De besprekingen te Londen geëindigd De Belgische regeeringsverklarin< LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 1 December 15]) Het officieele communiqué De drie regeeringspartijen zeggen steun toe SPREEKCEL DICKIE DONS GAAT OP AVONTUUR De Franse he ministers zijn gistermiddag lialfvijf, hartelijk uitgeleide gedaan door Chamberlain en Eden. uit Londen naar Parijs teruggekeerd, waar zij tegen elf uur- arriveerden In het Britsche Lagerhuis heeft Cham berlain het communiqué voorgelezen, dat na afloop van de Brltsoh-Fransche bespre kingen is uitgegeven. In het communiqué wordt gezegd, dat de Ftansche ministers een uiteenzetting van lord Halifax hebben aangehoord over zijn besprekingen in Duitschland. Zij constateerden met vreugde, dat. ter wijl van het bezoek van Halifax, dat van ■particulieren en on-officieelen aard was, niet verwacht kon worden, dat het tot directe resultaten zou leiden, het toch had bijgedragen tot het wegnemen van de oorzaken der internationale oneenigheid en tot een verbetering der atmosfeer zou kunnen leiden De Europeesche vraagstukken in hun ge heel en de vooruitzichten op kalmeering en ontwapening zijn aan een gedachten- wisseling onderworpen. Op deze belangrijke punten constateer den de Britsche en Fransche ministers nieuwe bewijzen van de overeenstemming van houding en zienswijze, die de betrek kingen tusschen de beide landen kenmerkt. Het koloniale vraagstuk werd van alle kanten aan een voorloopige be studeering onderworpen. De conclusie was, dat deze kwestie niet in afzon dering kon worden behandeld en dat hierin een aantal andere landen zou moeten worden gekend en men was het er over eens,-dat dit onderwerp een veel dieper gaande studie noodig maakt. De Britsche en Fransche ministers be handelden eveneens den toestand in het Verre Oosten, over den ernst waarvan zij liet ten volle eens waren. Zij bleken eensgezind te zijn in hun bereidheid samen te werken met andere, in gelijke omstandigheden verkeerende mogendheden, tot bescherming van de rechten en belangen en het voldoen aan de verplichtingen, voortvloeiende uit de internationale verdragen, betrekking heb bende op dat gedeelte van de wereld. Zij lieten eveneens, in een geest van we- derzijdsch vertrouwen, andere aspecten van de internationale aangelegenheden van gemeenschappelijk belang de revue pas- seeren. Terwijl zij in geen enkel opzicht willen afwijken "van hun reeds eerder tot uit drukking gebrachte opvatting van inter nationale samenwerking, hebben zij nog maals den nadruk gelegd op den wensch hunner regeeringen, met alle landen samen te werken in de gemeenschappelijke taak, door methoden van vrije en vreedzame onderhandelingen, de internationale kal meering te bevorderen. Op hun beurt spraken de Fransohe mi nisters over het a.s. bezoek van Delbos aan bepaalde landen van Midden, en Oost- Europa. Zij stelden met voldoening vast, dat de beide regeeringen gemeenschappe lijke belangen hebben bij de handhaving van den vrede in die deelen van Europa Ten aanzien van de nlet-lnmenglng, was men het er over eens, dat deze politiek ten volle Juist was gebleken en besloten werd dan ook, haar voort te zetten. Op een vraag van Attlee, of het de be doeling was de gevoerde besprekingen uit te breiden tot andere landen, teneinde tot een algemeene regeling te geraken, ant woordde Chamberlain: Zooals gij weet, is het uiteindelijk doel, waarnaar wij stre ven, een algemeene regeling. Het ligt voor de hand, dat een algemeene regeling niet alleen door besprekingen tusschen twee, of zelfs drie landen bereikt kan worden. Daarom moeten wij er tenslotte rekening mede houden, dat andere landen in die besprekingen worden betrokken Tegelijkertijd zou ik er op willen wijzen, dat wij naar mijn meening nog niet zoover zijn gekomen, dat onmiddellijke uitbrei ding der besprekingen gewenscht is, of schoon het in een later stadium zoo ver zou kunnen komen. Chautemps verklaarde nog, dat hij niets had toe te voegen aan het gemeenschap pelijke communiqué, dat gepubliceerd zou worden. ..Wij zijn het", zelde hij, „volkomen eens en ik verheug mij hierover ten zeerste. Wij nemen de aangenaamste herinneringen aan ons bezoek naar Parijs mede. Van Engelsbhe zijde wordt hierop nog het volgende commentaar gegeven: Het bezoek der Fransche ministers en het bekend gemaakte communiqué moeten een einde maJcen aan alle beweringen over een verdeeldheid tusschen Engeland en I Frankrijk. Inderdaad gelooft men in Brit sche kringen, dat de overeenstemming der opvattingen nooit duidelijker is geweest, maar in deze volledige harmonie moet men nog geen eenheidsfront tegen welke andere mogendheid ook zien. Dat zoowel Engeland als Frankrijk van meening zijn, dat Hall fax' reis de atmosfeer heeft helpen zuive ren, kan, naar men hoopt, een mogelijke toenadering tot Duitschland vergemakke lijken. Britsche kringen gelooven ook, dat er nieuwe mogelijkheden ontstaan zijn. De regeeringen der Dominions zijn reeds ingelicht over de resultaten der besprekin gen en naar verluidt wordt ook België als koloniale mogendheid op de hoogte gehouden. De Fransch-Britsche bespre kingen vormen natuurlijk slechts een eer sten stap, zoodat er nog veel werk verricht moet worden, dat geschikt is voor bespre kingen door middel van de ambassades en langs de gewone diplomatieke wegen. Men zal zich niet tot Duitschland wenden, al vorens men met dezen arbeid vorderingen heeft gemaakt. Herhaald moet worden, dat een koloniale regeling deel zou moeten uitmaken van een veel ruimere regeling. In dit verband wordt naar voren gebracht, dat, terwijl Duitschland koloniën eischt, Engeland en Frankrijk een wapeningsovereenkomst verlangen. Ten aanzien van de Spaansohe kwestie is voorgesteld, dat de niet-inmenglngspoil- tiek wordt voortgezet. Wat betreft het Verre Oosten: uit het communiqué blijkt duidelijk genoeg, dat beide landen bereid zijn tot samenwerking met andere belang hebbende mogendheden, doch dit is geen vraagstuk van Engeland en Frankrijk alleen. Verder zijn de betrekkingen met Italië, de Balkan-staten, Noord-Afrlka en Rus land besproken, waarbij men het op alle punten eens was. Delbos zal gedurende zijn reis de regeeringen van Polen, Zuid-Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije op de hoogte stellen van den algemeenen aard der besprekingen en van de verwachtin gen, die men in Engeland en Frankrijk koestert. Delbos zou dan leder misverstand kunnen ophelderen. Ofschoon daarover geen bepaalde gegevens te verkrijgen zijn, meent men, dat ook de mogelijkheid van Dultschland's terugkeer tot den Volkenbond besproken is, De diplomatieke redacteur van Reu ter komt tot de slotsom, dat de Indruk, dat er geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, versterkt is. Engeland en Frank rijk toonen, dat zij den vrede willen. Men acht het standpunt, dat zij in nemen, togeHfk verzoenend en krach- Mg. De Britsche pers. Dc Britsche pers is algemeen zeer tevre den over het resultaat van de besprekin gen en wijst op het groote belang voor den vrede van de Fransch-Britsche soli dariteit. De „Times" verwacht, dat deze bespre kingen zich zullen ontwikkelen tot een conferentie, welke tot goede resultaten zal leiden. De „Daily Telegraph en Morning Post" schrijft, dat de koloniale eischen van Duitschland verder gingen, dan de beide regeeringen verwachtten. Het blad spoort verder aan tot een wijze bedachtzaam heid. De Fransche ministers hebben ge zien. dat Chamberlain geenszins voorne mens is de zaak te overhaasten en hebben tevens gezien, dat hij goedkeurt, dat Del bos alles zal doen om de gemoederen in Midden-Europa en den Balkan gerust te stellen. De ..News Chronicle" is door het com muniqué gerustgesteld. De democratische mogendheden hebben hun goeden wil ge toond, thans moeten Duitschland en Italië hetzelfde doen. De Fransche pers. Ten aanzien van de besprekingen te Londen schrijft Bcurges in de „Petlt Pari- slen", dat indien men te Berlijn en Berch- tesgaden hoopte tweedracht te zaaien tus schen Frankrijk en Engeland, dit dan niet is verwezenlijkt. Of de besprekingen een tijdvak van betere internationale betrek kingen hebben ingeluid, hangt vooral af van den goeden wil van Rome en Berlijn. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris" dat, Londen en Parijs de grondbeginselen van hun politiek niet hebben gewijzigd. Vandaag zoowel als gisteren zijn zij be reid met Berlijh te onderhandelen doch een verdrag van vier verwerpt Frankrijk, omdat Polen, de sovjet-unie en de Kleine Entente in dit gevil uitgesloten zouden worden. Indieh evenwel deze drie bond- genooten van Frankrijk zouden worden toegelaten en ook Japan en de Vereenig- de Staten zouden toetreden, dan zou het misschien mogelijk zijn een systeem van internationale samenwerking in het leven te roepen naast Genève, waaraan ook zij, die den Volkenbond hebben verlaten, kun nen medewerken. Wladimir d'Ormesson schrijft in de „Fi garo", dat in de Fransch-Britsche verkla ring in de eerste plaats een geest van voorzichtigheid tot uiting komt en vervol gens een geest van goeden wil. Meer dan ooit komt de wil tot samenwerken tot uiting. In de communistische „Humanlté" schrijft Peri. dat niets definitiefs en derhalve niets onherstelbaars tot stand is gekomen. Dit is alles wat men van de besprekingen te Londen kan zeggen. Men kan den vrede niet behouden door alleen met de teugels te slaan. De regeei'ingsverklaring, die gistermid dag ln Kamer en Senaat ls voorgelezen, behandelt achtereenvolgens de vooruitgang op sociaal gebied, de economische politiek, het cultureele vraagstuk, het openbaar onderwijs, de bultenlandsche politiek en de landsverdediging, de koloniale politiek en tenslotte de begrootingspolitlek. De verklaring vangt aldus aan: De regccring, die zich aan u voor stelt, is gevormd in het teeken van gemeenschappelijke bezorgdheid voor het verdedigen van het erfdeel der grondwettelijke vrijheden, het langs ordelijken weg verwezenlijken van een billijke en vooruitziende sociale poli tiek, en het voorbereiden van alle wenschelijk geachte maatregelen, ten einde in de omraming van den onaan- tastbaren Belgischen staat de cultu reele ontwikkeling te verzekeren van de beide taalgemeenschappen, en de eerbiediging van de rechten, door elk harer leden verworven. De wezenlijke taak dezer regeering is de voortzetting en de voleinding van de uit voering van het programma, dat uitgestip peld is ln de verklaring van 24 Juni 1936, en waarmede een aanzienlijke meerderheid zich voortdurend accoord verklaard heeft. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat, zoodra het parlement de begrooting zal hebben behandeld en zoodoende zijn voornaamste taak zal hebben vervuld, de regeering met het parlement den wetge- venden arbeid zal voortzetten, die noodig is voor de verschillende punten, die in het vervolg der verklaring worden behandeld. De regeering zegt verder te zullen zoe ken naar een middel om geleidelijk tot een verhooging der pensioenen te komen. De mogelijkheid van verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd zal worden bestudeerd in samenwerking met het vraagstuk der invaliditeitsverzekering. Er zal een koninklijk commissaris aangewezen worden, belast met de bestudeering van allerhande pensioenkwesties. Het streven naar methodische vermindering tot veer tig uur van den werktijd in de gevaar lijke en ongezonde industrieën zal worden voortgezet. De pogingen om de kasten van levensonderhoud binnen de juiste perke te houden, zullen worden verdubbeld. De regeering zal een wetsontwerp indienen, waarbij den beroepsorganisaties een sta tuut wordt toegekend, benevens een ont werp tegen misbruik van macht op econo misch gebied. De stichting van een econo misch instituut voor de middenklassen wordt overwogen. De regeering wil het vraagstuk der be trekkingen tusschen Vlamingen en Walen oplossen in den geest van eenheid en ver sterking van de nationale gedachte door eendracht. In het ministerie van onder wijs zullen twee cultureele raden worden Ingesteld, die consultatieve bevoegdheid voor het onderzoek van onderwijs- en be schavingsproblemen zullen hebben. Op het stuk der academiën zal een hei-vorming tot stand worden gebracht, die het den geleerden van de twee groote nationale cultuurstroomlngen mogelijk zal maken, hun werkzaamheden te ontwikkelen in het kader van autonomie. De legeering wil de eenheid van het leger handhaven en zal een wetsontwerp indienen, waarbij het leger een definitief taalkundig statuut wordt gegeven, berus tend op de volgende beginselen: 1. de sol daat wordt volledig opgeleid in zijn moe dertaal; 2. te dien einde worden de sol daten ingedeeld in eentallige eenheden, waarbij men in bepaalde gevallen tot de eentallige divisie zou kunnen opklimmen; 3. de toekomstige officieren worden voll ledig opgeleid in hun moedertaal, doel moeten een behoorlijke kennis van 'de anl dere taal hebben. De officier moet de taal van de eenheid, die hem is aangewezen] behoorlijk meester zijn. Ten aanzien van de internationale poill tiek zegt de regeeringsverkloring. dat dl politiek van werkelijke onafhankeltjkheij zar worden voortgezet, waarbij men tronl blijft aan de beginselen van den Volken! bond. De regeering is steeds bereid med te werken aan iederen doelmatlgen vrede», arbeid. Aan de verdediging van het la3 zal men de noodige zorg blijven besteden! het vastgestelde militaire program zal vijl ledig ten uitvoer geleed worden. Misschien zullen wijzigingen in enkel begrooüngsposten noodzakelijk zijn, dot in ieder geval zal de financieele polite der regeering beheerscht worden door dei wil tot handhaving van het begrootin evenwicht. Het debifl Direct daarop werd het debat geoped Van der Velde verklaarde dat de socio listen zonder aarzelen steun zullen ver leenen aan het mlnlsterle-Janson, aangeJ zien dit er naar zal streven het programl ma van het vorige kabinet ten uitvoer t<| leggen. Hij bracht hulde aan de loosheid van Van Zeeland. Ten aanzid van China zeide Van der Velde voorts, dal hij hoopt, dat de groote mogendheden" zullen optreden om hierin het laatst! woord te hebben. Hij stelt de rootzuchj tige politiek van zekere regeeringen aai de kaak, welke slechts ln den Volkenboni blijven om critiek uit te oefenen. De liberaal Devéze zegde de regeerinl den onvoorwaardelijken steun van de llbe| rale linkerzijde toe. Van Cauwelaert sprak als zijn meenirn uit, dat de regeerlngsverklarlng een syml pathieken kant heeft (levendige protests! van de Vlaamsch-Nationallstische barl ken). Wij zullen ons, zoo zelde hij, nief leenen voor een financieele politiek, dif het economische leven des lands in gevaar zou brengen. Wat dit betreft houden ons aan wat Van Zeeland heeft geze over de noodzakelijkheid evenwicht t| brengen ln de begrooting zonder nieuw belastingen in te voeren. Wij zouden niel kunnen toestaan, dat men het land leiddJ in een richting van een dictatoriaal re-I glme ten aanzien van de economische en| financieele aangelegenheden. Een pers»1 neele wijziging zal in de Nationale Bani geschieden; deze wijziging kan geen stajl vormen naar die dictatuur. Spr. wil, dat de Vlaamsche rechten ge-l eerbledlgd worden evenals de Waalschil rechten en hij stelt in het licht, dat hetl noodzakelijk ls snel op te treden. Hij geeft dan een zeker aantal hervormingen! aan, welke hij snel zou willen zien toege-| past. Van Cauwelaert wenscht, dat de regee ring evenveel zorgen toont voor de belan-l gen der Vlamingen als voor die van de» Walen. Namens de rexisten deelde Daye medel dat hij niet zal stemmen voor de motief van vertrouwen. Ook Borginon, sprekende namens de Vlaamsche Nationalisten, zeide zijn stem niet te kunnen geven aan del motie van vertrouwen, aangezien hij del regeering Janson niet in staat acht dej hervormingen, die door de Vlamingen f' eischt worden, ten uitvoer te leggen. Nadat deze sprekers het woord haddenl gevoerd, werd de zitting verdaagd tot| heden. 99 MEJNHARDTJES'^ki/^ii. uMrrtcLzh svuzl &Lj: Hoofdpijn - Kiespijn Zenuwpijnen Rheumatische pijnen-Spit-Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep» Koker 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2131 (Ingez. Med.) j VOOR DONDERDAG 2 DECEMBER Hilversum I, 1875 M. 8 00—9.15: KRO 10 00; NCRV 11.00: KRO 2.00—12 00: NCRV 8.C0—9.15 en 10.00: Gram.pl. 10.15: Morgendienst 10.45: Gram.pl 11.30: Godsdienstig halfuur 12 00: Be richten 12.15: KRO-orkest en Gram.pl. 2 00: Handwerkuurtje 3.00: Voor de vrouw 3 30: Gram.pl 3.45: Bijbel lezing 4 45: Handenarbeid voor de jeugd 5.15: Haagsch Pianokwartet 6.45: Enkrateia-kwartiertje 7.00: Berichten 7 15: Journalistiek weekoverzicht 7.46: Reportage 8 00: Berichten ANP. Herha ling SOS-Berichien 8 15: NCRV-Propa- (tanda-avond m m v sprekers en Gram.pl. 9.55: Berichten ANP 10.03: Waleson- kvartet m. m. v. solist 10.45: Gymna stiekles 1100: Vervolg kwartetconcert 11.2012 00: Gram pl. Hierna: Schriftlezing. Hilversum II, 301 M AVRO-Uitzending 8 00: Grampl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30: Omroeporkest en soliste. In de pauze: erampl. 12.00: Grampl. 12.30: Orgel spel en zang 1.00: Grampl. 1.15: Omroepo.kest 2 00: Voor de vrouw 230: Omroeporkest 3.00: Kniples 4.50: Voor de kinderen 5.30: De Palladiar.s 6 30: Scortpraa je 7.00: Voor de kinderen 7 05: Het AVRO-Dansorkest 7 30: En_ gelsche les 8.00: Berichten ANP. Mede- deehngen 8.15: Concertgebouw-orkest en "Sm t pauze: Zang en plano 10.30 Scha*k" sportreportage's en £^°~Dan-0T!rest- °m u-°°: Berichten ANP. serie 3.35: Stedelijk Orkest van Bourne mouth. m m. v. soliste 5 05: „The Eng lish Resistance to Comfort", causerie 5 20: Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Orpheans 6 20: Berichten 6 40: „It occurs to me" causerie 7 00BBC-Orkest m. m. v. solist 800: Geraldo en zijn orkest. BBC-Revue-koor. de Top Hatters en solisten 9.00: Causerie „Men talking" 9.20: Berichten 9.40: Revue-programma 10 20: Kerkdienst 10.40: Plano en viool 11.35Bram Martin en ztin band 11 5012.20: Dansmuziek (Gr.pl.). Radio Paris. 1648 M 7.50, 9.10 en 10 40: Gram.pl 12.40: Bailly-orkest en zang 4 20: Zang 5.20: Radiotooneel 7.50: Zang 8.35: Grampl. 8 50: Sym- phonjeconcert 10.5011.05: Grampl. Keulen. 456 M. 5.50: Heinz Pu'sche's orkest 7.50: E. Börschel's orkest en Om- roep-mannenkoor 8 50: Lultconcert 9.20: Volksllederenconeert 11.20: Brand, weerorkest 12 35: Theaterorkest 135: J Fierke's orkest 3.20: Omroep-Amuse mentsorkest 4.50: Planovoordracht 5.30: Solistenconcert 6 30: Grampl. 7.30: Omroeporkest 9.50—11 20: K. Rehfeld's orkest, mandoline-orkest, bóeren- kapel en solisten. Brussel, 322 en 484 M 322 M 12 20: Gram.pl. 12 50: Pianovoordracht 1.00: Omroepkleinorkest 150: Vervolg pianovoordracht 2 002.20: Gram.pl. 5.20: Omroepklemorkest 6 50: Gram.pl 8.20: Omroeporkest 10 30—11.20: Gram.pl 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12 50: Omroepsalonorkest 130: Omroep- dansorkest 1.50—2.20: Grampl. 6 35: Zang 6 50: Omroepsalonorkest 7.36: Gram.pl. 8.20: Gevarieerd programma 10 30—11.20: Grampl. 7 20: BeutschJandsender. 1571 M -,r «cuwcuiaiiusenaer, 12 05- rvrcunnl 11 2ö—11 45 en Tuoo'-ch programm- 8 20: Berichten cinema"l a ii» n Trocadero 8.35: Pianovoordrach 1 - 9 20: B: 'ichten oSSViv m'JP ~,9-50: Trioconcert 10.05: Weerbericht 3.30. „The Dew Men of Crete cam- 10.2011.20: Ottio Fricke's orkest en soliste. SCHOENEN OF KLOMPEN. Een lezer pre testeert tegen het denkbeeld van een „moeder" om aan de kinderen van werkloozen gedragen schoenen te geven, die door beter gesitueerden toch niet meer worden gebruikt. Hierdoor zoo zegt hij, wordt de valide arbeider voor schoenen voor zijn schoolgaande kinderen naar de particuliere liefdadigheid verwezen, en wordt een bedelaar van hem gemaakt. Neen „moeder", zoo vervolgt hij, de aal moes. de bedeeling past alleen voor hen die door eigen schuld en slecht gedrag arm zijn geworden. Doch de aalmoes is een vernedering voor den arbeider, als hij eerst te weinig steun ontvangt. Ten slotte wijst hij er op dat door het dragen van afgedankte schoenen van een ander het minderwaardigheidsgevoel juist zal worden versterkt. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 2 December. lste Programma: Iederen dag van 824 uur: Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv enz. 3de programma: 8.00 Keulen - 10.35 Pa rijs R. - 11.20 Keulen - 12.20 Parijs R. - 13.20 Brussel VI. - 14.20 Radio P.T.T. Nord - 15.05 Parijs R. - 15.35 London Reg. - 17.20 Brussel VI. - Plm. 18.50 Keulen - 19.30 Berlijn (Hamburg) - 20.20 Rome (of div.) 4de programma: 8.00 Brussel VI. - 9 20 Diversen - 10.25 London Reg. - 12.20 Droit- wich - 14.20 London Reg. - 15.35 Droit- wich - 18.40 Diversen - 19.00 Droitwich - 20 20 Gr.pl. G.R.D. - 22.00 Droitwich. Wijzigingen voorbeitooglen. 5. Theodorus Lap-oor, het konijn, scheen een bijzonder aardig dier te zijn; toen hij hoorde, dat vriend Dickie avonturen zocht, vroeg hij direct of hij hem soms iets wijzen mocht hij zei: „Ik zoek toevallig juist een dapper man, die mij met moed en kracht eens even helpen kan; ik ben bestolen door een aantal dwergen, en 'k weet toevallig ook waar zij hun buit verberen. Nu spitste D!ck zijn ooren en hij riep: „Tc Wil dadelijk die dieven op gaan sporen; wijs mij slechts even waar zij zijn, dan krijg ik hen we 1 klein." „Graag!" r Lap-oor. ..kom maar meel" Toen kropen zij het hol in, met zijn twee; en daarna gingen zij. ln draf, in het donker nu een traqje af WfciÉfi»'-:. H

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10