[(IDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Zaterdag 27 November 1937 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Laatste Berichten Binnenland Buitenland SPORT BEURSOVERZICHT DUITSCHLAND - Schacht thans officieel afgetreden als minister. De Fuehrer en rijkskanselier heeft den president der rijksbank, dr. Schacht op zijn verzoek ontheven van de lei ding der zaken in het Pruisische en rijksroinisterie voor economische zaken. Schacht blijft president der rijksbank Tegelijkertijd heeft Hitier hem uit waardeering: voor zijn buitengewone terdiensten benoemd tot rijksminister zonder portefeuille. Tot opvolger van Schacht heeft Hitier b pruisiscih en rijksminister voor econo- isdie zaïken benoemd den staatssecreta- in het rijiksmlnlsterie voor volksvoor- hting en propaganda en perschef der -.'regeering, Walther Funk, zulks met -ang van 15 Januari 1938. 1\)t Funk zijn functie aanvaardt, is de volmachtigde voor het vierjarenplan, de che minister-president generaal .ring, door Hitier 'belast met de leiding n het Pruisische en rijksministerie voor nomische zaken. De Fuehrer heeft den rijksbankpresident .Schacht volgend schrijven doen toe ten: Beste Heer Schacht „Op 30 Juli 1934 hebt ge u bereid ver- rd tijdens de ziekte van den tóenmali- i rijksminister voor economische zaken, In de Duitsche opera te Charlofctenburg is in tegenwoordigheid van den Führer, bijna de geheele rijksregeering het diplo matieke corps, en vertegenwoordigers van de binnen- en bultenlandsche pers het vierde jaarcongres gehouden vara de rijks- cultuurkamer en de nationaal-socialistische gemeenschap „Kraft durch Freude". Bij deze gelegenheid hield minister Goeb- bels een rede, waarin hij zeide dat sedert 1933 ongeveer drieduizend Joden uit het Duitsche cultureele leven verwijderd zijn. Hij kondigde aan, dat een decreet zal wor den gepubliceerd, op grond waarvan de theaterdirecties van iedere uitgegeven toegangskaart een bedrag van vijf pfennig zullen moeten afstaan voor de verzorging van den ouden dag van de Duitsche kun stenaars. Dr. Hjalmar Schacht. .Schmitt, de zaken van het ministerie op te nemen en verder te leiden. Gij hebt odsdien in deze positie het nieuwe Duit- :he rijk en mij buitengewone diensten be- ezen. Derhalve kon ik ook tot dusverre iet besluiten, te voldoen aan uw in den op der laatste jaren mij herhaaldelijk ge verzoeken om ontheffing uit deze inctie. De tengevolge van de uitbreiding van het ■paraat van he.t vierjarenplan noodzake- blijkende aaneensluiting met het mini- erle van economische zaken, doet mij lans de motieven waardeeren, waarmede opnieuw verzocht hebt om ontheffing ld de leiding van het ministerie. Wanneer ik voldoe aan uw wensch, ge- hiedt dit met de uitdrukking van diepste mkbaarheid voor uw zoo uitmuntende estaties en in het gelukkige bewustzijn, it gy het Duitsche volk en mij als pre ient der rijksbank nog vele jaren uw wrtreffelijke kennis en kundigheid en onvermoeibare arbeidskracht ter be- hlkklng zult stellen. Verheugd, dat gij ook in de toekomst ijn persoonlijke raadgever wilt zijn be- Km ik u met ingang van heden tot rijks- ïnister. Met Duitschen groet ADOLF HITLER. 'tier heeft verder met ingang van 15 uari 1938 den Ministerialdirektor in het lepartement van volksvoorlichting en aganda, Karl Hanke, benoemd tot ^secretaris in dit departement, n rijkschef der N.S.D.A.P.. dr. Otto -ich, benoemde hij, eveneens met in- van 15 Januari a.s, tot staatssecre- s in het departement van volksvoor- ting en propaganda en tot perschef de rijksregeering. chef der rijkskanselarij zal voortaan n .staatssecretaris en chef der rijks- larij", weshalve de Fuehrer den chef kanselarij, staatssecretaris dr. Lam- thans benoemt tot rijksminister. lens zijn bezoek aan Hamburg heeft ister-president Goering een rede ge- ,Jen over de resultaten der eerste vier 'en van het nationaal-socialistische re- en over het werk, dat binnen het -I van het huidige tweede vierjarenplan worden verricht. Hij begon met te verklaren, dat het de rijk alles zal doen om de stad Ham- e zijn in. en ultvalspoort, de haar toe wie positie, te geven. Verder legde Goering den nadruk op de '-ngrijke zekerheid, voor den vrede der ken. die bereikt is door de vorming van driehoek Tokio—Berlijn—Rome. Heden dage is Duitschland's gelijkgerechtigd- 'd weder een vanzelfsprekend iets en "om was het ook een onvoorwaardelijke ^Zakelijkheid, dat men rekening houdt t den Duitschen rechtseisch tot terug- Te v,an zijn koloniën. -iDuilschland wil den vrede", zoo ver_ klaarde Goering, „maar men weet, dat act dezen vrede thans niet aan andere landen behoeft af te smeeken, want is bereid en in staat zijn vrede zelf le beschermen". sterkte van ons volk is niet alleen Zijd militaire sterkte beperkt, doch ligt enal ook iii de vastbeslotenheid van nJ*nssezind volk zijn vree. z n vrijheid Si681" ^gen aanvallen te verdedigen. .Onland heeft het eerste vierjaren- succes afgesloten. Het doel van 1 Qleuwe vierjarenplan is Duitschland economisch gebied onafhankelijk te Indien kringen die afgunstig op genland zijn, wachten op een econo- •n®, instorting van het rijk, dan kun- zj wachten, zoo lang zij willen. •jJJJg wees er in het bijzonder op. dat ma geenszins wenscht te iso- 'Al zet het ook het vierjarenplan wenscht ten volle zijn deel bij tot de wereldeconomie en den handel. FRANKRIIK Nieuwe huiszoekingen. In de zaak der Cagoulards zijn te Parijs en in de voorsteden wederom verscheidene huiszoekingen verricht o.a. in de Rue de Alsace te Clichy, in de woning van Bu- chery, den penningmeester van de „Fran- sche Eizas" en te Puteaux in een lokaal waar naar men zegt, leden van de C.S.A.R. vergaderden. Voorts is huiszoeking gedaan in een meelfabriek in de buurt van Pontoise, welke door een zekeren de la Cour geëx ploiteerd wordt. Er werd een kelder ont dekt, waarvan de ingang verborgen was door een pas gebouwden steenen muur. In deze ruimte bevond zich slechts een blok van gewapend beton, dat moest dienen, om den ingang af te sluiten. Een werkman der fabriek heeft verklaard, dat de zoon van zijn baas hem had verzocht, dit betonnen blok te vervaardigen. De zoon is daarop aangehouden, om gehoord te worden. Voorts is Pozzo di Borzo gearresteerd en is bij hem huiszoeking gedaan. Zooals men weet, is deze bekend door zijn proces tegen de la Rocque. ENGELAND Mac Donald's uitvaart. De Iersche Senaat. Gisteren is het stoffelijk overschot van Mc Donald voor een wijdingsdienst overge bracht naar de Abdij van Westminster. Chamberlain, de Speaker van het Lager huis, nog eenige ministers, lord Baldwin en de leiders van de oppositiepartijen fungeer- den als slippendragers. De hertog van Glou cester vertegenwoordigde den Koning, en de aartsbisschop van Canterbury nam deel aan den dienst. Verscheidene parlementsleden waren aanwezig en voorts menschen uit alle tak ken van het openbare leven, waarmee de oud-premier in zijn afwisselende loopbaan in aanraking was gekomen. De kjst was gedekt door de Engelsche vlag waarop een stapel kransen lag. Mevrouw Chamberlain, de groote voor liefde van den overledene voor Chequers indachtig heeft een groote bos wilde bloe men van dit buitenverblijf naar Lossie mouth gezonden, om daar op het gTaf ge plant te worden. Na de plechtigheid in Westminster Abdey is het stoffelijk overschot van MacDonald overgebracht naar het columbarium „Gol- ders Green", waar de verassching ge schiedde. De asch zal worden overgebracht naar Lossiemouth, waar zij naast het stof felijk overschot van de echtgenoote van MacDonald ter aarde zal worden besteld. Gisteravond zijn enkele bijzonderheden over de verkiezingen voor den Ierschen Senaat gepubliceerd. De Senaat zal zestig leden tellen, waarvan elf benoemd worden door den president, zes door de universitei ten, 21 zullen gekozen worden door den Dail en 22 door corporatieve lichamen. De wijze van kiezen is zeer ingewikkeld en lijs ten moeten worden opgesteld, waarop per sonen voorkomen, die cultureele belangen en belangen van onderwijs, landbouw, ar beid, industrie, handel en administratie ver. tegenwoordigen. Het antwoord van Valencia, Men meent te weten, dat het antwoord der roode regeering op de Engelsche nota inzake het uitzenden van een commissie om ter plaatse de terugtrekking der vrij willigers te bestudeeren toestemmend zal luiden. De nota zou aldus worden opge steld, dat vooral zou uitkomen, dat de ïe- publikelnsche regeering er prijs op stelt, alles te doen wat in haar vermogen is, om haar vastbeslotenheid tot medewerking aan de organisatie van den vrede in Euro pa te doen blijken. De minister van natio nale defensie, die de nota zal opstellen, zal waarschijnlijk den nadruk erop laten vallen, dat het zenden der oommissie niet gepaard kan gaan -met pen toekenning van de rechten van oorlogvoerende aan de regeering van Burgos of een herstel van de controle te land. Minister Negrin zeide, dat de nota over 2 of 3 dagen zal worden gepubliceerd. Franco wil overwinnen. In een interview, toegestaan aan een specialen Havas-correspondent in zijn hoofdkwartier te Burgos, heeft generaal Franco verklaard, dat hij zijn wil zal opleg gen door de overwinning en geen enkel voorstel tot onderhandelingen over vrede of wapenstilstand zal aanvaarden. De tegen stander kan zich slechts overgeven en de wapenen neerleggen. Hij heeft te kiezen tusschen vechten of onvoorwaardelijke overgave. De labour-leider Attlee naar Spanje. De leider van de Labour-fractie in het Lagerhuis, Attlee, heeft besloten, naar Spanje te gaan en wel naar aanleiding van een ultnoodiging der Spaansche regeering, om zich persoonlijk van de toestanden op de hoogte te komen stellen. Hij is van plan. Donderdag a.s. van Londen te vertrekken. Hij zal vergezeld worden door de Labour- afgevaardigden Noel Baker en Ellen Wilkin son. Op weg naar Spanje zal Attlee tevens in de gelegenheid zijn, met zijn socialistische collega's te Parijs van gedachten te wisse len. sohlen gedwongen aal zijn het negen- mogendhedenverdirag op te zeggen: het tijdstip daarvoor moet echter zorgvuldig overwogen worden. Hij zeide persoonlijk van meening te zijn, dat men het verdrag reeds eerder had moeten opzeggen. In ieder geval is een herziening nioodig, daar Japan steeds ge- eischt heeft dat de vraagstukken in het Verre Oosten uitsluitend door de Aziatische volken opgelost moeten worden TH. ALESSIE OVERLEDEN. Te Amsterdam is overleden de heer Th. Aiessie die gedurende 15 Jaren secretaris was van de vereenlging van leeraren in het boekhouden en sinds 1936 voorzitter dezer vereeniging. Mr. W. VAN TRAA OVERLEDEN. Gisteravond is te HUlegersberg op 69- jarigen leeftijd overleden mr. W. van Traa. officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam, welke functie hij van 1931 af heeft bekleed. Mr. van Traa, die zijn loopbaan bij de rechterlijke macht begonnen is aLs ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Rotterdam in 1904 is substituut-officier van justitie geweest bij de rechtbanken te Almelo, Amsterdam en 's-Gravenhage. Daarna was hij officier van Justitie te Winschoten en Zwolle. MOORDAANSLAG TE ITTERVOORT (LIMBURG). LITHAUEN De onteigeningen te Memel. Gisteren is de Landdag van Memel bij oen gekomen om de kwestie van de ont eigeningen door de Lithausche regeering te bespreken. Zooals men weet, zijn deze ont eigeningen geschied voor het vergrooten van de haven en voor het aanleggen van een vliegveld, dat de verbindingen tusschen Mc-mel en Lithauen moet verbeteren. Duit sche kringen te Memel en de Duitsche pers hebben verklaard, dat deze onteigeningen onwettig waren. De vergadering duurde drie uur en de Duitsche afgevaardigden deden felle aanvallen op de Lithausche re geering. De vroegere communist Suhrau deed een beroep op de groote mogendhe den en bezwoer hen in de wanhoop van de bewoners van Memel, die door de tirannie van de regeering van Lithauen geen vrij heid van spreken meer hebben, te hulp te komen. President Maldyius verklaarde, dat nie mand de noodzakelijkheid van de onteige ning betwistte, doch hij verlangde in be ginsel het intrekken van de wet en stelde voor het twistpunt voor te leggen aan het Permanente Hof van Internationale Jus titie te 's-Gravenhage. VEREENIGDE STATEN Roosevelt wenscht spoedige herziening van het belastingstelsel - Machado gearresteerd. Roosevelt heeft verklaard, dat hij het be lastingstelsel herzien wilde zien, zoodra het congres gereed was om een herziening ter hand te nemen. Hij voegde hieraan toe, dat in zijn jongste boodschap aan het congres duidelijk zijn standpunt ten aanzien van de belastinghervorming tijdens de buitenge wone zitting uiteengezet was en dat aan alle regeerings-departementen was ver zocht op te geven, wat naar schatting hun behoeften voor de rest van het belasting jaar zullen zijn. Generaal Machado. de voormalige presi dent van Cuba. is te New-York gearresteerd in verband met een uitleveringsverzoek van de Cubaansche regeering. Hij wordt beschul digd van moord en verduistering. De in hechtenisneming vond plaats in het zieken huis waar Machado een behandeling onder ging. De strijd om Nanking. De Japansche troepen hebben Tsjang Sing, op den weg naar Nanking, bezet. De Japansche autoriteiten te Sjanghai dringen steeds mïer aan op de erkenning van het recht, dg. internationale nederzet ting ten Zuiden van de Soetsjau-kreek door te trekken, om hun troepen te Nantau ge makkelijker te kunnen fourageeren. Men is in de nederzetting ongerust hierover, te meer daar het gerucht gaat, dat Japan op 1 December de geheele nederzetting wil be zetten. De Japansche troepen hebben reeds beslag gelegd op een pont van een groot Brltsch concern, welke de verbinding over de Soetsjau onderhoudt. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat de Chineesche troepen Woesi, door het doen van verscheidene tegenaanvallen hebben kunnen houden. Ook op den Zuidelijken vleugel zou de tegendruk der Chineezen toegenomen zijn. Zij zouden hun tegenstand doeltreffender hebben kunnen organiseeren. Voorts hebben de Chineezen een nieuwe versperring gelegd in de Jangtse op 15 KM. stroomafwaarts van Nanking. Staat van beleg te Tientsin. De Japansche autoriteiten hebben te Tientsin den staat van beleg afgekondigd in verband met berichten, volgens welke Chineesche vrijscharen, met de bedoeling wanorde te stichten, hier zijn aangekomen. Woe Pei foe hoofd van de Noord- Chineesche regeering? Maarschalk Woe-Pei-foe, die den laat- sten tijd te Peking vele hooggeplaatste Chineesche en Japansche bezoekers heeft ontvangen, zal binnenkort uit zijn terug getrokkenheid te voorschijn komen als hoofd van de nieuwe regeermg in Noord- China, aldus melden Chineesche berichten. De Japanners hebben Woe Pei-foe aange zocht de leiding op zich te nemen van dit bestuur, zoo melden verder berichten uit betrouwbare bron, maar de voorwaarden waarop de maarschalk bereid was toe te stemmen, waren tot dusverre voor de Ja panners onaanvaardbaar. Verklaring van Konoje. De Japansche minister-president Konoje heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard dat hij nog niet kon vaststellen, of de Japanneezen tot Nanking of Hankau zouden oprukken. Hankau, aldus Konoje, is door zijn verbinding met Kanton een be langrijke plaats voor de versterking van het Chineesche oorlogsmateriaal door leve ringen uit het buitenland. Men heeft vernomen, dat Engeland aan zienlijke hoeveelheden wapenen en muni tie over Hongkong invoert. Japan Is overi gens onder de bekende voorwaarden steeds bereid tot. onderhandelingen met China, doch de tijd is daarvoor nog niet rijp. Be middelingspogingen van derde mogend heden moeten dan ook als nutteloos be schouwd worden. Daar Japan niet tegen het Chineesche volk krijg voert, is een oor logsverklaring overbodig. Een verandering in den toestand zou een dergelijken stap echter noodig kunnen maken. Als Nanking den strijd wil rekken, moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat de verbinding tusschen Nanking en Noord-CWna wordt verbroken en dat in het Noorden een autonoom regime wordt ingesteld. Konoje verklaarde met nadruk, dat bii de behandeling v>an het geheele Chineesche vraagstuk Noord-China nle1 van Sjanghai gescheiden kan worden, Voorloopig heeft Japan nog geen plan voor de reorganisatie in China, daarover moet later in de onderhandelingen met China beslist worden Konoje verklaarde verder, dat Japan mie- Dader gearresteerd. Vanmorgen omstreeks tien uur heeft de commies L., wonende in West-Vlaanderen op den weg Ittervoort-Neeritter drie scho ten gelost op de 25-jarige mejuffrouw Maria Geeien, wonende te Ittervoort. Mej. G. werd door twee der kogels ln dijbeen en arm getroffen, terwijl de derde kogel miste. Zij is naar het hospitaal overgebracht. Mejuffrouw Geelen, die bij haar ouders thuis is, kende den commies reeds eenigen tijd. Haar ouders vonden evenwel de rela tie minder geschikt, waarom mej. G. deze onlangs had verbroken. Vanmorgen stond het slachtoffer op den weg Ittervoort Neeritter op de autobus naar Weert te wachten, waar zij boodschappen zou gaan doen. toen L. op de fits kwam aanrijden. De man trok een revolver en loste plotse ling drie schoten op haar, waarna hij op zijn rijwiel stapte en naar Neeritter reed, L. is eeuigen tijd later gearresteerd. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 7 uur vertrok van Schip hol het Indiëvliegtuig de „Oehoe" met als bemanning gezagvoerder van Dijk. Vracht 81.185 kg., 446.657 kg. briefpost, 27.815 kg. pakketpost. Er zijn zeven passagiers aan boord. - - Hedenochtend is de „Reiger" van Tjilili- tan op de thuisreis vertrokken, met mede neming van 395 kg. post, 1kg. pakket- post en 89 kg. goederen. Er is één passagier voor Amsterdam en acht werden er geboekt voor de tusschen- trajecten. JAPAN WIL DE MANDAATSEILANDEN HOUDEN. De Japansche minister van overzeesche aangelegenheden heeft medegedeeld, dat de Japansche regeering de mandaatseilan den in den Zuidelijken Stillen Oceaan wil behouden, ongeacht de wijzigingen ln den internationalen toestand, zooals reeds her haaldelijk is verklaard, nadat Japan den Volkenbond heeft verlaten. SPAANSCHE VICE-CONSUL GEARRESTEERD. Het Braziliaansche departement voor politieke en sociale orde heeft gelast de centra van het republikeinsche Spanje te Sao Paulo, Santos en Sorocaba te sluiten. Dt vice-consul van Spanje te Santos is gearresteerd, hoewel hij de exequatuur ge noot. ring op de beurs op een goeden grondslag is gebaseerd. De berichten omtrent het Amerikaansche zakenleven zijn nog niet bepaald van een gunstigen inhoud. In verschillende takken van bedrijf wor den de werkzaamheden nog ingekrompen en de productie van tal van artikelen en voortbrengselen neemt ln verband hier mede af. Doordat de koersen op een sterk verlaagd peil zijn gekomen, is de techni sche positie van de Amerikaansche beurzen veel sterker geworden vooral omdat men aanneemt, dat de zwakke houders van het tooneel zijn verdwenen. Op zichzelf is dit een motief om een verder herstel te kun nen verwachten. Het verloop van de fond- senmarkten in de Ver. Staten is reeds maanden achtereen zóó teleurstellend ge weest, dat het voorshands niet geraden lijkt overdreven optimistische verwachtingen te koesteren ten aanzien van de koersbewe- ging in de naaste toekomst. De verschil lende ongunstige factoren toch, die aan houdend een druk op de koersen hebben uitgeoefend, zijrunog niet verdwenen. De beurs van heden. De stijging in Wallstreet oefende op de stemming aan het Damrak heden een zeer gunstigen invloed uit. Voor de meeste fondsensoorten openbaarde zich eenige vraag, terwijl daartegenover slechts schoor" voetend materiaal werd afgegeven, met het gevolg dat de koersen algemeen hoo- ger kwamen te liggen en de verliezen der laatste dagen gedeeltelijk of geheel kon den worden ingehaald. De handel droeg weliswaar een kalm karakter, doch voor een Zaterdagsche beurs was de affaire toch. vrij opgewekt. De Amerikaansche fondsen trokken regelrecht profijt van de rijzing te New York en werden meerendeels bo ven pariteit verhandeld, waarbij de gioot- ste omzetten plaats vonden in Anacondas en de Staalaandeelen. Voor Public Utility waarden openbaarde zich goede vraag. Op de locale afdeeüng concentreerde de be langstelling zich voornamelijk op de toon aangevende aandeelen. Koninklijken, die tamelijk druk verhandeld werden, openden verscheidene punten boven het vorige slot en konden zich daarna nog verbeteren, zoodat tenslotte een koerswinst van een goede tiental procenten kon worden ge- Industrieelen verkeerden krachtig in her stel en vooral kwam dit tot uiting in de Philipsaandeelen, die een aanzienlijk avan ce behaalden. Aku's waren veel verbeterd terwijl ook Unilevers wat naar boven kwa men. Suikerfondsen lieten zich evenmin onbetuigd. Voor H.V.A.'s openbaarde zich nogal wat kooplust en vergeleken met de vorige middenprijzen, kwamen deze een twintigtal procenten hooger te liggen. Ook diverse specifieke Suikerwaarden werden hooger genoteerd. Bij matige om zetten waren de Scheepvaartpapieren goed van toon. Zonder uitzondering kwamen hoogere noteeringen tot stand. Een vrij geanimeerde affaire ontwikkelde zich in Amsterdam Rubbers, waarvoor de 200 barrière in zicht kwam. De minder cou ranten werden algemeen hooger genoteerd en in verschillende gevallen konden groote winsten worden gemaakt. Op de Tabaks- afdeeling werden speciaal aandeelen Se- nembah Mij. en Deli Batavia Mij. aan zienlijk hooger afgedaan. Senembah's kwamen meer dan 20 punten hooger te liggen, hetgeen vooral moest worden toe geschreven aan de schaarsohte van mate riaal. De beleggingsmarkt was stil en eenigszins onregelmatig voor de Ned. Staatspapieren. De nieuwe 3% obligatiën 1937 stegen tot 98% en behaalden hier mede een hoogterecord. De Braziliaansche fondsen waren wat beter gedisponeerd, doch niet veel hooger. WISSELKOERSEN. Londen 8.98»/J: Berlijn 72.60: Parijs 6.11; Brussel 30.62; Zwitserland 41.62; Kopenha gen 40.12'/i: Stockholm 46.35: Oslo 45.17>/i; New-York 1.79 15/16; Praag 6.331/:. SCHAKEN. DE BONDENCOMPETTTIE. Het tiental van den Schaakbond voor Leiden en Omstreken; dat morgen een wedstrijd zal spelen tegen het tiental van den N. Brab. Schaakbond, heeft eenige wijziging ondergaan en zal waarschijnlijk in de volgende opstelling uitkomen: 1. W. H. v. d. Nat, 2. J. R. Hommes, 3. G. Bosscha, 4. Th. J. de Bruyn, 5. J. Koet, 6. J. v. Steenis, 7, G. Pels, 8. H. Staats, 9. A Barkema en 10. R. H. K. Poeradiredja. De wedstrijd zal ook iets later beginnen, nj. om 2 uur in verband met het feit, dat de reis over Utrecht gemaakt wordt. Er zal dus van 27 uur gespeeld worden in de bovenzaal van In den Vergulden Turk. AMSTERDAM, 27 Nov. In Wallstreet heeft zich een krachtig herstel baangebroken. Verscheidene aan deelen en in het bijzonder de industrieelen konden een aanzienlijke koerswinst beha len. De aanmerkelijk verbeterde stemming werd toegeschreven aan de verwachting, dat binnen afzienbaren tijd alsnog tot be lastingherziening zal worden overgegaan en dat bovendien de Public Utility kwestie tot een voor alle partijen bevredigende op lossing zal worden gebracht. Afgewacht zal thans dienen te worden of de verbete- WI BIRICKIKN^ LEIDEN, 27 Nov. Botermarkt Fabrieks- boter 1,47; Boerenboter l,42'/t1,47Aan voer 285 Kg. Handel matig. LEIDEN, 2227 Nov. Turfmarkt Geen aanvoer. Lange turf 89. LEIDEN, 26 Nov. Noteering Coop. Groen ten-, Fruit, en Bloemen veiling-Ver. Leiden en Omstreken Witte Kool 1.101.30. Roode Kool 1.10—3.40. Savoye Kool 1.00—1.50, Groene Kool 1 403.20, Boerenkool 1.50—2, Rapen 1—1.80. Prei 1.50—3. Kroten 1.50— p.50. Kroten gekookt 25. Uien 4.4010.60, Peen 2.105.60. Spruiten 28, Andijvie 2—3. Sla 2—7, Nero 4.106.10. Druiven 14 —32. Witloof 5—15. Spinazie 4—16. Tomaten A 4—10.80. B 4—18. C 4—7.20, CC 4—4.60 oer 100 KG. Andijvie 0.600.90. Bloemkool 1.508.70. Salade 0,602 30, Knoiselderie 22.80 oer 100 stuks. Pieterselie 0.301.10, Selderie 0300 90. Peen 2 506 per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN. 26 Nov. Spruit- kool 8 ct per KG. Andijvie 60 ct. Sla 0.60 —2.80 per 100 krop. aangevoerd 55.200 stuks. Tomaten A 0.75220. B 0.902.70, C 050—1.25, CC 0.50—0.60 per bak. LEIDERDORP, 26 Nov. Kippeneieren 5,505,70; Boter 68—72; Kaas 26—34; Kip pen 0,451,10; Hanen 0.551,30; Konijnen 0.15—2,20; Eenden 0,45—0.65. RIJNSBURG, Groentenveiling 26 Nov. Roode kool f. 1.402.50, groene kool f. 1.20 f. 2.00. gele kool f. 1.00—1.20. per 100 kilo: kroten f. 0.500.60, waschpeen f. 0.400.70 per kist, knoiselderie f. 2.003.50, bospeen f. 2.50f. 5.00 per 100, boerenkool f. 0.15— 1. 0.20, andijvie f. 0.120.16 per 6 kilo, uien f. 4.004.50 per 50 kilo. RIJNSBURG. 26 Nov. Bloemenveiling. Troschrysanthen per bos: Buckingham 8 12, Wilscock 1216, Herat 1217, Jozef 1014, Golden Soleil 1014, Novemberzon 810, Germ 1418, Flory King 68. Mont Blanc 810. Groote chrysanthen per 100: Witte Germ f. 811, Saks f. 69, Pulling f.6—9, Cavell f.5—7. TER AAR. 26 Nov. Centr. Veiling Spinazie 25; And vie 9—12; Sla vellen 7 12; Breekpeen 3,20; Uien 9.40; Spruitkool 7,408,20: Roode kool 2,10; Witte kool 1,50; Savoye kool 1,101,90; Witlof 5,4010 40; Kroten 1.40; Seldery 3080: Peen 3,60 5,50; Prei 2,20; Sla 0,60—1,60; Bloemkool l'h3; Boerenkool 810; Chin, kool 1,00; Groene kool 1,00—2,10; Druiven 12. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3