CARILLON BUITENLAND SINT NICOLAAS ELTAX 000 HASSELMAN &PANDER LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 December (93) De strijd in Spanje RIJDT PER W Geschenken voor de feestdagen Dagbladreclame is niet te vervangen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN DEN HEER J. MULDER. Hartelijke waardeering van vele zijden. Gisteren herdacht de heer J. Mulder den dag waarop hij 25 jaren geleden in Rijks dienst trad. 'n Stroom van kaartjes, brie ven en telegrammen bereikte den jubilaris, wiens woning bijna in een bloemen- en fruitwinkel was herschapen. Uit alle krin gen kwamen blijken van belangstelling tóhnen. De post bezorgde gelukwenschen van den -oud-kantonrechter air. J. Klein, van mr. P. E. Briët, van mr. E. A. Cosman, van mr. A. v. d. Eist, van den wethouder J. J. van Stralen, van de deurwaarders S. Geertsma en W. Dirkse, die vroeger alhier op de griffie werkzaam waren, van ver schillende oud-advocaten en notarissen, van onderscheidene autoriteiten en van tal van particulieren. In den loop van den dag kwamen velen, w.o. de oud-hcofdinsepcteur van politie, de heer Eskens, de brig, commandant van de Rijksveldwacht, majoor Bron, de des kundige bij de crisis-pachtkamer, de heer J. de Graaf den jubilaris de hand drukken. Des morgens complimenteerden de grif fier en de wnd. griffier van het kanton gerecht, mr. H. van Oordt en mr. J. Ho- vingh. met den chef de bureau, de heer H Hertel, namens het griffiepersoneel en den concierge van het kantongerechtsge bouw, den heer Mulder. Mr. van Oordt huldigde den jubilaris en sprak namens degenen, in wier midden hij zijn dage- lijkschen arbeid trouw verricht. De stem ming en onderlinge verstandhouding is, aldus mr. van Oordt. op de griffie uitste kend en zulks is niet het minst aan den jubilaris, die voor zijn collega's een goed collega is. te danken. Spr. heeft alle ach ting voor de wijze, waarop de heer Mulder zijn werk verricht en bracht hulde aan mevrouw Mulder, voor de voortreffelijke wijze. Waarop zij hem in de levensmoeilijk heden bijstaat. Aan den jubilaris werd een vulpenhouder met t/jpassend potlood, als mede-een taart, aangeboden. Des middags werd den heer Mulder, die in verband met zijn gezondheidstoestand eenige voorzichtigheid in acht moest ne men, bezocht door de heeren mr, F. Ligten- berg, kantonrechter, mr. W. de Clercq, H M. Markusse. P. A. H. v. d. Woude en Th J. v. d. Heijden, resp. namens de kanton recht ters-plv. de advocaten, notarissen en kantongerechtsgemachtigden. De kantonrechter, mr. Ligtenberg, mede sprekende voor de kantonrechters-plaats- vervangers, memoreerde dat de jubilaris onder twee kantonrechters en onder twee griffiers diende. Wijlen mr. Neuman de Loos. die nog in functie was. toen de tegenwoordige kantonrechter zijn ambt aanvaardde, heeft, aldus mr. Ligtenberg, zich steeds met bijzondere waardeering over u uitgelaten. Ik kan haar Volkomen deelen; nimmer werd eenige klacht over u gehoord In de jaren dat ik in Leiden kantonrechter ben. hebben mijn plaatsver vangers en ik u leeren kennen als 'n amb tenaar met grooten arbeidsgkracht en veel arbeidslust, die de hulpvaardigheid in per soon was, met veel accuratesse zijn werk verrichtte en die uitmuntte door een scherp geheugen. Spreker hoopte van harte dat de heer Mulder aan de griffie verbon den zou blijven, zoolang de wettelijke be palingen zulks toelaten. Mede namens de kantonrechters-plv. bood mr. Ligtenberg den jubilaris en zijn vrouw een fraaie electrische salonlamp aan. De kantonrechter hoopte dat het licht van die lamp een zwakke weerspiegeling zal zijn van het groote licht dat op den verderen levensweg van den jubilaris en de zijnen moge schijnen. Bij ontstentenis van mr. E, A. Cosman en van mr. P. «p. Briët sprak mr. W. de Clercq, ais oudste advocaat hier ter stede. De Leidsche balie, aldus mr. de Clercq. heeft van den heer Mulder steeds de meest welwillende medewerking genoten, hoewel de balie vaak lastig kan zijn. De 'jubilaris heeft steeds de juiste soepelheid weten te vinden om kwesties te vermijden en wist vele moeilijkheden op de hem eigen prac- tische wijze spoedig tot een goede oplos sing te brengen. Namens de advocaten, de notarissen, den kantongerechts-deurwaarder en de kan tongerechtsgemachtigden gezamenlijk bood mr. de Clercq den jubilaris een groote fruitmand met een geschenk onder cou vert aan. Notaris Markusse vertegenwoordiger van de notarissen uit Leiden. Warmond, Voor schoten, Sassenheim. Noordwijk en Kat wijk, gewaagde van de hulp, die de nota rissen steeds van den heer Mulder moch ten ontvangen. De notarissen dragen u veel hoogachting toe en spr. wenschte den heer Mulder nog vele gezegende jaren met de zijnen toe. Ten slotte spraken nog de heeren v. d. Woude en v. d. Heijden, namens de kanton gerechtsgemachtigden, w.o. den wnd. deur waarder en de leden van de bureaux voor arbeidsrecht van de Chr. en Moderne Be stuurdersbonden. Beiden sloten zich vol komen aan bij de vorige sprekers en von den in de spontaniteit, waaraan de rechts- beoefenaren aan het geschenk hadden deelgenomen, een weerspiegeling van de achting en populariteit, die de heer Mul der zich in den loop der jaren bij een leder heeft weten te verwerven. De jubilaris dankte ontroerd, mede na mens zijn vrouw en kinderen, de verschil lende sprekers. Niet uit mij zelve, aldus spr. heb ik de kracht om mijn arbeid te verrichten, doch aan God moet alle eer en lof daarvoor worden toegebracht. De heer Mulder hoopte dat het hem nog vele jaren vergund zou mogen zijn het werk, dat hij Hef heeft, te verrichten. DE ALGEMEENE TOESTAND De Duitsche eisch inzake koloniën. Rede van Sir Samuel Hoare. Met zekere spanning ziet men toe, hoe zich het. koloniale vraagstuk verder zal ontwikkelen, maar ziet daarbij over het hoofd, hoe waarschijnlijk voorloopig geen nieuwe stappen zullen kunnen worden ge daan. Het is immers een vraagstuk waarbij allerlei te pas komt en waarin diepgaande studie noodlg zal zijn. zooals reeds terecht ln officieele uitlatingen van Engelsche en Fransche zijde ls vastgelegd. Eden heeft von Ribbentrop ontvangen. Men meent te weten, dat hij den Dultschen ambassadeur aanvullende mededeelingen heeft verstrekt over het na de Britsch- Fransche besprekingen gepubliceerde com muniqué en de voornemens der beide re geeringen ten aanzien van een „algemeene regeling" heeft uiteengezet. Eden zal heden Grandi ontvangen. Getwist ln de pers. van welke zijde nu het eerste initiatief zou moeten uitgaan, heeft weinig zin. Het wekt slechts overbo dige gevoeligheden. Van Duitsche zijde worden de berichten, dat Duitschland de oogen zou richten naar de Belgische Congo en Portugeesch An gola met kracht ontkend. De Berl. Boersen Ztg. zegt o.a.: Het doel is Duitschland bij de andere landen verdacht te maken en het te be tichten van begeerten naar vreemde bezit tingen Het blad herinnert aan Hitler's verklaring op 30 Januari JJ. Duitschland heeft geen koloniale aan spraken jegens landen, die het geen kolo niën ontnomen hebben. Overigens slaat de Duitsch pers eenigs- zins op de groote trom. De „Deutsche Allgem. Ztg." zegt o.a.: Onze koloniale aanspraken zijn abso luut en kunnen in geen geval het object van marchardeeren worden. Evenals ten tijde van de discussie over de rechtsgelijk heid. praat men nu weer over het collec tieve systeem, dat op den Volkenbond is gebaseerd. Na de gemaakte ervaringen, stellen we ons niet veel van een dergelijk collectivisme voor. Niettemin constateeren v/ij, dat het bezoek van Lord Hallfax in zekere opzichten van gunstigen invloed is geweest op een begrip van het Duitsche standpunt. De Engelsche en Fransche mi nisters kunnen niet meer twijfelen aan het belang van het koloniale vraagstuk en onze rechten hierbij. Dit ls de positieve kant van het Londensche communiqué". Van Fransche zijde geeft men te kennen, dat men. voor iets verder kan geschieden, thans eerst het bezoek van Delbos aan Centraal-Europa wil afwachten. Wel is men in Engeland begonnen met de Domi nions te spréken over het koloniale vraag stuk. De as Parljs-Londen heet versterkt door de reB van lord Halifax naar Berlijn. De kracht van de democratieën rust ech ter op het handhaven van den bestaanden toestand in Midden-Europa. De bladen zijn alle van oordeel, dat Del- bos zijn reis begint, gesterkt door de be sprekingen te Londen. Hij kan allen ge ruststellen. die een oogenblik bevreesd zijn geweest bij de besprekingen te Berlijn en Berchtesgaden. Frankrijk en Engeland zijn overtuigd, dat binnenlandsche onrust in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije een ge vaar voor den vrede in Europa zou kun nen zijn. POLEN De vice-premier over den economischen toestand. Juist op den Vüsten verjaardag van presi dent Moscichi is de Sejm weer haar zittin gen begonnen. Vlce-minlster-presldent Kwlatkowskl hield een redevoering, waarin hij de begrooting voor 1938/'39 motiveerde en uitvoerig in ging op de verschillende problemen der eco nomische ontwikkeling. Hij verklaarde, dat de economische toestand in den loop van 1937 aanzienlijk verbeterd ls, vergeleken met het voorafgaande jaar. Een devaluatie van de Poolsche valuta ls thans niet meer mogelijk. Het streven der regeering heeft twee hoofddoeleinden: op voering van het bedrijfsleven van het oog punt der behoeften van den staat uit op het gebied der bewapeningen en opvoering van den levensstandaard der groote massa der bevolking. De uitbreiding van de haven van Gdingen wordt voortgezet. Het vierjarenplan met de uitbreiding van het nieuwe centrale industriedistrict rondom Sandomlr zal in 1941 gevolgd worden door een tweede plan, dat het gebied der rivieren Boeg, San en Dnjepr, met Lemberg als mid delpunt, omvat. Naar zijn meening betrekt de gezichts einder der wereld. Optimisten geloofden be gin van dit jaar aan een bijna automatische liquidatie van het enorme instrument der monetaire beperkingen. De driezijdige mo netaire overeenkomst werd van belang ge acht; de conventie van Oslo scheen den weg naar breede internationale samenwer king te wijzen. Op zekeren dag veranderde dat alles. De financieel sterke landen' ver klaarden de zwakke niet te willen helpen bij het overwinnen van de crisis. Door twee factoren werd de conjunctuur echter aan zienlijk vërsterkt: door de uitputting der graanvoorraden en door de wapening. De oorlogservaringen hebben echter den geestdrift voor de wapening doen bekoelen. Men weet. dat overwinnaars en overwonnenen den oorlog in econo misch opzicht voor verscheidene gene raties verliezen. Zelfs indien wij er in slagen een drage lijke atmosfeer te scheppen voor een poli tieke samenwerking, zullen wij niet aan den eersten schok der crisis ontkomen. Daar- entgen zijn de binnenlandsche arbeidsom standigheden zoo gunstig, dat wij de econo mische conjunctuur zelfs kunnen doen ver beteren. OOSTENRIJK Betooging van nationaal-socialisten. Achthonderd nationaal-socialisten heb ben zich voor de gevangenis te Wetnen verzameld, waarin zich efn twintigtal na tionaal-socialisten bevind, die reeds se dert ongeveer een week in hongers aking zijn. Zij elschten op luidruchtige wijze hun invrijheidstelling, doch weiden door de po- iitie uiteengejaagd, die 25 personen arres teerde. De toren van ons nieuwe Stadhuis is in aanbouw. - In dezen toren zal het moeten komen. Hebt Gij Uwe bijdrage al op de post rekening No. 302400 van den Penning meester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven In een redevoering aan de universiteit van Reading heeft sir Samuel Hoare ten aanzien van de tegenstellingen, die zich tegenwoordig vordoen, het volgende ver- kiaard: ..Voor zoover wij ons kunnen herinneren heeft het brute geweld nog nooit zulk een belangrijke rol gespeeld als thans. Zouden onze ouders, die opgevoed zijn in liberale en ruimer begrippen van menschelijkheld, het geloofd hebben, wanneer hun verteld was. dat wij in het jaar 1937 genoodzaakt zouden zijn bij wijze van zelfverdediging gasmaskers voor de zuigelingen te maken? De vrijheid is op verschillende plaatsen vernietigd, de gerechtigheid vermomd, ter wijl de onverdraagzaamheid een deugd ge noemd wordt. Daarentegen bestaat er, on danks de tegenstellingen een groote. en groeiende groep idealisten. Ondanks 's we relds ruwheden, misschien juist tengevolge daarvan, denkt jong en oud meer dan ooit over een vollediger en vrijer leven, waar in de burgerplichten weer universeel aan vaard zouden zijn". 2233 (Ingez. Med.) HONGARIJE Nationaal-socialistische agitatie op de universiteiten? Tibor von Eckhardt, de leider van de partij der kleine landbouwers, de belang rijkste oppositiegroep, heeft in de Kamer den minister van onderwijs, Homan er van beschuldigd op de universiteiten voor het land schadelijke nationaal-socialistische agitatie te dulden. Homan wees de beschul diging van de hand Tibor von Eckhardt verklaarde echter, dat hij binnenkort de Kamer desbetreffende documenten zal over leggen. Het debat was bewogen en fel. Een sierlijk schemerlampje f 3.85 Een naaitafeltje f 4.75 Voor de kinderen Kleuterfauteuiltjes in gelakt staal f 4 75 BREESTRW lib BOTERMARKT Vjz LEIDEN 2259 (Ineez. MtdJ ITALIË. Nog een tegenspraak wordt gegeven ten aanzien van de beschuldigingen der Ite- liaansche Ders aan het adres van den Fran- schen minister van marine Camplnchi, en wel van de bemanning van het schip, waar de minister zijn geïncrimineerde rede zou hebben gehouden. Gezegd wordt: „Tegen- Bij de nieuwe organisatie van de Abes- over alle insinuaties van de Itaiic.ansche sijnsche kerk is gevolg gegeven aan een Nieuw vlootcrcdiot. De Kamer heeft een nieuw crediet van 193 millioen voor.de vloot goedgekeurd. pers jegens minister Camplnchi stellen v/ij, zeelieden van den Général Bonaparte, het meest formeele dementi". DUITSCHLAND Meissner tot staatsminister benoemd. Rijkskanselier Hitler heeft verordend, dat de staatssecretaris en chef der „prae- sidialkanzlei" in het vervolg staatsminister en chef der „Praesidialkanzlei" zal heeten en in rang met een rijksminister gelijk staat. Op grond van deze verordening heeft Hitier staatssecretaris dr. Meissner tot staatsminister benoemd. FRANKRIJK Een binnenlandsche leening. De schatkist zal dezer dagen een bin nenlandsche leening op de markt bren gen, waarvan het bedrag nog niet vast gesteld is, doch dat ongetwijfeld omstreeks 2 milliard francs groot zal zijn. reeds sedert lang gekoesterden wensch van de Koptische geestelijkheid een uit de in woners van Abessynië gekozen leider te te hebben. Dit betcekent echter nog geen afscheiding van het patriarchaat van Alexandrië. RUSLAND De godsdienstvervolging. De beide laatste evangelische predikan ten in de sovjet-unie, de Duitschers Rei- chart, vader en zoon, zijn door de Gpoe ge arresteerd. De ongeveer 1.750.000 Protestan ten in de sovjet-unie hebben thans geen enkelen geestelijke meer. De evacuatie der vrijwilligers. Eden heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat het antwoord der Spaansche regeering van Barcelona op het Engelsche voorstel tot het terugnemen van de vrijwilligers aan beide zijden thans te Londen ontvangen was. De Spaansche regeering kon zich met de algemeene lijn der voorstellen vereeni gen maar had, evenals generaal Franco, op onderdeelen bezwaren naar voren gebracht die nu onderzocht werden en bovendien eenige aanvullende inlichtingen gevraagd. Op een vraag antwoordde de minister, dat alle Britsche vrijwilligers, die door de troe pen van generaal Franco gevangen waren genomen, thans vrijgelaten en gerepatrieerd waren. De luchtmacht der Italiaansche legionairs. De „Messagero" wijdt de geheelc voor pagina aan het optreden van de luchtmacht der Italiaansche legionairs in Spanje, en publiceert o.m. een statistiek, volgens welke sinds het begin van den burgeroorlog 455 Spaansche regeerings-vllegtuigen zouden zijn neergeschoten. Aan de zijde der legio nairs zijn 35 vliegtuigbestuurders ln den strijd gevallen. Voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen. Terwijl de nieuwe hoofdstad der republiek Barcelona drie weken geleden des nachts nog helder verlicht was, heeft de politie thans order gekregen ervoor te zor gen, dat alle lichten bedekt worden, zoodat In sommige deelen van Barcelona diepe duisternis heerscht. Alle straatlantaarns zijn donkerblauw geschilderd, evenals de lichten bij de in gangen der stations van de ondergrondsche. Ook de lampen in de autobussen en trams zijn blauw geschilderd, zoodat het lezen vrij wel onmogelijk ls geworden. Café's schil deren hun ramen blauw en tenzij dit be slist noodlg is, rijden de auto's zonder kop lampen. Er is gebrek aan tabak. GEBOREN: Wilhelmus Johannes, zn. van P. J. v. t Berg en J. G, J. Bosman Johanna Pieter- nella Annie, dr. yan W. H. Schouten en M, A. de Brabander Johannes, zn. van O. R Vermeij en W. A. Meijboom Gerrit Jan, zn. van G. A. Glintmeljer en A. Ottevangft Johanna Krijntje, dr. W. Plug en Duyndam Agatha Annie, dr. van C. i Duijn en A. de Jong Ytsen, zn. van Av Akker en A. Obma Gerrit, zn. van K. Jon' geleen en J. C. Hoogervorst Dirk, zn. van D. v. d. Laan en M. Barreveld. J. ONDERTROUWD: G. H. Noppe, jm„ 36 J. en M. G. Polderman jd. 25 j. P. v. Bostelen, jm., 20 j. en M, J, Zuurdeeg .jd. 19 J. GEHUWD: J. Benning, jm. wt J. v. Welzeu, jd. H, W. Beunen, jm. en F. J. Herbst, Jd. J. da Boer, jm. en S. A, Stoute, jd. A. J. Busch- man, jm. en E. H. Nijnens, jd. J. Laman, Jm. en J. P. Ju, jd. W. Momberg, )m. en S. de Bruin, jd. A. v. Polanen, jm. en 0. P. M. v. d. Elst. jd. H. Teegelaar, Jm. en A. S. v. Klaveren, jd. G. J. Geljsman, I®, en M. A. Sloots, jd. OVERLEDEN; W. Wiethoff, wedn.. 60 j. C. A. v. Amb romMolkau, wede., 84 J. G. Bouter, h, 75 j. A. M. LancelPrevoo, vr., 54 j. J5BT-S., te L. Het adres van dr. Faui is ons niet bekend. Autobusdiensten voor Katwijksche visschers. De commissie voor het verleenen van vergunningen op aanvragen om autobus- diensten behandelde heden een aantal aanvragen voor bijzondere autobusdiensten ten behoeve van visschers op de trajecten Katwijk aan Zee naar Den Haag en Sche- veningen, naar Vlaardingen en naar IJmulden. Mr. N. G. Geelkerken uit Leiden lichtte de aanvragen toe en zeide, dat men hier te doen heeft met een historisch gegroei de n toestand. De bussen brengen veelal des nachts of op andere ongeregelde uren aan komende of vertrekkende visschers naar en uit Katwijk van en naar hun te Vlaar dingen of te IJmulden liggende schepen, en zij doen dat ln den kortst mogelijken tijd, terwijl een andere vervoersgelegen- heid eigenlijk niet bestaat. Theoretisch zou het mogelijk zijn, deze menschen per trein of tram te laten gaan, maar dan moeten zij in Schiedam, dan wel in Haarlem over stappen, t.-'T'ijl de hasten per tram en spoor vesl he" ;er en het tijdverlies vee) grooter zou zijn Practisch ls zoadanig tram- en treinvervoer onmogelijk, omdat 's nachts geen verbinding kan worden ver kregen. Ook ontmoet het bij het ovengf per tram of trein reizend publiek eigen aardige bezwaren, wanneer groepen schers. zoo van hun schepen, ln tram trein binnenvallen. Namens de spoorwegen bestreed mr' Bierman de aanvragen, Spr. wees erop. dat DICilIKlli UC dUIlïidgCll, zijnerzijds niet bekend was, dat vooral de nachtelijke uren werd gereden, int schen hebben de spoorwegen tot 1931 o* visschers vervoer gehad.Daarna zijn Partlaon Here autodiensten dit visschersvervoer gaa» overnemen, doch thans zijn de spoorweg doende om door tariefsverlaging in algemeen dit vervoer terug te winnen. Op een desbetreffende vraag van^n voorzitter der commissie, antwoordde mr. Bierman, dat het best mogelijk is dat de spoorwegen beneden het bus tarief zullen gaan, welk tarief 90 per rit bedraagt, hetzij naarlJmui e hetzij naar Vlaardingen. De heer Kraak Steemann, secret0^,^3'1 den Ned. Bond van Autobusdienstonu nemers, achtte het in strijd met dei gen van den geregelden autob^?:n dsn ondernemer, dat ook andere lUen, visschers van de bussen gebruik xt vol^r-s hem dikwijls is gebeuia- Indien ordening het doei is. a®jj z. i. ook deze zaak te worden gcreg ,,0jgt De beslissing van de commissi later' 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2