ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 No. 23839 hrnstig spoorwegongeluk Ook o i .i n Nieuwe Eerste NederlandscheN.V. in bchotiand Meer dan 30 slachtoffers HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78 ste Jaargang Italië uit den Volkenbond STADSNIEUWS Dif nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht Vrijzinnigen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend b(j vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.33 per week £.0.18 Franco per post f. 2-35 per maanden <{- portokostenJ (voor binnenland Ï.0JÏ0 pet 3 mnd> De uitbreidingsplannen der Leidsche Duinwater- maatschappij. Katwijk's gemeentebestuur hand haaft zijn bezwaren. Naar aanleiding van de toevoeging van de directie der Leidsche Duinwatermaat schappij aan het artikel in ons Blad van Woensdag j.l„ waarin wij, geheel objec tief, een uiteenzetting gaven van het standpunt van het Katwijksche gemeente bestuur ln zake de uitbreidingsplannen ran genoemde maatschappij welke plan nen naar het oordeel van dit gemeente bestuur ruïneus zijn voor de ontwikkeling der badplaats ontvingen wij aan ons Bureau bezoek van de heeren E. A. van Daalen en D. C. O. Boekhoven, respectieve lijk directeur der gemeentebedrijven en rèoretaris van de gemeente Katwijk. De heeren stelden op den voorgrond, dat het doel van hun komst niet was om ln ons Blad verweer te leveren tegen ver schillende beweringen, vervat in de toevoe- der directie voornoemd. In de eerste plaats niet, omdat het Kat wijksche gemeentebestuur een openbare polemiek in de pers niet bevorderlijk acht aan de zaak zelve en in de tweede plaats det. omdat het ln het tegenovergestelde geval gebruik, casu quo misbruik zou moe ten maken van gegevens, welke aan dit college naar zijn meening als „vertrouwe lijk" zijn verstrekt. Belde standpunten zijn thans uitvoerig het openbaar uiteengezet, aldus het ge meentebestuur, laten wij nu de uitspraak afwachten van de instanties, die tot oor- ieelen bevoegd en geroepen zijn. Wij meenen, dat dit standpunt juist is. De zaak waar hét hier om gaat n.l. dc contraversc van belangen tusschcn de ge- eente Katwijk en de L. D. M„ hangt zóó nauw samen met technische problemen, welke momenteel niet op te lossen zijn, omdat daaraan een diepgaand onderzoek door deskundigen moét voorafgaan, dat het voor den buitenstaander, ook al werkt hij zich zooveel mogelijk in de onderhavige materie in, onmogelijk moet worden geacht tich uit te spreken ten gunste van een van beide partijen. Men kan natuurlijk chau vinistisch redeneeren en zijn sympathie voetstoots schenken aan Leiden of Katwijk. Maar zoo eenvoudig is de kwestie niet. Naar onze overtuiging bestaat er een zóó groote tegenstrijdigheid van belan gen, dat met de verwezenlijking van dit plan der L.D.M. onmogelijk de be langen van BEIDE partijen gediend kunnen zijn. In dit licht beschouwd meenen wij den juisten weg te bewandelen en wij han delen daarmede tevens in den geest van het Katwijksche gemeentebestuur wan- Deer wij hier niet ingaan op de vele bezwa ren. welke dit college koestert tegen de motieven, welke de directie der L.D.M. aan voert ter bestrijding van het Katwijksche standpunt. Bezwaren, welke overigens voor een zeer groot deel, naar ons werd aangetoond, ge baseerd zijn op hetzelfde document als waarop de directie der L.D.M. zich in enkele passages te haren gunste beroept. Voorloopig berust de beslissing over de vele moeilijkheden elders. Leiden en Kat wijk zien met de grootste belangstelling be uiteindelijke uitspraak tegemoet. Officieele mededeeling aan Japan. De kanselier van de Italiaan- sche ambassade te Tokio, heeft hedenochtend op last van zijn regeering een bezoek ge bracht aan het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, om mede te deelen, dat de Italiaansche regeering den secretaris-generaal van den Volkenbond formeel in kennis heelt gesteld met het uittreden van Italië wt den bond. Verzekering dekt de schade! (Speciale G.P.D. berichtgeving). Omtrent het spoorwegongeval bij Cast- iecary, in Schotland men zie onder Buitenl. Gemengd wordt ons nog ge meld Dokters en verpleegsters, bijgestaan door de reddingsploegen van de spoorwegmaat schappij hebben den ganschen nacht en ochtend in een waren sneeuwstorm ge zwoegd bij het licht van magnesium fak kels. om de lijken van de slachtoffers van de ernstigste spoorwegramp, die zich se dert 1922 in Groot Brittannlë heeft voor gedaan op te diepen uit de puinhoopen der twee passagierstreinen. Vanmorgen lag een trieste rij van 32 dooden in de kleine loods van het station Castlecary, het too- ueel van het ongeluk. In den vroegen och tend brak brand uit in de puinhoopen van verbogen staal- en houtspllnters die bijna lü M. hoog lagen in de 4 ingezonken spoorbanen, tot de brandweer uit het na burige dorp Falsirk werd opgeroepen en er in slaagde, na een uur den brand te blus- schen. Doch toen de brand uitbrak, iagen er nog 7 lijken in het wrak en men moest voorkomen, dat de vlammen deze lijken bereikten. Castlecary is een klein plaatsje tusschen Glasgow en Edinburgh, zoowat 20 K M ten O. van Glasgow Toen de sneeuwstorm het hevigst woedde, tegen half vijf gister middag, reed de sneltrein van Edinburgh naar Glasgow met een snelheid van 80 K.M. op den stilstaanden trein, die uit Dundee was gekomen en naar Glasgow op weg was. Tot heden is niet bekend ge maakt waarom deze trein stilstond. De botsing was zóó hevig, dat de 2 rijtuigen van den sneltrein geheel versplinterd wer den, terwijl de 2 achterste rijtuigen van den stilstaanden trein over de locomotief van den sneltrein werden geworpen. De andere rijtuigen van beide treinen werden inééngedrukt. De meeste rijtuigen in beide treinen wa ren van hout. Men is als steeds geneigd aan dit feit het groote aantal slachtoffers toe te schrijven. Méér dan 80 passagiers werden gekwetst, eenigen zóó ernstig, dat voor hun leven wordt gevreesd. Zoodra de botsing zich had voorgedaan, snelde het stations-personeel van Castle cary naar de rampzalige plek. De arbeiders van de naburige steenfabriek volgden. Een schouwspel van de hevigste verwoesting lag voor hen. Het gegil en gekreun der gewonde passagiers vervulde de ijskoude lucht. Dokters, verpleegsters en reddings ploegen der maatschappij werden terstond opgeroepen uit de naburige steden en dor pen. Een extra trein uit Glasgow bracht geneeskundigen bijstand, omnibussen wer den gerequireerd om de gewonden naar de ziekenhuizen te vervoeren. Aanvankelijk waren geen lampen be schikbaar en moesten de dokters en an dere helpers werken ln het licht van vuren die men had gemaakt met de spinters van de verwoeste rijtuigen. Maar tegen middernacht werd al het reddingswerk bij magnesiumtoortsen ge daan. die een diep groen licht wierpen boven het droeve tooneel. De dekmantel van sneeuw, die over het land lag vol tooide dit macabre effect. Eenige lijken uit dc puinhoopen bevrijd waren onher kenbaar verminkt en konden alleen wor den geïdentificeerd door de papieren die er op werden gevonden. Enkele ongeluk- kigen lagen zóó vast in het verwrongen staal geklemd, dat zij meer dood dan le vend konden worden gered, nadat men met steekvlammen het staal had wegge brand. Eén van de geredde passagiers ver klaarde dat hij ln het middelste rijtuig van den trein gezeten had en dat hij zich toen de botsing gebeurde binnen 1 sec. ongeveer 9 meter hoog op de puinhoopen had bevonden. Hij kon zich uit de wrak stukken loswerken en zag dat een van de locomotieven tegen den spoordijk was gevallen. Dikke stralen stoom en kokend water ontsnapten uit den ketel. Alle ciooden met uitzondering van één bevonden zich in de voorste twee rijtuigen van den sneltrein en in de twee achterste van den stilstaanden trein. Alle passagiers van het voorste rijtuig van den sneltrein kwamen om het leven. Een jong meisje in het achterste rijtuig van den sneltrein was ongedeerd gebleven. Zij vertelde, dat een man tegenover haar op het oogenblik der botsing in elkaar zakte en blijkbaar van schrik overleed. De machinist van den sneltrein ontsnapte op wonderlijke wijze aan den dood. Teen hij waarnam, dat stoom, uit de loco motief ontsnapte en dat dit den reddings pogingen hinderde, snelde hij met groot gevaar voor zijn leven naar de locomotief en draaide de stoomkraan af. De lichamen der verongelukte passagiers lagen gedeeltelijk onder de sneeuw bedol ven en hier en daar iagen stukken speel leed en andere Kerstgeschenken, die dé bezitters mee naar huis hadden willen nemen. Hiet tconeel van de ramp was hier en daar rood geklemd door bloed der ver ongelukten en gekwetsten Onder de rasra- giers bevonden zich twee honderd man van een Schct&ch regiment, die met Kerst- vacantie op weg naar huis waren. Zij ver maakten hun medepassagiers met het zin gen van Schotsche liederen toen de botsing olaats had. Drie der soldaten behooren tot de dooden. Het nieuwe Gymnasium. Het programma voor den openingsdag. Zooals wij reeds eerder hebben mede gedeeld, zal het nieuwe Stedelijk Gym nasium aan de Fruinlaan op Zaterdag 8 Januari officieel worden geopend. De dag-lndeeling is.als volgt vastgesteld: 's Morgens om 10 uur vertrekken de leer lingen van het oude Gymnasium aan de Doezastraat en begeven zich in cortège naar het nieuwe schoolgebouw in de Fruinlaan. Om 10.30 uur vindt hier de officieele opening plaats, waarbij tevens de geschen ken van de comité's van leeraren en oud- leeraren, ouders en oud-leerlingen zullen Vvorden aangeboden. Het geschenk van de ouders e'n oud-leerlingen zal bestaan uit een twaalftal symbolische voorstellingen van den Dierenriem., welke in de groote hall zullen worden opgesteld, benevens uit een aantal zeer fraaie afgietsels van antieke stulpturen, reliefplastieken en wandver sieringen. vervaardigd door de Haag- sche Academie voor beeldende Kun sten, welke een plaats zullen vinden in de gangen van het gebouw; dat van de leeraren en oud-leeraren uit een piano ten gebruike bij clubavonden ln de aula, e. d. Het ligt n.l. in de bedoeling in deze ruimte ln den vervolge kleine uitvoeringen en clubavonden te doen houden, welke tot- dusverre wegens plaatsgebrek in het oude gebouw afwisselend bij de ouders der leer lingen aan huis werden gegeven. De burgemeester, de president-curator, prof. dr. F. Muller en, indien Z.E. de uit- noodiglng aanvaardt, de minister van O., K. en W„ prof. Slotemaker de Bruine, zul len bij de officieele opening o.a. het woord voeren, terwijl het Gymnasium-kwartet muzikale medewerking zal verleenen Vervolgens vindt een warme lunch Sits té pbjj. 1 upr; tfet Comité beoogt TMPtkéelhiervan de banden tusschen de oud-leerlingen en hun Gymnasium te hernieuwen en te versterken. 's Namiddags zullen curatoren en leeraren van 3.30 u. tot 4.30 u. recipieeren In het nieuwe Gymnasium, waar tevens voor oud leerlingen. die 's ochtends niet aanwezig konden zijn. gelegenheid zal bestaan om de school te bezichtigen. Door de gelukkige omstandigheid van liet samenvallen der opening met het 6e lustrum van U.S.A.. (vroeger „Nil Volenti- bus Arduum") zal de avond opgeluisterd worden met de door deze vereeniging op te voeren tragedie „Prometheus geboeid" van Aeschylus in de vertaling van P. C. Boutens en onder regie van prof. dr. L. J. van Holk. De décors zijn door de leerlingen zelf ontworpen en vervaardigd, terwijl toepas selijke muziek, eveneens door een der leer lingen gecomponeerd, door een eigen orkestje zal worden uitgevoerd. In verband met deze lustrum-viering zal het bestuur van de Gymnasiasten-Vereeni- ging U.S.A. eveneens des namiddags in het Gymnasium ontvangen: een tentoonstel ling van foto's en curiosa, op het Gym nasium betrekking hebbende, kan daarbij tevens bezichtigd worden. Een deel dier voorwerpen wordt welwillend afgestaan door het Gemeentelijk Archief. De avond wordt besloten met een bal in de Stadsgehoorzaal. HANDELSREGJSTER KAMER VAN XÓ'OFHANDEL. Wijzigingen: J R Bloot en Zonen's Fabrieken N.V.. Galgewater 18. Leiden; handel in en het vervaardigen of doen vervaardigen van levensmiddelen en dranken eng. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf jam- en vruchtenconservenfabriek. De Katwijksche Bijenkorf, Paul Kruger- straat 28, Katwijk aan Zé'e; kruideniers- bedrijf. Vestiging filiaal Trawlerkade C. 34, IJmuiden. L. Nagtcgaal, Gcuwsluischeweg 17. Ai ohen a. d. Rijn; boter-, kaas- en melk handel. Uittredend eigenaar L. Nagtegaal, dd. 8 Dec. 1937. Nieuwe eigenaar O. Nagtegaal, Alphen a. d. Rijn, BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 3«2 - Na 6 uur 2479. 2693 (Ingez. Med.) ds, De vacature C. Hartwigsen. Ds. j. D. van Hof beroepen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft gisteravond in de vaccature van ds. C. Hartwigsen beroepen ds. J. D. van Hof van Delfshaven. Ds. van Hof. die bekend staat als een ernstig prediker werd in 1900 geboren. Zijn eerste gemeente was Wilnis waar hij op 31 Augustus 1924 zijn ambt aanvaardde. In 1928 verwisselde hij deze standplaats met Oud-Beyerland welke gemeente hij diende tot October 1931, toen hij een beroep aannam naar zijn tegenwoordige gemeente, Delfshaven Ds. van Hof. die reeds op zeer jeugdigen leeftijd tot de evangelie-bediening werd toe gelaten. heeft steeds In zijn prediking het licht laten vallen op den vollen rijkdom, die er is in Jezus Christus. NED. CHR. REISVER. AFD. LEIDEN HULDIGT HAAR VOORZITTER. Gisteravond heeft de afdeeling Leiden der Ned. Chr. Reisvereenlging een leden vergadering gehouden ln „Oiid-Hortus- zicht". De bijeenkomst, die beleed was ter be spreking van den beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering, welke op 8 Jan. as. In Amsterdam gehouden zal worden, werd ge opend met het zingen van Gez. 83 1 en 2 en gebed, waarna de voorzitter der afdee ling. de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke welkomstwoorden tot de aanwezigen richtte. Met het voorlezen der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd wer den goedgekeurd, werd een aanvang ge maakt met het afwerken der agenda, waaraan door den vice-voorzitter, den heer G. J. Visser, een nieuw punt Werd toege voegd, n.l. een gelukwensch voor den voorzitter, die 10 jaar lid van het bestuur was geweest. Namens bestuur en leden bracht spr. den jubilaris hartelijk dank voor alles wat hij in die jaren. 2 jaar als tweede voorzitter, de latere jaren in zijn tegenwoordige func tie. voor de vereeniging geweest is en schetste in welgekozen woorden de stuw kracht die van hem uitging en den onver droten arbeid door hem in het belang der vereeniging verricht. Met den wensch. dat het hem vergund moge zijn deze plaats nog vele jaren te bekleeden. bood spr. een blijvend aandenken aan. Een driewerf hoera onderstreepte deze woorden en getuigde van aller instemming. Nadat de voorzitter dank gebracht had voor deze onverwachte hulde, kwam de beschrijvingsbrief voor de alg. vergade ring ter tafel. Verschillende punten gingen vlug onder den hamer door. terwijl over enkele een levendige discussie werd ge voerd. Tot. afgevaardigde naar de alg. vergade ring werden de heeren G. J. Visser en Joh. Vooys gekozen. Met de rondvraag was het huishoudelijk gedeelte afgeloopen en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarna de ver gadering met dankzegging werd gesloten. NED. BOND VAN VER. VAN OUD-LEER LINGEN DER TUINBOUWCURSUSSEN. Maandelijksche bijeenkomst. Gisteravond hield bovengenoemde af deeling liaar gewone maandelijksche bij eenkomst, welke gezien de slechte weers omstandigheden, zeer goed bezocht was. Na opening werden 4 nieuwe leden aan genomen. Besloten werd een bronzen me daille ter beschikking te stellen voor de vrije prijsvraag, welke de bond heeft uit geschreven. Daarna werden door den secr. den heer Wittenaar met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt, behaald met den Kweekwedstrijd van Chrysanthen. waarvan de heer Smit den lsten prijs won met de wisselmedaille. 2e prijs A. Lagen dijk, 3e prijs den Huider, 4e prijs Lanjauw, 5e prs v. d. Berg. Een waag n.l. hoe of men Amaryllis (Hipplastrum) kou leveren voor f. 0.50 per bloeibare bol, werd toegelicht door den heer Kromdijk. die vertelde zelf al eens van deze bollen gekocht te hekben, doch ondervond, dat deze niet de eigen lijke Hipplastrum liybr. zijn doch 'n ander ras. Deze zijn afkomstig van zaad uit Hol land, dat naar Indië werd gezonden en aldaar op de hellingen van de Merapi in 1'/: jaar een bloeibare 'col teelt, welke veel gemakkelijker als kamerplant en kasplant in bloei is te krijgen. De bloem is echter niet zoo mooi als die van de Hoilandsche cultuur, hetwelk dcor meerdere leden werd beaamd. De heer A. Lagendijk hield een causerie over winter bloeiende begonia's. Op de hem ejgeh dichterüjjje Wijze besprak hij de ver- BINNENLAND. Tweede Kamer critiseert het beleid van Minister Slotemaker de Bruine. (6e Blad). Het rijtijdenbesluit zal bqgin 1938 afge kondigd worden. (3e Blad). De verbetering der tertiaire wegen zal vele jaren duren. (Binnenland, 4e Blad). Te Amsterdam is in den ouderdom van 51 jaar overleden jhr. mr. L. H. van Len„ nep, kamerheer in buiteng. dienst van H. M. de Koningin. (Laatste Belichten, le Blad). BUITENLAND. Delbos op weg naar Belgrado. (Buitenland, le Blad). Was een aanslag op Delbos te Fraag voor bereid? (Buitenland, le Blad). Hevige strijd om Nanking. (4e Blad). Ernstig spoorwegongeval in Schotland eischt meer dan 30 dooden. (le Blad en Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. In ons land, althans in het Oosten, zal het weer opklaren, doch bij den luchttoevoer uit het vorstgebied zal de temperatuur in het Oosten om het vriespunt blij ven met lichte vorst in den nacht. Waar anderen zich organiseren, mogen wij, vrijzinnigen, niet achterblijven! Versterkt de vooruitstrevende midden groep, welke de democratie wil hand haven en uitbouwen, krachtig stelling kiest tegen alle uitersten en streeft naar samenwerking en verdraagzaamheid. Sluit U aan bij de Vrijzinnig Democratische Bond I I BON ove[ de Vrt)l 1 Zend nü| ko...loO. broct 6 Dein- Bond. - 7 Noam i 2657 (Ingez. Med.) schillende soorten rassen-typen, de her komst. zaaien, stekken enz. De handels-, liefhebbers- en botanische soorten, zoowel voor tuin. warme als koude kas als kamer planten passeerden de revue, waarbij bla, deren en eenige bloemen van deze bijzon der mooie planten werden getoond. Naar aanleiding van een en ander werden, nog eenige vragen gesteld, waaruit een aangename en leerzame discussie ontstond. De voorzitter sloot deze bijeenkomst met een woord van dank voor de groote op komst en wenschte de leden op deze laat ste vergadering in het jaar een goed uit, einde en tot weerziens in het volgende jaar toe.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1