Liquidatie van de W ereld jamboree A ie Jaargang MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 No. 23822 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt STADSNIEUWS Padvindersgeschenk voor den hoofdverkenner NIEUW/ Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 50 cis» per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar Igentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling fcoensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden pan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven po ets. porto te betalen» - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelde» en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.33 per week f. 0.18; Franco per post f. 2:35 per 3 maande» -f portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mnd, I BIJ HET TOETREDEN VAN DEN KONINKLIJKEN PADVINDERS. COMMISSARIS. Gelukwensch van dc Leidschc padvinders. (er gelegenheid van het toetreden op jen van Z. K. H. Prins Bernhard als [inklijk Commissaris van de Nederland- Padvinders, waait vandaag van de [chillende padvindershuizen in onze de driekleur. Inderteekend door den heer Chr. Stok- !en, districts-commissaris, is het vol- telegram aan Prins Bernhard gezon dvinders uit district Rijnland willen ..g geven aan hun groote blijdschap f Uw toetreden tot de Nederlandsche Jvinders als Koninklijk Commissaris." fcvens is, met dezelfde onderteekening, |Z. Exc. generaal j. j. Rambonnet, een tram gezonden van den volgenden in- padvinders uit district Rijnland willen uw aftreden als hoofdverkenner niet Itai uiting te geven van hun groote Tkbaarheid voor alles wat gij voor onze eging deed." LUSTRUMTENTOONSTELLING INDOLOGENVEREENIGING. tr gelegenheid van het zevende lustrum llndologen Vereeniging organiseert de Brum. Commissie van 115 December [historische tentoonstelling, betrekking bende op de ontwikkeling der Indische Easchappen. Dank zij de gastvrijheid fden Directeur kan deze tentoonstelling [ouden worden in het op 30 November te pen Rijksmuseum voor Volkenkunde, «nd worden nl. boeken en handschrif- waaronder zeer zeldzame, welwillend uikleen gegeven door de Universiteits- Jotheek, het Koninklijk Instituut voor hal-. Land- en Volkenkunde in Neder- Jsch-Indië, het Instituut Kern, het Aca- psch-Historisch Museum, het archief gemeente Delft en eenige hoogleeraren. Jen aparte afdeeling geeft een over- It van de geschiedenis der vereeniging GOOCHELSÉANCE DR. FAUST. ■Tweemaal was de zaal uitverkocht. f. Faust heeft waarlijk geen reden om «lagen over de belangstelling, welke de Itektad en haar naaste omgeving toont zijn goochelséances: zoowel gister- lag als des avonds was de groote sgehoorzaal totaal uitverkocht en zij I tweede voorstelling waren er zelfs tsen tekort. jdurende twee en een half uur heeft fraust zijn toeschouwers onafgebroken I den mal gehouden en hun ontelbare peltrucs vertoond, zonder dat het pu- er veel wijzer van werd. Weliswaar »;n lang niet alle experimenten aan tik maken op de kwalificatie „modern" |t al heeft men een bepaalde goochel- I reeds eens eerder gezien, daardoor I men haar nog niet verklaren. Zoo Iden wij enkele malen in onze omge- opmerking maken, „o, dat heb ik --er gezien", doch op de vraag van houw hoe een en ander zich dan wel 'oeg, moest hij in de meeste gevallen uitwoord schuldig blijven, dan wel hij rekte zulke vage aanduidingen, dat )g ruimte open bleef voor duizend-en- inogelijkheden. It uur] ijk, er waren toeren bij, waarvan I direct begreep, hoe de vork in den at, o.a. de min of meer „afgezaagde" van het doorgezaagde meisje, doch femin moet men bewondering hebben I het raffinement, waarmede dit expe rt werd uitgevoerd. Jar daarnaast waren er ook tal van Pgheidjes, waarvoor ook de amateur- Thelaar geen verklaring wist te vinden baarbij van de meeste bezoekers, om fe zeggen, het verstand bleef stilstaan. Js de meest geslaagde mogen hier wor- |?enoemd de zwevende dame, de Ja- iche zwaardenkast, de hemden-scène, tot uitbundige vroolijkheid aanlei- I gaf en de mysterieuze verdwijning I'5 personen uit het publiek van het ■dichte tooneel. r. was een avond vol raadsels, waarvan dr. Faust de tastbare resultaten in- Jfrde. ffcnavond vindt de laatste voorstel- I Plaats. handelsregister kamer van koophandel. Fbingen fonisch Bureau H. Swaak, Rijn- en ';de 68, Leiden. Opheffing filiaal Piraat 53, Leiden, dd. 12 Nov. 1937. Wijk's Bloembollen Maatschappij I 'ik's Bulb Company). Hoofdstr. 345, FjOosim De zaak is verplaatst naar: Me 92, Muiderberg. Saldo eventueel voor kam- peercentrum in Noord- of Zuid-Holland. Vice-admiraal Rambonnet. In een te Den Haag gehouden vergade ring van de Stichting Wereldjamboree is besloten tot liquidatie van de stichting. Tot leden der compiissie van liquidatie zijn benoemd de heeren: A. Oosberlee, hoofdcommissaris, A. H. van Leeuwen, penningmeester van de Nederlandsche padvinders en C. W. Becking, penning meester van de Jamboree 1937. Het voordeelig saldo, dat de Jam boree heeft opgeleverd en welk bedrag nog niet is vastgesteld, zal besteed worden voor de herstelling van het Rambonnet-fonds en zoo mogelijk voor de aanschaffing van een kam- peercentrum in het Westen des lands, hetzij in Noord- hetzij in Zuid-Hol land. Het Rambonnetfonds was oorspronkelijk bestemd voor de inrichting van een bui tencentrum ter opleiding van leiders in de padvindersbeweging en voor de aan schaffing en inrichting van een hoofd kwartier. Het buitencentrum kwam in Ommen en het hoofdkwartier in de Alexanderstraat in Den Haag. Nu de mid delen van dit fonds vrijwel zijn uitgeput en men het fonds in stand wil houden is besloten een gedeelte van het voordeelig saldo van de Jamboree ter versterking van de middelen van het Rambonnetfonds te gebruiken. In boerderij „De Hoogwerf" in Marlot te Den Haag hebben de afgetreden hoofd verkenner (Staatsraad Rambonnet) en de commissarissen van de N.P.V. Zaterdag avond een maaltijd aangeboden aan de commissarissen der Jamboree en de hoof den van afdeeling dezier organisatie. De hoofdcommissaris, de heer Oosterlee, heeft den scheidenden hoofdverkenner bij deze gelegenheid een album aangeboden met foto's van de Jamboree. Commissaris van Leeuwen, het woord overnemende, heeft vervolgens, namens alle Nederlandsche padvinders medegedeeld, dat besloten was aan vice-admiraal Rambonnet een auto met chauffeur ten geschenke te geven. In geestige woorden zeide de heer Van Leeuwen, dat de chauffeur, die in de glanzende donkerroo-de Ford voor de deur stond, in de eene zak de wegenbelasting en in de andere de verzekeringspolis had. „Als deze auto, zoo vervolgde de heer Van Leeuwen, 's avonds mej een leege tank in de garage wordt gezet, zal de tank den volgenden dag geheel gevuld zijn". Met andere woorden: alle kosten aan het bezit van een auto verbonden worden door de Nederlandsche padvinders gedragen. Met dit geschenk hebben de Nederland sche padvinders hun dankbaarheid ge toond voor de leiding van den. hoofdver kenner. si.Sgenoote mej. A. Warnecke, j;''-1 aa i de Mei sori school Haar- to'j'wat 30, slaagde voor het examen laster Montessori onderwijs. LEIDSCHE SCHOUWBURG. KON. VER. LITTERIS SACRUM. Candida, tooneelspel in drie bedrijven, door G. Bern. Shaw. Shaw, de realist bij uitnemendheid, en Shaw, de droom-dichter van origine, zij vinden elkaar in zijn uit het midden van de jaren 1890 en 1900 dateerend tooneel spel Candida. Daarom wordt dit spel wel gerekend tot het beste, wat Shaw heeft voortgebracht. Wij voor ons zijn het daar mede niet geheel eens, want het behan delde onderwerp beantwoordt toch niet volledig meer aan den geest van onzen tijd! De driehoek in het huwelijksleven blijft weliswaar tot het einde der dagen en is in zooverre van alle tijden, dus ook van de onze, maar de uitwerking is ech ter van een» aard, die niet meer is van onzen hypermodernen geest. Dientenge volge speelt b.v. het Rotterdamsch-Hof- stad-tooneel momenteel dit stuk als een soort costuum-stuk! Maar Shaw zou Shaw niet zijn, wanneer hij trots alle bedenking ook ons niet zou weten te boeien! Na een wat langdurige inleiding van het conflict, dat men vrijwel direct aanvoelt, geeft Shaw een zeer goed slot-bedrijf, dat van begin tot eind de aandacht blijft trekken en volkomen bevrediging schenkt. Op ge raffineerde wijze is realiteit en verbeelding daarin gemengd en men bewondert den auteur om zijn groote kennis van het too neel en van zijn gehoor! Zooals bekend, behandelt het conflict de keuze, waarvoor Candida, de echtgenoote van een politicus-dominé, wordt gesteld, als zij thuis brengt den jeugdigen dichter, die weliswaar ver staat van 's levens harde waarheid, doch zuiver de levensvisies aan voelt. Een keus, die de toehoorder niet verbaast, behalve wellicht de wijze, waar op deze geschiedt. Gevaarlijk voor het huwelijksleven van den preekenden dominé-politicus kan een dergelijke onhandige dichter-droomer niet worden, tevens gelet op het verschil in leeftijd, zooals zij aan het slot scherp ac centueert, maar wie kan geheel den invloed peilen van zoo'n de facetten der liefde zoo juist voelenden vreemdeling in den »uin des levens? Het geeft de verklaring, waar om Candida tenslotte de partij kiest van den zwakste, d.w.z. de partij van haar wet tigen echtgenoot, die zooveel sterker schijnt Een Shaw op te voeren brengt steeds groote moeilijkheden met zich en het doet ons genoegen direct te mogen constatee- ren, dat Litteris deze zware taak alleszins behoorlijk heeft vervuld. Op een wijze, die haar grooten roep waardig is! Onder beproefde regie van den heer B. Hageman is een goed sluitend geheel tot stand gebracht, waarop de vereeniging trotsch mag zijn. De zeer moeilijke op gaaf is tot een zeer bevredigend resul taat gevoerd, waarvoor wij alle waardee ring hebben. Mevr. HagemanVerhagen en de heer mr. Dros als het echtpaar gaven beide spel van uiterst groote distinctie. Misschien zou men zich de figuur van dezen predi kant wat forscher kunnen indenken, het neemt niet weg, dat hier een kostelijk nauw-sluitend spel werd bereikt, dat boei de. Zonder eenige overdrijving, recht op het deel af ingesteld, werden hier twee gave creaties gesteld! De verreweg moeilijkste rol, die van den dlchter-onbenul, was slechts kort voor de opvoering overgenomen door den heer Han Bentz v. d. Berg en gelet op dit feit kunnen wij slechts groote waardeering koesteren voor de wijze, waarop deze zich kweet van zijn ernstige taak. Hij voelde zijn rol volledig aan men zie zijn uit nemende gelaatsmimiek doch in de uit beelding van zijn zenuwsloopende toege negenheid schoot hij ietwat te kort door een tikje te veel in zijn bewegingen. Hier zij hem beperking aanbevolen, met, zooals gezegd, alle waardeering voor zijn zuivere doorleving van wat hij had voor te stellen. Hij geeft groote beloften voor de toekomst! Zooals bij Shaw gebruikelijk, hebben de bijrollen op zich zelf niet veel om het lijf. dragen zij een echt-Shaw-karakter. In de figuur van den schoonvader van den pre dikant is een opmerkelijk typische figuur geschapen, waarvan de regisseur, de heel' Hageman, een levende rol maakte, al char geerde hij ietwat, hetgeen echter het ge heel geen afbreuk deed. Zeer goed was mej. Rosien Gaykema als de typiste, die zij keurig wist te typeeren. De onbeteekenende rol van den hulpprediker werd door den heer Nieuwenhuizen Segaar naar behoor-n vertolkt. Litteris had hoog gegrepen, maar de uit komst heeft dit gerechtvaardigd! De volle schouwburg heeft het aan waar- deering en dank niet laten ontbreken. De nieuwe directeur van „de Lakenhal". De heer E, Pelinck. De gemeenteraad benoemde in zijn hedenmiddag gehouden zitting den heer E. Pelinck uit Amsterdam met in gang wan 1 Januari a.s. tot directeur van het Stedelijk Museum „De Laken hal" als opvolger van den heer A. Coert, wien met denzelfden datum eervol ont slag werd verleend wegens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd. De nieuwe directeur van De Lakenhal werd geboren in 1907 en is dus nog slechts 30 jaar oud. Hij studeerde aan de Rijks universiteit alhier' in de kunstgeschiedenis en archaeologie en legde in 1934 met gunstig gevolg het doctoraal examen in die vak ken af. Gedurende het volgende jaar was de heer Pelinck als wetenschappelijk assistent ver bonden aan het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage, waar hij medewerkte aan de inrichting van het nieuwe museum. Tevens trad hij in dat jaar op als secretaris der internationale tentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam, georganiseerd door de Vereeniging van Handelaren in Oude Kunst. Als student was de heer Pelinck den toen- maligen rector-magnificus, prof. dr. J. Ph. Vogel behulpzaam bij het beschrijven van de geschilderde portretten der hoogleeraren in de Senaatskamer der Universiteit, terwijl hij voorts van zijn daadwerkelijke belangstel ling voor onze stad getuigde door in de Ver. „Oud-Leiden" en „Lucas van Leyden" be stuursfuncties te bekleeden. Moge onder zijn directoraat „De Laken hal" een tijdperk van nieuwen bloei tege moet gaan. LEIDSCH TOONEEL GEZELSCHAP „Dingen Dezer Dagen". In de vrij goed bezette Concertzaal van „Zomerlust" hield het Leidsche Tooneelge- zelschap Zaterdag een tooneel-avond. Een tweede jaarfeestviering, zooals de voorzitter de heer Rijnbergen Sr. in zijn openingswoord opmerkte, die, evenals de uitvoering, welke het vorig jaar met zooveel succes werd gegeven, opnieuw zou staan in het teeken van den geest van dezen tijd, waarin de schaal, voor de arbeidende en helaas niet-arbeidende klasse, nog steeds naar het dramatische blijft overhellen. Spr. heette allen welkom, in het bijzonder den auteur van het werk, dat zou worden opgevoerd, den heer Jack Bess en diens vrouw en verder de zustervereenigingen, die aan de uitnocdiging hadden gehoor gege ven, waarna spr. ten slotte allen een ge noeglijken. doch vooral leerzamen avond toeweiiEchte. ,J>inger Dezer Dagen", een tijdschets door Jack Bess, bestaande uit drie op zich zelf staande één-acteurs, werd vervolgens over het voetlicht gebracht. Het publiek volgde het spel der eerste twee bedrijven vaajk in ademiooze stilte, hetgeen bij de opvoering van het derde gedeelte niet gezegd kon worden. Een drietal, alle dramatisch getinte stukken, lijkt ons voor het publiek ook wat te veel, aj dient gezegd dat ook dit werk „Gebalde Vuisten" meer aandacht had ver diend. Het Leidsche Tooneel Gezelschap heeft bij de viering van zijn tweejarig "bestaan getoond over diverse goede krachten te be schikken, al valt er ock nog wel het een en ander te verbeteren. Het kaïpiweric was in goede handen bij den heer P. v. Pijl. Aan het slot werden den heer Jack Bess een huldeblijk en mevrouw Bess bloemen aangeboden. Na een bal ond-er leiding van den heer Gé Mieremet, waarbij de Flora Band, die □ich voor den aan van- cn f.idcw rnuze op zeer verdienstelijke wijze had doen hco- ren, de dansmuziek verzorgde, tegen allen welvoldaan huiswaarts, velen nog met een prijs uit de ten bate van de vereeniging ffgjjouden' tombola. BINNENLAND. Memorie van antwoord betreffende Social^ Zaken. (3de Blad). Salariscongres te Amsterdam van „Mercu- rius". (Binnenland, 3de Blad). Autobus met voetballers bij Assen in een sloot gereden; twee zwaar en vier licht gewonden. (Gemengd, 3de Blad). Auto bij Hierden tegen een boom gebotst; één doode en een zwaar gewonde. (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. Lord Halifax naar Londen terug. Is von Neurath al dan niet uitgenoodigd naar Londen te komen? (Buitenland, le BI.), Hongaarsch bezoek aan Berlijn. (Buitenl.f le Blad). De Japanneezen rukken op naar Nanking» (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad), Ook Janson in België niet geslaagd in de vorming van een kabinet. (Buitenland, le Blad). Het Roemeensche parlement ontbonden. - (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. VR A-ANTIVRIES 1543 Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (Ingez, Med.) dat de rug van hooge drukking In het Noorden van ons land aanvan kelijk nog mist met lichte vorst zal veroorzaken. Uit het Zuidwes ten nadert een warmere en voch tiger strooming, die later kans op regen en stijging van temperatuur geeft. MANDOLINE-VEREENIGING „KUNST EN GENOEGEN". 13de Uitvoering. De mandoline-vereeniging „Kunst en Ge noegen" gaf Zaterdagavond in Den Burcht haar dertiende uitvoering. De groote con certzaal was geheel uitverkocht. Een kort openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer H. van Vliet, die een speciaal welkom toeriep aan de ver tegenwoordigers van een tweetal Haagsche zustervereenigingen. Hierna werd het groote programma in een vlot tempo afgewerkt. Voor de pauze waren de mandolinespelers en de heer Spaander man aan het woord. Het was een zeer aardig programma, dat de leden van „Kunst en Genoegen" onder leiding van hun directeur, den heer H. Leegstra Jr., uitvoerden, en zij oogstten er dan ook een welverdiend succes mee. Zooals altijd had de heer Spaanderman met zijn liedjes en voordrachtjes niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Spe ciaal zijn uitstapje met de reisvereeniging naar Zwitserland was een groot succes. Onder hartelijk applaus werd den heer Leegstra namens „Kunst en Genoegen" een fruitmand aangeboden. In een grappig blijspelletje na de pauze, toonden de K. en G.'ers, dat zij niet alleen goed met de mandoline overweg kunnen, doch ook als tooneelspelers geen slecht figuur slaan „De gcs'oorde feestvreugde", het klinkt misschien wat tegenstrijdig verhoogde in dit geval de feestvreugde! Een gr. ellig bal, waarbij „Hofenk's Melody Makers" onder leiding van den heer Gé Hofenk zich weer verdienstelijk maakten, besloot dezen aardigen avond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1