WEK DE GAL IN UW LEVER OP De dienstplicht en het groote gezin WRIGLEY LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 30 November 1937 Derde Blad No. 23829 gemengd nieuws luchtvaart Chautemps en Delbos te Londen /8ste Jaargang Oudste zoon blijft vrij Alle kwesties ter tafel gebracht J ZUIVERT DEN MONDl groote boerderij te hellegom TOTAAL UITGEBRAND. Men denkt aan kwaadwilligheid. In den algcloopen nacht is in de ge meente Hillegom de groote oude boer derij „Tune Cede Malts" („Wijk niet voor het kwade") aan de Leidsche- vaart nabij de steenfabriek, een prooi der vlammen geworden en geheel af gebrand. Slechts eenige der bijgebou wen bleven staan. Voorbijrijdende automobilisten zagen den berg In brand staan, dezelfde, waarin gelijk gemeld verleden week ook reeds d was ontstaan. De bewoners werden en de brandweer onmiddellijk door politie gealarmeerd. Het vee kon tijdig de stallen gered worden en werd op het iland gedreven. De brandweer werkte t volledig materiaal en gaf met 5 a 6 alen water. Het vuur van den hooiberg eg over op de boerderij, bestaande uit "en en woonhuis, welke met riet waren ett. In verband met den vrij sterken nd viel er aan redden niet te denken, lis de naastgelegen boerderij werd door overvliegende vonken eenigen tijd be en moest door de brandweer be- ermd worden. De oude boerderij is geheel uitgebrand', i den inboedel is niets overgebleven; ele bijgebouwen zijn blijven staan. De aak is tot nu toe onbekend- Het is 1 opvallend, dat dezelfde hooiberg een geleden ook al in brand stond. Toen er weinig wind en kon erger voorkomen rden. Ditmaal heerschte er een zeer gun- 'ie wind tot uitbreiding van het gevaar, "politie denkt derhalve aan kwaadwil- heid eh wel van buiten-af. De uit het jaar 1655 dateerende boerderij verzekerd. De slangen moesten over den Rijksstraat- l gelegd worden, wat aanvankelijk voor 1 verkeer zeer hinderlijk was. Later is ii gleuf dwars door den weg gegraven, •arin de slangen zijn gelegd, zoodat de sgnatie werd opgeheven. De brand trok groote belangstelling. elddiefstal te Utrecht blijft een raadsel. vijf dagen van intensief onderzoek is i er nog niet in geslaagd eenig licht te ipen op het geheimzinnige voorval met geldzak en de actetasch, welke tijdens 1 transport per vrachtauto door de stra- ran Utrechts binnenstad spoorloos ver- nen zijn, aldus de „Tel Hoewel de politie en de coöperatie Voor- arts zich slechts in vage termen over li mysterieuzen diefstal uitlaten, ko- n zoo langzamerhand nadere bijzonder- 'en los. welke een schel licht werpen de onverantwoordelijke wijze, waarop transport is geschied. Naar thans bekend wordt, bevatte de chtauto namelijk niet f. 4500, doch niet '-der dan f. 15.000. Er lagen 22 zakjes f. 500 elk in den laadbak, terwijl men de actetasoh. waarin zich een geld- kje en voor f. 3500 aan bankbiljetten be nden, in dezen laadbak had neergelegd, j aankomst miste men een van de 22 jes en de actetasoh. De korte rut door de stad kan. daar de to niet. gestopt heeft, hoogstens vijf of minuten geduurd hebben. Het is on- emelijk, dat een dief gedurende dien ten rit kans gezien zou hebben op de te klimmen, het deksel, dat met riem- Bwas vastgemaakt te openen, een geld- ')e en de actetasch te stelen en de 'Pies vervolgens weer vast te maken, en zijn buit van de auto te springen, ze- dat iemand dat zou hebben bemerkt, t mag het wel uitgesloten worden ge ilt. dat het geld onderweg uit de vracht- zou zijn gevallen. Hen moet dan ook wel aannemen, dat t of onmiddellijk voor den aanvang, of lelijk na het einde van den rit werd iolen, en zelfs is het mogelijk, dat het weemde geld nooit in de auto werd den. Het blijft intussohen onbegrijpe- dat de boekhouder niet bij zijn kost- e lading, doch naast den chauffeur is zitten, zoodat het transport zonder toezicht plaats vond, en dat de Jdiouder zelfs de actetasch niet bij zich Widen heeft. bo politie doet inmiddels wat zij kan om mysterie tot klaarheid te brengen. ÏWEE JEUGDIGE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. i-verband met de vele. in den laatsten Hilversum gepleegde inbraken, zoo- J ln woningen ais in fabrieksgebouwen d1 door den commissaris van politie vsrareide maatregelen getroffen teneinde daders 0p heeterdaad te betrappen, «raagavond te omstreeks negen uur wn tweetal nbrekers ontdekt door ,.a?ent van politie, die zich met zijn »nad opgesteld in een der fabrieksge- ™naan den Slmon Stevijnweg, aldaar, j "brekers namen de vlucht naar het 'van het fabrieksgebouw, waarop de Of assistentie verzocht. Onmiddellijk hi zich een aantal politiemannen per «auto naar de fabriek en werden de Dt if6? bewaakt en de fabriek omsingeld nnti ers' die Keen kans hadden gezien nichten, werden met behulp van gawerpers door den hoofdagent van a beur de Jong en den agent ooiitle Jansen op het dak der fabriek r/rii d en overgebracht naar het van politie. tiM» ring werden op hen sleutels Uittil afkomsriE uit andere fabrieken. •,j "et .onderzoek is komen vast te staan, i tori z,'cl1 aan verscheidene inbraken taiir^ebouwen te Hilversum hebben gemaakt B m bleken te zijn de 16-jraige a'daar 17~iaris:e Th beiden wonen. hOODELIJKE VAL TE OSS. «c i5"'arige arbeider H Visser, werkzaam verbouwing van de N.V. Hartogs feti'H k Oss. had gisteravond het on- f voM zh" werkzaamheden getroffen 5' door een neervallenden ijzeren <food.Viei van den steiscr en %vas op en U zult 's morgens „kiplekker*- uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheldlng onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zUn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij aoothekers en drogisten ln flacons van 0.75. 2412 angez. Med.) LANDBOUWSCHUUR UITGEBRAND TE VORDEN. Gistermiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de groote landbpuw- schuur van G. J Wassink te Vorden. In de schuur was eenig hooi en stroo opgeslagen, dat door het vuur werd verteerd. Elf var kens kwamen in de vlammen om. De schuur brandde geheel uit, terwijl de daarin aanwezige landbouwgereedschappen ver loren gingen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. TYPHUS IN IERLAND, IN EEN KRANKZINNIGENGESTICHT. Er heersoht een typhus-epidemie in het krankzirmigen-gestioht te Detterkenny. graafschap Donegal. In den Ierschen vrij staat. Van de 700 daar verpleegde patiënten zijn er 71 tot dusver door de ziekte aange tast. Het aantal gevallen met doodelijken afloop bedraagt vier. De directie van de Inrichting verzekert, dat de infectie zuiver plaatselijk is. Het gerucht gaat echter dat de epidemie zou zlin veroorzaakt door uit Croydon overge brachte inentingsstof. Zooals bekend, zijn in laatstgenoemde plaats reeds meer dan twee honderd typhusgevallen geregistreerd In Croydon zijn sinds gisteren negen nieuwe gevallen van typhus waargenomen. Het aantal zieken ls hiermede opgeloopen tot 226. de queen mary op een pier geloopen. Naar Reuter gisteravond uit New York meldt, is de Queen Mary daar op een pier geloopen, tengevolge waarvan een schade veroorzaakt werd van 25.000 dollar. Het schip zelf werd niet beschadigd. MOTORTREILER VERGAAN. Tijdens een storm, die drie dagen ge duurd heeft, is een te Bari (Italië) thuis- behoorende motortreiler vergaan. Acht leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. AMERIKAANSCH SCHIP IN NOOD. Het Amerikaansohe schip „Cauto" heeft draadloos meegedeeld, dat het bij de Mexi- caansche kust in nood verkeert. In den storm is een sloep, welke was uitgezet, om geslagen, waardoor één man is verdronken. Men tracht thans de 48 opvarenden van de kust door middel van boeien te redden. Onder de officieren van het vaartuig be vindt zich William Warms, die kapitein aan boord van de „Morro-Castle" was, toen deze in 1934 op enkelen afstand van de kust van New-Jersey door brand werd ver nield, waarbij 134 personen om het leven kwamen. De „Cauto" is het eerste schip van Warms na de ramp van de „Morro- Castle". EEN VROUW TER DOOD VEROORDEELD. Mevrouw Marie Hahn is te Cincinnati (V. St.) ter dood veroordeeld. Zij stond terecht op de aanklacht een man met wien zij leefde, met vergif uit den weg te hebben geruimd, en de jury, bestaande uit elf vrouwen en één man. kon geen termen vinden om haar bij den rechter aan te bevelen voor een clemente straf. Dit beteekende dus de doodstraf. De ver moorde was de laatste van een lange rij slachtoffers van Marie Hahn. Het was haar methode haar „vrienden" ertoe over te halen testamenten te maken te haren gunste, zich hoog te verzekeren enz. De politie is ervan overtuigd, dat zij in het geheel elf menschen heeft omgebracht, maar in het geding was slechts sprake van vier slachtoffers. Zoowel de vrouw zelf als haar bewezen en vermoede slachtoffers zijn Duitsch-Amerikanen. Voorts was me- viouw Hahn nog schuldig aan valschheid in geschrifte. Gaat de terechtstelling door, dan zal Marie Hahn de eerste vrouw zijn, nog ooit in den staat Ohio ter dood gebracht. Niet meer dan drie dienst plichtigen uit elk gezin. In de nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer omtrent de wijzi ging Dienstplichtwet, zegt de regeering: Daar een zekere tijd gevorderd wordt voor het opbouwen van een organisatie, zal er in moeten worden berust, dat eerst van April 1939 af steeds een troe penmacht van de door de regcering noodig geachte sterkte en geoefend heid beschikbaar is; in afwachting daarvan zal moeten worden volstaan met de reeds genomen maatregelen tot beveiliging. Ten aanzien van de vraag op welke wijze het „overschot" aan personen, die voor be stemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking komen, dient te worden weg gewerkt wordt opgemerkt, dat. waar in de memorie van antwoord de belangen van de weermacht en die van de gezinnen naast elkaar werden genoemd, hierbij de bedoe ling voorzat om ook beide soorten van be langen naast elkaar in de regeling te be trekken. Reeds in de memorie van toelichting stelde de regeering het uitschiften van minder-geschikten voorop. Alleen in die gevallen echter behoort met mindere geschiktheid rekening te wor den gehouden, waarin deze zich duidelijk afteekent. Wat de groote gezinnen betreft, stelt de regeering zich op het standpunt, dat de di uk, welken de dienstplicht op deze ge zinnen legt, niet alleen zijn uitdrukking vindt in het getal zonen, dat tot dienst vervulling wordt geroepen, maar ook en zelfs meer nog in de vraag, welke zoons dit zijn. En nu is bij de regeering de meening gerijpt, dat de groote gezinnen veelal het zwaarst worden getroffen, wanneer de oudste zoon voor een aantal maanden aan het gezin wordt onttrokken. Daarom acht de regeering het voor de groote gezinnen een belang van de eerste orde, dat de oudste zoon vrij blijft. Dit wijkt belangrijk af van het geen wordt bereikt bij vrijstelling we gens broederdienst, want deze vrijstel ling kan eerst toepassing vinden, als er ten minste cén gediend heeft. Zoowel bij het vroegere stelsel van vrij stelling van de grootste of van de kleinste helft als bij het sinds 1922 geldende stelsel, waarbij uit elk gezin slechts één zoon be hoeft te dienen, moet in het algemeen althans de oudste zoon opkomen. Voor de groote gezinnen b.v. gezinnen met meer dan 6 kinderen (ook dochters mede- gerekend) zou de regeering dit willen omkeeren door den oudsten zoon buiten oproeping te laten. Behalve op deze wijze, zal ook in ander opzicht aan de belangen van de groote ge zinnen worden tegemoet gekomen, door uit te gaan van een bepaalde norm voor het getal zoons, dat uit elk gezin zal moe ten dienen. Aannemende dat dit getal op drie kan worden gesteld, zal dan het groote gezin evenveel voor den dienst afstaan als het kleine gezin, doch verhoudingsgewijze minder. De groote schommelingen in het getal ingeschrevenen en in het afkeurings percentage zijn oorzaak, dat niet bij voor baat kan worden gezegd, dat van deze norm nimmer zal behoeven te worden af geweken, doch wel bestaat er grond voor de verwachting, dat deze norm „voors hands" als maximum zal kunnen gelden. Voor de lichting 1939 zal dit maximum geen moeilijkheid geven. Bij deze lichting kan het getal van 3 dienstplichtigen, uit eenzelfde gezin voortkomend, worden be reikt, doch overschreden zal het niet wor den. Voor de lichting 1940 en vermoedelijk ook nog voor enkele latere lichtingen zijn zoo danige overschotten te wachten, dat ook daarbij zoo goed ais zeker een overschrij ding van bedoelde norm zich niet zal voor doen. Mocht echter te eenigen tijd over schrijding van deze norm noodig blijken, dan zou de regeering dit buiten toepassing willen laten voor de grootste gezinnen, in dien zin. dat b.v. in de eerste plaats vrij blijven de gezinnen met meer dan 10 kin deren, vervolgens die met 10 kinderen, met 9 kinderen en zoo verder. Bij zulk een stelsel zal het nauwelijks kunnen voorkomen, dat uit de grootste ge zinnen meer dan de helft der zonen tot gewoon dienstplichtige zou worden bestemd. De volgorde, waarin de verschillende verrichtingen, op het overschot betrekking hebbende, zullen geschieden, heeft de re geering zich als volgt gedacht: 1. Voor anderen komen tot de lichting te behooren de goedgekeurden, die het zelf begeeren, voor zoover de ouders er mede instemmen. 2. Van de overige goedgekeurden worden vrijgesteld de oudste zoons uit de groote gezinnen. 3. Van de overblijvenden worden vrijge steld de duidelijk minder-geschikten. 4. Van de dan nog overblij venden wor de vrijgesteld de zoons uit de gezinnen, uit welke reeds 3 hebben gediend, waarbij, in dien niet al deze gezinnen in den maat regel kunnen worden betrokken, de groo- tere voorgaan bij de minder groote. De aanneming van deze adspirant-be- roepsofficieren is uiteraard voor een groot deel afhankelijk van het aantal geschikte gegadigden. Is dat aantal grooter dan het aantal open te stellen plaatsen, dan zuilen, aan de hand van de beoordeelingen van de reserve-officieren, de meest geschikten worden uitgezocht. Het ligt in het voornemen bij het in op leiding nemen van deze reserve-officieren voornamelijk rekening te houden met hun diensttijd in dien zin. dat de ouderen het eerst voor den applicatiecursus in aanmer king komen. Van de dienstplichtige onder-officieren zullen alleen voor overgang ln actieven dienst in aanmerking komen degenen, die ten volle aan de eischen voor beroeps sergeant voldoen. De volgorde zal voorts worden bepaald, voornamelijk rekening houdende met den tijd, gedurende welken zij ais capitulant hebben gediend en met DE POSTVLUCHTEN. De „Gier" is eisteren op de uitreis in Bandoeng geland. De „Pelikaan" is hedenochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met mede neming van 230 kilogram post, 8 kilogram pakketpost en 32 kilogram goederen. Voor den tocht BataviaAmsterdam werden twee passagiers ingeschreven; voor tus- schentrajecten vier. Hedenmorgen te halfacht is de „Bui zerd", gezagvoerder Van Balkom, van Schiphol naar Indië vertrokken. Zeven passagiers maken de reis mede. Meegenomen werd 142,171 KG. vracht, 373,340 KG. briefpost en 9.15 KG. pakket- post. j^oedkooper dan Koffie Hag, dat kunnen wij ook! Onze coffeine- vrije Sanka-koffie kost slechts 44 ets. per pakje. Maar beter dan Koffie Hag, dat bestaat niet! Bij Hag doet het niet alleen de fijne kwaliteit van uitgezochte hoog- landkoffie, maar vooral ook de 30-jarige bedrijfservaring en het unieke werkprocédé. Dus Koffie Hag, ook voor U! N.V..KOFFIE HAG MIJ. - AMSTERBWM 2057 (Ingez. MedA De Britsch-Fransche beseprekingen zijn gisteren van elf uur tot kwart voor zeven vrijwel zonder onderbreking voortgezet. Daarna gebruikten de heeren het avond maal in de woning van Eden. Gisteravond werd groote voldoening over het beloop van de EngelschFransche be sprekingen tot uiting gebracht in gezag hebbende Fransche kringen. Verklaard werd, dat alle onderwerpen ter sprake zijn gekomen. Een woordvoerder sprak als volgt: „Wij hebben niet alleen den ge zichtseinder. maar de geheele wereld afge reisd en zoo voegde hij er met een glimlach aan toe „wij hebben overal de Engelschen ontmoet". Chautemps zeide: „Ik kan verklaren ik doe dit met groote vreugde dat wij ten aanzien' van alle onderwer pen in volledige overeenstemming ver keerden. Het verheugde mij ten zeerste te constateeren, dat wij volledig soli dair zijn. Gelijk bij een conclave, zijn wij pas weer naar buiten gekomen, toen eensfMlldheid bereikt was". Reuter verneemt verder, dat aan den aanvang der bijeenkomst lord Halifax een volledig rapport uitbracht van de indruk ken van zijn Duitsche bezoek. De Fransche ministers begrepen ten volle de verre strekking van dit bezoek, evenals het feit, dat het beperkte doel, dat men zich hah gesteld, bereikt was. Vervolgens werd de kwestie der koloniën met al haar aspecten besproken. Men was het er over eens. dat deze aangelegenheid verdere bestudeering vereischt. Hierop volgde eeji bespreking van de reis van Delbos naar Centraal Europa, waarbij van gedachten gewisseld werd over den toestand in de landen, die Delbos zal be zoeken tot handhaving van den vrede in deze landen, evenals elders. De toestand in het Verre Oosten vormde het volgende onderwerp van behandeling. Beide partijen waren het volkomen eens over den ernst van de situatie en de nood zakelijkheid, waakzaam te zijn ter waar borging harer belangen. Ook Spanje werd besproken. Geconsta teerd werd. dat de niet-inmengingspolitiek volkomen juist is geweest. Alle deelnemers aan de besprekingen waren zeer voldaan. De bijeenkomst werd beschouwd als een der succesvolste, die gehouden zijn. Aan beide kanten werd de krachtige wensch uitgesproken, met alle landen samen te werken, ofschoon men er zich van bewust was, dat heel wat voorbe reiding vereischt zal zijn, voordat eenige werkelijke onderhandelingen in zicht zouden kunnen komen. Hedenmorgen 11 uur heeft nog een laat ste bespreking plaats teneinde een slot communiqué op te stellen, waarna, zooals gemeld, bij koning George wordt geluncht. Om half vijf vertrekken de Fransche mi nisters. De Duitsche pers critisch. Verschillende Duitsche bladen maken uit het oordeel der Fransche pers op, dat men te Parijs verwacht, dat in Londen een soort „totaal programma voor het uit den weg ruimen van alle moeilijkheden" zal worden opgesteld. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" merkt op, dat men van totale pro gramma's in Duitschland niets verwacht. De Franschen zullen, aldus vervolgt het blad, te Londen over de reis van Halifax vernemen, wat voor hen van belang is. Het is daarom goed er aan te herinneren, dat van ons geen initiatief is uitgegaan. Wij hebben geen behoefte aan een „we- reldgesprek". wij hebben ook geen geschip per voorgesteld, niet de vrije hand in het Oosten geëischt en niet van koloniale eischen afgezien. Wij hebben in het ge heel geen „eischen" opgesteld. Het zijn 1895 1 PER PAKJE 5 CT. f 1 DE VOLMAAKTE KAUWGOM f hr-22 (Ingez Med.' den uitslag van het afgelegde examen. Bij de aanneming van de thans in tijde lijken dienst zijnde reserve-officieren is uiteraard in de eerste plaats gelet op de beoordeelingen van de belanghebbenden De vraag of niet in de wet moet worde:' opgenomen, dat na vijf jaren het contin gent rond 4600 man minder zal bedragen dan 32.000. kan door de regeering niet be vestigend worden beantwoord. Aangeteekend wordt dat de verjonging van het veldleger voordeelen biedt van mi litairen- en van socialen aard. juist de anderen, die er over nadenken, hoe men Duitschland kan bevredigen. Dat kunnen wij toejuichen, want het is een stap vooruit. Als echter iemand iets zou willen weggeven, dat hem niet toebehoort, willen wij daarmede niets uitstaande heb ben." Volgens de „Nachtausgabe" moet het v/oord „totale oplossing" Duitschland op grond van vroegere ervaringen critisch stemmen. Het is ditmaal bijzonder ver dacht, omdat Fransche bladen een storing in de functie van den spil Rame-Berlijn daaraan trachten te verbinden. Als de mi nisters. die te Londen bijeen zijn, inder daad een plan tot vervreemding van Rome van Berlijn bespreken, kunnen zij zich de moeite sparen. De koloniale eischen. Ten aanzien van de Duitsche koloniale eischen schijnt het dat de Britsche regee ring, alvorens zich over dit principe zelve van teruggave ook maar uit te spreken, het probleem van alle zijden en met al zijn gevolgen wil bestudeeren. Indien de regeering; te Londen zich ten slotte bereid verklaart Duitsch land het recht op koloniale gebieden toe te kennen, zal dit in ieder geval slechts als een besluit van een uitge breide regeling zijn, betrekking heb bende op alie kwesties welke door Ber lijn omstreden worden. Reeds thans zouden de Fransche en. Britsche regeerders bereid zijn met Duit sche technische medewerking te beraad slagen over de oprichting van groote „chartered-companies", die zekere Afri- kaansche koloniën zouden kunnen exploi- teeren. Op deze wijze zou Duitschland de moge lijkheid krijgen zich zekere grondstoffen, die het thans ontlUhrt, te verschaffen. Uiting der Britsche pers. De Britsche pers wijst op het buiten gewoon bevredigend karakter van de be sprekingen. Ten aanzien van de vraagstukken van Midden-Europa schrijft de diplomatieke redacteur van de .Daily Telegraph and Morningpost" dat alle Balkan- en Donau- landen een aanduiding van een vastbera den politiek verlangen van Engeland en Frankrijk, welke zich verzet tegen iederen aanslag op hun vrijheid en onafhankelijk heid. Gisteren kwam in de besprekingen tot uiting, dat beide landen den vrede wenschen in dit gebied. Noch Frankrijk, noch Engeland zijn het eens met de kleine doch invloedrijke groep in Engeland, welke de regeering te Praag zou willen dwingen zelfbestuur te verleenen aan de Duitsche minderheid. De „Manchester Guardian" is van mee ning. dat het voornaamste doel van de be sprekingen op het oogenblik is een grond slag te leggen voor een overeenkomst tus- schen Londen, Parijs en Berlijn in het kader van een algemeene regeling. De bui- tenlandsche politiek van Engeland heeft zijn evenwicht teruggevonden en volgt thans den aangewezen weg. Een algemee ne regeling sluit in, dat Engeland belang stelt in geheel Europa en in alle regelin gen welke tot stand komen, ook die waar bij niet alleen de Westelijke mogendheden en Duitschland betrokken zijn. Verder schrijft het blad, dat een van de gevolgen van de ontmoeting van Berchtes- gaden is, dat het koloniale vraagstuk in het middenpunt van de belangstelling is komen te staan; het vraagstuk wordt op het oogenblik zoowel van politiek als van economisch standpunt beschouwd. Het blad achtte het niet waarschijnlijk dat Zuid- Afrika of Tanganyika het voorwerp van een gewijzigde politiek zullen zijn, hoewel in deze gebieden economische concessies mogelijk zouden zijn. Buiten Afrika is in het geheel geen gebied beschikbaar, zoodat Kameroen en Togo „het minst onwaar schijnlijk" zijn. De Duitsche eischen zullen evenwel niet aanvaard worden, dan nadat alie twijfel inzake zijn houding ten aan zien van Midden- en Oost-Europa is opge lost en nadat een overeenkomst tot stand is gekomen inzake de beperking der bewa pening, in het bijzonder inzake de lucht macht. terwijl Duitschland naar den Vol kenbond zou moeten terugkeeren Vernon Bartlett schrijft in de „News Chronicle" dat te Weenen een levendige ongerustheid bestaat over de concessies, welke van Oostenrijk geëischt zouden kun nen worden, als tegenprestatie van Oos tenrijk voor de belofte, dat Duitschland geen aanval zal doen in Oostelijke rich ting. Het bezoek van Halifax heeft kwade gevolgen gehad voor den binnenlandschen toestand van Oostenrijk; de nationaal-so- cialisten zouden overmoedig kunnen wor den en de gang van zaken willen verhaas ten en de wereld voor een voldongen feit stellen. Ook is mogelijk, dat de regeering beangst is geworden en zich haasten zal een overeenkomst te sluiten met Duitsch land.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9