iSBk Japan toont zich inschikkelijk tegenover Amerika en Engeland LEiDSCH DüCSLAD - Derde BEad Woensdag 15 December 1937 De nieuwe regeering te Peking „0oW«.wekï„.r, Dagbladreclame is iiiet te vervangen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN DTCKIE DONS GAAT OP AVONTUUR Het Japansche doel nog niet bereikt. De Amerikaansche gezant te Tokio heeft de Japansche regeering een formeele nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het tot zinken brengen van de „Panay" en de drie Amerikaansche koop vaardijschepen. waardoor de regeering en het volk van de Vereenigde Staten ten diepste geschokt zijn. De nota geeft een opsomming van de voornaamste feiten, oa. dat de bedoelde schepen zich krachtens een onbetwist en ook niet te betwisten recht op de Jang-Tse bevonden, en. ten einde het gevaar te ver mijden, verscheiden malen van positie waren veranderd. Verder wordt in de nota de aandacht ge vestigd op verscheidene gevallen uit het verleden, waarin de Japansche strijdkrach ten de rechten van de Vereenigde Staten hebben gesehonden. In het onderhavige geval is het optreden van de Japanners geschied met volkomen miskenning van de Amerikaansche rechten. Onder deze omstandigheden vraagt en verwacht de Amerikaansche regeering van de Japansche regeering een formeel tot uitdrukking gebrachte betuiging van leed wezen en aanvaarding van de verplichting tot het geven van volledige en uitgebreide schadeloosstelling, en de verzekering dat welomschreven stappen zijn genomen, om te verzekeren, dat de belangen en eigen dommen van het Amerikaansche volk in China niet het voorwerp zuilen worden van een aanval door de Japansche strijd krachten of onwettige inmenging door Japansche autoriteiten of strijdkrachten. Juist tevoren had de Japansche regee ring reeds een nota overhandigd, die o.a. zegt. dat tengevolge van het slechte zicht, de Japansche vliegtuigen, hoewel zij vrij laag gedaald waren, geenerlei merkteeken konden ontdekken, waaruit bleek, dat zij met- schepen van Amerikaansche nationa liteit of met een oorlogschip te doen had den. Dientengevolge versleten zij de Panay en de schepen van de Standard Oil voor Chineesche schepen, welke vluchtende Chineesche troepen verveerden en brach ten zij deze door hun bombardement tot zinken. Hoewel het bij het licht van deze omstandigheden duidelijk is, dat de gebeurtenis geheel te wijten is aan een vergissing, betreurt de Japansche regeering het ten zeerste, dat er schade is berokkend aan een Amerikaansch oorlogsschip en Amerikaansche koop vaardijschepen en dat er onder de op varenden menschenlevens verloren zijn gegaan. De Japansche regeering wenscht hierbij haar welgemeende verontschuldigingen aan te bieden. Zij zal alle verliezen vergoeden en op passende wijze optreden tegen hen, die verantwoordelijk zijn voor de ge beurtenis. Bovendien heeft de Japansche regeering reeds stipte bevelen gegeven aan de be velhebber ter plaatse om een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te beletten. De Japansche regeering koestert de hartgrondige hoop. dat de uiterst vriend schappelijke betrekkingen tusschen Japan en de Vereen. Staten niet zullen worden aangetast door deze betreurenswaardige zaak. Men ziet hoe de Japansche nota grooten- deels reeds voldoet aan de Amerikaansche wenschen. Roosevelts protest. Men meent te weten, dat president Roo sevelt. door persoonlijk de verantwoorde lijkheid voor het protest tegen het tot zinken brengen van de „Panay" op zich te nemen, in de eerste plaats de Japan sche regeering wil doen begrijpen, dat Washington hef. val als uiterst ernstig beschouwt en in l tweede plaats het con gres en het Amerikaansche volk wil too- nen, dat de president metterdaad de leider der buitenlandsche politiek is. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken ver klaarde in antwoord op een vraag van journalisten over het protest van Roose velt, waarin deze persoonlijke verontschul digingen van den keizer verlangt, dat hij hierop niets kon zeggen. „Niemand mag zich uitlaten over de daden van den keizer". In welingelichte kringen werd overigens medegedeeld, dat de berichten in de pers over 'n gemeenschappelijke vlcctdemonstra- tie van Engeland en Amerika geheel on gegrond zijn. De Britsche vlootstrijdkrachten, die zich thans in de Chineesche wateren bevinden, bestaan slechts uit een vliegkampschip. drie kruisers, een mijnenlegger, een flo- tielje van negen torpedojagers, zes barkas sen, vijftien duik'ooeten, een proviandschip, dertien kanonneerbooten op den Yangtse en vijf elders. Japanneezen willen Amerika een nieuwe kanonneerboot aanbieden. Een delegatie van meisjesstudenten heeft een bezoek gebracht aan den Amenkaan- schefi ambassadeur om namens de Japan sche vrouwen en meisjes uiting te geven aan het leedwezen over het incident met de „Panay", Er is voorts een beweging gaande, een inschrijving open te stellen op een fonds voor den bouw van een kanon neerboot welke aan de Vereenigde Staten zou worden aangeboden in de plaats van de „Panay". De overlevenden der „Panay". De Britsche kanonneerboot „Bee", welke reeds verscheidene opvarenden van de „Panay" en de tankschepen aan boord heeft genomen, heeft thans draadloos me degedeeld, dat ook op Hansjan-eiland overlevenden zijn gevonden. Reeds zijn twee groots Japansche vliegbooten aange komen met doktoren, verpleegsters, levens middelen en verbandstoffen. Vanmiddag werden enkele Japansche en Amerikaan sche oorlogsbodems verwacht. De overlevenden worden aan boord van het Britsche oorlogsschip „Lady Bird" en van het Amerikaansche oorlogsschip Oahu" naar Sjanghai gebracht. De sche per. worden voorafgegaan door Japansche mijnenvegers ter bescherming. De schepen zullen alleen overdag reizen, zoodat zij vermoedelijk Vrijdag te Sjanghai zullen aankomen. Japansche nota aan Engeland. De Japansche minister van buitenland sche zaken Hirota, heeft aan den ambas sadeur van Groot-Brittannië, Craigie, een nota laten overhandigen, waarin hij het volgende verklaart: „Ik heb de eer. Uwe Excellentie het diep leedwezen mijner regeering te betuigen wegens de incidenten, waarbij de Britsche oorlogsschepen „Bee", .Cricket" en „Scar- bee" bij vergissing door de Japansche luchtmacht werden gebombardeerd. Ik stel er prijs op, Uwe Excellentie ervan in kennis te stellen, dat de Japansche re geering onverwijld de noodige maatregelen heeft getroffen, om een herhaling van zulke incidenten te voorkomen, en dat zij wanneer zij den uitslag van het onderzoek zal hebben ontvangen, den personen, die voor deze incidenten verantwoordelijk zijn, straf zal opleggen, die zij verdienen. De Japansche regeermg blijft bereid, de noo dige schadeloosstelling voor de door Groot- Brittannië geleden verliezen, te betalen". Hirota besluit de nota met het uitspre ken van de hoop, dat de incidenten de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en Groot-Brittannië niet zullen aan tasten. Ook een Duitsch protest. Het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken heeft bij de Japansche ambas sade te Berlijn geprotesteerd tegen het feit. dat Japansche artillerie Zaterdag en Zon dag het Britsche s.s. „Wangpoe" heeft be schoten, dat het bureau der Duitsche am bassade in China aan boord had. De nieuwe regeering in Noord-China. Zooals gemeld, is te Peking (Peipingt een voorloopige regeering der republiek China gevormd. De installatie der nieuwe regeering geschiedde op plechtige wijze in de Tsjoe-Jcn-Tanghal in de „Verboden Stad", waarboven de vijfkleurige oor spronkelijke vlag der Chineesche repu bliek woei, die door de Nanking- regeering vervangen was door de Kwo- Min-Tang-vlag. Na de plechtigheid vingen de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke comissies di- recht haar werkzaamheden aan. De voorzitter van de wetgevende com missie, Tangerh-Ho, verklaarde tegenover Chineesche en Japansche journalisten, dat de voorloopige regeering voorloopig voor rust en orde in het land zal zorgen en daarna uitgebreide maatregelen zal nemen voor het tot stand brengen van volkomen eensgezindheid tusschen het Chineesche en het Japansche volk. De woordvoerder van het Japansche hoofdkwartier te Tientsin wenschte de voorloopige regeering geluk en sprak de hoop uit, dat het nieuwe bewind, dat recht matig de tradities van China overneemt, een gezonde ontwikkeling zal toonen. Na de plechtigheid deelde de voorzitter van de uitvoerende commissie den journa listen nog mede, dat de vorming eener nieuwe regeering onvermijdelijk was in de huidige omstandigheden. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de buitenlandsche regee ringen de nieuwe regeering zouden erken nen, aangezien de bijstand van de geheele wereld noodig zal zijn voor den wederop bouw des lands. Dc zoo juist gedane stap bcteekent niet, dat het Verre Oosten ge sloten zai worden voor de andere mogend heden. Integendeel, de nieuwe regeering is verlangend samen te werken met ieder, behalve met de communisten, Duitschland blijft Tsjang Kai Sjelc erkennen. In welingelichte kringen te Berlijn wordt verklaard, dat de vorming eener nieuwe republikeinsche regeering in China geen wijziging brengt in de betrekkingen tus schen Duitschland en Tsjang Kai Sjek, wiens bewind Berlijn als de eenlge wettige regeering in China blijft beschouwen. Verklaring van Prins Konoje. De Japansche minister-president, prins Konoje, heeft in de pers een verklaring gepubliceerd, waarin hij het land geluk wenscht met de verovering van Nanking. Japan zal niet falen in zijn politiek een duurzamen vrede in het Verre Oosten te grondvesten. De verantwoordelijkheid voor het conflict ligt bij Nanking. Deze plaats is thans teruggevallen tot een gewone pro vinciale hoofdplaats. Japan zal gaarne meewerken aan de welvaart van het on schuldige Chineesche volk en de Japan sche regeering zal met de nieuwe Chinee sche regeering samenwerken. Konoje bracht verder hulde aan de dappere Chineesche soldaten, die voor een kwade zaak strijden. Hij betreurde de schade, welke aan de buitenlandsche be langen is toegebracht en bevestigde, dat de nieuwe Chineesche regeering deze be langen zal weten te beschermen. Hij ver klaarde verder te hopen, dat de buiten landsche mogendheden de positie van Japan in het Verre Oosten zullen begrij pen. Japan is hier de stabiliseerende macht. Tenslotte zeide prins Konoje, dat de val van Nanking slechts een voorspel is en het begin van langdurige vijan delijkheden. Volgens Japansche lezing zijn bij Nan king 70.000 Chineezen gesneuveld. De „Nitsji Nitsji Sjlmboen" kondigt aan, dat het Japansche leger thans op zal ruk ken naar Hankau, dat reeds gebombar deerd is uit de lucht, en Kanton. Het blad bericht verder, dat de toestand gespannen is. Maarschalk Tsjang Kai Sjek verzamelt hier een leger van meer dan driehonderd duizend man. Volgens het blad zal de te genstand van China eindigen met de be zetting van Kanton door de Japansche troepen. De Japansche cultuur. Japan gaat de Japansche beschaving in enten aan de Chineezen. Er zal een com missie voor cultureel werk in China wor den in het leven geroepen, te Tokio, door 28 vooraanstaande organisaties. Binnen kort zal met een uitgebreide propaganda een aanvang worden gemaakt. De afdee- ling voor cultureele zaken aan het depar tement van buitenlandsohe zaken te Tokio en de Japansche radio-omroepmaatschap- pij doen eraan mee. Junctions* wekkerklokje voor schrijftafel, boudoir of slaapkamer. Mooiblijvendc cbroomnikkel-uitvoerinp met gewelfd glas en duidelijke cijfers. Betrouwbaar uur- en wekkerwerk. Als geschenk een succes 1 2846 (Ingez. Med.) Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ofschoon het reeds midden December is, zijn de aanvoeren toch in het algemeen nog tamelijk ruim, doch het is daarbij opval lend hoeveel oncourante kwaliteiten daar onder schuilen. Het ligt voor de hand dat dit een uit vloeisel is van het mond- en klauwzeer, doch het komt ons voor dat er momenteel ook veel vee wordt opgeruimd dat weinig melk geeft en waarvoor de mesterij niet loonend is. Om een voorbeeld te noemen: We zagen b.v. Dinsdag te Rotterdam een beste guste en slechts weinig melk gevende koe verkoopen voor f. 230. Een zeer goede van soort en kwaliteit hetgeen uit den prijs wel valt af te leiden, doch met het slachtrijp maken van zoo'n dier gaan minstens 3 maanden Jieen. We kun nen de voederkosten veilig op f. 75 bepa len. De koe kan hoogstens 800 pond ge slacht wegen. Komen we aan de hoogste waarde van 40 cent per pond en trekken we er de onkosten af dan is er van winst geen sprake. De vleeschproductie is dan ook in den staltijd meer een luxe. dan een loonend be drijf en het magere vee is in verhouding steeds veel te duur; want lichte soorten die tusschen 600—700 pond geslacht kunnen groeien kosten nog f. 170f200 per stuk. Het is dus niet te verwonderen dat beste kwaliteit slachtvee in de winterperiode steeds minder wordt aangeboden. De beste kwaliteit slachtvee werd dan ook begin dezer week weer vlug verkocht en was goed prijshoudend, doch boven de 75 en 80 cent voor de beste kwaliteiten komt men niet gemakkelijk. De mindere soorten varieerden weer van 6070 cent per K G. Vette kalveren waren bij kleine aanvoe ren weer zeer duur en wel van 3045 cent per pond levend gewicht. Dus gemiddeld 3 a 4 cent hooger dan de vorige week. Nuchtere kalveren hadden eveneens een vluggen handel met stijvere prijzen, f9 tot f. 14. Het wolvee kon behoorlijk en vrijwel prijshoudend worden geplaatst. Varkens waren eenigszins verdeeld; zware soorten waren meer gezocht en deden gemiddeld 31—31'/: cent, lichte soorten waren flauw, 30 cent per pond levend gewicht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllillllllililiiiuii mini GEBOREN: Hubertina Helena Maria, d. van C.H j Staats en H. Wagenaar Wouter Johan nes, z. van J. W. Karpes en S. J. Bakker Antoinetta Maria, d. van C. A, Dieben en A. M, E. Beekman Nicolina Helena, d van N. T. Benschop en E, Vonk Tijmeti z. van W. de Roode en C. Spies Irma d. van C. Kouprle en M. Haasnoot Joze- phus Gerardus Petrus Jeroen z. van L w Turk en J. M. Koelewijn Anton, z. vaii J. Hoogstraten en M. den Braver Maaike d. van J. Korsuize en M. M. Bouterse - Cornelis, z. van G. Maarssen en E. M Saarloos Antonia d. van G. Maarssen en E. M. Saarloos Erna Carolina, d. van C. M. v, Renswouw en E. M. N, Kühl Martha Maria, d. van J. Neeleman en J, j, v. Oosten Pieter Johannes, z. van p' Gulerij en E, Piket. Gemma Paula Antoinette Maria, doch ter van H. P. A. Kemperman en D. J. Rei- chert Cornelia Wihemina. dochter van J. H. Boelee en K. v. d. Gugten Theo- dorus, zoon van H. Nijssen en J. J. van Bemmelen. ONDERTROUWD. G. van Woudenberg, jm.. 23 jaar en C, C. M. Molenkamp, jd., 23 jaar. OVERLEDEN; G. J. Goulooze—v. d. Water, vr. 40 jaar I G. I. M, PetVeders m. 47 jaar C. H. v. d. Burg d. 6 mnd. J. M. Havers—v. d. Sande, Vr., 72 jaar j J. de l'Ecluse, Wedn., 75 Jaar D. Riet-1 hovenDuiker, Vr., 46 jaar H. Onder water—Koet, Vr,, 47 jaar J. H. L. Haan, I ongeh. M., 67 jaar M. Deev. Wijk, Wede., 82 jaar. GEVESTIGD: 17. Thijs vertelde dus dat Dickie spoorloos was verdwenen en Paddekwist zei: „Dat is ernstig, zou ik meenen! Maar ik heb pas vanmiddag iets gehoord, dat maakt dat Dickie misschien wel vlug wordt opgespoord; ik heb juist met die diamant-kaboutertjes ge sproken en die zeiden, dat vandaag bij hen was Ingebroken. Een der daders is ontkomen, maar de ander is in hechtenis genomen daarvan gaven zij mij een beschrijving en hij lijkt op Dickie, zonder overdrijving! Hij spreekt hullend brabbeltaal en is voor straf ge bonden aan een paal. Maar ja ik kan Je niet veel helpen, want je weet hoe zooiets gaat; de diamant-kabouters zijn erg kwaad en 'k wil geen ruzie met mijn buren; Dick heeft een dommen streek begaan en dat moet hij bezuren „Ik laat hem toch niet over aan zijn lot", zei Thijs; „wijs mij maar hoe ik ongemerkt kan komen in de diamantkabouter-grot „Ja, dat kan ik doen", zei Paddekwistje toen; „ik hoop dat je hem dan bevrijdt, al kan ik je niet helpen tot mijn spijt." H. L. Amweg, Kam. Onneslaan 7 J. M. A. Bergsma, kapster, Wald. Pyr- montstr. 9 A, M. Berlemon en fam., brievenbestUtr. Jaagpad 14a A. de TombeLe Blanc. Rijnsb.weg 118 J. R, G. Boekwijt, opticiën, Heerengr. 83 R. Verheij v. WijkBoelstra, Tib. Siegenbeek- straat 4 1. GeelkerkenBrussee, Zoe- terw. Singel 44 A. de Bruijn, winkelbe diende, K. Hansenstraat 7 L. A. Bijholt boekhoudster, Tib. Siegenbeekstraat 10 H. H. Dingemans, contr. B.B., Kagerstraat 4 A. v. Egmond en fam., reiziger, Apothekersdijk 10 C. M. v. Geel, korp. Militaire Politie, Weddesteeg 2 Th, Greve, preparatrice, Rijnsb.weg ill M. G. de Groot, dienstbode, Oranjegracht 40 A. P. van der Haas, Vreewijkstraat 10 - S. Hamzah, Buitenruststraat 8 L. W. Hei en fam., lythofotograaf. Jae. Catslaan 50 E. M. v. Huijksloot, dienstbode, Hooi gracht 31 F. v. Iterson, arts, Fagelstra».; 41 H, de Jong, étaleur. Schelpenkade 41 J, Knoester, dienstbode. Mare 22 P. L. F. Kramer, Hoogewoerd 27a A, Ku- perus, J. Lievensstraat 5 C. Th, J. v. Leeuwen, Zoeterw.weg 68 J. H. v. Leeu wen, slager. Mariënpoelstraat 19a J. v. d. Meij, loswerkman, Hansenstraat 10 P. W. Kentie, chauffeur. Steenstraat 35 L. G. Peper, boerenknecht, Ter Haarkade 12 L. M. v. Reenen, kantoorbediende. Steenschuur 11 T. Rietkerk, Morschweg 79a H. Sanders en fam., R. en Schiekade 116f H. C. v. Seggelen en fam., chauffeur Alexanderstraat 50 A. Spier, dienstbode, Kanaalstraat 50 A. Stouten, schoen maker, Barikastraat 3 N. Taat en fam., Tib. Siegenbeekstraat 6 H. de Vos en fam.. assuradeur, Kanaalstraat 6 E. J. J. Willemsen, Kam. Onneslaan 21 A. C. M. J. W. ElbergZéguers, Kagerstraat 8. VERTROKKEN: A. J. M. Bakkeren en fam.. m. Breda, Baronielaan 62 J. Bommezijn, naar Den Haar. Carpentierstraat 71 E. H. v. d. Bosch en fam., n. Oegstgeest, Rijnzichtweg 9 H. W. v. d. Bosch, n. Haarlem, Ver- spronckweg 66 G. H. Broekema en fam., n. Den Haag, Boddaertstraat 44 P. J.J- de Bruijn, n, Noordwijkerhout, Havenstr. 6 H. Dam, n. Haarlem, Spaarnelaan 25 C. S. Rodenburgv. Dommelen, tl. Amers foort, Spaarnestraat 128 W. H. v. Dom melen, n. Oegstgeest. L. dc Colingylaan 28 H. B. M. Dijk, n. Groningen, A Kerkhoi 11a E. Goet-hartFasseer en fam., naar Rotterdam, Oranjeboomstraat 277a J- Flentge, n. Utrecht, Brigittenstraat 20a G. C Foeken n. Utrecht, v. Speijkstraat 3 W. A. J. Fcmtijn, n. Zoeterwoude, Noord- buurt C 148 L. W. J. v, Everdingen- Geboers, n. Maartensdijk U, Prof. Dr. Mag" nuslaan 20 J. B Hermans, n. Dein. Oude Delft 18 E. Janssen, n. Oss. Peper straat 21 F. Kerkhoven, n. Bloemendaat Midden-Duin- en Daalscheweg 9 Kleinveld n. A'dam, Nw. Prinsengr. 54 M. Kok, n. Alphen a. d. Rijn. RaadwiJKtr. 4 W. H. v. d. Kraan en fam.. n. Alphen a. d. Rijn, Dwarsstraat 7 D. Kralt, n- Oegstgeest, Rijnzichtweg 9 W. F. Kret, n. Den Haag, Albertinestraat 11a M. J- Ladage, n, Deventer, v. Twinckelostraat i J. M. v. Leeuwen n. Leiderdorp, Hooio- straat 4 J. Link, n. den Burg, Hotel ae Lindeboom E. Meijer, n. Bern, Ju laumstraat 88 M. P. Mooten. RU"56™;;! Hofstraat 44 B. L. H. Morsink, n. Haag, Spui 216 J. C. V. d. Pluijm, naarj Den Haag, Bezemstraat 10 P- 'I Renon, n. Den Haag, v. Zeggelenlaan lzu i| A. D, Rovers en fam., n. N.O, Indie Sampion, n. Den Haag, A. v. Saksenstraa* 10 L. H. Schipper, n. N.O. L- F n. Oegstgeest, Duivenvoordestraat Vaderloos en fam., n. Den Haag, Lauw tierstraat 71 A. G. v. Velzen, wijk Voorstraat 76 A. Verstraaten, na Batavia - A. M. A. Th. Waegemans.m Voorburg. Park Vronesteln 33 Hageman—Welle, n. Zoeterwoude, n Rijndijk F 87 M. C. v. d. werf, l Hazerswoude. Dorp D 199 J- C. We 1 n. Breskers, Dorpstraat 31 v;,„Ur13ti en Fam., naar Den Haag Chrisplnsw «T| 48 E. Th. P. Zaaijer, naar Voordure. af v. Leeuwenstein 49 G. v. Zuijlen. Rotterdam, Poortstraat 11a. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10