A STADSNIEUWS MAANDAG 13 DECEMBER 1937 No. 23840 3 Hoofdwond van Prins Bernhard is genezen kiET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt rgste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dr. mr. J. W. Verburgt gaat heen. I Hij was mede-oprichter en voorzitter van iet Oudheidkundig Genootschap Niftarlake (Vechtstreek)In het jaarboekje zijn vele ptikelen van zijn hand verschenen. Japansche bommen op Engelsche en Amerikaansche schepen Maar rust blijft geboden Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Nanking geheel door de Japanners bezet LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztJnt per 3 maanden f. 2.3$ per week ..T/.7V. f. 0.11 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokoste: (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Met ingang van 1 Januari is hem eervol ontslag als gemeente archivaris verleend. Den 19den Januari 1931 benoemde de ge meenteraad hem tot archivarischen opvolger van wijlen dr. J. C. Overvoorde. Een zeer groot deel van zijn arbeid heeft de heer Verburgt gewijd aan de inventa risatie der verschillende archief-afdeelin gen, zooals de flnancieele archieven, het archief der Remonstrantsche Gemeente, -het archief van de Stadsbank van Leening, de bescheiden betreffende de Universiteit, het archief van de Leidscl-.e Maatschappij van Weldadigheid, het archief van de Com missie voor de Ramp van 1807, de belang rijke collectie van Van der Meulen en de verzameling Le Francq van Berkihey, ter wijl hij nog slechts enkele weken geleden een zeer belangrijk werk het licht deed zien „Het archief der Secretarie van de stad Leiden van 12531575", een boekwerk, waaraan een uiterst omvangrijke weten schappelijke arbeid ten grondslag ligt. De heer Verburgt is vice-voorzitter der Ver. „Oud-Leiden". Talrijk zijn ook de door hem verrichte onderzoekingen in verband met aan het Archief gevraagde inlichtingen en rap porten. Wie zijn hulp nocdig had, vond den heer Verburgt steeds met de grootste voorko mendheid bereid om van advies en voor lichting te dienen Ook het bestuur der 3 October-Vereenigtng maakte bij de voorbe reiding van historische optochten meer- malen dankbaar gebruik van zijn groote kennis van de geschiedenis onzer stad. Het lijdt geen twijfel of allen, die den scheidenden archivaris in zijn ambtelijke loopbaan hebben leeren kennen en waar- deeren, zullen zijn heengaan en in nóg meerdere mate de redenen, welke hem daartoe noopten van gansoher harte be treuren. Dr. mr. J. W. Verburgt. In zijn hedenmiddag gehouden zitting isloot de gemeenteraad op diens verzoek (net ingang van 1 Januari a.s. wegens ge- Bndheidsredenen eervol ontslag te verlee- 'ien aan den heer dr. mr. J. W. Verburgt, ran 1921-1931 adjunct-archivaris en sedert atstgenoemd jaar archivaris dezer ge beente. [J. W. Verburgt werd 26 Januari 1875 te Berveld in de Betuwe geboren. Hij door- lep de lagere school en de eerste twee klas- jen der H.B.S. en vermeerderde zijn kennis jervolgens door zelf-studie. Op 18-jarigen sftijd gevoelde hij lust om predikant te lorden en reeds twee jaar later legde hij bet goed gevolg het staatsexamen af en let zich inschrijven als lid van het Itrechtsohe Studentencorps. Vier jaar la ter. in 1899 werd hij toegelaten tot het jredikambt der Ned, Herv. Gemeente te pgtevecht (Utr.) om' in December van dat dezen dienst met eervol ontslag te Jrlaten. [Hij behoorde eigenlijk tot de Waalsche jerk, gelijk hij thans nog zitting heeft in let Waalsche kerkbestuur van Leiden, in deze „theologische jaren" bewoog zich op het gebied der oudheidkunde, j schreef gedurende de jaren 1910 en 1911 jekelljks: Mededeelingen uit de kerkelijke i plaatselijke geschiedenis der Hervormde neenten in de Utrechtsche Vechtstreek. 1911 verscheen van zijn hand: „Notice le séjour de Sa Majesté Impériale Le ir Pierre le Grand aux environs du plecht" en Hollande, in de „Publications du (usee d'Anthropologie, et d'Ethnographie Ie 1'Académie Impérial des sciences de St. ^étersbourg". Z. M. de Keizer had hem deze studie zijn dank laten betuigen or de Keizerlijke Russische Legatie te iGravenhage. Reeds na de verschijning zijner eerste [tikelen werd hij tot lid benoemd van het Sstorisch Genootschap. gevestigd te (hecht. Mede tengevolge van latere opstel len en werkzaamheden werd hij gekozen tot |u van de Maatschappij der Nederlandsche Tterkunde te Leiden en tot correspondee- (nd lid van den Nederlandschen Oudheid- jundigen Bond. pn 1919 werd hem het archivarisschap opge- pgen van'het kasteel Nyenrode te Breu ken. hetwelk een uitgebreid archief bezit. de Ambachtsheerlijkheid van Breuke- fcn-Nyenrode, toekomende aan den heer M. ynnes. Gebruikende gegevens uit deze Jichiefbescheiden gaf hij uit: „Overzicht itr geschiedenis van het kasteel Nyenrode F1 zijne bezitters", hetwelk in een luxe- (itgave verscheen in het Hollandsch en pnsch. In het laatste jaar van zijn werk- hamheid op Nyenrode, welke 30 Juni 1921 tndigde, bekleedde hij bij zijn archivaris- PaP tevens het ambt van particulier- pretaris en rentmeester. [Den eersten Juli 1921 begon zijn werk- nheid als adjunct-archivaris van onze aieente, alsmede zijn studie van juridl- r™ en van wetenschappelijk-archiva- nen aard. In 1925 verkreeg hij den graad Pt meester in de rechten, in 1926 dien van '«enschappelijk archief-ambtenaar der jhte klasse, terwijl den 21sten November •30 de kroon op het werk werd gezet door «verkrijging van den graad van doctor in ^rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversi- alhier na verdediging van zijn proef- J^udft: Levering van onroerende zaken te VER. VOOR INTERNATIONAAL JEUGD VERKEER. De jaarvergadering. Zaterdag j.l. hield de Ver. voor Int. Jeugdverkeer onder voorzitterschap van mr. J. Kalff Jr. in haar bureau. Witte Ro zenstraat 56a alhier, haar jaarlijksche al- gemeene vergadering. Na de opening bracht bij ontstentenis van de alg. secretaresse mej. dra J. de Boer de onder-voorzitter, mevr. dr. M. Nieuwenhuis von Uexküll het jaarverslag over 19361937 uit, waaraan wij het vol gende ontleenen Met dank werd gewag gemaakt van het groote aantal vrijwilligers dat zich be halve het personeel met de werkzaam heden op het bureau heeft belast. Uit breiding van het aantal werkkrachten is echter noodzakelijk. Het ledental toonde een steiging tot plm. 1100. Bovendien nam het aantal niet- leden. dat van de diensten der Vereeni- ging gebruik maakte, toe en hebben ook tal van buitenlanders de bemiddeling van liet bureau hetzij voor correspondentie aansluiting, hetzij voor een plaatsing in Nederland ingeroepen. Het aantal tot stand gebrachte corres pondentie-aansluitingen bedroeg 4055, hier van werden 3445 direct verstrekt, terwijl 610 Nederlandsche aanvragen werden doorgezonden naar 10 landen, waar de medewerkende bureaux voor aansluiting moesten zorg dragen. De Nederlandsche jeugd werd in de gelegenheid gesteld met 30 verschillende landen te correspondee- ren. Na de eerste, moeilijke jaren van rela ties aanknoopen, endervinding opdoen, ge schikte leiders kiezen, enz. was een uit breiding van het aantal jeugdreizen te voorzien. Er werden 21 groepen uitgezon den naar 13 plaatsen in 7 verschillende landen, 't onze meegerekend, n.l. Duitsch- iand. Engeland,, Frankrijk, Italië, Oosten rijk en Zwitserland. Het aantal deelnemers bedroeg 364. waarvan 202 meisjes en 139 jongens. 19 verschillende leiders, waarvan sommigen tot de oude staf behoorden, heb ben de groepen naar het buitenland bege leid. Telt men de 39 jongelui mee, die zich alleen als medereizigers voor een over tocht naar Engeland bij ons aansloten en degenen, die door onze bemiddeling naar buitenlandsche families als betalende gas ten zijn gereisd, dan komt men tot. een gezamenlijk aantal van 409 jongelui, die in 1936/37 door onze bemiddeling het buiten land hebben bezocht. Met de opening van de jeugdbij een komst in het „Haagsch Jeugdhuis,, te NOordwijk in Augustus jJ„ ging een lang gekoesterde wensch in vervulling en konden voor het eerst in eigen land jonge menschen ver- eenigd worden onder eigen leiding en in den geest, die wij voor alle jeugdcentra wenschelijk achten. Deze bijeenkomst is ten volle geslaagd. De 26 meisjes en 20 jongens uit Nederland, België en Duitsch- land, die met 3 leiders gedurende 14 da gen in het Jeugdhuis hebben vertoefd, heb ben prettige herinneringen aan dien tijd meegenomen. Het verschaffen van adressen van fami lies in het buitenland, waar jonge Neder landers als betalende gasten hun vacanUe kunnen doorbrengen, nam toe. De bemid deling leidde in 60 gevallen tot een bezoek aan het buitenland (n.l. aan België. Enge land, Duitschland, Frankrijk en Zwitser land) Vervolgens bracht de penningmeester, prof. dr. Ph. S. van Ronkel, het financieel verdag uit, waarin wederom eenige ver betering kon worden geconstateerd. Het jaar sloot met een bescheiden batig saldo af, hetgeen in hoofdzaak door een bezui niging op salarissen, bureaukosten en maandblad werd verkregen. Indien de vele vrijwilligers, die werk voor de Vereeniging verrichten, hadden moeten worden geho noreerd, ware echter een belangrijk na- deelig saldo het resultaat. Spr. conclu deerde dan ook, dat de Vereeniging nog geenszins als op een vaste financieele ba sis staande kon worden beschouwd en deed een beroep op de leden om door ijverige propaganda een vergrooting van leden- en reizigers-tal te verkrijgen en zoodoende tot betere financieele uitkom sten te kunnen geraken. Als leden dei- kas-commissie Werden de heeren mr. C. H. Roosegaarde Bisschop en mr. A. F. Schepel gekozen. De herkiezing der aftredende bestuurs leden. mej. dra. J. de Boer en mr. J. Kalff Jr. geschiedde bij acclamatie. Het volledige bestuur bestaat thans uit: mr. J. Kalff Jr., Wassenaar, voorzitter; mevr. dr. M. Nieu wenhuis- v. Uexküll, Leiden, onder-voor zitster, mej. dr. J. de Boer, alg. secreta resse en prof. dr. Ph. S. van Ronkel, Lei den, penningmeester, en de leden dr. J. J. E. Hondius, mevr. J. C. Isbrücker-Dirksen, den. heer H. Ch. G. J. van der Mandere, mr. A. A. Reepmaker, mr. C. H. Roosegaar de Bisschop en prof. dr. N. van Wijk. Betreffende de plannen voor het loo- pende vereenigingsjaar 1937/38 werd me- dedeeling gedaan van de aanvragen uit Engeland en Zwitserland ontvangen voor huisvesting en rondleiding van jeugdgroe pen. Zoowel in de Paasch- als in de Zo- mer-vacantie zal de Vereeniging haar acti viteit kunnen ontplooien op het gebied van de ontvangst van buitenlandsche groepen en enkelingen, hetzij door huisvesting in families, hetzij in vacantiehuizen, waar door de Vereeniging beter aan haar doel. het scheppen van contact met buitenland sche jeugd, zal kunnen beantwoorden. Voor hen, die aan de reizen der Vereeni ging deel nemen, zal het lidmaatschap verplicht worden gesteld. Na een levendige discussie over de bo venvermelde punten sloot de voorzitter te 5 uur de vergadering. PERHIMPUNAN INDONESIA. Haar standpunt ten opzichte van het Japanrch-Chineesch conflict. De Perhimpunan Indonesia heeft ten overstaan van Nederlandsche Chineesche en Indonesische studenten, leden en niet- leden. het vraagstuk van de Chineesch- Japansche oorlog en Indonesia behandeld. Op grond van de gehouden inleidingen en de daaroD volgende discussie, heeft het bestuur der Perhimpunan Indonesia het volgende stendpunt ingenomen: De Janansche agressie in China, waarbij ook de burgerbevolking het slachtoffer is geworden, is in strijd met het Volkenrecht en de me"schrlijkheid. Deze oorlog, in de hand gewerkt door de wankelmoedige houding der democratische staten eenerzijds en het duister ontreden van de fascistische landen anderzüds. ver meerdert het oorl'"Te'T3VPar om de Pacific, waarbij Ttidnnesia Wrokken zal worden. In verband met dit "evaer is een krach tige defensie in Indonesia noodzakelijk, welke vooral bevorderd wordt door het schennen van een betere verhouding tus- schen Nederland en Indonesia, door het wegnemen van de beoerkende maatregelen, welke een gezonde nationale beweging be lemmeren en het geven van meerdere zelfstandigheid aan Indonesia. Daarom is het vervullen van het. honfd-desideratum van de petitie-Soetardjo hiervoor onont beerlijk. De P. I. steunt elke actie, die China in zijn strijd versterkt en de Japansche ag-es-ïe verzaakt en snree,*t haar svm- uatM? uit tegennver acties -an de Gerindo en Chung Hwa Hu'. Zij betreurt het tpn zeerste, dat Indone sische studeerenden on het Aziatisch Jeu-d-Congres t? Tokio hun goedkeuring hebben gehecht aan de Japansche agressie- politiek in China. De P. I. legt tenslotte de nationale bewe ging ter overweging voor: van de bevoegde instanties te eischen den petroleum-uitvoer naar Jaoan te stonnen. zoodat. hiermee het oorlogsgevaar voor Indonesia wordt ver minderd en de wereldvrede wordt bewaard. Be Japansche luchtmacht heeft bij Nanking bommen geworpen op Engelsche en Amerikaansche schepen en zelfs oorlogsschepen De Amerikaansche kanonneerboot „Panay" is tot zinken gebracht, evenals drie Amerikaansche tank schepen, waarbij een 18-tal doo- den is gevallen. Op de Engelsche schepen is de schade minder groot; daar zijn één doode en eer paar gewonden. Men zie voor bijzonderheden het 2de Blad. De particuliere secretaris van Prins Bernhard verstrekte ons hedenmiddag het volgende communiqué: „Sinds het laats*e communiqué is uitgegeven, is de verbete ring van den toestand van Prins Bernhard geleidelijk voortgeschreden. Niettemin blijft rust nog geboden. De hoofdwond is genezen. De toestand van hofjagerSpek blijft gunstig. De operatiewond is goed genezen en er is reeds een begin van bewegings mogelijkheid. JUBILEUM-COMMISSIE 1938. De feesten, welke door bovenstaande commissie zullen worden georganiseerd ter gelegenheid van het 40-jarig bewind van H. M. de Koningin, zullen, zooals vanzelf spreekt, kosten met zich medebrengen. De commissie heeft echter het volste vertrouwen door vrijwillige bijdragen in staat te worden gesteld de feesten voor onze stad op een waardige wijze te kunnen vieren Bijdragen kunnen worden overgemaakt aan den penningmeester der Jubileum commissie 1938 (Koningin Wilhelminal postrekening 317.744: Amsterdamsche Bank, Incasso-Bank. Noord-Hollandsch Land- bouwcrediet, Rotterdamsche Bank. Twent- sche Bank. Wie is de eerste? EERSTE LEIDSCHE ACCORDEONVER. „ONDERLING KUNSTGENOT". Viering van het 24ste jaarfeest. De oudste accordeonvereniging hier ter stede „Onderling Kunstgenot" heeft Za terdagavond in den intiemen kring van leden, donateurs en een zeer beperkt aan tal genoodigden in de tooneelzaal van Huize van Wijk, Hoogewoerd 108, haar 24e jaarfeest gevierd, waaraan „Door Oefening Beier" en „De toffe Jongens" onder lei ding van C. Teske, respectievelijk toonee- listische en muzikale medewerking ver leenden. De voorzitter, de heer C. Hoogweg. sprak een kort welkomstwoord en dankte de no- nateurs en donatrices voor den in het af- geloopen jaar wederom verleenden steun. Na neg te hebben opgewerkt tot het koo- pen van loten voor de tombola, gaf hij allsreerst den leden onder de beproefde lei ding van den heer C. Kromhout gelegen heid van hun kunnen te doen blijken. Er werd slechts een drietal nummers ten ge- hoore gebracht, waarbij het concertee- rende gezelschap zwaar gehandicapt was door de gedwongen afwezigheid van een aantal leden, doch, in aanmerking nemende de recente verliezen welke de vereeniging leed en haar onvolledigheid op dezen avond, stond bet gebodene op een alleszins behoorlijk peil. De diverse nummers werden rhytmisch en met groote toewijding gespeeld en deden den heer Kromhout, die nagenoeg van de oprichtin" af den dirigeerstok heeft ge zwaaid. alle eer aan. Vooral de wals „Mün- cher Kind'l" mocht gehoord worden. Het verdere gedeelte van den gezellig verloopen avond werd verzorgd door „D. O. B.", die een viertal kluchten en blijspelletje opvoerde, terwijl de heer W. F van Wijk de leiding had bij het bal, dat dit jaarfeest besloet. CUPIDO—MERCURIUS 1—0. BINNENLAND. De Eerste Kamer over de wijziging van de crisisinvoerwet. (Binnenland, 3e Blad). Felle brand te Amsterdam. (Gemengd, 3e Blad). Overeenstemming inzake een collectief contract in het bloembollenbedrijf. (Land. en Tuinbouw, 3e Blad). Aljechin won de 28ste partij tegen Euwe. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Japansche vliegtuigen brengen een Ameri kaansche kanonneerboot en drie tank schepen tot zinken en beschadigen Engelsche schepen. (2e en le Blad). Italië's uittreden uit den Volkenbond. (2e Blad en Buitenland, le Blad). Delbos geestdriftig te Belgrado ontvangen. (2e Blad). Nieuwe Kerk-verordening in Duitschland. (Buitenland, le Blad). Verkiezingen in Rusland. (Buitenl. le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Stormachtige Zuidelijke wind met regenbuien. De temperatuur zal aanvankelijk stijgen, later zal echter eenige opklaring en afkoe ling volgen. VRA-AN Tl VRIES 2746 Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (Ingez. Med.) Geslaagde uitvoering van „Entre Nous". Zeer velen hebben Zaterdagavond in den foyer der Stadsgehoorzaal ee.n interessanten wedstrijd bijgewoond, vol van aardige spel momenten en met een „happy end" voor Cupido, die met één van zijn pijlen Mer- curius een 10 achterstand bezorgde. Dit vermakelijke stuk werd geschreven door onzen stad/genoot den heer H. de Wilde, die in het tooneelgezelschap „Èntre Nous" een dankbaren uitvoerder gevonden had. Daar wij bij een vorige opvoering te Haarlem reeds een uitvoerige beschou wing over den inhoud van het stuk gaven, voelen wij ons hiervan thans ontslagen. Voor de wijze waarop Entre Nous" het over het voetlicht bracht, hebben wij niets dan waardeering. Reeds bij vorige gelegen heden hebben wij dit gezelschap niet on verdienstelijk zien spelen, maar ditmaal overtrof het zichzelf. De rollen zaten er bü alleji goed in. Het Japansche hoofdkwartier in China heeft aangekondigd dat Nanking geheel door de Japansche troepen is bezet. Zonder een der overige medespelenden ook maar iets te kort te doen. past hier een woord van hartelijke waardeering voor het spel van Annie Boorsma (L. van Leeu wen). Haar levendig spel droeg het geheele stuk en bracht tenslotte ook de overwin ning op Mercurius. In Frank Loman (D. Dusoswal vond zij een goeden partner. Mede dank zij de regie van den heer Dusoswa beleelde het stuk een vlotte op- veering. Bloemen voor de dames en veel appluas voor allen vormden de belooning van de aanwezigen. Als toegift trad de heer Snieder als imitator op, die eveneens veel succes oogstte. Een gezellig bal, waarbij de Roto Colour Players voor uitstekende dansmuziek zorg den, hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. Aan het begin van den avond heeft de secretaris van Entre Nous, de heer Visser nog een woord van welkom uitgesproken in aansluiting waarop hij opwekte zich als donateur(trice) op te geven. VERGADERING VAN SPORTFONDSEN-SPAARDERS. In een circulaire aan de spaarders heeft de directie van de N.V. De Sportfondsen heden meegedeeld, dat op 27, 28 of 29 Dec. hier ter stede een spaarders-vergadering zal worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1