Uit de Rijnstreek Zalerdag 27 November 1917 GENEESKUNDIGE BRIEVEN UIT DE BONTE WAERELD 'A-LPHEN. Het „Reorganisatieplan 1937". Voor de afd. van de Ger. Bond trad in Vereenigingsgebouw Julianastraat op R. Bartlema uit Zeist, over het „Reor- joUatleplan 1937 der N.H. Kerk". Uitvoerig schetste spr. hoe het reorgani- tieplan van nu slechts een proei moet uden genoemd en releveerde het tot mdkomen van de Ver. Kerkherstel en rkopbouw, die elkaar tenslotte hebben enden en een commissie hebben be- iemd die thans het reorganisatieplan hebben samengesteld en aan de synode Oden aangeboden. Persoonlijk maakte zijn bezwaren tegen dit plan kenbaar, dat naar zijn meening dit plan ook het lelijke vraagstuk niet zal oplossen en :er alle groepen niet zal kunnen bevro ren. In vogelvlucht besprak hij daarna nige artikelen speciaal art, 8 waarin orgesteld: „hervorming en naleving der jjdenis". waarmee hij zich niet kan ireenigen. Bij aanneming van het plan ziet hij de (komst donker in. Sa beantwoording van vragen sloot de kt A. J. Dekker de bijeenkomst. «toonstelling „De Gevleugelde Vrienden' De Postduivenver. „De Gevleugelde lenden" houdt momenteel onder flinke langstelling haar 2e jaarlijksche ten- rostelling in de bovenzaal van het flshuis aan den Rijksstraatweg. Volgens keurmeester den heer A. J. Uitenhorst n Rotterdam was het materiaal heel wat ter dan het vorige jaar. Inderdaad een Bstig oordeel voor de Alphensche lief- ftiers van duiven! De uitslag van de be ulingen was als volgt: I: le pr. J. Vernes; 2e pr. B. Rom- nts. Klasse EC: le pr. H. Bauer; 2e prijs J. inenburg. Ki. UI: le prijs C. v. Of wegen; 2e prijs Jager. Klasse IV: le prijs G. Stapper; 2e prijs Bauer. Klasse V: le pr. G. Stapper; 2e prijs C. v. iregen. Klasse VI: le prijs R. R. W. Kuipers; 2e Ijs H. Bauer. Klasse VII: le prijs G. Stapper; 2e prijs ce JageT. Klasse VIIIle prijs Borgers. flasse IX: le prijs P. Goedhart; 2e pr. Groeneveld. Basse X: le prijs R. K. W. Kuipers; 2e js M. Groeneveld. HXI: le prijs P. G. Borgers; 2e pr. J. Lagerweij. ssse XH: le prijs Jac. J. v. Leeuwen; 2e ijs J. Vernes. Klasse XHI: le en 2e prijs J. Tulnenburg. XIV: Ie prijs J. G. Borgers. Klasse XV: le prijs B. Rombouts. Klasse XVI: le prijs H. W. Mariens. XVII: le en 2e prijs C. v. Ofwegen. Klasse XVHI: le pr. J. Tuinenburg. sse XIX: le prijs P. G. Borgers; 2e G. Stapper. Orgel voor het gebouw „Jonathan". D»r de vereeniglng tot stichting en in- uidhouding van een gebouw voor Chr. togen in wijk Hoorn, werd in het ge- „Jonatham", een alg. ledenvergade- gehouden. De aftr. bestuursleden de ■n Fr. Blom en L. Spreij Jzn. werden azen en in de vacature door het be aten van den heer v. d. Akker gekozen heer C. v. d. Vliet Sr. In een algemeene ibare vergadering werd met een toe- lijke toespraak door mevr. v. Bergen het bestuur het nieuwe orgel overge- :en voor het gebouw, dat door den itter dankbaar werd aanvaard. De itter dankte in het bijzonder de srcommissie, die bij monde van den K. Verboom verslag uitbracht. Na rnze volgde eenige varia. Omtrent het ongeval met de heistel- aan het Aarkanaal te Gouwsluis. ifti) aanvankelijk werd gedacht dat de rheidsvoorschriften niet in acht waren Wien. vernemen wij nader, dat de ge- «rkwijze is gevolgd en de officier justitie geen termen aanwezig heeft «»den tot het instellen van een ver tegen de betrokken arbeiders. het oud-lid. den heer H Vis, die een in teressante causerie hield over alles, wat in de eerste jaren van die 15 was gepas seerd. Er werd een memorisatiewedstrijd gehouden, waarvoor prijzen werden uitge reikt. terwijl ds. Klüsener een slotwoord sprak. In het Gymnastieklokaal der O. L. school werd de eerste drukbezochte ouder, avond gehouden. Het hoofd der School, de heer A. Schilling, refereerde over ..School- gevadlen'', waarbij hij vooral aan de hand van verschillende practische gevallen wees op de noodzakelijkheid van nauw contact en eenheid tusschen school en huis. Het aftredende lid van de oudercom missie. mevr Abeen werd herkozen, waarna prettige huishoudelijke besprekingen wer den gehouden Oa. werd de mogelijkheid van het organiseeren van een feestje voor de kinderen besproken. BOSKOOP. Voor een goed bezette zaal, van het R.K. Vereenigingsgebouw heeft onze plaats genoot pater van Hevelingen, die onlangs uit Zuid-Afrika met verlof in Nederland terug keerde, een filmvertooning gegeven over Zuid-Afrika. De tooneelclub ,,St. Willebrordus" vulde dezen avond met eenige tooneelstukjes aan. Het was een geslaagde avond! HAZERSWOUDE. Bijeenkomst Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr Hist. Jongerengroep vergaderde onder leiding vam haar tweeden voorzitter, den heer P. Verheul. De secretaris, de heer L. Plaisier las de notulen, die werden goedgekeurd. De heer A. J. de Witte be handelde het onderwerp „Over arbeid en loon in den Landbouw" en besprak het belang der gezinsbedrijven in ons land, die in tegenstelling met vroeger thans ook van het prijsverloop der markten afhankelijk zijn. Na beantwoording van vragen gaf mej. J. Fase een buitenlandsch politiek overzicht; de heer P. Verheul hield een voordracht getiteld „De Witte" en mej. J. Overbeeke gaf een Improvisatie ten beste. Op uitnoodiging van de mannen- ver. „Onderzoekt de Schriften" hield ds. Kijftenbelt van Feyenoord in het lokaal „Salvatori" een lezing met als onderwerp „Rechtvaardigmaking om niet". In een bezielende rede wist spreker zijn talrijk gehoor te boeien. De beide aftr. notabelen der Ned. Herv. Gem., de heeren A. van der Lelie en Js. van Pijlen zijn herkozen. KOUDEKERK. ,0b den Steekterweg werd door een heden onbekend gebleven automobilist telefoonpaal aangereden, terwijl des "te in de Hooftstraat door een itauto beladen met stroo een reclame hij den banketbakker Jac. v. Vliet van kevel werd gereden. Deze laatste be- ®der js bekend. De schade voor den Tiken banketbakker bedraagt ruim f. 20. De aid. Alphen v. d. Ned. Chr. Vrou- mnd hield een alg. ledenvergadering leiding van mevr. Zonneveld-Figee. te trad op ds, J. Verkuijl Miss. pred. Mul 0Yer k®' onderwerp: „Moeilijk- J®, m het geestelijk leven onzer Jon- sevolgd door een geanimeerde be te, bi verband met de eischen der Vesti- <j*et heeft de Chr. Mlddenstandsver- alhier een cursus opgericht, met ■fii!vr?en de hoeren P. Smits, W. J. v. d. w u 1 A- v' d- Kemp, D, Streefkerk en ^•.Hoornenborg. bedoeling is een spoedcursus te hou- yan 9 maanden, meer voor hen die J; ten zaah willen beginnen, terwijl sewone cursus 3 Jaar zal duren. - Bij den gemeenteveldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een ge vonden pullover. Voor den cursus EH.B.O. welke onder leiding van dr. Vlaanderen, in één der lokalen van de OX. school gehouden wordt, hebben zich 22 deelnemers opgegeven. Wondgenezing. Elk levend wezen loopt herhaaldelijk het risico te worden verwond. Lager georgani seerde wezens uit het plantenrijk zoowel als uit de dierenwereld reageeren heel an ders op verwondingen dan hooger georga niseerde en in bouw meer gecompliceerde organismen. Bij verschillende zeer primi tief opgebouwde, o.a. eencellige wezens, kan verwonding van één bestaand individu tot het optreden van twee gelijkwaardige in dividuen voeren. Men behoeft hierbij trouwens niet tot de allerlaagste vormen terug te grijpen. Bij verschillende planten wordt met behulp van het inoculeeren verwond om soortver betering of variaties in te voeren en wan neer men een regenworm in stukjes snijdt blijven de onderdeelen gescheiden en als zelfstandige individuen groeien en voort leven. Wanneer een hagedis een gedeelte van den staart verliest, is op de plaats van de verwonding voldoende levenskracht aan wezig om alle verloren gegane weefsels door gelijkwaardig weefsel te vervangen en is dus het vermogen tot herstel of „regene ratie" nog zeer sterk en rijk gedifferen tieerd aanwezig. Bij levende wezens van hoogere differen tiatie is na verwonding lang niet in die zelfde mate regeneratie mogelijk als bij de lagere wezens. Slechts een zeer oppervlak kige huidwond kan genezen zonder sporen na te laten in den vorm van een lidteeken en wanneer iemand nog slechts een klein deel van den vinger b.v. door een ongeluk verliest dan is toch deze vinger blijvend geschonden en wordt de oude vorm niet weer volkomen hersteld. Intusschen ge neest gelukkig als regel zulk een wond wel en het loont de moeite deze krachtige le vensreactie eens een oogenblik nader in oogenschouw te nemen. We vinden het haast vanzelf sprekend dat een verwonding geneest en bedenken zelden of nooit daarbij dat hiervoor aller lei krachten in factoren welwillend moe ten samenwerken, wil een bevredigende genezing tot stand komen. Wij hebben de neiging in opstand te komen, wanneer de genezing niet vlot van stapel loopt. Er ware inderdaad meer reden ons dankbaar te verheugen voor elke wondgenezing, welke weer zoo welwillend is zich behoorlijk op tijd af te spelen en te voltrekken! Maar ondank is nu eenmaal 's werelds loon en aangezien er bij de wondgenezing niemand zichtbaar gereed staat om voor het verkre gen resultaat bedankt te worden is het be- LEIDERDORP. Door den heer H. de Lange te Leiden is hedenmiddag te 3 uur in het pand Hoofdstr. 30 alhier een filiaal geopend voor den verkoop van radio-artikelen, electri- sche en huish. artikelen. In dit filiaal, waar door bijtrekking van een garage, een flinke winkelruimte werd verkregen zal een ruime keuze van de ge noemde voorwerpen voorhanden zijn, voor al ir, het artikel lampen. De heer de Lange heeft te Leiden een sinds eenige jaren gevestigde zaak aan den Hooge Rijndijk 3, bij vele Leiderdorpers reeds bekend. De verbouwing van het pand geschiedde door Gfebr. Mol, aannemers alhier. LEIMUIDEN. Opening Winkelweek. BODEGRAVEN. C. Pel te Nijmegen beroepen. te k'iPeI' predikant bij de Evang. Luth. a'%ri.ler een beroep rjje Herv. J.v. „Oalvdjn" gaf een uit- eeslaagde viering van het 15-jarig tvÜ?e vergadering werd geleid door den heer G. C Hamoen, die ka™°ïn getale opgekomen oud-leden -jteskllenden, begroette. Vervolgens _or>derwerpen geleverd door de u. de Kruijf. N. G. v. d Vis en G. jbe secretaris J. Mecrloo bracht een -gjteRd jaarverslag uit. terwijl er aandacht was voor het werk van De Leimuidensche winkelweek is geopend door den intocht van St Nicolaas. Des middags half drie arriveerde de Sint uit Alphen. Op het schoolplein van de R.K. school werd hij verwelkomd door het Winkelweek-comité. De schoolkinderen van de R K school zongen uit volle borst wel komstliederen Hierna trok de Sint met de muziek van het fanfarecorps Symphonie naar het dorp. Des avonds had de officieele opening van de winkelweek plaats in het koffiehuis van mej. Sneeboer. De belangstelling was groot. Nadat de voorzitter van het winkel-comité, de heer Muis een enkel woord had gespro ken opende burgemeester Bakhuizen de winkelweek. Hierna werd door het muziek corps een rondwandeling gemaakt door het dorp. NIEUWKOOP. De collecte ten bate van het Klee- dilng-, 'Dekking- en Schoeiselfonds heeft hier opgebracht f. 53.32. Het aantal personen in deze gemeente, dat voldoet aan de voorwaarden om te kunnen profiteeren van den regeerings- steun voor kleine tioeren bedraagt 5. TER AAR. Winterlezing „Jonathan". Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Jongel. Ver. .Jonathan" trad in de Ned. Herv. Kerk op ds. v. d. Berg van Linscho- ten, Deze koos als tekst Gal. 4 vers 26 en zette uiteen de tegenstelling tusschen het hemelsch Jeruzalem, waarvan de tekst spreekt en het aardsche. Volgens Calvijn. den grooten hervormer, behooren tot de kerk diegenen, die in belijdenis zuiver leven en sacramenten God en Christus belijden. Kenmerken van de ware kerk, in tegenstelling met de valsche, zijn zuivere prediking des geloofs. tiediening der sa cramenten en uitoefening der christelijke tucht. Het doel van de kerk is, dat deze als een moeder hééft te zorgen voor haar kinderen. Altijd zijn er menschen geweest die de kerk verwijten maakten, wanneer zij er eenig gebrek in zagen. Ook Calvijn keurde de gebreken in de kerk niet goed doch volmaaktheid is alleen bij den Heere Jezus Christus De eenheid der kerk in haar aardsche verschijning mag om allerlei nietigheden niet verbroken worden. Wie belijden Gods Drieeenigheid en de zalig heid uit enkel genaden, behooren bij el kaar in één kerk te blijven. Doch vóór alles komt het er op aan, aldus spr.. of wij door genade mogen behooren tot de kerk, die zalig wordt, of wij staan opgeteekend in het boek des levens. Het lidmaatschap van een kerk en een belijdenis met den mond alleen kunnen den mensch niet brengen in het hemelsch Jeruzalem, het Vaderhuis met de vele woningen, waar Christus aan de Zijnen een plaats heeft bereid. Na dankgebed werd besloten met het zingen van Ps. 122 3. grijpelijk, dat men slechts moppert bij tegenslag. Bij elke verwonding van eenige uitge breidheid treden dezelfde verschijnselen van wondgenezing op als „reactie" op de wond „prikkel". Verschijnselen van pijn doordat zenuwdraadjes zijn geraakt of in de knel gekomen en van bloeding doordat bloedvaatjes zijn aangesneden noem ik ter loops, omdat deze den verwonde aan zijn wond doen denken maar ze blijven voor- loopig bij de bespreking van de wondge nezing buiten beschouwing. Ook zullen wij ons niet verdiepen in de wetenschappelijk zeer interessante vraag wat nu eigenlijk het essentieele van een wond,.prikkel" is en op welke wijze aan het levend individu wordt medegedeeld dat er op een bepaalde plek van het lichaam tegen een wond een „reactie" moet worden ingesteld ter ver krijging van de genezing. De gang der genezing. Laten wij op dit oogenblik aannemen dat de wondgenezing niet door binnenge komen ziektekiemen is verontreinigd en dus ook niet door infectie kan worden verstoord, dan hebben wij allereerst te be denken dat de verschillende weefsels (b.v. de spieren) slechts een beperkt regenera tievermogen hebben. In normale omstan digheden leven onze spiercellen slechts een beperkten tijd en worden ze regelmatig door nieuwe spiercellen vervangen. In de groeiperiode nemen onze spiercellen toe en ook door oefening kan dit geschieden; maar wanneer bij een verwonding wat veel spierweefsel is vernield kan de oude toe stand niet meer worden hersteld. Zoover reUt dus de macht van de wondgenezing niet. In het wondbed verzamelt zich wond of lymphvooht en natuurlijk ook dikwijls bloed. Dit wondvocht kan zich als een be schuttend stolsel in en over de wond leg gen (dj. de bekende korst i. Van de omge ving uit groeien jonge bindweefselcellen, welke zich door deeling vermeerderen, het wondgebied in en witte bloedlichaampjes worden naar de plaats des onheils gediri geerd langs de bloedsboom. Zij treden in het bedreigde gebied buiten de vaatwond. vormen een wal er omheen en zijn paraat om eventueeie ziektekiemen te bestrijden. Daarover bij de stoornissen in de wondge nezing later weer. Het jonge bindweefsel vermeerdert zich snel. Natuurlijk moet ook dit weefsel wor den gevoed. De weldoende Moeder Natuur weet hier wel raad op; er worden dunne bloedvaatjes meegevoerd en zoo wordt de verwonde plek opgevuld door dit Jonge, bloedvaatrijke bindweefsel, voortaan „gra nulatieweefsel" geheeten. Dit granulatie weefsel duwt de droge of vochtige wond korst langzaam voor zich en heeft in gun stige omstandigheden eindelijk het geheele wondbed opgevuld. Dit weefsel kan gemak kelijk bloeden, maar vormt een krachtda dige beschuttingslaag tegen ziektekiemen wanneer deze nu nog op een of andere wijze op het nog niet genezen gebied zou den worden gebracht. Groeit het te welig, dan kan het b.v. door aanstipping met helsche steen („lapis infernalis") wor den beteugeld; is er te weinig dan is het mogelijk den groei te bevorderen (zonlicht bijvoorbeeld). den kelder zouden worden gemetseld M dat kon slechts uiterst hinderlijke en ge vaarlijke complicaties veroorzaken. Men hield de wond dus welbewust open en de patiënt had in zijn eigen belang den veel langeren genezingsduur geduldig te aan vaarden. In de laatste jaren, onder invloed van verbeterde inzichten en nieuwere mogelijk heden. vindt ook op dit gebied een omme keer plaats. Door nauwgezet alle hoekjes en gaatjes te reinigen, door te sterk ge kneusd weefsel te verwijderen, door de wondranden te verwijderen en met behulp van nog enkele andere maatregelen ismen icgenwoordig in staat en gerechtigd vele ook meer uitgebreide wonden direct te sluiten of althans zeer sterk te verkleinen. Door deze z.g. pimaire wondexcisie en pri maire wondslultenig kan men in vele ge vallen van verwonding van vele weken tot maanden terugbrengen tot enkele weken en wordt het risico van bijkomende infec tie aanzienlijk verminderd. Juist in dezen tijd van sociale moeilijkheden en verkeers ongevallen is dit van bijzondere beteeke- nis. De verwonde wil en moet vaak zoo spoedia mogelijk weer arbeidsgeschikt zijn ter wille van het behoud van werk. Pri maire wondexcisie en sluiting geeft hem hiertoe de kans. Maar de behandelende geneesheer (meestal in zulke gevallen de chirurg) heeft wel zorgvuldig de voor- en nadeelen tegen elkander af te wegen en er nauwlettend acht op te slaan hoe groot de kans is. dat inderdaad ziektekiemen ach terblijven. In dat geval zouden deze in het gesloten wondbed een veel dankbaarder terrein voor hun schadelijke inwerking vinden, moeilijker te bestrijden zijn en dan moest de wond toch weer open. Deze tijdsparende mogelijkheid kan dus niet altijd vorden toegepast. Hoe belang rijk tijdwinst ook moge schijnen of zijn, werkelijke en blijvende genezing op den duur is altijd nog van meer waarde. Hoe de wondgenezing onder invloed van binnengedrongen ziektekiemen kan worden verstoord zal ik in den volgenden brief na der uiteenzetten. P. N. N. NIEUWVEEN. Opening Winkelweek. Onder groote belangstelling werd in hotel Schreuder de winkelweek geopend De voorzitter, de heer J. Vreeken heette burgemeester J. A. Bakhuizen welkom. Hij wees op de noodzakelijkheid van een krachtigen middenotand en sprak zijn te leurstelling uit over het feit dat niet alle winkeliers aan de winkelweek deelnemen Met een korte rede verklaarde de bur gemeester hierna de winkelweek voor ge opend Verder werd nog gesproken door dr. Nout en de heer Muys. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Petronella, d. van A. van Veen en M. E. Ka.lker Elisabeth Wühel- mina. d. van J D. Verzaal en W. Molleman, Overleden: Met.je van Vuuren. wed. van P Vromens. 66 jaar. Steiger vernield. Misleid door den mist voer de motorboot „Transporteur" schipper S. te De Rijp. op een steiger van de Woubrugsche jachtwerf, waardoor deze steiger over een aanmerke lijke lengte werd vemledd. De daarachter gemeerd liggende jachten botsten tegen elkander, zoodat daar ook eenige schade aan werd teweeggebracht. De schipper werd door de politie aangeroepen, doch ontkende alle schuld Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren D. Oudshoorn en J. Buitenhuis en gekozen de heer C Westdfik. ZOETERMEER. Laffe mishandeling. Toen de heer C. V. Jr. des avonds op de Stationsstraat liep, werd hij door een hem onbekende onverwachts van achteren aan gevallen en met een hard voorwerp op het hoofd bewusteloos geslagen. De laffe dader nam de beenen. De politie heeft een on derzoek ingesteld. De pl. raad van de afd. N.V.V. en S.D.A.P. organiseerde in „De Gouden Leeuw" een propaganda-avond, waarbij de heer Bert v. Dongen muzikale medewerking verleende. De heer J. W. Albers. ass. bestuurder N.V.V. wees'o.a. op het Plan van den Ar beid. Het optreden van de Smith's Royal Hawaian Serenades voldeed goed. De huid over de wond. We wenschen ten slotte de wond echter weer overdekt te hebben door huid en ook aan dit verlangen wordt voldaan. De huid uit de omgeving schuift zich langzaam maar zeker aan den buitenkant over het granulatieweefsel heen. In verschillende omstandigheden blijkt zich huid als eiland jes op het wondgebied er bij te vormen en tenslotte is. ais er zich geen complicaties voordoen en het wondgebied niet te groot is, na enkele weken de wond door huid overdekt en genezen. Het granulatieweef sel heeft zijn plicht gedaan en trekt zich weer grootendeels terug. Het gevormde rose litteeken schrompelt in en verandert lang zamerhand in een iets ingezonken streep die blijvend is en ons steeds kan herinne ren aan de plek waar eens een verwon ding was geweest. Wondere krachten heb ben vruchtbaar samengewerkt, cellen en vochten hebben, door stille krachten aan gezet, hun plicht gedaan om ons lichaam, zoo weinig mogelijk geschonden, in ouden vorm te helpen handhaven en in stand te houden. Wanneer de wondoppervlakte te groot is om spontaan geheel door huid te worden begroeid, of wanneer door andere oorzaken de huidovergroeiing niet voldoende tot uiting komit, kan de bevoegde medicus dunne huidlaagjes van elders halen en op het wondgebied leggen. Zoo kan men vaak bij groote wonden door „transplantatie" den duur van het genezingsproces bekor ten en bovendien nog zeer bevredigende resultaten verkrijgen. De duur van het ge nezingsproces is natuurlijk een zaak van groote practische beteekenis en hangt o.a. van de genezingskracht van het getroffen individu af. Maar ook de grootte van de wond is van beteekenis. De wond sluiten. BIJ DE KOPPENSNELLERS VAN BURMA. In het grensgebied tusschen Burma en China heeft men een raadselachtig meer ontdekt en na een lange, gevaarlijke tocht door het land der koppensnellers eenige ge heimen kunnen ontsluieren. Sedert twee jaar werkte de Engelsche geograaf Pitch- ford met twee blanke assistenten en twee Chineezen aan de vervaardiging van een kaart tusschen Burma en Yuannan. Bij deze werkzaamheden ontmoette hij toeval lig eenige oude mannen van de gevaarlijke stam van de Waa. En van hen vernam hij voor het eerst het een en ander over het merkwaardige meer. dat tot dien tijd nog nooit een blanke gezien had. Dit meer lag, volgens de verhalen, midden in een ge bergte. waarvan de hoogste toppen de wol ken raakten. Het water is zoo koud, dat er geen visch in leven kan. En de mensch, die er van drinkt, overlijdt spoedig daarop. Maar dit meer kent een God, waarvan de naam slechts gefluisterd mag worden. Uit het meer was het Waa-ras ontstaan. De God van het meer had hun de kunst van het koppensnellen bijgebracht en de Waa-menschen gezegend. Nu had Pitchford zich in den loop van zijn verblijf afgewend, Iegelnden als leu gens te beschouwen. Want steeds had hij gemerkt, dat een of andere legende altijd nog wel eenige waarheid verborg. Toen hij dan ook zijn geografische werkzaamheden beëindigd had. besloot de onderzoeker met zijn kameraden naar het geheimzinnige meer te trekken. In het begin was geen van de Waa-menschen genegen hen er heen te brengen. Pitchford moest al zijn geld opofferen een jongeman te krijgen, die hen er heen wilde brengen. lederen dag naderden zij meer de Chineesche grens. Dagen lang trokken zij door het land der koppensnellers. Zij kwamen door dorpen, die geheel en al uitgestorven waren daar de bewoners aan de pokken overleden wa ren. In andere dorpjes stonden de Waa- menschen aain den kant van den weg en keken vol verbazing naar die blanke in dringers. Pitchford slaagde er in, eenige huizen van opperhoofden te bezoeken. Dezf huizen waren van binnen en vah buiten met de schedels van vermoorde menschen versierd. Opvallend was het, dat de eene schedel met den voorkant naar buiten hing, een ander weer met den voorkant naar binnen. Dit had evenwel een bijzon dere beteekenis en hing samen met het tijdstip, waarop de ongelukkigen vermoord waren. Zon en maan gaven de richting aan, waarin deze koppensnellers de hoof den van hun slachtoffers bevestigden. Tetnslotte bereikten Pitchford en de zijnen dorpen, waar de menschen in groote rijen met pijl en boog gewapend klaar stonden. Zij hadden zich zelf benoemd tot wachters van het groote meer. Steeds dich ter werd intusschen het oerwoud, steeds moeilijker werd het voorwaarts te komen. Tenslotte kwam men bij twee hooge, steile rotsen, die de toegangspoort tot het lang- gezochte meer vormden. Rondom het meer groeiden geweldige boomen, die soms wel een doorsnede vain drie meter hadden. Reusachtige lagen mos bedekten de rotsen, voorzoover het er niet door het loopen af getrapt was. Het water van het meer was helder. Wel probeerde men de diepte van het meer te peilen, maar tevergeefs, de touwen, die men bij zich had. waren te kort. Langs den eenen kant van het. meer zag men de sporen van een reusachtig dier, dat de onderzoekers evenwel niet te zien kregen. De Waa-menschen. die tot hier meegegaan waren, weigerden evenwel te blijven en een kamp aan het meer op te slaan. Want volgens een oude legende steeg de god 's nachts uit het meer op en veegde de oevers met een grooten bezem schoon. De onderzoekers vermoeden even wel, dat het water 's nachts stijgt, om tegen den morgen weer te dalen. Door de dreigende houding van de Waa-menschen waren de onderzoekers niet in staat, het meer verder te onderzoeken. Zij aanvaard den den terugweg en waren toch tevreden, dat zij weer een n-'—'-erd "Vvie 0n aare'e In het algemeen kan men wel zeggen dat de genezingsduur min of meer evenredig is aan de uitgebreidheid der verwonding. Daarom streeft men er terecht naar het wondgebied zoo klein mogelijk te doen zijn. Wanneer bij een operatie door het mes in de hand van den crirurg bewust, terwille van het operatieve doel, een wond wordt gemaakt, zal daarom altijd getracht worden na afloop van de operatie de wond weder te sluiten. Dat kan en geschiedt dan ook in de meeste gevallen. Alle doorsne den lagen worden weer netjes tegen elkaar gelegd en met behulp van hechttuigen bij een gehouden en ook de huidranden wor den weer keurig gesloten. In korten tijd treden nu dezelfde wondreactieverschijn- selen in het klein op en zoo is het mogelijk dat iemand na een goed geslaagde breuk- operatie of blindedarmontstekings-operatie binnen enkele weken weer genezen ontsla gen kan worden. Groot huidivonden. Bij groote huidwonden; door vechtpartij of ongeluk ontstaan, kan de genezingsduur, ook al trad geen infectie op. vele weken in beslag nemen. Men begreep ook vroeger al wel, dat deze genezingsduur bekort kon worden door de wond te verkleinen of zelfs geheel te sluiten. Dat dorst men echter niet in verband met de groote kans dat ontdekt" m t--n- dat zij aan de er infectie zou kunnen optreden. Zulke konDsn^nehere ontkomen wa- vermoedelijk door ziektekiemen verontrei- U me iers ontkomen wa- nigde wonden liet men open uit angst dat de kat (in casu de ziektekiemen) juist in 32

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7