Italië uit den Volkenbond LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Japansche bommen vallen op Engelsche en Amerikaansche schepen Een Amerikaansche kanonneerboot en drie tankschepen gezonken WEERBERICHT. Duitschland zal daarin nooit terugkeeren AGENDA De Japanners hebben gisteren tot viermaal toe Britsche oorlogsschepen in de Chineesche wateren aangevallen. De eerste aanval was gericht tegen de Britsche kanonneerboot „Lady Bird", aan boord waarvan zich de Britsche consul en de Britsche militaire attaché bevonden. Het schip voer bij Woehoe op de Jangtse, toen Japansche machinegeweren en zwaar ge schut het vuur openden, waarbij het door vier voltreffers werd geraakt. De comman dant George O'Donnell en een matroos hebben verwondingen opgeloopen en een andere matroos is gedood. Ook de Engelsche kanonneerboot ,.Bee". het vlaggeschip van de Britsche vloot op den Jangtse, werd door de Japanners be schoten, evenals de twee aan een Britsche onderneming behoorende sleepbooten „Tsingtau" en „Soeivo", waarmede Brit sche inwoners uit Nanking gevlucht waren. In den namiddag hebben Japansche bommenwerpers driemaal de Britsche kanon.ieerbooten „Scarab" en „Cricket" aangevallen, die dicht bij Nanking het anker hadden uitgeworpen om de laat ste Britsche vluchtelingen aan boord te nemen. Twee bommen kwamen op deze schepen terecht, zonder echter slachtoffers te maken, doch het af weergeschut werd nu in werking ge steld, met het gevolg, dat de Japan sche vliegtuigen de vlucht namen. Onmiddellijk daarna is de Britsche ad miraal Little, die met de „Falmouth" van Sjanghai naar Hongkong vaart, van deze nieuwe incidenten op de hoogte gesteld. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 749. BINNEN LANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste stand: 766 8 te Vardo. Laagste stand: 736.0 te Holyhead. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Stormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind. Betrokken bot zwaar bewolkt met regenbuien. Aanvankelijk zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten" BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Terwijl de depressie, die gisteren storm bracht, naar de Duitsche Bocht trok, in diepte afnemende, nadert een diep nieuw centrum van de Iersche Zee, dat den ba rometer van Engeland tot Zuid-Frankrijk sterk doet dalen. De hooge drukking in het Noorden en Noordoosten werd van min der beteekenis, zoodat de depressies thans naar het Noordoosten kunnen trekken. In Scandinavië is de vorst, die gisteren zeer streng was, sterk afgenomen, een gebied van lichte vorst loopt van Noord-Dultsch- land tot Zuid-Frankrijk, terwijl ln Zwit serland en omgeving de temperatuur aan den grond even boven nul graden is, maar in de hooge bergen fraai weer met vorst van dertien tot achttien graden heerscht. Op de Britsche eilanden steeg de tempe ratuur, er valt veel regen en sneeuw en bij het Kanaal begint het uit het Zuiden te stormen, terwijl in Ierland een gure Noordwestelijke wind opstak. Frankrijk heeft fraai windstil weer in het Zuid- Oosten, maar storm met regen en natte sneeuw in het Westen. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Z„ matig, 1 gr. C.. betrokken. Londen: Z„ krachtig, 6 gr. C., regen. Berlijn: Z. Z. W„ matig. 1 gr. C., licht bewolkt. Nice: Windstil, 5 gr. C„ mooi. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 2 gr. C. (36 gr. F.) 12 uur 's midd.: 2'/- gr. C. (37 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Dinsdag. Maandag: 4.17 nam. tot 7.31 voorm. LICHT OP VOOR FIETSERS. 13 Dec.: op: 12.48 uur; onder 2.18 uur. MAANS- OP- EN ONDERGANG. Voorm. te 11.19 uur; nam. te 23.47 uur. De Britsche autoriteiten hebben reeds bij de Japansche legerleiding krachtig ge protesteerd. De Japansche bevelhebber bij Woehoe voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij opdracht had ontvangen, alle schepen op den Jangtse onder vuur te nemen, doch voegde er aan toe, dat het bombardement op Britsche schepen aan een misverstand te wijten is. Een Japansch officier stelt een nader onderzoek in. Officieele Britsche kringen zijn in af wachting van vollediger inlichtingen. Zij willen zich voor de ontvangst dezer berich ten niet uitlaten over de gevolgen, welke aan deze incidenten moeten worden ge geven. Het is evenwel waarschijnlijk, dat de Britsche regeering te Tokio tegen een her haling van dergelijke incidenten zal pro testeeren. De commandant van de Japansche troe pen te Woehoe, kolonel Hasimoto heeft den Brltschen autoriteiten medegedeeld, dat de komende drie dagen geen schepen op de Jangtse mogen varen. Op schepen, die dit gebod overtreden, zal geschoten worden. Hasimoto voegde hieraan toe, dat hij niet in verbinding staat met het hoofd kwartier en zijn mannen kunnen de Brit sche vlag niet onderscheiden. (Sic!) Nog erger echter is, dat de Ameri kaansche regeerings kanonneerboot „Panay" tot zinken is gebracht door Japansche vliegtuig-bommen. Het schip lag voor anker op ongeveer 28 mijl boven Nanking. De „Panay" was opgestoomd teneinde eventueel vallenden granaten te kunnen ontwijken. Naar vernomen wordt zijn 55 over levenden van de „Panay" er in ge slaagd de kust te bereiken. Eenigen van hen zijn zwaar gewond. Bij ge ruchte verluidde, dat 18 man zijn om gekomen, doch dit getal schijnt alleen op gewonden te slaan. Tot de overlevenden behoort ook de be velhebber van de „Panay" Hughes, die evenwel een der beenen heeft gebroken. Vroeg in den ochtend, was de „Panay" reeds door een vuurlijn van Japansche schepen gevaren, terwijl het sohip vluchte lingen uit Nanking opnam. Het Britsche oorlogsschip „Bee" en twee Amerikaansche schepen spoedden zich naar de plaats van hét ongeluk. De „Bee" zal de Amerikanen naar Woehoe brengen. De regeering der Vereenigde Staten zal onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek doen instellen. Een tankboot van de „Standard Oil Company" is volgens ontvangen be richten eveneens tot zinken gebracht. Later spreekt men zelfs van drie, het geen bevestigd wordt. De Amerikaansche journalisten gebruik ten de tot zinken gebrachte kanonneer boot „Panay" als drijvend radiostation om hun berichten naar de Vereenigde Staten te zenden. De overlevenden zijn te Hohsien in de provincie Anwel aan land gebracht. Onder hen bevinden zich de vier ambtenaren van de Amerikaansche ambassade. De drie petroleum-tankschepen, die tot zinken zijn gebracht, werden gecommandeerd door een Amerikaan, een Noor en een Estlander. Het aantal slachtoffers aan boord van deze schepen is niet bekend. De bevelhebber van de Japansche marine in China, vice-admiraal Hasegawa, is in een pinas van het vlaggeschip „Izoemo", naar het ongeveer een halve mijl verder liggende Amerik, vlaggeschip „Augusta" gekomen om den Amerikaanschen bevel hebber, Yarnell, zijn verontschuldigingen aan te bieden inzake het incident met de „Panay". In een persconferentie te Sjanghai ver klaarde de woordvoerder van het Japan sche leger, dat het voor buitenlandsche .schepen op de Jangtse het beste was zich geheel buiten de gevechtszones te houden en niet stil te houden in gebieden, waar de Chineesche troepen rondtrekken, ten einde te voorkomen, dat deze schepen wor den gehouden voor vaartuigen, waarmede Chineesche troepen terugtrekken. Het vertrek van de „Augusta", dat op morgen was vastgesteld, is uitgesteld. In een communiqué van de Japan sche marine-leiding wordt gemeld, dat maatregelen worden genomen vice-ad miraal Hasagawa de volledige verant woordelijkheid voor het incident van de „Panay" op zich te doen nemen. Het incident wordt „buitengewoon on gelukkig en ten zeerste te betreuren" genoemd. Verder wordt in het communiqué ver klaard, dat de Japansche legerleiding be richten had ontvangen over het vluchten van de Chineesche troepen uit Nanking per stoomschip. De marine-luchtmacht kreeg toen opdracht deze schepen te ach tervolgen en te bombardeeren. De drie tankschepen van Standard Oil werden bij vergissing voor Chineesche schepen aan gezien en gebombardeerd. Tijdens deze operatie is ook de „Panay", die naast deze schepen lag, getroffen, zoodat het schip is gezonken. De strijd om Nanking. De Chineezen houden zich flink bij Nan king, zoodat de stad nog altijd niet geval len is. Volgens een Japansch legercommuniqué zijn de Chineesche troepen, die Nanking verdedigen, uit hun stellingen bij den Zui delijken muur verdreven en hebben de 1 Japanners dezen geheelen muur in hun bezit. Zij rukken thans langzaam op naar het centrum der stad. Verder wordt gemeld, dat een flotille Japansche riviervaartuigen de versperrin gen, welke de Chineezen in de rivier had den gelegd, hebben doorbroken en de Chi neesche batterijen, welke de stad aan de rivierzijde verdedigen, onder vuur hebben genomen. De Japansche voorhoede, welke naar den Noordelijken oever van de Jangtse is overgestoken, is in den avond te Poekau, aan de overzijde van Nanking aangeko men. Deze troepen willen den Chineezen den terugtocht afsnijden. Zoodra de val van Nanking officieel zal worden bekend gemaakt, zal te Pelptng een regionale regeering gevormd worden. Men houdt echter nog geheim, welke per sonen in deze regeering opgenomen zullen worden. De „commissie tot handhaving van den vrede" heeft inmiddels de straten van Peiplng reeds versierd met het oog op den as. val van Nanking. Aan de kin deren is op school medegedeeld, dat als zij niet aan de officieele feesten deelnemen, hun ouders als communisten zullen worden beschouwd. Tokio viert reeds feest! In welingelichte kringen gelooft men, dat het program voor het nieuwe bewind voor China zal omvatten: le. Negatie van het bewind van Tsjang Kal Tsjek. 2e. Ontbinding van de Chineesche volks partij, de Kwomlntang. 3e. Gemeenschappelijke verdediging te gen de Komintern met Japan en Mand- sjoekwo en de andere landen, die zich on der de antl-komintern-vaan scharen. 4e Samenwerking op economisch en an der gebied met Japan en Mandsjoekwo. 5e. Het doen herleven van het Confu cianisme. Een Chincesch—Russisch militair verdrag? Hardnekkig doet te Hankau het gerucht de ronde, dat op 10 dezer een militair pact zou zijn onderteekend tusschen China en de Sovjet-unie. Het was Havas onmogelijk de waarheid van dit gerucht na te gaan, zoodat het met de grootste reserves moet worden opgenomen. Officieele Chineesche kringen bewaren het stilzwijgen. Nantao bezet. Japansche troepen hebben de Jacqulnot- zone, het deel van Nantao, dat op initiatief van pater Jacquinot S.J., tot neutraal ge bied is verklaard en waar zich bijna 400.000 vluchtelingen ophouden, bezet. Japansche patrouilles hebben overal huis zoekingen verricht. Een Japansche woordvoerder heeft te genover de pers verklaard, dat deze maat regel genomen is, omdat uit de zone ge schoten is op een Japanschen schildwacht, die echter niet werd geraakt. De Japansche autoriteiten hadden, naar de woordvoerder verklaarde, de commissle- Jacquinot niet tevoren van haar besluit op de hoogte kunnen stellen met het oog op het dringende karakter van de te nemen maatregelen. Tenslotte zeide hij nog, dat de Japanners de vluchtelingen-zone definitief bezet zul len houden, daar zij geen reden van be staan meer heeft. De grootsche betooging ln Italië is ver- loopen volgens het plan. Zoowel te Rome als elders in het land dromden de men- schen samen. Zoo hebben tientallen mlllioenen Italia nen in alle steden en alle gemeenten in de provincie geluisterd naar de gebeurtenis sen op het Venetië-plein te Rome. Het plein en de daarop uitkomende straten wa ren zwart van de menschen; zwarthemden en het Romeinsche volk. De voorbereiding van de massale volksbetooging was gelijk aan die op 9 Mei 1936, toen het Italiaan- sche keizerrijk in Ethiopië werd afgekon digd. Het plein en de Via del Impero waren versierd met tallooze vlaggen en vier stel lages stonden opgericht voor den gevel van het paleis, waar de Groote Fascistische Raad bijeen was. De voorgeve! van het Venetië-palels was door schijnwerpers stralend verlicht, ter wijl de zoeklichten over de menigte speel den. Om tien minuten over negen (pl. t.) trad uit het Lictoren-pale!^ het escorte met den standaard van de Fascistische Partij, die cenlge minuten later op het balcon van het Venetië-paleis werd gehesehen onder het gejuich van de menigte. Om tien uur verscheen partij-secretaris Starace op het balkon en verzocht de menigte om stilte daar de Groote Raad ln voltallige zitting in het paleis zün bijeenkomst begonnen was. Vyf minuten later vertoonde zidh Musso lini aan het volk, dat wederom in een ge weldig gejuich uitbarstte. Partijsecretaris Starace begon met te verklaren, dat de Groote Fascistische Raad bij acclamatie het voorstel van den Duce, dat Italië onmiddellijk uit den Volkenbond zou treden, had goed gekeurd. Minutenlange ovaties volgden op deze aankondiging. Toen de stilte weer ingetreden was. kwam Mussolini zelf aan het woord voor zyn met spanning verwachte verklaring. Hy zeide o. m.: De Duce aan het woord. De historische beslissing, welke de Groote Raad by acclamatie heeft aangenomen en welke gy m'et uw geestdriftige kreten hebt ontvangen, kon niet langer worden uitge steld. Wij hebben gedurende lange jaren de wereld 't schouwspel van ongehoord geduld willen bieden. WIJ hadden niet vergeten en wij zullen niet vergeten de beschamende po ging tot economische wurging van het Ita- liaansche volk, welke te Genève onderno men ls (kreten van verontwaardiging uit de menigte). Maar sommigen dachten, dat op een gegeven oogenblik de Volkenbond het gebaar van herstel gemaakt zou heb ben, dat hij had moeten maken. Hij heeft het niet gedaan en heeft het niet willen doen. De goede bedoelingen van bepaalde regeeringen lijden schipbreuk van het oogenblik, dat haar afgevaardigden in contact komen met het heillooze mi lieu van het Geneefsche Sanhedrin, dat bestuurd wordt door duistere krachten, welke ons Italië, onze revo lutie, vijandig zijn. Was onder derge lijke voorwaarden onze aanwezigheid op den drempel van Genève nog lan ger te dulden? Onze strijd en ons tem perament van soldaten leed er onder. Het uur naderde, waarop gekozen moest worden in het dilemma: Erin of eruit. Erin? (de menigte schreeuwt neen) Er uit? (de menigte schreeuwt ja). Ziedaar, hoe wy ons .genoeg" laten hooren en ons zonder eenige spijt verwyderen van dezen wankelenden tempel, waarin men niet voor den vrede arbeidt .maar den oorlog voor bereidt.. Het ls gewoonweg grotesk om te gelooven én te willen laten gelooven, dat èr pressie geoefend is om onze houding te bepalen. Die is er niet en is er niet ge weest. Die kon er niet zijn. Onze kameraden van de spil Berlijn en Tokio hebben dat is de waarheid een volstrekte terughoudendheid aan den dag gelegd. Het uittreden van Italië uit den Volken bond is een gebeurtenis van groote histo rische strekking, welke de aandacht van de wereld getrokken heeft en waarvan de gevolgen nog niet te overzien zyn. Niet hierom zullen wy onze fundamenteéle po litieke richtsnoeren, welke uit zyn samen» werking en vrede, los laten. Daarvan heb ben wij dezer dagen het zoo eclatante be- wys geleverd ten aanzien van den vrede in de Adriatische Zee. De dreigende stem men, die van tyd tot tyd opgaan en mis schien nog meer zullen opgaan van den kant van de kudden van de groote demo cratieën. (levendig gefluit uit de menigte) laten ons volkomen onverschillig. Een volk, dat als het Itailaansche, tot iedere opoffe ring in staat is, kan niets gemaakt worden, wy hebben wapens in de lucht, te land en ter zee in twee zegevierende oorlogen ge staald. Maar wy hebben bovenal den held- haftigen geest van onze revolutie, welke geen menschelijke kracht ter wereld ooit zal kunnen doen bulgen. Uitbundige ovaties. De toespraak van Mussolini duurde ln het geheel tien minuten. Uitbundige ova ties volgden. De menigte juichte nog steeds toen de muziek het lied der zwarthemden reeds begon te spelen. Om kwart over negen duurde het gejuich nog steeds voort. Mussolini kwam daarop weer op het bal kon. vyf bataillons soldaten, die opgesteld stonden op het verlichte plein, zongen toen de cantate der legionnarissen en de Giovl- nezza Een spreker kondigde door de mi crofoon aan: „De woorden van den Duce zyn in goeden grond gevallen, als het zaad, dat bloemen geeft tot het oogenblik, waar op de plant een krachtige boom wordt." Gm vyf minuten voor half tien begon een défilé van de vrijwillige strijders in Afrkia en Spanje. Besluit bekend gemaakt aan het Volkenbondssecretariaat. Na de zitting van den Grooten Fascisti- schen Raad heeft de minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, den secretaris generaal van den Volkenbond een telegram gezonden, luidende: ,,In verband met de besluiten van den Grooten Raad van het fascisme deel ik aan het Secretariaat mede, dat. op den datum van 11 December 1937 Italië uit den Volkenbond treedt". In de Kamer van Afgevaardigden. Na goedkeuring van verschillende wets ontwerpen heeft president Ciano de werk zaamheden van de Kamer van Afgevaar digden voor gesloten verklaard: de Kamer zal tegen 1 Maart van het volgende jaar weer bijeen worden geroepen. Uit naam van alle afgevaardigden heeft de president de zegewenschen gericht tot den Koning en de Koningin, de andere leden van de ko ninklijke familie en tot Mussolini, die zulk een enorm werk heeft verricht voor het welzijn van het fascistische Italië. Duitsche sympathie. Naar aanleiding van de door Mussolini afgelegde verklaringen wordt van offi cieele Duitsche zijde medegedeeld: „Het besluit der fascistische regee ring den Volkenbond te verlaten en de nog belangrijker verklaringen, waarin de Duce dat besluit gemotiveerd heeft, vinden in Duitschland een volledig be grip en ware sympathie. Ten aanzien van het prlncipieele stand punt der Itailaansche politiek tegenover den Volkenbond kon reeds sedert lang geen twyfel meer bestaan. De woorden over de valsche goden van Genève, die Mussolini einde September op het Meiveld heeft uit gesproken, klinken nog na in ons aller ooren. Het is echter van het grootste ge wicht, dat de Italiaansche regeering door 'haar besluit definitieve opheldering in den toestand gebracht heeft. De Volkenbond krijgt daarmede het verdiende antwoord op zyn politieke werkzaamheden. In geen er.kel tijdvak van zijn bestaan heeft hij bewezen te kunnen bijdragen tot de be handeling van de nHueele vraagstukken der wereldpolitiek. Integendeel: hij be»' op de geheele politieke ontwikkeling van ia den oorlog et»eds slechts een schade lijken, vaak zel's een gevaarlijken invloed geoefenOnder der -'ekmantel der voor gewende 'dealen werd hij steeds meer een belangengemeenschap dergenen, die voor deel hebben van de regeling van Versailles. In plaats van de internationale politiek HEDEN: Jeruël, 1ste Groenesteeg 16: Bidstond nam, S'ls uur. „Oud-Hortuszlcht": Leldsche Radio ver. eenlglng. Nam. 81/4 uur Rehoboth: Byeenkomjrt Ger. Bond, Nam 8 uur. Schouwburg: Abonnementsvoorstelltng „Scherzo". 8.15 uur. Volkshuls: Spr. prof. v. Bemmelen 8i/;| uur nam. 1 Dinsdag. Jeruël: le Groenesteeg 16. Bybelbespre- king nam. 8 uur. Nutsgebouw: Spr. prof. H. A. Kramers en dr. A. H. Fortanler over Montessorl- onderwys. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg): Spr. ds. de Wit 1 8 uur nam. Volkshuis: E.d-D. Spr. mr. P. J. Oud en I J. J. v. d. Laan. Zomerlust: Byeenkomst Leldsche Speel-1 t.ulncentrale, nam. 8.30 uur. DIVERSEN: 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge-1 neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau. I Boerhaavestraat 21. Van half drie tot half I vier. 's Donderdags: Inenting tegen dlph-1 terle, half vier nam. precies. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge-1 neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten! 8 uur nam. 's Vrydags: Inst. v. Praeventieve Ge-1 neeskunde. Consultatiebureau v. Beroept, keuze, 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Het gaat om myn leven". Woensdag-, Donderdag-, en Zaterdag middag 2 uur - Zondag van 27 uur doorl voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestr. 31. 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnam. 2 uur. „.Theodora maakt schandaal". Zondag van 2 tot 7 uur doorloopend» voorstelling. Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam,| „Vorstelyke emigranten". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur.l Zondag doorl. voorstelling 27 u. en 8,15 u, I Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl. etr. 7. „Zyn laatste commando". lederen middag 2,30 u. 's Avonds om 7 en I 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag,! Zondag en Woensdag 2 u. Jeugdvoorstelling! Casino-Theater. Hoogewoerd 49. 8 u. nam. „De laatste dagen van Pompeji". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 2'/i uur. Nov a-b 1 o s c o o p (Katwyk-aan- Zee): „De ellendlgen"; 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond! I „Tot Hulp der Menschheld" echter vul nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der I apotheken wordt van Zaterdag 11 t.m.l Vrijdag 17 Dec. a.s. waargenomen door del apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 1711 Tel. 512: G. F. Reyst, Steenstraat 35, Teil 136 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. DRAISI+IA-van-VALKENBURQ 'S-i C A -1 LE1 "Zacht van smaak -prus roet 7857 CIngez. M«U door een verstandige uitwisseling der na-I tuurhjke krachten en behoeften der volken I tot een vruchtbare ontwikkeling te bren-l gen, heeft men zich te Genève in de eerstel plaats bezig gehouden met de uitwerking I en toepassing van methoden om een derge-1 lijke ontwikkeling tegen te werken. Het volledige falen van den Volkenbond I is thans een feit, dat geen bewys en geenl bespreking meer van noode heeft. De ver-1 wachtingen, die vooral vele kleine staten I in den Volkenbond hebben gesteld, zljti I steeds meer verdrongen door het inzicht, I dat de Geneefsche politiek der collectieve I veiligheid in waarheid heeft geleid tot een I collectieve onveiligheid. I Slechts uit Moskou kan men thans nog een onbeperkte erkenning van de Geneef-1 sche idealen vernemen. Wanneer overigen! I hier en daar nog wordt geprobeerd de mis-1 lukking van het instituut te herleiden tot zijn gebrekkige universaliteit, is dat zeef duidelijk een verwisseling van oorzaak en gevolg. De motieven, die eerst Japan, ver- l volgens Duitschland en thans ook Balie hebben gedwongen den Volkenbond te ver laten, bëwyzen duidelijk waar de radicale l fouten van zyn constructies en de hem beheersehende politieke tendenties liggen. Het is een hopeloos streven deze radicale fouten te willen verhelpen, door gedeelte- ïyke hervormingen. Of de te Genève blyvende groote mc- gendheden ook thans nog den wil mUe" hebben den Volkenbond als ernstigen fac tor in hun politiek op te nemen, is hun mok zy hebben evenwel niet meer he recht den Volkenbond als den aangeweze vertegenwoordiger ln het algemeen polities verkeer voor te stellen. Duitschland zal zich in ieder geval in volledige overeenstemming met e Italiaansche regeering door niets ran de overtuiging laten afbrengen, dat he nolitieke systeem van Genève niet a leen mislukt doch ook verderfelijk is- Een terugkeer van Duitschland m "len Volkenbond zal daarom nooit n e Ti overweging kunnen worden nomen. 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6