BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 30 November 1937 Een prima Naaimachine! F. MEERPOEL De strijd in Spanje ELTAX 666 PFAFF - ADLER - HUSQVARNA - LADA DEMONSTRATIE ARTIKELEN FORTIN- LEVENSMIDDELENFABRIEK. De afdeeling Leiden van de Nederl. Ver- eeniging van Huisvrouwen was gistermid dag in „Zomerlust" de gast van de Fortin- Levensmlddelenfabriek Doel van deze bij eenkomst was om eens nader kennis te maken met de producten van deze fabriek. Zoo werden onder gezellige kout geser veerd een kopje bouillon, vervaardigd van de bouillonpasta, een kopje soep. een stukje toast met tomatenketjap en een rijst koekje. Gezien de bestellingen, die werden ge daan. mag worden aangeremen. dat het gebodene wel in den smaak van de dames viel. WELDADIG HEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN. Morgen begint de verkoop ten bate van het misdeelde kind. Men schrijft ons: Morgen. Woensdag 1 December, zal de verkoop der weldadig heidspas tzegels en briefkaarten voor het misdeelde kind beginnen. Wij behoeven nauwelijks deze actie in de belangstelling van het publiek aan te be velen. De postzegels en briefkaarten voor het kind worden steeds meer populair en de opbrengst is voortdurend stijgend?. Dit jaar werd een bedrag van f. 193.595,05 on der instellingen van alle gezindten, die zieke, zwakke of gebrekkige kinderen ver plegen, verdeeld. Wij hopen, dat ook dit maal niemand zal verzuimen de postzegels ..Voor het Kind" gedurende de maand Dec. voor zijn correspondentie te gebruiken. Het aantal postzegels is, In verband met de veranderde posttarieven. met één ver meerderd en bedraagt nu vijf. Zij hebben een frankeerwaarde van l'/i, 3. 4. 5 en 12'/. cent en worden verkocht voor respectieve lijk 3. 5. 6. 8 en 16 cent. De briefkaarten zijn weer bijzonder ge slaagd. Behalve een serie van 5 aquarellen door de artisten J. van Hoboken en B. v. d. Veer. zijn er nog 3 losse kaarten van J. Hebbelynck, waarmee men Kerst- en Nieuwjaarswenschen kan verzenden. De briefkaarten zijn verkrijgbaar aan het tentje op de postkantoren te Leiden en Oegstgeest en bij de postagentschappen. Het Comité vestigt tevens de aandacht op de circulaires, die in Leiden en Oegst geest verzonden zijn en waarbij een be- stelkaart is ingesloten. Zoowel ter verge makkelijking van de verbruikers als van het Comité wordt, men vriendelijk, doch drin gend verzocht de bestelkaarten zoo spoe dig mogelijk in te vullen. Alle bestellingen worden aan huis bezorgd Het Comité hoopt op aller medewerking om den wensch van de Centrale Propa- ganda-Commissie te vervullen en dit jaar een opbrengst van twee ton te kunnen be reiken! met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haagf. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 DE ALGEMEENE TOESTAND D® Fransche ministers te Londen. Natuurlijk trekt het bezoek der Fransche ministers aan Londen aller aandacht tot zich. Officieel bewaart men tot dusver het stilzwijgen. Alleen verklaarden de Fran- schen zeer tevreden te zijn. Over het al-, gemeen is men het eens over het feit, dat te Londen slechts besprekingen Dlaats vin den, dus geen gewichtige besluiten zouden worden genomen. Althans niet inzake de Europeesche vraagstukken. Ten aanzien van het Verre Oosten staat het wellicht anders Voor Europa is de tijd om allen te zamen aan de groene tafel plaats te nemen, helaas, nog niet rijp, doch misschien zul len de elkaar successievelijk opvolgende conferenties een rijp-mak'en bevorderen, v/anneer ook Londen het zijne daaraan toevoegt, mag men tevreden zijn! Dit staat al wel vast, dat om tot. een regeling te geraken, concessies zullen moe- ton worden gedaan door alle partijen, geen uitgezonderd. Het is daarover, dat in enkele landen reeds ongerustheid tot uiting komt Inzake deze concessies. Speciaal ln de kleinere, waar men vreest voor een actie der grooten te hunnen koste. Het zou de eerste maal niet zijn Maar het is nog te vroeg, om reeds con clusies te trekken. We beleven pas de eer ste inleiding voor een algemeene schikking! Men zie het 3e Blad. De Italiaansche pers houdt nog steeds vol, dat de Fransche minister Campinchl gezegd heeft, waarvan Stefani gewag heeft gemaakt, doch de toon is zachter ge worden. 4556 (Ingez. Med.) 25-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN DEN HEER J. MULDER. FRANKRIJK Het proces de la Rocque. De behandeling van het proces, dat de la Rocque tegen 17 van zijn tegenstanders aanhangig heeft gemaakt, is gisteren na een onderbreking van twee weken hervat. Pozzo dl Borgo, één der voornaamste personen in het proces, -die Vrijdagavond in verband met de zaak der ..Csar" is ge arresteerd, was ter terechtzitting aanwezig met een commissaris van politie naast zich. Marchandeau. die zelf niet was versche nen, had een brief gezonden, waarin de oud-miriister verklaarde, dat de verklarin gen van oud-minister Lemery over een in het ministerie van justitie gehouden mi- nisterieele conferentie niet geheel juist waren. Hij was er zeker van, de woorden Ja Roque heb ik in de hand" niet te heb ben gebezigd. De president las verder een brief voor van Tardieu, waarin deze protesteert tegen de woorden van Ybarnegaray. De woorden van Ybarnegaray, aldus het schrijven, zijn belachelijk, want Ybarnegaray heeft var. mij 30.000 francs ontvangen voor de kos ten, die hij bij de verkiezingen van 1932 heeft gemaakt. Daarna werd eenige opschudding ver wekt door de voorlezing van een brief van de dochter van wijlen president Doumer- gue, waarin zij verklaart, dat haar vader groóte genegenheid koesterde voor de par'i social frangais en zijn chef en als haar meening te kennen geeft, dat hij in het geheim invloed uitoefende op de oriëntee ring der partij. Pozzo di Borgo legde daarop een verkla ring af, waarin hij een hoogen ambtenaar der republiek in het geding bracht, die eveneens aan de la Rocque geld uit de ge heime fondsen zou hebben verstrekt. Vervolgens verklaarde een vroegere me dewerker van den propagandadienst der Croix de feu, dat het geld. dat door de la Rocque werd ontvangen, niet in de boek houding van de Croix de feu werd ver- &iïfcwoorci. Deze getuige voegde er nog aan toe. dat la Rocque nog andere bedragen had ont vangen, „b.v., naar hij zeide, van Michelm Na het verhoor van dezen getuige ont staat rumoer. Scheldwoorden worden de la Rocque naar het hoofd geworpen in ver band met de geheime fondsen Talrijke advocaten schreeuwen: „Vooruit de la Roc que, een opwelling van eergevoel." De la Rocque staat op en zegt: „Ik toon tenminste koelbloedigheid. Ik antwoord nooit op perscampagnes". Dan wordt een nieuwe beschuldiging te gen de la Rocque geuit: hij zou een ver rader zijn. „De vermeende vader van de „Cagoule", aldus Pozzo di Borgo. De advocaat van Pozzo di Borgo beschul digt de „Populaire" en de „Humanlté" er van den dag na de arrestatie van Pozzo di Borgo artikelen te hebben gepubliceerd, die door den zelfden kant geïnspireerd zijn als het artikel van de „Petit Journal", het or gaan van de parti social francais. Over en weer wordt gescholden. De zitting wordt geschorst. Bij de hervatting der zitting legt gene raal Duseigneur, die tusschen twee amtbe- naren van politie verschijnt, getuigenis af ten gunste van Pozzo di Borgo. Nadat vervolgens een aantal getuigen is gehoord over de boekhouding van de Croix de Feu, legt Pozzo di Borgo een verklaring af over de omstandigheden, waaronder hij de la Rocque heeft leeren kennen. Voorts geeft hij uiteenzettingen over de beweging der vuurkruisen, hun geest van onderlinge hulp en broederschap tusschen de oud-strijders. Hij beschuldigt de la Rocque ervan de vuurkruisenbeweging om persoonlijke doel- einden in andere banen te hebben geleid en zijn partijgenooten voor stommelingen te verslijten. Hij verklaart hoe zijn tegenwoordige hou ding jegens den leider der parti social fran cais door psychologische en persoonlijke feiten gegroeid is. Dan verhaalt hij hoe hij in 1935 is uitge treden en waarom hij de décharge gewei gerd heeft, die de la Rocque hem vroeg. Ten slotte herinneert hij er aan. onder welke omstandigheden hij zijn artikel in den „Choc" heeft geschreven en besluit met de volgende woorden: „In deze zaak gaat het niet alleen om materieele goederen. De la Rocque is een ellendige oplichter, want hij heeft de edelste gevoelens van 't men- schelijk hart verduisterd". Pozzo di Borgo ontkende aan een samen zwering te hebben deelgenomen. Wel heeft hij zijn steun gegeven aan de organisatie van generaal Duseigneur, maar hij heeft er geen enkele rol ln gespeeld. Hij heeft zich niets te verwijten en zal een gerespecteer- den naam aan zijn kinderen achterlaten. De la Rocque vraagt Pozzo di Borgo dan den naam te noemen van den minister, wien hij een lijst denunoiaties zou hebben gegeven. Pozzo di Borgo antwoordde deze feiten vernomen te hebben van de vrouw van ge neraal Pallut. die vertelde ze uit den mond van mevrouw Chautemps te hebben ge hoord. Nadat vervolgens nog afgevaardigde Phi lippe Henriot gehoord was. waarbij een ver warde woordenwisseling tusschen den ge tuige en de la Rocque ontstond, werd de zit ting tot heden verdaagd. dan naar: Breestraat 171. Concurreerende prijzen *"^f| 2117 (Ingez. Mcd.) De heer Jac. Mulder. Msn schrijft ons: Zooals gemeld zal morgen de heer Jac. j Mulder, beëedigd klerk ter Griffie van het Kantongerecht alhier zijn zilveren jubileum vieren. De heer Mulder heeft zich gedurende de thans achter hem liggende ambtsperiode doen kennen als een horde werker, die de kunst verstond om. zonder zijn taak uit het oog te verliezen, een ieder welwillend te woord te staan en zooveel mogelijk van dienst te zijn, zonder daarbij tegen het einde van de bureau-uren op de klok te letten. Hii hielp op de hem eigen vriend- delijke wijze zonder het maken van eenig onderscheid ieder, die op het Kantonge recht moest zijn en gaf steeds blijk van een strikte onpartigheid. De jubilaris heeft getoond te beschikken over een gedegen vakkennis, die hem. met zijn in den loop der jaren verkregen rijpe ervaring, vaak promoveerde tot de prac- tisehe vraagbaak. Zijn bescheidenheid en een lichte onge steldheid noodzaken af te zien van een welverdiende openbare huldiging. Toch is het niet al te gewaagd te veronderstellen dlat morgen velen den Jubilaris te zijnen woonhuize. Kanaalstraat no 5 alhier, de hand zullen komen drukken. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de maand November f. 8418.03 aan den Rijksont vangers afgedragen, benevens f. 1313.85 aan den Gemeente-Ontvanger. Heden werd vanwege Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aanbesteed het verrichten van leveringen en werkzaam heden ten behoeve van het onderhoud van de provinciale wegen in het Westland (nos 11. 12. 13 en 15 van het Provinciaal Wegen, plani gedurende de jaren 1938 en 1939. Laagste inschrijvers waren: A. van Ha- lem en I. Doornik alhier voor f. 53.500. Op Woensdag 8 December 1937, des middags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den Ge neeskundigen Dienst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. De 18-jarige D. H. uit Bodegraven, die, gelijk gisteren onder Alphen vermeld, ter beschikking van de politie alhier ge steld is, blijkt zich ln onze stad schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van zeven rijwielen, Ten nadeele van een caféhouder aan den Stationsweg is uit een buffetlade ont vreemd een blikken trommel, waajrin zWh 900 penningen bevonden van een tréka«to maat. Door de politie is aangehouden onze stadgenoot L. J v. d K., die nog 20 dagen hechtenis tegoed had. Tot leeraar in het hobospel aan de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst alhier is benoemd de heer Hakon Stotijn, i zoon van den bekenden hoboïst van het Residentie-orkest, de heer Jaap Stotijn. DUITSCHLAND De ziekte van generaal Ludendorff. Over de ziekte van generaal Ludendorff wordt nog gemeld, dat de generaal, die sedert geruimen tijd aan een ernstige blaaskwaal leed. op 4 November door prof. Kielleutner te Muenchen geopereerd is. In de laatste dagen is tengevolge van storin gen in den bloedsomloop een verergering Ingetreden, zoodat de behandelende dok ters den toestand ernstig achten. Heden was de toestand echter iets beter. ENGELAND De Britsche luchtmacht. Nieuwe regeering: in Australië. Naar de luchtvaart-medewerker van de „Daily Herald" bericht, zal Engeland einde •van het volgend jaar beschikken over acht duizend militaire vliegtuigen in eerste linie terwijl de vliegtuigfabrieken in staat zul len zijn jaarlijks vijfduizend vliegtuigen te vervaardigen, zonder gebruik te maken van de hulpfabrieken, welke op het oogenblik gebouwd worden. Dit tempo zou nog op gevoerd kunnen worden, zoodat het niet mogelijk zou zijn snel genoeg piloten op te leiden om de toestellen te bemannen. De luchtmacht beschikt thans behalve over tweeduizend toestellen in eerste linie over een aanzienlijke reserve. Na de federale verkiezingen is thans in Australië een nieuwe regeering-Lyons sa mengesteld, waarin de minister-president uit den tijd van den oorlog, Hughes minister van buitenlandsche zaken is ge worden. Het nieuwe ministerie heeft den eed afgelegd. Het kabinet telt negen leden van de partij Vereenigd Australië, waarvan Lyons de leider is. en vijf leden van de Country Partij. Deze beide partijen vormen tezamen de regeeringscoalitie. ITALIË. Verhooging van de omzetbelasting. De Italiaansche staatscourant publi ceert een koninklijk besluit, op grond waar van met ingang van heden de omzelbelar ting tot drie procent, wordt verhoogd. Voc talrijke artikelen moet evenwel een omzet belasting met een maximum van 12 pCt. worden betaald. VEREENIGDE STATEN Boodschap van Roosevelt. Bouw van drie tot vier millioen woningen. Gisteren is door president Roosevelt aan het congres een boodschap ge richt over den huizenbouw, waarin plannen behandeld worden tot het bouwen van drie tot vier millioen woningen in de Vereenigde Staten gedurende de eerstvolgende vijf jaren. De kosten worden geraamd op min stens 12 tot 15 milliard dollar. In Wallstreet en over het algemeen in zakenkringen had men met spanning deze boodschap venvacht, in de hoop. dat zij een krachtig program zou behelzen, dat de mogelilkheid zou bieden tot samenwer king tusschen de regeering en particuliere ondernemingen. In zijn boodschap zegt Roosevelt, dat de particuliere ondernemingen en het particuliere kapitaal den last moeten dragen van den bouw van het grootste gedeelte der nieuwe woningen De regeering zal echter medewerken door het verstrekken van faciliteiten voor de financiering van huizenaan koop, o.m. door verlaging van den ren tevoet voor leeningen en hypotheken. Om te beginnen zal een som van 50 mil lioen dollar beschikbaar gemaakt worden voor hypotheek-instellingen, welk bedrag een basis zal vormen van een milliard dollar om de particuliere ondernemingen tegemoet te komen De bouwbedrijvigheid. zoo verklaart pre sident Roosevelt in zijn boodschap, vormt het breedste en meest belovende terrein voor particuliere ondernemingen van het standpunt van duurzaam economisch her stel. De bouwbedrijvigheid heeft geen gelij ken tred gehouden met de behoeften en den groei van de bevolking Van 1930 tot en met 1937 zijn jaarlijks 180.000 nieuwe wo ningen gebouwd, vergeleken met 800.000 per jaar in de voorafgaande periode van zeven jaar. Bovendien zijn vele der be staande woningen ernstig vervallen of zelfs geheel afgebroken. Naar schatting moeten jaarlijks gedu rende de eerstvolgende vijf jaren tusschen de 600.000 en 800.000 woningen gebouwd worden om het tekort aan te vullen. Een herleving in de bouwbedrijvigheid moet gebaseerd worden op een vermindering der bouwkosten. Huizen moeten gebouwd wor den tegen prijzen en tegen huren, die de groote massa kan betalen. De. bouwbedrij vigheid zelf moét het probleem oplossen hoe de kosten verminderd kunnen worden tot een peil, waarop een grootere bedrij vigheid, langduriger tewerkstelling en grootere jaarlijksche winst mogelijk wor- den. De regeering kan echter het initiatief nemen door een vermindering tot stand te brengen in de financieringskosten, door het voor gezinnen met matige middelen ge makkelijker te maken nieuwe huizen te koopen en te huren en door de mecha nismen te leveren om het uitvoerbaar te maken voor particuliere ondernemers hui zenbouw op groote schaal aan te vangen. De president beveelt derhalve het con gres aan. maatregelen aan te nemen ter vergemakkelijking en financiering van alle soorten huizenbouw, met inbegrip van voorzieningen voor een uitgebreid pro gramma van reparaties en moderniseerin gen. Voorts beveelt Roosevelt aan uitbreiding van de nationale wet op den huizenbouw ter verkrijging van verdere vermaarderin- gen in de financieringskosten ter uitbrei ding van hypotheekverzekering tot soor ten van bedrijvigheid in den huizenbouw, waarvoor thans in de wet geen passende voorzieningen bestaan en ten einde de fondsen van beleggers, particulieren zoo wel als instellingen, gemakkelijker beschik baar te maken voor het financieren van huizenbouw op groote schaal. Roosevelt stelt o.m. voor den rente voet te verlagen van 5>/t op 5#/t. voorts verlaging van de premie op hypotheek- verzekeringen en verhooging van de verzekerbare limiet van 80*/« der ge schatte waarde tot 90*/o voor huizen, niet duurder dan zesduizend dollar. Tevens doet de president voorstellen om het verleenen van hypotheken gemakke lijker te maken door de desbetreffende bepalingen eenigszins losser te maken. Het succes van het program is hoofd zakelijk afhankelijk van de bereidwilligheid der industrie en der arbeiders tot samen werking bij het bouwen van huizen tot prijzen, die binnen het bereik zijn van de groote massa. Roosevelt is voornemens een reeks be sprekingen te openen met vertegenwoordi gers uit de bouwbedrijvigheid, de arbeiders wereld en financieele kringen, teneinde den huizenbouw in het komende jaar opnieuw aan den gang te brengen en een herhaling te voorkomen van de omstandigheden, die de tegenslagen van dit jaar met zich mede hebben gebracht. Senator Wagner heeft verklaard, dat hij het nieuwe wetsontwerp op den huizenbouw onmiddellijk zou indienen. Ecclcs gaf een uiteenzetting van de wij zigingen, die het wetsontwerp zal brengen in het hypotheeksysteem, ingevolge het voorstel, vervat in Roosevelt's boodschap, en deed als zijn meening kennen, dat de verhooging van de hypotheek op kleine huizen tot 90 pet., van de geschatte waar de, tegenover vroeger 80 pet., de belangrijk ste wijziging is, daar de contante betalin gen hierdoor verminderd worden met 300500 dollar, zoodat een groote nieuwe groep van koopers van huizen ontstaat. Wanneer de Beurs naar beneden gaat, is da» het gevolg van het dalen van de prijzen der grondstoffen. Volgens het systeem vanBata I die dan óók de prijzen verlaagt, profiteered I de koopers daarvan. Zie de advertentie van I Bata op pagina 2 van het 5e Blad. 2040 (Ingez. Med Japan zal Franco erkenntn. I De Japansche rezeerlng heelt besloten I od morgen de regeerinig Franco in Spanje I te erkennen. Luchtbombardementen, Van officieuze zijde wordt medegedeeld I dat vliegtuigen van de luchtmacht van I Franco het dorp Guadalajara hebben ge. I bombardeerd. Een veertigtal menschen is| hierbij om het leven gekomen. Zondagmiddag hebben rechtsche vlieg-1 tuigen een dertigtal bommen van vijftig! tot honderd kilo op Alcala de Henaras je-1 worpen waardoor verscheidene gebouwen| werden vernield. Overigens blijft het merkwaardig rustigl aan het front. De overval op de C tl De „Miatin" bericht, dat het parket tel Brest aan den commandant van deii| Scaanschen onderzeeër C 2 luitenant ter zee Ferrarrdo en d'en machinist D&bouk .toestemming heeft verleend naar het i Franco bezette deel van Spanje te gaan, 1 Deze beide officieren hebben geen tegenJ stand geboden toen kolonel Troneoso en zijnf mannen poogden zich meester te mak: van den onderzeeër. Beide officieren zitnl voornemens zich ter beschikking vaa Franco te stellen. De financiën van Barcelona De regeering te Barcelona heeft een over. zicht uitgegeven van haar werkzaamheden tot herstel van den financleelen toestand ln het gebied, dat nog onder haar beheei staat. De regeering heeft haar zeer speciale aandacht gewiid aan de naleving van alle verplichtingen, welke vroegere regeeringen op zich hebben genomen. Zit heeft er vooi gezorgd, dat op de gestelde data meer dan 1.5 millioen pond sterling aan wissels, welke de Bank van Spanje had geaccepteerd werd uitbetaald en ls begonnen met de be. taling van den achterstand od wisselt welke Spaansche banken op rekening van buitenlandsche banken hebben geaccep teerd. Voorts wordt erop gewezen, dat regeeringsverpllchtlngen, als gevolg van de verkeerde reguleering der buitenlandsche ■valuta, welke volstrekt niet ln overeenstem, mlng was met het prijspeil, een ernstige: achterstand bit het officieele clearing- bureau heeft veroorzaakt. Optimistisch laat de regeering zich ut over haar credietspolltiek Het land heeft zulk een vertrouwen ze- steld in de regeering. dat van het bedrag van 280 millioen peseta's, hetwelk op den vervaldatum van 23 October kon worden opgevraagd, slechts 2 millioen behoefde te worden uitbetaald. De overige houders gaven er de voorkeur aan hun oude biljetten tegen de nieuwe ln te wisselen en hun geld onder de hoede van de regeering te laten. Meer dan 10.000 speciale uitkeeringen heeft men kunnen verstrekken voor hulpverleening aan oor logsslachtoffers en hun gezinnen. De belastingopbrengst, zoo besluit het overzicht, is ln het tijdperk van Mei tot October gestegen tot ruim 165 millioen peseta's. HONGARIJE -rr. ^cr nationaal-socialistische partij veroordeeld. tshof va" Berheef' ".'79.'-"sy, d?n vcürzittei* van df - i:he nationaa.1.- oc'alist.'scoartn lot tien maanden gevangenisstraf veroor deeld. wegens beleediging van het Hon- gaarsche volk, misdaad jegens den Hon- gaarsohen staat en de maatschappelijke orde. Szalassy heeft in Hongarije een beweging met een militair karakter, de „partij van den nationalen wil" georganiseerd, ten einde in het land een nationaal-socialls- tisch bewind in te voeren. JAPAN. De begTooting voor 1938. Het (kabinet heeft vanmorgen de begroo- ting voor het dienstjaar 1938, ten bedrag! van 2.868.000.000 yen goedgekeurd. Dit bê- teekent tegenover 1937 een verhooging der uitgaven van 55 millioen yen. 45 procent van de geheele begrootinig wordt ter te* schikking gesteld voor legerdoeleinden, alsmede voor de marine en de luchtvaart, Besloten is tot de oprichting van een de partement voor openbare gezondheid en welvaart, dat algemeen beschouwd wordt als de voorlooper van een nog op te rich ten departement voor sociale zaken. Dit departement, waarvoor krachtens de be grooting 85 millioen yen ter beschikking is gesteld, zal, naar verluidt, o.a. tot taak hebben, zorg te dragen voor de opvoeding van de jeugd in nationalen geest. ROEMENIË Titulescu weer in het politieke strijdperk Na een verblijf van achttien maanden in liet buitenland is Titulescu te Boekarest weergekeerd, waar hij door een groote me nigte aanhangers, o.w. ook leiders van ue boerenpartij en Fiiipesco, de voorzitter der conservatieven, is ingehaald. „Men heeft mij", aldus de oud-minis' van Buitenlandsche Zaken, „op anoniem wijze aangevallen. Ik zal mijn aan'i>l«j beleefd te woord staan, maar als het m kan ik ook andere middelen gebruike Titulescu gewaagde voorts van zün Jy narchistische en democratische opvat gen en zei verder nog: „Men moet de ternationale beleefdheid, welke met mond beleden wordt, niet aanzien voor 1 den Internationalen toestand. De -iaat vcor onze deur. Ik verzoek n ,e jtl mnrzich ie verecnigen voor hei p-1 I Jat de natie bedreigt". „.ho- i Naar men zegt zal hij zich bij de fl nale boerenpartij aansluiten en zie" I deze partij candidaat stellen. j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2