmeesters zullen hun handen vol hebben. Leiden is dit jaar de samenkomst van grootfokkers. Zeer vele autocars komen naar de Gehoorzaal, zoodat bij een voor zichtige raming toch zeker plm. 3000 per sonen de tentoonstelling zullen bezoeken. Ook de Leidsche Pluimvee Vereeniging zal in de Stadsgehoorzaal aanwezig zijn. In één der zalen zal zij een aantal demonstra- tiehokken opzetten, welwillend ter beschik king gesteld door het Rijks-instituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen. In deze hokken zal een aantal dieren worden gedemonstreerd van bekende fok kers in Nederland, die door onzen roele ren stadgenoot, den heer H. L. A. v. d. Horst, zullen worden beoordeeld. Het is geruimen tijd geleden, dat de „L.P.V." in de Stadsgehoorzaal een pluim- veeténtoonstelling hield en al is de oude tijd nog niet terug en zijn thans de konij nen. in afwijking met vroeger, in grootere mate aanwezig dan de hoenders, toch hoopt deze vereeniging daardoor de liefhebberij voor het houden en fokken van hoenders, waarvan de verscheidenheid zoo groot is, in Leiden en omgeving wat aan te moe digen. Vroeger telde Leiden een groot aantal hoenderliefhebbers en waren tentoonstel lingen van 2 a 3000 hoenders, groot en klein èn duiven geen zeldzaamheid. Desverlangd worden er alle gewenschte inlichtingen, omtrent het houden en fok ken van pluimvee verstrekt. een reis naar hawajï TELEF. Per 6 persoons aulo naar DEN HAAG f. 2.25 AMSTERDAM f. 6. 3010 ROTTERDAMf. 5.' (Ingez. Med.) Lezing van den heer Pilger voor de Nederl. Reisvereeniging. Het was bij de afdeeling Leiden der Nederlandsche Reisvereeniging weer eens als vanouds! De publieke belangstellmg voor de lezingen scheen den laatsten tijd aan .liet afnemen, dochde heer Pilger. uit Amsterdam, trok nu dan toch eens weer een uitverkocht huis-voor zijn causerie over Hawaii. In het kort is hij ingeleid door den voorzitter, den heer Van der Horst, die de aandacht vroeg voor een hier ter stede nieuw op te richten filmliga, welke des Zondagsmorgens wetenschappelijke films vertoonen zal. en voor den jaarlljkschen feestavond op 10 Januari 'in den foyer der Gehoorzaal. De heer Pilger heeft vervol gens zijn lezing in twee gedeelten geschei den: de Gilbert-éilanden en de Hawaii- groep! In vier dagen tijds vaart men vair de Gilberts naar Hawaii en men komt als het ware van de hel in den hemel! De Gilbert's zijn Engelsch.bezit. Het zijn zoo genaamde atol- of koraal-eilanden, waar van men er meer _dan tweeduizend in de Stille Zuidzee aantreft. Sprookjesachtig schoon is er de natuur met het blauwe, tientallen meters doorzichtige water, waar in exotische visschen zwemmen, mef de prachtige plantengroei en de onbeschrijfe lijk fraaie flora, doch werkelijk zielig pri mitief is daarentegen de bevolking, die volkomen gedenegereerd is. Zij vindt haar middelen van bestaan in de vischvangst ïmet behulp van speren) en in het koraal- visschen, dat zoo zwaaf en ongezond is dat ds meeste vlsschers reeds doof en blind zijn op hun twintigste jaar en vrijwel allen sterven voordat zij 35 jaar zijn. Welk een enorme en onbegrijpelijke tegenstelling met dat alles vormt dan de Hawaii-groep, die indertijd door den ontdekkingsreiziger Cook gevonden werd, en later door de Vereenigtie Staten in bezit genomen werd. Hawaians zelf vindt men er weinig meer; raszuiver zijn er misschien niet meer dan 4000 van de 200.000. doch op deze eilanden ademt alles de moderne beschaving. Het is een vacantie-cord bij uitnemendheid "net Waikiki-strand is beroemd), er be vindt zich bij Honululu de grootste Ameri- kaansche oorlogshaven Pearl Harbor, er wordt voortreffelijk onderwijs gegeven, kortom: Hawaii is een voor Amerika zeer belangrijk bezit, dat o.m. rijke ananas cultures heeft op zijn buitengewoon rijken bcdem. terwijl ook hier de bloemen- en plantenpracht overweldigend mag worden genoemd. Op boeiende en dikwijls zeer geestige wijze vertelde spreker van de oude, nog niet geheel verdwenen gebruiken en ge woonten, van de mooie dansen met hun prachtig rhythme, van muziek en zang, en lichtbeeld- en gramofconplaat illustreer den zijn woorden daarbij op even duide lijke als belangwekkende wijze! Een zeer warm applaus was de dank van het publiek dat ongetwijfeld een interessanten avend heeft gehad! FEESTAVOND DER 5 W's. In de bovenzaal van Café Royal hield de dresseerclub „De 5 W's" haar j aarlij kschen feestavond voor leden en donateurs. Even als in vorige jaren is dit feest een groot succes geworden en kunnen de organisato ren terugzien op een zeer geslaagden avond. Na het openingswoord van den voorzit ter, den heer F. van Gorkum, werden tal van aardige voordrachten ten beste ge geven vooral de dames Ket en de Wek ker oogstten bijval terwijl voorts har monicaspel en zang van mejuf. Ket elkaar afwisselden. Ook de voordracht van den hear Star- renburg slceg zeer in. In zijn slotwoord dankte de heer v. Gor kum allen, die medewerkten aan het sla gen van dezen avond, welke geheel werd verzorgd door leden en donateurs. Een bal onder leiding van den heer M v. d. Haven besloot dezen avond van ont spanning en vroolijkheid. OPENBARE VERGADERING VAN E. D. D. Redevoeringen van den heer v. d. Laan en mr. Oud. De afdeeling Leiden van Eenheid door Democratie hield gisteravond een openbare vergadering in het Volkshuis De vergade ring werd o.m. bijgewoond door leden van de afdeelingen Alphen en Wassenaar. Een openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer C. Lau. Hierna sprak de heer J. J. v. d. Laan. oud-hoofdredacteur van de Dell Courant over: „Koloniale ontwikkeling onder de democratie". Spr. begon met er od te wijzen hoe de koloniale gedachte in de dictatuurlanden met den dag groeit. Voor Rusland behoeven wij geen vrees te koesteren, want zooals het daar nu gaat zullen de Russen elkaar onderling wel af slachten. Veel gevaarlijker, aldus spr.. is de ont wikkeling van de koloniale .gedachte in de fascistische landen. De heer v. d. Laan vestigde er de aandacht op hoe deze lan den bij hun overwinningen (Abessynië, Mandsjoekwo, China) volgens een reeds jaren van te voren vastgesteld programma te werk gaan. Breedvoerig schetste hii hoe China, dat eindelijk aan zijn optouw was begonnen, thans door Japan wordt vernietigd. De Japansche „kolonisatie" van China kan niet anders dan de grootste ellende brengen omdat de totalitaire staatsgedachte het eigen valk als superieur beschouwt. Ver volgens stond spr stil bij den enormen vooruitgang van Ned Indië onder de democratie. Door de dictatoren wordt bij het kolo- niseeren geen enkel zedelijk belang ge diend: daar gaat het om heersehers en slaven, om bloed en bodem Hoe anders is de gedachte die bij kolonisecrende demo cratieën voorziet. Disnen. leiding geven en opbouw der wereld liggen er aan ten grond slag. Dit ideaal, zoo eindigde spr.. zullen wli niet prijsgeven, aroote offers zullen wij er ons voor moeten getroosten, doch wij zullen ze brengen, omdat wij weten, dat het diael die offers waard is. Na een korte pauze sprak oud-minister P. J. Oud over: ,.Wü blijven waakzaam". Voor de verkiezingen van Mei j.l, aldus sur., heeft E. d. D. het, Nederlandsche volk er op gewezen dat de democratie niet af gedaan heeft. Dat was noodig. want in ons land begon de gedachte „alles heeft zijn tijd", ook de democratie, terrein te winnen. Men redeneerde: het fascisme Is in op- marsoh. de democratiezal moeten wijken. Eenheid predikten de fascistische partijen. Ook wii wilden eenheid, doch niet door gelijkschakeling, maar een eenheid in ver scheidenheid. Dat dit mogelijk Is, hebben wij op afdcende wijze aangetoond In Ne derland dreigde dc eenheid, door den strijd der politieke partijen inderdaad verloren te gaan. Dat gevaar, we erkennen het vol mondig. ligt ongetwijfeld in het partij wezen. Zoodra de verdraagzaamheid zoek raakt, onder invloed van de extremisten, die zonder ophouden hebben getracht en nog trachten den persoon van den politie- ken tegenstander naar beneden te halen. Is die verdraagzaamheid in het gedrang gekomen. Het is de groote verdienste voor E. d. D. geweest, dat zij er ons weer heeft van weten te overtuigen, dat politieke strijd gepaard kan gaan. met respect voor den tegenstander. De verkiezingen van 26 Mei hebben be wezen dat de boodschap van E. d. D. ver slaan is Het mooiste van den verkiezings uitslag aldus spr. was. dat èn communisten èn fascisten, die zonder ophouden betoogd hadden dat zij elk op hun beurt noodig waren om fascisme of communisme te bestrijden, een nederlaag leden. Op over tuigende wijze heeft ons volk beide uitersten afgewezen. In dezen gunstigen uitslag, zoo vervolgde mr. Oud. ligt echter het gevaar, dat we op onze louwaren zullen gaan rusten. Dit zou onverantwoord zijn, want al is in ons land het gevaar geweken, buiten onze grenzen stormt het nog. Overal in d? wereld liggen besmettingshaarden en het is onze taak er voor te zorgen, dat deze haaiden niet de kans krijgen zich uit te breiden. Tot nu toe weerde E. d. D. af Nu is het tijd ge worden om ons .volk te doordringen van ds positieve beteekenis van de democratie, de democratie die staat boven de politieke partijen. In de eerste plaats beteekent deze democratie opvoeding tot staatsburgerschap een proces dat evenals de ontwikkeling van de democratie zelve langzaam moet groeien en nooit volgroeid is. De groote plicht die de democratie ons oplegt en daarin ligt het voornaamste ver schil met de dictatuur, is de verantwoor delijkheid d e wij voor al onze daden ver schuldigd zijn. Doch niet alleen binnen onze grenzen wacht ons een taak ook daarbuiten ligt een arbeidsveld. De geheele volkerenge meenschap moeten wij trachten te maken tot een samenwerkend harmonisch geheel, waarin men doordrongen is van de groote waarde der naastenliefde. Zoo is democratie, de gedachte tot samen binden. Op ons rust de plicht voor het ideaal dezer samenbinding uit naasten liefde en niet door gelijkschakeling, te strijden. Deen wij dat niet dan zal de wereld nooit uit de verwarring, waarin zij thans is, geraken KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Gistermiddag hield de afdeeling Leiden van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies een korte bestuursvergadering in het gebouw Nieuwe Mare 13a. Deze vergadering was bij een geroepen, omdat er eenige verandering in het bestuur zal plaats hebben. Dr. J. Munk. voorzitter van de Leidsche afdeeling. opende met een kort woord van welkom de vergadering. Zr. J. W. van In- gen Schcnau. secretaresse der Leidsche afdeeling en Zr. H. van Ommen zullen met ingang van 1 Januari 1938 uit het be stuur treden wegens drukke werkzaamhe den. In haar plaats hebben drie leden zich bereid verklaard zitting in het bestuur te nemen. De voorzitter heette deze nieuwe bestuursleden hartelijk welkom en hoopte dat zij het werk. uitzending van zwakke schoolgaande kinderen naar bosch of zee, met liefde wilden aanvaarden. Het bestuur van de Leidsche afdeeling is van 1 Jan. 1938 af als volgt samenge steld: dr. J. Munk (voorz.i, Zoeterw. Singel 102; mr. A. v. d. Eist (penningm.). Sta tionsplein te Noordwijk aan Zee; mej. J. M. Tieleman. (1ste secr.), Leidsche Straat weg 4 (Gem. O.); mevr. T. H. Boogerd Marius )2de secr.). Warmonderweg 7. Lei den; mej. L. van Ingen Schenau. Leidsche weg. Voorschoten: mevr. v. d. EistCoe- öergh, Stationsplein Noordwijk aan Zee; mevr Verheij van WijkRoem, Burggra- venlaan 1; dr. A. J. B Poortman, Rijns- burgerweg 11; J. H. Nljhuis, Mare 52. NED. CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEKEN DIENST. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den heer W. Veerman hield de afd. Leiden van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst haar jaarvergadering. Zeer velen woonden deze samenkomst bij. w.o. ook af gevaardigden van den Chr. Best. Bond en van den Chr. Ambtenaren Bond. Na gebruikelijke opening heette de voor zitter allen hartelijk welkom waarna hij memoreerde wat in het afgeloopen ver- eenigingsjaar werd bereikt en moest wor den prijsgegeven. Het verdere van den avond werd afge wisseld met declamatie van den heer Spaanderman, begeleid en afgewisseld door piano- en vioolmuziek. Veel bijval oogstte de heer Spaander man vooral in het hoofdnummer „De Autobus". Tijdens de pauze werden versnaperingen rondgediend. Ook werd een collecte gehou den voor de Kerslgave der Chr. werkloo- zen. De heer Cittert sprak woorden van gelukwensch. De avond werd. na het zingen van „U, alleen, U loven wij", gesloten met dank gebed door den heer Veerman. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter A. de heer P. H. Keesom (Leiden)voor het candidaats examen wis- en natuurkunde, letter L, de dames D. J. Naezer (Middelburg) en M. J. Groen (Alphen a. d. Rijn); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter F. de heer W. H. 't Hart (Den Haag); voor het candidaatsexamen Indisch Recht mej. D. Harmse (WassenaarI, en de hee- ren E. R. D. Elias (Den Haag) en L B. Sleeboom (Idem) Ijzing van dr. F. Fremersdorf over: „Het Romeinsche Keulen". Over bovenstaand onderwerp hield dr. Fremersdorf uit Keulen gisteravond een le zing in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Keulen is een van de belangrijkste cen tra van Romeinsohe cultuur in het Rijn land geweest. Helaas ls er van bouwwerken uit dien tijd echter heel weinig bewaard gebleven, maar desniettegenstaande is de geschiedenis van de stad tooh heel goed te volgen. I In den Augusteïso'nen tijd lag er in of bij het tegenwoordige Keulen een Castel- lum voor twee legioenen, bij het Oppidum Ubiorum, de stad der Ubiërs. Agrippa stichtte daar als godsdienstig middelpunt voor het Romeinsche Germanië het Ara Ubiorum. een altaar, als het ware een pen dant voor het altaar van Lyon. het gods dienstig middelpunt van Gallië. Omstreeks 30 n. Ohr. stichtte Agripplna, de gemalin van keizer Claudius, die in het Oppridum Ubiorum geboren was. de vete- ranencolonie Colonia Claudia Ara Agrippl- nensium, die weldra de belangrijkste ha venstad van het Rijnland werd. De omvang van deze stad met het ver loop van haar ringmuur is volledig bekend. Cok herkent men in het latere middel- eeuwsch stratennet nog veel van 't recht hoekige schema van het Romeinsohe stra tenplan. Rcroeim;che vondsten zijn in Keulen bijzonder talrijk Uit den oudsten tijd stamt o.a. een meer dan levensgreote cortretkop. waar schijnlijk van Agrippa. van het Ara Ubio rum afkomstig en een aantal uitstekend bewaarde grafsteenen van soldaten. Uit lateren tijd zijn onder de monumentale vondsten o.a. een paar prachtige mozaieken te noemen. Tot het midden van de derde eeuw heeft Keulen een vredesperiode gehad, daarna I kwam het gevaar met de telkens herhaalde invallen der Bararen en de oude stadsmuur kreeg wezenlijke beteekenis als verdedi gingsmiddel. In het begin van de vierde eeuw werd de overzijde van den Rijn met de stad verbonden door een steenen brug, die daar tevens aan den overkant door een sterk castellum verdedigd werd. Nog een eeuw lang kon t-oen het Romein sche gezag zich in Keulen handhaven. In het begin van de 5e eeuw werd het door de Franken veroverd. Na tenslotte nog gewezen te hebben op de talrijke Romeinsche grafvelden rondom Keulen met hun kostbaren inhoud aan ceramiek en glaswerk, een onderwerp, dat od een volgende lezing nader ter sprake zal komen, besloot spr zijn interessante, door talrijke lichtbeelden geïllustreerde voor dracht, GEM. HULPBANK. Bij de Gem. Bank van Leening en Geld- schietbank werd in 1936 in baar uitge leend f. 478.832.en terug ontvangen f. 481.611.terwijl op onderpand f. 22.476 werd verstrekt. Op schuldbekentenissen wërd f. 142.609.verstrekt en f. 148.712. terug ontvangen. CONTACT-COMMISSIE. Het bestuur van de Contact-Commissie -sncht ons, dat thans tot deze Commissie is toegetreden de Vereeniging Katholiek Leiden, bij wel' vereeniging de verschil lende Leidsche Katholieke vereenlgingen en organisaties zijn aangesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND Delbos naar Praag. Minister Delbos heeft te Belgrado, zooals was aangekondigd, een drietal economische verdragen tusschen Frankrijk en Zuid- Slavië onderteekend, n.l. een aanvulling op het handelsverdrag van 1929. een overeen komst inzake de handelsbetalingen en een overeenkomst inzake contingenteering. Na de besprekingen tusschen Delbos en Stojadinowitsj is een communiqué uitgege ven van den volgenden inhoud: Ierland erkent het Italiaanschc imperium. In het Lagerhuis heeft Chamberlain, in antwoord op een vraag van e«n ar- „Ter gelegenheid van het officieele bezoek beiders-afgeyaardigde met klem ge. van Delbos aan de Joego-Slavische regee- protesteerd tegen praatjes over een ring op 12, 13 en 14 December, hebben de Fransche minister van buitenlandsche za ken en de Joego-Slavische premier en mi nister van buitenlandsche zaken verschei dene besprekingen gevoerd. Tijdens deze gedachtenwisselingen heb ben Delbos en Stojadinowitsj alle problemen besproken betreffend de onderlinge Fransen Joegoslavische belangen en den algemee- nen politieke toestand. De besprekingen tusschen de beide minis ters verliepen ln volstrekte harmonie en in een geest van tradltioneele vriendschap tus schen beide landen, welke bevestigd is in de recente verlenging van het vriendschaps pact tusschen Frankrijk en Joego-Slaviè, tijdens het officieele bezoek van Stojadino witsj aan Parijs. De beide ministers waren eensgezind ln de erkenning, dat het nuttig en noodig is voor de belangen van de beide staten, die lid zijn van den Volkenbond, zoowel als voor de zaak van den algemeenen vrede in Europa, de samenwerking voort te zetten in denzelfden geest van vriendschap en ver trouwen Terzelfdertljd constateerden Delbos en Stojadinowitsj met voldoening, dat de on- derteekende handelsovereenkomst betere voorwaarden verzekert voor de ontwikke ling van den ruilhandel tusschen beide lan den". Gisteravond is Delbos naar Praag vertrok ken, zijn laatste pleisterplaats. De Fransche oud-premier Flandin heeft gisteren te Berlijn von Neurath en Gocring ontmoet. DUITSCHLAND De uitbreiding van de bewapening ter zee Volgens het marine-jaarboek dat te Hamburg ls verschenen, bedroeg het vloot- bouw-programma voor 1937 in totaal 335.297 ton, tegen 290.540 ton ln 1936. Het programma omvat 152.000 ton aan slag schepen, 38.500 ton aan zware kruisers, 52.400 ton aan lichte kruisers, 36.866 ton torpedojagers en 25.531 ton onderzeeërs. Van de linieschepen staan twee eenhe den op de werf te Hamburg. Deze sche pen zullen bewapend worden met acht kanonnen varr 38 centimeter en twaalf slukken van vijftien centimeter. Te Kiel staan twee vliegtuigmoederschepen op sta pel. Verder staan op het programma twee lichte kruisers van zeven duizend ton en vijftien torpedojagers met totaal 11.400 ton. Ook aan de onderzeevloot wordt krach tig gewerkt; tien onderzeeërs van 500 ton, twee van zevenhonderd twaalf ton en 24 van 250 ton werden In dienst gesteld. Ver der staan op stapel twaalf torpedobooten van te zamen 9600 ton en twaalf andere, die een waterverplaatsing van 600 ton elk hebben. OPENING BAZAAR JERUEL. Middelstegracht. Hedenmiddag werd een bazaar geopend, waarvan de opbrengst is voor de verple ging van kinderen, die door armoede of ondervoeding verzwakt zijn. De voorganger der E. G. de heer F. H. van der Horst sprak een openingswoord, waarin hij bijzonder dank bracht aan den Jongeling J. M. Knaap, op wiens initiatief de bazaar tot stand kwam. Spreker memoreerde, dat deze jonge vriend vorige Jaren op den zolder van zijn ouderlijke woning een dergelijk experiment tot stand wist te brengen, waarvan hij de opbrengst den heer Verkerk ter hand stelde voor zijn kleine beschermelingen. Thans was het aantal nuttige en fraaie artikelen zoo groot, dat inplaats van moeder's zolder deze zaal noodig is om alles uit te stallen. Spreker hoopt dat alles verkocht zal wor den. Sinds het Tehuis geopend werd, zijn tienduizenden ontbijten verstrekt en ver lieten 228 kinderen gezond en sterk door de goede verpleging bewaard voor de gevolgen van ondervoeding dit plekje Het bestuur hoopt moedig voort te gaan, lettende op de mooie resultaten en vertrouwende op de goede gezindheid van de Leidsche burgerij. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Binnenlandsche Vaart Risico Socië teit. Leiden. Alphen a. d. Rijn. Hoofdzaak: Muntplein 2, Amsterdam. Handelsagenten: Toik en Co. N.V., Alphen a. d. Rijn; Alg. Assurantiek. Haaksma en Co., Leiden; lm. Noomen v.h. J. Goedbloed, Leiden; De Twentsche Bank N.V., Leiden; E. W. Wi- chers Rollandet, Leiden. Wijziging: C. J. de Goede en Zonen, Heerensingel 270, Leiden. Wasscherij- en bleekerijbedrijf Overleden vennoot: C. J. de Goede, Oegst- geest, d.d. 8 Dec. 1937. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd mej. M. M. Schrama (Rotterdam) en de heer H. P. Posthumus (Den Haag) De heeren J. Beyer en J. Piket, beiden alhier zijn geslaagd voor het machinisten- examen diploma A. De kosten van de politie-brandweer hebben over 1936 ruim f. 39.000.— bedragen De politie heeft aangehouden den 3-jarigen J. T„ wonende te Oeg.stgeesl, die ervan wordt verdacht op het terrein der Hollandsche Constructiewerkplaatsen een rijwiel te hebben ontvreemd. ENGELAND Geruststelling van Chamberlain. Koning George 42 jaar. nieuwe depressie in handel en nijver- heid, welke spoedig op komst zou 2ijn. Deze praatjes, zei de premier, zijn niet alleen onverantwoordelijk, maar door hun gestadige herhaling, zouden ze zelfs gevaarlijk kunnen worden. Enge land is beter dan ooit, in welk tijdperk van zijn geschiedenis ook, voorbereid op het opvangen van iederen tijdelij- ken tegenslag op economisch gebied en er is niet de* geringste reden om van een malaise te spreken. De premier zou gaarne zien dat althans in het Huis dergelijke onzinnige praatjes niet wer- den geloofd. Minister Thomas Inskip heeft hetzelfde thema behandeld aan een noenmaal van een militaire vereeniging. „Dc cijfers van de geëmployeerden in de oorlogsindustrie moeten in het algemeen nog met 2 en in bijzondere gevallen met drie, of vier of vijf vermenigvuldigd worden voor de orders van de drie departementen van defensie uitgevoerd zullen zijn. Er zijn tal van fa brieken, welke nog pas begonnen met de uitvoering van haar opdrachten en nog tewerk gesteld worden in de beide volgende jaren." Met de gebruikelijke 21 saluutschoten van den Tower en de batterij in Hyde Park is gisteren de 42ste verjaardag van den koning ingeluid. De post heeft meer dan duizend tele grammen op Buckingham Palace bezorgd uit alle oorden der wereld. Koningin Mary kwam haar zoon 's middags gelukwenschen en bleef op het paleis lunchen. Het was een bijzondere feestdag voor de beide prin sesjes, die 's middags de voorstelling van een Schotsch kinderkoor mochten bijwo nen. dat op het paleis een uitvoering van Kerstliederen en een pantomine mocht geven. De Valera heeft gisteren ln de Dail mee gedeeld dat hij den Ierschen vertegenwoor diger te Rome last had gegeven zijn do cumenten te adresseeren aan Z.M. den koning van Italië en keizer van Etiopiê. Er bestond voor den Vrijstaat geen enkele reden om uitgemaakte zaken als niet be staande te beschouwen. Elf leden van het Irish Republican Army, de Iersche extremistische partij, die in de gevangenis von Curragh in het graafschap Kildare gevangen zaten, zijn zonder eenl- gen uitleg vrijgelaten. Onder hen bevindt zich ook de chef van den generalen staf van de beweging Maurice Twomey. Men brengt dit vrijlaten algemeen in verband met het afkondigen van de nieuwe grond wet. Op het oogenblik bevinden zich nog acht republikeinen in gevangenschap. FRANKRIJK Tegen het terrorisme. Er is een bevel tot aanhouding afgekon digd tegen de moeder van den terrorist Koloman Budai, de in Hongarije wonende mevrouw Chalupny. Haar uitlevering ls verzocht, alsmede die van Carl Havel. Men bevestigdt, dat Havel tijdens zijn verblijf in het vreemdelingenlegioen in verbinding heeft gestaan met tal van Arabische ex tremisten. BULGARIJE Vreemde politiek. Volgens aanhoudende geruchten zal in de eerste maanden van het volgende Jaar het ministerie onder leiding van Klossel- vanoff aftreden en door een nieuw bewind worden vervangen onder leiding van po litici. Zooals bekend, werd de Bulgaarsche constitutie in Mei 1934 buiten werking ge steld. Echter onlangs, eenige weken voor hij zijn reis naar Parijs en Londen aanving, heeft koning Boris een nieuwe kieswet onderteekend en kort daarop werd door den premier medegedeeld, dat in Februari a.s. nieuwe verkiezingen zouden worden uitgeschreven. De nieuwe wet verleent het kiesrecht aan alle mannen en aan gehuwde vrou wen, boven de 21 jaar. Partij-formaties zijn echter niet toegelaten. Verder heeft de premier medegedeeld, dat alleen die candidaten vrijheid van actie hebben, die het regeeringsprogram aanvaarden. Wat er zoo van „vrije verkiezingen" over blijft HONGARIJE Bloedige verkiezingspropaganda. Hoe meer de dag der verkiezingen <20 December) nadert, des te ernstiger worae de incidenten en gevechten, welke de pr - paganda kenmerken. Op verscnliienu plaatsen zijn gevechten tusschen ponue tegenstanders gevoerd, waarbij een floy" en verscheidene gewonden zijn gevari®"- De minister van binnenlandsche za heeft de prefecten gelast strenge ma» gelen te nemen tot het handhaven van orde. JAPAN. Leider der Seijockai-partij overleden- De leider der Seljoekai-partij. 1 ls tengevolge van een beroerte over

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2