Chautemps en Delbos naar Londen genoodigd 78ste Jaargang WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 No. 23824 j HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN iNieuwe Belgische [egeering gevormd is haast niets vroolijkers STADSNIEUWS International Student Service organiseert hulpactie. De „Manchester Guardian" over Duitschland's eischen Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD -• verwacht: Twintigste schaakpartij remise LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week 7ÏTT7.f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per 3 mnd.) Janson is er in geslaagd een nieuwe [regeering samen te stellen. De nieuwe [ministers zijn om halfelf beëedigd. Janson. De nieuwe regeering is als volgt samengesteld: Minister-president en minister zonder portefeuille: Janson (liberaal). Minister van buitenlandsche Zaken: Spaak (socialistisch Kamerlid). Minister van P.T.T.: Bouehery (so cialistisch Kamerlid). Minister van openbare werken: Mer- lot (socialistisch Kamerlid). Minister van arbeid en sociale zaken: Delattre (socialistisch Kamerlid). Minister van openbare gezondheid: Wauters (socialistisch Senator). Minister van financiën: Deman (so cialistisch Senator). Minister van justitie: Du Bus de Warnaffe (Katholiek Kamerlid). Minister van economische zaken: Van Isacker (Katholiek Kamerlid). Minister van landbouw: Pierlot (Ka tholiek Kamerlid). Minister van transport: Marck (Chr.- democratisch Kamerlid). Minister van koloniën Rubbens (Christen-democratisch Kamerlid). Minister van onderwijs: Hoste (li beraal). Minister van binnenlandsche zaken: Dierckx (liberaal Senator). Minister van landsverdediging: lui tenant-generaal Denis (geen partij). k bedenken dan het geklinkklank van ddie klokken en klokjes op een raooien erdag 1 Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Pen ningmeester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven De nood der Chineesche Universiteiten. ta het klein-auditorium der Universiteit 'J™ gisteravond een bijeenkomst gehou- t»ii ?cll;e was georganiseerd door de In- r™«ional student Service, ter bespreking nood der Chineesche Universi ty vergadering werd gepresideerd door dr. N. van Wijk, voorzitter der Ne- |wjhndsche afdeeling van de I. S.S. «of dr. J, j, L. Duyvendak sprak over ■Beteekeni.s der Chineesche Universi- 2.-.Hij zette uiteen hoe, in de cul- iSris'S' <Me China doormaakt, de Uni te' iv een ze€r belangrijke taak heb- ■De Chineesche cultuur is eeuwenlang vl f^egzaam geweest; haar wetenschap &S °P denkmethoden, die niet prin- verschillend waren van die, welke j' .uroPa golden vóór het experimenta- j. - in de 17de eeuw zijn intrede deed. ij, ?n af zijn China en het Westen in i'«M i vai1 denken uiteen gegaan en de natuurwetenschappelijke me- onbekend bleven, is ook de daarop Heden komt het Engelsche kabinet bijeen om kennis te nemen van het rapport van lord Halifax over zijn be sprekingen met de Duitsehe leiders. Na overleg in den kabinetsraad zal de minister-president in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de te Ber lijn gevoerde besprekingen. Er is reden voor de veronderstelling, dat deze ver klaring kort zal zijn en waarschijnlijk in algemeene termen zal zijn vervat. Het schijnt niet. dat de minister-presi dent zal uitweiden over den aard en de resultaten der besprekingen. Volgens in parlementaire kringen verkregen inlichtingen, zou de voor naamste reden voor deze geheimhou ding zijn, dat de besprekingen van Hali fax niet veel verwachtingen wettigen. Men betwijfelt dan ook, of zij onmid dellijk gevolgd zullen worden door nieuwe beraadslagingen. De „Manchester Guardian" geeft een nauwkeurige uiteenzetting van de Ver langens van Duitschland, zooals deze aan Lord Halifax uiteen zouden zijn gezet: Ten eerste: Duitschland is bereid in den Volkenbond terug te keeren, op voorwaarde dat het handvest zal wor den herzien, d. w. z. dat de clausules inzake de sancties zullen worden gewij zigd, dat elke betrekking tusschen den Bond en de opgezegde verdragen zal worden beëindigd, dat de clausules over de schuld van den oorlog zullen worden geschrapt, cn dat de verdragen der minderheden zullen worden gewij zigd. Ook wordt geëischt, dat Engeland de souvereiniteit van Italië in Ethiopië zal erkennen. Ten tweede: Engeland moet toestem men in een reorganisatie van den Tsje- chischen staatsvorm naar het model van den Zwitserschen Bondsstaat. Ten derde: Engeland moet zich ver binden de Oostenrijkscbe regeering geen diplomatjeken, politieken of mili tairen steun te verleenen. Ten vierde: Duitschland verbindt zich in zes jaar het koloniale vraagstuk niet ter sprake te zullen brengen, indien Engeland belooft na dien tijd Duitsch land te helpen bij het verkrijgen van koloniën. Duitschland zal dan geen militaire of vlootbases aanleggen in zijn oude koloniën. Ten vijfde: Duitschland belooft zijn best te zullen doen om den vrede in Spanje te herstellen, wanneer Londen Salamanca zal erkennen. Ten zesde: Duitschland belooft te vens zijn best te zullen doen den vrede in het Verre Oosten te herstellen. De „Manchester Guardian" verklaart verder, dat de Britsche regeering zich nog tot niets verbonden heeft. Deze verlangens worden evenwel nauwkeurig bestudeerd, aangezien een invloedrijke groep er veel voor voelt op grond van deze verlangens tot een overeenstem ming met Duitschland te geraken. Het blad acht het noodzakelijk, dat de voorstellen worden losgemaakt van de eischen ten aanzien van Genève. Het doel van Duitschland is de handen vrij te hebben in Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. Engeland wordt verzocht te erkennen, dat deze landen tot de Duitsehe belangensfeer behooren, het geen erop neerkomt, dat het zonder te letten op zijn eigen politieke en han delsbelangen Duitschland de handen vrij laat in Midden-Europa en den Balkan. Indien Duitschland volgens de bo vengenoemde verlangens naar Genève terug zou keeren. zoo gaat de „Man chester Guardian" verder, dan zou het de vergaderzaal als overwinnaar betre den, omringd door vazalstaten en zou het naar de hegemonie in den Bond kunnen grijpen, vooral wanneer ook Japan naar Genève terug zou keeren. Genève zou dan een steunpunt voor de as Rome-Berlijn worden. Het eerste gevolg van het aannemen van deze voorwaarden door Engeland zou een breuk tusschen Engeland en Frankrijk zijn en de betrekkingen tus schen Engeland en de Vereenigde Sla- ten zouden ernstig geschaad worden. Het zou Engeland isoleeren en het noodzaken tot een nog grooter bewa- penings-programma dan het huidige, terwijl het Engeland niet de vriend schap van Duitschland kan verzeke ren. welke alleen een sterk Engeland, beschermd door een algemeene Euro- peesche regeling, zou kunnen ver werven. Engeland denkt er echter nog niet aan, Frankrijk los te laten. Neville Chamberlain en Eden hebben gisteravond door bemiddeling van de Fransche ambassade te Londen een uitnoodiging gezonden aan Chautemps en Delbos om einde dezer week of de volgende week naar Londen te komen om den internationalen toestand te bespreken. Dit bericht heeft te Londen leven dige belangstelling gewekt. Men acht de beslissing van den Engelschen minis ter-president zeer belangrijk en brengt deze in verband met het bezoek van lord Halifax aan Berlijn. Verder merkt men op, dat Eden reeds eenige malen minister Delbos heeft ontmoet, doch Chamberlain heeft nog nooit de gele genheid gehad Chautemps te ont moeten. Naar vernomen wordt zal het onder houd tusschen Chamberlain, Eden, Chautemps en Delbos op 29 en 30 Nov. worden gehouden. gebaseerde techniek niet tot ontwikkeling gekomen. Wel had China haar eigen histo- risch-philologische wetenschap, samenge vat in reusachtige compendia, en een ont zaglijk omvangrijke literatuur. Men heeft uitgerekend, dat omstreeks het jaar 1800, het aantal in het Chineesch gedrukte boe ken veel grooter was dan die in alle landen talen te zamen. Voor literaten, gedrenkt in de kennis van zulk een litterair verle den, was het zeer moeilijk te erkennen, dat men van de Westersche „barbaren" iets te leeren had. In 1905, als het oude stelsel van litteraire staatsexamens wordt afge schaft, valt de feitelijke breuk met het verleden. De moderne scholen en universi teiten hebben nu de taak eensdeels om de Westersche wetenschap door te geven, anderdeels om van de Chineesche cultuur të bewaren wat daarvan blijvende waarde heeft. In die taak van reïnterpretatie wordt veel belangrijk werk verricht, dat van groote cultuur-historische beteekenis mag worden genoemd. Aan de universitei ten worden de toekomstige leiders ge vormd, wier taak het zal zijn een oplos sing te vinden voor de velerlei opvoedkun dige, economische en politieke problemen, die de moderniseering van dit groote land stelt. Mogen de universiteiten soms lijden aan een niet altijd op juiste wijze tot uiting gebracht nationalisme, niet ontkend kan worden, dat zij zich van haar belang rijke roeping ten volle bewust zijn en, dikwijls onder uiterst moeilijke omstan digheden reeds zeer veel goeds tot stand hebben gebracht. Na de systematische ver woesting van verscheidene der universi teiten en bezetting van vele andere, is het een heugelijk verschijnsel, dat de Chinee sche regeering tracht om ver van de ge vechtszone een tijdelijk centrum op te bouwen, waar het universitaire werk voort gang kan hebben. Dit werk verdient zeker den steun van allen wien wetenschap en cultuur ter harte gaan. Mevrouw dr. C. C. Chow sprak vervol gens over „Persoonlijke herinneringen aan een Ohineesche Universiteit". Op eenvou dige wijze vertelde de spreekster, die in Parijs heeft gestudeerd en thans werk zaam is aan het Sinologisch Instituut al hier, iets van de geschiedenis der Nan-k'ai Universiteit te Tientsin, waar zij studente is geweest. Dit is het levenswerk van dr. Tsjang Po-lin, die met eenvoudige mid delen erin is geslaagd zeer veel tot stand te brengen. Aanvankelijk waren de universi teit en de daarbij behoorende inrichting van voorbereidend onderwijs alleen toe gankelijk voor mannelijke studenten; spreekster zelf heeft indertijd de petitie opgesteld, waarbij werd verzooht om ook vrouwelijke studenten toe te laten. De universiteit, ofschoon buiten het gevechts terrein liggend is door vliegtuigen geheel verwoest. Tot slot vertelde de heer A. de Blonay, 2de secretaris van het Bureau van de In ternational Student Service, van de actie van hulp verleening, die in verschillende landen is opgezet. Men werkt samen met een Chineesch comité, en een gemengd comité van Chineezen en buitenlanders zal ter plaatse zelf in Tsj'ang-sja de feitelijke hulpverleening ter hand nemen. De nood onder de studenten en docenten, die in een hun geheel vreemde omgeving veel kosten moeten maken, is zeer groot. Als een gebaar dat de eenheid bevestigt van allen, die den geest dienen, heeft deze actie ook groote moreele waarde. X M'JH ZETEL STAAT BU V»D Het wordt nu toch tijd om eens naar V. en D. te gaan om daar geschenken uit te zoeken. Sint Nicolaas zetelt dage lijks van 3 tot 6 uur op de 2e etage. Vanaf Donderdag 25 November, zijn onze Magazijnen geopend tot des avonds 10 uur. Ook de Lunchroom, waar U alle vermoeidheid van de Sint Nicolaas-drukte vergeet, staat dagelijks tot 10 uur voor U open. VROOM DREESMANN Leiden. 1688 (Ingez. Med.) INDOLOGEN-VEREENIGING. De viering van het zevende lustrum. De Lustrum-Commissie der Indologen Vereeniging meldt ons: Het zevende lustrum der Indologen Ver- eeniging alhier, dat op 1, 2 en 3 December a.s. zal plaats vinden, is in meer dan een opzicht een bijzondere gebeurtenis voor de. Vereeniging der as. Indische Bestuurs ambtenaren Zooals bekend konden gedu rende de jaren 1932, 1933 en 1934 geen candidaat-Indische ambtenaren worden aangewezen, waardoor het aantal leden der Vereeniging uiteraard aanzienlijk ver minderde. Pas in 1935 werd weer een be perkt getal C.I.A.'s aangewezen, terwijl in 1936 en 1937 een normaal aantal leden toetrad. De viering van dit lustrum is dus a.h.w. te beschouwen als de afsluiting van een crisis-periode, die echter de Vereeni ging niet uitsluitend nadeel heeft berok kend, daar in 1933 een eigen Sociëteitsge bouw in gebruik is genomen. Het lustrum zal geopend worden in het groot-auditorium der Universiteit met een rede van den praeses der Indologen Ver eeniging, den heer N. Th. van der Veer. Hierna zal de heer J. L. Larive, oud-gouver neur der Molukken. als praeses van het Réunisten-Comité een herdenkingsrede houden. Tenslotte zal de decaan der Ver eenigde Faculteiten der Rechten en der Letteren en Wijsbegeerte, prof. dr. A. J. Wensinck spreken over: ..De ontwikkelings gang der Indische wetenschappen", ter opening van een tentoonstelling, op dit onderwerp betrekking hebbende. Deze ten toonstelling. door de L.C. ter gelegenheid van dit lustrum georganiseerd, kon, dank zij de gastvrijheid van den directeur, dr. W. H. Rassers, in een der zalen van het Rijks museum voor Volkenkunde worden inge- BINNENLAND. De minister over de plannen tot uitbrei ding der weermacht. (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (2e Blad). De schouten-bij-nacht J. Th. Fürstner en H. Ferwerda worden vice-admiraal. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Be richten, le Blad). Tc Nijmegen is, 56 jaar oud, overleden prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, rector- magnificus der gemeente-universiteit te Amsterdam. (Laatste Berichten, le Blad). Eind October waren er ruim 340.000 gere gistreerde geheel werkloozen. (Binnen land, 3e Blad). BUITENLAND. De Fransche premier Chautemps en Del bos naar Londen genoodigd. Zij zullen Maandag daar arriveeren. (le Blad). In België is een kabinet Janson gevormd. (le Blad). Pessimisme ten aanzien van het resultaat van de reis van lord Halifax. (Buiten land, le Blad). In Roemenië heeft Maniu weer de lei ding der Boerenpartij aanvaard. (Bui tenland, le Blad). De wapenvondsten in Frankrijk leiden tot de ontdekking van een complot, (le Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. dat de wind later naar het Westen zal omloopen met nog nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken lucht en kans op regen. De temperatuur zal waarschijnlijk weinig veran deren. De twintigste partij om het we reldkampioenschap schaken, waar van men het uitvoerige verslag in het 3de Blad aantreft, is gister avond na 40 zetten afgebroken. Heden heeft Aljechin, naar wij vernemen, remise aangeboden, hetgeen door zijn tegenstander aanvaard is. De afgegeven 41ste zet van Al- 'echin was: Db8xa7. De stand is thans: Aljechin 11, 'uwe 9. De 21ste partij wordt morgen avond in „Krasnapolsky" te Amsterdam gespeeld. richt. Zij zal van 215 December voor het publiek geopend zijn. Na de bezichtiging van deze tentoonstelling zal het bestuur der Indologen Vereeniging recipieeren in het Oostersch Instituut. De dag wordt be sloten met een diner en een feest ter Sociëteit. Een thé-dansant en een manège-avond vormen het programma van den tweeden dag. Op 3 December zal onder regie van de heer E. Prins de eerste opvoering plaats vinden van „Jchan van Oldenbamevelt", treurspel door Albert Verwey, gevolgd door een bal in Kasteel Oud-Wassenaar. Er wordt een lustrumboek uitgegeven, dat een overzicht biedt van de opleiding der bestuursambtenaren. Voor de verschillende koloniseerende mogendheden is een des kundige aangezocht, die den toestand in zijn eigen land beschrijft. Uit den aard der zaak is het aantal réumsten dat de feestelijkheden zal bijwo nen beperkt, daar het overgroote deel in Indië verblijf houdt. Toch zal het mogelijk zijn. daar de Phohi de uitzending van dit lustrum verzorgt, dat ook zij deelnemen aan deze herdenking. PAKKETPOST TIJDENS HET ST. NICOLAASFEEST. De directeur van het P T.T.-kantoor te dezer stede, vestigt er de aandacht- op. dat od Zaterdag 4 December het postkantoor, het bii kantoor te Oegstgeest en de hulp kantoren. alsmede de postagentschappen, tot 18 uur geopend zullen zijn voor het aannemen ter verzending van postpakket ten. Tevens zal op dezen dag alhier om 20 uur een bestelling van postpakketten wor den uitgevoerd. ACADEMISCHE EXAMENS. Ge-laagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Natuur kunde de heer A. N. Gerritsen (Den Haag); idem. hoofdvak Wiskunde, de heer G F M. Bedaux (Tilburg),

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1