STADSNIEUWS DINSDAG 7 DECEMBER 1937 No. 23835 Een roeiershuwelijk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEMN De Bilt Prins Bernhard is opgewekt 78s(e Jaargang Dit nummer bestaat wt DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DftCËLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D'cts7 per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensda'gs^n Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden' van,30. -)^£sstftvötgens postrecht. Voor opzending van brieven io éts.; porlo te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per weet f.0.18 Pfantsj pêr flCSt 7f,»35 per 3 maanden portokosten.' (toot binnenrand f. 0.30 per 3 mn<L> Prof. dr. K. Martin 60 jaar hoogleeraar. De grondlegger der palaeontologie in Ned.-Indië. Onderhandelingen over een open Sportfondsenbad. Worden Koster en Bierenbrood»pot het eens Prof. dr. K. Martin. Een jubileum, dat tot dusverre nog wel tel weinig zal zijn voorgekomen herdenkt reten onze stadgenoot, prof. dr. K. Mar ti, oud-hoogleeraar in de geologie in de ■ineralogie aan de Universiteit alhier en ■directeur van het geologisch-minera- psch museum te dezer stede. Morgen zal het nJ. zestig jaar gele den zijn, dat prof. Martin aan onze Universiteit het hoogleeraarsambt aanvaardde, welk ambt hij gedurende niet, minder dan 44 jaren heeft bekleed Johann Karl Ludwig Martin werd 24 1351' te Oldenburg in Oldenburg ge- atn en is dus thans 86 jaar oud. Hij dgde het gymnasium in Oldenburg cn S-er en liet zich in 1811 inschrijven pis cient aan de Universiteit te München. irna hij in Leipzig en Gottingen geo- sie en mineralogie studeerde. Op 22-ja- en leeftijd promoveerde hij aan laatst- soemde Universiteit op een proefschrift ateld: „Ein Beitrag zur Kenntnis fos- s Euganoïden", waarna hij eenige jaren ikzaam was als assistent aan het geo- isch museum aldaar. Twee jaar later 4de zijn benoeming tot leeraar aan het mnasium te Wismar in Mecklenburg en t volgende jaar dus op nog slechts ■jarigen leeftijd! die tot hoogleeraar de geologie en mineralogie aan de Leid ie Academie. Het volgende jaar werd hij i directeur van het geologisch-minera- tsch museum alhier, dat ontzaglijk veel a hem te danken heeft. Tientallen jaren prof. Martin de eenige en daarna steeds van de voornaamste onderzoekers der iische fossielen geweest, waardoor hij 1 eens de „Linnaeus van het Indische rtiair" is genoemd.. Aan zijn initiatief s het te danken, dat de minister van Joniën destijds bepaalde, dat alie in hie gevonden fossielen naar hier moes- b worden gezonden, waardoor het Leid- fce Museum de beschikking kreeg over ■ritterend materiaal, dat door hem met t grootst denkbare nauwgezetheid en toe- ijding werd bewerkt. hof. Martin wordt algemeen erkend als 1 grondlegger der palaeontologie in Ned.- liie. Door zijn publicaties over zijn stu- iuözen naar Oost- en West-Indië ver rel hij zich tevens een wereldnaam als Mttiuronderzoeker. die, toen hii den 80- ffcn leeftijd had bereikt, zich nog met ttiveel energie en liefde aan den weten- hippelijken arbeid wijdde als aan het 'Sn van zijn loopbaan. In 1931 ter gelegenheid van zijn 80sten '-'jaardag werd hem de „Feestbundel K. irtin" aangeboden, vormende het 5de *1 van de Leidsche Geologische Mede dingen, het tijdschrift van het Rijks- tseum. van Geologie en Mineralogie on- h redactie van deszelfs directeur, prof. B. G. Escher. In dit boek wordt door b staf van geleerden zoowel prof. Mar ks maatschappelijk werk als zijn weten- ."appelijke arbeid als geoloog, palaeon- f®? en stratigraaf uitvoerig belicht, i Uil. de Koningin behoorde mede tot zijn Kragen, doordat Zij van prof. Martin prricht ontving in de mineralogie. Naar wij vernemen zijn gieteravond te Amsterdam de besprekingen tusschen de heeren Koster en mr Bierenbroodspot in zake den bouw van een open zwembad te Leiden voortgezet. Zooals men weet heeft de heer Koster dienaangaande reeds tee- keningen bij Gemeentewerken ingediend en streeft mr. Bierenbroodspot, namens de N.V. De Sportfondsen, thans naai- samen werking, hoewel er op de vergadering der „ontevreden spaarders" reeds op gewezen ls dat hij daarbij handelt in strijd met de statuten. Over het resultaat der conferentie heeft men ons geen inlichtingen willen verstrek ken. Slechts heeft men ons verzekerd dat de onderhandelingen uit het oogpunt van mr. Bierenbroodspot bezien „in de goede richting" gaan en dat binnenkort een nieuwe vergadering zal worden ge houden. De heeren schijnen het hoogst waarschijnlijk eens te worden! Ten kantore der N.V. „De Sportfondsen" heeft men ons heden tenslotte niet kun nen mededeelen wanneer mr. Bieren broodspot de spaarders bijeen zal roepen. Gelijk men zich herinneren zal heeft hij op 19 November per circulaire gemeld dat de spaardersvergadering gehouden zou woeden in de week na Sint Nicolaas (dat is dus deze week!) en dat de belang hebbenden daarvan tijdig op de hoogte zouden worden gebracht. „Houdt u aan de circulaire", was alles wat men ons wenschte te antwoorden. lol Ji-r. voornaamste publicaties zijn: Nie- rSndlsche und Nordwestdeutsche Sedi- 1 tar geschiebe 1878 Die Tertiar- 1 -chten auf Java (1819 en 1880); Be |;-t über eine Reise nach Niederlandisch '- Indien und darauf gegründete Stu fs'1888); Reisen inden Molukken (1894 lL"®); Die Fossllien von Java (1891 en Sammlungen des Geologischen ,-smuseums in Leiden (1881—19231. dit il€ in samenwerking met anderen. CONTINENTEN EN OCEANEN. Lezing door prof. dr. H, Stille. Voor de Philosophische Faculteit der Leidsche Studenten hield prof. dr. H Stille uit Berlijn gisteravond in het Geologisch Instituut alhier een lezing, die tot titel had: „Die Geologie der Festlander und Meere". Geologisch verstaat men onder de grens tusschen continent en diepzee niet, wat men in het dagelijksch leven onder de grens tusschen vasteland en zee verstaat. Het vasteland zet zich immers onder de ondiepe kustzee nog een eind voort. Eerst na de 200 meter dieptelijn daalt het conti nent steil naar den bodem van den oceaan af. Vooral van den Atlantischen Oceaan is de bodemconfiguratie na de expeditie van de .Meteor" beter bekend geworden. Maar de keninis van den bodem zelf zal altijd ge ring blijven, al leveren bodemmonsters, waarnemingen op eilanden, geophysische en seismische waarnemingen ons wel enkele gegevens. Maar de geschiedenis van een oceaan zullen wij eerst leeren door de geschiedenis van de randgebieden na te gaan. De continenten, bestaande uit soortelijk lichtere elementen, drijven op een massa, opgebouwd door soortelijk zwaardere ele menten. Er bestaat indompelingsevenwicht volgens het principe van Airy. De tecto- nische gebeurtenissen openbaren zich in tweeërlei vormeen revolutionnaire vorm, orogenese of gebergtevorming en een evo- lutionnadre vorm. epirogenese, waarbij de structuur van het geheel niet gewijzigd wordt. De geleidelijke rijzing van Scandi navië en de daling van het Noordzeegebied behooren beide tot de epirogenetische pro cessen. De dekbladen van de Alpen, de plooien van de Jura, de schollenbewegin- gen en de horst- en slenkvorming vain Midden-Europa behooren alle tot de oro genese, De laatste twee duiden op een sterken weerstand van den bodem tegen de krachten, die de dislocaties veroorzaak ten. Zij treden in hoofdzaak op in Duitsch- land en worden als germano-type van de alpino-type-vormen onderscheiden. Orogenen ontstaan uit geosynclinalen. In de gelaagdheid van de afzettingen ls hier de belangrijkste voorwaarde voor plooibaarheid aanwezig. Bij de beweging doen de laagvlakken dienst als glijvlakken. In het buitenaipiene Europa vinden we een starren, reeds eerder geplooiden onder grond. Hier ontbreekt de voorwaarde voor plooibaarheid. Bij een tweede fase van ge bergtevorming treedt dan dus geen plooi ing maar beweging langs breukvlakken op. Bij de continenten en diepzeeën moeten we dus feitelijk nog een derde categorie voegen: de geosynclinales. Alleen de laat ste zijn plooibaar. Zoowel continenten als diepzeeën zijn star. En tusschen die starre massa's, kratonen, liggen de geosynclinale bekkens. In Europa zijn drie oude kernen te on derscheiden. Eén in het Noord-Westen, die al weer grootendeels onder den zeespiegel ligt, een tweede in het Oosten, Rusland, en een derde in het Zuiden. In drie fasen is daaruit Europa gegroeid. Een oudste, Caledonische zone in het Noord-Westen, een tweede, variscische zone in Duitsch- land, België en Frankrijk, en tenslotte de jongste zone, het alpiene gebied. De West kust van het Europeesche continent wordt hoofdzakelijk bepaald door de 250 tot 270 Foto Van Vliet. In de Lakenhal werd hedenmorgen het huwelijk vertrokken van den heer W. M. Flim, arts hier ter stede, voorzitter der Roei-Ver. „die Leythe" en voorzitter van den Westelijken Roeibond, met mejuffrouw C. G. S. de Boer, dochter van prof. dr. C. de Boer. Bij het verlaten van de Lakenhal vormde een aantal roeiers een eere haag en bracht het bruidspaar een saluut met riemen en vlag. millioen jaar oude variscische zone. Noord- Amerika vertoont een dergelijk beeld. Maar wat leeren ons de oer-oude conti nenten? Gondwanaland werd in den loop der tijden uitééngescheurd. De resten er van vinden we terug in Zuid-Amerika, Arablë, Voor-Indië en Australië. Zoowel ten Noorden van Zuid-Amerika als ten Noorden van Afrika, Arabië en Voor-Indië lag een geosynclinale. Maar terwijl uit de eerste slechts een reeks eilanden ontstond, gaf de tweede aanleiding tot het ontstaan van den grootsten gebergteketen op aarde. In dit verband is het goed ook den Midden- Atlantischen rug te bezien. Ook die werd opgevat als een gebergte in embryonalen toestand. Maar het ia beter dezen rug op te vatten als een magmatisch verschijnsel, dat plaats vindt onder den invloed van den grooter wordenden afstand tusschen Ame rika eenerzijds en Europa en Afrika ander zijds. Ten Zuid-Westen van Azië echter zien we een gebied, dat beschouwd moet worden ais een wordend gebergte. Sinds wij door het werk van Vening Meinesz eenig idee hebben gekregen over de gebeur tenissen. die zich in de diepte onder den Maleisehen Archipel afspelen, kan daaraan niet meer getwijfeld worden. Beter nog dan met het alpiene Europa, laat Oost- Indië zich vergelijken met den toestand, die eertijds, ten tijde van de variscische bewegingen in Midden-Europa heerschte. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen gtneeskunde de heeren: M. Iidrem 'Den Haag); J, F. Ankersmit (Den Haag); A. C. Saverne (Den Haag); H. A. M. Sleyffers (Den Haag); J. A. Tolenaar (R'dam); P J. Veenenbos (Heerenveen); L, B. K. Kap- pelhof (Schiedam) en mej. J. C. M. van Maree (Den Haag). VERLICHTINGSEISCHEN VOOR AUTOMOBIELEN. De Commissaris van Politie deelt mede, dat de nieuwe veriichtingseischen waar aan automobielen met ingang van 1 Jan. 1938 of 1 Jan. 1939 moeten voldoen, aan het politiebureau, afd. Verkeer te verkrij gen zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leidsche Houthandel Kater en Wiet- holf. Lange Mare 5557. Leiden. Overle den Vennoot; W. Wiethoff, Leiden, d.d. 29 Nov. 1937. H. Valk, Rijndijk 20. Voorschoten. Rij wielhandel en reparatie-inrichting. Uittre dend eigenaar: H. Valk. d.d. 1 Nov. 1937; Wijziging handelsnaam in: H. Valk Jr. Nieuwe eigenaar: H. Valk Jr.. Voorschoten. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel in motorrijtuigen en rep. inrichting. C. van Klaveren. A. 66, Woubrugge. Melkhandel. Uittredend eigenaar: C. van Klaveren, d.d. 13 Sept. 1937. Nieuwe eige naar: J. van Klaveren. ALMANAK V. V. S. L. 1938. Bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo alhier kwam in den bekenden lichtblauwen omslag de 17de jaargang van de pers van den Almanak der Ver. van Vrouwelijke Studenten welke heden met het gebruikelijke ceremonieel is uitgereikt. De maandkalender. waarmede het lijvige boekwerk aanvangt, is aardig geïllustreerd met beelden, ontleend aan het studenten leven. De Januariplaat brengt het huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana op 7 Ja nuari 1937 in herinnering middels een voorstelling van de trouwkoets, staande voor den ingang der Groote Kerk te 's-Gra- venhage en daar onder de woorden „Ge trouwde Vrouw". De inhoud van den almanak 1938 wijkt overigens weinig af van zijn voorgangers: titulatuur, een korte opsomming van ge meentediensten. P.T.T.-tarieven. in memo- riams, gewijd aan de nagedachtenis van een overleden lid en de ontslapen hoog leeraren, de samenstelling van college van curatoren, academischen senaat, facultei ten, de besturen van V.V.SL. en sub- 'vereenigingen en Leidsche Studentenver- eenigingen. Een vrij groot aantal pagina's wordt in beslag genomen door de jaarverslagen, welke op orgineele wijze worden aangekon digd door een in kleurendruk uitgevoerden stamboom, voorstellende de V.V.S.L. met hare dochterafdeelingen. Tal van geestige BINNENLAND. Diamanten ambtsjubileum van Prof. Dr. K. Martin. Stadsnieuws, le Blad). .Memorie van Antwoord inzake Natura lisatie-ontwerpen. (Birmenl., 3e Blad). Sluiting: van Spoorwegstations en -halten in Leiden's omgeving. (Binnenland, 3e Blad). De Minister van Landbouw over de op heffing van de consumptiemelkrege- ling. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Vergadering te Haarlem van het - anti- saneering-comité. (Land- en Tuin bouw, 3e Blad). BUITENLAND. Het bezoek van Delbos aan Polen, (le Blad). Stojadinowitsj te Rome. (le Blad). Nieuwe campagne der Italiaansche pers, thans tegen Engeland, (le Blad). De val van Nanking heet aanstaande (3e en le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. verwacht Oostelijke wind met nevelig of zwaar bewolkt weer. Lichte vorst des nachts en temperatuur om het vriespunt overdag. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, verstrekte ons hedenochtend te 11 u. het vol gende communiqué: „De hoofdpijn, die gisteren wat heviger opkwam, is heden na een rustigen nacht, bijna ge weken. Prins Bernhard blijft niettemin al dien tijd opgewekt en belangstellend voor zoover hem dat vergund is. De toestand van den hofjager Spek blijft normaal." penteekeningen zijn tusschen den tekst opgenomen. Het Mengelwerk bevat ver scheidene aardige bijdragen, terwijl de al leen door ingewijden te waardeeren Mixed Pickles en de adreslijsten van alle Leid sche studenten den inhoud besluiten. De typografische verzorging is, als steeds, keurig. GOUDEN DOCTORAAT. Zondag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dal dr. P. Molenbroek te 's-Gravenhage aan de Leidsche Universiteit promoveerde 'ot doctor in de wis- en natuurkunde. De Wethouder van Financiën, de heer M. G. Verweij, is verhinderd morgen spreekuur te houden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1