De eerste sneeuw Sneeuwstorm boven Oost- Zuid-Nederland en VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 No. 23838 STADSNIEUWS Luchtaanvallen! HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN) De Japansche troepen zijn Nanking binnen gedrongen Anderhalve meter sneeuw in Twente Wegverkeer ernstig gestagneerd Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: Alle K.N. V.B.-wedstrijden afgelast LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets., porto te, te talen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post t. 2:35 per 3maanden -f.portokosten. (voor binnenland f.O.SO pee 3 nmdj. VEREENIGING „BELLAMY" Rede van den heer C. Oderkerk. De afd. Leiden van de Int. Ver. „Bellamy" hield gisteravond een bijeenkomst in het Üutsgebouw, waarbij de heer C. Oderkerk alt Velzen met veel overtuiging sprak over het onderwerp: „Waarom als Christen Bel- lamyaan?" Spr. werd ingeleid door den voorzitter der Leidsche afdeeling, den heer Arnold. De heer Oderkerk wees er op, dat de jrondslag onzer tegenwoordige maatschappij gelet op de ontwikkeling van het nog steeds heerschende winstsysteem, lijnrecht in strijd is met Gods Wezen en Gods wil! Vele Christenen zeggen: „de economische ellende is ontstaan door de zonde". Maar door wélke zonde? Deze economi- xhe ellende, die tevens weer tal van andere diende het aanzijn geeft, blijft bestaan. De economische grondslag onzer maat schappij deugt nigt meer en moet dan ook reranderen! Het Met willen komen uit het systeem van concurrentie (een systeem van Konomische en straks ook feitelijke broe dermoord!» tot de verwerkelijking eener aniverseele coöperatie, dus van „broeder schap in practijk" dat is één der groot ste zonden van onzen tijd! En wij, Christenen, zijn voor de reeds sanwezige en de nog komende ellende, mede aansprakelijk, als wij er niet tegen getui gen en als wij niet medewerken aan het zaken van practische wegen tot het komen lit den ongoddelijken, economischen chaos! Bellamy toont, als instrument in Gods hand, den uitweg uit de wereldcrisis, waar in wij leven en waaronder wij zuchten. In „het Koninkrijk Gods" ligt Jezus' pro gramma en de materieele zijde van dit koninkrijk vindt men belichaamd in het systeem, dat Ed. Bellamy heeft ontvouwd. Het tegenwoordige winst- en concurren- Scsysteem is bezig zichzelf te dooden. Het heeft afgedaan: het is bij de tegenwoordige «ntwikkeling der dingen onlogisch en het- |een onlogisch is, kan niet meer geacht torden te zijn het ideaal van een Christen, die immers dienaar wil zijn van een God, Die recht en logisch is, „in al Zijn weg en terk." De heer Arnold dankte den heer Oderkerk voor zijn betoog. Na de pauze beantwoordde de heer Oder kerk diverse schriftelijke vragen, waarbij hij de gelegenheid vond de practische verwe- icnlijking van het Bellamy-ideaal nader toe te lichten. SPAART DE VOGELS Een dierenvriend vestigt onze aandacht op het feit, dat na den sneeuwval in den Leidschen Hout en mogelijk ook in andere Plantsoenen druk jacht wordt gemaakt op vogels, waartoe gebruik wordt gemaakt van lijmstokken. Weliswaar verricht de politie ir gedurig surveillancediensten, doch het verdient niettemin aanbeveling, dat ook het publiek ten deze een waakzaam oog in het zeil houdt en ertoe medewerkt om te voorkomen, dat tal van kleine zang- en •ervogels in kooien worden opgesloten. Foto v. Vliet. J? Nadat het gisteren den geheelen dag al had gedreigd, af en toe viel er zelfs al een enkel vlokje, is het gisteravond werkelijk gaan sneeuwen. En al zijn er hier dan geen tientallen centimeters gevallen, zooals in het Oosten van ons land, toch is ons wet reidje even wit geweest. Het vachtje dat gisteravond al spoedig over stad en omgeving lag uitgespreid, was mede door de temperatuur, die juist iets onder het vriespunt bleef, oorzaak dat vele wegen en in de stad speciaal de bruggen dansvloerneigingen begonnen te vertoo- nen. Ongelukken van eenige beteekenis zijn hierdoor, voor zoover wij hebben kun nen nagaan, niet veroorzaakt. De Gemeentereiniging beperkte het strooien van zand, waarmede reeds spoedig werd begonnen, tot de gevaarlijkste punten. Met korte en langere pauzen heeft het den geheelen nacht zachtjes door ge sneeuwd met het gevolg, dat het dunne kleedje van gisteravond hedenmorgen tot een anderhalf centimeter laagje was aan gegroeid. Een oogenblik nog leek het er op, dat ook wij een fiksch pak sneeuw zou den krijgen, doch al spoedig brak de zon door en deed alle plannen, die de jeugd vanmorgen bij het naar schoolgaan maak te in het water vallen. Heel even, was het een genot om door onze witte door een heerlijk winterzonne tje beschenen stad te wandelen. Van dat moment maakte onze fotograaf gebruik om op den Zoeterwoudschen Singel bij het Plantsoen en op de Kamerlingh Onneslaan een plaatje te maken. Zooals gezegd was de tijd dien men van de winterpracht kon genieten slechts kort, al spoedig waren pleinen en straten in een viezen modderpoel herschapen en behoorde deze winterouverture weep tot het verle den, tenminste voor wat hét aangename deel betreft De Japansche troepen hebben omstreeks vijf uur hedenmiddag: (pl. tijd) de Kwanghoea-poort geforceerd, zij zijn de straten van Nanking binnengedrongen en op het oogenblik woeden straatge vechten. Het schijnt, dat andere Japan sche troepen de stad zijn binnen gedrongen door een bres in den Noord-Oostelijken buitenmuur langs den purperen heuvel, ter wijl ook afdeelingen zijn binnen gedrongen door de Taiping-poort. De Japansche troepen rukken langzaam op. Beschermt tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk ais ieder zeH daadwer kelijk meehelpt. Foto Van Vliet. Een sneeuwstorm van groote hevig heid heeft gistermiddag en -avond bo- ien het Oosten en Zuiden van ons land Eewoed. Door den sterken Noordenwind *erd de sneeuw op talrijke plaatsen tot hoote hoogten opgejaagd, waardoor het inkeer zoo niet geheel gestremd, dan 'eeh ernstig gehinderd werd. Door glad heid en slecht uitzicht, was het boven- tien op de groote verkeerswegen levens- tnaarlijk. - verschillende plaatsen in Drente, kente, Zuid-Oost Gelderland, Oost-Bra- izlt Beheel Limburg, ontvingen wij he men over den sneeuwval. Oostelijk Twente werd het verkeer "■^chen diverse plaatsen grootendeels ,Bt'emd. Hier en daar lag de sneeuw "terlujven gieter hoog! Daar de laatste jaren verschillende lo kaalspoorwegen zijn opgeheven zijn tal van plaatsen o.m. in het grootste deel van den Gelderschen Achterhoek geheel op autobus- verkeer aangewezen. De betrokken ondernemingen deden alle mogelijke moeite om het verkeer gaande te houden en hoewel de bussen zeer onregel matig en met groote vertragingen reden en dikwijls bleven steken, behoefden zij toch geen enkelen dienst te staken. De dienst van de Geldersche Tram van Enschedé op Winterswijk en Doetinchem kon tot laat in den middag intact worden 'gehouden, doordat de maatschappij het heele traject met zout en zand had be strooid. Na vijf uur was de sneeuwval zoo groot geworden, dat de omtrekken van den weg op sommige plaatsen moeilijk te onder scheiden waren. Desondanks is het verkeer gehandhaafd. Op verschillende plaatsen zijn auto's van den weg gegleden, maar ernstige ongelukken zijn tot dusver uitgebleven. Zes auto's in de sloot. In midden-Drente waren de wegen door gladheid en sneeuw onberijdbaar. In een bocht van den verkeersweg Beilen- Assen zaten gistermiddag omstreeks vier uur twee personenauto's en een vrachtwagen in de sloot. Terwijl men bezig was de voertuigen weer op den weg te sleeden, strandden op het zelfde punt nog egn perkena>jto en een vrachtauto. Kort daarop reed een zware truck met trailer van den vrachtdienst GroningenMaastricht op een kraanwagen, waarmede men bezig was de auto's op den weg te brengen, in. De monteurs van den kraanwagen konden zich slechts met moeite redden. Ook de truck met trailer reed, na dwars over den weg te zijn gegleden, aan de andere zijde in de sloot. In twee uur tijds waren dat zes slacht offers van de gladheid. Het verkeer over den weg was door de verongelukte wagens ech ter nog niet gestremd: rijks- en gemeente politie regelden het verkeer tusschen de auto's door. Ernstige persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgevallen. Oude vrouw overreden. Gisteravond is de 70-jarige mej. Pelt, die voorover tegen de sneeuwjacht in op den Boschdijk te Eindhoven liep, komen te vallen en onder een passeerende personen auto geraakt. De wagen werd bestuurd door mevr. V. uit Eindhoven. Zij remde uit alle macht, doch de auto gleed over de oude vrouw heen. Voorbijgangers haalden de vrouw onder de auto vandaan. Met een schedelfractuur en eenige verwondingen aan armen en beenen werd zij naar het Binnengasthuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Elders in het land. In Limburg en Brabant werd het verkeer op de groote wegen geheel stilgelegd. Op verschillende plaatsen lag de sneeuw 50 c.M. dik. Ook het treinverkeer in Limburg onder vond belangrijke vertraging. In de Betuwe moest het rijdend verkeer eveneens geheel stopgezet worden. Slechts op de hoofdwegen, waar men met sneeuw ploegen werkte, kon men het verkeer, dat uiterst langzaam vorderde, gaande houden. Ook do omgeving van Arnhem heeft ern- stigen overlast van den vroegen winter on dervonden. Weliswaar wist men de autobus diensten. waarop ook deze streek hoofd- zakejjjk is aangewezen, ga^njje te lioujjep. doch vertragingen van een uur en meer waren geen uitzondering. Ongelukken in de Graafschap. In Zutphen en de Graafschap viel even eens zeer veel sneeuw. In Voorst is een doodelijk verkeers ongeluk geschied tengevolge van de gladheid van den weg en het slechte zicht door de sneeuwjachten. Op den weg naar Apeldoorn moest de automo bilist Prins uit Apeldoorn een met paard bespannen vrachtwagen van den vrachtrijder Bruil uit Eefde, die hem tegemoet kwam, passeeren. Door de sneeuwjacht zag de autobestuurder den wagen te laat en remde. Door de glad heid slipte de auto naar links, waarop hij den vrachtwagen aan den linker kant voorbij reed. Aan dien kant liep de zoon van den vrachtrijder. Hij werd tegen den grond geslingerd en met ernstige verwondingen naar het alge meen ziekenhuis te Zutphen vervoerd, waar hij vannacht is overleden. Ben 6-jarig jongetje te Ruurio slipte met zijn fiets en brak een been. Op een spoorwegovergang te Eefde slipte een personenauto. De wagen kwam met een wiel tusschen de rails terecht- en zat muurvast Na veel moeite werd de wagen vrijgemaakt. Om ongelukken te voorkomen, waar schuwde de overwegwaohter de stations te Zutphen en Gorssel, waar de treinen wer den opgehouden tot de auto weer op den weg stond. Een juffrouw, die te Vorden cp den rijks weg uitgleed, viel voor een juist passee rende auto. De bestuurder remde krachtig, en schoof de sneeuw voor rich uit op een hoop. waarin de juffrouw kwam te liggen Toen zij uit haar sneeuwbed te voorschijn was gehaald, Week dajt zij geen letsel had bekomen. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het Oslo-verdrag. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Hevige sneeuwval in het Oosten van ons land. le Blad) BUITENLAND. De Japanners beweren Nanking te rijn bin nengedrongen. (4e en le Blad). Delbos te Boekarest. (Buitenland, 4e Blad). Italië treedt vrijwgl zeker uit den Volken bond. (4e Blad). Bekentenis van een massa-moordenaar in Frankrijk. (Buitenl. Gemengd, 4e Blad). Motie van vertrouwen voor de Belgische regeering in den Senaat. (Buitenland, 4e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Bij opklaring in den nacht is lichte vorst waarschijnlijk en matige vorst mogelijk. De toene mende wind en de bewolking zullen echter overdag de vorst temperen en althans in het Westen dooi brengen. Alle voor Zondag a.s. vastge stelde competitie-wedstrijden zijn door het bestuur van den Kon. Ned. Voetbalbond afge last in verband met de slechte terrein- en weersomstandig heden. OOK KORFBALWEDSTRIJDEN AFGELAST. Ook het bestuur van den Neder- landschen Korfbalbond deelt mede, dat alle voor Zondag- vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. NAT. BOND „HET MOBILISATIEKRUIS". Vergadering der afdeeling Leiden e.o. Gisteravond kwamen leden van deze vereeniging in algemeene vergadering bijeen in hotel „Den Burcht". Na uitvoerige besprekingen en een en thousiaste uiteenzetting van het eerelid, den heer D. ten Cate Brouwer, werd een be stuursverkiezing gehouden, daar vele leden ervan waren vertrokken of om andere rede nen waren afgetreden. Uit de met algemeene stemmen gekozenen werd na onderling overleg als voorzitter ge kozen mr. F. H. v. d. Tas. als secretaris de heer L. Questroo. Nieuwe Rijn 51. telef. 1414, als 2e secr. de heer D. Blotkamp, als pen ningmeester de heer C. Schout. Plantsoen 61. tel. 2883, en als leden de heeren: W. Weijers, Th. W. Zouteriks, H. M. Verhulst, J. A. Paulides, allen alhier en A. v. Breda, te Oegstgeest. De heer ten Cate Brouwer dankte den scheidenden voorzitter en de overige aftre dende bestuursleden voor hun arbeid, waar na het afgetreden bestuur bij monde van mr. Nord Thomson de loopende zaken in een huishoudelijke bijeenkomst overdroeg aan het nieuwe bestuur, dat door energiek aan pakken de afdeeling Leiden tot grooten bloei hoopt te brengep.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1