UILTJE Uit de Omstreken Diamanten Echtvereeniging te Katwijk aan Zee SIGAREN LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Woensdag IS December 1937 BALLY Verkoopster HEDENAVOND Va*i het echtpaar vaaa Du.yvenbode-Guyt Haroems Weekreclame After Dinner 10 et. Ieder rooker kan thans Uiltje-rooker zijn! De vereeniging van Veur en Stompwijk. De memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot samenvoeging van boven genoemde gemeenten wordt het volgende ontleend De regeering staat in dit geval niet, gelijk anders veelal bij samenvoegingen, voor de vraag: „moet van deze twee gemeenten één worden gemaakt," doch veeleer voor deze: „moeten van deze vanzelf gegroeide eenheid twee deelen worden gemaakt?" Zóó gesteld, beantwoordt de vraag zich zelf. Voorkomt men door samenvoeging de uitgaven, welke een splitsing noodzakelijkerwijs meebrengt, de minister meent, dat een samenvoeging bovendien nog uitgaven en beslommeringen, die aan den huidigen toestand kleven, kan ter zijde stellen. Gewezen moge worden op het gemakkelijker functioneeren van het geheele bestuur, wanneer de extrabemoeiing, welke thans nog steeds de administratieve scheiding meebrengt, komt te vervallen. Voor het politie-apparaat valt dit voordeel sterk in het oog, terwijl tijdroovende ver rekeningen b.v. op het gebied van uitvoering van de onderwijswetgeving tot het verleden zullen behooren. Bestonden er zulke verschillen in aard en leven der bevolking, dat een samenvoeging geheel ongelijksoortige groepen bij elkaar zou brengen, dan zou. naar de meening van 1 den minister, het nimmer mogelijk zijn ge weest, tal van jaren zonder moeite zóó nauw samen te werken, als Veur en Stompwijk tot dusver hebben gedaan. Het bestaan van onvereenigbare' groepen moet de minister dan ook ontkennen. Evenmin kan de minister het bezwaar erkennen, dat in de financieele positie tus- schen de samen te voegen gemeenten aan merkelijk verschil bestaat. In géén van beide zijn de financiën rooskleurig. De be lastingdruk, welke het maximum heeft be reikt, is in beide gemeenten gelijk. HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. De Raad komt in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 17 Dec. a.s. des voorm. te 10 uur, ter behandeling van de volgen de agenda: Ingekomen stukken en mede- deelingen: vaststelling vergoeding krach tens art. 101 van de L. O.-wet 1920 over 1935: Nieuwe verordening, regelende de heffing en invordering van schoolgelden voor het gewoon en uitgebreid lager on derwijs; Aanvtagen van Rijksvoorschot ten krachtens de Landarbeiderswet; Voor stel tot verkoop van een perceel gemeen tegrond aan den Kruisweg: Nadere ïege- ling van het parkeerverbod te Hoofddorp op Donderdagmorgen; Behandeling van de gemeentebegrooting voor 1938. Voor het wandelbosch te Hoofddorp. Dat er reeds warme belangstelling be staat voor het te Hoofddorp in aanleg zijn de wandelbosch, moge wel hieruit blijken, dat de sociëteit „Harmonie" aldaar daartoe in staat gesteld door de welwillen de medewerking van het gemeentebestuur van Heemstede aan de gemeente Haar lemmermeer een Japansch hert zal aan bieden voor den in het wandelbosch te maken hertenkamp. Het Parkeerverbod op den Beursdag. B. en W. stellen den Raad voor het reeds een paar maanden geleden uitgevaardigde parkeerverbod voor Donderdagmorgen te herzien in dier voege, dat het zal worden uitgebreid en zal gelden voor een gedeelte van den Stationsweg, Manégelaan, Kruis weg, Oostelijken en Westelijken Hoofdweg en de Raadhuislaan. De heer B. aan den Sloterweg, ont dekte dat ongewenschte bezoekers door opschuiving van 'n raam zich toegang tot de woning hadden verschaft en een paar vertrekken hadden doorsnuffeld. Zij kon den echter niets van hun gading vinden en zijn onverrichterzake vertrokken. Ook is ingebroken bij den heer B. aan den Ringdijk by Vijfhuizen in een achter de woning staande sohuur, waaruit eenige konijnen werden vermist. De politie heeft den vermoedelijken dader van dezen diefstal aangehouden en het gestolene in zijn woning in deze ge meente in een kast verborgen gevonden. Door het bestuur van de IJsclub „Nieuwvennep en omstreken" worden krachtige pogingen aangewend om nog voor de komende wintermaanden te komen tot het aanleggen van een groote landijs- baan in de naaste omgeving van Nieuw vennep. Mochten de ter zake reeds ge voerde onderhandelingen met gunstig re sultaat worden bekroond, dan ligt het in de bedoeling de baan 's avonds te ver lichten. Bij het bestuur van de steeds in bloei toenemende gymnastiekvereeniging te Vijfhuizen, wier ledental reeds bijna 200 ocdraagt. bestaat het plan een eigen gym nastieklokaal te bouwen, omdat de loka liteit, die thans voor de te houden oefe ningen gebruikt wordt, voor het beoogde doel te klein en ook minder geschikt is. Vanwege de afd. Hoofddorp van de Ir.t. Ver. „Bellamy" werd in de Beurs te Hoofddorp een openbare propaganda-ver- gadering gehouden. Als spreker trad op mr. dr. P. IJssel de Schepper te 's-Gravenhage, oud-vice-president van de Rechtbank te Rotterdam, met het onderwerp: ..Bellamy en zijn boodschap aan onzen tijd". HILLEGOM. Loop der bevolking. Gevestigd: L. M. N. Bisschops, Am bachtstraat 29 A. Beider met gezin. Looster,veg^ II 8 L. M. van Dreunen. Hof straat 38 J. M. Kauffman, Van Meer beekstraat l G. J. Sap, Weeresteinstraat 26 H. K. W Visscher met gezin. Woon wagen Haarl. straat C. A. Walraven, Hoofdstraat 77. Vertrokken: A. van der Hoogt naar Drie- bergen-Rijsenburg, Traay 97 A. W van Tongeren naar Beemster, Purinerenderweg 25 C. J. Burger naar Haarlem, Anthonie- straat 49 E. J. J. Willemsen naar Leiden, Kam. Onneslaan 21 H. P. van Diest naar Bennebroek, Zandlaan 2. Vergadering van Middenstandsbond. De afcleeling Hillegom van den Kon Ned. Middenstandsbond heeft een goed bezochte vergadering gehouden, waarin medegedeeld is, dat de commissie voor de kascontrole de boeken in orde had bevonden. Verschillen de mededeelingen zijn gedaan over centrale en districtsvergaderingen. In verband met de Vestigingswet is besloten te onderzoeken hoeveel gegadigden er zouden zün voor een op te richten cursus voor den midden stand hier en eventueel te Lisse, dan wel of aansluiting bü Haarlem aan te bevelen is. De verkiezing voor de Kamer van Koop. handel is breedvoerig besproken en toege licht. Besloten is de candidaten der Haar- lemsche Handelsvereniging te steunen De rondvraag betrof uitsluitend huishoudelijke zaken. wederom het ongekende succes: DE FAMI LIE VAN MIJN VROUW en DE AVRO-FILM. NOVA-BIOSCOOP - KATWIJK AAN ZEE. 3002 KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, Z. van P. Hoek en L. Dijkhuizen Cornelia, D. van G. Dijk huizen en G. van Beien Dirkje, D. van G. F. de Vreugd en A. Ros Teuiils Cor- nelis, Z. van C Vlieland en S Spaander man Huig, Z. van H. van der Plas en C. van Duijn Adriana, d. van A. v. d. Meij en N. Vis Marinus, z. van H. van Voorbergen en G. van Delft Jacoba, d. van J. Guyt en A de Vreugd Jacoba Elisabeth, d. van M. Ouwehand en J. B. Varkevisser Arend, z. van J. Haasnoot en J. Imthorn Dirk, z. van A. Onder water en T. van Egmond Trijntje, d. van J. van der Plas en W van Duijn. Overleden: Pietje van Klaveren, 88 jaar, wed. van J. van Duijvenbode; Dirkje Schaddé van Dooren, 81 jaar, wed. van M. v. d. Marei. Ondertrouwd: C. van Duijn en P. van Vlugt; W. Houwaart en A. Plokker; N. de Jong en E. Jürgensmann; M. Meijvogel en G. Ouwéhand. Getrouwd: A. van Duijvenboden en J. van Rijn. KATWIJK AAN ZEE. Vergadering der Chr. Middenstands- vereeniging. Deze vergadering had plaats in Casa Cara, waar de heer J. Hardenbol uit Utrecht sprak over: „De vestigingswet". De voorzitter, de heer C. van Tongeren, ging voor in gebed. De heer Hardenbol merkte op, dat de Vestigingswet in het brandpunt staat van den Middenstand. Er is een zekere onrust bij de middenstanders omtrent haar wer king. De Kamers van Koophandel, die met de toepassing zullen worden belast, stellen de menschen eenigszins gerust. Die gerustheid is noodig om deze wet niet bij het volk impopulair te maken, zooals is gebeurd met de wet op de omzetbelasting en de wet op de uitverkoopen. Het groot-bedrijf moet zich ook onder deze wet stellen: dit is voor de midden standers van groot belang. Spr. besprak uitvoerig art. 1 der wet. De regeering wil organisatie niet verplicht stellen, maar deze wel veronderstellen. De organisaties moeten het eerst onderling eens zijn, wil len zij handelend kunnen optreden. Het doel der wet is niet om een bedrijf te slui ten; dat het bedrijf met vak- en handels kennis kan gedreven worden, is echter een middenstandsbelang. De grootste concurren tie en narigheid is, dat ieder probeert een zaak te beginnen en eindelijk, ondanks lage prijzen, niet slagen kan. Het behoefte element is ten eenenmale uit de wet ge bannen, sommigen vinden, dat daardoor de wet van weinig waarde is geworden. Dan moet een ieder voldoen aan de crediet- waardigheid om een zaak op te zetten. Ten gevolge van de invoering van deze wet, zul len velen niet in staat zijn een zaak te beginnen. De beoordeeling berust bij de Kamers van Koophandel. Deze kunnen niet een ieder een examen laten afleggen; de eenige oplossing is een diploma voor vak bekwaamheid en handelskennis. Hiervoor zullen cursussen moeten opgericht worden. Wat handelskennis betreft zal er weinig gevraagd worden; volgens spr. té weinig. Na een toelichting betreffende deze cur- Foto Kruyt. Den 27sten December zal aan Jan van Duyvenbode, geb. 13 April 1856 en aan Arendje Guyt, geb. 13 Sept. 1856. en wo nende te Katwijk aan Zee, het groote voor recht ten deel vallen, dat zij voor 60 jaar met elkaar in den echt werden vereenigd. Op 18-jarigen leeftijd was de bruidegom al schipper op een bom van den reeder Dirk Ouwehand. Hij is bij hem 15 jaar schipper geweest en na den dood van den reeder 1 jaar bij diens erfgenamen. Daar na was van Duyvenbode 4 jaar schipper oij den zoon, D. W. Ouwehand. Voorts was hij 10 jaar schipper op een logger van den heer Van Bladeren uit Haarlem, 2 jaar op een hulpstoomer en daarna nog 3 jaar bij den reeder Daan van Rhijn. Op 51-jari- gtn leeftijd werd hij dambaas bij den reeder Nic. Parlevliet. Deze functie oefen de hij 13 jaar lang uit. Hij bezeerde zich toen inwendig ernstig en moest rustig gaan leven. Tijdens het verblijf van H. M. de Koningin in 1916 te Katwijk aan Zee, be zocht H. M. den dam van den heer Nic. Parlevliet. De bruidegom mocht Haar toen persoonlijk over het een en ander inlich ten. De heer Parlevliet merkte toen van den bruidegom tegen de Koningin op: „al waren er 's nachts 200 menschen aan hel werk op mijn erf. als déze man er bij is] dan kan ik mijn hoofd gerust neerleggen'! Onder burgemeester Schokking werd Val Duyvenbode dan ook verblijd met de zill veren medaille van de Oranje-Nassauordef waar de bruidegom zeer trotsch op is. bruid heeft tot haar 62ste jaar met visclj geloopen. Zij wist nog te vertellen, dat c eenige verbinding met Leiden een zeil) schuitje was, dat van Katwtik a. d. Ri.il vertrokLater ging zij met visch naar Lell den met het gezellige Katwijksche bootjj en de stoomtram. Het echtpaar heeft 15 kinderen gehal waarvan er nog 7 in leven zün. Er zijl 40 kleinkinderen in leven en 16 achterf kleinkinderen. Als zécr groote bijzonderheid kal vermeld worden, dat het echtpaar val zijn trouwen af, dus 60 jaar, geabonj neerd is op het „Leidsch Dagblad". Velen zullen ongetwijfeld het 60-Jarigj echtpaar op 27 Dec. komen gelukwenschq in hun woning bij de halte Remise vano tram. sussen, wees spr. er op, dat zij, die reed? een gevestigde zaak hebben, meenen niets met deze wet te maken te hebben. Spr. wees op het tegendeel. Wordt een 'bestaande zaak in een N.V. omgezet, dan moet daarvoor ver gunning zijn. Verplaatsing van een zaak in dezelfde gemeente mag. maar naar een andere gemeente niet. Er is een aparte regeling voor grensgemeenten. De waren huizen en de vliegende winkels vallen ook onder deze wet, evenals het 'groot-winkel bedrijf. Spr. besprak ten slotte het cre- dietwaardigheidsvraagstuk en de spertijd, die er reeds is voor slagers en bakkers. Na gedachtenwisseling, deelde de voor zitter mede, dat de heer R. van Andel zich zal belasten met het onderricht in han delskennis. De voorzitter dankte den heer Hardenbol voor zijn uiteenzetting, waarna sluiting dezer druk bezochte bijeenkomst volgde. SASSENHEIM. Auto geslipt. Nabij het raadhuis slipte des avonds s personenauto op de tramrails en kwam r een tweetal boompjes afgebroken te hebbe terecht in de Wilhelminastraal, waar hJ hek van de villa van den heer Ellin khuiztf werd vernield, waarna de auto kanteld De inzittenden, een dame en heer, werdl met veel moeite uit hun benarde positf bevrijd en bleken geen verwondingen I hebben bekomen. Nabij de familie E. wat van den scl bekomen te zijn, vervolgden zü hun reis. I De auto. die ernstig beschadigd waf werd met behulp van een kraanwagen overeind gezet en weggesleept. P. J. v. d.. ZANDEN EN ZOON Breestraat 77 Tel. 1189 7558 SCHOENEN Schoenmagazijn vraagt •boven 18 jaar, voor directe in diensttreding. Brieven Bur. v. d. Blad onder no. 3005. Bij aankoop van 2 pakken Bakmeel ontvangt U 3 pakken; bij aankoop van 2 pond Bloem ontvangt U 3 pond Bloem, na aankoop van 1 gld. Kruide nierswaren, uitgezonderd sui ker en margarine. 2995 SPECIAAL ADRES VOOR RIJSTTAFEL-INGREDIËNTEN Tangee, per pond 20 cent NIEUWE RIJN 47 - TEL. 1399 STATIONSWEG 3 - TEL. 3655 GEVERSSTR. 81 - TEL. 1991 Bij vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te 's-Gra venhage van 13 December 1937 is uitgesproken het faillisse ment van J. A. VAN GRIEKEN, kapper, Levendaal 64, te Leiden Rechter-Commissaris Mr. M. A. VAN RIJN VAN ALKE- MADE; Curator Mr. G. H. WISSENBURGH, Rapenburg no. 27. Leiden. 2986 Uiltje heeft voor al zijn vrienden, en dat zijn er tienduizenden in den lande, wel een merk dat hun lievelingsmerk wordt! Ziehier het „tableau de la troupe": Penaal, de beroemde bolknak; Met Lof, de cum laude gepromoveerde; Florida, die met zijn prima trek de meest verwende rookers trekt; Bolknak, Lido en After Dinner, drie echte meesterstukjes van melange-kunst! Een pracht-serie tegen opzettelijk populair gehouden prijzen, zoodat ieder rooker nu Uiltje-rooker kan zijn! 2 U

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14