BINNENLAND Ons Kort Verhaal Help! t■.■-..■■■ft.»» sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 November 1937 Vierde Blad No. 23827 De mooie herinnering Berichten vorige oplage Bezwaren tegen tinfusie. Voorloopig verslag Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot machtiging om te pmen met de N.V. Billiton Maatschappij cp te richten de N.V. „Vereenigde Neder- jjndsch-Indtsche Tinbedrijiven (Venit)", jiuit bü een deel der Tweede Kamer op tegenstand. Het voorloopig verslag vermeldt, dat vele leden hun teleurstelling uitspraken, dat je regeering ondanks het met zoo groote meerderheid door den Volksraad gegeven ,fwijzend advies, dit wetsontwerp heeft in Herclasseering van kantongerechten. Zal het millioenentekort er door verhoogd worden In het voorloopig verslag over dit wets ontwerp betuigden vele leden hun instem ming met dit voorstel, dat aan de be zwaren der bestaande classificatie van kantongerechten tegemoet komt. Enkele der leden betreurden het, dat niet het gebleken, dat de kantongerecht te Utrecht in deze reclassi- Volksraadi de fuMe met wenscht. ficatie is opgenomen. Zij wezen er op, dat Eemge leden stemden er mede m, dat de dit gerecht, waaronder een groote platte- ufëëm a T ,an<3sbevoUdng ressorteert, zoo druk bezet olksraad. niettemin tot de mdiening m js dat nu reeds het maximum van rech- -en vorm vam het wetsontwerp heeft be- ters js bereUct Dme leden drongen e^op loten, nu zij van oordeel is, dat het lands- aan dit kantongerecht, dat thans is in- daarmede gediend wordt. Andere leden wezen er op, dat in 1924 G.M.D. is opgericht, waarin het land 5/8 en de Billiton Maatschappij voor "deelneemt. Ned. Idië heeft dus reeds n overwegend belang in de eerstgenoem- maatschappij. Deze leden konden niet ën, waarom men thans niet een stap itrier zou gaan en ook de Banka-tinwin- in een nieuw op te richten gemengd ijf zou betrekken. Voor zoover de Billi ton Maatschappij uit het nieuwe gemengde Irijf voordeelen zal trekken, zal ook het jlind daarvan voordeelen genieten, Van andere zijde werd betoogd, dat aan tie door de regeering aangevoerde bczwaran lerbonden aan overheidsexploitatie van tel Banka-tinbedrijf, groote beteeken is boet worden toegekend. Zij konden zieh in gedeeld in klasse 1 D, te verhoogen naar klasse 1 C. Andere leden konden zich met dit wets ontwerp geenszins vereenigen. Zij vestig- tigden er de aandacht op, dat dit ontwem ten deele weer de bezuiniging opheft, die voortvloeit uit de ontbinding van een 39- tal kantongerechten, welke op 1 Januari 1934 haar beslag heeft gekregen. Deze leden vroegen of de tijd reeds daar is om zij het gedeeltelijk aangebrachte be zuinigingen te niet te doen, nu blijkens de millioenennota 's lands financieele po sitie nog zoo ongunstig is. Naar hun meening zal het wetsont werp. eenmaal wet geworden, het mil lioenentekort nog grooter maken. 1906 (Ingez. Med.) E' wanneer Tn^etoke^oslfng ..Voorts of de uitgaven, uit fcï wórd^ v^kr^ën^r de ot ontwerp voortvloeiende, wel tot de vmrdigd zijn. Zij waren van oordeel, dat ontwerp, door 's ministers ambtsvoor- -ger ingediend, buiten de grens ligt. v. ?!ke de millioenennota voor verhooging van uitgaven trekt. Onder deze omstandigheden drongen boende mate van toezicht van de zijde der fcerheid. Een fusie is te meer gewenscht, par thans de grootste twee Indische tin - bedrijven bij de tegenwoordig organisat'c is concurrenten tegen elkaar optreden, rwijl bij aanvaarding van de voorgestelde -ensmelting de gemeenschappelijke be- DE PENSIOENKORTING BIJ DE SPOORWEGEN. Gisteren werd te Utrecht een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de vakgroep gepensionneerden en wachtgel ders van den centralen bond van spoor- en tramwegpersoneel. De heer A. Ketelaar, secretaris van het hoofdbestuur, noemde de korting op de pensioenen een onbillijkheid en zeide dat het onrecht is dat den gepensionneerden is aangedaan. Hij wees verder op de zijns inziens gerechtvaardigde ontstemming on der de wachtgelders die wachtgeld hebben gevraagd en nu de dupe zijn geworden van het talmen der regeering met het indienen van een voorstel tot wijziging van de pen sioenwet. Tal van afgevaardigden onderstreepten hetgeen door den secretaris naar voren was gebracht. Uit de vergadering werd gepro testeerd tegen de uitzonderingspositie door ren gemeenschappelijke actie worden ewltand pet passend in het beleid van het huidige kabinet, terug te nemen. Indien de mi- nen worden gediend. Dat de door de regrering voorgestelde rhoudingscijfers tusschen de aan het nd en aan de Billiton Maatschappij toe kennen aandeelen in het op te richten ~'jf betreft, betwijfelden vele leden rustig of de grondslag van 90 10 voor de ilangenverhouding wel juist is gekozen. n achtte het in hooge mate speculatief, :ën reeds de ervaring van het vorige sar, te veronderstellen, dat de restrictie- rcreenkomst gedurende 50 jaren gehand- :fd zal worden. Daarom moet ook het innemen door de regrering van een duur en verkoopprijs van ten minste f. 155 r quintaal als een ongerechtvaardigde ulatie a la hausse worden beschouwd. Achtten deze leden het reeds gevaarlijk veronderstellen, dat de kostprijs gedu- 50 jaren niet zal stijgen, daarnaast istigden zij de aandacht op twee facto- h welke de voorgestelde overeenkomst "r de Billiton Maatschappij bijzonder stig en voor het land even nadeelig n zijn. In de eerste plaats merkten zij pp, dat k kostprijs op Billiton veel hooger is dan op Banka. Bij samensmelting van de toe bedrijven komt dit verschil ten goede bh de Billiton Maatschappij. Bij een be- plden tinprijs is de exploitatie op Billi- p niet meer rendabel, terwijl zij dat op knfca nog wel is. Als gevolg van dit ver- pil zal bij samensmelting de ertsvoorraad Banka vermoedelijk in meerdere mate den ontgonnen dan op Billiton. In de de plaats is de ertsreserve op Billiton I geringer dan die op Banka. Te ver- fchten is, dat deze reserve op Billiton BI voor het jaar 1987 het jaar waarin I Venit zal eindigen zal zijn uitgeput, Tians de exploitatie daarvan niet meer Nabel zal wezen. (Slechts als men in geval van samen- selting de tinwinntag op Billiton voor- gig stopzet en het geheele Indische ptum uit Banka haalt, om eerst in de toekomst, wanneer de bedrijfskosten Ne beide eilanden ongeveer gelijk zijn, Pton opnieuw in exploitatie te nemen, de uitputting vam Billiton nog geruimen kunnen worden verschoven. Gedu- Pde den tijd, dat de mijnen op Billiton Msgen, zal de winst, welke de Billiton ►btschappij als aandrelhoudster van de (dat ontvangst, uitsluitend door het be- op Banka worden opgebracht. Daar- ®«en de vraag, of het wellicht econo- «a een verstandig beleid zou zijn. de «Mutatie op Billiton voorloopig in om- te beperken, dient toch voorop te ho, dat deze vraag niet mag woTden op- lten koste van het landsbedriif der T»a-tinwinnlng. Dit alles wordt des te plenkelijker, nu de directie van de Billi- Maatschappij zal optreden als directie t de Venit. IJ® slotte voerden deze leden als be- PWr tegen de voorgestelde belangenver- E"™ig aan, dat de gekozen winstverdee- PSwtgaat van een te hooge waardeering R de ertsreserve van de G.M.B. ratelijk zullen door de voorgestelde sa- fifflielting de belangen van de Biiliton ptschappij voor 50 jaren worden ge- UJMtgd op een gunstiger grondslag dan ES® thans berusten. Ook bij de op- van de G.M.B. heeft de BUliton fjtschappij een dergelijke verlengüig K LJ^ensmelting voor zich kunnen ver- C/rn' De hier aan het woord zijnde leden I nje'. bereid, daartoe ten koste van v.'tof mede te werken, j^tiiheiclene leden, die in beginsel geen hebben tegen overdracht van een tue i. aan ccn gemengd bedrijf, ga- li' s» nen' ZD zich 'hlm 00rdeel over b j^htv/erp wenschten voor te behou- Ibj ZÜ zouden hebben kennis geno- Wi» antwoord van de regeering 1 Seopperde bezwaren. nister hiertoe niet bereid mocht zijn, dan gaven zij in overweging andere bezuini gingen. die de nieuwe uitgaven althans compenseeren zouden, daartegenover te stellen. Zij wezen er op. dat minister Van Schaik blijkens zijn nota van 19 October 1933 de opheffing van de rechtbanken te Dordrecht en Zutphen had teruggenomen, uitsluitend om niet verkeerdelijk vooruit te loopen op nuttige toekomstige reorga nisatie- en bezuinigingsplannen. Mocht de minister echter evenmin als zijn ambtsvoorganger met voorstellen tot reorganisatie komen, dan zou wellicht de opheffing dezer rechtbanken thans kun nen worden voorgesteld, opdat de justlMe- begrootin? niet weder uit hoofde van het onderhavige wetsontwerp stijge. door J. P. BALJÉ. „Drommels!'' liet van Berkel zich ont vallen, terwijl hij de krant plat streek en ln gespannen aandacht naar een berichtje tuurde, dat zijn volle belangstelling had. Zijn vriend Reeders, die naast hem aan de leestafel zat. keek even opzij. „Iets be langrijks?" informeerde hij terloops. Van Berkel keek een beetje eigenaar dig, net of er iets heel onaangenaams ge beurd was. „Belangrijk?" herhaalde hij Afwezig. „Belangrijk? Och nee. Een dood gewoon gemengd berichtje waar je ver moedelijk overheen gelezen hebt. Maar mij trof het, omdat het me aan iets herin nerde," „Laat eens lezen", zei Reeders, nu met wat meer belangstelling, „waar staat het?" Maar Van Berkel gaf hem de krant niet, „Laten we even in dat rustige hoekje gaan zitten," wees hij, „dan zal ik je eerst even v.at vertellen". Toen ze tegenover elkaar zaten, glim lachte van Berkel. „Je zal me misschien wel een sentimenteele idioot vinden", ver ontschuldigde hij zich op voorhand, „maar ik had nu eenmaal sympathie voor het kind. Ze was zoo ongekunsteld, zoo lief.." Reeders floot tusschen de tanden. „Aha!" grijnsde hij, is dat dé kwestie?" „Nee," protesteerde de ander, „ik was heusch niet verliefd, dat zou te absurd ge weest zijn. Ik had alleen een mooie herin nering aan haar. Nou ja, wat wil je. ik was op het moment, dat ik het meisje ontmoette in een erg ontvankelijke stem ming, pas hersteld van een zware ziekte, opgestaan uit den dood, zou je het met een korreltje ouderwetsche romantiek kunnen noemen. Ik maakte een heerlijken autorit door het mooie Frankrijk. Het was prachtig weer. maar ik had al een heelen middag in de brandende zon gereden, kwam juist door een tamelijk kale streek, en net wilde ik een koel schaduwrijk bosch inschieten ol „knap" zei mijn linkerachter- band. Dat was een prettige geschiedenis. waarin het gepensionnrerde spoorwegper- Natuurlijk weet ik wel ongeveer, hoe je soneel is geplaatst nu de regeering heeft afgezien van een korting op de pensioenen van het overheidspersoneel en de korting op de Indische pensioenen met ingang van 1 Januari 1938 vervalt. Tenslotte werd met algemrene stemmen een motie aangenomen, waarin het hoofd bestuur wordt ooged ragen met kracht te ijveren voor intrekking van de sedert 1 April 1936 toegepaste korting op de pen sioenen en te blijven aandringen op wijzi ging van de pensioenwet met het oog op de wachtgelders, als overeengekomen tusschen de directie en den personeelsraad. De versterking van ï°aer en vloot. Op één na zullen alle nieuwe oorlogs schepen hier worden gebouwd. Ook vliegtuigen van Nederlandsch fabrikaat. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over de begrooting van Defensie zegt de minister: Voor wat de zeemacht betreft, zullen alle schepen hier te lande worden gebouwd. Hierbij dient in aanmerking te worden ge nomen, dat de ruwe materialen uit het bui tenland dienen te worden betrokken, terwijl enkele onderdeden, welke hier te lande niet of nog niet vervaardigd worden, even eens in het buitenland zullen moeten wor den aangeschaft. De mogelijkheid bestaat, dat de torpedo- motorboot in het buitenland zal moeten worden besteld, opdat men kan profiteeren van de grooto ervaring, die men in het buitenland met den bouw van dit soort vaartuigen heeft. Wat de Vliegtuigen voor de zeemacht betreft, deze zullen hier te lande worden gebouwd, met dien verstande, dat van een der typen een eerste serie in het buitenland in uitvoering is. Hierbij is wederom reke ning te houden met de omstandigheid, dat het ruwe materiaal uit het buitenland wordt betrokken, terwijl ook motoren, "broeven, navigatie-lnstrumenten, mitrail- '~v -bewapening, enz. ten deele in het bui tenland zullen moeten worden aangekocht. verspreide berichten. x°n. Bcsl. is aan J. M. A. Wij- a van Resandt, op zijn verzoek, met Py® ,,an 1 Januari, eervol ontslag ver- lt.. burgemeester van de gemeente ien. De wijziging van de Dienstplichtwet. In haar verslag over dit wetsontwerp '•estsgt de commi van rapporteurs der Tweede Kamer er de aandacht op. dat, eerst in Maart 1939 zal zijn voldaan aan den eisch, „dat steeds wordt beschikt over gedurende ten minste 5 maanden geoefen de troepen, ter sterkte van een halve lichting". Gaarne zal de commissie ver nemen ,of de Regeering dit vereenigbaar acht met den ernst van den internatio nalen toestand, die tot de indiening van dit wetsontwerp heeft geleid. Voorts zou dc commissie gaarne verne men. op grond van welke gegevens de Re geering het getal zonen, die in een gezin (ot dienstvervulling in vredestijd kunnen worden geroepen, voorshands op drie stelt. Welk bezwaar heeft de Regeering tegen een regeling, dat van de grootste gezinnen nimmer meer dan de helft der zonen tot gewoon dienstplichtige wordt bestemd? Naar aanleiding van de opmerking dat, wanneer de „snellere voorziening" zal heb ben plaats gehad, de genoemde 4600 man 't meer strikt noodig, dcoh wel zeer gewenscht" zijn, rijst de vraag, of niet in de wet moet worden opgenomen, dat na vijf jaren het contingent rond 4600 man minder zal bedragen dan 32.000. VERLAGING INVOERRECHT OP VLEESCH Meening dér Tweede Kamer. Volgens het Voorloopig Verslag der Twee. de Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring van het Kon. Besluit van 4 Aug. 1937. tot verlaging van het invoerrecht op versch of gekoeld rundvleesch, waren en kele leden van oordeel, dat dit wetsontwerp aantoont, tot welke onbillijke maatregelen de Regeerinig krachtens de Tariefmacbti. gingswet 1934 kan besluiten De verlaging van het invoerrecht op versch of gekoeld rundvleesch toch beschouwden deze leden als een groote onbillijkheid Want niet tegenstaande nog altijd de teeltbeperking van rundvee wordt gehandhaafd, waardoor de mogelijkheid om in onze eigen behoefte aan vleerch voor de consumptie te voor zien wordt belemmerd, is daardoor aan den invoer van vleesch ruimer baan gege ven en zoodoende aan het Nederlandsche bedrijfsleven ernstige schade toegebracht. De Tariefsmachtigingswet aldus deze leden, behoort een wapen te zijn ter be scherming van ons eigen bedrijfsleven, in het bijzonder van onzen landbouw en onze veehouderij. Hier heeft het tegenovergestelde plaats gehad: eigen bedrijfsleven is ten gunste van het buitenland benadeeld. Deze leden achtten het wetsontwerp voorshands onaanvaardbaar. Zij drongen er op aan. de overeenkomst met Denemarken dd. 29 Juli 1937 en eveneens andere overeenkomsten w'aarin faciliteiten ten aanzien van den vieeschinyoer mochten zijn verleend zoo spoed g mogelijk op te zeggen en in elk geval onde- geen bedmg te verlengen Vele andere leden hadden tegen het wetsontwerp geen bezwaar. Hoewel zij er kenden, dat het voor ons land van groote beteekenis is. in eigen behoefte aan rund vleesch en -vet te kunnen voorzien, mag men niet voorbijzien, dat tegenover een concessie op het gebied van den invoer van vleesch compensaties kunnen staan in den vorm van faeilite ten. door het buitenland toegestaan voor onzen export niet alleen voor dien van land. en, tuinbouwproducten, doch ook voor dien van andere artikelen. Dit nu was in de tarlefovereenkomst met Denemarken dd. 29 Juli 1937 inderdaad het geval. VERKEERSONDERWIJS OP DE LAGERE SCHOOL GEWENSCHT. Op den Wegverkeersdag van de K.N.A.C. te Den Haag werd gisteren op voorstel van mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het verbond van ver- eenigingen voor veilig verkeer, een motie aangenomen, waarin de vergadering als haar overtuiging uitsprak, dat het alle aanbeveling verdient, dat verkeersonder- wijs op de lagere scholen in ons land spoe dig algemeen verplicht zal worden gesteld een reserveband aanlegt. Maar ik kan niet bepaald beweren, dat ik daar een held in ben, en zeker is, dat ik er ook verbazend weinig lust in had. Ik stond dus met een niet voor honderd procent vroolijk gezicht naar mijn band te kijken, toen ik plot seling uit het struikgewas aan den kant van den weg een meisjeskopje zag opdui ken. Een meisjemaar nee. ik zal je geen beschrijving geven, want je zou toch maar net zoo béte grijnzen, als je zooeven deed. In ieder geval het was een echt na tuurkind. Ze kwam kalmpjes naast me staan, en keek me toen heel ernstig aan. „Zal ik m'n broer even roepen?" stelde ze voor, „die wil het wel even voor u op knappen". „Graag!" hapte ik direct gretig toe, „maar waar is je broer? Ik zie nergens, een woning". Ze lachte en toen kwamen er twee van die allerliefste kuiltjes in haar wangen. „Daar!" wees ze. „een stukje van den weg af, ziet u wel". Ik keek eens goed, en waarachtig tus schen de eerste boomen van het bosch ont dekte ik een klein huisje. „Gaat u maar mee", stelde ze voor, „dan kunt u iets ver- frisschends drinken, terwijl mijn broer de band omlegt". Ze liep al vooruit en ik volgde haar. Tot mijn verwondering bleek de kamer, die we binnenstapten eenigszins als gelagkamer te zijn ingericht. Een nog jonge man zat j>p een stoel zijn krant te lezen, en was on middellijk bereid, het werkje te verrich ten. Het meisje bracht me een glas van den koelsten wijn, dien ik ooit gedronken heb. Misschien was hij niet eens zoo erg goed, maar op dat moment smaakte de drank me als nectar. Ik probeerde ren praatje met haar aan te knoopen, maar ze was niet erg spraakzaam. Ik hoorde, dat ze met haar broer voor nog een paar kleinere broertjes en zusjes zorgde, hun ouders wa ren dood. Een rijk bestaan hadden ze niet, er kwamen maar zelden gasten, die wat wildpn gebruiken, het huisje stond niet gunstig, en haar broer was al een tijd lang zonder werk. Toen ik dat vernomen had, kwamen er juist een paar kleine hummels binnenstappen. Ze zagen er arm, maar zindelijk uit, en ze waren al direct eigen met me Vooral een leuke kleuter van een jaar of vier, met pittige blauwe oogjes en springerig haar was niet van m'n knie te slaan! Eer ik het wist, was de tijd omge vlogen en stond de jongeman weer voor me. „De zaak is gezond", zei hij, „u kunt weer rijden". Ik vroeg hem, wat ik schuldig was, en hij noemde een belachelijk laag bedrag. Ook voor het glas wijn werd mij bijna niets in rekening gebracht. Ik werd er ver legen onder. Maar broer en zuster lach ten. Ze wilden beslist niet meer hebben. Toen keek ik eens in de lieve snoetjes van die kleine hummels en Ik kreeg een, idee. Als ze dan niets meer wilden aanne men. dan zouden ze toch moeilijk kunnen voorkomen, dat ik die kleuters wat gaf. Werkelijk, ik vond hen te sympathiek, dan dat ik op zoo'n goedkoope manier gehol pen wilde worden. Dus stopte ikdenblauw- oogigen krullebol vijftig francs in de han den. en ik lette niet op het protest van het oudere duo. Maar nu móést en zou ik nog een glas wijn drinken, en het meisje schonk het mij in. Het was heusch niet de wijn, die me haar op dat moment zoo mooi deed zien. Een zonnestraal viel juist door een bovenruit en bescheen haar lachend ge zichtje. En ik constateerde, dat ik in ja ren niet zooiets moois, maar tegelijk reins en liefs gezien had. En telkens, als ik later op het punt stond, iets verkeerds te doen, was de mooie herinnering aan dat oogen- blik vaak voldoende, om me ervan te weer houden". Van Berkel haalde een kiekje te voor schijn en gaf dat aan Reeders. „Dat Is ze", zei hij, „ik nam de foto voor ik weer wegreed". Reeders knikte goedkeurend. „Dat ziet er aantrekkelijk uit", moest hij toegeven, „een snoesje. Maarre.... wat is er nu eigenlijk verkeerd gegaan?" Toen reikte Van Berkel hem de krant. „Lees dit berichtje maar eens", zei hij, „het kan niet missen. De namen kloppen, de plaats, waar het gebeurd is, de streek, enfin, ik ben er zeker van, dat zij het moeten zijn". En Reeders las: „Dezer dagen heeft de politie een op- „lichterspaar, Marianne Fabri en haar „man Josef gearresteerd. Zij woonden aan „den rand van het bosch, dicht bij het „dorp N. in het departement X. en gaven „zich uit voor broer en zuster. Zij maakten er hun werk van, automobilisten door een ..truc op te lichten. Josef strooide op den „weg scherpe stukken ijzer, zoodat vaak „de banden der autorijders sprongen en ..Marianne, die de landelijke onschuld .speelde, trad dan op als reddende engel, „die haar bebulpzamen broer zou halen. „Vooral alleenrijdende heeren liepen er „grif in. De charme van Marianne en haar „onschuldig gebabbel, alsook haar glas „frissche wijn brachten hen in een goede .Stemming. Voor de hulp werd vrijwel geen „geld geaccepteerd, maar bijna alle reizi gers gaven dan een flink bedrag voor „het spaarpotje van twee kleine hummels, i.die doorgingen voor een jonger broertje „en zusje, waar zij voor zorgden, doch die „in werkelijkheid hun kinderen waren. „Marianne en Josef hadden pech, toen zij „de vorige weekeen politiecommissaris „onder hun slachtoffers telden. Zij zullen „vervolgd worden wegens het in ernstig „gevaar brengen van de openbare veilig heid. Verdere strafbare delicten kunnen hun natuurlijk niet ten laste worden ge legd." Van Berkel keek zijn vriend peinzend en een beetje triest aan. „Het spijt me echt", mediteerde hij, „dat ik dit berichtje gelezen heb. Het beteekent het einde van een mooie herinnering, en het maakt iets stuk, dat ik graag heel en gaaf bewaard had." (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehoudenl Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BUITENLAND. ...den man,die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschcn, die slecht kunnen zien) DE „MANCHESTER GUARDIAN" HANDHAAFT ZIJN MEDEDEELINGEN. De „Manchester Guardian" handhaaft het resumé van de zes punten der Duitsche eischen, welke het blad Woensdag j.l. heeft gepubliceerd. De zes punten waren, vol gens het blad, reeds bekend voor de reis van Halifax, niet officieel, doch aan de personen, die de reis van den Minister voorbereid hebben. Het blad merkt vervolgens op, dat men <n Duitschland zelf niets van deze eischen hoort. Zij zijn ook niet openlijk door Hit- Ier met Halifax besproken, doch een in Duitschland welbekende groep, welke In nauwe betrekking staat met de nationaal socialistische leiders, bereidt sedert lang een zoogenaamde Duitsch-Britsche over eenkomst voor op grondslag van deze ver langens. Deze groep heeft het denkbeeld van een bezoek van lord Halifax aan Ber lijn aangemoedigd, in de hoop de over- oenkemx! tc t: i'.'dcrcn. Verkoopskracht van reclame getoetst. Een fabrikant van toiletartikelen begon in Februari jj. ren proef- campagne in zekere stad. Hij adver teerde daartoe zijn artikelen, die resp. voor 50 en 75 ets. werden ver kocht. zeer geregeld met adverten ties van bescheiden formaat in een dagblad. Bij nauwkeurige controle van zijn verkoopsresultaten kwam hij tot de verrassende ontdekking, dat hij van het artikel van 50 ets. in het eerste halfjaar van 1937 ruim 200 meer had verkocht dan in het heele voorgaande jaar. Het andere artikel toonde bii ren vergelijking van de zelfde periode een vooruitgang van 130 °A>. Het ligt voor de hand, dat deze adverteerder voort zal gaan met zijn systematische dagbladreclame. Tweemaal per week gaat hij nu in meerdere plaatsen in dagbladen adver'eersn. 1901 POOLSCH VERKEERSVLIEGTUIG NOG STEEDS NIET GEVONDEN. Gisteren zijn zes Bulgaarsche en twee Poolsche vliegtuigen naar Bulgaarsch- Macedonië gezonden om te zoeken naar het sedert Dinsdagmiddag vermiste verkeers vliegtuig. Zij moesten echter wegens den sneeuwstorm het zoeken staken. Meer dan 60 jagers, bergbeklimmeis en houtvesters beambten, zoeken het moeilijk toeganke lijke hooggebergte van de „Pirym" af. De Inzittenden van het vermiste vlieg tuig beschouwt men in ieder geval als ver loren. daar de laatste dagen overal ln den Pirym zware sneeuwstormen hebben ge woed. HET NOODWEER OP JAMAICA. Hs: noodweer dat, zooals gemeld, de laats:e dagen Jamaica geteisterd heeft, heeft aanzienlijke matei iecle schade aan gericht. Door den hoogen waterstand wer den bruggen weggeslagen en spoordijken ondermijnd. Er zijn 80 dooden te betreuren.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13