Waar de Vrouw belang in stelt DIA LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 fiovember 1937 Vierde Blad No. 23825 Wat doen we al niet om jong te blijven RADOX VOOR SUIKERZIEKEN 8ste Jaargang Boven alle kunstmiddeltjes staat de innerlijke gesteldheid Wintermode en de man VETPUISTJES Voor onze dochters Het Recept N.V. DE LEIDSCHE BROODFABBIEK Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD iij i n al i Geen mensch wil er ouder uitzien dan is, tenzij hij nog om en bij de duizend léken telt. Maar verder of iemand nu dertig, veertig, zestig of tachtig jaar is, altijd voelt hij zich gestreeld als men. het dan oprecht gemeend of niet, zegt: „Ik had u veel jonger geschat!" En hoewel we humoristische bladen zouden opmaken, dat alleen de vrouw graag jonger wil Khijnen dan ze Is weten we allemaal wel, hoe gevoelig ook mannen op dit punt zijn, zeggen ze, dat 't ze niets kan schelen, meen me tenminste opmerkingen van de zijde van het sterke geslacht te herinne ren als: „Vind je dit pak me niet erg oud maken?" of: „Zeg. wist je dat Dinges en denzelfden leeftijd hebben? Dan ziet hij toch heel wat ouder uit!" (En dan het «genoegde gezicht daarbij !i En zou die harig naar de eeuwige jeugd iets speciaals dezen tijd zijn? 't Wordt nogal eens rkondigd, met voldoening door den een: .Zie je, we leven in de eeuw van de sport, blijven langer fit!", met heilige ver- mtwaardiging door den ander: „In dezen ,ijd van verwording durven de menschen niet meer oud te worden". Elke zaak kam nu eenmaal van vele lanten beschouwd worden, al naar het landpunt en den aard van den beschou wt Maar inderdaad lijkt het er op, of onzen tijd overdreven veel waarde ge- :ht wordt aan „jong lijken", te oordee naar sommige verschijnselen. Lees de advertenties over „jeugdig" kleedende ja ponnen, over middelen tot slank worden .Slank maakt jong" ls de aanbeveling), iver kuren lm badplaatsen, waarvan „ge (erjongd terugkeert", enz. Schoonheids nstituten en leiders van gymnastiekclubs, ippers en dienaren van de mode in alle ledingen baseeren hun reclame op den raisch van de menschheid om Jong te Maar laten we ons vooral niet verbeel- in dat. dit een specifiek verschijnsel van onzen tijd ls. Wordt in de oude mythen niet over de „bron der jeugd" gespro- (en, die blijkbaar later door. de goden ge sloten werd wegens al te grooten toeloop? Baden in melk en aftreksels van bepaalde luiden werden voorgeschreven en al in "lijbelsche tijden gold het huwelijk met een «nge vrouw als een onfeilbaar verjon- fflgsmiddel. welke methode trouwens nu oog bij menig Oostersch volk als probaat rkend wordt. (Misschien ook wel bij Wes- ersche volken?). Blijkbaar was het hier- de man die er op uit was zijn jeugd te bewaren Dat de Romeinsche vrouwen zich zoo mg mogelijk trachtten te conserveeren ioor massage en het verven van het haar bekend. U ziet dus, ook hier niets nieuws der de zon. De methoden veranderen ie! de tijden, maar nog niet eens veel. üaar het dus een zoo algemeen voorko- "md menschelijk verschijnsel ls, behoeven ons niet te schamen voor den wensch u? jong te blijven", noch voor de mid- len om dien wensch werkelijkheid te gn werden. Vindt u, dat het tegenwoor- overdreven wordt? Nu goed, misschien t u gelijk: in onzen tijd met z'n groot Bibod van werkwilligen en weinig ar- sidskansen ligt het voor de hand, dat er il gehecht wordt aan een eersten indruk sn jeugd en veerkracht. Wie een uitge- hschten matten indruk maakt, wekt niet verwachting, dat hij met het vlugge wis- en arbeidstempo mee zal kunnen, 'egt dan de meerdere ervaring van een Mere nog zooveel gewicht in de schaal, s het dan wonder, dat zooveel mogelijk wdt getracht jeugdige elasticiteit tot. in ®?!e van dagen te behouden, uiterlijk jjewel als innerlijk? Noem het mode, geest ben tijd, noodzaak om niet buiten het 'oen te komen staan, we ontkomen er f^b van allen aain. Maar en dat is nu weer iets, dat wij fuwen ons in het bijzonder kunnen aan gekken er is en wordt op dit gebied to overdreven, dat voor velen nu ook in alle manieren om fit te blijven in dis- f™et zijn gekomen. Jaren lang was de ""uge leuze: „Slank blijven" en er werden m p2.wc"'ben nog pillen en tabletten citroenen verslonden, minimale „Jee"leden voedsel genomen, tot de Stoffers met holle, hongerige oogen jobbepen maar slank waren ze. Alleen, traichten schrompelden In en ontna- b aan de overslanke verschijning met «n slag weer den indruk van Jeugd. Over- tniiL J Vraagt u maar eens aan de dok- «i hoeveel klachten het gevolg waren n aie vrijwillige ondervoeding. „fet die overdreven „afslankingsmode" iiM.onre Meeding nauw verband; voor de oer- en jongensfiguurtjes van de vrouw .o.bBoveer tien jaar geleden werd de jOeidsmode van de korte rokken ge- hn«rM °°k de oudere en nog niet „af- febert vrouw deed er aan mee. evenals Wh rs van beenen, waarvan de vorm „"«emaal niet rechtvaardigde, dat ze rVh l' °P&nbaar optraden neen, die kérinn len we ons eigenlijk alleen te als afschrikwekkend voorbeeld, Vjir 3 a' weer lang achter ons ligt. t,Tj,aan de slankmakende pillenslikkerij to.,,no? braaf gedaan meer dan u mis let riJ0utlt denken. Nog afgezien van het ta'mii'J'a' bij de eon resultaat zal hebben O arj bien geen kwaad zal doen, voor 0"!r beslist schadelijk kan zijn, ook loijjt at corpulentie heel verschillende n ban hebben, zouden we willen "St een jeugdig uiterlijk nu wel ben in hoofdzaak lin de slanke lijn?" We weten toch allemaal wel, dat het er meer om gaat innerlijk jong en fit te blijven. Hoeveel menschen zijn er niet, die „slankheid" nu niet tot hun sterkste eigenschappen kun nen rekenen, maar van wie toch de jeug dige veerkracht als het ware afstraalt? Alle uiterlijkheden zeggeh nu ja, wel iets maar blijven aan den buitenkant; de „blos der jeugd" uit het doosje kan een kustwerk zijn, dat de natuur bedriege- lijk dicht benadert, op zichzelf maakt die ons nog niet jong, als we ons oud en af gedaan voelen. Aan den anderen kant be hoeft de ouder wordende vrouw nu ook weer niet als een uitgelaten veulen door het leven te dartelen én dan te denken, dat ze toch zoo jong blijft. Dat maakt alleen maar een belachelijken, hoogstens een zie- ligen indruk. De jaren, dat wij het genoe gen smaakten op dit ondermaansche rond te wandelen, liggen nu eenmaal achter ons; ontkennen helpt niet. Onze geboorte akte tenzij ze vervalscht ls kan ons dat nauwkeurig vertellen en daar hebben we rekening mee te houden. Maar wat is er tegen om die jaren zooveel mogelijk met eere te dragen en daarbij gebruik te ma ken. van de middelen die Natuur en Wetenschap ons aan de hand doen om ons organisme zoo lang mogelijk frisch en werkzaam te houden? Dat is zelfs niet minder dan onze plicht! Welke middelen? Nu, dat weet iedere vrouw wel in theorie; maar nu de praktijk! Daar zijn de lichaamsoefeningen, veel beweging in de open lucht (d.i. buiten loopen, niet langs de winkels slenteren!een goede lichaams verzorging, waarbij koud water een goede en goedkoope bondgenoot is, matigheid in voeding en vooral in snoeperij. Er zijn veel vrouwen, die geen schaaltje of trom meltje voorbij kunnen loopen zonder er even iets uit te snoepen. Wist u, dat dit niet alleen op weinig karaktervastheid wijst, maar ook vaak een psychisch defect verraadt, een innerlijk tekort? Huishoudelijk werk is eveneens iets. dat ons jong en frisch houdt, tenminste als we het flink aanpakken, en niet maar zoo'n beetje met 'n stofkwastje rondloopen. Dat voor behoud van onze energie voldoen de rust noodzakelijk is, weten we allemaal. Denken we er ook altijd aan, dat 7 a 8 uur slaap lang niet hetzelfde zijn als ze van elf tot zeven uur genoten worden of van 's nachts één tot .negen uur? Velen willen er wel graag jong blijven uitzien, maar zijn te laks om er iets voor te doen: en luiheid in welken vorm ook is wel de grootste vijand van jeugdige veerkracht. Wie dus 's avonds zoo maar onder de wol duikt, zonder zich te verzorgen en vooral zonder elk spoor van make-up te verwijderen en aldus blijk geeft van een vrij ver gevorderd stadium van luiheid of gemakzucht, moet zich niet verwonderen, als ze gauw een verflenst uiterlijk krijgt. Van make-up ge sproken: We zijn nu toch allen het stand punt te boven, dat die uit den booze zou zijn? Waarom zouden we ons huisraad wel oppoetsen om de schoonheid te verhoogen en onszelf niet? Maar boven alle kunstmiddeltjes staat onze innerlijke gesteldheid: als we ons ijverig oefenen in de kunst van „keep smiling", belangstelling houden voor wat om ons heen gebeurt en vooral niet telkens klagen over de voorbije jaren, zullen we ons jong blijven voelen en. door de wissel werking. het ook uiterlijk blijven. De diverse verjongingsmiddelen kunnen we dan als de „finishing touch" op den koop toe nemen. CRITICA. verwijdert U onmiddellijk en afdoende door dezt le betten met Radox. opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 1698 Clngez Med.) Over het hart en de maag. Ik lees in een heerenmodeblad een aanstellerig ding, onder ons gezegd! de gewichtige mededeeling, dat ernstige on derhandelingen gaande zijn om „zeer veel nieuwe bijzonderheden" op het gebied van de heerenmode van dit seizoen te lan- ceerenMijn nieuwsgierigheid is tot het uiterste gespannen en ik ben waarlijk ont roerd, als ik lees, datde revers van hel jacquet dezen herfst een weinig bree der zijn geworden". Want nu kan met bij na mathematische zekerheid worden tege- moetgezien het modebericht van den vol genden herfst, waarin dan te lezen zal zijn, dat ,,de reverns van het jacquet weer een klein weinigje smaller geworden zijn". Verder lees ik, dat de jacquetten zelf, nadat ze den vorigen herfst „een weinig korter" werden gedragen, nu weer „een wei nig langer" zijn. Dat de heer, die prijs stelt op een modieus voorkomen „donkerblauwe of zwarte costuums draagt voor den na middag" en dat „de nieuwe winterulster geen heele ceintuur meer heeft, doch en kel een half ceintuurtje van achteren". Dat de ..namiddagsilhouet van den gent leman. foei, nu word ik toch een beetje draaierig! Ik leg het blad weg en peins erover, waarom toch de damesmode altijd zooiets vanzelfsprekend gewichtigs over zich heeft en de heerenmode daarentegen alleen maar een beetje belachelijk aandoet. En ik kom tot de conclusie, dat het aan ons zelf ligt. Wij mannen leven niet genoeg mee, dat is de kwestie! We denken er niet over om onzen kleermaker, Of een onberaden stap in het huwelijksbootje. Erik is weliswaar nog lang geen oud mannetje nog in tientallen jaren niet! maar toch heeft hij de allereerste jeugd met haar dwaasheden achter zich gelaten. Erik is precies veertig en het laag-bij-de- grondsche gezegde, dat de weg tot het hart van den man door de maag gaat, vindt hij in z'n hart zoo dwaas nog niet! Ter zijner verontschuldiging moge worden aange voerd, dat bovengenoemde weg gedurende vele jaren door vriendelijke culinair be gaafde hospita's met tallooze geraffineerde heerlijkheden werd geplaveid. En dus ,,'t lijkt wel of ik oud word", zoo peinst Erik weieens. want ik kan me op sommige oogenblikken indenken, dat ik ertoe zou kunnen komen, alleen uit dankbaarheid voor een perfect bereiden maaltijd de kookster te trouwen! Erik, Erik. ouwe dwaas, weet je wat je doet? Voor het zóó ver met je komt, ga je onverwijld uitkij ken naar een jonge, lieve knappe vrouw, die bovendien huishoudelijk is aangelegd en koken kanOp zoek naar dit ideaal leert Erik al wintersportende Annie en Lily kennen en hij vindt beide dames buiten gewoon sympathiek. Annie", zoo peinst Erik, „is een schat. Precies mijn type, blond met lieve zacht- blauwe oogen. Praat graag over huiselijk heid en gezellige uurtjes bij den haard. Lily is eigenlijk niet heelemaal mijn type, ze is donker en wat al te coquet; ze is ook veel mondainer dan Annie. Wist ik nu maai', wie van de twee het beste kookt. Jammer, dat je in zoo'n geval geen proef- diner kunt bestellen. Als dat eens ingevoerd werd, dan waren de ongelukkige huwelij ken voorgoed uit de wereld!" Dit zijn zoo ongeveer Erik's gedachten, als hij op een zonnigen morgen in de hall van het hotel, verdekt opgesteld achter een palm, opeens de ooren spitst, omdat hij stehunen hoort: ja, het, zijn Annie en Lily, ze blijven vlak bij hem staan „natuurlijk.... het Os een uitstekend recept!", dweept Lily, „en zoo doodeen voudig. Je neemt de eierdooier, roert er de poedersuiker en de melk door „Hoe kom je eraan?" „Het is afkomstig uit een ouderwetsche keuken", lacht Lily „van grootmoeder. Ze heeft een heele massa van die recepten". „En zou het heusch goed zijn?" twijfelde Annie. „Die oude recepten zijn juist de beste!" „Ik heb me nooit met die dingen be moeid-!" doet Annie een beetje afkeerig. En dan Lily weer: „maar kind, hoe is het mogelijk? Het is toch je plicht als vrouw om Erik luistert niet langer: hij weet ge noeg. Omzichtig sluipt hij weg, naar bui ten, waar hij zijn vriend Paul in de armen loopt. Erik is opgewonden, hij stamelt: „Paul, nu weet ik het.ik vraag Lily. zij is de ideale vrouw voor meze kan heerlijk koken!" „Maar Erik „Zwijg, geen goeie raad alsjeblieft. Ik weet, wat ik te doen heb". De huwelijksreis is allang voorbij. Me vrouw Lily speelt iederen dag tennis en bridge en maakt een speciale studie van de modebladen, als Erik op een goeden dag vleit: .Lieve Lily, je hebt toch zulke uitste kende oude recepten van je grootmoe der „Hoe weet jij dat?" „Ik heb het bij ongeluk gehoordin het hotel gaf je er een aan Arrnie". „Ha zoo" lacht mevrouw Lilyheb je geluisterd! Was je nieuwsgierig?" Lieveling" houdt Erik vol, „was dat geen taartrecept? Eierdooier, poedersuiker, melk ,0, bedoel je dat? Maar oudje, eierdooier met poedersuiker wordt op het gezicht ge legd om een frissche teint te behouden dat wist, die huisbakken Annie niet eens! Nee, hoor, van koken heb ik geen flauw idee!" Charmant doch eenvoudig avondtoiletje. I BROOD BESCHUIT i MEEL KOEKJES Op speciaal verzoek geven we"vandaag ter afwisseling van onze modeteekenin- gen eens een foto. Dit zullen onze leze ressen stellig wel prettig vinden: immers: het papier is geduldig en een handig tee kenaar kan de damesfiguurtjes zoo lang en slank maken als hij zelf wil, maar wij kun nen ons figuur, dat gelukkig! altijd nog eenigszlns menschelijke proporties heeft maar niet zoo een twee drie bij schaven. Hier ziet u nu eens hoe een aardig, zeer eenvoudig japonnetje, dat stellig een aanwinst zal zijn voor de wintergarderobe van uw groote dochter, ofvan uzelf, eruit ziet als het door een echt levend mensch wordt gedragen Het is er niet minder aantrekkelijk om! Het japonnetje van wit satijn en ver sierd met platte plissé langs den rokzoom en in drie randen op het lijfje, dat verder geheel recht is gehouden. De rok valt strak om de heupen en loopt naar onderen toe kiokkend uit. Als de jongedame in kwestie een vlug iiguurtje heeft, zal het jurkje dat ook als men wil van tafzij kan worden ge maakt en dan minder duur uitkomt! zeker een groot succes worden! Recepten voor 21 DIA-producten te berei den uit ons DIA-meel. worden GRATIS beschikbaar gesteld. TELEF. 36. Eenige fabr. ter wereld van DIA-producten. &60 (Ingez. Med.) RECEPTEN. Witte boonen met tomatensaus. Meestal worden witte boonen met een zure saus gegeten. Een aangename afwis seling is. ze eens met tomatensaus klaar te maken Voor 4 personen heeft men dan noodig: 1 pond witte boonen. 1 blikje tomaten puree, 1 groote ui. 3/4 L. boonenwater, zout, peper, bloem, 2 lepels boter of vet. Bereiding; De boonen uitzoeken, wasschen en 24 uur weeken. Ze met het weekwater en zout opzetten en gaar laten koken (plm. 1 uur). De boonen in het kookwater warm houden. Hiervan 3/4 L. afnemen voor de saus en de rest voor de boonensoep voor den volgenden dag bewaren. De boonen moeten dan in veel water gaar gekookt zijn. De gesnipperde ui in boter fruiten, de to matenpuree er bij doen en even mee laten stoven. Dan het boonenwater toevoegen, alles tien minuten door laten koken en met bloem tot sausdikte binden. Op smaak af maken met peper en zoo noodig zout en HJ de goed uitgelekte boonen opdienen. Witte boonensoep met groente. Wil men den dag nadat men witte boonen gegeten heeft, witte boonensoep koken, dan rekent men hier op met de hoeveelheid boonen zoodat er nog een flink portie over is, om voor de soep te gebruiken. Verschillende groenten kunnen in deze soep gaar gekookt worden, b.v. selderij, wortel en prei. waar door de soep smakelijk wordt en aan voed zaamheid wint. Voor 4 personen heeft men noodig: 1 L. boonenwater met overgebleven boo nen. 1 flinke wortel. 1 bosje selderij. 1 bosje prei, zout, 2 lepels boter, (2 bouillon blokjes!. bloem. Bereiding: De boonen in het boonen water warm laten worden en door de zeef wrijven. Het water met de boonenpuree aan de kook brengen, naar verkiezing 2 bouillon blokjes toevoegen en de kleingesneden groente 'li uur meekoken. De soep bijbinden met wat bloem en op het laatst de boter er door roeren. OUDE /triGR <20 IV 7*9 DOEZO/T&QOT 22 TEureiS LEIDEN (Ingez. Med.) 8769 onmiddellijk na de lectuur van het win- termodebericht. opdracht te geven voor de nieuwe „namiddagsilhouet van den gent leman", als ons oude silhouet nog redelijk goed is. Op z'n hoogst kiezen wij als we toch een paar nieuwe pakken noodig hebben, voor dezen winter donkerblauw of zwart., en daarmee basta. Want eigenlijk leeren we 't nooit, dat „meeleven met de mode". En als onze kleermaker ons de maat neemt voor een jacquet en we met belachelijk opgeheven armen en een loodzwaar hart stil moeten staan, zeggen we toch weer gedachteloos: „maakt u het alstublieft maar weer pre cies zoolang als het vorige". „Zeker, mijnheer" zegt de kleermaker, want hij kent ons en weet. dat hij hoog stens met zachtheid iets bereikt, „zeker, maar het jacquet wordt anders dit seizoen drie centimeter langer gedragen". En verder zegt hij met een glimlach: „zooals mijnheer wenscht. en maakt stilletjes het jacquet toch drie centimeter lager. Want het is zijn eer te na, dat wij ons onmodieus gekleed in den winter zou den wagen. Hij laat ons echter den schijn oer manlijke zelfstandigheid.... BOB MAANDAG: Biefstuk, Slpruitjes, Aard appelen. Chocoladevla. DINSDAG: Witte boonen met tomaten saus. Aardappelen, Wentelteefjes. WOENSDAG: Witte boonensoep met groente. Gehakt. Andijvie. Aardappelen. DONDERDAG: Rolpens, Stamppot van aardappelen en appelen, Griesmeel met rozijnen. VRIJDAG: Rauw gestoofde visch. Wor teltjes. Aardappelen. Beschuit met bessen sap. ZATERDAG: Gebakken spek, Andijviesla, Aardappelpuree, Rijstebrij. ZONDAG: Groentesoep, Gestoofd konijn, Appelmoes. Aardappelen, Vanillevla met bitterkoekjes, VEGETARISCHE -MENU'S. 1. Schotel van savoyekool. Aardappel puree met geraspte kaas, Maizcnapudding pudding met bessensapsaus. 2. Koolsoep. Andijvie in vuurvasten echo. tel met bru.ne boter, Aardappelen, Gepofte appelen 3. Bruine boonensoep. Gesmoorde kool raap, Aardappelen, Rijst met pruimen. 4. Magere groentesoep. Gebakken aard appelen, Bietensla, Ketelkoek met boter en suiker. Gebakken spek, andijviesla, aardappelpuree en rijstebrij. Een voedzame, eenvoudige maaltijd, die bovendien niet zooveel tijd vereischt om klaar te maken. Het spek wordt in plakjes gesneden en in de koekenpan goudbruin gebakken. Den vorigen dag heeft men een dubbel portie aardappelen gekookt. Van de koude aard appelen. die over ztin wordt nu puree ge maakt met melk en een stukje boter. Goed kloppen, zoodat de puree zonder klontjes en luchtig is. Voor de andijviesla neemt men een flinke struik gele andijvie, liefst krulandijvie. Deze wordt zoo fijn mogelijk gesneden, goed gewasschen en uitgedrukt. Daarna aange maakt met azijn en zout, terwijl het heete spekvet er op het laatst overheen gegoten wordt. Voor de rijstebrij neemt men op 1 L. melk 1 flink kopje rijst en wat zout. Als de melk kookt, doet men de gewasschen rijst erin en laat ze dan op een zacht vuur gaar koken, plm 1 uur Men kan in rijstebrij nu en dan roeren., om te voorkomen dat de korrels aan den bodem van de pan vast gaan zitten. Opdienen met kaneel en suiker. Schotel van savoyekool. aard. appelpuree en geraspte kaas. Benoodigdheden1 kleine savoyekool. 1 k.g. aardappelen, 1 ons geraspte kaas. melk boter, paneermeel. Bereiding: De kool schoonmaken en in dunne snippers schaven. Ze wasschen en ■V. uur koken in een klein beetje water met wat zout. Van de aardappelen met de melk er. wat boter puree maken. Kool en aardappelpuree laag om laag in een vuurvasten schotel leggen. Op elke laag wat geraspte kaas strooien. De bovenste laag moet uit puree bestaan. Hierover de rest van de kaas, ver. mengd met wat paneermeel, strooien, een paar stukjes boter hier en daar erop leggen en de schotel in den oven bruin laten worden. Gestoofd konijn. Benoodigdheden: 1 konijn, 1 ons boter, 5 lepels bloem, citroen peper, zout, 6 dL. water met zout. Bereiding: De pooten van het konijn in tv eeën snijden de romp in 5 of zes groote stukken verdeelen De stukken vleesch in de boer bruin bakken, ze eruit nemen, de bloem bij de beter doen. roeren tot de massa zlad is en lanizaam he" water er bij gieten De saus door laten koken, afmaken met wat citroensap en peper en de stukken konijn er weer in doen. Het vleesch nog 5 kwartier zachtjes laten stoven, af en toe erin roerende.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13