LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bied Maandag 13 December 1937 Gouden Huwelijksfeest te Katwijk aan Zee PURÖL Gouden Jubileum te Oude Weterinc Het echtpaar van der Plas-Guyt GEMENGD NIEUWS Van de Meisjesver. „De Heere zal 't voorzien" Foto Kruyt. VRACHTAUTO TE WATER. GERAAKT. Den 22sten December hopen Leendert van der Plas. geb 28 November 1864. en Klazina Guyt, geb'. 14 November 1867. in hun woning Stengelinstraat 23 te Katwijk Zee den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. De bruidegom heeft van zijn 10de jaar af tot zijn 65ste op zee gevaren. Eerst voer hij op bomschuiten. Van zijn 26ste jaar voer hij als schipper 5 jaar op een bom van den reeder Nic. Parlevliet. Toen heeft hij nog als schipper op een logger van dezen reeder 13 jaar gestuurd. Vervolgens was hij 11 jaar schipper bij den reeder D. Parlevliet. 2 jaar bij de fa. A. den Duik en 1 jaar bij KI. Kleen. Tegenwoordig werkt hij nog op den dam van de reed er ij Ken- nemerland. In begin Mei 1895 woedde er op de kust ten hevige storm. Huiswaarts varende, te gelijkertijd met een bomschuit van den reeder Meerburg, zag hij dezen iets ten Zuiden van Katwijk door een grondzee op de eerste bank omslaan en voor zijn oogen vergaan De geheele bemanning kwam om het leven, behalve schipper Berwerd van der Plas, die nóg leeft. De bruid is boetster geweest bij den reeder Meerburg en heeft 12 kinderen het levenslicht zien aanschouwen. Hiervan zijn er nog 9 in leven, waarvan 7 getrouwd. Er zijn 40 kleinkinderen en 2 achterklein- öeren. Hetzal dit echtpaar stellig bij de herdenking van hun trouwdag niet 'aan belangstelling ontbreken! Ketting en kabel van gierpont braken. Zaterdagmiddag om half drie is een met goederen geladen vrachtauto van de ge broeders van Beekhof te Tiel bij het op rijden van de gierpont te Eek en Wiel, doordat een ketting van het vaartuig brak, in den Rijn gereden. Twee der drie per sonen, die in de cabine zaten, konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De derde ge raakte te water, doch hij kon na eenige oogenblikken op het droge gebracht wor den. Toen de vrachtwagen, die een lading van vier ton zeep van Tiel naar Kempen ver voerde. aan de Betuwsche zijde overgezet wilde worden, lag de pont als gewoonlijk vastgemeerd met een ketting. Zooals ge bruikelijk bij het oprijden van zwaarbela den automobielen werd de pont ook dit maal extra vastgemeerd met een stalen kabel. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn bij het oprijden echter zoowel de ketting als de stalen kabel gebroken. Hierdoor kwam de pont los te liggen en werd deze door den druk van de voorwielen van den walkant afgeduwd. Dit had tot gevolg, dat tractor en aanhangwagen in de rivier ver dwenen. Doordat, het ter plaatse zeer diep is, on dervindt de overtocht met het veer geen vertraging, want ondanks den lagen wa terstand kan de pont gewoon over de in het water liggende auto heenvaren. Waarschijnlijk zal de hulp van een dui ker ingeroepen worden om de zeep weer op het droge te brengen. Groote brand in de hoofdstad Ontstaan door omvallen van petroleumvergasser. In den afgeloopen. nacht tegen kwart voor één is een felle brand uitgebroken in het perceel Vijzelstraat 135 te Amsterdam, waarin een fruit- en comestibleszaak is gevestigd van den heer Lacroix. De ge heele breedte van het perceel wordt dooi den winkel in beslag genomen en des avonds staat tegen het etalage venster aan den straatkant een reeks automaten, waar in o.a. warme eetwaren worden verkocht. In verband hiermede wordt ook des avonds laat in het vertrek achter de win kel visch gebakken. Een 18-jarige bedien de was hiermee bezig en gebruikte een petroleum-vergasser, terwijl hij eenige pannen met warme olie in zijn nabijheid had staan. Waarschijnlijk door 'n onhan digheid stootte hij tegen de bank. waarop de vergasser stond. Het toestel viel op den grond en de brandende petroleum verspreidde zich over den vloer. De jongen trachtte nog met een emmer zeepsop, waarmee hij den grond kort tevoren had geschrobd, het vuur te stuiten, doch hij slaagde hierin niet. Integendeel bereikten de vlammen de pannen met heete olie en hevig ontdaan vluchtte de bediende uit de laaiende vuurzee, waarin het vertrek in een ommezien herschapen was. De vlammen sloegen naar voren en naar boven, waar zich drie gelukkig onbewoonde verdiepingen bevinden. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloeg het vuur aan den voorkant door de ramen van alle verdie pingen naar buiten en weldra sloeg het ook door het dak. Het vrij diepe oude huis grenst aan het hoekhuis van de Prinsengracht, waarin een bakkerij is gevestigd. Ook de daarnaast gelegen huizen aan de Prinsengracht heb ben hun achterkant zeer dicht bij den achterkant .van het brandende perceel en de brandweer achtte het dan ook geraden het alarm „groote brand" te geven. Van een viertal kazernes rukte materiaal uit en weldra waren verscheidene motorspuiten, ladderwagens en personeelwagens ter plaatse. Ook de stafwagen en eenige mate- rieelwagens rukten uit. Het vuur werd met acht stralen aangetast, waarvan drie ge,- voed werden uit het open water van de Prinsengracht. De drijvende stoomspuit Jan van der Heyden, die van haar ligplaats aan de Nieuwe Achtergracht eveneens was uitgerukt, behoefde geen hulp te verleenen en kon weldra weer vertrekken. Inmiddels had men de buren van de belendende perceelen voorzichtigheids halve geadviseerd om, voorzoover zij dat niet reeds uit eigen beweging had den gedaan, hun woningen te verlaten. In nachtgewaad gekleed, een overjas of mantel snel omgeworpen, en de kleine kinderen in dekens gepakt, vonden zij een toevlucht bij op grooteren afstand van het brandende huis wonende buren. Van de acht stralen werden drie door een der huizen aan de Prinsengracht ge leid. terwijl met eenige van de uitgeschoven ladder af het vuur door de ramen dei- bovenverdiepingen werd bestreden. Hoewel het aan den achterkant der huizen van de Prinsengracht eenigen tijd spande, slaagde de brandweer er in. te voorkomen dat het vuur zich naar een der belendende percee len uitbreidde en tegen half twee was zij den brand meester. Alle verdiepingen en de kap van het huis waren toen uitgebrand, en gezien de felheid van het vuur en de wijze, waarop in dezen hoek de huizen op elkaar staan mag het een kranige presta tie heeten. die de brandweer verrichtte door të voorkomen, dat de belendende per ceelen ook maar eenige schade opliepen. Opgelucht konden de bewoners dan ook tegen twee uur in hun woningen tcrug- keeren. De bediende, die bij het uitbreken van den brand aanwezig was, was eenigen tijd later nog zoodanig van streek, dat de ge neeskundige dienst, die zooals bij eiken grooten brand, met een ambulance-wagen aanwezig was, zich over hem moest ont fermen. Brutale inbraak te Rötterdam Brandkast met f. 9000 vervoerd op een auto van den benadeelde. Zaterdagmorgen is men op het kantoor bij de bakkerij van de Coöp. Verbruiksver- eeniging ..Vooruitgang" aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam tot de ontdek king gekomen, dat er in den nacht een zeer brutale inbraak was gepleegd. De in brekers hadden alles zoo volkomen in orde achtergelaten, dat het aanvankelijk niet eens opviel, dat er ongewenschte bezoekers aan het werk waren geweest, totdat men plotseling ontdekte, dat een klein model brandkast was verdwenen. Even later merkte men ook, dat uit de garage bij de bakkerij een bestelauto van de „Vooruit gang" weg was. Onmiddellijk is de politie gewaarschuwd en een uitgebreid onderzoek werd inge steld. Vermoedelijk hebben de dieven zich Vrijdag laten insluiten en zijn ze des nachts, toen de kust voor hen veilig was, aan het werk gegaan. Zij hebben de brand kast naar de garage gesleept, de kast daar geladen in een bestelauto, waarna zij zijn weggereden. De garagedeuren hebben zij behoorlijk achter zich gesloten. In den loop van den morgen is de be stelauto onbeheerd aangetroffen aan de Galvanistraat. De brandkast was er niet meer in. Van de dieven ontbreekt verder elk spoor. In de brandkast bevond zich een bedrag van 6000 gulden aan zilvergeld in loonzak jes, benevens een becrag van 3000 gulden aan klein bankpapier. PRINSES JULIANA ZORGDE VOOR EEN VERRASSING. Het is nog steeds een slechte tijd voor het boerenbedrijf; vooral de z.g.n. kleine boeren, tot wie ook de landbouwer Koomen tè Purmerland behoort, hebben het alles behalve breed. Tot overmaat van ramp tastte een paar maanden geleden de ge vreesde veeziekte zijn armoedig veestapel tje aan. De twee beesten, die hieraan stierven, waren niet verzekerd, zoodat deze klap vrijwel niet te boven was te komen. In het kleine boerderijtje was men ten einde raad. Toen de nood zoo hoog geste gen was. gingen Koomen's gedachten uit naar het Koninklijk Huis. Als hij eens.... Het kwam er van. De brief werd geschre ven. Moeder de vrouw knapte het zaakje zelf op. daar de baas de schrijfkunst niet voldoende machtig is. En een eenvoudig schrijven met het verzoek om een kleine gift voor een koetje of een kalf ging de deur uit naar Prinses Juliana. Het antwoord bleef lang uit en Koomen verloor zoo langzamerhand het kleine sprankje hoop. totdat hij deze week thuis kwam en stroo bij de poort vond. Verderop zag hij bovendien afdrukken van kalver- pooten in den natten grond. De boer stond voor een raadsel. Wat had dat te betee- kenen? Hij ging in de schuur kijken en zag daar tot zijn verbafcrng een kalf. Zijn vrouw wist ook niet van wie 't dier kwam. Alleen wist zij te zeggen, dat de politie het gebracht had. Koomen sprong op de fiets en ging naar het raadhuis te Ilpendam. Daar deelde men hem medé, dat Prinses Juliana een bedrag aan geld had geschon ken om voor zijn Sinterklaas een kalf te koopen. Een wethouder had zich met de uitvoering van de Koninklijke opdracht be- last en in gezelschap van den veldwachter 's morgens op de markt te Purmerend he, kalf gekocht. Onnoodig te zeggen, dat Koo- men en zijn vrouw heel dankbaar zijn. Nog denzelfden dag ging een hartelijken dank brief terug naar Soestdijk." iDe Waterlander). HET GESTRANDE S.S. „ALDABI". De reederij Van Nievelt Goudriaan te Rot terdam heeft hedenochtend een telegram ontvangen van den gezagvoerder van het bij Kaap Santa Matha in Brazilië op de rotsen geloopen s.s. „Aldabi", waarin wordt mede gedeeld, dat de passagiers naar Santos zijn overgebracht. Ook is het grootste deel van ae bemanning aan den wal gezet. De po sitie van het schip is nog onveranderd. PADVINDERSHUIS TE UTRECHT AFGEBRAND. Omstreeks 4 uur is hedenmorgen brand uitgebroken in een padvindershuis, gelegen aan de Nieuwe Gracht te Utrecht. Het brandende perceel, dat in een dicht bebouwde buurt was gelegen, vormde een ernstig gevaar voor de naaste omgeving. De Utrechtsche brandweer verscheen daar om ook reeds spoedig met groot materiaal en pakte de bestrijding van de vuurhaard energiek aan. Na hard werken gelukte het. ten slotte het vuur te stuiten. De brandweer wist uitbreiding te voor komen. Het meeste gevaar liep het perceel, waarin gevestigd is de pharmaceutisohe groothandel. Een zware vonkenregen sloeg voortdurend over het dak van dit perceel heen. D? brandweer zag zich dan ook gedwon gen dit dak voortdurend nat te houden. Omtrent de oorzaak van den brand tast de politie nog in het duister. Bij het blusschingswerk raakte de wacht commandant Koopman'gewond. Deze werd limet een taxi naar zijn woning vervoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het spoorwegongeluk in Schotland. Het aantal slachtoffers thans 35. Men is gisteren nog den geheelen dag bezi» geweest met het opruimen der in Schotland bij Castlecary in en over elkaar geschoven spoorwegwagons. Het aantal dooden is 35. Van vier gewonden is de toe stand nog ernstig. Alle lijken zijn herkend behalve dat van een der 6 vrouwelijke slachtoffers. De spoorbaan is over drie stel rails versperd maar men hoopte het ver keer gistermiddag hersteld te hebben. ERNSTIG ONGELUK IN KOWNO. Te Kowno is Zaterdag de bijna voltooide verscheidene verdiepingen hooge gemeen telijke autogarage ingestort. Er zijn 4 doo- aen en 16 gewonden uit het puin te voor schijn gehaald. ERNSTIG ONGELUK IN DE RANDMIJNEN. De bliksem heeft een electrischen draad getroffen'bij den ingang van een schacht van een mijn bij Johannesburg <Zuid- Afrika) met het gevolg, dat op meer dan 1000 meter onder den grond elf dynamiet- patronen tot ontploffing werden gebracht. Acht inheemsche mijnwerkers zijn om het leven gekomen. SPOORWEGONGELUK EISCHT VIJF DOODEN. Nabij Guadelupe (Peru) is een personen trein op een anderen trein ingereden. Vijf personen kwamen om het leven, terwijl veertig personen gewond Werdén. BRAND IN EEN ZOUT- RAFFINADERIJ. Zaterdagnacht heeft een felle brand ge woed in de gebouwen van de zout-raffi- naderlj te Mousserolles bij Bayonne (Frankrijk) waar talrijke arbeiders werk vinden. De brandweer van Bayonne en Biarritz slaagde er eerst na uren inge spannen werk in het vuur meester te wor den. Veertien gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist 2776 (Ingez. Med.) OVERSTROOMINGEN IN CALIFORNIE. Twintig Californische steden staan on der water tengevolge van een buitenge woon hevigen storm, die talrijke rivieren buiten haar oevers heeft doen treden. Er is voor minstens vier millioen dollar schade aangericht, terwijl naar schatting duizend personen dakloos zijn. IERSCH SCHIP VERGAAN. Gisteravond is ter hoogte van Baly Co- peland het te Belfast thuis behoorende s.s. „Annagher" vergaan. Van de uit elf personen bestaande be manning zou er slechts een gered zijn. Vijf lijken zijn aangespoeld. DE FRANSCHE MASSA MOORDENAAR. Het verhoor van Jean Leblanc, die van medeplichtigheid verdacht werd aan de moorden van Weidmann, heeft tot dusver r.iets anders opgeleverd, dan dat hij be schuldigd kan worden van het niet-ont- hullen van een misdaad. Hij schijnt wel van de misdaden van Weidmann op de hoogte "te zijn geweest, maar hem ln geen enkel opzicht geholpen te hebben. HET HUWELIJK VAN KROONPRINS PAUL VAN GRIEKENLAND. De bladen melden, dat het huwelijk tus- schen kroonprins Paul van Griekenland en prinses Frederika van Hannover op 9 Januari met groote plechtigheid in de kathedraal van Athene zal worden geslo ten. AUe leden der koninklijke familie, familieleden van de princes en talrijke buitenlandsche vorstelijke personen zullen daarbij aanwezig zijn. VOOR DINSDAG 14 DECEMBER Hilversum I 1875 M. Kro-uitzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 De Kro-Melodisten én solist 1.00 Gram.-muziek 120 Kro-orkest 2.00 Vrouwenuur 3.05 Modecursus 4.05 Kro- Kamerorkest 4.45 Oram.muz. 5.00 De Kro-Melodisten en solist (om 5.45 Felicita tie-bezoek) 6.40 Esperantocursus 7.00 Berichten 7.15 Middenstandscauserie 7 35 Sporthalfuur 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen 8.15 Kro-Symph. orkest 9.15 Gram.muz. 9.30 Interview 9.50 Kro-orkest en solist 10.30 Berichten ANP 10.40 Juan Marcu's Roemeensch orkest 11.00—12.00 Gram.muz. Hilversum II 301 M Avro-uitzending 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (Gr.pl.) 10.30 Viool en piano 11.00 Huishoudelijke wenken 11.30 Ensemble Otto Hendriks 12.15 Gra mofoonmuziek 1.00 Ensemble Otto Hen driks 1.45 Omroeporkest en solist 2.45 Knipcursus 3.45 Lyra-Trio 4.30 Kin derkoorzang 5.00 Kinderhalfuur 531 Orgelconcert 6.00 Omroeporkest (opn.) - 6.35 Gram.muz. 7.00 Voor de kinderen - 7.05 Avro-Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP Mededeelingen 8.15 Esperanto-uitzending 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein 10.15 Gram.muziek - 10.20 Bridge-cursus 11.00 Berichten ANP Hierna: Avro-Dansorkest 11.4012.00 Veres Lajos' Zigeunerorkest. Drnitwich 1500 M. 11.20 Gram.muz. u 50 MacGibbon-strijkkwartet 12.35 Radiotoo- neel met muziek 12.55 Gram.muziek - I.15 Reportage 1.30 Gram.muz. 220 BBC-Schotsch orkest en soliste 3 20 Or gelspel 3.50 Gram.muz. 4.20 Actueele causerieën 4.35 Gram.muz. 4.50 Arthur Dulay's kwintet en solisten 5.20 Uit Ko penhagen: L. Preii's Ensemble 5.50 Het Walker-Octet 6.20 Berichten 6.45 Cem- balovoordracht 7.05 Joe Loss en zijr Band 7.50 Causerie „Clear thinking" - 8.20 BBC-orkest 9.20 Berichten 9.« Causerie „The Latin Quarter of Paris" 10.00 Cabaretprogramma - 10.40 BBC-Thea. ter-orkest 11.20 Grosvenor House Dans orkest 11.5012.20 Dansmuziek Grpl 1 Radio-Paris 1648 M. 7.50, 8.50 en 1041 Gram.muz. 12.40 Glardino-orkest ei zangvoordracht 3.05 Pianovoordracht - 3.20 en 4.20 Zangvoordracht 5.20 Loc* telli-orkest 8.35 Radiotooneel 10.35- II.50 Parijs' blaaskwintet en solisten. Keulen 456 M. 5.50 Militair orkest 151 Hermann Hagestedt's orkest 11.20 Orkest concert 12.36 Omroepkleinorkest 3K B, von Geezy's orkest 5.20 Pianovoor dracht 6.30 Omroeporkest 7 20 SaarJ brücker Omroeporkest en Stedelijk orkest m. m. v. soliste 8.35 Concert 9.55—1120] Omroepkleinorkest en Omroepdansorkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra-I mofoonmuziek 12.50 Omroepsalonorkest J 1.50—2.20 en 5.20 Gram.muziek 6.50 OmJ roepsalonorkest 7.20 Gram.muz. 82(1 Cabaret 9.05 Omroepsymphonieorkest - 9.35 Operetteconcert 11.0011.20 GramJ muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muz. 12.5T Omroeporkest 1.502,20 Gram.muziek- 5.20 Orgelconcert 6.35 Reportage 1.01 Gram.muz. 8 20 Omroepkleinorkest 8.50 Reportage 9.20 Vervolg concert - 9.40 Radiotooneel 10.3011.20 Gram.murj Deutschlandsender 1571 M. 7.20 Radio- tooneel 7.50 Bevlijnsch Philharmoniscl] orkest en solist 8 35 Berichten, Dagblad! overzicht 8.50 Italiaansche muziek 9 2df Berichten 9.50 Friedemann-kwartet 10.05 Weerbericht 10.20—11.20 B. vo( Geezy's orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF El] DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 14 December. lste Programrpa: lederen dag van 8—tl uur: Avro. Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 8-!| uur: Kro. Ncrv enz. 3e programma: 8 00: Keulen 10351 Parijs Radio -12 05: Londen Reg -1 12.35: Brussel VI. 14.20: Radio PTTl Nord 15.05: Parijs Radio 15.20: Keulenf 16.20: Londen Reg. 17.20Bru ;el Vlj 18 50: Keulen 19 20: Weenen of div. 21.30: Londen Reg. 2220: Berlijn 23 20: diversen. 4e programma: 8 00: Brussel VI. 9 20:1 diversen 10.35: Droitwich 19.50| Londen Reg. 20.20: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. De Meisjesvereeniging „De Heere zal 't groote belangstelling haar In de Ohr. School te Oude-Wetering had de herdenking plaats van het gouden jubi leum der meisjesver. „De Heere zal 't voor zien". Ds. Bos opende deze 50ste jaarverga dering met te laten zingen ps.98 2 en het lezen van Hand. 39 19. Na het uitspreken van het gebed leidde mej. Krijger het on derwerp De armen altijd met U" in, waar na een welkomsttableau vertoond werd. De verslagen van de secretaresse en de penningmeesteresse werden uitgebracht, gevolgd door eenige voordrachten, waarna een overzicht gegeven werd betreffende het 50-jarlg bestaan der vereeniging. Voorts waren er gelukwensehen ingekomen van mevr. Bontje uit Leiden als oud-presi dente, alsmede van de dames G. Kreling en A. v d. Lij. van ds. Brouwer uit Alfen. vroeger predikant te Oude-Wctering. Ge lukwensehen werden uitgebracht door af gevaardigden van den Kcrleeraad, de Man- nenvereeniging, de mcisjesvereen. „Pris- cilla", de jeugdvereen. „De Brandende Kaarsjes", de Jongeiings- en Knapenver- eenigingen, waarna verschillende voor- voorzien" te Oude-Wetering, die onder j gouden jubileum herdacht. drachten volgden, die bijzonder in smaak vielen, zooals „De Hoilandscnj Kaas". Er stonden niet minder dan twin tig punten op het programma. Ook ™jj een herdenkingsgedicht ingekomen 50 vereenigingsjaren van den heer W. Begeer, dat door de presidente werd in gelezen. Ds. Brouwer had bericht, dat j wegens de gladheid van den weg n komen. In de pauze bestond om de kleedingstukken, d-ie dooi' de nu meisjesvereeniging in het afgeloopen J waren vervaardigd, te bezichtigen. Me stuks zullen 32 gezinnen in de Kers verblijd worden. Men kon tevens de cadeaux bezie'11 b bestaande uit een prachtige nieuwe machine en een étui met scharen. 0 lecte bracht f. 33,75 op. een Derc meisjesvereeniging kan7i, hWt -chooncn feestavond terug ZienvffLosteH tiaar gouden feest onder greote wi' r-n?t ling mogen vierenDs. Bos 1 <j0d" laten zingen van en danjegebed. „Dankt nu allen 4-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12