BINNENLAND f^mdhnjJdmaakmcM. Voorzorg... be Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 November 1937 Derde Blad No. 23824 KERK- EN SCHOOLNIEUWS „MIJNHARDTJES1 UIT DE RAADZAAL lUEZfSLEN /TUKKIN LUCHTVAART erstgave aan werkloozen. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat ook dit jaar weer aan de steuntrekken de werkloozen een Kerstgave kan wor den verstrekt. Deze gave kan bedragen 25 pet. van het bedrag, dat de betrok kene ontvangt aan uitkeering over dc week van 12 tot 18 December. De Kerstgave kan ook worden toege kend aan de werkloozen, die uitkeering ontvangen uit hun Wcrkloozcnkas, wanneer de kasuitkeering eventueel kasnitkeering plus kastoeslag min der bedragen dan de steun plus de Kerstgave zou bedragen hebben, indien ze niet kastrekkend waren. antal geheel werkloozen einde October. 000 minder dan eind October 1936 et Centraal Bureau voor de Sta tic deelt de volgeinde cijfers mede he lende het aantal geheel werkloozen, bij organen der openbare arbeidsbemid- als werkzoekende ingeschreven, jemerkt zij, dat niet alle werkloozen Nederland zich als werkzoekende bij de -nbare arbeidsbemiddeling laten in lijven. Oct.'37 Oct.'36 Sept.'37 meenten met: .000 en meer tnw. 146.326 163.697 145.321 10—100.000 inw. 45.974 52.093 44.450 -50.000 lnw. 45.060 49.619 42.806 d. dan 20.000 inw. 103.076 129 034 91.684 Totaal 340.436 394.443 324.261 ls uit het bovenstaande blijkt wer- er einde October J.l. 54.000 werkloozen der geregistreerd dam einde October In alle gemeentegroepen was het tal ingeschreven werkloozen lager dan vorige jaar op het einde van October, 'ert ultimo Sept. j.l. steeg het aan- ïerkloozên en bedroeg ultimo October rond 16 000 meer. In de jaren 1936 en steeg het aantal werkloozen in de 'reenkomstige maanden eveneens. Einde r werden er toen resp. 4.000 en meer werkloozen geregistreerd dan e September. Met betrekking tot de vrijk mindere stijging ln 1936 moge en opgemerkt dat toen Nederland op ptember 1936 den gouden standaard 'et en de gulden ongeveer 20 pet. de ieerde, de in Augustus én September dat jaar zich doorzettende opwaart- conjunctuurbeweging een nieuwe im- kreeg, welke zich o.a. spoedig toonde een toeneming van de bedrijvigheid. et zesde Nederlandsche reclame-congres. Ontvangst ten stadhuize te Amsterdam. 'adat de prae-advlseurs gisteren op den ;ten dag van het zesde Nederlandsche terne-congres te Amsterdam hun ziens- "n uiteengezet hadden ontwikkelde een vruchtbare gedachtenwisseling ve de door ons reeds gemelde, werden Wae-advlezen uitgebracht door den Jambroes over etalages en door den 5met over de zgn. „buitenreclame". De tweede dag. inmorgen om half elf ls het congres het gemeentebestuur van Amsterdam stadhuize ontvangen. Atrecks half een verzamelde het gezeL P zich aan den lunch in het Carlton- i, waarna om ongeveer twee uur mr. Mijksenaar, leider van het bureau bestrijding van de werkloosheid te rdam, in een bovenzaal van het ter Tüschinski een referaat hield over heid en reclame". a deze inleiding werd aan de congres- te in een der zalen van het theater ninskl" de bekende geluids-film aerdam bouwt aan zijn toekomst" 'd. «volgens bezichtigde het congres een "e expositie, welke een duidelijk over- 6at van de activiteit van het Am- msch gemeentebestuur op het gebied de reclame en propaganda. y D. P. VAN LÖBEN SELS. 'tgen viert de heer A. D. P. v. Löben oud-lid van Ged. Staten van Gelder- te Arnhem, zijn 90sten verjaardag. 90-jarige die als ingenieur werkzaam pweest In Duitschland en bij tal van '«werken hier te lande, werd in 1902 A.R. partij gekozen tot lid van de staten van Gelderland, die hem ln kozen tot lid van Gedep. Staten, m hij de waterschapszaken aan zijn 8™ Mg toevertrouwd. Tot 1929 heeft het college van Ged. Staten deel ™a«t. In laatstgenoemd jaar trad I .r®denen van leeftijd als Statenlid 1801 werd de 90-jarige opvolger van 5 "hyper die als minister-president i iPfetreden, in de Tweede Kamer voor wiet Sliedrecht. Tot 1905 heeft de Loben Seis van de Tweede Kamer i "%maakt. i, Jeer v- Löben Seis heeft de Ned. 'e Arnhem tal van jaren als jW-kerkvoogd gediend. Hij was ook 'tef van de Chr. School aan het husplein te Arnhem. Toen de ver- "S waarvan deze school uitgaat een 4e ,r j opende aan den Dalweg. 'O de verdiensten van den 90-jarige éde 'scho°' naar hem te noemen. Anti-Rev. Kiesvereeniging te Arn- de heer v. Löben Seis voorzitter J1" bestuurslid. 'j- Jniddag van halfvijf tot zes uur "eer v. Löben Seis ln Maison de le Arnhem recipieeren. Ditis het parool van een„Mijnhordtje", want de medicijnen waar een „Mijnhardtje" uit samengesteld Ts, onder steunen elkander wederkeerig ia hun werking, zoodat de pijn met vereende krachten verdreven wordt. Na gebruik valt de pijn als het ware van U af, zonder dateenig gevoel van moeheid of zwaar heid achterblijft. Dit komt, omdat ze tegelijkertijd bloedsomloop en stofwisse ling stimuleerer», zonder eenige schade lijke nevenwerking,zoodofÜ2ich na ver dreven pijnen Weer frisch en fit gevoelt. Uzult verbaasd en verheugd zijn zooals „Mijnhardtjes" helpen bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheu- matische pijnen, Migraine, Periodieke pijnen, Gevatte koude en Griep. Bereid volgens recept. Apotheker Mijnhardt. Zorg oltijd zoo'n heilzaam kokertje „Mijnhordtjes" in huis to hebben, want ze komen steeds von pos. Koker 12 stuks 50 cf. 2 st. 10 ct. Bij Apolh. en Orog. 1650 (Ingez. Med.) Nieuwe dienstregeling bij de Spoorwegen. Tram- en autobusdienster, ingeschakeld. Het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen" bevestigt thans onze onlangs gedane me- dedeeling dat er ter bevordering van het snelle personenvervoer en mede ter bespa ring van kosten ongeveer 150 stations en halteplaatsen van de Nederlandsche Spoor wegen zullen worden opgeheven. Tevens zal voor het geheele land een regelmatige dienstregeling worden ingevoerd in den geest als thans reeds 't geval is met de electrische lijn AmsterdamDordrecht. De treinen zullen dus, in het algemeen gespro ken, voor het geheele land op regelmatige tijdstippen van de stations vertrekken, d.w.z. de vertrektijdstippen zullen ten op zichte van 't volle uur steeds dezelfde zijn. Een dergelijke regelmatige dienstregeling is een unicum voer Europa. De nieuwe regeling maakt het echter uit een oogpunt van .service" aan het publiek -noodzakelijk, dat voor de thans vervallen de stations en halten een maatregel wordt genomen, waardoor die plaatsen schade loos worden gesteld voor het nadeel, dat zij uit een oogpunt van reisgelegenheid on dervinden door het invoeren van het nieu we systeem; met andere woorden er moet voor gezorgd worden, dat deze plaatsen thans bereikt kunnen worden va-n de dichtsbijzijnde spoorwegstations, in aan sluiting met de treindiensten. Hiervoor is ae hulp van de autobus- en tramdiensten aangewezen. Het publiek moet er op kun nen rekenen, dat het met een aansluitende bus of tram een spoorwegstation kan be reiken. Het spreekt vanzelf, dat het niet vol doende is, dat dergelijke aansluitingen er zijn: de reiziger moet ook thuis kunnen zien, hoe en op welke tijdstippen hij de dorpen en gehuchten, die niet aan de spoorlijn gelegen zijn, kan bereiken en evenzeer moeten de streekbewoners in de gelegenheid zijn te kunnen nagaan, op welke vlugste wijze zij uit hun plaats naar een andere plaats in Nederland kunnen gaan met gebruikmaking van de Neder landsche spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwegen stellen zich nu voor. naast het vereenvoudigde spoorboekje een boekje met aansluitingen van tram- én autobusdiensten uit te geven. Schout bij Nacht Fürstner. Wordt bevorderd tot vice-admiraal. J. Th. Fürstner. Naar wij vernemen, is de chef van den marinestaf, schout bij nacht J. Th. Fürst ner met ingang van 1 Januari a.s. bevor derd tot vice-admiraal. DE RAAD WEER EENS OP ZIJN PRAATSTOEL! Geen gevaarlijker raadsagenda dan een zonder bepaald groote punten! Het is lang zamerhand een axioma geworden en de jongste raadszitting maakte zeker geen uitzondering daarop. We willen niet ont kennen. dat er eenige kwesties van zexer belang ter tafel kwamen, doch beslist niet van groote importantie en ziet, de agenda is voor de zooveelste maal niet afgewerkt. Het is de democratie oo zijn smalst en op zijn malst Bij de benoemingen begon het politieke spel reeds in optima forma! Ongetwijfeld bij afspraak zinspeelde de heer Coster op een vroegere uitspraak van den heer Gos- linga om wethouder Ter.e in de gelegenheid te stellen, den heer Goslinga een afstraffing toe te dienen, daar deze onjuiste cijfers bleek te hebben gebruikt. Het werd 10 voor den wethouder! Volgden een aantal opgelegde hamerpun- ten, waarbij niettemin nog enkele opmer kingen werden gemaakt, waarna wethouder Tepe opnieuw in het krijt trad Nu tegen de S.D.A.P., daar van die zijde werd voor gesteld om ln de voorgelegde afvloeiings verordening voor gemeente-personeel een bepaling op te nemen, die de vakorganisa ties, in casu het Georganiseerd Overleg, zou machtigen ook mede te spreken in de uit voering van elk plan van afvloeiing. Dat was toch de practische beteekenis van het voorstel der heeren v d Voort en Schüller. al werd dit natuurlijk door de voorstellers ontkend. Het eenigszins academisch debat kwam in wezen toch hierop neer. dat er feitelijk geen verschil van meening bestond tusschen B. en W. (in meerderheid) en de voorstellers van het aanvuliings-amende- ment: het hooren van het G.O. over elk plan van afvloeiing: maar daarnaast werd nu gesteld het hooren van het G.O. bii de uitvoering van het afgedane plan! En dat kan nooit in het belang van het desbetref fend bedrijf zijn. dat behoeven wij zeker niet nader te verklaren Met allerlei draai-bewegingen fladderde men om elkaar heen. doch de voorstellers vlogen tegen de kaars: hun amendement werd verworpen. 20 voor den wethouder! No? werden een paar ondergeschikte aangelegenheden, die in verband met deze verordening konden worden gebracht, aan. geboord, doch zij werden, zeer terecht, ver wezen naar de begrootings-behandellng. Dan wordt immers toch alles over hoop gehaald, zoodat ook deze erfenis er nog wel bij kan! Minder gelukkig dan zijn collega Tepe haalde vervolgens wethouder Verwey in zeker opzicht een echec! Om goed te doen uitkomen, welk een groot belang er ge moeid is bij de gevonden oplossing inzake het veilig stellen der gemeentelijke voor ziening van duinwater voor de eerste 35 jaren volledig erkennen wij het belang van deze gevonden uitkomst had hii zich laten verleiden tot een- zeer nauwkeurig overzicht van den gang van zaken, ook ten aanzien der tarieven politiek. waarbij beoogd werd een gezonde uitbreiding van het debiet, doch tegelijker, tijd een even gezonde besparing van over bodig gebruik. Daarmede haalde de wet houder echter het paard van Troje binnen, want de raad was er als de kippen bii, al gaat het geheel buiten zijn competentie om. wenschen te opperen inzake de tarieven en zells aanmerkingen te maken. Er bleef het college tenslotte weinig anders over aan te voldoen aan den wensch om de geopperde plannen in praeadvies te nemen. Dat kan wellicht in de toekomst nog leiden tot een zeer onvruchtbaar en stekelig debat. Wanneer men den raad een vinger geeft Door dit alles is oi te weinig eer ge geven aan de oplossing in een vrij netelige positie. Men zal zich herinneren, dat reeds tijdens het lidmaatschap van den heer Donders door dezen vrees werd geuit ten aanzien van onze watervoorziening. Nu is dit voorloopig afgewend en een compliment voor deze voorziening ls zeker op zijn plaats! Daarop kaam de doodsteek voor het SportJondsenbadB. en W. stelden voor het beroep bii de Kroon oo de afwijzende be schikking van Ged. Staten in te trekken. Het was logisch, gelet oo de gemeentelijke garantie, al was de kans op een overwin ning toch bii voorbaat reeds vrijwel tot het nulpunt gedaald, nu de inrichting aan de Haarlemmerstraat in functie is Gelukkig wordt de behoefte aan een tweede open bad algemeen gevoeld, zocdat men mag rekenen op het totstandkomen van zoo'n inrichting, al zal men ook dit gaarne aan het particulier initiatief overlaten. Met vlag en wimpel ging het voorstel van B en W er door! De beurt was toen aan den heer Wilbrink om als wethouder van fabricage in het ge weer te komen tegen de belagers van het voorstel om aan de N.V. meelfabriek de Sleutels v.h de Koster en Co. een gedeelte der Binnenvestgxacht te verkooper. en te doen dempen. Laat ons direct zeggen, dat het een klinkende korfbal-zege voor den wethouder werd: 268. En welverdiend ook, want zijn betoog was weinig minder dan vernietigend voor 2ijn tegenstanders. Eerst kwam de heer Goslinga met een uitstel-voorstel, dat kans leek te hebben, toen aanvankelijk ook de heer van Eek er wel iets voor bleek te vóelen. Maar het be toog van den wethouder was zoo overtui gend. dat de heer van Eek 'hals over kop op zijn voornemen terugkwam, waarmede het feit was beslist. Niettemin is bijkans zeven kwartier, zegge een uur en drie kwartier, aan deze aangelegenheid verdaan, daar de tegenstanders, blijkbaar om hun figuur te redden, volhielden tot het uiterste; aldus de gemeente op kosten jagend, want het officieele verslag zal heel wat vragen! De kwestie zelf was vrij eenvoudig: zelfs al zou er grond van bedenking zijn tenge volge van door de firma Marijt naar voren gebrachte bezwaren hetgeen overigens ernstig staat te bezien dan no? zouden deze hebben moeten wijken voor grootere belangen, in casu die van een onzer groot ste groot-industrieën, waarmede evenzeer de belangen dei' gemeente zijn gemoeid. De beurt was dan aan den voorzitter om een overwinning te behalen en wel wat be treft het koopen van de gemeente Rijnsburg van haar gas- en electriciteitslnstallat'es De voorzitter vond hier pp zijn weg den lieer de Reede, die daarin voor de gemeente geen voordeel zag. doch ontvinc gewaar- deerden steun van den heer Goslinga, met gevolg, dat het voorstel van B. en W. er Het is Uw plicht aan Uw toekomst en aan die van Uw gezin te den ken. Beleg de rust van Uw levens avond in een solide levensverzekering bij' de „Utrecht" Haar waarborgen tegenover verzekerden zijn 'n bol werk van rust en veiligheid voor U! Vraagt ons inlichtingen over ver zekering met recht op winstaan deel. (Sedert 1926 kwam aan deze verzekerden een extra bedrag van ruim 71 /2 millioen gulden ten goede!) N.V. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „UTRECHT" TE UTRECHT OPGERICHT 1883 1654 (Ingez. Med.) j met glans kwam. Het betreft een strijd vraag. die wij, niet beschikkend over de volledige gegevens, niet durven beoordeelen De toekomst zal aanwijzen, wie iuist- heeft gezien. En tot slot was het wederom wethouder Tepe. die een oude strijdvraag moest helpen afdoen, n.l. de vraag of aan schoolkinderen die met voeding, kleeren en voetbedekking worden gesteund, klompen of schoenen moeten worden verstrekt. Voor de hoeveel ste maal zou dit nu in den raad zijn be handeld? Wij zijn den tel kwijt. Opnieuw moest zeer zwaarwichtig worden gedebat teerd in een oo zich zelflogische aange. legenheld. Laat ons eerlijk erkennen, dat de vraag schoenen of klompen er geen zou zijn. wanneer niet de financiën het groot ste woord spraken! Ware een voorziening van schoenen mogelijk, die afdoende zou zijn dan was er geen strijd: edoch, de financiën verzetten zich daartegen. Af doende zou feitelijk slechts mogen heeten: het verstrekken van twee paar schoenen per jaar met de benoodigde reparatie. Maar wat dat zou kostenMevr. Braggaar. de vurige strijdster vor schoenen, durfde daar niet mede te komen, moest zelfs erkennen, dat het geven van één paar met reparatie niet mogelijk was. gelet op de gemeente- financiën. Dientengevolge kwam haar voor. stel er op neer om één paar schoenen te verstrekken in de tien maanden, zonder reparatie, terwijl anders in dien tijd vijf paar klompen worden gegeven Waar de kwestie er zoo voor staat, kan ln het belang van het kind slechts de voor keur worden gegeven aan klompen, te meer waar aan kinderen, die werkelijk geen klompen kunnen dragen, schoenen worden verstrekt Met welk doel krijgt men deze ondersteuning? Toch alleen om het school bezoek te bevorderen en hoe dat te rijmen is met het verstrekken van één paai" schoe nen in de tien maanden, ontgaat ons ten eenenmale. Dit valt niet weg te redeneeren en dat is ook de reden, dat de Vereeniging voor Schoolkindervoeding en -kleeding aan klonfhen vasthoudt. De wethouder hield dan ook op zijn beurt volkomen terecht aan dit zeer steekhou dende argument vast en bereikte tenminste in eerste instantie remise Dank zii op trommelen van alle hens een lid der SDA.P. werd daarvoor ijlings ontboden' staakten de stemmen. De meeste kans is er. dat dit zich volgende maal herhaalt waarmede het voorstel van mevr. Braggaar dan van de baan is en de zitting van Maandag j.l. tenslotte eindigt met een 30 voor den wethouder. Daarmede was de zitting beëindigd: voor de zooveelste maal was de agenda niet afgewerkt, hoewel van overladen-zijn geen sprake was! PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 25 NOVEMBER. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Stuiven- berg. LISSE. Chr. Geref Kerk: Nam. 7 uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Nam. 7 uur ds. H Ligten- berg. Oud Geref. Gem.: Nam 7 uur, leesdienst. RIJNSATERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Grave- meljer van Den Haag. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE HEERENWEG TE RIJNSATERWOUDE Weledele Heer, Beleefd verzoek ik u onderstaande ln uw veel gelezen dagblad te doen plaatsen, waarvoor ik u bij voorbaat vriendelijk dank zeg. Met zeer veel genoegen en belangstelling nam ik kennis van het verslag van de j.l. gehouden raadsvergadering te Rijnsater- woude. Dit verslag getuigt van een vooruitstre- venden geest en vooruitzienden blik van B. en W.. hetgeen gezien de steeds toene mende belangstelling voor het mooie Brasemermeer, van zeer groot belang is voor de ontwikkeling van dit zoo typische Z.-H. Dorp. Hiermede in direct verband had Ik gaarne hetzelfde geconstateerd, waar het betreft de veiligheid van den Heerenweg van Zuid tot Noord door dit dorp. Gezien toch het zeer drukke autover keer en het totaal ontbreken van eenige veiligheid voor voetgangers en wielrijders, is het niet overdreven te zeggen: „die toe stand is levensgevaarlijk". Ook de kunstverlichting laat zeer veel te wenschen over. Wanneer wegverbreeding nog niet mo gelijk is, zullen goede en meerdere uitwijk plaatsen en een sterker verlichting reeds zeer veel tot verbetering bijgedragen. Bo vendien geeft dit een uitstekend object voor werkverruiming. JAC. BODAAN, te Rijnsaterwoude. DE POSTVLUOHTEN. De ..Wielewaal" Is gisteren van Indië komend om kwart over twee op Schiphol geland RIJNSBURG. Ger. Kerk (Rapenburg)Voorm. 10 uur ds. v. d. Loo; nam. 7 uur. ds. Broekstra, Dankstond voor het gewas. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur. ds. Broekstra; nam. 7 uur ds. v. d. Loo, Dankstond voor het gewas. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder!: Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV KERK. Bedankt voor Amsterdam (vac. P. J. Roscam Ab'oingl D. J. Vossers te Vlissin- gen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Schiedam (als hulppred. v. d. Evang. arbeid) J. S. v d. Bos. cand. te Leiden. E -dankt voor Oudewater J. M. Kroes te Dalfsen. Beroepen te Heemstede (2e pred. pi.) E. T. v. d. Bom te Helpman.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9