BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 December 1)3] Dagbladreclame uiet te vervangen NED. BOND VAN ARBEIDERS (STERS) IN DE SLAGERS- EN AANVERWANTE BEDRIJVEN. Propaganda-feestavond van de afd. Leiden. Gisteravond gaf deze afdeeling een pro paganda-feestavond in het Volksgetrouw aan de Heerengracht. Toen de voorzitter D. Laterveer deze bijeenkomst opende, was de Concertzaal geheel gevuld. De humorist Welleman en The Harmonist Jazz Boys wis ten de aanwezigen op aangename wijze be zig te houden, terwijl de Bondsvoorzitter van Noorden uit Amsterdam het propagan distische deel voor zijn rekening nam. De spreker gaf een uiteenzetting van de redenen waarom de moderne vakbeweging een propoganda-oampagne over het geheele land voert, waarna hij er op wees dat de slagersgezellen zich hierbij moeten aanslui ten. mede ter versterking van de eigen or ganisatie. De Minister van Economische zaken, al dus spreker, heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de voordeelen, welke de regeerings- maatregelen aan het slagersbedrijf bieden zooals afschaffing extra accijns, sperverboCI en vestigingswet ook aan de slagersgezel len ten goede komen, Houdt er echter reke ning mee. zeide spreker met nadruk, dat, zoo gij die voordeelen wenscht, gij deze slechts door middel van de organisatie zult kunnen verkrijgen. Een sterke organisatie^ aldus besloot spreker zijn betoog is dus een eerste vereischte. Verder Zorgden de humorist en de band met een uitgebreid programma voor de ge zelligheid. SOCIETAS PHILOLOGICA LDGDUNOTRAJECTINA. 105de bijeenkomst. De 105de bijeenkomst van de Societas Philologica Lugduno-trajectina is alhier gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. F. Muller Jzn. Dr. A. Rutgers van der Loeff hield een lezing over ..Ovidius met. X 190195". De dichter beschrijft daar den dood van Hyacinthus met de klaarblijkelijke bedoe ling het sneuvelen van Euryalus te over troeven. zooals Vergilius (Aen. IX 433 v.v.i dat geschilderd heeft, maar schiet daarbij te kort in kennis, gevoel en oordeelskracht. Dr. J. van Gelder handelde over ..Een stijlverschijnsel bij Propertius. naar aan leiding van Eleg. I 2 „II 6 en 8". Door een analyse der genoemde gedichten tracht spr. aan te toonen. dat het niet noodig is lacu nes, interpolaties of transposities aan te nemen. Op grond van zijn interpretatie ziet hij in verscheidene elegieën van Pro pertius een losse aaneenschakeling van min of meer zelfstandige passages, die een geheel vormen, oocrdat zij alle iets open baren van een gemeenschappelijke stem ming. die den hoofdinhoud uitmaakt. Sty- listisch zijn dergelijke gedichten verwant aan het zgn. priameltype. Dr. J. J. E. Hondius sprak over .Inscrip ties uit Palestina". De moeilijkhdeen, waar mede de epigrafist in het algemeen te worstelen heeft, zijn bijzonder groot, wan neer het de bestudeering der Grieksche inscripties uit Palestina betreft Immers vrijwel alle hulpmiddelen ontbreken. Spr. deelde mede, hoe hij zelf een poging doet, aan dat euvel eenigermate tegemoet te komen en besprak vervolgens eenige moei lijke inscripties, die ondanks de medewer king van vele geleerden nog net in alle opzichten duidelijk zijn geworden. LE1DSCHE ONTSPANNINGVEREENIGING St. Nicolaasfeestja In het clublokaal van bovengenoemde Vereeniging is aan de kinderen der leden een St. Nicolaasfeestje bereid. Allereerst werden de kinderen onthaald op chocolademelk met speculaas Al spoe dig kwam de stemming er bij de kleinen in. toen St. Nicolaas met zijn onafschei- delijken knecht binnenstapte Direct klonken spontaan de diverse St Nicolaas- liedjes, begeleid door harmonica-muziek. Ook een goochelaar, de heer J v. Hou ten, heeft er veel toe bijgedragen om de feestvreugde op te voeren. Vooral het om- tooveren van een geklutst ei in een levend duifje was voor de kinderen een waarlijk wonder. Evenals voor de microfoon werden St. Nicolaasversjes gezongen door debutantjes, waarbij de pseudo Jacob Hamel den kin deren ook een cadeautje uitreikte. Een en ander werd afgewisseld met het nuttigen van versnaperingen. Bij het naar-huis-gaan werd den kinde ren nog een extra geschenk meegegeven, bestaande uit speelgoederen, een groot stuk suikergoed en een taai-taai pop. Om pl.m. halfacht kwam aan dit prettig feestje een einde en voldaan togen de kinderen huis waarts. Het bestuur van L.O.V. dankt de milde gevers en geefsters hartelijk voor de gaven en geschenken, waardoor het met voldoe ning kan terugzien op dit zeer geslaagde kinderfeestje. HET NIEUWE TOONEEL. Tooneelavond in „Zomerlust". Voor een matig bezette zaal heeft de tooneelvereenlgmg ..Het Nieuwe Tooneel" Zaterdagavond in „Zomerlust" haar eerste uitvoering in dit seizoen gegeven. Een welkomstwoord werd gesproken door den voorzittel", den heer J Piket, die leden en donateurs dankzegde voor hun finan- cieelen steun. Voor de pauze werd opgevoerd „Recht op Recht" van Otto Zeegers. een stuk dat voor dilettanten heel wat moeilijkheden oplevert. De actie is zeer beperkt en van de spelers wordt dus zeer veel verlangd. De Nieuwe Tooneelers hebben zich echt goed door de moeilijkheden heengeslagen. Zf> zeiden 'hun rollen goed en al wisten zii zich nu niet overal in de juiste sfeer in te leven, de aanwezigen hebben genoten en staken dan ook hun waardeering niet onder stoe len of banken. Het tweede stuk. „Het Kindje", was van een geheel ander genre Het werd eveneens goed ten tooneele gebracht en oogstte niet minder bijval dan „Recht op Recht". Aan het einde van het stuk werd de heer J. van Es. die zijn 10-jarig jubileum als penningmeester herdacht, door den 'voor zitter. den heer J. Piket gehuldigd. Hem werd een blijvende herinnering overhan digd. terwijl zijn echtgenoote. die 10 jaar werkend lid is bloemen werden aange boden De oudste donateur, de heer Piket Sr., die zijn tachtigsteri verjaardag vierde, ont ving een kistje sigaren. Een gezellig bal, waarbij „The Dutch Players" zich verdienstelijk maakten, be sloot dezen tooneelavond. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. DE ALGEMEENE TOESTAND Italië's uittreden uit den Volkenbond. Gevaarlijke aspecten in het Verre Oosten. Delbos te Belgrado. Ben legaat van mevr L. van der Hoogt-Marks. Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde benoemde tot lid der Maatschappij den heer J. de Groot te 's Gravenhage. Mevrouw L. van der Hoogt-Marks, die den 13 October te New York is overleden, heeft aan do Maatschapoii f 9900 nage laten, ter versterking van het door haren echtgenoot gestichte fonds voer eten jaar- lijkschen prijs van aanmoediging voor de schoone letteren, den C. W. van der Hoogt, prijs. De Maatschappij kreeg behalve dit legaat waarvoor zij de schenkster steeds in dank- tiare herinnering zal houden, nog een ander geschenk, ditmaal een gift tijdens het leven die met niet minder warme er kentelijkheid werd in ontvangst genomen. Dr. C. J. Wynaendts Francken gaf f. 1500 ter versterking van het fonds voor den naar hem genoemden en door hem ge stichten prijs, die om de twee jaar wordt uitgekeerd voor het best geoordeelde in druk verschenen, in Nederlandsche proza geschreven werk. hetzij op het gebied ran essays en litteraire critiek. hetzij op dat van biografie en cultuurgeschiedenis. Zooals bekend, is dezen zomer de prijs aan een werk uit de eerstgenoemde afdeeling toegekend, zoodat in 1939 er een aan een biografisch of cultuurhistorisch werk moet ten deel vallen. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdag j.l. hield de Ver. van Mathesia- nen een excursie, onder leiding van den heer van Swieten de Blom, naar de sigaren fabriek „Edelachtbaar". Onder deskundige leiding werden de di verse afdeelingen bezocht, waardoor de deel nemers ten duidelijk beeld kregen van dit modern geoutilleerd bedrijf. Na eer, hartelijke toespraak van den di recteur, dankte de heer J. S. Gobel als voor- z'tter namens de Matheslar.cn voor dezen leerzamen middag, waarbij hij tevens her innerde aan de as. lezing op 18 December SPEELTUINVEREENIGING „WESTERKWARTIER". „Westerkwartier" heeft haar jaarlijksch Sint Nicolaasfeest gevierd, dat zeer goed geslaagd is. Zaterdagmiddag j.l. om vier uur werd met ongeveer 300 kinderen, onder begelei ding van politie en toestuur, gemarcheerd van den speeltuin naar 't „Luxor"-theater, waar de schare werd verrast op eenige mooie kinderfilms, waaronder natuurlijk een Mickey Mouse-film. Na afloop kwam de Sint met zijn trou wen Pieterknecht op het tooneel. Er kwam aan het gejubel haast geen einde, toen de Sint een paar kinderen op het tooneel liet komen, die een versje moesten zingen. Met begeleiding van het muziekclubje „De Zes Vraagteekens" werden de verschillende versjes luide meegezongen. Nadat choco lademelk geschonken was en de kinderen tal van versnaperingen genuttigd hadden, sloeg het klokje van gehoorzaamheid. Om circa halfacht gingen allen, gewapend met een zak lekkers, huiswaarts. Geslaagd voor cos'umière van de Vereenigina ran Mode-vakscholen in Neder land de dames J Bosboom en P de Groot leerlingen van mej C. H. Lukkée. Hooee- woerd 79 A. Men verzoekt ons te melden, dgt de majoor der rijksveld-wacht G. Bron ter ge legenheid van zijn zilveren ambtsjubileum a.s. Donderdag des morgens in Den Haag en des middags alhier zal worden gehul digd. Door een fout van de zijde der onder nemers is in onze Winterdienstregeling bij den autobusdienst Leiden—Warmond vice- versa niet vermeld, dat de laatste bussen van Leiden resp. Warmond, welke 12 u. 15 en 12 u. 30 vertrekken evenals de drie voor gaande bussen in beide richtingen alléén op Zaterdag en Zondag loopen. Wie deze dienstregeling wel eens raad pleegt, zal goed doen deze aanvulling daar in aan te teekenen. Zaterdagmiddag is een auto, welke met de hand werd voortgeduwd om den wagen te keeren, in de smalle Beschuitsteeg tegen een winkelruit van de firma J. de V. ge botst, waardoor de glasruit werd vernield en ook in de etalage eenige schade werd aangericht. drieën op de voorbank van zitten mag altéën, els er - den bestuurder 60 cm en voor /eiken passagier 40 cm beschikbaar is (voor 'n kind tot 12 jaar: 30 cm). Een verrassing heeft Mussolini Zater dagavond niet meer geleverd Italië's uit treden uit den Volkenbond was reeds vol doende bekend, Verrassend mag wellicht heeten, dat trots scherpe aanvallen op den Volkenbond, de Duce toch over het algemeen gematigd bleef. Zijn rede men zie het 2e Blad viel mee, om het zoo eens te zeggen. De ontvangst in het buitenland is precies als deze was te voorspellen. Officieel be waart men vrijwel het stilzwijgen, alleen Duit-schland heeft zich "reeds geheel naast den „bondgenoot" geplaatst en zelfs ver zekerd. dat het nooit in den Volkenbond zal terugkeeren. En natuurlijk sluit zich de Italiaansche en Duitsche pers volledig daarbij aan. Zoo schrijft de Duitsche „Montag" o.a.: „Het systeem der collectieve veiligheid hangt geheel af van het dictaat van Moskou". De Montag noodigt Parijs, Londen en vele andere hoofdsteden uit. zich reken schap te willen geven van de situatie ter wereld, zooals die geschapen is door de geste van Mussolini en verklaart: „Het gaat er niet om door eenlgerlei onderhande lingen een hervorming van den Volken bond aan te brengen; het gaat er niet om door een compromis een nieuwe actie van Engeland en Frankrijk te openen om de verloren positie terug te winnen. Thans doet zich de kwestie in. haar geheel voor." In Frankrijk verwondert men er zich over dat men zooveel vertoon heeft gemaakt bij een gebaar, welks onmiddellijke uit werking zeer beperkt is. Men vraagt zich af, welke tastbare voordeelen Italië van zijn besluit kan verwachten, behalve dat het voor één avond de aandacht van Europa op zich gevestigd hield. Naar Marcel Pays in de „Excelsior" schrijft, wint het vermoeden veld, dat zich van de beroemde as BerlijnRome de aandrijving te Rome bevindt en de rem te Berlijn, waar men met ongeduld de ont wikkeling afwacht van de jongste gedach- tenwisselingen tusschen de Britsdhe, Duit sche en Fransche staatslieden. Door het gebaar van Rome, aldus schrijft Laroux in de „Populaire", is de temperatuur in Europa alleen eenige graden gestegen. Wij zouden willen, dat de landen, die hun verantwoordelijkheidszin jegens Europa en jegens den vrede hebben behouden, zich aaneensluiten teneinde de gevolgen ervan te vermijden of te n^utrallseeren. De Ro- meinsche correspondent van de „Jour" wijst er op, dat Romê niet van samenwer king afziet. Engeland toont zich naar buiten kalm. Het plan der Italiaansche regeering, den Volkentrond te verlaten, had men reeds verwacht, en het uiteindelijk besluit hier toe over te gaan, beschouwt men als wei nig meer dan een erkenning de jure van een de facto bestaandien toestand, daar Italië in feite sedert Mei 1936 geen deel meer heeft genomen aan de vergaderingen van den Volkenbond Te Londen heeft nimmer de neiging be slaan, Italië's besluit om den Volkenbond te verlaten te beschouwen als het gevolg van druk, uitgeoefend van de zijde van Duitschland of Japan, aangezien er geen aanwijsbare reden is, waarom deze landen er zich in zouden willen mengen. Integen deel. de meening, die men is toegedaan is, dat de Italiaansche regeering uit overwe gingen van zuiver binnenlandsohen aard tot haar besluit is gebracht, ten einde de aandacht van interne moeilijkheden af te leiden, en daarom bestaat er geen neiging, aan den gedanen stap overmatige betee- kenis toe te kennen In elk geval zal dit besluit op geen enkele wijze van invloed zijn op de politiek der Britsche regeering. .tmerika sluit zich bij die meening aan. De diplomatieke redacteur van het En- gelsche linksche blad „The People" be weert zelfs, dat op het oogenbllk in het geheim langs diplomatieken weg pogin gen in het werk worden gesteld om voor de komende veertig Jaren den vrede in Europa te verzekeren. Eden zou aan Duitschland en Italië de volgende conces sies hebben aangeboden: lo. Erkenning van de overwinning van Abessynië; 2o. Toewijzing van koloniën aan Duitsch land na een conferentie der mogendheden, die koloniale gebieden bezitten: 3o. Afschaffing van de sanctieclausule in het Volkenbondspact; 4o. Scheiding tusschen het Volkenbonds pact en het verdrag van Versailles. In ruil hiervoor zouden Italië en Duitsch land zich tevreden verklaren met hun ko loniale bezittingen, de volledige onafhan kelijkheid van Spanje verzekeren, de eer biediging van de tegenwoordige Europee- sche grenzen garandeeren, en tenslotte een nlet-aanvalspact met Frankrijk en Enge land onderteekencn, Onnoodig te zeggen, dat wij dit bericht slechts beschouwen als een „gelegenheids nieuwtje"! De sovjet-Unie en linksch Spanje krij gen natuurlijk een goede gelegenheid om te keer te gaan tegen het fascisme en la ten zich die niet ontnemen. Men concludeert overigens te Moskou, dat de uittreding van Italië uit den Vol kenbond een nieuw echèc beteekent voor de politiek van „concessies aan de aanval lers". maar men ziet e'r geen aanzienlijke wijziging In den internationalen toestand in. Oostenrijk en Hongarije dringen des te krachtiger aan op hervorming van het Volkenbondsstatuut. Blijft Europa dus kalm en rustig, in het Verre Oosten nemen de spanningen op nieuw geducht toe. De Japanners treden steeds driester op. Zelfs Engelsche en Ame- rikaansche oorlogsschepen zijn thans uit de lucht gebombardeerd en een Ameri- kaansche kanonneerboot is tot zinken ge bracht. Zullen Engeland en Amerika met „verzekeringen van leedwezen" alleen ge noegen nemen? Het wordt langzamerhand gevaarlijk in het Oosten! Zelfs al wordt volledige schadevergoeding aangeboden. De Britsche pers is zeer verontwaardigd. De „Daily Telegraph and Morningpost" kan niet gelooven. dat hier opzet van de Japansche regeering in het spel ls, temeer, aangezien op het oogenblik baron Ishll particulier te Londen is om Engeland te overtuigen van de goede zaak van Japan. Het blad uit de voor de Japansche leger leiding weinig vleiende veronderstelling dat de plaatselijke commandanten door een paniek zijn gegrepen, zooals de Rus sische Oostzeevloot in 1904. De „News Chronicle" verzet zich tegen de geduldige houding van Engeland. Het blad verlangt, dat schadeloosstelling van Tokio zal worden geëischt. terwijl de „Daily ex press" verlangt, dat Engeland, dat aan de zeerooverij in het westen een eind heeft gemaakt, ook in het Oosten hieraan een einde zal maken. Delbos is te Belgrado door de bevolking op zeer enthousiaste wijze ontvangen. Het lijkt er zelfs wel eenlgszlns op. alsof het een demonstratie tegen eigen regeering gold! Het offlcieele resultaat moet men nog afwachten HONGARIJE Nederlaag der legitimisten. Bij de verkiezingen der vertegenwoordl. gers der magnatenfamllies In het Hooger- huls heeft de lijst der legitimisten een nederlaag geleden tegenover de lijst, die door den vroegeren premier, graaf Julius Karolyi was opgesteld. EGYPTE Protest te Rome. De Egyptische minister van buitenland- sche zaken, MaJkram Pasja, heeft den ge- zant te Rome opgedragen bij de Italiaan sche regeering te protesteeren tegen de inmenging in de kerkelijke zaken van Atoessynlë. De Egyptische regeering is van meening, dat Italië zich niet moet be moeien met de godsdienstzaken, welke Egypte aangaan. BELGIË Een leening in Engeland. Naar )iet blad „Le Peuple" medeeelt. heeft dé Belgische minister van Financiën, De Man, te Londen met een Engelsch ban kiersconsortium een overeenkomst gesloten voor het aangaan van een 4 pCt. leenmg van 5 millloen p. st. (papierponden) tegen een koers van 97 pCt. Het provenu dezer leening, die een loop tijd van 20 jaar zal hebben, zal dienen voor de aflossing van het restant van het Men- delssohn-crediet, op goudbasis verleend. Na de aflossing van dit crediet, waarvan nog een bedrag van 38 millloen aan wissels uitstaat, zal de Belgische vlottende schuld geheel geconsolideerd zijn. De overeenkomst werd Zaterdag gepara feerd en zal morgen door minister De Man persoonlijk te Londen worden geteekend. ZUID-AFRIKA Afnemende voedselvoorraden. E ovislekast der unie van Zuid-Afriki is bijna ledig. De prijzen gaan omhoog en de vele stappen, welke bij de regeering on dernomen worden, alsmede de verklaringen van openbare lichamen, zijn even zoovele aanwijzingen van de onder het publiek heerschende ongerustheid, dat een ernstig voedseltekort de prijzen, welke zich reeds lil stijgende lijn bewegen, tot onmogelijk! cijfers zal doen opdringen. Als oorzaak wordt genoemd: aanhouden de droogte en exportdrang. Vooral aan botei ls gebrek. Naar voorts verklaard wordt, overweegt de regeering op het oogenbllk, als gevolg van herhaalde stappen tegen de politiek van gesubsidieerden uitvoer van levensmldde- léh, waardoor overzeesche verbruikers in atpat worden gesteld, de Zuld-Afrikaansche producten goedkooper te verkrijgen dan zij de unie zelf worden aangeboden, om «n enlandsche subsidie te verleenen voor verbruik ln het land zelf. DUITSCHLAND Nieuwe Kerk-verordening - Darré over den landbouw - De koloniale eischen. De Duitsche rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden. Kerrl, heeft de zeven tiende verordening uitgevaardigd ter uit voering van de wet inzake de Duitsch-Evan- gelische kerk. De verordening behelst, dat de leiding de zer kerk voor aangelegenheden buiten de kerk berust bij den chef der kerkelijke kan selarij. Deze is bevoegd verordeningen uit te vaardigen, met uitzondering van kwesties van belijdenis en eeredienst. Voor de benoeming en het ontslag van ambtenaren der kerk ls de toestemming noodig van den rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden. De leiding der districtskerken berust bij de aan het bewind zijnde kerkelijke regee ringen, de leiding der districtskerken van Saksen, Sleeswijk-Holstein, Nassau, Hessen en van de oud-Pruisische unie berust daar entegen bij den aan het bewind zijnden lei der van het hoogste kerkelijke districtsbe- stuur. Inzake deze verordening verluidt in welin gelichte kringen, dat hiermede de rechts positie van deze kerk definitief is vastge steld. De bevoegdheden der leiding berusten dus uitsluitend bij de wettelijke kerkelijke autoriteiten en niet bij de onwettig ge vormde lichamen, zooals b.v. de z.g broe derschappen. Bij den leider der Duitsché evangelische kanselarij, president Werner, berusten alle volmachten, welke aan de ker kelijke overheid, krachtens de grondwet van Juli 1934," toekomen, met uitzondering van de geestelijke leiding en van bepaalde ber voegdheden. welke aan andere lichamen' zijn overgedragen. Te Goslar heeft de minister voor de voed selvoorziening, Walther Darré. een rede ge houden, waarin hij de richtsnoeren voor den „productie-veldslag" aangaf. Na te heb ben verklaard dat de rljksboerendag in het belang van den landbouw door deze vervan gen was, gaf de minister een uiteenzetting van de resultaten van het voorgaande Jaar. Hij zeide, dat men noodzakelijk regelmatig overvloedige beetworteloogsten moet hebben om het vee te voeden, en ook den verbouw van andere planten, die voor hetzelfde doel gebruikt worden, moet bevorderen. Braakliggende graslanden moeten zoo mogelijk in akkergrond veranderd worden. De staat zal alles doen om te voorzien ln het bestaande tekort aan landarbeiders door jongelieden van de Hitler-Jeugd te werk te stellen. De boeren zullen ook meer land bouwmachines dienen te gebruiken. De Fuehrer, aldus besloot Darré, heeft tot den productieveldslag besloten om de vrijheid van Duitschland te ver zekeren en het Duitsche gezag te hand haven. „Duitsche boeren, arbeidt met al uw kracht want, indien er op het land niet gewerkt wordt, zal er hongersnood heerschen". In officieuze Duitsche kringen wordt be vestigd, dat de Duitsche regeering weigert de koloniale eischen te verbinden met een algeheele Europeesche regeling. Zij verhef fen zich opnieuw tegen het denkbeeld van een algeheele regeling, welke volgens hen juist geschikt is om een oplossing van de bijzondere kwesties moeilijk zoo niet onmo gelijk te maken. Zij gaan zoover, dat zij zeggen dat de voorwaarde van een alge- meene regeling wel eens een voorwendsel zou kunnen zijn, om het onderzoek van de Duitsche eischen te ontwijken. Door te ver klaren. dat men niets kan doen zoolang niet alles geregeld is kan men niet vooruitko men in de richting van de oplossing van internatioale moeilijkheden, RUSLAND DE VERKIEZINGEN. Raad van Stalln. Gisteren zijn de algemeene verkiezingen gehouden. De opkomst was groot te Mos kou 93 pet.! De uitslag? Och, bekend Ij deze nog niet, maar dien weet men ln een dictatuurland Stalln heeft te Moskou zelf het woord gevoerd op „dit waarlijk volksfront voor allen", dat de ..meest vrije en werkelijk democratische verkiezingen" bracht enz, enz. De dicator vervolgde dan: In de kapitalistische landen zijn de ge deputeerden vóór de verkiezingen, volko men afhankelijk van hun kiezers. Zoodr» zijn de verkiezingen voorbij, of de gedepu teerden worden volkomen onafhankelijk. Tot aan de volgende verkiezingen voelt de afgevaardigde zich volkomen vrij en onafhankelijk van zijn kiezers. Hiermede heeft onze grondwet rekening gehouden en den kiezers het recht verleend, hun afge vaardigden voor den afloop van hun ter mijn tot aftreden te nopen, zoodat zij kunstgrepen beginnen uit te halen, zoodr» zij hun afhankelijkheid van het volk en van de kiezers vergeten. Mijn raad is derhalve, dat de kiezers zien bewust zijn van hun recht om afgevaardig den voortijdig tot aftreden te noodzaken, dat zij hun afgevaardigden controleeren en indien het noodig ls nieuwe verkiezingen eischen. De regeering is verplicht nieuwe verkiezingen uit te schrijven, wanneer dit geëischt wordt. Ten slotte somde Stalln de verplichtin gen van de afgevaardigden op en stelde M hun Lenln ten voorbeeld. Ook onder d» bolsjewisten zullen er zijn, die niet aan alle gestelde eischen voldoen. Het zijn die middelmatige menschen, waarvan het W ons in den volksmond heet, dat ze zijn „geen vlsch en geen vleesch", menschen die noch aan God noch aan den duivel welgevallig zijn. De kiezers moeten hun afgevaardigden zoodanig inspireeren, dat zij zijn zooals de groote Lenln was. Stalln werd aan het eind van zijn rea» langdurig toegejuicht met den kreet „leve Stalin, de eerste Leninist". De Sovjet-Russische zaakgelastigde te Berlijn, heeft op de WUhelmstrasse me degedeeld, dat Joerenef. de Sovjet-Ru®- sche ambassadeur te Berlijn niet meer oh zijn standplaats zal terugkeeren. Zooals bekend, heet het, dat Joe renet gevangen zit! De doodvonnissen gaan geregeld voor in de laatste paar dagen hadden weer executies plaats. DE VATICAANSCHE STAAT Geheim consistorie. Hedenochtend is het geheim consistorie bijeengekomen om de namen van jd nieuwe kardinalen te vernemen. De out*"' komst werd op de tradltioneele wijze 6 houden. Het college van kardinalen wordt r»e' mede op 69 gebracht. De nieuwe kardinalen zlj.n mgr. rien Gerlie, primaat der Galliërs, mgr. Arm Hinsley, aartsbisschop van Westminster mgr. Guiseppe Plzzardo, secretaris >cr buitengewone kerkelijke aangelegenheae mgr. Adeato Piazza, patriarch van Ven®' mgr. Ermmegildo Pellegrinetti, apostous nuntius in Joego-Slavla. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2