CHIEF WHIP PEREZ- Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 December 193) Een prima De strijd in Spanje Naaimachine! F. MEERPOEL 't Ideale Geschenk? PERZISCKE TAPIJTEN PFAFF - ADLER - HUSQVARNA - LADA 'n Mooie zakformaat doos I00°l Genot voor eiken man! Kussens en kleine kleedjes zijn welkome geschenken ERNSTIGE TREINVERTRAGING. Op her baanvak AmsterdamLeiden Den Haag. Tengevolge van het breken van een wis sel in het hoofdspoor AmsterdamHaar lem—Leiden nabij het. Centraal Station te Amsterdam is gistermiddag ernstige stag natie in den treinenloop ontstaan, daar vanaf vier uur het treinverkeer over dit spoor geheel stilgelegd werd. Trein 8. die hier om 17 uur 12 moet pa„- seeren, arriveerde met liefst drie kwartier vertraging en alle treinen na dit tijdstip uit de richting Haarlem kwamen met 20 a 30 minuten vertraging door. Na genoemd tijdstip werd de vertraging gaandeweg minder, doch den geheelen avond bleven de gevolgen in den onregelmatigen trei nenloop merkbaar. Verschillende locaal- tremen die anders Leiden als eindpunt hebben, werden naar Den Haag en Rot terdam doorgevoerd. den naar: NEO. VER. VAN CHEFS IN HET GRAF. BEDRIJF. Filmavond Papierfabricatie. Voor het district Leiden van bovenge noemde Vereentglng werd gisteravond ln „Zomerzorg" een filmavond gegeven, aan geboden door G. H. Bührmann's Papier groothandel N.V. Beide zalen waren nagenoeg geheel bezet toen de voorzitter van het district dezen avond opende en de aanwezigen hartelijk welkom heette. Voordat de film werd afgedraaid, werd een serie lantaarnplaatjes vertoond, welke als inleiding bedoeld waren en een duidelijk beeld gaven van de vezels en samenstelling der papiersoorten. De werkwijze uit vroeger eeuwen en de meest moderne papiermachines werden in beeld gebracht en door den heer Mees op bevattelijke wijze toegelicht. Na een korte pauze werd een film ver toond. die de geheele papierfabricatie in beeld bracht. Het geheele proces, vanaf het kappen der bosschen, het tot houtslijp vermalen, de op eenvolgende machinale bewerkingen van het product, de machtige papiermachines, het sorteeren van de soorten, alsmede het verwerken op de drukpersen, werd met de grootste belangstelling gevolgd. Aan het eind van de fllmvertooning be wees een dankbaar applaus, dat G. H. Bührmann's Papiergroothandel de aanwe zigen een aangenamen en leerrijken avond had geboden. Breestraat 171. Concurreerende prijzen Prima Bacelite Naailampen compleet voor alle merken f. 1.90 en f. 2.90 2349 (Ingez. Med.) ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: ..Das Tertiar der Niederlande mit beson- derer Berücksichtigung der Selachier- fauna". mej. W A E. van de Geyn. gebo ren te Puiflijk. Idem. tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift geti teld: „Hoofdtrekken der overheidsbemoeiing met het internationale betalingsverkeer in Nederland sinds 31 Juli 1914", de heer B. W. Kranenburg, geboren te Tiel Geslaagd voor het voorbereidend kerke lijk examen, de heer W. van Bergen (Den Haagi; voor het candidaatsexamen Rech ten: de heer J. M. Kielstra (Amsterdam): voor het Artsexamen le gedeelte: de heer J. Kappers (Den Haag). Bevorderd tot arts: de heeren H G. Moorrees (Oegstgeest) en D. B. Abegg, (Heemstede). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: Handelsonderne ming „Schakro". firma Schaay en Zonen, Apothekersdijk 4. Leiden, cartonnagsfa- briek, boekbinderij, uitgeverij en etalage-in dustrie. Vennooten: H. P. Schaay, Leiden en B. P. B. Schaay, Rotterdam. Anth. L. Noordhoek Kerklaan 56, Sassen- heim, fcweeken van 'en handel ln bloem bollen. Eigenaar: A. L. Noordhoek. Bodegraven Procuratiehouder H. van Reenen, Sas- senheim. Wijzigingen: J. E. H. Hotze en Zoon, Morschweg 104a, Leiden, oven- en schoor- steenbouw en ketelbemetseling. De heer J. M. H. Hotze (Huwelijksche Voorwaarden) is thans eenig eigenaar van het bedrijf hetwelk hij voert onder den naam: fa. J. E. H. Hotze en Zoon. L van Duyn. Haven 4. Katwijk a. Zee, victualiehandel; reparatie en levering van nautische instrumenten. De zaak ls omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: L. van Duyn en Zonen. Vennooten: N van Duyn, C. van Duyn en L. van Duyn, Katwijk. H Caspers, Kerkstraat 21, Noordwijk- Binnen, drogisterij. Uittredend eigenaar: H. Caspers. d.d 9 Juli 1937. Wijziging handelsnaam in: A. S. Caspers. Nieuwe Eigenaar: Mej. A. S. Caspers. Noordwijk-Binnen. W.B.V. „DE EENDRACHT". Hedenavond zal het muziekgezelschap „Athalia" ter gelegenheid van het zilveren jubileum der' Woningbouwver. „De Een dracht", dat morgen gevierd wordt een muzlkalen rondgang door de stad maken volgens onderstaande route: Sumatrastraat. Lage Rijndijk, Zijlsingel, Ulrechtsche Veer, Binnenvestgracht, Leven daal. Geeregracht, J. v. Houtkade, Heeren- Houtkade, GeeregrachtLevendaal, Magd. Moonsstraat, Heerenstraat, J. v. Houtkade. Geerengracht, Levendaal, Kraaierstraat, Nieuwe Rijn, Heerengracht, Haven, Lage Rijndijk, Sieboldtstr. Park straat, Timorstraat Lombokstraat, Java straat, Driftstraat, Lage Rijndijk, Borneo- straat. Javastraat. Sumatrastraat, Lage Rijndijk, Bomeostraat, Javastraat Drift straat, Timorstraat, Lombokstraat, For- mosastraat, Parkstraat, Atjehstraat, Lom bokstraat. MUZIEKAVOND IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd in de Centrale Ont- spanningszaal van Endegeest voor de patiënten der gestichten Endegeest e.a. door de Christelijke Mond-Accordeon Ver- eeniging „Concordia" onder leiding van den heer J. J. v. d. Reyden een muziek avond gegeven. Het programma, dat uit een 14-tal nummers bestond, viel bij de zeer vele aanwezigen bijzonder in den smaak, gehoord het aanhoudend applaus na elk nummer. SINT NICOLAAS FEEST OP DE HAANSTRA-SCHOOL (LELIESTRAAT). Evenals voorgaande jaren heeft St. Nicolaas gisteren zijn cadeautjes en lek kernijen laten brengen op bovengenoemde schoo 's Morgens bezocht hij de hoogste twee klassen en 's middags de kleintjes die allen votop hebben genoten van het feest Nadat zij eerst een poppenkast voorstelling hadden bijgewoond, hebben de kinderen zich daarna vermaakt met vele spelletjes waarolj de cadeautjes en het lekkers vaii den goeden Sint werden uitgereikt Zeer dankbaar en voldaan zijn de kinderen daarna huiswaarts gegaan. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 34, betonvlechters 25, betonwer kers 65, fundeeringwerkers 3, glazenmakers 2, glazenwasschers 12. granietwerkers 14. grondwerkers 109. helers 7. metselaars 135. opperlieden 111, schilders 246, sloopers 10. steenhouwers 2. straatmakers 10. hulp- straatmakers 17, stucadoors, witters 47. timmerlieden 276, uitvoerders 8. voegers 20, ongesch. bouwvakarb. 10. Totaal 1166. Fabrieksarbeidersbleekers 19, lompen sorteerders 12, vellenblooters 5, steenfabr. arb. 136. zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 59. Totaal 236. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 114, reizigers, colp. 43, winkelbedienden 32, etaleurs 2, lncaseerders 19, musici 6, onder wijzers 10. overheidspersoneel 11. verplegers 4. Totaal 241. Hotel-café-personeel: huispersoneel 10, kellners 49. koks 7. Totaal 66. Houtbewerkers: beddenmakers 4, hout bewerkers 73, kistenmakers 6, kuipers 6, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 23, meubelmakers 37. politoér- ders 3, ongesch. fabr. arb. 32. Totaal 190. Kleermakers: kleermakers 67, kappers 8. schoenmakers e.a 22, Totaal 97 Land- en tuinarb bloemisten 43, land arbeiders 33. tuinlieden 38, warmoeziers 12, ongesch. landarb. 8. Totaal 134. Metaalbewerkers: bankwerkers 102, blik- bewerkers 29, burgersmeden 39. electriciens 75. gasfitters 13, gasmetermakers 1, gereed schapmakers 2. instrumentmakers 3, iso- leerders 2, kettingsmeden 20, klinkers 9, koperslagers 5, lab. bedienden 3. lasschers 6. loodgieters 63, machinisten 18, metaal- boorders 5, metaaldraaiers 2, metaalslijpers 1, metaalzagers 1, monteurs 20, pianostem mers 4, polijsters 4, ponsers 4, rijwielher stellers 21. rijtuigschilders 2, scheepstim-1 merlieden 7, stokers 25, tegenhouders 15. hulp-verw. monteurs 22. voorslaanders 5, voorwarmers 4, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 5, ijzerwerkers 35, zand- spuiters 2, zandvormers 2, ongesch. arbei ders 48. Totaal 636. Sigarenmakers: sigarenmakers 20, sig. sorteerders 3, sig. strippers 1. Totaal 24. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3, technlkers 5. teekenaars 16. werkmeesters 22. Totaal 53. Textielarbeiders: hekelaars 4, katoen drukkers 22, kluwers e.a. 9, luikers 11, plaatsnijders e.a. 18. schrobbelaars 2, spin ners 65, spoelers 3. staaldraaddraaiers 6. sterkers 2, strijkers 15, wevers 120, wolbe werkers 42. ongesch. textlelarb. 72. Totaal 391. Transportarbeiders: emballeurs 5. chauf feurs 148. exp. knechten 19. koetsiers 12, loopknechten 43, schippers 92, magazijn knechten 62, spoor- en trampers. 19, wa kers 6, transportarbeiders 85, losse arbei ders 590. Totaal 1081 Typografen: boekbinders 24. boekdruk kers 15. fotografen 4, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 32. steendrukkers 2. Totaal 81. Voedingsmlddelenarb.: bakkers 88. ove- nisten 5, slagers 69, suikerwerkers 20. wijn- kooperskn. 13. zoutzieders 3, zulvelbereiders 5, ongesch. fabr. arb. 42. Totaal 245. Vrouwen: apothekersass. 2, kapsters 2, naaisters 6, strijksters 3, maasters 1, kook sters 1, winkeljuffrouwen 15, serveersters 3, buffetjuffrouwen 3. llnnenjuffrouwen 1, kantoorbedienden 44, verpleegsters 8, be drijfsleidsters 1, teekenaressen 1. onderwij zeressen 4, ass. en huishoudsters 14, dienst boden d. en d. en n. 44. kinderjuffrouwen 2. werksters 93, fabr. arbeidsters 43, A.V.O. 10. Totaal 301. Algemeen totaal4942 3 December 1936 4833 4 December 1935 4611 Ben. 44 ged. werkloozen en 12 jeugd werkverschaffing. De nota van Barcelona. Barcelona heeft thans de antwoord-nota gepubliceerd inzake de uitzending van een commissie naar Spanje ter bestudeering van de terugtrekking der vrijwilligers. In deze nota wordt o.m. gezegd: „De Spaansche re geering, die enkele maanden geleden de te rugtrekking der buitenlandsche strijders had voorgesteld, handhaaft krachtig haar stand punt. Daarom toont zij zich zeer gunstig gestemd ten opzichte van de ten uitvoer legging dezer terugtrekking onder interna tionaal toezicht en zij ls sterk voor een aan vaarding van tusschenkomst door commis sies". Vervolgens wijst de nota erop, dat preci seeringen noodzakelijk zijn. Zoo vraagt zij naar de grondslagen der definities van „buitenlandsche strijders". „Het comité heeft vastgesteld, dat terugtrekking der niet-Spaansche strijders gedeeltelijk en ver houdingsgewijs zou geschieden naar het aantal, dat aanwezig is in beide kampen. Het zegt echter niets en hierover zouden nadere aanduidingen noodig zijn over de vraag of dit „verhoudingsgewijze" slechts betrekking heeft op het aantal combattan ten. dan wel of er ook verband zal bestaan met de verschillende categorieën technische raadgevers, die ln de belde kampen zijn. De Spaansche regeering spreekt er haar groote verrassing over uit. dat ln het ont werp betreffende de terugtrekking der vreemde combattanten het nlet-lnmen- gingscomité als zoodanig niet beschouwt de onderdanen van den Sultan van Marokko. Tenslotte acht de Spaansche regeering het noodzakelijk, dat de resolutie, die de voor zitter van het niet-inmengingscomlté mach tigt, zich te wenden tot Barcelona zoowel als tot Burgos, verduidelijkt wordt, teneinde haar ln overeenstemming te brengen met het accoord in zijn geheel Vast moet staan of een zoodanig accoord uitsluitend betrek king heeft op de terugtrekking der personen van niet-Spaansche nationaliteit, die aan den strijd deelnemen, of, eveneens op de andere problemen, zooals dat der toekenning van een zeker recht van oorlogvoerende en het herstel van de controle te land en ter zee, dat met het probleem verbonden lijkt 1 S van 50 CHIEF WHIP De beste sigaret voor ieders gezondheid 2297 llnsoï Ued) Franco wil blokkade. Generaal Franco heeft aan de Brltsche regeering een mededeeling doen toekomen, waarin hij, naar men meent te weten, het voornemen te kennen geeft, de kusten van het republikeinsche Spanje geheel te blokkeeren. In dezelfde mededeeling zou Franco er op wijzen, dat hij het oppercommando van zijn vloot bevel heeft gegeven, geen reke ning te houden met de neutrale zones, in dien de omstandigheden zulks elschen. De generaal zou aandringen op zijn recht, ieder vaartuig aan te houden, dat een haven van de roode regeering zou binnen- ioopen en dat vaartuig aan te vallen, zoo dra het zich binnen de grenzen van de Spaansche territoriale, wateren zou hebben begeven. De raad der Spaansche phalanx heeft een uitvoerende commissie van twaalf le den benoemd. Zes dezer leden werden ge kozen door de vergadering, zes aangewe zen door Franco. De leden der commissie zullen ln zekeren zin raadslieden van den generalissimus zijn. Bij K. B. is benoemd bij het wapen der artillerie tot reserve eerste-luitenant de reserve tweede-luitenant G. André de la Porte, van het 6de regiment veld-artll- lerie. Zondag a.s. herdenkt de heer D. Herm- sen, bestuurder bij de Haagsche Tramweg Maatschappij Den HaagWassenaarLei den, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij ge noemde maatschappij in dienst trad. Het Jaarverslag 1936 betreffende den roestand en de werking van den Gem. Rel- nigings- en Ontsmettingsdlenst ls ln druk verschenen. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14<)C 912 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND Delbos naar Warschau. Engelsche redevoeringen. Uit de arbeiderswereld. Delbos heeft gisteren zijn Oost-Euro- peesche reis aangevangen. Eerst is Warschau aan de beurt. Hedenmorgen passeerde de Fransche minister Ber lijn. In denzelfden trein bevond zich de Poolsche gezant in Parijs, die met verlof naar Warschau gaat De Fransche am bassadeur te Berlijn, Francois Poncet, voegde zich te Berlijn bij den minister om hem tot Frankfurt a. d. Oder te verge zellen. Ook de rijksminister van buiten landsche zaken, von Neurath, verscheen op het station, en had met Delbos, ln te genwoordigheid van den Franschen am bassadeur, een onderhoud. In een artikel in „Wille und Macht" be veelt de leider der Duitsche jeugdbewe ging Baldur von Schirach toenadering aan tusschen de Fransche en Duitsche jeugd, daar de toenadering der belde volken een Europeesche taak van zoo dringende nood zaak is, dat de jeugd geen oogenbllk ver loren mag laten gaan om haar te verwe zenlijken. Baldus von Schirach verklaart verder, dat zijn medestrijders in de leiding der nationaal-socialistische partij niet minder gunstig staan tegenover deze idee dan hij. Diverse klanken komen uit Engeland. Het uiterst conservatieve Lagerhuislid sir Henry Page Croft heeft zich ln een rede te Newport krachtig verzet tegen de koloniale eischen van Dultschland. Hij voegde hieraan toe: „Wanneer Duitschland bereid is ons te helpen om de wereld te winnen voor de zaak van den vrede, niet alleen door woorden, doch ook door daden, dan zullen wij bereid izljn om de maatregelen in overweging te nemen, welke ontspanning teweeg kunnen bren gen, waarbij de strategische veiligheid van het Britsche rijk evenwel niet ln ge vaar mag worden gebracht." In een rede ln zijn kiesdistrict Westmin ster heeft de eerste lord der admiraliteit. Duff Cooper, nogmaals de trouw van En geland aan de Fransch-Brttsche samen werking betuigd. „Indien wij ons al gelukkig ziouden prij zen voldoening te kunnen schenken aan de gewettigde verlangens van het Duitsche volk. dan wil dit nog niet zeggen, dat wij moeten toelaten dat Iets, wat het dan ook zij, onze langdurige vriendschap met Frankrijk hindert." Sprekende over de jongste onderhande lingen te Londen zeide Duff Cooper nog, dat Frankrijk even verlangend ls als Enge land om den vrede in de wereld te be waren. Op de bijeenkomst van den Raad der Vereeniglng voor Vrede en Reconstructie heeft Lloyd Gorge gisteren weer een zijner scherpste redevoeringen gehouden tegen den huldigen koers der Engelsche regee ring. „Van vele zijden worden pogingen ge daan om tot een vreedzamer samenleving in de wereld te komen", zeide de oude staatsman, „maar het eenige lichaam, dat daarbij geen rol meer speelt, is de Volken bond, die Juist was opgericht om dit doel, na den grooten oorlog, te verwezenlijken Door de schuld der regeeringen, en zeer speciaal de Engelsche, was het crediet van den Volkenbond onder het nulpunt gezon ken en men scheen hem maar overal bui ten te laten om niemand aanstoot te ge ven. De eene slag na den andere was den Bond toegebracht, eerst door Japan, daar na door Mussolini en Hitier en nu weer door Japan, dat bij zijn vertrek uit den Bond niet eens de mandaatsellanden had teruggegeven, die men het had toever trouwd en er was geen mensch die meer dan een platonische liefdesbetuiging voor den Bond over had. Het bezoek van Haiifax ónder het voor wendsel, dat hij de jachttrofeeën van Gö- ring noodzakelijk moest zien, was eigen lijk te belachelijk' om er een woord aan te wijden en de uitkomst van het bezoek was natuurlijk even negatief als van alle an dere ministerleele bezoeken uit den Jong- sten tijd. Het Anti-komintem-verdrag daarentegen was een uiterst gevaarlijke samenzwering tegen de democratieën, die nog waren over gebleven en wier aantal met nog één zou verminderen als Franco ln Spanje mocht winnen. Dan zouden er 4 groote fascisti sche mogendheden zijn voor welke de z.g. democratische leiders niet anders konden doen dan retireeren. steeds retireeren. De laatste vijf jaar hadden vooral de Engel sche machthebbers dezen weg bewandeld, die hun haast even bekend was als het ruiterpad in Hydepark. Ten slotte deed Lloyd George een beroep op de democratische Volken als hun re geeringen niet voor wilden gaan om de ware vrijheid te verdedigen tegen de dol ken der moordenaars, die haar van vele zijden bedreigden. De algemeene secretaris van het I. V. V., Schevenels, heeft met een verslaggever van Havas een onderhoud gehad over zijn be sprekingen te Moskou. Op de vraag, of hij niet dacht dat de Sovjet-vakvereenigingen een overwegenden invloed binnen het ver bond zouden krijgen, antwoordde Sche- enels, dat de statuten van het verbond voorzagen in maatregelen hiertegen, n.l. om aan organisaties, die in gering aantal vertegenwoordigd zijn, mogelijkheden te geven om hun standpunt van grooter in vloed te doen zijn. Het fascisme en de oorlog hebben niets te maken met de onderhandelingen, die te Moskou werden gevoerd, verklaarde Sche venels verder en men kan als absoluut ze ker beschouwen, dat de F.S.I. aan zijn tot tot nu toe ingenomen standpunt zal vast- nouden. D. w z. handhaven van de ge meenschappelijke actie met de socialisti sche arbeiderslntemationale en de absolute weigering van een eenheidsfront met de communistische Internationale. In Frankrijk is dit laatste echter anders! De socialistische partij heeft een reso lutie aangenomen, waarin wordt besloten, onmiddellijk een krachtige actie te ontke tenen onder het motto „Geen benzine of stookolie voor de massamoordenaars", om een uitvoerverbod van benzine en stookolie naar „de aanvallende mogendheden" te verkrijgen. In verband met deze resolutie heeft het persbureau van de communistische partij een brief gepubliceerd, welke gericht is aan de nationale commissie van het Volks front, waarin o.a. wordt gezegd, dat de re solutie van de socialistische partij de niet- lnmengingspolltiek van de regeering-Blum veroordeelt. De communistische partij stelt derhalve voor. dat de commissie de poli tiek, welke reeds te lang Mussolini en Hitler heeft bevoordeeld, veroordeelt en aan de Fransche regeering verzoekt, aan den Vol kenbond voor te stellen, economische sanc ties toe te passen tegen de landen, welke Spanje en China aanvallen en de vrijheid van handelsbetrekkingen met het republi keinsche Spanje te herstellen, alsmede een beroep te doen op de arbeiders om de goe deren, afkomstig uit deze landen, te boy cotten. BELGIË Motie van vertrouwen voor regeering Janson. Spaak ontkent Duitsche Congo-eischen. Na nog eenig debat hcetf de Kamn met 12932 stemmen en 4 onthoud» gen een motie van vertrouwen in di regeering Janson aangenomen. In den Senaat heeft minister Spaak I antwoord op een door van Overbergh. i naam van de rechterzijde gestelde vraaj over de geruchten omtrent Duitsche v* langens ten aanzien van den Congo vei klaard, dat de Belgische regeerins nooi eenig voorstel is gedaan, waarbij de li, tegriteit der kolonie betrokken was Met1 verwijzing naar de van Duitse!* zijde gevolgde tegenspraken zeide de minister, dat men kon aannemen, dat men ln Duitsche kringen ieder denkbeeld den Belgischen Congo aan te tasten, ver, werpt. De regoering zal trouwens nooit toe laten, dat men aan de integriteit de kolonie raakt. Zij heeft téveel ver trouwen in de medewerking der be vriende mogendheden dan dat zij niet zeker ervan zou zijn, dat zij nooit een dergelijke kwestie ter sprake zullen laten komen. De socialist Rolin vroeg daarop, of geen onderhandelingen zijn aangeknoopl betreffende de mandaatsgebleden, waaroj Spaak ontkennend antwoordde. Rolin sprak de hoop uit, dat voor de be vriende mogendheden de integriteit va: den Congo en de mandaatsgebleden vat hetzelfde belang is als de eerbiediging vat de onafhankelijkheid van België, FRANKRIJK VERWEER VAN DEN GRAAF VAN PARIJS. Nieuwe wapenvondsten. De Courrier Royal, het orgaan van den graaf van Parijs, zoon van den hertog vaa Guise, geeft een communiqué uit, dat een rechtzetting behelst, die de graaf in ovef eenstemming met zijn vader heeft opge steld, ten einde definitUf den toestand te regelen ten opzichte van het optreden li Frankrijk der Action Francalse. Hierin wordt gezegd, dat de Actioi Frangaise een leer ln het leven heeft ge roepen, waarvan alleen de ervaring de ge vaarlijike gevolgen aan het licht zou kun tier. brengen en waarbij de monarchie op genomen wordt in een nationalisme va J acobij nsclie herkomst. De polemisch methodes van de Action Francaise heel wat Franschen van de monarch» vervreemd. Ten slotte moest geconstateerd w* den, dat in plaats van de vorsten I dienen, de leiders der Action FranpaiM zich van hen wilden bedienen. Voorts keert de graaf zich tegen I poging de vorsten te benadeelen door ft ruchten te verspreiden over oneenlghew tusschen zijn vader en hem. De Actio Fran?aise wil ons treffen, aldus de gras1 door leugenachtige beschuldigingen teg« Pierre de la Rocque, een vertrouwd trouw vriend sinds zeven jaar. Ik heb M» bevel gegeven niet te antwoorden. T® slotte, zoo besluit de graaf, zijn M' trouwste dienaren voorwerp van lasten»' gen, die ik niet langer wil dulden. De keu» van mijn medewerkers gaat slechts nu) vader en mij aan. Hen te beleedigen oc teekent ons aanvallen. In het dorp Limell Brevannes zijn Wij" tig kisten gevonden. Elke kist bevatte twin tig handgranaten. De Sureté National, heeft huiszoeking gedaanln een ln bosch gelegen huis in de gemeente Ecno boulains (Seine et Marne), dat dienst a als wapendepot en werkplaats voor den van granaten voor rekening vnn CB.AR. Er werd hier een hoeveelheid nw nitie gevonden. De huurster van het n was reeds bij den aanvang van het_ono zoek inzake de activiteit van de o.a. naar het buitenland gevlucht. Te Ferroles-Attlly, in het Kanton comte Robert, werden dertig kisten dertig geladen granaten ontdekt. In Noord-Frankrijk heeft de poll«ë brief gevonden, waarin Moreau de aan een wapenfabriek vraagt, ot deze met het oog op een eventueele besten van een Europeesche regeering mitram zou kunnen leveren. Koliinan Budal, die voorkomt op de n van internationale terroristen is doo» t Hóf van Appèl te Douai veroordei een gevangenisstraf van drie maanden j gens het niet voldoen aan een beV~ net verlaten van het land. Na aflwF zijn straftijd zal Budal naai' de w» burgsche grens worden geleid In de n te landen van Europa zijn soortgeW*c velen tegen Budal uitgevaardigd. 2—1 het la-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2