Buitenland Korte mededeelingen over lord Halifax' reis LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 25 November 19]) ELTAX 666 Het bezoek der Fransche ministers aan Londe CHR. HIST. STATENKRING LEIDEN. Ir. Smits bespreekt het Landbouwrapport. Onder leiding van den heer W. Kijne. van Hillegom. kwam gisteravond de Statenkring Leiden der Chr. Hist. Unie in het Nuts- gebouw bijeen. Na de gebruikelijke opening, kwamen allereerst de huishoudelijke zaken aan de orde. Het jaarverslag over 1936'37 van den secretaris den heer H. H. de Nie van Kat wijk, bevatte mededeelingen van organtsa- torischen en propagandistischen aard. Het verslag van den penningmeester ver. meldde een batig saldo Als bestuursleden werden gekozen of her kozen de heeren W. Kijne. te Hillegom, A. van Egmond. te Koudekerk, Maxkenstein tp Wassenaar. A. Fortgens te Voorschoten en A Verschoor te Sassenheim. Als spreker was voor dezen avond ultge- noodigd de heer ir. Smits, die zou spreken over het ..Landbouwrapport der Chr. Hist, linie". Dit rapport bevat de volgende onder deden: 1. Positie van den landbouw tegenover omliggende landen, 2. Structuur van den landbouw en de landbouwpolitiek. 3 Toename van de bevolking. 1. Op welke wijze kan de landbouwbevol king een behoorlijk bestaan verkrijgen? Vroeger was er vriie uitvoer, tegen wereld marktprijs i prijs van het goedkoopst pro- duceerende land)Met landbouw en zuivel producten kon Nederland het opnemen tegen ieder ander land (vakbekwaamheid), doch door de bodemgesteldheid van Neder land is er steeds uitbreiding geweest naar veeteelt. Dit maakte invoer noodzakelijk van voer. granen, terwijl de oliefabrieken (veekoeken i steeds een afzet hadden, zoowel hier als elders. Deze export van onze zuivelartikelen bracht invoer mee voor onze industrie, terwijl export en import drukte mee brach ten in handelssteden en voor scheepvaart ondernemingen Belemmering van import en export zijn steeds nadeelig voor land bouw en industrie. De crisis heeft het vriie handelsverkeer lam geslagen. In de oorlogsjaren ontstond een geweldige vraag naar granen (uitbrei ding van den graanteelt. tractor bewerking, ontginningen). Na den oorlog bleef de productie op zéér hoog peil, overvloedige oogsten, rroote. onverkoopbare voorraden, prijsval in groote afmetingen. Het gevolg was: bescherming van den akkerbouw. Ook de zuivelindustrie had zich uitge breid (Australië, Nieuw-Zeeland). evenals de margarinebereiding. Voor margarine werd eerst dierlijk en plantaardig vet (duurdere bereiding) gebruikt, later door technische vindingen, konden alle vetten gebruikt worden (lage prijzen). Een val in den oriis van de zuivelproductie was het gevolg en bescherming van den zuivelbouw was noodig, om hm voor ondergang te behoeden Bestaat er kans op verbetering in deze toestanden, zoo vroeg spr. In Amerika zijn groote uitgestrektheden grond waardeloos geworden door zand stormen (weinig regenval); de graan- productie zal afnemen in de eerste jaren, waardoor een redelijke graanprijs zal ont staan en bescherming voor den akkerbouw overbodig zal worden. Margarine zal steeds geproduceerd wor den in groote hoeveelheden en tegen lagen prijs. Australië en andere landen worden groote concurrenten voor de Nederland- sche zuivelproducten zoodat voor de zuivel spr. nog niet veel licht in de toekomst zag. In verband met punt 2 besprak spr. de steunmaatregelen door de Ned. regeering genomen ten behoeve van land- en tuin bouw. Spr. verdedigde deze maatregelen, maar meende, dat de tijd komt, dat de nieuwe toestand in het zuivelbedrijf onder het oog gezien zal moeten worden. Wel heeft de boer recht op voorziening van het binnenland; buitenlandsche producten zul len geweerd moeten worden, zelfs al zouden zij goedkooper zijn dan de Nederlandsche. Een deel van ons land is echter uitslui tend geschikt voor grasland, wat hiermede te doen? Engeland heeft het aangedurfd zijn eigen veeteelt in te krimpen, om te komen tot grooter industrie en scheep vaart. Nederland kan dit voorbeeld niet volgen, daarom moet de zuivelindustrie in stand worden gehouden en zal steun op boter enz. voor binnenlandsch verbruik in stand moeten gehouden worden, al is de wijze van steunverleening grondig veranderd. (Landbouwcrisisfonds en exportpremie l De steun rust nu op het geheele Neder landsche volk, omdat handhaving van den boerenstand een algemeen belang is. Bij punt 3 merkte spr, op. dat er een wanverhouding bestaat tusschen aanwas der bevolking en den beschikbaren nieuwen grond. Stijging van grondprijzen en hypo theekbedragen is het gevolg en daardoor een minimumbestaan van pachters en landarbeiders. Steunmaatregelen komen slechts zeer ten deele ten goede aan de verbruikers van den grond. De inrichting van een bedrijf vraagt groote kapitalen, mede door de hooge grondprijzen (te weinig land. belegging zoekend kapitaal). De vraag» kan gesteld worden, of de grondprijs niet losgemaakt moet worden in de toekomst van de vraag naar be leggend kapitaal; dit lag echter buiten het onderwerp van spr. Bij de discussie, waaraan verschillende afgevaardigden deelnamen, lichtte spr. deze stelling nog nader toe. Met dankgebed werd vervolgens gesloten. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haagf. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingw. Med.) R.K. H.B.S.-VER. „ST. BON A VENTURA". Jaarlijksche tooneeluitvoering. Gisteravond gaf de R.-K. H.B.S.-vereenl- ging ..St. Bonaventura" haar jaarlijksche uitvoering in de aula der school aan de Mariënpoelstraat. Reeds lang tevoren wa ren alle beschikbare plaatsen uitverkocht en gisteravond bleek, dat velen zich met een bescheiden staanplaatsje moesten te vreden stellen, welk ongemak door het gebodene ruimsohoots werd vergoed. Het was halfnegen geworden toen de voorzitter. Piet van Vianen, een kort woord van welkom sprak, waarbij hij te vens het doel en de werkwijze der veree- niging uitvoerig uiteenzette. Hierna bracht de tooneelclub een klucht spel in drie bedrijven „Napoleons Horloge", door J. Verhoeven op voorbeeldige wijze over het voetlicht. Alle prestaties afzonder lijk noemen zou ons te ver voeren en wij bepalen ons dus tot Joop de Koning, die in de hoofdrol uitblonk. Nick Reizevoort, die als Bart Stoppels de lachspieren dik wijls danig in beweging wist te brengen en F. Vink, die van een huisknechtrolletje een Buziau-rol wist te maken. Als hij op het tooneel was, werd er gelachen en zoo heeft deze speler dan ook in niet onbe langrijke mate aan het succes bijgedra gen. Pater L. Zonderland O.F.M. verzorgde de regie, waarvoor hij een welverdiende hulde in ontvangst had te nemen. De grime was in handen van een man van het vak, den heer Van Velzen. DE ALGEMEENE TOESTAND De politieke reizen. Hull over Engelsch-Amerikaansch handelsverdrag:. Het anti-Komintern-pact. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen theologie de heer D. G. van Vreumingen (Le'derdorp) Hedenmiddag is de Chocolaterie- en banketzaak van den heer P. den Hertog, Hooge Rijndijk 102 heropend. De winkel is niet onbelangrijk vergroot, geheel gemo derniseerd en op zeer smaakvolle wijze in gericht. Het werk werd uitgevoerd door het Aannemersbedrijf T. H. de Fey alhier, ter wijl de winkelinventaris werd geleverd door de Fa. van Gelder en Ginkel te 's-Graven- hage. Het schilderwerk werd verzorgd door de Fa. van Muiden. de verlichting door de Fa. Teske en het behangerswerk door de Pa. Raar. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Olie voor elke motor. „O.V. EM." Wyborchstraat 21. Katwijk aan Zee. Door uittreding van den vennoot P. Parle- vllet ls de vennootschap onder firma met ingang van 23 October 1937 ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den ven noot A. J Meyers, te Noordwijk. Vinkenlaan 31. met toestemming van den uitgetreden vennoot onder den ouden naam Firma J. J. Koning en Zn. In liquidatie, Bovengenoemde zaak is met ingang van 23 Achthovenweg 50, Leiderdorp, steenbakkerij. Nov. 1937 opgeheven. Het bedrijf wordt voortgezet door: Joh. Koning, als eenig eigenaar, onder den naam: Firma J. J. Koning en Zn. Zwaan en Co's Delftsche Tuinierszaad- handel. N.V. (f). Geversstraat 65. Oegst- geest. Hoofdzaak. Binnenwatersloot 20/22. Delft Het filiaal. Geversstraat 65, te Oegst. geest, is dd. 1 Dec 1937 opgeheven. Pluimveebedriif H. van Klaveren, Molen straat 13. Sassenheim, pluimveehouderij, mach. kuikenbroederii en graan en fou- ragehandel. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: ooelierderü. eierenhandel. Firma C. W. Oudshoorn en Co. Hoofd straat 98, Sassenheim, handel in bloembol len. Door uittreding van den vennoot A L Noordhoek is de vennootschap onder firma ontbonden De zaak wordt voortgezet door den vennoot C W Oudshoorn, als eenig eigenaar, onders diens eigen naam DE TAAL VAN HOMERUS. Voordracht van Prof. Dr. M. Leumann. Voor de Litteraire Faculteit der Leidsche Studenten sprak prof. dr. M. Leumann uit Zurich, gisteravond over het bovenstaande onderwerp. Spr. begon zijn rede met een uiteenzet ting over de geschiedenis der Homerus- stuaie in de laatste 150 jaren, waarbij hij wees op de Homerische kwestie en andere philologische problemen. De taal van Homerus is een kunsttaal en vormt dus een tegenstelling met de gesproken omgangstaal. Ondanks haar ge kunsteldheid heeft zij tot voorbeeld ge strekt voor alle latere Grieksche poëzie. Het karakter van de Homerische kunst taal yerduidelijkte spr. aan de hand van de drie factoren, archaïsme, metrisme en neologisme. Archaïsmen zijn het ontbreken van het augment en het lidwoord, tmesis, vage beteekenis van sommige adjectiva. De archaïsmen hebben in het gedicht de functie een aan den ouden inhoud adae- quoten vorm te suggereeren. Spr. verge leek dit met overeenkomstige verschijnse len in de moderne talen, waar een plech tige inhoud ook de vorm automatisch ver heven doet schijnen. Zoo maakt de In de volkstaal geschreven Bijbelvertaling van Luther op ons een verheven indruk. In dit verband besprak prof. Leumann de z.g. aeolismen, die bij de hoorders niet de her innering aan een hun ongewoon dialect opriepen, maar mede bijdroegen tot het plechtig en verheven karakter der poëzie. Het metrisme, dat wij bij Homerus aan treffen, schept een bijzondere betrekking tusschen taal en vers. Dit werkt het voor komen van stereotype herhalingen, die bij Homerus zoo talrijk zijn, in de hand, het geen den hoorders een noodzakelijk rust punt bood, doch den lezer uiteraard over tollig en hinderlijk voorkomt. De omstan digheid. dat de Homerische gedichten als improvisatie werden voorgedragen, werkte dit mede in de hand. De groote invloed van de metrische dwang veroorzaakte een deel van de voorkomende neologismen, vaarvan spr. belangwekkende voorbeelden gaf. Maar ook vele neologismen zijn onder andere invloeden ontstaan. De Homerische poëzie kent een buitengewone vormenrijk dom. Herhaaldelijk treft men voor dezelf de functie verschillende woorden aan. Ofschoon geen natuurlijke taal, ontwik kelde de poëtische kunsttaal zich sterk, niet beschermd door schooi qn traditie. Wèl bleven de dichters zich bewust van de spanning tusschen kunsttaal en omgangs taal. Met een hartelijk en geestig slotwoord heeft prof. dr. B. A. van Groningen den spreker den dank van de talrijke aanwezi gen vertolkt. Onze waarschuwing, de pessimistische beschouwingen ten aanzien van het re sultaat van lord Halifax' reis naar Duitsch- land niet al te ernstig te nemen, wordt reeds bewaarheid! Zonder dat er aan de andere zijde weer direct reden is tot opti misme! Zooals zoo vaak, ligt de waarheid blijkbaar in het midden. Alles is nog moge lijk en in dat licht dient ook het Fransche bezoek aan Engeland te worden bekeken. De correspondent van de „Daily Tele graph" te New York heeft een interview gehad met Cordell Huil, waarin deze heeft verklaard, dat het Britsch-Amerikaansche handelsverdrag, dat over eenigen tijd ge sloten zal worden, van groot belang zal zijn voor de bevrediging van de bestaande moeilijkheden In de wereld. Het zal een belangrijke schakel zijn in den ketting van wederkeerige overeenkomsten, welken Huil gedurende drie jaar bevordert. .Achttien jaar lang hebben de mo gendheden gepoogd vrede te verkrij gen door diplomatie en zij zijn hierin niet geslaagd. Ik geloof, dat dc eenige mogelijkheid om de wereld uit den huidigen ongewissen toestand te red den, ligt langs den weg van liberale economische politiek". Dit programma, zoo zeide Huil verder, is vooral toepasselijk in Midden-Europa en de vooruitgang, welke bereikt is, heeft den weg geopend, welke Duitschland, Italië en andere landen goed zouden kunnen gaan. Het is nimmer meer belangrijk geweest dan op het oogenblik. dat de mogendheden een bezonneft oordeel toonen, eerder dan zelf zucht. De slagboomen, welke den handel in den weg worden gelegd en het econo mische nationalisme hebben alleen den chaos van de wereld vergroot, terwijl de dictatoriale controle van productie en prijzen den oorlogsgeest aankweekt. Gisteren hebben te Berlijn en te Tokio de diners plaats gevonden ter eere van den eersten verjaardag van het Duitsch- Japansch anti-Komlntern-verdrag. Daarbij zijn in Duitschland onderscheidingen ver leend aan 49 Japanners en 40 Dultschers. De Italiaansghe regeejing, die kort gele den tot dit verdrag is toegetreden, heeft Masaaki Hotta. den Japanschen ambassa deur te Rome, als erkenning voor zijn ver diensten bij de totstandkoming van dit drievoudig verdrag bewezen, de orde van St. Maritius en Lazarus verleend, terwijl de Japansche keizer den Italiaanschen am bassadeur te Tokio, Giacinto Auriti met het grootkruis van de orde van de Rijzende Zon heeft begiftigd. De Japansche minister Hirota heeft een verklaring, waarin hij zegt, dat de commu nistische ideeën en de Japansche nationale structuur elkander even weinig verdragen als water en vuur en dat daarom de com munisten met alle beschikbare middelen moeten worden uitgeroeid. Het drievoudig anti-communistische verdrag is geen ge woon verbond, gebaseerd op materieele be langen, doch een gebaseerd op een vorm van loyaliteit en geestelijke eenheid Hirota legt verder den nadruk op de cultureele zijde van het verdrag, dat een cultureel gemeenschappelijk front is tusschen drie landen, die onderscheidenlijk een bescha ving en een geschiedenis hebben, die eenig in" hun soort zijn. Japan's verantwoorde lijkheid als partij bij het verdrag is groot, zeer groot. Vervolgens wijst Hirota er op, dat. terwijl de uitwerking van het verdrag tusschen de drie mogendheden zich in China reeds openbaart, het vedrag zelf niet weinig commentaar in het buitenland heeft uitgelokt. Hij ontkent, dat het tegen eenig bepaald land zou zijn gericht en deelt ver der mede, dat het niet exclusief is. Elk mis verstand zal verdwenen zijn, wanneer wij er op wijzen, dat het verdrag open staat voor toetreding van elk land. dat sym pathiseert met den geest daarvan. Echter, aldus Hirota verder, moet elk land, dat tot het verdrag wenscht toe te treden, bereid en in staat zijn de communistische elemen ten volledig te onderdrukken. Gisteren heeft Chamberlain in het La gerhuis volgende korte mededeeling ge daan: „De besprekingen, welke lord Hali fax heeft gevoerd met Hitler, von Neurath, Goering, Goebbels en andere vooraanstaande leiders van Duitsch land, waren van vcrtrouwelijken aard. Ik ben er dus zeker van, dat het Huis van mij geen nadere verklaring zal verlangen in het huidig stadium. Ik ben intusschen voldaan, dat dit bezoek waardevol is geweest, wijl hier door beiderzijds, naar ik meen, het verlangen is gebleken naar een betere verstandhouding". De premier had. na deze korte verkla ring talrijke vragen te beantwoorden. Een er van betrof de persberichten over de ge sprekken van Halifax en Hitler. Chamber lain antwoordde, dat bedoelde berichten niet slechts onverantwoordelijke specula ties, doch bovendien uitermate onnauw keurig waren. Antwoordend op een vraag van Attlee, den oppositie-leider, zeide Chamberlain, dat met de DuLtsctie regeering niet for meel was overeengekomen, dat geen enkele bijzonderheid over den aard van het ge sprokene zou worden medegedeeld, maar, dat wel overeengekomen was, dat de ge sprekken vertrouwelijk zouden blijven. Aan Arthur Henderson van de Labour- partij, die wilde weten, of reeds toezeggin gen waren gedaan en of de Fransche re geering volkomen op de hoogte was ge bracht van hetgeen had plaats gehad, ant woordde Chamberlain dat geen toezeggin gen waren gedaan en dat natuurlijk de Fransche regeering omtrent het resultaat der besprekingen nog niet was ingelicht. Op een nieuwe vraag van Attlee ver klaarde de premier dat natuurlijk geen verbintenissen zouden worden aangegaan, zonder dat het parlement gelegenheid zou hebben gehad, zich over de zaak uit te spreken. Vervolgens deelde Chamberlain mede, dat de Fransche premier en de Fransche minister van buitenlandsche zaken de uit noodiging van de Britsche regeering om naar Londen te komen hebben aangeno men. Ze zullen 29 en 30 November in de Britsche hoofdstad zijn. Miss Rathbone, onafhankelijk afgevaar digde, vroeg nog, of soortgelijke vriend schapsvisites als thans tusschen Engeland en Duitschland gewisseld waren, ook niet aan Rusland en Tsjecho-Slowaldje zouden worden gebracht. „De minister van buitenlandsche zaken heeft nog pas gelegenheid gehad zijn Tsjecho-Slowaakschen collega te Genève en Litwinoff te Brussel te ontmoeten en met hen besprekingen te voeren", ant woordde Chamberlain. Frederick Bellenger, labour, stelde aan Eden nog een vraag nopens den datum Von Neurath's bezoek aan Londen. Eden antwoordde, dat geen datum i een dergelijk beizoek was bepaald. Op vraag van Bellenger. of de aan von N- rath in Juni jl. gerichte ultnoodiging eren tueel zou worden herhaald, gaf Eden t antwoord. Een soortgelijk korte verld_ als door Chamberlain in het Lagerfo werd afgelegd, vernam het Hoogerhuis lord Halifax. De beweringen van dendiplomatie correspondent van de „Manchester G dian" over de eischen welke Duitschl zou hebben geformuleerd tijdens het zoek van lord Halifax ten aanzien vanj Volkenbond, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa' en over de verbintenissen, welke Duits land zou aangaan in de koloniale en Spaansche kwestie hebben ln natior socialistlsche kringen een hevige teweeg gebracht. Onder het opschrift „Politieke gangs' methoden" geeft de natlonaal-soclalk sche partijcorrespondentie zich aan woedende politiek over. De beweringen v het Britsche blad worden „leugenacht verzinselen en politieke lasterpraat van ergste onbeschaamdheid genoemd, wi schrijvers waard zijn als vergiftlgers v de internationale meening te worden g brandmerkt." Aangezien de uitnoodiging aan Chit temps en Delbos kort na het bezoek r Lord Halifax aan Berlijn is ontvangen e vóór de reis van Delbos naar Polen en d Kleine Entente, is deze ultnoodiging 1 Parijs zeer gunstig ontvangen. De Franse" en Britsche staatslieden zijn hierdoor staat gesteld, van gedachten te wissel* over de resultaten van de bespreking) van Lord Halifax, waardoor de nauwe trekkingen tusschen Londen en Par worden onderstreept en waardoor Del met meer autoriteit zal kunnen optred* bij de bondgenooten en vrienden Frankrijk, die op de eerste plaats bel hebben bij de vraagstukken, welke d* Hitier en zijn medewerkers ter sprake zj gebracht. Aldus het Fransche oordeel. De uitnoodiging aan de Fransche min ters is te Berlijn eveneens gunstig ontval gen. Men zegt zich altijd over bijeenkom sten van staatslieden te verheugen, omd deze ln den regel de internationale samen werking versterken. Men brengt de uitnoodiging aan Fransche ministers met het bezoek r Halifax aan Hitler ln verband en hoo* dat deze besprekingen zullen meehel tot het vinden van een oplossing der Eu peesche moeilijkheden. Men legt er in dit verband den na' op dat het bereiken van het beoogde d niet uitsluitend van de bereidwlllighe van Duitschland afhangt en geeft te ver staan, dat de houding van Frankrijk e beslissende rol zal spelen inzake den al loop van de DuitschEngelsche besprekin gen, welke thans gaande zijn. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOF FELIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN DEN HEER D. G. v. d. HORST. Hedenmiddag om 1 uur vond in allen eenvoud op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling claats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer D. G. v. d. Horst De overledene was gedurende het tijdvak 18S0—1925. als onderwijzer verbon den aan de Christelijke school aan de Pieterskerkgracht, later verplaatst naar het Plantsoen. Onder de aanwezigen, die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen, merkten wij O.3. op de heeren C H. v. Ulden, onder, wijzer aan de Chr. school. Noordeinde. dr. J. Smit uit Amsterdam, rector van het Herv. Luceum aldaar. S. Melse. J. Nijiboer, ouderhnigen der Geref. Kerk alhier. J. A. Veelo.gep. hoofd eener Chr. school te Wassenaar, de heeren A v. d. Baan, hoofd en N. Laman. onderwijzer aan de Chr. school aan het Plantsoen en ds. H. A. Wiersinga. Geref. predikant alhier. Toen de kist in de groeve was neergelaten trad ds. W. Bouwman naar voren, em. geref. predikant alhier, die getuigde van alles wat de overledene met volle toewijding OD kerkelijk terrein heeft eedaan. Het moge aldus spr een troost zijn. dat de overledene naar het Vaderhuis is gegaan met zijn vele woningen. Hierna werd door de aanwezigen gezongen Ps. 68 vers 2. „Maar het vrome volk in U verblijd enz." Tenslotte sprak de heer J. M. Bloemkolk uit Utrecht woorden van dank voor de be toonde belangstelling. DUITSCHLAND Het Hongaarsche bezoek. De Hongaarsche minister-president, Da- ranyi en minister van buitenlandsche za ken de Kanya, die, zooals men weet, op het oogenblik te Berlijn vertoeven, hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Olympische Stadion in gezelschap van den Rijks-sportleider von Tsöhammer und Osten en hebben zich vervolgens naar Potsdam begeven, waar de minister van binnenlandsche zaken Frick hun een lunch aanbood. Daarna bezochten zij een feeste lijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Collegium Hun- garlum, waar de Dultsche minister van on derwijs, Rust, een rede hield over de cul tureele betrekkingen tusschen Duitschland en Hongarije. Tenslotte heeft Daranyi de Hongaarsche kolonie te Berlijn ontvangen. 's Avonds werd een voorstelling in de opera bijgewoond. FRANKRIJK Het ontdekte complot. De ambtenarensalarissen. Gisteren is huiszoeking gedaan in de wo ning van generaal Dusseigneur, ex-chef van het militaire kabinet van Laurent Eynac, toen deze nog minister van luchtvaart was. Het onderzoek schijnt geen belangrijke resultaten te hebben opgeleverd. Er is een aantal dossiers in beslag genomen, welker Inhoud echter nog niet bekend is. Den generaal werd verzocht, zich naar de Süreté Générale te begeven, waar hij den nacht zal doorbrengen. Generaal Dusseigneur, die het bevel heeft gevoerd over de luchtbasis te Chartres, is bulten dienst. De geheime organisatie, welke bekend stond onder de naam „Cagoule" blijkt, naar de directeur van de Sgreté aan de pers mededeelde, in werkelijkheid (C)omlte (S)ecret (A)ction (R)evolutionnaire te heeten. De leden van den generalen staf van deze organisatie waren in het bezit van een drie- kleurlgen armband met een plaat van blauw email, waarop een lelie was afge beeld. Twee van dergelijke armbanden zijn in beslag genomen tijdens een huiszoeking bij den magazijn-employé Correze, den se cretaris van Eugene de l'Oncle, tegen wien een arrestatiebevel is uitgevaardigd. Cor reze heeft de vlucht genomen, evenals een zekere Gabriel Jeuntet, die zich, naar men gelooft, te San Sebastian bevindt en die een belangrijke rol ln deze aangelegenheid speelt, daar hij belast was met het vervoer van munitie. Sedert gisteren zijn vier arrestaties ver richt. Gearrestec d werden de sergeant- vlieger Chéron, die lid was van de ver- eeniglng „Csar" en drie Algerijnen, die te Parijs woonachtig zijn en die lid waren van een organisatie. „Algerle Frangaise" ge naamd. Zij onderhielden relaties met Ro bert Longone, secretaris-generaal van h blad „Courrier Royal". De delegatie der linksche partijen hee gisteren den geheelen dag over de kwes! der ambtenaarsloonen beraadslaagd, d* is niet tot een accoord gekomen. De vertegenwoordigers der ambtenare verklaarden, dat zij hun definitieve goed keuring niet konden hechten aan de in k schrijven van Chautemps vervatte voorstel len. Voor de commissie van financien nee Chautemps nogmaals de motleven uiteen gezet, welke het de regeering onmogel maken, den ambtenaren meer te gev dan gisteren vermeld bedrag. Bonnet llcn die onmogelijkheid nader toe. Tegen den avond had men den lnd dat het ontwerp, zooals het aan de com sie ls voorgelegd, door deze zal worden go gekeurd en dat, wellicht na een debat, da tot in den laten avond zal voortduren, w de Kamer het heden zal aannemen. RUSLAND Geruchten omtrent Litwinof tegengesproken. Naar aanleiding van de geruchten, di® in het buitenland de ronde hebben 6eciaaIJ over vervanging van Litwinof als volks- ccmmissaris van buitenlandsche zak01' verklaart men in gezaghebbende krinf01» dat dit gerucht van allen grond ontbloot is, dat Litwinof nog steeds het vertrouw1 van Stalin heeft, en dat niets er op wysw dat zijn gezondheid verzwakt is. ROEMENIË Het progTam van Maniu. Na een uiteenzetting van zijn voor de oommissie van de nationale uw; renpartij heeft Manlu verklaard. 's lands buitenlandsche politiek duldew en helder moet blijven. Roemenië trouw blijven aan den Volkenbond, collectieve veiligheid en aan de vnen schap met Frankrijk en Engeland, die land geholpen hebben zijn nationaal 1® te verwezenlijken en te verdedigen, v der moet het land zijn betrekkingen de Kleine Entente, de Balkan-Entente Polen handhaven. Na zijn benoeming tot voorzitter van nationale boerenpartij heeft Maniu conJ"r. gezocht mett de leiders ran andere P tijen, om de mogelijkheid van een ff xo- loopende actie te bestudeeren voor«(t mende algemeene verkiezingen. Hu n een langdurig onderhoud gehad rnei nellus Codreanoe, den leider van de J1 ren Garde", welke officieel is ontbonoe omgevormd in de partij „alles v°or vaderland". 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2