BINNENLAND Hore-Belisha, zijn tempo en zijn temperament LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 December 1937 Derde Blad No. 23835 De sluiting van spoorweg stations en -halten. Spellingwijziging op dit oogenblik onverantwoordelijk. Spanjaarden in bewaring gesteld. Circa achttienhonderd genaturaliseerden in 1937. Verjonging van het leger LAND- EN TUINBOUW Gratis „Anti-Saneering". Opheffing van de consumptïemelkregeling. Naar wij vernemen zullen o. m. de spoorwegstations Zoetermeer-Zegwaard Zevenhuizen-Moerkapelle, Zwammer- dam en Nootdorp Noord en Oost in gaande 15 Mei 1938 voor het reizigers verkeer worden gesloten. Adres tfcr Vereenigingen van Leeraren. De .samenwerkende vereenigingen van lieraren bij het V. H. en M. O. hebben een lidres gezonden aan de Tweede Kamer, dat 1^1 reeds aan den minister van Onderwijs, Ik. en W. hebben gezonden, waarin zij haar lierontrusting -uitspreken omtrent de voor nemens van den minister met betrekking |iot de schrijfwijze der Nederlandsche taal. De organisaties zijn er diep van over- Ituigd dat spellingwijziging op dit oogen- Ibiik onverantwoordelijk moet worden ge licht: le. Niemand wenscht de spelling De Vries |cn Te Winkel terug. Zelfs de vereeniging |:»r „Orde en Eenheid" spreekt voortdu rend van een tijdelijken terugkeer tot de I relling van De Vries en Te Winkel. Daar in zou een veelzijdig samengestelde com- 11Jssie opnieuw met een onderzoek naar Iweenvoudiging moeten beginnen. terugkeer tot een conservatiever |iysteem zou groote sommen gemeenschaps- I reld kosten bij schadeloosstelling der uit levers, terwijl overigens voor cultureele heleinden thans geen geld beschikbaar |bn worden gesteld. 3e. Enkele lichtingen leerlingen zuilen |iimmer in de gelegenheid zijn de ingewik- lelde buigingsvoorschriften van De Vries I in Te Winkel te leeren. Immers sinds 1930 fcekase minister Terpstra) worden op zoo |joed als geen scholen meer buigingsuit- Lingen bij zaaknamen onderwezen, die nu, 111 zeven jaar, in eere zouden worden her- iteld. Deze toestand zou de regeering tot de |r,oreele verplichting leiden nieuwe gelden revoteeren voor aanvullingsonderwijs, op- I dat deze achtergestelde generaties alsnog I in de gelegenheid worden gesteld het te- I lort aan kennis van flexievoorschriften |sm te vullen. Om deze redenen dringen de organisa ties van leeraren er bij den minister met Ice grootst mogelijke klem op aan: le. de spelltog-1934, die bij het onderwijs I r.lle instemming vond en die gunstige re- uitaten opleverde (getuige o.m. het ver- I slag van de subcommissie voor Neder- I andsch bij het extraneus-examen H. B. S. 11937volledig en algemeen te herstellen. I It. door invoering dezer spelling in re- I reeringsstukken de snelle doorwerking er I un te bevorderen. Immers, gaat de re- 1 nering over tot Invoering der spelling- I l'ffi, dan zal de pers spoedig tot de nieuwe J drijfwijze overgaan, die nu reeds alge- aen in de kinderrubrieken wordt toege- I fto In afwachting van overbrenging naar een gezamenlijke verblijfplaats. De regeeringspersdienst meldt ten ver- Ivoige op de medeaeeling van gisteren be- Itreliende de ontvluchting van een aantal Ito te lande geïnterneerde Spanjaarden, ■lat, met het oog op de onzekerheid, die |Mde daardoor aan den dag is getreden |'«i aanzien van de overgebleven Span- harden, de regeering besloten heeft, deze a verzekerde bewaring te houden tot van I t bewind van generaal Franco bevesti- lïng zal zijn ontvangen, dat de gevluchte I Spanjaarden, die hun aan de Ned. regee- I rag gegeven woord hebben gebroken, bij I (inkomst in het onder dat bewind staande I (cel van Spanje naar Nederland zullen I'orden teruggezonden. I De betrokken Spanjaarden zijn in de Plaats, waar zij vertoefden, in politiebewa- |ró? gesteld in afwachting van overbren- naar een gezamenlijke verblijfplaats. ..De Tel." meldt, dat ook Spanjaarden uit Den Haag verdwenen zijn. In totaal zijn I,r vijftien gevlucht. benoeming directeuren der CObPERATIEVE VEREENIGING „CENTRAAL BEHEER". De gisteren te Amsterdam gehouden bui tgewone algemeene ledenvergadering 'an de coöperatieve vereeniging „Centraal «heer" heeft met ingang van 1 Januari 1tot directeuren benoemd de heeren mr. 1 Hage, jhr. mr.. P. A. van' Holthe tot ««ten, mr. B. A. van Schaik, en W. P. A. ;an Voorst van Beest, thans plaatsvervan- Sfnde directeuren dezer vereeniging. Deze benoeming houdt verband met het :f't, dat de directeuren, de heeren mr. J. C. van Meerwijk en H. J. Bayer op 1 'annari, resp op 1 Juli zullen aftreden en 0 dog steeds een vacature bestaat. Mr. G. VISSERING ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen, is mr. G. Vissering, "«-president der Nederlandsche Bank, al I "digen tijd zoo ernstig ziek, dat er, mede 1 "toband met zijn leeftijd reden bestaat I ongerustheid. De patiënt wordt te ®en huize verpleegd. „Tel." Onderscheid naar ras of godsdienst kent onze wetgeving niet. Politieke activiteit en vreemdelingen. De Minister van Justitie schrijft in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake naturalisatie-ontwerpen be treffende een groot aantal personen: Versterking van de departementale be zetting heeft gereede afdoening van een belangrijk aantal naturalisatie-aanvragen In de hand gewerkt. Er zijn: thans betrekkelijk weinig onaf gedane zaken uit oudere perioden aan hangig. Ruw geschat zullen er nog wel een paar duizend verzoekschriften uit de laatste jaren in behandeling zijn. De mogelijkheid schijnt niet geheel uit gesloten. dat het staatsblad van het Jaar 1937 de namen van om en bij de achttien honderd genaturaliseerden zal vermelden. Bij de beoordeeling van de vraag, of een bepaalde naturalisatie met het oog op den toestand der arbeidsmarkt wel gewenscht is, wordt geval voor geval bezien, terwijl de duur van het verblijf in Nederland daar bij mede in aanmerking wordt genomen. Onderscheid naar ras of godsdienst kent de Nederlandsche wetgeving niet. Reeds daarom is er geen aanleiding bij het ver- leenen van het Nederlanderschap de Jood- sche bevolkingsgroep afzonderlijk te classi- ficeeren. Dat het overigens betrekkelijk geringe .aantal voorgedragenen van Joodsche af komst, wier aanvragen aan volkomen dezelfde normen worden getoetst als alle andere, verdeeldheid zou bevorderen, is een opvattifig, die alleen past in een eenheids- constructie, waarin dê verdeeldheid kenne lijk van te voren is Ingeschakeld. Wat betreft de door verscheidene leden in het verslag gememoreerde werkloosheid van onderwijzend personeel hier te lande, wil het voorkomen, dat deze door natura lisatie van de voorgedragen personen die allen of nagenoeg allen reeds bij het on derwijs werkzaam zijn, weinig of niet zal worden beïnvloed. Intusschen ontmoet het geen bezwaar, ofschoon zulks tot dusver niet gebruikelijk is geweest, voortaan nopens ter naturalisatie voor te dragen onderwijzend personeel ook het gevoelen van den minister van sociale zaken te vra gen, indien omstandigheden hiertoe aan leiding mochten geven. De opmerking van verscheidene leden betreffende het door een aantal verzoekers bekleeóen van functies bij Nederlandsche burgerwachten is ter kennis van den mi nister van binnenlandsche zaken gebracht. Naar in antwooord hierop werd mede gedeeld. maakt de aangelegenheid voor ge noemden bewindsman een punt van over weging uit bij de vóctfberelding van de voorschriften ter uitvoering van de wet op de weerkorpsen. De minister wil naar aanleiding van in dit verband gemaakte opmerkingen wel mededeelen. dat deelneming van vreemdelingen aan politieke activiteit on toelaatbaar moet worden geacht. Strenge handhaving van dit standpunt acht hij zoozeer geboden, dat in het ver volg, wellicht nog scherper dan in het ver leden. ook uit beschikkingen op aanvragen tot naturalisatie zal blijken, dat zoodanige voortijdige belangstelling niet wordt aan gemerkt als een goede voorbereiding voor het Nederlandsche staatsburgerschap. INDISCHE BELASTINGEN. De kwestie der winstbelasting. De minister van Koloniën merkt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake een suppletoire Indische begrooting voor 1937, het volgende op: Uit het verband, waarin de in het voor- Ioopig verslag met betrekking tot het ta rief der vennootschapsbelasting aange haalde uitspraken van de Indische regee ring werden gedaan, blijkt, dat deze be doeld waren ais motiveering, waarom thans een verlaging van die belasting niet urgent te achten was. Die uitspraken kun nen daarom bezwaarlijk worden opgevat ais blijk van instemming met den door het voorstel-Thamrin c.s. beoogden maatregel, om ook in de toekomst aan een mogelijke verlaging van de winstbelasting den pas af te snijden. Talrijke andere uitspraken wijzen trouwens in dezelfde richting. Hier op toch zou de insmelting der 100 opcen ten m het grondtarief feitelijk neerkomen. Met het standpunt der Indische regee ring dat de tegenwoordige omstandighe den zich verzetten zoowel tegen een in smelting der opcenten als tegen eetuge positieve toezegging tot spoedige verla ging der vennootschapsbelasting, kan de minister zich zeer wel vereenigen. Wegens het geheel verschillend karakter dier be lastingen is er naar zijn meening overi gens geen reden om den maatregel welke in 1935 ten aanzien van de inkomstenbe lasting werd genomen, thans ook op de winstbelasting toe te passen De minister verklaart zich gaarne be reid bij de Indische regeering Inlichtingen in te winnen nopens hetgeen gedaan is of zou kunnen worden ten aanzien van de te hoose inhoudingen voor loonbelas ting bij de strootjes-industrie. VERBINDENDVERKLARIN G OOLL. ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Verzoek van den bedrijfsraad voor het chemisch bedrijf. De' minister van Economische Zaken deelt mede, dat door den bedrijfsraad voor het chemigrafische bedrijf is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van be palingen van de collectieve arbeidsover eenkomst voor het chemigrafisch bedrijf, afgesloten tusschen de vereeniging van Nederlandsche chemigrafische inrichtingen eenerzijds en den Nederlandsche Litho-, Foto- en Chemischen Bond. den Nederl. R.-K. Grafischen Bond en den Ned. Chr. Grafischen Bond anderzijds. Onze Londensche correspondent schrijft: Minister Hore-Belisha is de man van den dag in Engeland. De positie is niet onge woon voor hem. Hij is het vaak geweest ten tijde van zijn leiding van het ministerie van Vervoer. Toen hij daar chef werd, be gon men in het land gauw te beseffen dat hij de grootste aanpakker was in de re geering. Hij houdt"van vaart en hij begon naarstig de middelen te beramen en toe te passen die tegelijkertijd de vaart en de veiligheid van het verkeer moesten dienen. Hij legde beperking van individueele snel heid in het verkeer op teneinde het alge meene tempo te verhaasten. Hij veranderde het aangezicht van Londen en andere steden met zijn „Belisha-bakens" voor voetgangerspaden over de rijwegen, met waarschuwingsstrepen en -letters op het asfalt, met kleurrijke lichtsignalen. Hij had er slag van het publiek voor zich in te nemen en het gevoel te geven dat het deelgenoot was in al zijn verkeersmaatre gelen. Bij elke introductie van een van zijn vele nieuwigheden was hij tegenwoordig, compleet met tevoren gewaarschuwde ver slaggevers en persfotografen. De minister van Vervoer was altijd in de krant, als eerste die een nieuwe oversteekplaats voor voetgangers betrad, als eerste die een nieuwen oranjekleurigen glazen bol op zijn ijzeren paal plaatste en zoo het bestaan gaf aan een nieuw baken. Hij maakte de bevolking verkeersbewust als nooit tevoren en gaf haar hoofd voor hoofd een code van den weg ten geschenke. Verkeer, vaart en veiligheid waren 's minis, ters zorg en zijn publiciteitsmethoden be werkten dat iedereen tot in bijzonderheden od de hoogte was van de wijze waarop de Minister zijn taak opvatte en uitvoerde. Dit was een openbare dienst en een dienst van den weg de Minister timmerde aan den weg zooals nooit een minister het had gedaan: en hij had niet alleen veel bekijks maar ook veel medewerking en sympathie. Toen deze levendige en roerige bewinds man benoemd werd tot minister van oorlog besefte men terstond dat er nieuw leven zou komen in dit zwaar-bedaarde en wat geheimzinnig departement. De persoon van het nieuwe hoofd een hoofd vol denk beelden was er borg voor. Zijn geest en zijn temperament openhaarden er zich al gauw in de campagne voor de recrutee- ring die veel opgewekter werd gevoerd dan ten tijde van zijn voorganger In de zes maanden van zijn nieuw mi nisterschap heeft hij het dragen van 's Ko- nings rok. met hoogere soldij, betere klee ding, lekkerder voedsel en gunstiger voor uitzichten zoowel in den legerdienst als na den legerdienst, veel aantrekkelijker ge maakt. In 'n oogenblik van aberratie heeft hij den jongen mannen die voor „den shil ling van den Koning" wilden teekenen zelfs 41 valsche tanden beloofd voor 't geval hun gebitten om herstel schreeuwden. Dat zal wel doelbewuste aberratie zijn geweest, ten einde de pers een goede gelegenheid te ge ven weer een copy te maken uit Hore-Be lisha en hem en zijn recruteering voortaan te plaatsen in de openbare belangstelling. Maar nimmer heeft de Minister zoo van zich doen spreken als thans met zijn be noemingen voor den legerraad, die overi gens overal behalve in de clubs van oud- officieren in Pall Mall en St. James' Street met bijval zijn begroet. De legerraad be staat uit tien leden, zes burgerlijke of poli tieke en vier militaire. Hij is verantwoorde lijk voor alle legerzaken en voor dat deel van de weermacht dat aan het leger is op gedragen. De minister van Oorlog Is er voorzitter van en eindbeslissingen berusten uiteraard bij hem. De twee voornaamste leden zijn overigens het permanente hoofd van het oorlogsdepartement overeenko mend met onzen Directeur-Generaal en de chef van den generalen rijksstaf. Drie van de vier militaire leden van den raad, o. w. de chef en de souschef van den generalen staf, zijn vervangen door opper- officieren die tien of twaalf jaar jonger ziin. Veldmaarschalk Sir Cyril Deverell, die 63 jaar oud is en nog twee jaarverwij- derd van den pensioenleeftijd, is vervan gen door den 51-jarigen generaal-majoor Lord Gort. De Minister heeft met deze be noemingen de aanspraken van de jeugd, of de betrekkelijke jeugd, erkend. Hij heeft met de traditie die zeker in de hoogere iegerrangen alleen bevorderingen naar an ciënniteit toeliet gebroken. Het leger is naar zijn aard altijd wat conservatief en traditie is er in hooge eere. Vandaar dat de Jongste maatregel van Hore-Belisha zooveel opzien heeft gebaard. Hij heeft te vens veel hoop en instemming gewekt on der de hoofd- en subalterne officieren om dat de conclusie wordt getrokken dat be vordering in de toekomst sneller zal gaan en hoogere sporten van den legeriadder op jeugdiger leeftijd kunnen worden bereikt. Men mag aannemen dat het Kabinet reeds eenigen tijd geleden tot de overtui ging ls gekomen dat het leger verjongd, gemoderniseerd en georganiseerd moest worden en dat het met het oog op die eischen aan niemand beter den post van minister van Oorlog kon toevertrouwen dan aan den doortastenden Hore-Belisha. Deze Minister ls zelf pas 43 jaar en men kon van hem verwachten dat hij zich de medewerking zou willen verzekeren van frissche moderne geesten. Dat alles niet naar wensch ging in de hoogere leiding bleek wel uit het feit dat van de drie dien sten der weermacht alleen de legerdienst achterop was geraakt met de maatregelen voor het bewapeningsprogram, blijkbaar omdat er meeningsverschil bestond in den legerraad. Het belemmerend effect van, ver ouderde begrippen deed zich gelden. Het tempo en het temperament van Hore- Belisha waren daarmee geheel onvereenig- baar. (Nadruk verboden). CONTINGENTEERING INVOER VAN SCHOEISEL. Binnenlandsche markt door onderlinge concurrentie verzwakt. Een wetsontwerp is ingediend tot ver lenging van de regeling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk. De ontwikkeling van den toestand in dc Nederlandsche schoenindustrie is, in vergelijking met het vorige, gedurende het thans verloopen contingenteeringstijd- vak van zes maanden niet van dien aard geweest, aldus zegt de memorie van toe lichting, dat de betrokken bedrijven reeds thans weerstand zouden kunnen bieden aan een sterkeven bultenlandschen druk op de door de scherpe onderlinge concur rentie verzwakte binnenlandsche markt. De minister achtte het daarom raad zaam de onderhavige invoerbeperkende maatregelen voor den duur van een jaar te verlengen. DE ZAAK-KIÈS. De Afdeeling Akkrum van de S.D.A.P. zal voor royement worden voorgedragen. Het bestuur van de s.D.A.p. heeft blij kens bericht in het Volk, in zijn Zaterdag gehouden vergadering kennis genomen van een brief van de afdeeling Akkrum, geda teerd 19 November, waarin wordt mede gedeeld. dat zij geen uitvoering wenscht te geven aan het besluit van het partijbestuur tot royement van haar leden A. van Wal- linga-Veldman, J. H. Anema en P. Kies. Het partijbestuur besloot naar aanleiding hiervan, gebruik makende van zijn sta- tuaire bevoegdheid, de afdeeling AldaTjm te schorsen en aan het eerstvolgende con- gres voor royement voor te dragen. VERGADERING VAN DE VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET ziekenhuiswezen. In de te Den Naag onder voorzitterschap van dr. P. H. van Roojen gehouden jaar vergadering van de Vereeniging tot be vordering van het ziekenhuiswezen werden tot leden van het bestuur gekozen de hee ren P. j. Biebenga te Deventer en dr. H. II. Maas te Leiden De heer S. van den Veen zai het secretariaat van de vereeniging op zich nemen, terwijl de heer Pieb®ng^j£t penningmeester benoemd werd. De \oor- zitter hield een inleiding over de maat schappelijke werksters in de ziekenhuizen, naar aanleiding waarvan zich een geani meerde discussie ontspon. In den namiddag werden besprekingen gehouden over de beste wijze van het in richten van de röntgenafdeeling to de zie kenhuizen. De heer lr. Roetenng van de N.V. Philips, gaf een uiteenzetting over den tcchnischen kant van de kwestie, dr. Heil bron belichtte de kwestie van den kant van den röntgenoloog. Nadat van de gelegen heid tot bezichtiging van Bronovo door velen van de aanwezigen gebruik gemaakt werd, hield dr. H. J. Damen uit Amsterdam een inleiding over de verzekering van ver pleegsters. bij koop von doos of potDampo deze Dampo-inhalator om bij een hevige verkoudheid Óy Dampo-dampen in te ademen. Doo» 30 Pot 50ct. Bij Apoth. «n Drog. Wonderlijk zooals Dampo helpfl 2552 (Ingez. Med.) ENGELSCHE SCHOOLKINDEREN VLIEGEN MET VACANTIE NAAR INDIE. Met het Indië-vliegtuig „Valk" van de K.L.M. zijn heden vier Engelsche school kinderen naar Indië vertrokken. Daar deze jongelui in Engeland op „col lege" zijn, terwijl hun ouders in Britsch- Indië wonen, waren zij nog nimmer in de gelegenheid hun groote vacanties in het Oosten door te brengen en verscheidenen van hen hebben hun naaste familie dan ook in geen jaren gezien. De drie maal weeksche dienst van de KLM. biedt evenwel te dezen aanzien vele mogelijkheden. De kinderen hebben vijf weken Kerstvacantie en slechts vijf dagen voordat zij weer in de schoolbanken moe ten zijn behoeven zij eerst uit Indië te ver trekken. In nog geen vier dagen brengt het Indië-vliegtuig van de K.L.M. hen naar Karachi, terwijl de bootreis of een gecom bineerde reis te land en ter zee ongeveer drie weken zou duren. Nu houden de jonge lui bijna een volle maand over voor hun vacantie thuis. Eerste vergadering te Haarlem. De vereeniging tot behoud van het bloem bollenvak in Nederland „Anti-saneering" heeft gistermiddag te Haarlem haar eer ste algemeene vergadering gehouden on der leiding van den heer W. Murk. Deze zelde in zijn openingsrede o.a. dat het le dental sinds de oprichtingsvergadering op 3 Febr. J.I. gestegen is tot 2300, waardoor de vereeniging thans de tweede plaats op de ranglijst der bloembollen organisaties inneemt. Spr. zeide voorts, dat de Minister, het stelsel van de teeltregeling met bin nen- en bultenlandsche minimumprijzen heeft laten vallen en er een teeltregeling met basisprijzen voor in de plaats gesteld. De tegenwoordige Minister heeft dus geen gehoor gegeven aan de stem van het vak en de belofte van zijn voorganger niet ge houden. Door het besluit, om de teeltre- geiing te behouden, wordt de cultuur in het buitenland gesteund, want bij dit stelsel mag men in Nederland geen enkele roe uitplanten, terwijl het buitenland volop gelegenheid heeft zijn teelt ongelimiteerd te vergrooten. Ook schijnt de Minister niet overwogen te hebben, aldus spr.. dat hij door zijn beslissing den immoreelen han del in teeltbewijzen steunt. De heer Murk betoogde voorts, dat dat door de saneering van de 9000 H.A. bloembollen, welke zich in 1932 in Ne derland bevonden, thans nog slechts ruim 4500 H.A. over zijn. Ruim 3000 kweekers zijn weggesaneerd en voor jonge kweekers is nog slechts in het buitenland plaats. Een deel van de pro ducten wordt vernietigd en bovendien is een bedenkelijk soort parasieten in het vak gekweekt dat leeft van den ver huur van teeltbewijzen. Tenslotte hoopte spreker, dat de ver eeniging er alsnog in zal slagen, den mi nister te overtuigen, dat opheffing van alle saneeringsmaatregelen het bloembollenvak voor een ramp zal behoeden. Nadat de verschillende jaarverslagen waren goedgekeurd en de heeren P. Bak ker Mzn. en P. M. Roozen van Daalen als bestuursleden waren herkozen, kwamen de reorganisatieplannen der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur ter sprake. De voorzitter verklaarde, dat het vak in een dwangbuis zal worden gesto ken, indien deze plannen worden aange nomen, terwijl bovendien het hoofdbestuur der algemeene vereeniging wederom voor onafzienbaren tijd zal bestaan uit voor standers der saneering, hoewel het over- groote deel der leden daar tegen is. Hij drong er daarom bij alle anti-saneerders op aan. tegen de reorganisatieplannen te stemmen. Neem me niet kwalijk, buurman!., zou ik uw maaimachine vanmiddag niet even mogen leenen?! Minister acht overgangsmaatregelen niet noodig. Op de vragen van den heer dr. Vos, be treffende opheffing van de crisisregeling voor consumptiemelk in het z.g. buitenwet telijk gebied heeft de minister van Econo mische Zaken geantwoord: Het is juist dat de crisisregeling voor consumptiemelk in het z.g. buitenwettelijk gebied met ingang van 1 Dec. is opge heven. Reeds in December 1936 werd door 's mi nisters ambtsvoorganger aan belangheb benden ter kennis gebracht dat het in de bedoeling lag met ingang van 1 April 1937 die regeling op te heffen. Aangezien dit tijdstip in de periode van stijgende melk productie viel en opheffing in een zooda nige periode moeilijkheden zou kunnen veroorzaken, werd door dien ambtsvoor ganger besloten, de opheffing tot 1 Aug. 1937 op te schorten. De minister gaf er echter de voorkeur aan. de opheffing der regeling tot 1 Dec. 1937 uit te stellen, aan gezien hij de mogelijkheid wilde openstel len, dat belanghebbenden in de streken, waar zij zulks noodzakelijk achtten, zelf een regeling zouden opbouwen. Op 25 Juli is zuiks in een persbericht ter algemeene kennis gebracht. Gezien dit ver loop. wil het hem voorkomen dat belang hebbenden voldoenden tijd en gelegenheid hebben gehad om nieuwe particuliere re gelingen te ontwerpen. Deze regelingen zijn nog niet goedgekeurd. Een spoedige af doening word zooveel mogelijk bevorderd. De minister vreest niet, dat voor belang hebbenden In de streken, waarvoor een regeling is ontworpen, na 1 Dec. een toe stand zal ontstaan welke als een niet vol doend geregelde toestand moet worden be schouwd. Dat de bonafide handel en veehouders onder die omstandigheden nadeelige ge volgen zullen ondervinden, vreest de mi nister evenmin. Wat de veehouders betreft, moge hij er op wijzen, dat de melk- schaarschte ten gevolge van het winter seizoen eventueele nadeelige gevolgen tot een minimum zal doen beperken. Het ontstaan van een ongewenschten concurrentiestrijd bij den handel In de plaatsen, waar een regeling in voorberei ding is. is voorkomen door de mededeelin- gen. vervat in het in de avondbladen van 50 Nov. gepubliceerde persbericht, waarbij de aandacht er op is gevestigd, dat de sta tuten der op te richten organisaties zul len bepalen, dat daarin slechts zullen wor den opgenomen zij. die vóór 1 Dec. 1937 to het bezit waren van een tot dusver ver- eischte en door de Nederlandsche Zuivel- centrale uitgereikte vergunning en op dien datum daadwerkelijk het meikslijtersbe- örijf uitoefenen, terwijl nieuwe bedrijven slechts indien zij aan nader te stellen vereischten voldoen, te zijner tijd zullen worden toegelaten. Zooals uit het voorgaande blijkt, is de minister niet van meening, dat nog bijzon dere overgangsmaatregelen of andere maatregelen ter bescherming van de bona fide belanghebbenden noodig zijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9