Voetbal-elftal raakt in een sloot Engelsche maatregelen tegen luchtaanvallen LEiDSCH DAGBLAD Dêrde Bifid Maandag 22 November 19]] KERK- EN SCH00LN1EUWS GEMENGD NIEUWS Auto tegen een boom gereden. Alcides II (Meppel) in de knel Twee zwaar en vier licht gewonden bij Assen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. „Lijdelijke" verdediging met zandbak, spuit, schop en hark SPREEKCEL De samenspreking tussche de Geref. Kerken en de Christ. Geref. Kerk. FAILLISSEMENTEN Een doode en een zwaar gewonde. Zaterdagmiddag omstreeks half drie ls op den rijksweg in de buurtschap Hierden, bij Harderwijk weer een ernstig ongeluk gebeurd, ongeveer op dezelfde plaats waar zes dagen geleden de 16-jarige J. van den Brink is doodgereden. Een auto uit Emmen. waarin vijf kan toorbedienden zaten, die op weg waren naar een vergadering te Amsterdam, en welke door een hunner werd bestuurd, nl. door A, S„ wonende aan de Kapelstraat te Emmen, reed met een snelheid van 60 K.M. per uur tegen een langs den weg staanden boom. De bestuurder had blijkbaar de macht over het stuur verloren, voor welk feit men echter nog geen verklaring weet te vinden. De linkerzijde van den wagen scheurde bij de botsing geheel open en de bestuurder kwam op den weg terecht. Van de vier overige inzitenden bleken er twee zeer ernstig gewond. Het zijn de heeren F. H. de Jong en H. Zwartekoot, beiden wo nende te Emmen. De doktoren Meinen en Hazenberg uit Harderwijk legden het eer ste verband, waarna de beide slachtoffers naar het Piusgesticht te Harderwijk zijn overgebracht, waar de heer Z. is overleden. De andere inzittenden, mej. J. H. van de Vegt en de heer J. Bakema, beiden uit Coevorden, kwamen er met lichtere kwet suren af en werden, nadat een voorloopig verband was aangelegd, voor verhoor naar het politiebureau te Harderwijk vervoerd, evenals de bestuurder, die wonder boven wonder slechts gering letsel opliep. HARWICHBOOT OMHOOG GEVAREN'. Doch hedennacht weer vlot gekomen. De mailboot „Prinses Juliana'' van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" is gis termiddag te half vijf, komende van Har wich, tijdens den mist ter hoogte van de Wielingersluis te Cadzand omhoog gevaren. De positie bleek volkomen ongevaarlijk te zijn. Echter moesten de 35 passagiers aan boord blijven tot men er hedennacht te kwart voor drie in geslaagd was het schip viot te krijgen. De Prinses Juliana is daar na opgestoomd naar Vlissingen. WIELRIJDSTERS HADDEN' EEN PARAPLUTE OPGESTOKEN. Een doodelijk ongeluk was het gevolg. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is te lieerde (O.) een ernstig verkeersongeluk voorgevallen, dat aan een 21-jarig meisje het leven heeft gekost, Ter hoogte van het vroonwagenpark aan den Zwolschenweg haalde de heer E. R. uit Zwolle, die met zijn personenauto huiswaarts reed, een andere personenauto, bestuurd door den beer D. uit Heerde in. Op hetzelfde oogen- blik naderden uit de richting Wapenveld een tweetal meisjes, de gezusters van O., op de flets, die tegen den stroomenden regen de paraplu hadden opgestoken. De oudste der beide meisjes kwam met de auto van den heer R. in aanraking en werd tegen den weg gesmakt. Zij liep een zware sche- delbasisfractuur en andere verwondingen op, waaraan zij korten tijd later overleed. De spoedig Ingeroepen geneeskundige hulp van dr. B. uit Heerde kon niet meer baten. Het slachtoffer was 21 jaar oud. Het an dere meisje kwam met den schrik vrij. Beide fietsen werden vernield, terwijl van de auto o.m. de voorruit brak. FELLE BRAND TE UTRECHT. Gisteravond om over zessen is op den weg van Assen naar Hooghalen een gecompliceerd verkeersongeluk gebeurd, waarbij een autobus, waarin het tweede voetbalelftal van Alcides uit Meppel, dat de Groningen tegen G.V.A.V. 2 gespeeld had, huiswaarts keerde, in een sloot is terecht geko men. Dit was ook het geval met een personenauto en een wielrijder. Van de voetballers werden er zes gewond van wie twee vrij ernstig. De chauf feur van de bus, de eenige inzittende van de personenauto en de wielrijder kwamen er vrijwel zonder letsel af. Omtrent de toedracht van het ongeluk vernemen wij het volgende: De wielrijder Tj. Bijlsma uit Assen reed rechts van den weg in de richting Hoog halen. Achter hem naderde op eenigen afstand de autobus, welke bestuurd werd door J. Westenborg uit Meppel, en daar achter reed met grootere snelheid een personenauto, bestuurd door den heer D Oechies uit Hoogeveen. De laatste reed de bus voorbij en zwenkte waarschijnlijk te ■vroeg naar rechts. In ieder geval kwam de auto in aanraking met een spatbord van de bus, terwijl vervolgens de wiel rijder omver gereden werd. De man kwam met fiets en al in de sloot aan den rech terkant van den weg terecht, doch hij kon spoedig weer op'het droge komen, zon der letsel te hebben opgeloopen. Toen daarop de personenauto vaart vermin derde om te stoppen, kon de bestuurder van de autobus niet meer uitwijken en een tweede botsing volgde. Ook de chauf feur van de personenauto verloor hierbij de macht over het stuur en achter elkaar reden de voertuigen in de sloot links van den weg. De personenauto kwam zoodanig terecht, dat zij gemakkelijk en vrijwel on beschadigd weer op den kant kon worden gebracht, doch de autobus raakte een vrij dikken boom, welke aan den overkant van het water stond, zoodat de zijkant van den wagen zwaar gehavend werd. De boom drong een eind in de bus. Nadat de inzittenden waren bevrijd, hebben twee dokters uit Assen de eerste hulp verleend. De voetballers J. Arends horst en R. v. d. Berg, die er vrij ernstig aan toe waren, zijn naar het Wilhelmina- Ziekenhuis te Assen overgebracht. De overige gewonden: T. de Vries, H. Schu ring, G. J. Neteman en W. Vos waren licht gewond en konden, na behandeld te zijn, met de rest van het gezelschap de reis voortzetten. Het is een wonder, dat de chauffeur, die aan den vernielden kant zat, er zoo goed is afgekomen. De gemeentepolitie en de Koninklijke Maréchaussee hebben het onderzoek in handen. De personenauto en het wrak van de autobus zijn in beslag genomen. Vrijwel geheel buiten verwachting kwam er op de botermarkt een inzinking. Reeds eenigen tijd geleden kwam er op de Engel- sche markt aan de voortdurende stijging der prijzen een einde, met het gevolg dat de terughoudendheid van koopers met den dag gevoeliger werd. De aanvoer van kolo niale boter op de Engelsche markt is sterk toegenomen en dit bracht dan ook ten slotte den prijs te val In den speculatieven handel is dan ook een zenuwachtige stem ming ontstaan en de Leeuwarder noteering kwam ook op een lager niveaiu. Op den vee handel had een en ander, voorzoover we konden nagaan nog geen invloed, doch het valt niet te ontkennen dat deze plotselinge val op de wereldmarkt van den zuivel toch een bittere teleurstelling is en allicht aan leiding tot eenige voorzichtigheid is. In- tusschen waren de aanvoeren van gebruiks- vee in de afgeloopen week op retour en hoewel de handel onveranderd sleepend verliep, bleven de prijzen op hetzelfde niveau. Ook op de slachtveemarkt was weinig verandering waar te nemen. Er is reeds in enkele dagen door de plotselinge koude zeei' veel vee gestald en daardoor waren ook hier de aanvoeren niet groot. Van een opruiming op grootere schaal voor het op stallen was dus geen sprake. De kalverenprijzen bleven eveneens be stendigd en op de woiveeafdeelingen kon den we een behoorlijken handel met vrij wel de oude prijzen constateeren. Vooral voor de goede kwaliteit lammeren was vraag. Men kocht iets voor België en Noord-Frankrijk en voor de rest bleef de blnnenlandsche afzet bestendigd. De var- kensprijzen bleven zich evenzoo handhaven en de boer vraagt niet minder dan Sl'.'s tot 32 cent per pond levend voor de goede kwaliteiten, om van de boerderij af te leveren. De centrale blijft evenwel nog be vroren varkens uit voorraad op de blnnen landsche markt leveren In magere varkens en biggen was de toestand de laatste dagen wat gedrukt. Sedert meerdan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw- baar geneesmiddel ter bestrijding van HARDNEKKIGE HOEST, BRONCHITIS en andere aandoeningen der ademhalingsorganen i aSWsË «SfsSaï l KLEINE FLACON 1.15 CROOTE FLACON ƒ1.90 9589 (Ingez. Med.) HET VERDWIJNEN VAN LIJNTJE HU1SER Inzake de verdwijning van Lijntje Huiser ie Rotterdam, die nu reeds bijna vijf weken wordt vermist uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan te Rotterdam, heeft de justitie thans voor dein)gene, die zooda nige aanwijzingen kan geven, die leiden tot de opsporing van het meisje, een belooning van f. 300.in uitzicht gesteld. Koekfabriek en graanmaalderij uitgebrand Zaterdagavond heeft in de koekfabriek en graanmaalderij van de coöperatie „Ons Belang" aan de Keulsche kade te Utrecht een felle brand gewoed. Omstreeks kwart over negen werd de brandweer gewaar schuwd voor een grooten uitslaanden brand Deze verscheen met groot materiaal ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het grootste gedeelte van het fabriekscomplex een prooi der vlammen werd. Een groote voorraad opgeslagen goederen leed boven dien belangrijke waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duistet. DOODELIJK ONGEVAL TE ZOETERMEER Op den Voorweg onder Zoetermeer had Zaterdagavond een aanrijding plaats met doodelijk gevolg. Toen de chauffeur van de autobus, die den dienst onderhoudt van Zoetermeer naar Den Haag des avonds te 12 u. den laatsten rit reed, ontmoette deze een wielrijder op den Voorweg. Vermoede lijk tengevolge van het licht der lantaarn reed deze wielrijder pardoes tegen de bus op. Hij kwam door de voorruit heen en werd zwaar gewond. Gistermorgen is de man een bakker uit Voorburg aan de bekomen wonden overleden. De politie stelt een onderzoek in. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MEJ. VAN WAMELEN HERKEND. Het A.N.P. meldt uit Montpellier: Bij het onderzoek, dat de Nederlandsche consul te Marseille heeft ingesteld, is komen vast te staan, dat het lijk. dat begin November te Frontignan-Herault is aangespoeld het stoffelijk overschot is van mej. van Wa mden uit Utrecht, een der opvarenden van het vergane Nederlandsche jachtje „Co- quelicot". TUSSCHEN TWEE SCHEPEN DOODGEDRUKT. Zaterdagmiddag roeide de 19-jarige schippersknecht P. Loonstim van het te Groningen thuis behoorende schip „Jotor- na" met een roeiboot op de rivier de Nieuwe Maas voor de gemeente IJsselmonde. Van den kant van Rotterdam kwam een sleep boot met twee rijnschepen, die daar mid den op de rivier ligplaats zouden kiezen. L. hield met roeien op. Naar men vermoedt is de boot toen door den stroom meege trokken, waardoor zij kapseisde. De knecht greep zich daarop aan een der vlakbij zijn de schepen vast. doch het ongeluk wilde, dat het tweede rijnschip op het eerste in liep en L. dooddrukte. Zijn lichaam werd nog aan boord getrokken, doch het was reeds te laat. SLACHTOFFERS VAN GASBEDWELMING TE HEERLEN Gisterochtend, toen de kinderen uit het gezin van de familie van T. aan den Ey- kenerweg te Heerlen naar beneden kwa men. vonden zij in de keuken hun ouders oewusteloos op den grond liggen. De ver schrikte kinderen waarschuwden daarop de buren, die op hun beurt de politie van het geval in kennis stelden. Een inmiddels ont- ocden geneesheer constateerde den dood van den man. De vrouw gaf nog teekenen van leven, doch werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht Bij onderzoek bleek dat de gaskraan in de keuken openstond. In verband met den toestand van de vrouw kon de politie geen nadere gegevens omtrent de oorzaak van dit drama verstrekken. AUTO REED GELAGKAMER BINNEN. Te Baarderadeel is in de Dorpsstraat een personenauto uit de bocht gevlogen en te gen een muur van een café gebotst. Door net groote gat. dat daarin ontstond, drong ce wagen door tot het midden van de ge lagkamer, waar een groote verwoesting "werd aangericht. De caféhouder werd door ae auto omver geworpen, doch hij bleef ongedeerd. De chauffeur kreeg slechts lichte schrammen. I-lij verklaarde aan de politie, dat de remmen van zijn wagen niet zouden hebben gewerkt, doch bij onderzoek bleken zij in orde te zijn, zoodat men ver moedt, dat de be-ti?urder abusievelijk op de gaspedaal heeft getraot, vaardooi hij het stuur niet meer kon houden. BUITENLANDSCH GEMENGD. TREINBOTSING IN VIRGINIA. Bij een treinbotsing op tien kilometer afs and van Bluefield in West Virginia iV. St.) zijn twee personen gedood en 73 gewond. Het ongeluk is geschied tijdens een felle koude, in verband waarmede men vreest dat verscheidene eewonden de ramp niet zullen overleven. ACHT KINDEREN BIJ EEN ONTPLOFFING OMGEKOMEN. Tengevolge van het ontploffen van een stof. welke wordt gebruikt voor het on brandbaar maken van houten huizen in het dorp Causey op veertig kilometer afstand van Portales (Nieuw Mexico V. Stzijn zes kinderen levend verbrand. Twee andere kinderen zijn niet teruggevonden. AUTOBUS GESLIPT. Een doode, zes gewonden. Te Champigny iten Dosten van Parijs) 3 een autobus geshot Er is een docde, ter wijl ze; Dersonen In een ziekenhuis moesten I worden opgenomen. Onze Londensohe correspondent schrijft: Br zijn negen millioen gasmaskers be schikbaar voor de bevolking van Londen en meer dan twintig millioen voor het heele Engelsche land. De fabrieken gaan voort met de productie met een vaart van bijna een half millioen stuks per week. De gasmaskers zijn doeltreffender dan die van andere landen. Het zijn de beste van de wereld, In den oorlog met bijna alle bekende gassen is men veilig achter het Engelsche masker. Het laat zich gemakke lijk dragen en asthma-lijders vinden er baat bij voor hun kwaal. Dit en nog veel meer ls bekend gemaakt door de regeeringssprekers in het Lager huis-debat over de maatregelen tegen luchtaanvallen. Het was een debat dat nog meer de openbare belangstelling moest trekken dan de begrooting. Deze laatste heeft alleen invloed op aller beurzen. Maar met dit debat ovct de voorzorgsmaatregelen tegen vijandelijke bommen waren aller leven en leden gemoeid. Het heeft een be moedigenden zoo niet een geruststellenden indruk Dn de gemoederen der bevolking moeten achterlaten. Want de moraal er van was, dat men niet volstrekt hulpeloos en niet volstrekt machteloos behoeft te zijn tegenover den bombardeerenden oor logsvlieger Als men die moraal onhoudt, dan kan dit het moreel helped op het heilloos oogen- blik, zoo het ooit aanbreekt. De regeering meemt blijkbaar aan, dat het moreel en de koelheid van de burgers en hun burgeres sen niets te wenschen zullen overlaten, wanneer onverhoopt de vijandelijke eska ders hun bommen op Londen zullen laten regenen. Ze vertrouwt op kalmte en tegenwoordig heid van geest in uren van de ernstigste bedreiging, wanneer de vijand uit is op de verdelging van de burgerlijke bevolking. Want kalmte en tegenwoordigheid van geest, koel oordeel en hoog moreel zijn noodzakelijk om met goed effect gebruik te kunnen maken van de uitrusting, waar van de regeertng de burgerij wil voorzien. Ze bestaat uit een metalen bak, ongeveer van de gTOOtte van een kolenbak, een pomp of spuit en een schop-hark. Dit laatste gereedschap bestaat uit eem lang handvat met een hark aan het eene en een schop aan het andere einde. Het stel wordt in groote hoeveelheden vervaardigd en zal binnen enkele weken gekocht kunnen worden voor dertig shilling. Het ls ontwor pen voor het onschadelijk maken van brandbommen die in een woning zijn ge slagen. De bak is met zand gevuld dat met de schop op de brandbom gestrooid moet worden. De spuit moet met de waterleiding verbonden worden of als er geen water leiding is met een andere bron van water. Het water moet om de bom heen worden gesproeid om te voorkomen dat de onmid dellijke omgeving, een tapijt, linoleum, een houten vloer, vlam vat. Met de hark moet aan de brandbom in den bak worden ge werkt waarin zich aanvankelijk het zand bevond, en naar buiten worden gedragen waar ze geen kwaad meer kan doen. Er is al wat twijfelzuchtig oordeel gerezen over deze gereedschappen voor lijdelijke verde diging tegen den luchtoorlog. Het is vooral gekomen van den kant, die om politieke redenen alles moet misprijzen, wat de re geertng Onderneemt. Men hoopt aan dien kant dat de burgerij wel zoowat in een paniekstemming zal zijn, wanneer de bommen beginnen te Vallen en dat ze in zulk een stemming geen bommen van elkaar kart onderscheiden en de koelbloe digheid moet missen om brandbommen te behandelen die binnen een 20 seconden door vloeren heen branden. Op het kritieke oogenblik, heet het ver der, zal de bak zonder zand blijken te zijn omdat de kinderen vam het gezin het heb ben gebruikt om mee te spelen. Bij de eerste bom die het huis treft, gasbom, brandbom of ontploffer, zal de familie een goed heenkomen zoeken. Wat daarvan zij, het is allerminst uitgesloten, dat het bezit van deze uitrusting wat vertrouwen geeft, zeker in combinatie met de andere midde len voor lijdelijke verdediging die de regee ring in vereertiging met plaatselijke be sturen beschikbaar gaat stollen, de gas maskers, de bomvrije schuilplaatsen. Ze heeft ook reeds meer dan 100.000 personen opgeleid tot voorgangers in den strijd tegen de uitwerking van bombardementen, De algemeene maatregelen der autoriteiten omvatten aanmerkelijke versterking van de brandweer en haar hulpmiddelen. Een bedrag van twee millioen pond is uitge trokken voor zandzakken die moeten hel pen schuilplaatsen veilig te maken. De officieele opvatting is dat de bevol king bij luchtaanvallen zooveel mogelijk verspreid moet blijven en dat ze dit het best doet door in haar woningen te blijven. Maar voor zeer dicht bevolkte districten of gebouwencomplexen is het raadzaam ge vonden schuilplaatsen te maken. Men gaat uit van de gedachte dat een vijand de burgerlijke bevolking vooral zal pogen te treffen met brand- en gasbommen. De voorzorgsmaatregelen voor passieve verde diging, tegen de uitwerking van deze bom men genomen, rechtvaardigen zeer zeker de hoop dat haar effect aanmerkelijk kan worden verminderd, vooral indien men mag aannemen dat de actieve verdediging van afweergeschut, spernetten en de vlleg- eskaders, die aanvallers onderscheppen, in staat zal zijn de meeste bommers te verdrijven of neer te schieten. Het beeld, dat de Lagerhuisbesprekingen hebben opgeroepen, is zeer zeker afschrik- en afschuwwekkend. Maar de hopeloosheid en de hulpeloosheid die de verbeelding veelal heeft verbonden aan ean stadsbe volking in een luchtbombardement behoe ven er misschien geen deel van uit te maken. Het is waar, dat hevige nood en bedreiging tot paniek kunnen leiden. Het is ook waar. dat ze de hoogste physieke en moresle eigenschappen van een mensch tot ontplooiing kunnen brengen. Na dit debat kan men zich een voorstelling maken van een bevolking onder verschrikkelijke be proeving, maar geenszins weerloos en toe gerust met middelen en georganiseerd voor bescherming op een wijze die haar goede kansen geeft de beproeving te weerstaan. (Nadruk verboden). SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. VijUg dooden. Generaal Queipo de Llano heeft mede gedeeld, dat, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, op het station te Allanis een trein, waarin krijgsgevange nen vervoerd werden, op een goederentrein Is geloopen De trein had een zeer groote vaart. Men heeft 49 dooden uit de ravage te voorschijn gehaald. Er zouden meer dan honderd gewonden zijn. NED. HERV KERK. Beroepen, Te Boyl, W. G. v. d. Lecq |- Kantens Te Bleiswij k, H. Jongsbrear cand. te Capelle a. d. IJssel. GEREF. KERKEN. Aangenomen. Naar Staphorst, A. de Boe cand. tc 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Groningen, W. Bijleveld It Haarlem-C. DE STADHUISBOUW. R L. verwondert z'ch erover, dat voor den aftouw van het Stadhuis slechts twee Leiösche aannemers werden uitgenoodlgd voor het werk m te schrijven. Zi ware het beter geweest een geheel vrije aanbesteding I te houden en het werk In vakken onder te Iverdeelen. Gelijk bekend, heeft de Generale der Geref. Kerken van Middelburg (isjj een schrijven gezonden aan de Genei Synode der Chr. Geref. Kerk, haar uitr; digend tot een samenspreking over punten van geschil tusschen beide Ka kengroepen. De Generale Synode der Chr Geref. Kerk meende deze uitnoodiging t moeten afwijzen. Zij benoemde depute om de gronden, waarop zij het antwoo' harerzijds deed rusten, breeder te on schrijven. Deze deputaten, de heeren i L. H. v. d. Meiden te 's-Gravenhage, voor zitter, ds. W. Kremer te Leeuwarden', sect prof. J J. v. d. Schuit te Apeldoorn, viseur, ds. J. Jongeleen te Apeldoorn, d« R. F. Sluiter te 's-Gravendeel. ouderling Nederlof te Rotterdam, ouderling G. Rijk sen te Zeist en ouderling J. O. Vermeer Noordeloos, hebben een breed rapport uit gebracht aan de in Sept. j.l. te Hilven gehouden Generale Synode der Chr. Gtr Kerk, welk rapport thans publiek is maakt. Het rapport is onderverdeeld ln historisch gedeelte, een leerstellig deelte en een hoofdstuk, dat handelt „Practische bezwaren". In het eerste deel staan deputaten i bij „Het beginsel der Afscheiding", waar bij zij bespreken de aanleiding, het uitj gangspunt, het wezen en het standpiiii der Afscheiding. Vervolgens behandelen zij „Het beginsel der Doleantie", nader be ziend het karakter der Doleantie, de ver schijnselen, waaruit de Doleantie is te kennen, het verschillend gebruik van hei begrip „Kerk" bij de Afscheiding en bij de Doleantie, het wezen der Kerk, Kerk en Organisatie, Kerk en Kerkverband, Be lijdenis en Kerkrecht, om dan er op te wijzen hoe dat ln de practijk beleefd werd, voor zoowel als ln de Doleantk waarbij zij oordeelen dat tweeërlei stand punt moet worden geconstateerd, en ook is gehandhaafd, omdat ln de jaren 1! 1891 h. i. duidelijk bleek dat Afscheidin en Doleantie niet één waren in de belij denis. Dit hoofdstuk besluit met bet be zwaarschrift dat 701 leden bij de Synode van de Chr. Geref. Kerk van 1892 te Am sterdam gehouden, tegen de vereenlgir. van de kerken uit de Afscheiding met uit de Doleantie hebben Ingediend. Het tweede hoofdstuk, dat handelt over het Leerstellig gedeelte staat eerst stil bi het Confessioneel bezwaar der Chr. Gerei Kerk om vervolgens te handelen over het „Positief deel". In het eerste stuk van di hoofdstuk wordt o.m. stilgestaan bij ce leergeschillen, die in den boezem der Ger. Kerken gevonden werden, blijkend o.a. uit; de overeenstemming, die ln deze kerken i 1905 bereikt werd. De kwestie van de ver onderstelde wedergeboorte komt hierbij eveneens ter sprake, waarbij deputaten van oordeel zijn, dat „de Geref. Kerken met haar ideeële verbondsleer in strijd zijn; met de H. Schrift en de Geref. belijdenis* ,en uit schrifturen van Geref. theologen meenen te kunnen aantoonen „hoe sterk deze filisophische verbondsleer is doorge drongen". Deputaten spreken aan het slot van dit deel van hun rapport van „dezei verderfelijke leer". In het tweede stuk va» dit hoofdstuk wordt met een beroep op Calvijn en Bavink aangetoond, dat „d Bijbelsche Verbondsleer moet worden handhaafd". In het laatste hoofdstuk, dat over ce practische bezwaren handelt, wordt eerst stilgestaan bij de gevolgen van de Ver bondsleer der Geref. Kerken, die naar he. oordeel van deputaten leidt tot „zorgeloos heid, antinomianlsme en intellectueele ge loofsbeschouwing. waarbij een beroep worot gedaan op uitspraken van verschillen® Geref. theologen en geconcludeerd wortó „dat de neo-calvinistische verbondsleer tot allerlei dwalingen kan ledden en al'e™' geestelijke schaden kan veroorzaken, „<"e leer verkeert de leer van Christus, ver zwakt de beteekenis van het geloof, om- neemt het gebed zijn waarde en plaats en is een zaad, dat de akker der kerk be derft". Voorts worden dan nog practise® bezwaren genoemd ln betrekking tot B» admissie, examen, dat de Chr. Geref. wil gehandhaafd zien, de sabbathsneuj- ging. die de Chr. Ger. Kerk .streng ge handhaafd wil zien", de „menschelijke ge zangen", die de Geref. Kerken hebben in gevoerd. de opvatting der theologie van dr. A, Kuvrer, die de Chr, Ger. Kerk me voor haar verantwoording kan nemen, welke bezwaren eerst moeten worden genomen, zal over vereenlging kunnen - sproken worden. Deputaten besluiten. rapport met de opmerking, dat zij verschillen willen verdoezelen, maar r slellen voor de vierschaar der waarnei „Wij willen niets dan gehoorzaamheid a het Woord". Daarom en daarom au^ hebben we de verschillen zoo scherp - licht. Uitgesproken: C. M, Alkemade, P- Alkemade. L. C. Alkemade, te Haver5' R.-c. rar. J. L. L. Wery, cur. mr. H. Donders, te Lelden. u In de week van 15 t/m 20 Nov. wem™ Nederland 56 faillissementen uitgespw 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10