-PEREZ- LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 26 November 19]] PERZISCHE TAPIJTEN STADSNIEUWS MI LD B B AMERICAN IJ dl CIGARETTES Voedselvergiftiging te Dordrecht Het Dressoir geeft de sfeer' aan Uw eetkamer Kussens en kleine kleedjes zijn welkome geschenken Dr. J. C. S. Locher. Gaat 1 Mei a.s. met emeritaat. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van dr. J. C. S. Locher om met ingang van 1 Mei 1938 met emeri taat te gaan. Dr. Locher zal dan vijf-en-veertig jaar ln het ambt werkzaam zijn geweekt, waar van twee-en-twinttg in de Leidsche ge meente. Dr. Locher die dit besluit op de laatst gehouden Kerkeraadsvergadering heeft medegedeeld, is in deze vergadering met een enkel woord door den voorzitter van den kerkeraad, ds. Joh. W. Groöt Enzerink toegesproken. Het ligt in de bedoeling van dr. Locher om zijn catechisanten in het voorjaar nog aan te nemen. ELECTRICITEITSSTORING. Tengevolge van kortsluiting. Gistermiddag te 4 uur 10 werd een gedeel te van het kabelnet in de omgeving van Witte Singel. Rapenburg. Noordeinde en een gedeelte van de Breestraat van stroom verstoken. Naar wij vernemen was deze onderbre king het gevolg van een kortsluiting in het transformatorhuisje bij het Noordeinds- plein. waar eenige monteurs aan het werk waren. Het optreden der kortsluiting ging gepaard met een hevige rookontwikkeling en een geweldige steekvlam, waardoor een begin van brand ontstond, dat echter met eenige schoppen zand werd gebluscht. Een voorbij gangster mej. A W. schrok door den rook en de vlammen zoo hevig, dat zij in ons gebouw op verhaal moest komen en per auto van den E.H.D. naar haar wo ning moest worden overgebracht. Gelukkig duurde de stroomlooze periode niet al te lang; na twintig minuten was het euvel verholpen en functioneerden alle licht- en krachtinstallaties in dit stadsdeel, waaronder ook onze rotatiepers wederom normaal. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Ir. van Oerle spreekt over het Gravesteen. Op uitnoodiging van de Ver. tot bevorde ring der Bouwkunst sprak gisteravond in de bovenzalen van café-restaurant ,,In den Vergulden Turk" onze stadgenoot ir. Hugo van Oerle over „Het oude Gravesteen, be zien uit historisch en architectonisch oog punt". Waar wij in ons Blad van deze voor dracht van denzelfden spreker reeds eer der een uitvoerig verslag gaven, willen wij thans volstaan met hetgeen ir. van Oerle aan het slot van zijn lezing zeide. Het Gravesteen. aldus spr., is een ge bouw, waarvan de historie meer dan van eenig ander met die van de stad is samen- geweven. Het Gravesteen is als een opengeslagen boek, waaruit men de historie der stad kan aflezen. We hebben het gezien als het overblijfsel uit den grafelijken tijd. Bij de opkomst der steden was dit het monument der stede lijke rechtspleging. De bouw der gevangenis in 1555 was de duidelijke afspiegeling van de woelige tij den rond de Reformatie, de stichting van het „werckhuis" het bewijs van het door breken van sociale begrippen in het straf wezen. ook ln Leiden en tenslotte hebben we de Vierschaar, de schepping van Van der Helm als de manifestatie van de toe nemende welvaart der stad. Er is dus alle reden verheugd te zijn, dat Leiden dit monument nog bezit; dat bij al het vele dat is verloren gegaan, som tijds uit noodzaak, somtijds uit achteloos heid het Gravesteen gespaard bleef. Moge, aldus spr., het Gravesteen dan ook spoedig uit zijn isolement verlost worden en zijn schamel kleed afleggen, om weer tot een van Leidens aantrekkelijkheden te worden, waarop het zoo tenvolle recht heeft. Het is daarbij onze wensch, dat dit ge bouw niet alleen zal blijven de verkilde en verstomde getuige van hetgeen eens het middelpunt van Leidens historie was, doch dat het opnieuw zal worden ingeschakeld in het stedelijk leven, dat het opnieuw zal worden een levend element in het oude Leidsche stadsgedeelte. Zooals elke tijd van zijn eigen adem le ven moet, zoo zal ook dit gebouw, wil het aan zijn tijd dienstbaar zijn, zich moeten aanpassen aan de eischen, welke een he- dendaagsch gebruik hieraan stelt. Het zal iets moeten prijs geven van zijn streng en onvriendelijk uiterlijk van blinde ramen en zware tralies, om de zon gele genheid te geven voor het eerst na zooveel eeuwen een milde sfeer in deze vertrekken toe te laten. Op deze wijze zal de stad Leiden door een goedbegrepen restauratie een vergeten mo nument in eere herstellen en voor een nieuw verval behoeden. De Gravesteen-commissie hoopt dat deze vooruitzichten niet problematisch zullen blijken. Reeds hebben besprekingen het uitzicht geopend, dat het Rijk zich het lot van dit gebouw ook in materieelen zin zal aantrekken en restauratieplannen door een bijdrage metterdaad zal steunen. Zoo hopen we, zoo besloot ir. van Oerle, dat Leiden spoedig aan eiken vreemdeling met eere zijn kostbaar bezit zal kunnen toonen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde mej W. J. Kuyvenhoven (Den Haag I voor het candidaatsexamen Indisch Recht de heer R A. A. Elias (Den Haag voor het candidaatsexamen rechten mej. A. E. E. Meyer (Den Haag) en de heer A. J. van Soest (Voorburg); voor het propaedeutisch examen Theo- locle de heer B. van Gelder (IJsselmonde) voor het artsexamen le gedeelte de da mes M Kobus (Dordrecht) en J J de Nijs (Den Helder) en de heer Raden Soeroyo (Leiden Bevorderd tot arts: mej. A. C Thomee (Oegstgeest) en de heeren W C. Renten (Den Haag) en J. Ph. van Leent (Oegst geest). 1799 (Ingez. Med.) WAT IS ZONDE? Ds. A. K. Straatsma spreekt voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. Op uitnoodiging van den Ned. Chr. Vrou wenbond. afd. Leiden, sprak gisteravond in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal ds. A. K. Straatsma. Herv. pred. te 's-Graven- hage over het onderwerp „Wat is zonde"? De presidente, mej. van Loo, opende deze druk bezochte samenkomst op gebrui kelijke wijze, waarna zij een kort inleidend woord sprak om vervolgens het woord te geven aan ds. Straatsma. In het begin van zijn rede stond spr. al lereerst een oogenblik stil bij den voor ons menschen kenbaren oorsprong der zonde in het Paradijs om dan enkele antwoorden te geven op de vraag: wat is zonde. Hét Grieksche antwoord op deze vraag luidt: zonde is zwakheid. Verder is er het ant woord van het historisch materialisme, dat wij ook bij het communisme vinden en dat luidt: zonde is niets anders dan een klasse uitvinding. Zoekt spr. een antwoord op de vraag „wat is zonde" in het Oude Testa ment. dan treden twee antwoorden naar voren en wel het antwoord van de wet en van het profetisme. Nadat spr. met enkele oudtestamen tische voorbeelden gewezen had op de wet tische geboden en verboden, die den geest döoden. toonde hij aan, dat de bijbel in het- O. T. alle zonde aanmerkt als ongeduld, een niet kunnen wachten op Gods tijd. In het N. T. een antwoord zoekende op dezelfde vraag, wees ds. Straatsma op een uitspraak in den Johannes-brief. waarin gezegd wordt, dat de zonde is een rebel- leeren tegen God. het is in wezen een vuist van den opstand tegen den hemel. Na een korte pauze zette ds. Straatsma uiteen, dat een zondaar iemand is. die zijn doel heeft gemist en dus verloren is. Het tegenovergestelde hiervan is, dat hij of zij. die in den Zoon gelooft, het eeuwigej leven heeft. Nadrukkelijk werd in verband met deze waarheden door spr. betoogd, dat voor zoover wij ons niet het eigendom van Christus weten, wij verloren zijn. Zoolang wij in de zonde zijn, zijn wij verlorenen voor God. Tenslotte wees spr. erop. dat een meijscn Das dan waarachtig aan de zonde ontdeKt- wordt, wanneer God hem zelf aan zijn zonde ontdekt; dan spreekt de ziel maar één taal: wee mij, ik verga °e "cM- streeksche ontmoeting metGod doet een mensch zijn zondeval zien. Een middelkan hier redding brengen en dat is de verlas- si r.g door het bloea van Jezus Christin.. Het „wee mij", zal ons moeten brengen aan den voet van het Kruis Dan valt het Twee kinderen uit één gezin overleden. Een derde hoopt men in leven te kunnen houden. In het uit acht kinderen bestaande gezin van den koopman J. van der Hoek aan d« Kolfstraat te Dordrecht hebben 2ich gisteren plotseling twee sterfgevallen voorgedaan. Het vier jarige dochtertje Wilhelmina en de tienjarige zoon Jan zijn kort na elkaar overleden. Men heeft hier vermoede lijk met voedselvergiftiging te doen. Bij den zesjarigen Nico doen zich even eens dezelfde verschijnselen voor, doch men heeft hem tot nu toe in het leven kunnen houden. Hoewel aanvankelijk de wildste ge ruchten de ronde deden, wees het politie-onderzoek direct uit, dat van misdaad geen sprake is. De kinderen hebben waarschijnlijk iets gegeten, dat beschimmeld of bedorven was, waardoor zij een ernstige voedsel vergiftiging hebben opgeloopen. Dokter Hulst uit Leiden zal van middag sectie op de lijkjes verrichten. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. oude weg en wordt ÏÏles nieuw. Wat uit het a -loof is. is bulten de sfeer van de J°nde. Hiertegenover staat echter dat wat nle uit het geloof is, zonde is, ook al ls dit nofa ^Meteen kort woord dankte de presidente ds Straatsma voor zijn lezing waarna sluiting op gebruikelijke wijze volgde OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Voordracht van prof. dr. J. J. L. Duyvendak In de gisteravond gehouden ledenver gadering van het Oostersch Genootschao is in de plaats van prof dr. A. J. tot lid van het bestuur gekozen prof. dr. F. M. Th. Böhl. Na afloop der ledenvergadering hield prof dr. J J. L, Duyvendak een voordracht over: „Nieuwe gegevens betrellende het Nederlandsche Gezantschapschap in China in het jaar 1794". Hieraan is ontleend dat de leiders van dat gezantschap waren de heeren Tltslng en van Braam Houckgeest. welke laatste een carrière bii de Oost Indische Compagnie in China gehad had. Dit gezantschap heeft aan bijna geheel onjuiste critiek bloot ge staan, aangezien beweerd werd, dat het op onwaardige wijze door den keizer ontvangen zou ziin. De waarheid is, dat de gezanten door bijzondere omstandigheden gedwongen werden in zeer korten tijd van Kanton naar Peking te reizen in den winter, wat hen en hun gevolg aan groote ontberingen bloot stelde. In Peking zijn ze echter op de meest correcte wijze ontvangen alhoewel zij op denzelfden voet behandeld werden als ge zanten va tribuut betalende volkeren en oa herhaaldelijk bepaalde als vernederend beschouwde eerbetuigingen aan den keizer moesten brengen. Spreker deelde verschei dene bijzonderheden mede uit de publicaties van van Braam Houckgeest en uit het door hem ontdekte dagboek van Titsing, dat zich ln de Leidsche Unlversitelts-Biblio- theek bevindt. Ook Chineesche bronnen bevatten enkele belangrijke gegevens en documenten. Tenslotte stond spr. nog stil bii de merk waardige carrière van van Braam Houck geest, die ziin reisverhaal In Philadelphia in het Fransch heeft doen uitgeven en bij de merkwaardige avonturen van dit boek. Herdenking van het 40-jarig bestaan. De groote zaal van „Zomerlust" was gis teravond geheel bezet, toen de voorzitter der afd. Leiden van de Ned. Ver. tot af schaffing van alcoholhoudende dranken Jen propaganda-feestavond ter geltgen- heid van het 40-jarlg bestaan, met een welkomstwoord tot alle aanwezigen open de. In het bijzonder richtte spr. dat wel komstwoord tot de diverse afgevaardigden der zusterverenigingen en den spieker voor dezen avond den heer Marinus Maas, die den heer H. Ploeg Jr. (wegens ambte lijke bezigheden verhinderd) zou vervan gen. De vereeniging werd, aldus spr., S Juli 1897 met een 12-tal leden opgericht, welk aantal langzaam grooter werd en in 1914 tot 140 leden was gestegen. Inmiddels was in 1912 de tooneelclub, die thans den naam „Door Oefening Sterk" draagt, uit de leden opgericht. Hoewel daarna het ledental aan merkelijk daalde, bestaat thans weer meer belangstelling voor het drankbestrijdings- vraagstuk. Spr. hoopte dat deze avond in dat opzicht een succes voor de vereeniging zal opleveren. Een lange reeks van afgevaardigden der zusterverenigingen complimenteerde ach tereenvolgens het bestuur, hetgeen meer deren deden vergezeld gaan van een stof felijk huldeblijk, terwijl door de leden bloe men werden aangeboden. Een muziekgezelschap onder leiding van .den heer J. Plu liet zich meerdere malen op verdienstelijke wijze hooren. Het Dub- beimannenkwartet „Sempre Avantl" voerde vervolgens enkele mooie nummers uit, waarmede de directeur, de heer Joh. v. d. Broek veel succes oogstte. De heer Marius Maas hield vervolgens een propagandistische rede, waarin spr. de noodzakelijkheid der drankbestrijding, vooral ln dezen tijd, schetste. Nu het drankmisbruik van vroeger gelukkig niet meer ln die mate bestaat, is het er voor de drankbestrijdersvereenigingen niet gemak kelijker op geworden Toch moet volgehou den worden. Spr. richt zich voornamelijk tot drie groepen: zij die alles van den vroolijken kant beschouwen en in groote oppervlakkigheid den alcohol als middel nemen om tot dat doel te geraken; ten tweede zij, die het vroeger slechts noodza kelijk vonden om aan drankbestrijding te doen, daarbij vergetend dat momenteel in Nederland nog een kapitaal v. f. 120.000.000 per Jaar aan alcoholhoudende dranken wordt besteed en ten derde tot hen, die wel sympathiek tegenover de drankbestrij- Jii'.g staan, doch geen tijd hebben aan de toen zoo noodzakelijke actie practisch deel te nemen. Spr. spoort tenslotte aan om bij den strijd, die voor andere groote belan gen gevoerd moet worden, ook in den blau wen strijd actief deel te nemen. Door het tooneelgezelschap „Door Oefe ning Sterk" werd het blijspel „Buren" van Herman Heyermans opgevoerd, dat met een dankbaar applaus werd beloond. Na het met groot succes voorgedragen en gezongen nummer „Een plattelands re petitie" van „Sempre Avantl", kwam het einde van deze welgeslaagde Jubileumvie ring. PRIJSVRAAG MARBURG. De bekendè 'strijder voor Amerika's toe treding tot den Volkenbond, de vroegere Amerikaansche gezant te Brussel, Theodore Marburg te Baltimore, had de faculteit der rechtsgeleerdheid zooals sinds 1923 bij herhaling is geschied wederom in de ge legenheid gesteld een prijs van ongeveer f. 200.— uit te loven voor den aan de Rijks universiteit alhier ln welke faculteit ook ingeschreven student, die een voor zooda nige bekroning vatbaar opstel zou schrijven over een onderwerp, betrekking hebbende op de organisatie van den internationalen vrede. De faculteit vraagt: Een kritische be schrijving van het aandeel dat Nederland heeft genomen ln het werk van den Raad en de Vergadering éan den Volkenbond se dert zijne oprichting. Het opstel moet vóór 1 October 1938 onge- teekend ingezonden worden bij den ab-actis der faculteit (prof. mr. R. P. Cleverlnga, Rijnsburgerweg 29, Leiden). Het manuscript moet een motto dragen, te herhalen op een bij het manuscript ge voegde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijver zal inhouden. De toekenning van den prijs zal, evenals bij vorige prijsvragen geschiedde, plaats hebben door een commissie van drie stu denten, daartoe in overleg met de faculteit aart te wijzen. Dit zwaar uitge voerde eiken Dressoir 160 cM. breed m. Thee vitrihe (Ingez. MoIJ TWEEDE CONCERT „KUNSTKRING VOOR ALLEN". Maurice Maréchal (cello) Theo van der Pas (piano) Maurice Maréchal. Men kende hier tot nu toe den Franschen cellist Maurice Maréchal, die over de gan- sche wereld tot in ons Indië reeds concerten gaf, nog niet. Ook wij hoonden hem thans voor het eerst en ontvingen van zijn spel een uit- nemenden indruk In een programma, dat uitmuntte door knapheid en veelzijdigheid van samenstelling, zoodat het steeds bleef -boelen, toonde hii ziin onweerlegbare en groote gaven: hii heeft bewezen een supe rieur instumentalist bij de gratie van Apollo te ziin! Zelden of ooit zijn wij vóór alles zóó ge troffen dcor zulk een sonore klank, ontlokt aan zijn prachtige Stradivarius, die. naar. mate de avond verstreek, aan intensiteit iron en daarbij toch zoo luchtig en teeder door de zaal kon zweven, ln tegenstelling tot sommige andere cellisten, die niet aan de zwaarte van hun instrument bunnen ontkomen Konden wU den schitterenden technicus bewonderen om de volledige beheersching van zijn waarlijk unieke streek, die de muziek deed klinken al naar den aari zangerig, eenvoudig of uitlaaiend met i rassige voortvarendheid, niet minder m dit het geval voor de wlize. waarop Mart chal contact wist te vinden met de psych van de door hem vertolkte compositie) Daarbij getuigenis afleggend van een domi neerende persoonlijke visie, die zich onmid dellijk reeds manifesteerde in den kordate forschen inzet van 't Vivaldi-concert. Moei toen nog even een zekere onrust zich open baren, meer en meer kwam de volkome concentratie. De oogen sluitend, schee Maréchal de gansche. groote zaal te ver geten Zoo werd o.a. het Grave uit de Sammai tini-sonate een verrassing van emstlj bewogen aard. Maréchal's loonvorming, waarop hij bil voorbeur instelt, bleef den ganschf avond een weldaad tot in het kleinst détail, mede door de enorme afwisselim zoo in de Suite van den Parijschen 1! eeuwschen opera-directeur Francois Fran coeur (een der 24 violisten van den konlnj of in de beroemde cello-sonate van Debus een sublieme en krachtige weergave; als in een rij met zorg gekozen kleina stukken, waarvan wil speciaal willen mi moreeren Fauré's ..Fileuse", Het imiteert van het spinnende spoeltje was hier ia) een schier verbijsterende realiteit. Meeste pend en zeer zuiver van karakterinstellin waren de composities van de Spanjaardei Granados en de Falla: het uitbeelding! vermogen van Maréchal was hier van ee fasclneerende charme. Bewust en zeker doorwerkt wist hij tel kenmale de veretochte sfeer te scheppen Theo van der Pas had geen gemakkelljl) taak hein in de dikwrijk vrije opvattingei te volgen, maar hij gaf als gewoonlljl blijk van een zeldzaam aanpassingsver mogen. De klankeenheid tusschen solist en ac compagnateur was voor de pauze niet steed zooails wit haar gewenscht hadden Wur schiinliik was v. d. Pas toen nog niet gehee ingesteld op de doordringend-heldere toon geving van Maréchal en klonk die van d vleugel te gedempt. Later, toen het be roemde „lucifersdoosje" als hulpmiddel n gerequireerd, constateerden wij te opzichte een groote verbetering Maréchal heeft het pleit bij de Leidr naars gewonnen: reeds voor de pauze hii genoodzaakt een toegift te geven en „Plainte" van Caix dTIervelois. die qua voordracht tot een juweeltje werd, ul het einde volgden nog een Allegro uit een Boccherini-sonate en Ravel's „Habanen' waarnia hy eveneens geestdriftige hulde betuigingen in ontvangst had te nemen Een groot en waar artist, deze Maréchal 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14()C 912 (Ingez. Med.) O. L. S. ZUIDSINGEL B. Ouderavond. Onder voorzitterschap van het hoofd der school den heer J. Berkenbosch, had gis teravond een zeer goed bezochte ouder avond plaats in de Gymnastiekzaal van bovengenoemde school. Na opening der bijeenkomst werd aan de aanwezigen nog eens uiteengezet, wat de wetgever eigenlijk met het instituut ouderavond heeft bedoeld. De heer J. Wolfslag Jr. hield daarna een zeer interessante causerie over: „Een reis door België" een en ander verduidelijkt met lantaarnplaatjes. Tot nieuwe leden der Oudercommissie werden benoemd de heeren W. M. van Leeu wen, A. v/d. Burg en G. J. Keyzer. Den ouders werd nogmaals op het hart gedrukt toch lid van het schoolfonds te worden. Na een rondgang door de school, waarin het werk der leerlingen werd bezichtigd, en met de betrokken leerkrachten kon worden gesproken, sloot de voorzitter de bijeen komst HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: O. M. Bayer, Steenstr. 21, Leiden. Schoen handel, reparatie-inrichting; pedicure. Eigenaar: O. M. Bayer, Leiden. Th. W. Gottenbos, Rijnzichtstr. 1, Lek"11, Electro-technisch bureau en handel 11 verllcht.artikelen. Eigenaar: Th. W. Ooi tenbos, Leiden. H. Meuleman, terrein N.Z.H.T.M., Nn? burgerweg, Leiden. Verkoop van H.S.F. roo- kersartlkelen. Eigenaar: H. Meuleman, Lei den. Nederlandsche Transport-Verzekennl* Maatschappij N.V. (filiaal). Stationsweg Lelden; hoofdzaak: Wljnstr. 58, RotterMb Handelsagent te Lelden; H. Haaksma O*' perkende Bepalingen). Wijzigingen: P. van Berge Henegouwen, Beesten®»; 32, Lelden. Melksalon en brooddepot. voeging uitgeoefend bedrijf: kleinhandel koek, chocolade en suikerwerken. H. van der Velden, Haagweg 44, Le»« Broodbakkerij, handel ln suikerwers Uittredend Eigenaar: H. van der Velden, 1 Dec. 1937. „hlir- A. Jungerius, Langevaart 36, Bl)n'°rJS Bloemen-exporteur. De zaak is verpis» naar Rhijnzichtweg 30, Oegstgeest. Fa. Hijman en Overes, Raadhulsstraai Alphen a/d. Rijn. Groothandel in aaro pelen, groenten en fruit. De vennoot» onder firma ls dd. 25 November l»»1 bonden. G. J. Verbij, Hoogmade Wijk B.27». brugge, timmerman en molenmaker. ging uitgeoefend bedrijf aannemen bouwwerken. G. V. Vergeer. R.A.veen B.321. i Brood-, beschuit- en banketbakken). leden Eigenaar: G. V. Vergeer, dd. 1937. Wijz. handelsn. in: N. C. J JerL; voorheen G. V. Vergeer. Nieuwe N. G. J. Vergeer, Alkemade. j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2