Bouwkunstig Schoon De a. s. conversie van onze staatsschuld BELEGGINGEN LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 November 1937 Zesde Blad No. 23827 Fi nan ci eel-Eco no misch Weekoverzicht Het Huis te Warmond en iets uit zijn historie Redactie1507 Directie en Adminiftr ?50r Jsie Jaargang onderhandelingen over n Engelsch-Amerikaansch handelsverdrag. productie in de V. St -pt nog steeds terug VAN DER DRIFT Co. Onze Telefoonnummers: (op 2 lijnen) LAND- EN TUINBOUW fan onzen financieelen medewerker). Onze regeering ligt als 't ware op de ;*r, om bij de eerste de beste gelegen- toe te springen en het volk met 3 conversie te „verblijden". Hoe aangenaam zulk een verdere verla ng van het rentepeil voor de hou- van onze staatsschuld ook moge 'inr wij gelooven, dat een conversie het oogenblik minder kunstmatig zün dan ruim twee maanden gele- •n, toen Ned.-Indië met zijn conver- voor het voetlicht moest verschij- Sinds dien tijd immers is de geld- te ten onzent aanzienlijk vergroot, de goudvoorraad met 159 mil- en vermeerderden de rentelooze bij de Nederlandsche Bank met .8 millioen. De regeering is er bo- ien in geslaagd, zij het ook aan- rkelijk met moeite, de kwade gevol- van haar ietwat voorbarigen stap boven te komen. wist op den duur aanzienlijke be en „over de toonbank" op te nemen aflossing van het niet-geconverteerde lte van de Ned.-Indische conversie- g en geleidelijk een groot percen- van de niet geplaatste obligaties on- "jids te slijten. Het blijkt namelijk, allengs onze beleggers meer en meer zijn geworden. Geen wonder ook, nu in de aandeelenmarkt, die enkele «den geleden nog door de ..tip-bezor- als „minstens even veilig als de atiemarkt" werd verklaard, honderden )enen hebben verloren, zoowel aan rlkanen als' aan locale waarden, en j in de buitenlandsche obligatiemarkt Braziliaansche moratoria enz. zijn en te staan. Wat rest den belegger, bij de heerschende onzekerheid en ver wenscrisis het, misschien ten onrechte, waagt zijn beschikbare gelden in goedkoope aandeelen te beleggen, rs dan hetzij zijn geld renteloos te liggen of (dit voor den kleinen spaar- het op de spaarbank te plaatsen, dan in vaste-rentedragende fondsen (dus 'tics, pandbrieven en hypotheken) te ten? Met de kans en het risico na- lijk van een waardedaling, zoodra de lenmarkt een herstel gaat vertoo- De kleine 3% conversie der provincie 'and uitgegeven a pari is dan ook is een volkomen succes geworden, is hiermede natuurlijk nog geens- gezegd, dat thans ook een Neder- dsche conversie van ruim 1600 mii- n gulden, waarvan waarschijnlijk kleine milliard bij het publiek zal iten worden ondergebracht, volle- zal slagen, zoo gelooven wij het niet bij het verkeerde eind te heb- wanneer wij het succes der Zee- -emissie beschouwen als van groo- invloed op tijdstip en voorwaarden, '?op onze regeering met haar con- sie voor den volke zal treden. j moge niet vergeten, dat, in aan- ng genomen de waarschijnlijk ver- aflossingstermijnen eener 3°/o lee- de besparing voor de regeering zal en op minstens 10 millioen gulden liar en dat de toestand der begroo- en de hooge defensie-uitgaven in ze- - zin conversie afdwingen, zoodra eenige kans op succes aanwezig te zijn. Aan de andere zijde mogen onze itciten hij hun conversiewoede wel even de aandacht schenken het feit, dat er behalve een staats- toting 00fc nog- particuliere be ogen zijn, niet slechts van ver- fingsmaatschappijen, spaarkassen doch ook van kleine renteniers, rjf wie de verdere verlaging van een van hun inkomen met 25°/« on- homelijke moeilijkheden zal kun- moebrengen! ?ddruhnte in Nederland draagt er 'ijk toe bij, dat het buitenland hier te lande op voordeelige voor den geld op te nemen. De Neder- <he Bank staat hierbij als waakhond eriaagt al diegenen, die geen behoor- ,>Papieren" kunnen vertoonen. En het dat er in het oog van de Neder- fhe Bank weinig volwaardige buiten- e debiteuren meer bestaan; bui- Jhe emissies immers zijn sinds ge- tlJd niet meer op onze markt ge- ondanks de officieele verklaring zou zijn gewijzigd in de poli- soepeler toepassing van het em- J °P buitenlandsche uitgiften. In dit Etzien, valt het mee, dat de Neder- ,"e Bank haar goedkeuring heeft aan een Nederlandsch bankiers- aan de Fransche spoorwegen ten /an 150 millioen gulden en de ?h trekken drie-maands-wissels heeft verklaard. Men mag deze ^heid van de zijde onzer finan- BEMIDDELING VOOR HYPOTHEKEN. Makelaarskantoor OUDE VEST 29 - TELET. 513 615 (Ingez. Med.) cieele autoriteiten toeschrijven aan het ka rakter van dit kortloopend crediet (hoog stens één jaar), aan de behoorlijke rente, die er op kan worden gemaakt, aan het practisch gebrek aan eenig risico en aan het feit, dat tenslotte ook Nederland er mee gediend is, wanneer Frankrijk over zijn moeilijkheden wordt heengeholpen. Dit Nederlandsche crediet zal met de on langs verstrekte Zwltsersche leening ad 200 millioen Zw. fr. dienen voor de "terugbe taling van het Engelsche crediet van f. 40 millioen. Dat de Nederlandsche Bank haar waak hondplichten overigens zeer nauwlettend vervult, is niet geheel te verwonderen, ge zien bijv. de ondervindingen, die men de laatste weken ten aanzien van Brazilië heeft opgedaan. Wij deelden reeds mede. dat president Vargas zijn dictatorschap of hoe gij het wilt noemen, heeft meenen te moeten inzetten met een moratorium der buitenlandsche schuld en hoe hij vervol gens op dit besluit scheen te zijn terugge komen, door in elk geval de November- coupons betaalbaar te stellen. Met weinig- dictatoriale wankelmoedigheid heeft hij naaien weer alle hoop den bodem inge slagen, door nu eens en vooral de verdere betalingen „op te schorten" tot een rege ling met de diverse crediteurlanden zal zijn verkregen. De Braziliaansche obligaties volgden deze dictatoriale golfbeweging op den voet. met het resultaat, dat de waar de van het Braziliaansche crediet thans in een ongekend laag koerspeil tot uiting komt. Het komt ons dringend gewenscht voor, dat de gezamenlijke crediteurbe- langen, die alle door hun passieve han delsbalans met Brazilië feitelijk aan de touwtjes kunnen trekken, nu eens de tanden zullen laten zien, met auto nome clearing zullen dreigen en deze ook zullen instellen, indien Brazilië niet met redelijke voorstellen voor den dag komt. Er is deze week nu eens iets waarlijk verheugends te vermelden: er is een En gelsch-Amerikaansch handelsverdrag op komst. Men make zich natuurlijk geen al te groote illusies omtrent de komende on derhandelingen, speciaal in verband met de moeilijkheden, welke de inschakeling van het verdrag van Ottawa (dat een net van Britsche voorkeursrechten in het le ven riep) zal opleveren, noch ten aanzien van de werkelijke handelsverruiming, die van het sluiten van het verdrag het ge volg zal zijn. Dit neemt evenwel niet weg, dat het samengaan van de twee grootste de mocratische en handelsnaties ter we reld. waarbij zich waarschijnlijk de rest van het Britsche Rijk en misschien later ook de Oslo-groep zal kunnen aansluiten, reeds psychologisch van niet te overschatten beteekenis zal kunnen zijn. Daargelaten nog wat de totstandkoming van een Engelsch-Amerikaansch handels verdrag wellicht impliceert ten aanzien van een definitief uit den weg ruimen van het hinderlijke vraagstuk van de geïnter- allieerde oorlogsschulden en daardoor mis schien ten aanzien van een de jure sta bilisatie der valuta's! O inventaris van 1613. Uit een en ander blijkt, dat het huis weer is opgetrokken op de oude Middeleeuwsche grondvesten en tevens zooveel mogelijk in den ouden vorm is hersteld. We komen hierop in het vol gend artikel uitvoerig terug. ol-nxjcOng zv-corv 'fU'b 3-CiMjs Won/iTUJ O'CcCaCn/ e-^ro lAtOiv «S-j-w/f/Ht-cdvv vcCru' - J A3 /L. Dit kortstondig optimistisch intermezzo moeten wij helaas weer laten volgen door minder opwekkende beschouwingen. Het wil in de Ver. Staten maar niet vlotten. De bedrijvigheid in de industrie werkt deze week op 33 pCt. der capaciteit tegen 35 pCt. de vorige week en 74.3 pCt. een jaar geleden, de automobielproductie wordt ingekrompen, in die mate zelfs dat een fabriek als Chrysler niet minder dan 25 pCt. der arbeiders moet ontslaan, in de textielfabrieken wordt op verminderde kracht gewerkt, de wagonladingen vertoo nen een daling. En in 't algemeen is het geheele economische leven der Ver. Sta ten op het oogenblik bezield door een geest van wantrouwen, die den kooplust tot een minimum terugbrengt en een teren op voorraden bevordert. Men geeft elkaar van weerszijden de schuld: de regeering be-' weert, dat de groote lndustrieele en finan- cieele belangen de regeeringsactie met op zet tegenwerken, deze belangen wijten de gansche conjunctuurdaling aan Roose velt's belastingpolitiek, aan de spilzucht van den New Deal en aan de concurrentie, die het particuliere bedrijf van de zijde der overheid ondervindt. Wij gelooven, dat belde beschuldigingen op waarheid berus ten. doch dat daarnaast de economische reactie een onvermijdelijk en natuurlijk gevolg was van een onnatuurlijk-kunst- matige hausse, waarbij een overdreven pessimisme de daling der bedrijvigheid en de daling ter beurze heeft verscherpt. Inmiddels is de zitting van het Congres aangevangen en houdt men er zich on ledig met het opstellen van wettelijke re gelingen betreffende de oogsten van de voornaamste landbouwproducten. Tevens stelt men pogingen in het werk, om wij zigingen in de zoo drukkende belastingen op onverdeelde winsten en op de kapitaal- wipst door te drijven, terwijl de admlni- II. Over een paar der opeenvolgende heeren Van Duvenvoorde-Warmond moeten we het even hebben. Bij het overlijden van Maria van Matenesse in 1558, werd haar zoon Jacob van Duvenvoorde met Huys en Heerlijkheid verleid. We leven nu in de rumoerige jaren, die aan den opstand te gen Spanje voorafgingen, en Jacob van Duvenvoorde schaarde zich bij de ontevre denen. Zoo werd hij lid van het Verbond der Edelen en onderteekende mede het be kende Smeekschrift. Daardoor zag hij zich bij de komst van Alva in 1567 genoodzaakt het land te verlaten. Doch naar alle waar schijnlijkheid onderhield hij buitenslands voortdurend briefwisseling met den Prins van Oranje tot wiens trouwste medestan ders hij behoorde. In 1577 overieed hij te Leiden. Doch reeds vroeger was een zijner talrijke kinderen, Johan van Duvenvoorde Heer van Warmond geworden, terwijl hij zelf het vruchtgebruik behield. Van de zeer omvangrijke lijst der ver diensten van dezen edelman, een der trouwste helpers van Oranje gedurende de eerste helft van den bevrijdingsoorlog, willen we slechts enkele punten noemen. Zoo vinden we hem als kapitein actief deelnemend aan de verdediging van Leiden in 1574. Onder meer nam hij deel aan de actie tegen de Boschhuyzer schans, waar van men weet dat een schilderij in de La kenhal hangt. Jan van der Does voerde de stadssoldaten aan en Mees Havikszn. had het bevel over de schutters. Beiden onder namen van de zijde der Witte Poort een frontaanval. Johan van Duvenvoorde com mandeerde een aantal piekeniers en schut ters. die uit het Vlietgat dwars door de weilanden den frontaanval van ter zijde zouden steunen. Men weet, dat deze on derneming slaagde. Het is misschien wel interessant even In herinnering te bren gen, dat op het Leidsch Gemeente Archief nog steeds een dagboek van hem wordt bewaard, dat hij gedurende het beleg heeft bijgehouden, een ooggetuigeverslag dus, en wel van een der voornaamste verdedigers der veste. Hij woonde in dien tijd in een huis aan de Breestraat, in het pand dat later No. 42 droeg en waar thans het Postkantoor staat. Twee jaren na het Beleg was hij luite nant-admiraal van Holland en West-Fries land. Tallooze acties heeft hij ter zee ge voerd tegen de Spanjaarden. Slechts één cr van zullen we even in herinnering bren gen. Toen de onoverwinnelijke vloot in 1588 het Kanaal naderde, lag Parma met een geduchte vloot ln de haven van Duin kerken gereed, om zich met de Armada te vereenigen. Doch de berichtendienst over de bewegingen der tegenpartij schijnt in dien tijd met gebrekkige hulpmiddelen voortreffelijk georganiseerd te zijn geweest. Want toen Parma Duinkerken wilde ver laten. vond hij de haven afgesloten, door een Nederlandsche vloot van 90 schepen, onder bevel van den Admiraal van War mond, zijn zwager Pieter van der Does, Justinus van Nassau en Joos de Moor. Hoe dat alles is afgelbopen is te bekend, om hier te herhalen. Doch niet minder groot dan de krijgskundige bekwaamheden van den „Admiraal van Warmond" waren zijn gaven als staatsman. Niet alleen werd hij geroepen tot het lidmaatschap der hoogste regeeringscolleges, herhaalde opdrachten als gezant naar Denemarken en Engeland bewezen dat men terecht groot vertrouwen stelde in zijn scherpzinnigheid en diplo matieke handigheid. Intusschen waren op 6 Dec. 1573 bij het eerste beleg van Leiden de kerk en ook het Huys te Warmond door de Spanjaar den ln brand gestoken en verwoest. Het spreekt wel vanzelf, dat deze geen enkele verzachtende omstandigheid kenden om het huis en de heerlijkheid van den geduchten tegenstander te sparen. Slechts de muren van het oude kasteel bleven overeind. (Zie noot I). Doch enkele jaren later was geheel Hol land van vijanden gezuiverd. Toen dacht de heer Van Warmond er dan ook over. het kasteel te herbouwen en weer voor bewoning in te richten. Bij resolutie der Staten van Holland van 3 Mei 1577 werd hem vergund de beide ge- demoliéerde kloosters Mariënhave en dat der Elfduizend Maagden, de opbrengst van welke goederen reeds twee jaren vroeger was bestemd ten gunste der Leidsche Uni versiteit, geheel te doen afbreken, teneinde het materiaal te gebruiken tot herstel der kerk, waarvan hij het patronaatsrecht be zat, 'en tot den herbouw van het Huys te Warmond. Sinds 1579 had hij over een en ander de vrije beschikking. Toch schijnt men eerst in 1590 met den bouw te zijn begonnen. In het Archief van de Heerlijkheid Warmond, thans tijdelijk gehuisvest in het Algemeen Rijksarchief vindt men een aantal stukken, waaronder nauwkeurige bestekken voor den herbouw van het kasteel. En verder is er nog een (^-cahA-ó^Lcc-tt' /va/w a^s ^TictA^rrt-oruP. <3ov Cl E&tfx/i\AvdL. De bouw was voleindigd in 1597, en ten slotte werd een gevelsteen aangebracht, die u thans nog ingemetseld kunt vinden on der de linker galerij van ae Lakenhal. Ik heb er een schets van gemaakt, waaraan een deel van het randschrift ontbreekt, omdat dit niet meer te ontcijferen was. U ziet op dezen steen het alliantiewapen van Johan van Duvenvoorde en zijn ge malin Odilia van Valckenaer. Op de tee- kening zijn geen kleuren aangegeven, doch deze zijn als volgt: het mannelijk wapen is gevierendeeld; 1 en 4 zijn: in goud drie zwarte wassenaars. Duvenvoorde; 2 en 3: in blauw een gouden dwarsbalk vergezeld van drie zilveren wassenaars, Van der Woude. Over het geheel een hartschild: in blauw een zilveren kruis. Warmond. Het ruitschild is: in zilver drie roode ruiten, paalsgewijs aanstootend. N. J. S. Noot I. Het is bekend dat vóór het beleg het Leidsche gepeupel den omtrek af stroopte en zoowat alle kerken en ridder- kasteelen in de omgeving verwoestte en beroofde. Alleen Noordwijk wist de plun dering af te koopen. Het is niet onmogelijk dat Jan van der Does hier zijn zedelijk overwicht deed gelden. Ten aanzien van de plundering van Warmond bestaat er verschil van meening. Sommigen meenen dat de Leidenaars, anderen zeiden dat de Spanjaarden het hebben gedaan. Wij hel len over tot het laatste vermoeden, omdat het hier gold de bezittingen van een man, die zeer met den Prins van Oranje was bevriend en de Leidsche bevolking allicht door vrees weerhouden werd het Huys te Warmond aan te tasten. Positief bewijs wie de schuldige was, kunnen wij evenwel niet geven. Alvorens verder te gaan. meen ik goed te doen even op te merken, dat ik bij deze en de volgende opstellen geput heb uit de tallooze gegevens, die worden ver strekt door Simon vtn Leeuwen in „Ba tavia Hlustrata", door Bakker van Ollefen in „De Nederlandsche Stad- en Dorpsbe schrijving", door den pas verscheiden emi- nenten geleerde dr. H. Obreen in zijn „Ge schiedenis van het geslacht Wassenaar". In de Prentenverzameling van het Leidsch Archief vond ik vele afbeeldingen van het Huys na 1590. Doch den grootsten dank ben ik verschuldigd aan dr. L. P. Krantz, die mij gelegenheid gaf, grondig in zage te nemen van het „Huisarchief der heeren Van Warmond beschreven en toe gelicht", een arbeid welke op verzoek der familie Krantz door mr. S. J. Fockema An- dreae is tot stand gebracht. Dit getypte werk. waarvan slechts enkele exemplaren bestaan, geeft een overzicht en beschrij ving van een enormen rijkdom van stuk ken die sinds het eerste begin der 14de eeuw op de meest nauwgezette wijze zijn bewaard Er is daarmee aan de historische wetenschap een dienst bewezen, die niet hoog genoeg kan worden aangeslagen, en v,'aarvoor opdrachtgever en uitvoerder alle eer toekomt. Bij mijn eenvoudige couran ten-artikelen mocht ik uit den aard der zaak van deze beschrijving en inventaris slechts een spaarzaam gebruik maken. Voor een doctorandus in de historische wetenschappen ligt hier de stof om op te promoveeren. (Wordt vervolgdl. (Nadruk verboden) stratie met de nutsbedrijven onderhande lingen voert met betrekking tot het ver- leenen van meer bewegingsvrijheid aan deze instellingen. In al deze opzichten zijn de verwachtingen niet al te hoog gespan nen, omdat men gevoelt, dat Roosevelt's handen zeer sterk zijn gebonden. En Roo sevelt zelf is met kies- en maagpijn naar Florida vertrokken De vertrouwenscrisis heeft eindelijk ook haar weg naar Engeland gebaand. Een zeer scherpe inzinking heeft ter beurze plaats gevonden, met het gevolg, dat het rendement op eerste klas industrieeie en andere aandeelen in vele gevallen tot ca. 8 pCt.. is gestegen. Dat men hier voorloo- pig althans met een vrij zuiver psycholo gische crisis te maken heeft, wordt dui delijk, wanneer men een blik slaat op de industrieeie bedrijvigheid, die mede als ge volg van het bewapeningsprogram zich nog op een zeer hoog peil blijft bewegen, terwijl ook voor de komende paar jaren de ordeboekjes der industrie nog volge boekt zijn. De lange duur der economische hausse in Engeland, de ontzaglijk groote invloed uitgaande van de situatie ln de Ver. Staten en de instorting der goederen markten hebben ook in Engeland een psychologische reactie in het leven geroe pen, die autoriteiten en pers wel met klacht trachten te bestrijden, doch zonder veel succes. De goederenmarkten bevinden zich nog steeds in een toestand van ernstige ma laise. Welk een daling er sinds aanvang April (toen Roosevelt zijn onheilspellende dreigingen tegen de aan den gang zijr te hausse deed hoorenl is ingetreden, moge blijken uit de volgende prijzen van enkele belangrijke producten op de Londensche markt 24 Nov. 2 April Koper 37.10.70.11. Lood 16.2 .6 30.12.6 Tin 186.—.— 286.—.— Zink 15.5 31.1 .3 Katoen —.4,55 —.—.7,97 Rubber .7 1 -0 Tarwe .7 .11 10- Wol —-2 .4 —3 .1 Wanneer men met deze prijzen voor oogen de hoogst optimistische beschou wingen bestudeert, die de voornaamste bla den en 's werelds vooraanstaande econo men tot diep in Augustus over de toekomst der goederenmarkten ten beste gaven, dan kan het oordeel over de economische we tenschap en „meteorologie" niet al te gun stig luiden. (Nadruk verboden.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Is de inhoud van een beerput bruikbaar, waarin ook het gootsteen- en zeepwater terecht komt? Deze put heeft een overstort. W. F. te H. Antwoord: De inhoud is zeer goed bruikbaar. Voor sla onder glas zou ik het u niet aanraden, omdat dit gewas niet zelden hierdoor gaat „randen", d. w. z. bruine of doode randen krijgt op de bla- d«ren. Tevens dient u er rekening mee te houden, dat beer vrij arm is aan kali, zoo dat deze stof dient bijgevoegd, bijv. door het aanwenden van j>er 100 vlerk. Meter 5 kilo patentkali. Waar geregeld met beer wordt gemest is het gebruik van kalk om de drie jaar zeer aan te bevelen, bijv. in November per 100 vierk. Meter 30 kilo ge- bluschte kalk strooien en deze onder wer ken. Vraag: Hoe is de naam van de plant, waarvan een gedeelte hierbij gaat? Kan ze buiten blijven en zoo niet. hoe is de behandeling? Wed. P. J. S. te V. Antwoord: Uw plant heet Fuchsia fulgens. Kan gedurende den zomer in den tuin, maar moet nu in huis, eigenlijk al eerder. De plant moet koel overblijven en krijgt weinig water. Het blad mag er ge rust afvallen. In het voorjaar nieuwe aarde geven en tot op de helft insnijden. Niet vóór eind Mei buiten plaatsen Vragen op Tuinbouwgebied onder motto „Tuinbouw",

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 19