ie wegverkeersdag 's-Gravenhage te Jaargang VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 No. 23826 HET VOORNAAMSTE NIEUWS YAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: finister van Buuren licht de rijksplannen toe tinsBernhard geeft blijk |ran zijn belangstelling Dienstmeisje bij brand om het leven gekomen Drama te Heerlen. Aljechin weer drie punten voor DH nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht: EIDSCH DAGBLAD 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57655 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zija: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f* portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn(LJ De derde wegverkeersdag, georgani- I sterd door de Kon. Nederlandsche Aotomobielclub, is vandaag onder hoo- I ge en massale belangstelling in de I groote zaal van den Dierentuin te Den I Haag gehouden. Prins Bernhard woonde deze verga- I dering bij. Hij werd bij zijn binnen komst begroet door den voorzitter van de K.N.A.C., jhr. mr. J. Th. M. Smits Tan Oyen, die, nadat het Wilhelmus len gehoore was gebracht, hem in de eerste plaats dankte voor de aanvaar ding van het beschermheerschap der I K.N.A.C., waarvan het bestuur heden ochtend bericht had ontvangen. Verder waren aanwezig met den minis- van waterstaat, dr. ir. J. A. M. van |juren, die de openingsrede zou houden, e minister van binnenlandsche zaken, de •er H. van Boeijen, de chef van den ge- alen straf, luitenant-generaal Reyn- öeri. de kolonel Carstens als vertegen- 'wrdiger van den minister van defensie, |nr. Van Angeren als vertegenwoordiger fan den minister van justitie, de com- arissen der Koningin in Groningen en ard-Brabant, zoomede tal van autori teiten, Kamer- en Statenleden, burgemees ters en vertegenwoordigers van verkeers- ïereenigingen enz. Besloten werd een telegram van aan- iankelijkheid en trouw aan H. M. de Ko ningin te zenden. De minister van waterstaat, mr. dr. ir. J A. M. van Buuren. opende den wegver keersdag met een rede over „De weg als modem verkeersmiddel". Aan de wegen, aldus spr., worden steeds hooger eischen gesteld. Dit is gedeeltelijk te schrijven aan de vermeerdering van kt aantal motorrijtuigen en voor een an- cer deel aan de toeneming van de snel heid, waarmede, ook door de vrachtauto's, ïordt gereden. Verder treedt de wensch m zoo goedkoop mogelijk personen en {oederen per motorrijtuig te kunnen ver weren, steeds meer naar voren en ten- fotte eischt men terecht een grootere vei- fgheid, niet alleen voor de motorrijtuigen, :ch ook voor de in ons land zoo uiter ste talrijke rijwielen en voor andere feggebmikers. Vóór alles moet er naar worden ge streefd, dat de wielrijders geen gebruik maken van de baan voor motorrijtui gen. Dit kan worden bereikt door den aanleg van vrijliggende rijwielpaden. Waar vrijliggende rijwielpaden langs wegen van het rijkswegen-plan nog ontbreken, zullen zij behoudens in enkele uitzonderingsgevallen spoe dig worden gemaakt. De gelijkvloersche kruisingen zullen dui delijk moeten worden aangegeven en de wielrijders en bestuurders van motorrij den zullen hier bijzondere voorzichtig heid moeten betrachten en hun snelheid ®oeten beperken. Aan een geheel voltooiden autosnelweg echter de eisch moeten worden gesteld, dat hij zoodanig wordt ingericht, dat wiel rijders de rijbanen nimmer gelijkvloers be geven te kruisen. Een tweede oorzaak van gevaar, voor al bij nacht, en vermindering van de capaciteit van den weg, vormt het stilstaande verkeer. Wil men zoo Sroot mogelijke zekerheid, dat zich seen stilstaande voertuigen op de rij baan bevinden, dan moet men den weg yan harde bermen voorzien. Besloten derhalve tot het aanbrengen van Parkeerplaatsen langs de wegen van bet r.w.-plan en de allerbelangrijkste dezer wegen aan weerszijden van een barden berm te voorzien. Het ligt voor de hand om, nadat deze voorzieningen getroffen, een stopverbod op de boofdverharding uit te vaardigen. Een volgend punt. dat met het oog op v veiligheid van het verkeer van veel is, vormen de kruisingen. ®et ligt in de bedoeling om de auto- keiwegen reeds dadelijk of in de toe tst zoodanig in te richten, dat geen Sdijkvloersche kruisingen met andere KeSen voorkomen. Verder zullen de ^luitingep zoo worden uitgevoerd, dat men den weg steeds aan de rech terzijde verlaat of bereikt, zoodat het gevaarlijke links afslaan niet voorkomt. Het maken van kruisingsvrije wegen is echter kostbaar, zoodat slechts bij uitzon dering andere wegen dan die, welke deel uitmaken van het net van autosnelwegen, kruisingvrij zullen worden uitgevoerd. Kruisingen a niveau zullen dus ook in de toekomst regel blijven. Bij de bestaande regeling wordt bij kruising van voorrangswegen de voorrang op beide wegen opgeheven. Het is nog niet beslist, of dit stelsel in het nieuwe ver keersreglement zal worden gehandhaafd. Het is van veel belang bij kruisingen voor flinke uitzichtshoeken te zorgen, terwijl ook waarschuwingsborden hier een nuttige taak kunnen vervullen. Dubbele rijbanen met daartusschen vol doend breede bermen bieden bij kruisingen een groot voordeel boven enkele banen, omdat daardoor de gelegenheid geopend wordt om zoo noodig tusschen de beide verkeersstroomen te wachten. Het ligt daarom in de bedoeling om op daarvoor in aanmerking komende plaatsen, ook waar de weg overigens slechts een enkele rijbaan heeft, dubbele banen toe te pas sen. Tot voor kort bestond er geen een stemmigheid omtrent de vraag of bij een weg met 4 sporen aan één enkele rijbaan dan wel aan dubbele rijbanen de voorkeur moet worden gegeven. Naar het spreker voorkomt, zijn ge scheiden banen te verkiezen. Bij het autosnelwegennet zal op den aanleg hiervan dan ook worden gerekend. In vele gevallen echter zullen deze wegen zuinigheidshalve aanvankelijk met eén 2-sporige baan worden uitgevoerd. De Nederlandsche autosnelwegen zullen ter weerszijden van een middenberm, wel ke als regel een breedte zal verkrijgen van 4.50 M., bestaan uit een rijbaan voor één richtingsverkeer. breed 6.25 M.. een har den berm (parkeerberm), breed 2.30 M., en een niet harden berm. breed 0.50 M waarnaast eventueel een rijwielpad of pa rallelweg zal worden gemaakt. De rijbanen zullen alleen door motorrijtuigen mogen worden gebruikt. Een onopgeloste vraag is nog, of het aan- De vrouw des huizes sprong van de 2de verdieping op straat. Vannacht om half twee is te Heerlen op het Wilhelminaplein door onbekende oorzaak brand ontstaan in een manu facturenzaak, bewoond door het gezin van den heer Huyten. Toen het echtpaar, dat op de eerste verdieping slaapt, den brand bemerk te, had deze reeds zoo'n grooten om vang aangenomen, dat mevr. Huyten, die naar de tweede verdieping was gesneld om de kinderen te halen, zich den weg langs het trappenhuis zag af gesneden. In haar hevigen angst is de vrouw van de tweede verdieping op straat gesprongen, waar zij met ernstige ver wondingen bleef liggen. Inmiddels waren eenige agenten en burgers toegesneld. Zij slaagden er in den heer Huyten en de kinderen via het dak van een aangrenzend huis, in veiligheid te brengen. Mevrouw Huy ten werd naar het St. Jozephzieken- huis vervoerd. Zij heeft bij den sprong een kniefractuur, een armbreuk en een kaakfractuur bekomen. Eerst later kwam men tot de ontdek king, dat de dienstbode van de familie, de 16-jarige mej. Bloem uit Schaes- berg, niet was gezien. Direct werd in het Iel brandende perceel een onder zoek ingesteld. Op de benedenverdie ping heeft men het gedeeltelijk ver koolde lijk van het meisje, dat door het plafond gezakt was, gevonden. De heer Huyten en de kinderen zijn tijdelijk bij buren ondergebracht. Het huis is vrijwel geheel uitgebrand. beveling verdient op den middenberm be plantingen aan te brengen. Het aanbren gen van een doelmatige beplanting heeft het voordeel, dat een lichtscherm gevormd wordt waardoor wordt bereikt dat een auto geen last heeft van de verblindende verlichting van een tegenligger. Daarte genover staat echter, dat de aanwezigheid van een beplanting het noodig maakt, dat althans een deel van den middenberm zacht is. Dit laatste vormt ongetwijfeld een bron van gevaar, omdat het kan voor komen dat een inhalende auto en dat is op een autosnelweg dikwijls een auto, welke zeer snel rijdt gedwongen wordt op den middenberm te gaan rijden. Indien deze dan ten gevolge van de aanwezigheid van een beplanting gedeeltelijk zacht is, zal dit ernstige ongelukken kunnen ver oorzaken. Er zullen vakken met een midden berm met en zonder beplanting in ge bruik worden genomen. Daarna zal de ervaring omtrent dit punt uitspraak kunnen doen. Ook ten aanzien van de wegverlichting zal wellicht nog eenigen tijd een afwach tende houding moeten worden aangeno men, hetgeen uit den aard der zaak niet wegneemt, dat er eenige wegvakken zijn, welke m.i. dringend om verlichting vragen en ondanks de genoemde remmende om standigheden binnen niet langen tijd ver licht zullen moeten worden. De vraag, hoe de strijd tegen de glad heid bij vorst en ijzel moet worden geor ganiseerd heeft de volle aandacht, doch zij is nog niet opgelost. Een zeer moeilijk vraagstuk vormt de beplanting van den modernen weg. Zooals spr. reeds opmerkte, vormen boomen een fraaie geleiding. Daartegenover staat ech ter, dat de aanwezigheid van boomen op de kruin van een weg haar gevaren met zich brengt, omdat een aanrijding van een boom voor het motorrijtuig en de inzit tenden als regel noodlottige gevolgen heeft. Naar het vraagstuk van de wegbeplan- tingen wordt- op dit oogenblik een uitvoe rig onderzoek ingesteld, waarbij ook aan de aesthetische zijde van dit vraagstuk aandacht wordt geschonken. Opdat de moderne weg zijn taak kan vervullen, moet langs den weg datgene kunnen worden verkregen, wat een motor rijtuig normaal noodig heeft, d.i. benzine, olie, lucht en water. Verder is het ge- wenscht dat langs den weg kleine herstel lingen kunnen worden uitgevoerd. Het ligt in het voornemen aan ex ploitanten van nieuwe benzinestations langs nieuwe en wellicht ook langs bestaande wegen de verplichting op te leggen het station tijdens bepaalde uren geopend te doen zijn, Geduren de die tijdvakken moet aan de zich aanmeldende personen tegen norma len prijs tenminste één soort benzine van gebruikelijke hoedanigheid wor den afgeleverd. Verder zal aan den exploitant de verplichting worden opgelegd om gra tis lucht en water ter beschikking van hen te stellen, die benzine bij hem koopen, terwijl er tevens een telefoon aanwezig moet zijn, zoo aan den aan leg daarvan althans geen onevenredig hooge kosten zijn verhonden. Het is verder zeer gewenseht, dat men er in ons land eindelijk eens van doordrongen wordt, dat de wegen voor het doorgaand verkeer geen woonstra ten zijn. Spr. besloot' met de verzekering, dat er r.aar gestreefd wordt om de rijkswegen, voorzoover de beschikbare middelen dit toelaten, zoo goed en doelmatig mogelijk in te richten en te beheeren. Dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat, hoofd van den centralen dienst van de wegen en de bruggen, sprak daama over: „De uitvoering van liet rijkswegenplan". Na een overzicht te hebben gegeven van de m aanbouw zijnde rijkswegen, consta teerde spr., dat in de laatste paar jaren de op de auto drukkende lasten belang rijk zijn verhoogd. Afgescheiden van hetgeen wordt uit gegeven aan parkeergelden, tollen, ve ren en ponten, kosten rijbewijzen enz. en evenmin de opbrengst der normale invoerrechten in rekening brengende, is de totale opbrengst der door motor rijtuigen op te brengen belastingen welke in 1930 nog rond 16 millioen be droeg, thans te stellen op ten minste 54 millioen, n.l. 21 a 22 millioen motor rijtuigenbelasting, 5 a 6 millioen per- soneele belasting, plm. 27 millioen bij zondere benzinebelasting. De invloed van deze zware belastingen te zamen blijkt uit den achteruitgang en de daarop volgende zeer geringe toename van het aantal auto's in ons land. Denemarken heeft verhoudingsgewijs ruim 2 maal en Zwitserland l1/, maal zoo veel auto's als ons land. In Frankrijk en Engeland is het aantal personenauto's per 1000 inwoners bijna 4 en ruim 3 maal dat van ons land. Tal van fiscale en andere maatregelen, zoo besloot spreker, leiden er te zamen toe, dat de gezonde ontwikkeling van het mo- St. Nicolaas was bij onsl Hij vulde ons huis van beneden tot boven met geschenken. Komt U eens kijken U slaagt zeker 1 1861 Ziet onze speciale St. Nicolaas etalages passage Botermarkt (Xngez. Med.) torwegverkeer wordt geremd ten nadede van de algemeene volkshuishouding en de geboden werkgelegenheid van het Neder landsche wagenpark plaats vindt met alle schadelijke gevolgen van dien voor de verkeersveiligheid en voor handel en in dustrie. Mr. J. Linthorst Homan, commissaris der Koningin m de provincie Groningen en oud-voorzitter van de K.N.A.C., sprak over „Automobiel en platteland". Spreker kwam tot de volgende algemeene conclusies: aHet landsbelang eischt, dat het platteland beschikt over goedkoop, een voudig en snel vervoer van personen en goederen, gelijk op niet te langen afstand slechts de automobiel kan geven. b. De personenautomobiel ls voor het platteland niet meer een luxe- voorwerp. doch een onmisbaar ver voermiddel. c. Het autobusvervoer ten platte- lande heeft behoefte aan doorgaande verbindingen naar de steden. d. Het platteland heeft behoefte aan goede eigen wegen geheel vrij van tollen en voorts aan goede snelwegen naar de centra, de laatste met schei ding der verkeerssoorten. e. Eer kome verplicht verkeerson- derwijs op de lagere scholen ten plat- telande. De heer N. G. van der Meij, hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage, sprak over „De Haagsche politie en het moderne verkeer". Mr. H. M. Planten, directeur van de Algem. Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, gaf een uiteenzet ting van het toeristisch vreemdelingenver keer per auto. Spr. wees op de talrijke belemmerende bepalingen, die het toeristisch vreemde lingenverkeer in ons land in den weg worden gelegd. Tenslotte sprak de kolonel P W. Schar- roo. commandant van het regiment genie troepen over: „Verkeerstoezicht en ver- keersopvoeding." Gemakkelijke zege in de 21ste partij. In de door Euwe slecht gespeelde 21ste partij om het wereldkam pioenschap schaken heeft Alje chin na 32 2etten gewonnen. De voorsprong van den uitdager be draagt nu weer drie punten (129) en het is nauwelijks meer aan te nemen, dat Aljechin in de -esteerende negen partijen de overwinning nog zal ontgaan. Voor het uitvoerig verslag der partij zie men het 5de Blad. BINNENLAND. De wegverkeersdag van de K.N.A.C. te Den Haag. (Ie Blad). 'De minister kondigt arbeidsverkorting en personeeluitbreiding bij het P.T.T.- bedrijf aan. (Pari. Overzicht, 2e Blad). Bekroningen voor de Nederlandsche deel nemers aan d« Parijsche expositie. (Binnenland, 3e Blad). Geldzak met f. 4500 te Utrecht verdwenen. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Be richten, le Blad) Visscherij ter zoute na 1 December verboden (Laatste Ber„ le Blad). BUITENLAND. Bijzonderheden over het bezoek der Fran- sche ministers aan Londen. (Buitenl., 3e Blad). De herdenking van het anti-komintern, pact. (Buitenland, 3e Blad) De Fransche Kamer neemt bijna eenstem mig de wet op de ambtenarensalarissen aan. (Buitenland, 3e Blad). De leider van het complot in Frankrijk gevat. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Mr. P.J. OUD Zaterdagavond voor de Radio! Stemt Zaterdag 27 November, om half negen af op Hilversum I (1875 M). Oud-Minister Mr. P.J. OUD houdt dan ter gelegenheid van de Alg. Verg. van de Vrijzinnig Democratische Bond een rede over de politieke toestand. r Stelt U op de hoogte, van wat dé Vrijzinnig Democraten willen en zendt ons deze bon in! (Open enveloppe ge frankeerd met ll/2 cent) (Ingez. Med.) Westelijke tot Noordwestelijken wind met eenige daling van tem peratuur, waarbij lichte buien van regen of natte sneeuw kun nen vallen. U hebt al opgemerkt hoe de in aanbouw zijnde toren van ons Stadhuis het stads beeld begint te beheerschen. Geheel tot zijn recht zal de toren echter eerst komen, als het carillon daarin zal zijn aangebracht en de vroolijke klanken weer als van ouds over de stad zullen klinken. Hebt Gij Uw bijdrage al ofc post rekening No. 302400 van den Pen ningmeester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1