Rook TRIUMPH BUITENLAND LÜID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 27 November 19]] del cent sigaret die blijft triomfeeren Th. J. VAN DER HEIJDEN BOND VAN HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN MERCURIES". Lezing van prof. R. Casimir. Voor de afd Leiden van den nationalen Bond ran handels, en kantoorbedienden „Miercurius" sprak prof. R. Casimir gister avond in den Burcht over: „Waardoor maken wij onze fouten?" Na een korte inleiding door den voor zitter. den heer J. P. Willems kreeg prof. Casimir het woord. Nadat spr. erop gewezen had. dat men zich den laatsten tijd steeds intensiever bezig houdt met de theorie van de fout, zeide hij, dat alle fouten te rangschikken zijn in twee groepen, de intellectueele fou ten en die welke ontstaan door ondoelmatig handelen. Een intellectueele fout kan ontstaan door een vergissing, men baseert zijn redenee ring op een onjuiste stelling, doch ook door een dwaling, in dat geval is de stelling goed. doch deugt de redeneering niet Wanneer wij een verkeerde letter schrij ven. verrichtten we een ondoelmatige han deling en ook daardoor ontstaat een fout. Zoo zijn er talrijke andere oorzaken voor het ontstaan van fouten aan te wijzen. De meeste fouten, zoo vervolgde spr. ontstaan door gebrek aan kennis, uit onwetendheid dus. In onwetendheid schuilt echter dikwijls een zedelijke fout. immers er zijn nu een maal dingen, die ieder mensch moet weten, die men niet verkeerd mkg doen. Eén eveneens veel gemaakte intellectueele fout ontstaan -uit .gemakzucht, liefde, be scheidenheid enz. en hangt dus sterk af van het persoonlijk karakter. Deze fout' is. dat we eigenlijk wel iets wetén. doch er niet voor willen uitkomen. Onvoldoende opmerkzaamheid veroor zaakt ook een zeer groot aantal fouten. Men kan ook slecht denken uit protest houding: in zoo"n geval wil men eigenlijk in het geheel niet denken, omdat men zijn opinie reeds heeft vastgesteld voor de redeneering begon. Tenslotte is het denkvermogen bij den een veel dieper, dan bij den ander: niet iedereen heeft de gave om ver vooruit te zien. Door ervaring wordt het aantal fouten minder. Ervaring krijgt men met. de jaren en het is dus vanzelfsprekend dat jeug dige. onervaren menschen de meeste fou ten maken. Wij allen, aldus spr., maken fouten, om de eenvoudige reden, dat we onvolmaakt zijn Daarom moeten we fou ten durven makeh. Wie dat niet durft, ein digt -met- in het geheel niets te doen. Dat wil echter niet zeggen, dat we maar naar hartelust fouten mogen maken, integen deel.. we- moeten ze zooveel mogelijk ver mijden en hebben zelfs de plicht dat te doen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. 1941 rechtskundig adviseur. T. RIJNDIJK 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. (Ingez. Med.) LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. Verkort jaarverslag. De Leldsche Maatschappij van Weldadig heid hield gistermiddag haar algemeene vergadering. Aan het jaarverslag is het vol gende ontleend: In het werkjaar, dat eindigde in Juni van dit jaar. kwam duidelijk tot uiting, dat de werkgelegenheid voor de arbeidersbevol king, niet verbeterde en dat het aantal aan vragen om hulp, dat van het vorige jaar overtrof. Daardoor werd er ook dit jaar veel van de medewerkers gevergd, doch dank zij hun toewijding kon veel leed verzacht wor den. Een poging om het aantal contribuanten te doen toenemen had niet veel succes en toch zou de Maatschappij het zeer op prijs stellen, indien meerdere inwoners zich voor haar werk wilden interesseeren. In het be stuur kwam eenige wijziging. De heer jhr. C. C. Röell werd in het bestuur opgenomen, het voorzitterschap ging van den heer mr. P. A. Pijnacker Hordijk over op mej. D. M. J. Coebergh. terwijl de heer G. R. D. Crom- melln bereid werd gevonden als penning meester op te treden. De aftredende be stuursleden mevr. S. C. de Vries en mr. H. R. Goudsmit werden opnieuw benoemd. In totaal werd aan 292 personen of ge zinnen financieeie hulp verleend. Het be stuur is thans als volgt samengesteld: Mej. D. M. J. Coebergh, voorzitster; F. H. Sobels, secretaris; G. R. D. Crommelin, pen ningmeester; mevr. S: C. de Vries, prof. dr. J. A. J. Barge, mr. P. E. Briët, mr. H. R. Goudsmit, mr. P. A. Pijnacker Hordijk en jhr. C. C. Röell, allen leden. Uitslag van den tuinwedstrijd. Aantal deelnemers 107 met 80 voortuintjes en 81 achtertuintjes. Voortuintjes: ie prijs W. H. v. d. Meyden 72 p.; M. H. Noteboom 71 p.; W. Harteveld 71 p.; L. Timmers 71 p.; Jac. Verhoeven 70 p.; C. Gordijn 70 p.; P. C. Kapaan 69 p. en H. Stikkelorum 69 p. 2e prijs: C. H. Habraken 68 p;. M. v. d. Linden 65 p.; C. P. de Gunst 65 p. en W. v. Rooyen 65 p. 3e prijs. E. van Duuren 53 p.; J. Note boom 63 p.; T. B. Kapaan 63 p.; J. Nagte- geller 63 p.; A. van Winkel 63 p.; J Bent veld 62 p.: L. Neuteboom 62 p.; N. Dool 62 p.; J. v. d. Meyden 62 p.: J. de Boer Jr. 63 p.; J. G. v. Evert 60 p.; A. Kuivenhoven 59 p. en P. Webbers 59 p. 4e prijs: E. van Duuren 53 p.; Jac. Heus 57 p.; L. Abelman 56 p.; J. J. Kuivenhoven 56 p.; J. J. Zitman 56 p.; H. van Haarlem 56 p.; A. Melet 55 p.; H. Larreyn 55 p.; J. de Fey 54 p.; H. Slechtenhorst 54 p.; J. H. Biesiot 54 p.; D. Fakkel 53 p.; J. Trouwee 53 p.: L. v. d. Spek 53 p. en A. Cebol en A. Flippo 52 p. ZÜ die minder dan 54 pun- ten hebben kwamen in aanmerking voor een vijfden prijs. Achtertuinen, le prijs: M. H. Noteboom 76 p.; Jac. Verhoeven 74 p.; P. C Kapaan 69 p.; N. Dool 69 p. 2e prijs: J. G Evert 68 p.; H. van Loef 68 p.; J. Boom 67 p.; L. v. d. Spek 67 p.; J. Sjardijn 67 p.; J. de Fey 67 p.; wed. Postumus 66 p.; J. Goedraad 65 p.; L. La- court 64 p. 3e prijsJ. Popken 63 p.; O Veer 63 p.; A. Visser 63 p.; J. J. Verstay 63 p.; J. de Boer Jr. 62 p.: C. Gordijn 62 p.; W. Harte veld 62 p.; J. Trouwee 61 p.; J. de Boer Sr. 61 p.; H. v. d. Reyden 60 p.; J. v. d. Rey- den 60 p.; T. Muller 60 p.; G. Grebel 59 p.; W. G. Geuke 59 p.; E. Habraken 58 p.; W. Barende 58 p.; M. v. d Linden 57 p D Fakkel 57 p.; J. v. d. Kraan 57 p.: J. v. d. Veer 57 p.; L. de Boer 56 p.; H. Jurgens 56 p.; J. Gressie 56 p.; J. Kranenburg 56 p.; A. Corpel 56 p.; A. van Winkel 56 p.; F. v. d. Vos 55 p.; J. Berrevoets 55 p.; A. M. de Graaf 55 p.; N. Boom 55 p.; J. ter Beck 54 p.; B. J. van Lingen 54 p.; J. IJzerman 54 p.; J. F. Kriek 54 p.; J. Zit man 54 p.; A. van Welzen 54 p.; A. Flippo 54 p. 5e prijs: E. van Duuren 53 p.: Jac. Heus 53 p.; A. Cebel 53 p.; H. Nijhoff 53 p.: H. Beekman 53 p.; A. Meld 52 p.; M. v. d. Leur 52 p.; W. van Brakel 52 p.; H. J. Noteboom 52 p. en W. Zitman 52 p. DE VACATURE Ds. C. HARTWIGSEN. Een drietal gevormd. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heelt gisteravond een drietal ge vormd in de vacature van wijlen ds. C. Hartwigsen. Op dit drietal komen voor ds. B. van Ginkel van Gouda. J. D. van Hof te Delfshaven en ds M Ottevanger van Kampen. GEREF. KERK. Ds. J. A. Weggemans is voornemens Zon dag 30 Januari a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Beetgum, om Dinsdag 8 Febr. d. v. tegelijk met ds. Westerink door ds. H. A. Wiersinga alhier te worden bevestigd waarna beiden Woensdag 9 Febr. hun intrede hier ter stede zullen doen. haar invloed doen gelden. Als een gevolg van de noodlottige politiek van deze re geering zullen we zonder een tijd van op leving van de eene in de andere crisis overgaan. Veeleer had men, als uiterste noodzaak, tot devaluatie moeten over gaan. Dat ware beter geweest dan eenzij dige aanpassing. Wie zijn versterkt uit de crisis gekomen: de ambtenaren, arbeiders of werkloozen? Toch juicht mr. Trip dat we zoo'n heerlijk rijk land zijn. Nu gaan we een nieuwe crisis in met verlaagde salarissen, loonen en steunen. Op 't oogenblik wordt alles opgehangen aan den militairen kapstok. We hebben in ons land nog nooit zoo'n on-christelijke regeering gehad! De geheele welvaart wordt ondergeschikt gemaakt aan den moloch van het militarisme. Straks worden de militaire uitgaven met 75 mlllioen ver hoogd. Zoo is er geen reden om blijde te zijn. Gelukkig staat er in ons land de C.D.U. en de stem is hoorbaar in de Kamer. Het protest klinkt luid en zal nog luider klin ken. De C.D.U. heeft het eenig juiste stand punt ingenomen. Geschiedenis is nooit ge maakt door de groote massa; de kleinen hebben altijd gelijk gehad. We maken al dus spr., een cultuurcrisis door. Er is zich een geordend kapitalisme aan het vormen, veel erger dan het bestaande. Bij de verkiezingen heeft, althans uiterlijk, de politieke democratie gezegevierd. Het za! ecliter moeten komen tot de sociaal- economische democratie. Het liberalisme, de drager van de vrije concurrentie heeft ons de economische auto-oratie gebracht. Om onze wenschen in vervulling te doen gaan. zal het tenslotte moeten komen tot naasting der bedrijven. Het protest tegen het kapitalisme moet steeds luider worden. Spr. eindigde met een opwekkend woord. Na de pauze hebben de afgevaardigden hun gelukwenschen aangeboden. De afgevaardigde van de K.D.P. deed zijn gelukwensch vergezeld gaan van een bloemenhulde. In een geestdriftige toe spraak gaf hij uiting aan zijn blijdschap over den groei van de C.D.U. in 't alge meen, en over de keur van sprekers, waar over deze kleine partij beschikt. Tenslotte heeft de penningmeester, de heer I. van der Reijden, een korte inlei ding gehouden, in verband met de te voe ren propaganda. Er traden eenige personen als lid toe. De avond werd opgeluisterd door mu ziek, declamatie en voordracht rasp. van de heeren W. Kokkedee, J. Nopje en L. Plug. Besloten werd met hét zingen van het „Heer ai, maak mij Uwe wegen 1904 Unset MM., LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. DE RECHTEN DER GEPENSIONNEERDEN. Een afdeeling van den Alg. Ned. Bond is in oprichting. Onder leiding van den heer L. Duval ls een goed bezochte bijeenkomst van burger lijke gepensionneerden gehouden ten doel hebbende de oprichting van een afdeeling Leiden en omstreken van den Alg. Nederl. Bond van Gepensionneerden gevestigd te 's-Gravenhage. De secretaris van dien Bond, de heer K. van Schouwen, oud-rijksontvanger te 's Gravenhage, gaf in korte trekken een overzicht van de geschiedenis van de pen sioenwetgeving van het begin der vorige eeuw tot heden en wekte ten slotte allen op toe te treden tot den Bond en een krachtige afdeeling Leiden e.o. te vormen. Nagenoeg alle aanwezigen gaven zich als lid op en benoemden tot leden eener com missie. die de inrichting der afd. verder zal voorbereiden: L. Duval, voorzitter: G. L. Hofsteenge, v. d. Brandelerkade 13; S. Th. Buys; J. van der Meer en G, van Zanten. Opening der tentoonstelling H. F. Boot. Onder auspiciën der Leldsche Kunst- vereenlging en in tegenwoordigheid van zeer vele genoodigden had gistermiddag in de Lakenhal de opening plaats eener ten toonstelling van werken van den Haar lemmer schilder H. F. Boot. Nadat mr. J. Slagter, voorzitter van de Leidsche Kunstvereeniging, alle aanwezi gen, doch in het bijzonder den schilder en de aanwezige leden van de commissie voor de Lakenhal had welkom geheeten, her innerde hij aan de omstandigheid, dat de heer Boot dit jaar den zestigjarigen leef tijd heeft bereikt en zoo welwillend is ge weest zijn medewerking tot een expositie van zijn niet genoegzaam bekende werk te Amsterdam en elders te verleenen. Cok de Leldsche Kunstvereeniging heeft zich geroepen gevoeld hierbij niet achter te blijven. Geheel onbekend is de heer Boot hier niet, aangezien er tusschen hem en Leiden wel banden bestaan. Genoeg zaam bekend is hij hier evenwel niet. Spr. schreef dit toe aan twee ooi-zaken. In de eerste plaats speelt de bescheidenheid van den heer Boot, die zich nimmer op den voorgrond dringt, een rol. In de tweede plaats ls zijn werk niet excessief. In onzen tijd wordt de aandacht vooral getrokken door alles wat, ook buiten het gebied der kunst, excessief is. Menschen van ware verdienste, die even wel niet aan de grillen van den dag be antwoorden, komen daardoor op 't tweede plan. Zoo ging het ook met den heer Boot. Hij is niet. wat men noemt „modern". Nu is modern een moeilijk begrip, waarvoor het niet gemakkelijk ls een definitie te vinden. Doch al is de heer Boot. niet modern in de meest gangbare beteekenls, die wij er aan hechten, van belang ls voor dengene, die dit werk met liefde en belangstelling beschouwt, dat het essentleele en diepe schilderseigenschappen bezit. Velen hechten aan „modern" de betee- kenis, dat het werk van dezen tijd moet zijn. Doch wat ls deze tijd tegenover de vele eeuwen van kunstbeoefening uit het verleden? Wat is hij tegenover de toe komst? Het heden is zoo kort; daarom hechte men niet te veel waarde aan eigen tijd. In alle ware kunst van vroeger tijden en ook van thans is een eeuwigheids beginsel. Spreker gelooft, dat zich dat ook hl het werk van den heer Boot openbaart. Hiermede verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op mr. A. F. L. M. Tepe, voorzitter, de heer F. G. Rosier, secretaris en de heeren T. Groene- veld en L. Verkoren als leden van de com- mlsle voor de Lakenhal, prof. dr. W. Mar tin, directeur van het Mauritshuls en hoogleeraar in de kunstgeschiedenis, prof. dr. jhr. J. W. M. van Eysinga, dr. de Gel der en vele anderen. Wij komen op deze interessante tentoon stelling terug. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging C. H. NOLET, Haarl.straat 206, Leiden. Winkel in hoeden, petten, heerenmodear. tikelen. Opheffing filiaal: Haarl.straat H) Lelden. Naar wij vernemen is de prijs van van Regeeringswege beschikbaar gesteld? stoofsla in blik tèn behoeve van de werk! ioozen e. a., met Ingang van heden ver. laagd van 13 ct. op 8 ct. per blik. De heer J. S. van den Bos. theologisch candidaat alhier, heeft voor de benoemini tot hulpprediker voor den Evangelisatie- arbeid der Geref. Kerk te Schiedam be- dankt. Het Weekblad „Granen, Meel en Vee voeder" van deze week deelt mede dat mr. dr. P. G. Knlbbe, secretaris van den Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn- iand te Lelden tevens benoemd ls tot me dewerker van den heer Kasteleyn, in zijn hoedanigheid van secretaris van den Ned, Bond' van Graan- en Meelhandelaren. Er heeft zich hier ter stede een sub commissie gevormd van de Commissi! „Hulp aan Spanje", Nederlandsche afdee ling van het Comité de Coordination el d'information pour l'alde l'Espagne Re- publicalne. Deze commissie stelt zich tol taak humanitaire hulp te verleenen aan di Spaansche regeering en zamelt daartoe gil len in geld en natura in. In het Leidschi comité hebben zitting: C. Ponsen, archi tect: J. Lips; mevr. H. KoetSwets; J. Hil- ltsum; C. J. Snijders, secr., Merelstraat 3! De dansleeraar, de heer W. F. var Wijk, heeft zijn Instituut, gevestigd aan dl Hoogewoerd 108, aan een inwendige ver bouwing onderworpen, waardoor de dans zaal niet alleen werd vergroot, doch bo vendien geheel algescheiden is van d< tooneelzaal. Laatstgenoemde zaal. plaat) biedende aan ongeveer 175 personen, li voortaan alleen bereikbaar via 't Utrecht- sche Veer, terwijl de ingang van de dans zaal aan de Hoogewoerd blijft. Natuurlijk is er wel inwendige commu nicatie, zoodat de bezoekers van de ver gaderingen c.q. tooneeluitvoering zich na afloop naar de danszaal kunnen beseven zonder dat zij door de koude avondlucht behoeven te gaan. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma's J. van Iterson aannemer i, J. Ar- noldus (stucadoor) en J. Koet (sohllder). FABRIEK „CORRECTUM"" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 WONINGBOUWVEREENIGING „ONS DOEL". Uitslag van den tuinwedstrijd 1937. In de zaal van den heer Mekel aan de Hoogewoerd waren gisteravond nagenoeg alle deelnemersfstersi aan den tuinwed strijd van de Woningbouwvereeniging „Ons Doel" bijeengekomen om met elkaar het feit te vieren, dat voor de tiende maal, aan de prijswinnaars van den onderlingen tuinwedstrijd hun prijs werd uitgereikt. De voorzitter van de tuincommissie de heer M. H. "Noteboom, maakte van dit jubileum dankbaar gewag toen hij het ODenings- woord sprak. Verder heette spr. allen har telijk welkom. In het bijzonder gold dit den juryleden, vertegenwoordigers van zuster- vereenigingén, van de tuiniers- en bloemis tenver de afgev. van „Ons Belang" en vele andéren. Dit jaar is wel een record jaar n.l. 107 deelnemers aan den wed strijd. Na allen een prettigen avond toe- gewenscht te hebben kon met de afwer king van het Drogramma begonnen wor den Het vroolijke gedeelte was in de ver trouwde handen van het duo van Jean van Zijp en Louis Zitman die met ernst en luim, meer luim dan ernst, alras de juiste stemming er in hadden gebracht. Hierna hield de heer J. Jonker, chef dei- plantsoenen in de gemeente Leiden, fen causerie waarin spr. in het kort de afge- loouen tien jaar schetste en in welken tijd hij steeds in de jury heeft zitting gehad. Spr. wees er vooral op om niet voor een prils te „vechten" maar het als een sport te beschouwen. Na verder nog den vooruit gang van de woonwijken te hebben bespro ken, besloot spr. zijn causerie met de ver- eeniging nog vele jaren toe te wenschen. Daarna ging spr. over tot het uitreiken oer priizen waarvan hieronder de uitslag volfft. Na deze nlechtigheid werd het ver dere gedeelte van don avond doorgebracht ir"t ~-de—er'-ing van de b°ide humoristen die c"k nu weer een dankbaar gehoor vonden. Een gezellig dansje was het slot van dezen avond. 2954 CHR. DEM UNIE. Het 10-jarig bestaan der aid. Leiden. Bovengenoemde afdeeling kwam in het Vrijz. Chr. Federatiehuls bijeen, om op feestelijke wijze het 10-jarig bestaan te gedenken. De voorzitter, de heer J. Noppe, opende de vergadering door het laten zingen van Psalm 68 vers 10, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord heette hij allen hartelijk welkom, in 't bijzonder -den spre ker van dezen avond, den heer Jan Janze, van 's-Gravenhage en de afgevaardigden van de afd. Hillegom en Noordwijk, alsook den afgevaardigde van de K.D.P. afd. Lei den. Vervolgens wierp hij een blik terug, waaruit bleek, dat het werk in de eerste jaren op slechts enkele personen rustte. Het duurde lang voor men in Leiden voet aan den grond kreeg. Men zat echter niet stil, maar toog naar buiten, met het resultaat dat door het initiatief van enkele personen de afdeelin- gen Rynsburg, Noordwijk, Katwijk. Hille gom en de sinds kort opgerichte afd. Sas- senheim tot stand kwamen. In dit verband bracht hij een woord van warmen dank aan de heeren C. G. en H. D. Perfors. Spr. eindigde zijn openingswoord met het geven van een overzicht in den stryd en de bestrijding van de C.D.U. De heer Jan Janze, die hierna het woord verkreeg, zeide dat al is de invloed van de afd. Leiden nog niet naar wensch. er wel reden tot dankbaarheid is, waar zij de bakermat is geweest van niet minder dan vijf afdeellngen in den kieskring. Wanneer we echter den algemeenen toestand van volk en vaderland aanschouwen, dan ls er geen enkele reden om feest te vieren. A) is er eenig economisch herstel Ingetreden, niettemin hebben we nog altijd 355.000 ge registreerde werkloozen. Het werkelijk aantal is nog veel grooter en begint weer te stijgen. In verband hier mede wees spr. op Amerika, vaar 'n nieuwe crisis is ingetreden. De staal- en koper waarden dalen niettegenstaande alle vol ken zich tot het uiterste wapenen. Deze nieuwe crisis zal ook in ons land LEIDSCHE KOOP- EN GESCHENKEN- WEEK. Maandag as van 810 uur zal ter ge legenheid van de Koop- en Gesohenken- ueek een muzikale wandeling worden ge houden door het muziekgezelschap „P. C. en L". Opgesteld wordt aan de Oude Heeren gracht, waarna de onderstaande route wordt gevolgd: Oude Heerengracht, Hee rensingel. Rijnsburgersingel. Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapen burg, Rapenburg. Kaiserstraat, Witte Sin gel, Douzastraat, Steenschüur, Langebrug. Rapenburg. Breestraat, Korevaarstraat. Levendaal. Plantage, Hoogewoerd. Water- steeg. Nieuwe Rijn. Korenbeurs. Visch- markt. Maarsmanssteeg, Breestraat, Kort Rapenburg Prinsessekade, Haarlemmer straat, Oude Heerengracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de godgeleerd heid, op proefschrift getiteld: „Nestorian questions on the administration of the Eucharist bij Isho 'Yabh IV", de heer W.C. van Unnik. geboren te Haarlem. Geslaagd voor het doctoraal examen In disch Recht: de heer J. W. Dersjant (Lel den) voor het propaedeutisch examen theologie; mej. M. J. van Lohuizen (Epe); voor het doctoraal examen rechten: de heeren G. Haroen al Rasjid (Leiden) en Ch. A. van Ophuijsen (Bloemendaall en voor het candidaatsexamen klassieke let teren: de heer P. Scherft (Den Haag). MILITARIA. Met ingang van 1 Jan. 1938 zijn benoemd en aangesteld tot vaandrig, de dienstplich tige sergeanten van het 4e Reg. Inf.: A. van Buysen bij 9 R.I.; L. L. Vincent bij 5 R.I.; H. Kroon bij 14 R.I.: P. van Weel bij 22 R.I.; H. de Recht bij 14 R.I J. H. Dnars bij 20 R.I.; W. A. Frcvser bij i R.I.; H. J. Lamers bii 3 R.I C. Pronk bij 14 R.I.. terwijl de dpi. sergeanten A S. Bron en J. Stark resp. van 5 R.I. en 11 R.I. op dien datum zijn benoemd tot vaandrig bij 4 R.I. DE ALGEMEENE TOESTAND Het Hongaarsch bezoek aan Berlijn. Italië scheldt tegen Campinchi. De officieele besprekingen, welke de Hongaarsche minister-president Daranyi en de Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, Kanya, tijdens hun be zoek aan Berlijn hebben gevoerd, zijn ge ëindigd. De beide ministers zullen nog par ticulier in Duitschland verblyven om mor gen naar Boedapest terug te keeren. In Duitsche kringen toont men zich zeer voldaan over het verloop der be sprekingen. De Duitsch-Hongaarsche vriendschap heeft, aldus verklaart men, door het bezoek der Hongaarsche staatslieden een nieuwen impuls ge kregen, welks gevolgen niet zuilen na laten zich uiteindelijk te doen gevoe len op het gebied der buitenlandsche politiek, voornamelijk wat betreft den Duitschen invloed in centraal Europa. Duitschland is er echter niet in ge slaagd, Hongarije over te halen tot toetre ding tot het anti-komlntern-pact. Voorts schijnt een Duitsch-Hongaarsche overeenkomst tot stand gekomen te zijn over de zeer belangrijke kwestie: den Hon- gaarschen elsch inzake de rechtsgelijkhaid. Daranyi en Kanya keeren naar Boedapest rug met de zekerheid, dat het Duitsche rijk hun pogingen, zich te bevrijden van de clausules van het verdrag van Trianon, dat de Hongaarsche militaire souvereinitelt beperkt, onvoorwaardelijk zal steunen. Van Duitsche zijde wijst men er in dit verband op, dat naar de meening van den leider van het Duitsche ryk slechts een volkomen juridische gelijkheid tot basis kan strekken van een vredelievende sa menwerking in het Donaubekken Het Hongaarsche bezoek heeft ook in economisch opzicht tot resultaten geleid. Duitschland zal van Hongarije belangrijker hoeveelheden koopen dan tot dusverre, vooral bauxiet, granen en oliehoudende zaden. In ruil daarvoor zal het chemische rcducten leveren, machines en andere ■■'ustrlenrcducten. Ock de rr'rderhederkWPtti Ie besproken Duitschiend ver'"leerde zich voldaan over de wijze, waarop Hongarije zich voorstelt in den vervolge de Duitsche minderheid te behandelen en zou geantwoord hebben met kalmeerende verzekeringen op de Hongaarsche klachten over de agitatie, waaraan zekere nationaal-socialistische elementen in Hongarije zich overgeven. De Italiaansche bladen hebben het caic. 2ori.seh dementi van den Franschen minis ter Campinchi niet opgenomen. Het Gior- nale d'Italia handhaaft trouwens zi.'S beweringen. Het blad noemt Campinchi niet alleen bloeddorstig, maar ook een falsaris. Het beweert, dat de redevoeriii? stenografisch is opgenomen, terwijl de BB nister dacht slechts tot geestverwanten te spreken. Het Giornale d'Italia spreekt dan over ie lafheid van Campinchi, die niet den phyi sieken en burgerlijken moed heeft de volle verantwoordelijkheid voor zijn woorden op zich te nemen" en schrijft verder: „Mej individuen van de afmeting van Oampinchl zal men aan den weerstand van Italië het hoofd niet kunnen bieden". Ook de Tribuna publiceert een fel hoofd artikel tegen Campinchi: „Ongetwijfeld, al dus het blad, had men op 23 October aan boord van de Bonaparte veel geklonken, maar dat rechtvaardigt niet, zelfs niet in een kroegsfeer, dat de minister van Marine zoozeer zyn zelfbeheersching verliest. De Fransche marine moest zich schamen te worden vertegenwoordigd door zoo n ploert De Lavoro Fascista schrijft, dat Italië niet den oorlog vreest, waarmede de Franscne minister van Marine dreigt. Italië is in leder geval zeker dien oorlog te winnen. Even felle aanvallen worden door dj provinciebladen ondernomen, o m door oe Popoio d'Italia te Milaan, welk blad J>s. schrijft, dat het Keizerlijke Italië bereid'» Campinchi en zijn partijgangers de her sens in te slaan in geval die ongelukki e zouden willen trachten van bedreigi"Sen daden over te gaan. Het is merkwaardige taal! BELGIË Deveze, Hymans en Max uit de liberale partij. De liberale ministers van staat Hymans en Max hebben kenis gegeven v hun uittreden als leden van de li oer federatie in het arrondissement Brosse'- PALESTINA ■iiracht. Sjeik Farhan ter dood ge Sjeik Farhan Saadi is hef'ncch'en d? gevangenis van Acco met den strop deed gebracht. Dit is het eerste doodvonnis, dat oven komstig het vonnis van een der we militaire gerechtshoven wordt voltro» 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2