Buitenland I iUH omm - Eersis BEad Woensdag 24 November De wapen vondsten in Frankrijk Complot ontdekt OFFICIEELE KENNISGEVING De strijd in hei Verre Oosten BUURTVEREEN'. „EENSGEZINDHEID". Geslaagde jaarfeeslviering. De Stadsgehoorzaal was gisteravond na genoeg geheel bezet met feestvierende ,.Eensgezindheid"-!eden. Deze oudste der vereenigingen van dien aard hier Ier stede blijkt, ondanks de be stuurswisselingen in de laatste jaren nog altijd van even groote vitaliteit. Achter eenvolgens moesten de heer v. d. Broek en Simons wegens verandering van woonplaats als voorzitter vervangen wor den. Er kwamen nieuwe bestuursleden voor hen in de plaats, maar desondanks waren beide oude steunpilaren der vereeniging gisteravond aanwezig. Zij waren resp. uit Haarlem en Vlissingen overgekomen. Voorts merkten we o.rn. nog op de heeren Herfkens en Bodewes. hoofden der scholen aan Munniken- en Oosterstraat, het be stuur der woningbouwver. ..Eensgezind heid". afgevaardigden van zustervereeni- giijgen. enz. De voorz der vereeniging. de heer J. Zwart, heette allen in zijn openingswoord hartelijk welkom, dankte de hoofden dei- scholen, die steeds zoo bereidwillig hun medewerking verleenen bij de tentoon stellingen en zeide, dat hij een uiteenzet ting van doel en streven der vereeniging overbodig achtte, maar hij voegde er te vens aan toe. dat de bekendheid ermee aanleiding moge zijn lid te worden of do nateur der vereeniging, zoo men dit al thans nog niet is. Spr. zegde vervolgens dank aan de schenkers van prijzen voor de tombola, beval deze in ieders belangstelling aan en eindigde met den wensch dat het een eensgezinde „Eensgezindheid-avond" mocht worden. Hierna ging het scherm open en werd door een aantal dames een tableau ver toond in de kleuren der vereeniging, ter wijl het Vaandellied werd gezongen, waar van de laatste twee coupletten door de aan wezigen werden meegezongen. De voorzitter verzocht hierna den heer Simons voor het voetlicht te komen en herinnerde eraan hoe In Augustus met al- gemeene stemmen was besloten den heer Simons, die vele jaren secretaris en daar na voorzitter was geweest, tot eerelid te benoemen Spr. wees erop. dat de vereeniging er geen gewoonte van maakt om eereleden te benoemen. Het eerelidmaatschap moet werkelijk verdiend zijn. Dat dit met den heer Simons hét geval is, staat buiten allen twijfel. Hierna speldde de voorz. den heer Si mons het onderscheidingsteeken op de borst en uitte den wensch, dat hij bij het dragen ervan altijd met blijdschap aan de vereeniging moge terugdenken. Spontaan werd hierop een couplet van het Vaandellied aangeheven, waarna de heer Simons in zijn dankwoord zeide. deze onderscheiding op hoogen prijs te stellen, terwijl hij er den wensch aan toevoegde, dat de vaan der Eensgezindheid steeds hoog moge gehouden worden. Spr. hoopte, dat dit de kern moge zijn, waarom de vereeniging draait. Hierna werd met de afwerking van het feestprogramma aangevangen. Daaraan werkte in de eerste plaats mede de heer C. Spaanderman met zijn geva rieerd programma van ernst en luim, waar onder oude en nieuwe liedjes en een transformatieschets „In de autobus". Dat zijn optreden telkenmale hartelijk applaus oogstte, behoeven we niet te zeggen. The Blue Rhythm Boys vulden de entre-actes met muziek en de heer Nic. Dreef gaf eenige goed uitgevoerde xylophoonnum- mers ten beste. Als toegift kregen de aanwezigen den heer v. Nuyen te hooren, die eenige aria's uit opera's zong en daarvoor uitbundig applaus oogstte. Na de pauze trad de tooneelvereeniging „Entre Nous" voor het voetlicht met het kluchtspel in één bedrijf „Een angstvolle nacht", van J. J. Rentmeester. Een aar dige klucht, welke goed vertolkt werd en bij de aanwezigen een gul. onthaal vond. Het was een waardig besluit van een ge- zelligen avond. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Theemiddag der afdeeïing Leiden. Bovengenoemde afdeeïing had gisteren in haar vereenigingslokaal een theemid dag uitgeschreven voor haar leden, die in grooten getale waren opgekomen. De mid dag zcu worden gevuld met een expositie van zelfvervaardigde corsages door mevr. W. CroesDas uit Velp en zang door mevr. PerdeckBonnet. Nadat de presidente, mevr. A. v. Gilse Geldermalsen alle aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, werd het program ma geopend door zang van mevr. Per deck. Het hartelijke applaus na ieder nummer zal de zangeres hebben overtuigd hoe de aanwezigen haar mooie stem weten te waardeeren. Vervolgens gaf mevr. Croes een uiteen zetting hoe ze gekomen was tot het ver vaardigen van corsages, wat toch zoo'n ontzettend peuterig werk is, doch welk werk ze langzamerhand lief had gekregen. In de pauze bestond gelegenheid om zich een van de zeer mooie corsages aan te schaffen. DE KOOP- EN GESCHENKENWEBK. Men schrijft ons: Het blijkt, dat het publiek nog niet vol doende op de hoogte is. op welke manier men in het bezit van één der fraaie ge schenken kan komen, zoodat we nogmaals de bijzonderheden mededeelen. De deelne mende zaken verstrekken voor elke 50 cent, die men besteedt, een bon. Heeft men 25 bons bij elkaar, dan kan men daarvoor van 8 December af in het winkelpand Prinses- sekade 4 een geschenk ontvangen. Voor 50 bons ontvangt men 2 geschenken, voor 75 bons 3 geschenken, enz. Hoe meer bons, des te meer geschenken. De bons hebben dus waarde, zoodat men zoo veel mogelijk bons moet verzamelen. Indien de winkelier vergeet de bons te verstrekken, doet men goed er om te vra gen, want men heeft er recht op. Het mooie van dit systeem is, dat men zelfs met 25 bons kans heeft op een radio, een stof zuiger, een eetservies, e.d. daar men bij de aanbieding der bons een volgnummer ont vangt, waarop de geschenken werden af gegeven. Eventueele meerdere inlichtingen worden gaarne verstrekt aan het secreta riaat: Oude Vest 29. In een onder praesidium van president Lebrun gehouden ministerraad heeft de minister van binnenlandsche zaken Dormoy uitvoerig verslag uitgebracht over de voor- loopige resultaten van het onderzoek inzake de wapenvondsten. Hi.i deelde o.m. mede, dat gisternacht te Parijs een hoogst belangrijke huis zoeking is verricht, waarbij documenten van groote beteekenis zijn gevonden. Volgend communiqué is uitgegeven: Een waar complot tegen onze republi- keinsche instellingen is ontdekt. Het onder zoek van de Sureté nationale en van de politie heeft zeer belangrijke wapendepots aan het licht gebracht, grootendeels uit het buitenland afkomstig: geweren, mitrailleurs revolvers, granaten, ontploffingsmiddelen, en allerhande munitie. Bij de huiszoeking bij de ..Caisse hypothé caire maritime fluviale". welker bestuurs- afgevaardigde De l'Oncle, ingenieur van de werven Penhoët te St. Nazaire is, bleek dat we hier te doen hebben met een geheime parlementaire organisatie met een genera- len staf, bureaux en een sanitairen dienst, volmaakt ingericht als bij het leger. De indeeling der effectieven in divisies en bri gaden, regimenten en bataljons duidt er ten duidelijkste op. dat deze organisatie voor den burgeroorlog was afgericht. De in beslag genomen documenten be wijzen, dat de comploteurs zich ten doel hadden gesteld, den republikein- schen regeeringsvorm op te ruimen en er, als voorbereiding voor het herstel der monarchie, een dictatuur voor in de plaats te stellen. Het plan van den opstand was in alle bij zonderheden geregeld. Bij de onderzoekingen ontdekte men o.a. materiaal tot het vervaardigen van valsche indentiteitsbewijzen. aanwijzingen voor het j vervoer van wapenen, inlichtingen over de openbare macht in de departementen Seine (et Oise en Seine et Marne met de namen Ivan de bevelvoerende officieren en bijzon derheden over het wapenmaterieel, een nauwkeurigen plattegrond van de Parijsche riolen met een aangestippelden weg, welke naar de Kamer leidt, plannen van gebou wen, waar linksche bladen zijn gevestigd en waar socialistische afgevaardigden wo nen. enz. Het onderzoek, dat reeds belangrijke re sultaten heeft opgeleverd, wordt zonder on derbreking voortgezet. De regeering is zeker van haar zaak en in staat, iedere misdadige, tegen de repu bliek gerichte actie te onderdrukken. De namen der gearresteerden zijn nog niet volledig bekend. Het blad „Ce Soir" bericht, dat te Lou- veciennes een huiszoeking is verricht in een kasteel, dat heeft toebehoord aan Francois Coty. die eigenaar-directeur was van het blad Ami du Peuple. Deze huis zoeking maakt deel uit van het algemeene onderzoek inzake de Cagoulards. Het blad verklaart, dat op zestien meter onder den grond gepantserde ruimten zijn ontdekt, alsmede onderaardsche gangen ter lengte van honderden meters. De „Paris Soir" schrijft: In het begin van den middag werden pertinente mede- deelingen gedaan omtrent vijf arrestaties, die de politie in het grootste geheim ln de zaak der Cagoulards heeft verricht. WINKELSLUITING ST. NICOLAASDRUKTE. Van 25 November tot en met 3 Decem ber as. mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Voor Zaterdag, 4 December as. is het sluitingsuur voor de winkels gesteld op des avonds 11 uur. Ge durende die periode mag het winkelperso neel van 16 tot 18 jaar 10 uur per dag en 60 uur per week arbeid verrichten, echter niet na 8 uur des namiddags; personen boven 18 jaar mogen gedurende die pe riode 11 uur per dag en 66 uur per week arbeid verrichten. Indien van deze bepalingen gebruik wordt gemaakt, moet naast de arbeids lijst een geschrift hangen, waarop de werk en rusttijden zijn aangegeven. Voor per sonen beneden den leeftijd van 16 jaar geldt de gewone arbeidstijd. 1686 DE ALGEMEENE TOESTAND Besprekingen te Londen. MILITAIRE PLECHTIGHEID. Voor het front van het 6de regiment veld-artillerie is hedenmorgen op het Schuttersveld aan den opperwachtmeester instructeur J. Speksnijder van dat regi ment de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Het regiment stond onder commando van den kapitein C. H, Iwes, die de troep presenteerde aan den majoor-hoofdin structeur P. C. Taconis. Nadat diens adju dant de desbetreffende beschikking had voorgelezen, speldde majoor Taconis den jubileerenden onderofficier de onderschei ding op de borst om hem daarna toe te spreken. Spr wees erop hoe de jubilaris in 1912 als gewoon dienstplichtige onder de wapenen is gekomen, zich tot de weer macht aangetrokken gevoelde en betrek kelijk snel den rang van ópper-wacht meester heeft bereikt. Gedurende het Jaar. dat spr. hem bij 6 R.V.A. heeft meegemaakt, heeft hij hem leeren kennen als een kundig en betrouw baar onderofficier, een sieraad voor zijn stand, die tegenover zijn minderen met veel tact weet op te treden en ook jegens zijn meerderen de juiste houding weet te bepalen. Majoor Taconis besloot zijn toe spraakje met den wensch, dat „opper" Speksnijder nog vele jaren voor de Ko ninklijke Nederlandsche weermacht be houden zal blijven. Nadat officieren en onderofficieren in de gelegenheid waren gesteld den Jubilaris geluk te wenschen, werd voor hem gedefi leerd. De muziek van 6 R.V.A. verleende bij deze plechtigheid haar medewerking. Op den verjaardag van het Duitsch-Japansche verdrag. Meer nog dan het feit. dat België ein delijk een kabinet heeft, dat een voort zetting der politiek van Van Zeeland mag heeten, trekt de aandacht de Engelsche uitnoodiging aan de Fransche ministers naar Londen te komen, om eens te praten. Engeland stelt er derhalve prijs op, om de connecties met Frankrijk zoo nauw moge lijk te houden. Men meent daarin een be vestiging te mogen zien van het pessimis me. dat zich langzamerhand baan breekt, ten aanzien van het resultaat van de reis van lord Hallfax naar Dultschland. Toch zal men o.i. goed doen, nog geen al te vérstrekkende conclusies te trekken, voor zichtigheid blijft geboden. Morgen geeft de Japansche gezant te Berlijn, graaf Moesjakoji een diner ter eere van den verjaardag van het Duitsch- Japansche anti-kominternpact. Naar bekend wordt, zal Hitier aan een uitnoodiging gevolg geven, terwijl voorts de volgende personen de uitnoodiging hebben aanvaard: de Italiaansche ambassadeur Attolico, minister-president, overste-gene- Goering. de plaatsvervanger van Hitier Rudolf Hess, de rijksminister van oorlog generaal-veldmaarschalk von Blomberg, ambassadeur von Ribbentrop, de opperbe velhebber van de marine, generaal-admi- raal Raeder. de rijksleiders Himmler en Rodenberg, de staatssecretaris in het de partement van buitenlandsche zaken von Mackensen en de Italiaansche ambassa deraad. graaf Magistrati. De Duitsche gezant te Tokio doet het zelfde Daar zullen o.a. prins Tsjitsjiboe en prins Kan aanzitten. Er zijn ook regelingen getroffen voor een uitwisseling van radio-uitzendingen tus- Duitschland en Japan. Goebbels zal dien dag te Berlijn een ra diorede uitspreken, die naar Japan zal worden uitgezonden en de Japansche mi nister van verkeer zal een rede houden, die voor Dultschland is bestemd. Muziek zal wederzijds een en ander opluisteren. Woensdag 1 December zal 'het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Mulder, be- eedigd klerk ter griffie van het Kanton gerecht alhier bij dit Kantongerecht werd aangesteld. Het Leidsch Dameskoor onder leiding van mevr. Maartje Offers zal morgenavond in de pauze van het concert van het Con certgebouworkest. te plm. 9 uur, optreden voor de Avro-microfoon. Onze stadgenoot, de heer J S. v. d. Bos. theologtsoh candidaat is benoemd tot hulpprediker bij de Geref. Kerk van Schie. dam voor den evangelisatie-arbeid. Bij de gisteren te Den Haag gehouden examens van het Nederlandsch Radio Genootschap slaagde de heer G Klein al hier voor het examen van radio-monteur. Hij werd opgeleid door ir. L. v. Gelderen e.i. alhier. Ter aanvulling van one verslag, van gisteren betreffende de Acedftlfeorv-demon- stratie in „Zomerlust". verzoekt men ons alsnog te willen vermelden, dait de 12-jarige debutant B. van der Pan van Warmond, die zoo'n succes oogstte, een leerling is van het muziekinstituut van den heer D. van Wouw alhier. De politie heeft in den afgeloopen nacht den 19-jarigen N Th. te W. op neeterdaad betrapt, toen hij van een per ceel in de Paul Kirugerstraat een ruit ver nielde. BELGIË De nieuwe premier. De nieuwe minister-president Paul Emlle Janson is te Brussel geboren in het jaar 1872. Hij is een der meest vooraanstaande figuren van de Belgische balie. In 1919 werd hij deken der advocaten. Hij is lid van de liberale partij en werd in 1910 voor het eerst tot Kamerlid geko zen. Gedurende den oorlog maakte hij^zich zeer verdienstelijk. Na een kort verblijf te Londen eu te Saint Adresse bij Havre, waar de Belgische regeering zetelde, begaf hij zich naar het bezette gebied, waar hij de moreele kracht van het land hielp hand haven tegen den overweldiger. Na den oorlog was hij een der eerste staatslieden, welke door koning Albert werden geraad pleegd. In 1920 trad hij als minister van oorlog in het kabinet de la Croix en hij had een groot aandeel in het sluiten van de militaire verdragen met Frankrijk. Van 1927 tot 1931 was hij minister van justitie ln het kabinet-Jaspar en van 1932 tot 1934 vervulde hij dezelfde functie in het kabinet de Broqueville. In 1931 benoemde de koning hem tot minister van staat. In 1935 werd hij tot lid van den Senaat gekozen en sedert 1936 vervulde hij den rol van be langstellend toeschouwer. Verscheidene malen heeft hi.i zijn land in de vergade ringen var. den Volkenbond vertegenwoor digd. Hij is een sterke figuur met een onaf hankelijk karakter en een hooge opvatting van zijn plioht. FRANKRIJK De ambtenaarssalarissen. De ministerraad heeft Bonnet, na lang durige besprekingen, gemachtigd, aan de delegatie der linksche partijen voor te stel len, behoudens goedkeuring door de Kamer een crediet van ongeveer 1.800 millioen franken beschikbaar te stellen voor de verhooging der ambtenaarssalarissen en pensioenen Dus nog 2 ton meer, dan aanvankelijk was gedacht. DUITSCHLAND HET HONGAARSCHE BEZOEK. De Kerkstrijd. De Hongaarsche ministers Daxanyi en De Kanya hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan een kamp van den arbeids dienst en 's middags met minister Darré, wiens gasten zij waren, een modelmelkerij bezichtigd. De Fuehrer heeft Hanau, den, Hongaar- schen minister van onderwijs het groot kruis ln de orde van den Duitschen adelaar verleend. Rijksminister Kerrl heeft in een bijeen komst te Fulda, welke door meer dan 5000 personen is bijgewoond, het woord gevoerd over de wereldbeschouwing en de religie in den nationaal-sociallstlschen staat. Hij wees er o.m. op dat de nationaal- socialistlsche wereldbeschouwing den band met God en de Goddelijke ordening erkent. De nationaal-socialistische staat kan even wel geen misbruik der religie voor politieke doeleinden dulden Anderzijds heeft het nationaal-socialis- tisch regiem geen religieus-hervormde be doelingen doch is het slechts bedacht op de beveiliging van den Duitschen staat en de eendracht en de eenheid van het volk De minister deed uilkomen dat de regee ring sedert z!1 aan de macht is gekomen een groote verdraagzaamheid heeft ge toond. Zij heeft zich vastbesloten verzet tegen de door de tegenstanders van het Derde Rijk te baat genomen inmenging in den strijd om het dogma. De partij aldus Kerrl. is geen rechter over religie en wil dat ook niet zijn Even min heeft zij de eerzucht een nationaal- socialistische staatskerk uit te vaardigen. In de afgeloopen vijf laren zijn aan de beide voornaamste Duitsche kerken sub sidies verleend tot een bedrag van onge veer een half milliard. Tenslotte legde de minister er den na druk op. dat het de taak van den staat is voor rust en orde te zorgen en zich te be schermen tegen het misbruiken van de religie voor politieke bedoelingen De Evangelische kerk van Wurtemberg heeft een beroep op Hitier gedaan haar leider, bisschop Wurm, in bescherming te nemen tegen minister Kerrl. die den bis schop op 22 October ernstig heeft berispt ITALIË. De Italiaansche propaganda in Afrika. In de News Chronicle legt Vernon Bart- *ett de benoeming van den hertog van Aosta tot onderkoning van Abessynië en het ontslag van Lessona uit als een over winning van de „extremisten der imperiale politiek van Italië". De laatste zou voor stander geweest zijn van vreedzame pene tratie van Abessynië, en hij zou daarbij den steun gehad hebben van Balbo, die tot onderkoning benoemd zou zijn geworden indien de gematigden hadden gezegevierd. Maarschalk de Bono en Starace behooren tot de extremisten. Bartlett vervolgt: als staatssecretaris van koloniën, met Mussolini als minister, zal generaal Teruzzi zich waarschijnlijk niet verzetten tegen een campagne tot voortzet ting in Egypte, Tunis of elders van de activiteit tegen de „rooden", zooals hij die onlangs in Spanje heeft geleid. Bartlett zet vervolgens uiteen, hoe hij de Italiaansche propaganda voor een „fascis tisch Afrika" ziet. Radio-toestellen die slechts op de Italiaansche golflengten zijn ingesteld, worden in Afrika tegen belache lijk lage prijzen verspreid, o.a. in Egypte, waar men er steeds weer aan herinnerd wordt, dat Mussolini thans de wateren van den Nijl controleert, hetgeen zijn uitwer king niet mist. De uitwerking wordt nog vergroot door de aanwezigheid van een sterke Italiaansche legermacht aan de Libysche grens. RUSLAND Weer geruchten over Litwinof - Raad van Advies ingesteld. De „Kurjer Czerwony", een blad te War schau. deelt mede, dat in Moskousche di plomatieke kringen ernstig rekening wordt gehouden met het a.s. ontslag van Litwi nof als leider van het commissariaat van buitenlandsche zaken. Nog vóór 1 Dec. zou hij met verlof gaan en dan niet meer op zijn post terugkeeren. Met het begin van het nieuwe jaar zou tot zijn opvolger benoemd worden Potem- kln, thans Sovjet-Russisch gezant te Parijs. Men zal zich herinneren, dat reeds vaker dergelijke berichten zijn gelanceerd. Voor zichtigheid blijft geboden! De raad van volkscommissarissen heeft besloten een economlschen raad van ad vies in het leven te roepen, welke onder voorzitterschap zal staan van den voor zitter van den raad van volkscommissa rissen. De besluiten en verordeningen van dezen eeonomlsohen raad van advies zijn bin dend voor alle volkscommissariaten van sovjet-Rusland, de volkscommissariaten der afzonderlijke republieken en de plaat selijke sovjets. DANZIG Poolsche bladen verboden. De nationaal-socialistische autoriteiten hebben zes Poolsche bladen voor het ge- heele gebied der vrije stad Danzig verboden wegens het publiceeren van beleedigend geachte caricaturen en artikelen. Intusschen bespreken de bladen met geestdrift het bericht uit Berlijn, vol gens hetwelk van December tot April in verschillende Duitsche steden een honderd tal vergaderingen zullen worden gehouden waarop vooraanstaande leden der partij, onder wie Rudolf Hess, Greiser en Foerster, zullen spreken over het onderwerp .Danzig een Duitsche stad". De opmarsch naar Nankin,, Volgens Japansche mededeellngen bt. vindt zich een nieuw Chineesch leger in het gebied ten Westen van het Tal-meer ir opmarsch naar den Zuidelijken Japanschen vleugel. Het Chineesche telegraafagentschap „Central News" meldt, dat de Chineescht troepen weerstand hebben geboden aan alle Japansche aanvallen op Poejoean en Toengtsjlan, op 25 kilometer ten Zuid-We-- ten van Kasjing, ondanks de zware bom. bardementen. De CKlneesche verliezen zijn talrijk. Voorts verneemt het Chineesche tele- graafagentschap, dat twee pogingen der Japanners om troepen te ontschepen In Haijen aan de baal van Hantsjau. achter de Chineesche stellingen, mislukt zijn. Kanton gebombardeerd Kanton is twee keer gebombardeerd, eers door vijf vliegtuigen later door acht. Het Roode Kruis is druk bezig de dooden naar schatting een honderd en gewonden te bergen. De materieele schade is zeer aan- zienlijk. Ook Heten de Japansche vliegtuigen een aantal bommen vallen op het eindpunt van den KantonKauloen spoorweg en op Toengsjan. Een hiervan kwam bij het Ita liaansche consulaat terecht. Roosevelt en de Zuidzee-conferentie. President Roosevelt heeft gisteren ver klaard. dat de Vereenigde Staten langs dlplomatieken weg hun pogingen zullen voortzetten om den wereldvrede te bewerk stelligen. De president weigerde echter com mentaar te leveren op de dreigende misluk king van de conferentie van Brussel. De Japansche controle te Sjanghai. De woordvoerder van de Japansche ie- geering heeft ten aanzien van de Japan sche elschen inzake de controle over de Chineesche instellingen te Sjanghai ver klaard, dat de stappen van den consul- generaal Okamoto niet Zijn geschied op bevel van generaal Matsoei en het is mo gelijk. dat hij op eigen initiatief heeft ge handeld. Het is nog te vToeg om de hou ding van de Japansche regeering dienaan gaande uiteen te zetten, doch men is al gemeen van oordeel, dat de Japansche autoriteiten de controle over de Chinee sche instellingen moeten uitoefenen, niet volgens het recht van veroveraars doch wegens de noodzakelijkheid vijandelijkhe den te voorkomen. Japan is niet voorne mens zich te mengen in de bestuurszaken van de internationale nederzettingen voor zoover deze geen Chineesch karakter hebben, maar het blad „Nisji-Nisji" ver neemt. dat de Japansche autoriteiten in Sjanghai den autoriteiten van de interna tionale nederzetting en van de Fransche concessie zullen verzoeken elke Chineesche actie of organisatie te verbieden en wel niet name: 1. De communistische organisatie. 2. De anti-Japansche organisaties, met name die van de Kwo-min-tang en van het Volksfront. 3. Het optreden der burgerlijke en mili taire leiders der regeering van Nanking. 4. De geheele bestuursinrichting van de regeering van Nanking. 5. De Banken en andere financieele In stellingen. welke met de regeering van Nanking verbonden zijn, alsmede dagbla den en persbureaux. 6. Het beheer over de post, telegrafie en telefonie. 7. Het beheer over de douane-ontvangsten De „Nlsji" wijst er voorts op, dat de Ja pansche militaire verrichtingen in het ge* bied van Sjanghai ernstig belemmerd worden door de partijdigheid voor de Chl- neezen. welke de autoriteiten van de in ternationale nederzetting en van de Fran sche concessie aan den dag leggen. Hel blad zegt, dat de nederzetting geen uit breiding vormt van Britsch of Fransch gf* bied. en dat de Japansche autoriteiten te Sjanghai daarom wellicht zullen optreden, indien hun bovenvermelde verzoek door de autoriteiten der buitenlandsche nederzet tingen wordt verworpen. ROEMENIË Maniu stelt zich aan het hoofd der oppositie. Mihalache, de voorzitter van de natio nale boerenpartij, heeft zijn functie neer gelegd. Als reden gaf hij op, dat hij. het hein niet gelukt is de partij aan bewind te brengen zich uit het politieke leven terug wilde trekken. De vroegere partij - voorzitter oud-minister-president Julius Maniu is met algemeene stemmen tot zijn opvolger benoemd. Bij overname van het voorzitterschap verklaarde Maniu, dat de partij bei k°* ningschap en het grondwettelijk regimezaï blijven steunen. Tegen de regeering-Tatarescu zal partij echter felle oppositie voeren. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2