KARSOU De strijd tusschen Sjanghai en Nanking LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 19 November 19]] Redaclle Directie en Adminisfr GEMENGD NIEUWS INGEZONGEN /TUKKEN ^KUN/T EN ICTIWI^j LUCHTVAART Voorkomt ernstige verkoudheid en grie| Oiize Telefoonnummer8 (op 2 lijnen) t4 EEN BENDE AUTODIEVEN ONTMASKERD Zeven man erin betrokken. Dinsdag 9 Nov. hield een surveilleerend agent in de Casurariestraat te Den Haag den 19-jarigen zwerver L. de H. aan. Het viel den agent op, dat deze jongeman, die in een logement aldaar verblijf hield, iets onder zijn jas trachtte te verbergen, toen hij plotseling de uniform van een politie agent zag. Bij fouilleering bleek het ver moeden van den agent juist te zijn. Het voorwerp onder de jas was een autolamp; ook had de man eenige lantaarnfittings in zijn bezit. Een door de recherche ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat De H. zich met eenige vrienden had schuldig gemaakt aan autodiefstallen. Een dag vóór deze ar restatie was van de Nieuwe Haven een Mercedes-auto ontvreemd. Deze wagen werd denzelfden avond op de Weteringkade te ruggevonden De contactsleutels, benevens een doos verband, had men er echter uit meegenomen. Zaterdag 6 Nov was een Buick-auto, welke eenigen tijd op den Korte Vijverberg onbeheerd was gelaten, gestolen. In dezen wagen, die toebehoorde aan een Inwoner van Wassenaar, bevond zich een hoeveelheid goederen voor een to tale waarde van circa f300. De contactsleutels van den Mercedeswa- gen werden in de zaken van den in de Ca- suarlestraat aangehouden jongeman ge vonden, die daaTop een volledige bekente nis aflegde. Ook zijn vrienden, de 18-jarlge A. L. B.. de 20-jarige J. J. M. en de 23- Jarige J. B de C., allen te Den Haag woon- wachtig. werden nu aangehouden. Vast kwam te staan, dat de jongeman nen met de op den Korte Vijverberg ge stolen Bulck naar Amsterdam waren ge reden. Hier moesten zij den wagen we gens benzinegebrek achterlaten. Verschil lende goederen, welke zich in den wagen bevonden, werden echter mee naar Den Haag teruggenomen, o. m. een bontjas. Deze gestolen goederen vond de recherche bij den 24-jarigen B. J. J. te 's-Graven- hage. Als verdacht van heling werd deze J toen ook in bewaring gesteld, evenals tenslotte nog de 30-jarige J. D. en de 27- jarige J. L. De 19-jarige De H.. de 20-jarlge J. J. M. en de 23-jarige J. B. C. zijn in het huis van bewaring ingesloten, de overigen zijn na verhoor heengezonden. HET FRONT YAN SOETSJAU-NANKING. GECOMPLICEERD VERKEERSONGELUK DOOR DE GLADHEID. Een wielrijder gedood. De beijzelde weg is gisteravond oorzaak geweest van een gecompliceerd verkeers ongeluk. waarbij een 23-jarige wielrijder uit Uithoorn het leven heeft verloren. Op den Amstelveenschen weg. ter hoogte van óf ijsfabriek te Amsterdam reed een zware tractor. De bestuurder wilde een zijpad in slaan. De zware wagen slipte echter en de chauffeur wist zijn voertuig nog juist bij tijds tot stilstand te brengen. Een wielrij der, de 23-jarige ongehuwde man uit Uit hoorn. reed vlak achter den tractor, en kon, toen deze plotseling stopte, niet spoe dig genoeg uitwijken. Op hetzelfde oogen- biik. waarop hij tegen den tractor botste, slipte een achter hem rijdende vrachtauto, welke door de plotselinge manoeuvre van den tractor ook onverwachts moest stop pen, en drukte den wielrijder tegen den tractor. Hierbij zou het echter niet blijven. Een achter de vracb-tavo rijdende perso nenauto slipte op dezelfde manier als de vrachtwagen en duwde deze op, waardoor de man ten tweede male tegen den tractor werd gedrukt. Toen de geneeskundige dienst ter plaatse was, bleek, dat hij zeer ernstige inwendige kneuzingen had opge- ioopen. Korten tijd na aankomst in het Wilhelmina-gasthuis is het slachtoffer overleden. Hoewel van Japansche zijde wordt ver klaard. dat de troepen de Chineesche ver dedigingslinies hebben doorboord tusschen Tsjangsoe en de Jangtse, wordt van Chi neesche zijde verklaard, dat de toestand aan het front aanmerkelijk beter is na een week van verwarring. De Chineesche troe pen zouden hun tegenstanders bij Soetsjau hebben tegengehouden en zelfs bij een te genaanval teruggeslagen hebben. Niettegenstaande den regen en het slech te zicht werden de Chineezen krachtig door hun luchtmacht bijgestaan: deze bracht den Japanschen troepen zware ver liezen toe. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld dat opnieuw Japansche versterking in dit gebied is aangekomen, zoodat hier thans in totaal 60.000 man Japansche troepen liggen. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft aan de pers verklaard, dat het Chineesche front opnieuw gevormd wordt over een lijn, die zich uitstrekt van Soets jau naar de Jangtse. De Chineesche strijdkrachten zouden volgens hem 300.000 man sterk zijn. Hon derdduizend Chineesche soldaten dwalen zonder eenig verband en gedeeltelijk zon der wapens rond tusschen de Chineesche en Japansche linies. Zij zijn den honger dood nabij. Dit laatste schijnt aldus te kunnen wor den verklaard: Een plotseling zonder bevel terugtrekken van de Chineesche troepen onder bevel van Llo To Tsjoean had een aanzienlijke gaping veroorzaakt aan het Chineesche front bij Sjanghai. Hierdoor konden de Japansche troepen ongehinderd oprukken in de richting van Nanking, welke stad een oogenblik ernstig werd bedreigd. De troepen van Lio To Tsjoean waren Mandsjoes en maakten vroeger deel uit van het leger van Tsjang-Soe-Liang. Dit zou den deze ronddolende troepen zijn! Gisteren werd van het front gemeld, dat do terugtocht van de Chineezen was ge staakt door krachtig optreden van het Chineesche hoofdkwartier. De terugtrek kende troepen waren te veel gedemorali seerd om den vijand het hoofd te bieden en derhalve werden versche troepen Inge zet ongeveer ter gelijke sterkte van de te rugtrekkende troepen. Deze nieuwe troe pen kregen opdracht de nieuwe linie bij Soetsjau en Kasjing te verdedigen. De te rugtrekkende legers werden verder naar achteren geconcentreerd om opnieuw geor ganiseerd te worden. Volgens de laatste berichten is Kasging nog in Chineesche handen. Aan den strijd in dezen sector op den uitersten rechtervleugel van het Chi neesche leger wordt veel gewicht gehecht want indien de Japansche troepen er in slagen een omtrekkende beweging te ma ken rond Soetsjau, dan staat hen een nieu we weg naar Nanking open. Op 't oogen blik bevinden zich alleen nog de leden van het kabinet en de militaire leiders te Nan king. de ministers zullen vandaag of mor gen Nanking verlaten. Tsjank Kai Sjek zal te Nanking blijven om de militaire opera ties te leiden. De eigenlijke verdediging van Nanking wordt geleid door generaal Tsjang Fa Kwei, die uitgelezen troepen onder zijn bevelen heeft gekregen. Dage lijks komen versche troepen uit het bin nenland aan om de hoofdstad te verde digen. JONGE MAN VERDRONKEN. De 17-jarige P. S. die gistermorgen te Lutjebroek met een groentenschuit weg ging om het gewas te snijden, is niet te ruggekeerd Aanvankelijk wekte dit eeen bevreemding, want hij had de toestemming van zijn patroon, om indien het gewas niet genoeg was om te snijden, meteen naar huis te gaan. Toen een voorbijganger de schuit met het wapperende zeil zag. schonk hij hieraan geen aandacht. Om één uur echter werd de schuit op dezelfde plaats nog gezien en hierna kreeg men vermoeden, dat er iets gebeurd moest zijn. Kort daarna vond men den jongen drijvende in het water. Waarschijnlijk is hij van de schuit ge vallen en verdronken. ONVEILIG STRAND. Het strand te Schevenlngen tusschen «e strandpalen 91 en 94 is wegens schieten met geschut onveilig op Maandag 22 tot en met Vrijdag 26 Nov. a.s. telkens van des avonds 19 tot den volgenden morgen 7 uur en voorts tot Katwijk op Dinsdag 23 tot en met Vrijdag 26 Nov., telkens van 11 16 uur. BUITENLANDSCH GEMENGD. Oude granaat ontploft. Zeven slachtoffers. Bij Queiro in de Itallaansche provincie Belluno, heeft een aantal werklieden in het land een oude granaat gevonden. Toen zij poogden het projectiel te de- ïnonteeren. ontplofte het, waardoor vijf arbeiders op Slag werden gedood, terwijl twee anderen aan de opgeloopen kwetsuren later overleden. DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING. 30.000.000 bezoekers. Gisteren heeft de 30.000.000ste bezoeker zijn intree gemaakt op de Parijsche ten toonstelling. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. SCHOENEN OF KLOMPEN. M. de R. Beleefd verzoek ik U onderstaand Inge zonden Stuk een plaatsje in Uw veelgele zen blad. Bij voorbaat mijn dank. Velen zullen met verwondering kennis hebben genomen van het praeadvles, ge geven door de meerderheid van het college van B. en W. inzake het voorstel „het ver strekken van schoeisel aan schoolgaande kinderen". Ten eerste doet het voorstel van B. en W., om inplaats van schoenen, klom pen te verstrekken ons onwillekeurig den ken aan een echt „ouderwetsche armen- voorziening". De tijd. dat het dragen van kiompen door minder goed gesitueerden al gemeen was, is immers reeds lang voorbij? Meer echter verbazen wij ons over de gronden, die het college aanwezig acht om het voorstel „schoenen" af te raden en het verstrekken van klompen te adviseeren. Wij vragen ons af, waarom het college zich niet verantwoord voelt door het uittrek ken van zulk een toch maar betrekkelijk kleine post (f.2.200). Durft het College dan wel de verantwoording te dragen voor de gevolgen, die het gedwongen klompen dra gen door kinderen, voor die kinderen zelf zai hebben? Wij behoeven hier toch niet meer de nadeelen van het dragen van kiompen, zelfs voor volwassenen, laat staan dus voor kinderen, naar voren te brengen? De medicus zal dat nadeel beslist niet ont kennen. Vooral voor het kind, met het nog niet tot vollen wasdom gekomen been derenstelsel zijn deze nadeelen zeer groot, en worden grooter naar mate het kind zwakker is. En nu zal toch een ieder mij toe moeten geven, dat juist de kinderen, ale voor het hierboven bedoelde schoeisel JAPANSCHE INGENIEURS WINNEN PRIJSVRAAG VOOR HAVENAANLEG Bij de prijsvraag van ontwerpen voor den aanleg van een haven te Bangkok in Siam hebt>en Japansche ingenieurs den eersten prijs gewonnen. Ingenieurs uit twee-en- twintig landen, waaronder Engeland, Ver- eenigde Staten. Frankrijk, Duitsehland en Italië hebben aan de prijsvraag deelgeno men. De volgende prijzen zijn gewonnen door inzenders uit Duitsehland, Denemar ken en Siam. In 1938 zal met den aanleg der haven be gonnen worden: de koeten worden geschat op 40 millioen wen. I -* in aanmerking komen, zeker niet op een sterk gestel kunnen bogen. Het kind van den werklooze krijgt immers toch al reeds met wat het hebben moet? Wat het schoolverzuim betreft, laten wij aannemen dat er zich gevallen voordoen waarin het kind niet naar schooi kan om dat de schoentjes stuk zijn en er geen geld voor reparatie is. Zal dan het verstrekken van klompen hieraan een einde maken? Ik betwijfel het. Het schoolverzuim zal blijven bestaan, nu echter niet omdat de schoen tjes stuk zijn, maar omdat het kind pijn lijke of stokkende voetjes heeft. Vele kin deren kunnen nu eenmaal niet op klom pen loopen en zal dientengevolge iedere poging daartoe vergezeld gaan van de noo- aige blaren, eeltzweren, schrammen etc. Of worden er bij de klompen soms ook goede wollen kousen verstrekt? Eigenaardig doet het voorstel van B. en W. ons aan, als wij weten, dat aan niet- .choolgaande kinderen schoenen worden verstrekt... totdat zij leerplichtig wor den en zij dus gedurende hun schooljaren op klompen moeten „wandelen", om, bij het verlaten der school weer van schoenen voorzien te worden. En nu tenslotte nog een moreel bezwaar. Voor de fatsoenlijke werkloozen (en dat zijn er niet weinig) valt het toch al zoo zwaar om in het openbare leven met het kenteeken van hun maatschappelijke el lende te koop te loopen. Denk maar eens aan de bonnen, de rijwielplaatjes met een gaatje, etc. Ik schrijf dit niet als een ver wijt, wij weten dat het nu eenmaal niet anders kan. maar moeten nu ook de kin deren geteekend gaan loopen als „kinde ren van een steuntrekker of armlastige?" En dat gebeurt dan toch als men van ge meentewege klompen, inplaats van schoe nen gaat verstrekken. Bij mij staat dan ook vast, dat veel ouders van de te ver strekken klompen geen gebruik zullen ma ken en zich liever in de schuld zullen ste ken om voor hun kinderen schoenen te krijgen. Men drukke de moreele waarde, die door den werklooze toch al met zooveel moeite wordt opgehouden, niet verder naar beneden en men late zijn kinderen ten minste vrij van het „stempel der armoede" Ik hoop dat het een en ander van het hier boven geschrevene eens ernstig over wogen zal worden en wel in het bijzonder door de raadsleden, alvorens zij hun „voor" of „tegen" a.s. Maandag uitspreken. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruikte, teeken lk, PETRUS FLUMINIS. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2x2—4 maal zoo groot! Het Vondelcongres. Heden is in de aula der Amsterdamsche gemeente-universiteit het tweedaagsche Vondelcongres voortgezet. De heer Balthazar Verhagen, directeur der Amsterdamsche tooneelschool. behan- lende in de ochtendzitting, welke gepresi deerd werd door dr. A. Zijderveld, het onderwerp ..Vondel als dramatisch dichter". Vervolgens sprak ds heer C. R. de Klerk over het onderwerp: ..Het classicisme in Vondel". In de middagvergadering, welke onder leiding stond van prof. dr C. G. R de Vooys. hield dr. W A. P. Smit het s'ot- referaat. dat tot titel droeg ..De waardee ring van Vondel". Over het probleem van Vondel's impopu lariteit bii het groote publiek zeide hij oa.: Het groote publiek aanvaardt nooit den historischen d'chter als geheel maar slechts den kern-dichter in hem. Bij Vondel is deze kern-dichter de geloovige Een be zwaar voor Vondel's populariteit is echter, dat de kern in hem zich vrijwel nergens rechtstreeks uit. Steeds verhur t hij zich in beelden en symbolen. De verborgenheid van den kern. dichter maakt, dat Vendel niet ineens ont dekt. maar slechts veroverd kan worden. En dat schrikt af Toch aldus eindigde spr ligt voor namelijk in deze kern de mogelijkheid voor een grootere populariteit van den dichter bij zijn volk, wanneer hij. mede door een voortgezet ingespannen werken van zijn vrienden, eens werkelijk zal 'even in het hart der Nederlandsche natie. In het kader van de Vondelherdenking is gisteravond ln het Concertgebouw een Vondelconcert cegeven van muziek op tek sten van Vondel. BOEKBESPREKING. Zorg om den Jongen, door Ger Grlever. Uitgave Leopold, den Haag. Op den titel afgaand, zou men denken, dat ,.de jongen" de hoofdpersoon van het boek ls. maar dat ls moeder Tetje, de harde, slovende arbeidersvrouw. wier doen en denken uitsluitend geconcentreerd zijn op haar zoon. Dat ls niets bijzonder, en bij vele moeders het geval. Het bijzondere in dit geval is, dat de eenvoudige, gevoelige jongen, die deze zoon is. genoeg krijgt van het geestelijk beredderen van zijn moeder cn er tusschen uittrekt. De zorg van moe der Tetje ls hem tot een geestelijken druk gegroeid, een beklemming, waaronder hij zich niet kan ontplooien. Het dagelijksch brood valt dezen loonarbeiders niet ln den schoot, zij moeten er voor sjouwen en zwoegen, en ln dien strijd voor het bestaan zijn moeder Tetje's oogen voor de zon en ue bloemen en hooren voor het fluiten der vogels gesloten, zij ziet en hoort niets meer van al het lieflijke in de natuur dat den jongen zoo gelukkig maakt en waar buiten hij niet leven kan. Het negeeren van alles wat het simpele leven van den jongen kleur geeft, leidt tot volkomen vervreem ding tusschen moeder en zoon niet alleen, maar ook tusschen de vrouw en haar man, die ouder en minder dooTtastend dan de jeugd, eerst veel later het huis uitloopt om zijn eigen weg te gaan. Moeder Tetje's leer school is een harde en zij heeft veel Gro- ningsche koppigheid te overwinnen eer haar dwingende zorgen zich kunnen omzet ten in mildere moederzorgen en door de haren beter begrepen en gewaardeerd wor den. Een eenvoudig, wat stug. maar eerlijk boekje. Rechter Thomas door Frangois Pauwels. Uitgave Querido, Am sterdam. Het is zooals de uitgevers in hun voor woord te kennen geven: de critlek heeft den dichter Pauwels liefdevol een plaatsje in de gelederen der dichters ingeruimd. Over den prozaschrijver Pauwels oordeelt zij echter minder goedgezind. Francois Pauwels wint er geen doekjes om, integen deel. hij haalt er alle doekjes af om den volke meedoogenloos alle bullen en zeere plekken te wijzen waaraan een zeker deel der menschheld lijdt en speciaal dat deel met de bullen is daar niet erg op gesteld, cerwijl het andere deel zonder de bullen er zich ln verkneutert. Hetgeen alles men- schelijk is. Dit boek maakt sterk den indruk dat de auteur een appeltje te schillen had met de rechterlijke macht. Pauwels ls in de rechts zaal en ln de koffiekamer er achter, kind ln huls. Dat is het aantrekkelijke in deze lectuur, die overigens geen aanspraak mag maken op literatuur. De vlotte, smakelijk opgediende manier, waarop hier een insi- dersblik wordt gegeven door iemand die het weten kan. verzekert bij voorbaat (en dat is het gevaar in dit soort boeken), zij het dan ook een goedkoop, succes. Wanneer men echter in staat ls objectief te lezen, dan levert dit boek zeer veel in teressants en veel schrijnends over jonge menschen. gedemoraliseerd door werkloos heid en die steeds weer een beroep doen op ons medegevoel en onze hulp. Het is dan ook te waardeeren in dergelijk werk van Pauwels, dat hij zijn schijnwerper niet alleen naar „boven" richt, doch ook naar „beneden", en het ligt voor de hand, dat onze sympathie eerder uitgaat naar de mis- deelden dan naar hen die in de maat schappij een verzekerde positie hebben. Dit bc-paalt het evenwicht in cjfze geschiedenis en tevens de spanning ervan. Frangois Pauwels is een handig schrij ver die zijn lezers weet te pakken! Het laatste Bedrijf, door M. H. Szèkely-Lulofs. Uitgegeven bij Elsevier, Amsterdam 1937. Het ls een verheugenis in dit Jongste boek van de bekende schrijfster, mevrouw Lulofs, te constateeren, hoeveel dieper en verzorgder werk hier geleverd ls. Behan delden haar vorige boeken veelal onder werpen, die, hetzij als tendenz bedoeld, hetzij bepaalde toestanden beschreven die zij zelf beleefd of aanschouwd had, zoo is het gegeven van dit boek, waar of roman tisch, in ieder geval te beschouwen als een gefantaseerde greep uit een gefantaseerd De vliegramp te Oostend? De Duitsche slachtoffert naar hun Heimat vervoerd. Het stoffelijk overschot van de ari Duilschers, die bij de vliegramp bij (v ende om het leven zijn gekomen, ls teren in een specialen wagen van, spoorwegen, welke geheel n.et rouwfle» is bekleed, naar Duitsehland gebracht De bevolking van Hessens hoofdstad oude residentie van de vroegere Hesse sche groothertogen, neemt levendig aa deel 'n het tragische ongeluk, dat de hi togelijke familie heeft getroffen. Rs Dinsdagavond, kort na het bekend worj van het bericht van de vliegramp werj aan de gevels van vele hulzen de vlag» halfstok gehangen en sinds Woensdag heele stfater gepavoiseerd me: vla™ waaraan rouwfloers bevestigd ls. In bij alle winkels zijn de foto's van de veroni lukte leden van de groothertogelijke 1 milie tentoongesteld en met guirlandes rouwfloers versierd. Ook tal van kerk hebben de vlag halfstok geheschen. Het aantal condoleantie-telegrammen zeer groot. Behalve de Fuehrer hebbent ministerpresident Goering, Rudolf Hesg minister van oorlog, von Blomberg, sii chef Lutze en andere autoriteiten h deelneming betuigd. Het stoffelijk overschot van de famil leden van den erfgroothertog ls om d uur in den ochtend aan het centraal-s tion aangekomen. Des namiddags om d uur zal het dan op plechtige wijz; door i legaties van partij, en weermacht en t verschillende organisaties naar de Ros hoehe worden overgebracht, waar het de kapel van het oude Mausoleum zal den opgebaard. De bijzetting zelf zal i moedelijk de volgende week Dinsdag pis hebben. CLOUSTON EN MEVR. GREEN WEI OP DEN TERUGWEG. Clouston en mevr. Green, die ln 45 van Londen naar Kaapstad zijn gevloj hebben gisteren alweer den terugto aanvaard om hun belofte in te lassen Zaterdagmiddag weer met het noenn te Londen terug te zijn. Het eerste van de thuisreis is ook voorspoedig 1 loopen. De vliegers zijn' gistermorgen zes uur precies van Kaapstad vertrok en waren binnen de 4 uur te Johani burg. Na een oponthoud van 45 mimi zijn ze daar weer opgestegen en 'smldd te drie uur réeds te Broken Hill In Not Rhodesië geland. Bacteriën hebben zich vastgezet Uw neus- en keelholte. Enkele druppels karsote op l zakdoek. Karsote damp diep inademen. Bacteriën zijn gedood, gevaar vo verkoudheid of griep is verdwene Karsote is verkrijgbaar bij apothekersenerto de drogisten d f. 0.70 per flacon (lakforaa en f. 1per flacon (2 x de kleine oa 1351 (Ingez. Mrtl 2* 3* 4* leven van gefantaseerde menschen. die toevallig Hongaren zijn en In Budapest' nen, doch evengoed van een andere n* naliteit en waar ook ln Europa zouden nen leven. Ook psychologisch staat dit cp hooger peil, Menschelijk gaat de leding dieper dan in vroeger werk, dl tegenover ontroert de geschiedenis 4 nergens. Doch in plaats van een zed sentimentaliteit ls een zachte humor I treden, die telkens een glimlach ontls Zoo behoort tot het beste deel. 'netl van het boek. Dat ls bijna filmisch «j gegeven: de twee wandelende broers, i den dieo gegriefd, de een ln zijn kun naarsschap, de ander in zijn mljnheer-i maar die in afhankelijke saamhoorlg» door een leege maag en een leege p» monnaie, teruggedreven worden naar vrouw, van wier zeer vrouwelijk juk, zp zoo graag zouden willen ontdoen. De k» burgerlijkheid van de beide broers, van de een een goed schilder maar geen geest en de andere physlek zwakker, n» innerlijk grooter ls, is menschelijk u.» kend uitgebeeld. Waarom overigens dit boek ..Het La ste Bedrijf" moet heeten, ls niet heeie» duidelijk. Want al lijden deze mens tegenslag door tijdsomstandigheden en handigheid, maatschappelijk beboeten toch niet afgedaan te hebben. Mensen ook niet. Den schilder George zo" nog een geheel nieuw leven openstaan, hij niet ln het gegeven milieu bleef bans Taal en stijl zijn ditmaal veran Slechts enkele slordigheden; „zlt L sentimenteelen.is geen Nederian ook een „opgeverfd gezicht" is dat n> ir. West Europa spreekt men niet van. metik-salons!" We wisten reeds dat Mevrouw LUJO' kón, maar met dit boek heeft zij ker bereikt, dat het onder de goede mag worden gerekend.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10