Verdere avonturen in MexN Zoo'n Snoepertje Hoe Hernando CorteZ zijn vijanden glansrijk versloeg npMril"MS< Het schip „Vrijdag" Een merkwaardige waar ze de emmer vol water liet stroomen. Joris zag de zon op het water schitteren en hoorde het klaterend in den emmer yallen. Prachtig was het! Vol verrukking zat Joris zijn levend schilderij te bewonderen. Had hij dat gemaakt? Het was haast niet mogelijk! Het was in één woord.... bom! Wat was dat? Een reuzegroote, harige vuist kwam plotseling dwars door het schilderij op hem af! Het was Bruin, die met, een woedende stem gromde: „Weg met die dooie plaatjes, weg er mee!" En in een oogenblik lag het schilderij vertrapt en vernield op den grond. „Bruin!" riep Joris doodelljk verschrikt, „zag je dan niet, dat ik een levend schilderij maakte?" Maar Bruin lachte hem uit. „Een levend schilderij! Laat naar je kijken, een dood plaatje is het!" „Nietwaar, het leefde!" „Zoo", zei Bruin toen, terwijl hij met de handen in de zij voor hem ging staan. „Zoo, dit plaatje was levend en ik ben maar een dooie beer, hè? Ja, ik ben maar een dooie beer en daarom heb je me maar eventjes mijn arm uitgetrokken, hè? Wacht maar, mannetje!" En vóór Joris er op bedacht was, was Bruin hem al op z'n rug gespron gen en rolden ze samen over den grond. Het werd een vreeselijke vechtpartij! In een ommezien had Bruin Joris onder en zette hij een zwaren hangen poot op zijn borst. ,X>e gerechtigheid moet z'n loop hebben!" gilde Bruin en Joris verbeeldde zich, dat hij hatelijk glimlachte. Met een schreeuw werd hij wakker. Hij lachte zichzelf uit, dat hij zóó bang' ge weest was en hij vertelde niemand iets van zijn boozen droom. Maar tochnee, aan de kinderen van Rietje en Fietje raakte hij niet meer! Hij had begrepen, dat poppen en beren voor kleine meisjes nét zoo levend zijn als een schilderij voor een jongen, die dol op tee kenen en kleuren is. R. DE RUYTER-V. d. FEER. Lientje was een aardig meisje Maar een snoepster eerste klas Altijd moest ze even proeven Als Moes uit de kamer was. Van de melk en van de suiker Van de koek of van de kaas, Niets was er voor Lientje veilig Geen boter en geen speculaas. Moeder wist het wel van Lientje Maar ze gaf niet daad'lijk straf Want ze zon steeds op een middel: Hoe leer ik het Lientje af. 's Avonds dekte Moes de tafel Hier de boter, daar de kaas En de melk, de jam, de suiker, 'n Trommeltje met speculaas. Weer ging kleine Lientje snoepen Proefde zoo van alles wat Even likken uit de jampot Bah, wat leelijk smaakte dat! Moes, o Moesje snikte Lientje Diev.,. die jam die smaakt naar was) Zoo, zei Moeder, komen nu de Kleine snoepstertjes te pas! J. v. d. E. 6. Na een vermoeienden marsch door den (de witte vrouw) stond het kleine leger van Cortez eindelijk aan den oever van een uit-* gestrekt meer, in het midden w.aarvan een eiland, waarop de sprookjesstad Tenochtit- lan lag. Verbaasd staarden de Spanjaarden naar de torens van de talrijke tempels, die den vorm van afgeknotte pyramiden had den en in het felle zonlicht als goud straal den. Door breede dijken was dit eiland met het vaste land verbonden. In schitterende pracht kwam keizer Montezuma zijn onge- wenschte gasten tegemoet. Zijn troon werd door vier vorsten gedragen. Zijn kleeding bestond uit een langen katoenen mantel met gouden borduurwerk en overladen met gouden sieraden en edelsteenen. Op het hoofd droeg hij een kroon, die den vorm van een bisschopsmuts had. Na de plechtige begroeting geleidde de keizer zijn gasten naar een ruim, steenen paleis, waar alle Europeanen plaats in had den. Cortez herschiep dit paleis onmiddel lijk in een sterk fort en nam alle maatre gelen om niet overrompeld te kunnen wor den. In de volgende dagen had Cortez tel kens gesprekken met den keizer, waarbij hij trachtte Montezuma tot het Christen dom te bekeeren, want de heidensche gods dienst der Mexicanen was in zijn oogen een gruwel. Hoezeer onze avonturiers ook verbaasd waren over de hooge beschaving, die hier in alle opzichten heerschte, de of ferdienst in de tempels vervulde hen met schrik en afschuw. De Mexicanen of Azteken zooals ze zichzelf noemden vereerden n.l. een opperwezen, Taotl als den onzichtbaren schepper van het heelal. Onder dezen oppergod stonden er dertien groote en vele kleine godheden. De be schermgod van het rijk had den naam Huitzilopochtli (door de Spanjaarden ver basterd in Huitzilipoetli)aan wien op alle groote feesten menschen geofferd weiden. Het is te begrijpen dat dit barbaarsch ge bruik zelfs de ruwe Spaansche soldaten te genstond, doch Montezuma echter wilde niets weten van een bekeering of afschaf fing der menschenoffers. Niettegenstaande Spanjaarden en Mexi canen schijnbaar vriendschappelijk met elkaar omgingen vertrouwde Cortez de zaak niet. Hij vreesde verraad en niet zonder reden. Maar wat was er tegen te doen? Zat hij niet te midden van de honderd duizenden Indianen in een val? Hl Bi. .«lilttli pij besloot het gevaar door eei daad te bezweren verraad U ihl raad. De persoon van den was den Mexicanen heilig. vatte het plan op, Montezuma 4 burcht te lokken en hem als gijz vangen te houden. Het was een «Lii besluit, maar hij voerde het uit. N 55 was het gerucht van de gevang deö keizers tot de bewoners vai doorgedrongen, of ze stroomden Spaansche kwartier. Maar Monte: voor zijn leven vreesde, trachtte h< 'Ji meeren door de verklaring, dat willig gedurende een paar dager van Cortez was. Cortez was verstandig genoeg i1 pen dat deze misleiding niet lai kon, en hij peinsde er onophoudc hoe hij zich en zijn legertje red Tot dvermaat van rampspoed kre< Vera Cruz bericht, dat daar achtt pen aangekomen waren onder b Narvarez, die nu met een leger var man met twaalf kanonnen en ruiters tegen Mexico oprukte, 01 als opstandeling gevangen te n geboeid naar Cuba terug te sti leger was uitgezonden door den moedigen stadhouder Velasquez, loersch op Cortez' roem. dezen gev tar 1 k, ;k, en z i k, ste -te mededinger onschadelijk maken Nu verkeerde Cortez werkelijk wanhopigen toestand, maar hij spel nog niet gewonnen. Met rukte hij stoutmoedig Narvaez terwijl hij 150 man onder bevel varado in Mexico achterliet. De Narvaez verachtte z'n tegenstand grondig, zoodat hij zelfs verzuimde k, dige veiligheidsmaatregelen te Daarvan maakte Cortez gebruik, duisteren stormachtigen nacht ovéar het viermaal sterkere leger van de k, en versloeg het volkomen. In p schrik gaven de meeste soldaten ik- vaez zich over. Hij zelf viel gewond lie den van zijn verachten tegenstanj j' tez liet hem naar Vera Cruz brei as gevangenen behandelde hij zóó vr|k. dat de meesten verklaarden, verd zijn bevel te willen dienen, en de smaakte het genoegen, zijn korps man te kunnen aanvullen. Verbaasd staarden de Spanjaarden naar de torens der talrijke tempels. Ongeveer een eeuw geleden gold de Vrijdag in Engeland zóó algemeen als een ongeluksdag, dat niemand op dien dag iets durfde ondernemen. Dit bijgeloof werd zoo erg, dat de regeering besloot, hieraan met één slag een eind te maken door het bou wen van een „Vrijdagschip". Op Vrijdag werd de kiel van dit schip gelegd en op Vrijdag liep het ook van sta pel. Vrijdag was de naam van het schip en ook de naam van den kapitein. Op een Vrijdag koos het zee enmen heeft nooit meer iets van het schip ge hoord! Van de duizenden oorlogsherinifbt die in het Engelsche krijgsmuseum den bewaard worden, is de „kast Gateau" misschien wel de allerme digste. Deze kast stond tijdens den oorlog bi een huis in het plaitd" Gateau (in Frankrijk), terwijl di :r Duitsche troepen was bezet. Bijna vier jaar lang heeft hier Engelsch soldaat verstopt gezet Pransche dame, die het huis be ïn bracht hem al dien tijd stilletjes en drinken Eerst toen de vrede was, kwam hij voor den dagl

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 20