LAATSTE BERICHTEN llflPKH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 18 November 1937 bestrijd in Spanje )e strijd in het |Verre Oosten Stadsnieuws Binnenland RECHTZAKEN Buitenland MAIKT FAILLISSEMENTEN BEURSO VERZICHT Tusschen Sjanghai en Nanking. kun opmarsch naar Soetsjau vanuit Vricktingen hebben de Japansche troe- f ket merengebied ten Zuid-Oosten der i bereikt, waardoor de stad binnen het Lik van de Japansche artillerie is geko- chineesche keurtroepen hebben onder ïmando van generaal Tsjang-Han-Kwei Leer hevig tegenoffensief ingezet in de Mjheid van Tsjing; te middernacht werd verbitterd gevochten. |;ar echter berichten over vorderingen lijven, schijnt niet veel succes te zijn ■gen. ufs verluidt, dat de Japanners Kassing Men zijn binnengerukt, doch bevestigd is fnog niet. Het straatbeeld van Nanking werd I gisteren beheerscht door vrachtauto's, Ipaardenwagens en riksha's, die, tol Ijan den grens van hun draagvermogen I met have en goed van de vluchtende I inwoners beiaden, in eindelooze rijen I df hoofdstad verlaten. Duizenden vvach- 1 ten aan de stations en de aanlegsteigers I op vervoergelegenheid. tij wel alle ambtenaren zullen de stad Igen verlaten hebben. De menschen- langs de rivier biedt een meelij denden aanblik. De correspondent van tier zag er duizenden 'vrouwen en ldn- opeengepakt zitten, met hun have zich. terwijl de regen neerstroomde. i vaartuigen zijn overbezet, e Japansche bladen beschouwen de ver ding van de Chineesche regeering uit naar Tsjoenking als de feitelijke Instorting van de centrale regeering en ;en aan op een zoo spoedig mogelijke tering van Nanking. Mussolini's vriendschap voor Japan sjiro Hatojama de leider der Seijoekai- ;jj die als .afgevaardigde van het Ja- sche volk1' een bezoek aan Italië brengt, de „Nitsji-Nitsjl" telefonisch verslag jebracht over een onderhoud, dat hij t Mussolini heeft gehad. Mussolini had E?d voor Japan de meest hechte ge- jëns van vriendschap te koesteren. t zou zelfs een nieuw verdrag willen Eten aldus de Duce dat beter dan Tm dtt kunnen, uiting zou geven aan [oprechtheid der vriendschap tusschen i landen. Een der beste Nippon-vliegers gesneuveld. luitenant Sadao 8Jirosjo, een der drie Japanschë vliegers, is tijdens een [stardement van de Chineesche artllle- iellingen bij Soe-TSjau- om het leven men, doordat zijn toestel in brand Ito, Sjlrosjo heeft deelgenomen aan («i dan twintig luchtaanvallen op Nan- Plunderende Japansche troepen. Jndanks de door de Japansche autori- aangebrachte aanplakbiljetten, irop den Japanschen troepen verboden lidt vreemde eigendommen te betreden, (ten aantal huizen, waarop de Britsche 1 Amerikaansche vlaggen waaien, staande |ce woonwijk aan den Hoengjau-weg, ge aderd door Japansche troepen. De Brit sen Amerikaansche eigenaars, die van- ifen een bezoek hebben gebracht aan Iwoonwijk, hebben dit feit geconstateerd. Japan erkent Franco. De „Asahi" deelt mede, dat dc Ja- Ipansche ministers goedkeuring hebben lïehecht aan een voorstel van den mi- I nister van buitenlandsche zaken, Hi- rota, tot erkenning van de regeering van Franco. erkenning wordt gerechtvaardigd tót op grond van de overweging, dat de ptsche regeering in Spanje stréeft naar f onderdrukking van het communisme en Ks 60 procent van het Spaansche grond- bed onder haar bewind heeft, terwijl Ndien Italië en Duitsohland druk uit peilden op Japan om over te gaan tot erkenning. IKaar het blad meldt, zal tot gezant bij 1 'egeering van generaal Franco be- tóid worden, de thans in Frankrijk ver- kiende gezant in Madrid, Yano. lOok Oostenrijk en "Hongarije zijn in con- setreden met agenten van Franco. Protest van Valencia. I ®e ambassadeur van de Valencia-regee- te Londen heeft aan het Foreign Of- *e een nota doen toekomen, waarin de pbneia-regeering haar misnoegen te jennen geeft over de benoeming van Brit- Fe agenten bij Franco. ,de nota wordt voorts gezegd, dat deze «elwijze neerkomt op een prijsgeven n de tot dusver door de Britsche regée- JJ? sevolgde politiek, geen officieele re- E te onderhouden met hen „die tegen E ïettig gevormde regeering in opstand gekomen". [be Valencia-regeering neemt niettemin van de door den minister-president 5 JP1 minister van buitenlandsche zaken fsTOgde verklaringen, volgens welke de ■SM* van agenten geenszins de er van de Franco-regeering impll- Verklaringen van Negrin. L!Ï! Wdtóer van Valencia Negrin, heeft Ij jjUpdag de vertegenwoordigers van. ijL j^tlandsche pers ontvangen en op hr T.en gestelde vragen antwoord gege- teiin„ ^ot'en van het antwoord der re- fc'het f de no'"a van Londen betreffen- Si«M. '"bgzenden der vrijwilligers ver- fcV8c Negrin nadrukkelijk, dat de bijla- ■iUtJ 0eze nota eerst 14 Nov. waren ont- utuaie I.«st de kwestie derhalve nog in kit dei °°rts merkte Negrin op, dat de OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U. L, O. VROUWENKERKSTEEG 17. Ouderavond. Gisteravond werd een ouderavond ge houden in het gymnastieklokaal van bo vengenoemde school. Het hoofd der school, ambtshalve voor zitter, opende deze vergadering met een welkomstwoord aan de ouders, bovenal aan diegenen, welke voor het eerst een ouder avond bijwoonden. Ook de directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst werd door spr. verwelkomd. Aanwezig waren plm. 80 ouders en het voltallig onderwijzend personeel. Na het voorlezen en goedkeuren van de notulen gaf de voorzitter het woord aan dr. Horst tot het houden van een voor dracht over pokkengevaar en vaccinatie. Spr. zette in een duidelijke en met groote belangstelling gevolgde rede uiteen, welk een gevreesde ziekte de pokken is; welk groot gevaar ons land loopt, als het door een pokken-epidemie zou worden bezocht, nu zoo langen tijd. de vacclnatie-dwang om ernstige redenen is geschorst en de bevolking, inzonderheid de kinderbevolking geen voldoende immuniteit meer bezit. Spr. gaf aan, als het beste en minst ge vaarlijke tijdstip voor vaccinatie, den leef tijd van 3 maanden tot 2 Jaar en raadde alle ouders aan dezen leeftijd te benut ten om hun kinderen te laten vaccineeren. Een en ander werd met lichtbeelden ge ïllustreerd. Aan het slot mocht spr. een warm applaus en woorden van dank van den voorzitter in ontvangst nemen. Voor twee aftredende leden van de O. C. de heeren W. S. v. d. Noordaa en H. Hop penbrouwer, welke eerste zich niet en de laatste zich wel herkiesbaar had gesteld, moesten nieuwe leden worden gekozen, wat door stemming geschiedde. In de pauze werd er een ververschlng rondgediend en bestond er gelegenheid om met het onderwijzend personeel te spreken over de kinderen en hun werk te bezich tigen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. De uitslag der verkiezing bewees, dat de heer Hoppenbrouwer was herkozen en dat de heer C. A. v. d. Berg als nieuw lid aan de O. C. was toegevoegd. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door den voorz. om de school warm aan te bevelen bij de ouders en om den heer v. d. Noordaa hartelijk te danken voor zijn sym pathieke medewerking. Deze nam met en kele welgemeende woorden afscheid uit de O.C. na eerst nog een aanbevelingswoord te hebben gewijd aan het Schoolfonds. Om plm. half twaalf werd deze succes volle avond door den voorzitter gesloten. DE „DOEJOENG". Aneta meldt uit Indië: De tinbagges- molen „Doejoeng" is hedenmorgen te 9 uur te Tandjong Pandang gearriveerd. KORTSLUITING IN HET ONDERSTATION VAN DE P.E.G.EJW. TE HAARLEM. Monteur aan bekomen brandwonden overleden. De 51-jarige arbeider J. P. Schijffelen uit Amsterdam, die gistermorgen bij het on geluk in het electrisoh onderstation van de P.E.G.E.M. te Haarlem ernstig werd gewond, is vanmorgen ln het St. Elisabeth- gasthuis overleden. BOTERNOTEEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 88 cer.t per K G. ITALIANEN DOOR „TAJANDOfiN" GERED. De N.V. Stoomvaart Mij. Nederland heeft van den gezagvoerder van het motorschip „Tajandoen" een telegram ontvangen, waarin deze mededeelt, dat zij zestien mijl van Ouessant 31 leden van de bemanning van het Italiaansche stoomschip ..Boccac cio", dat op weg was van Hamburg naar Genua, doch is vergaan, heeft gered. Eén lid van de bemanning wordt vermist. DOORBRAAK VAN NAARDENSCHE VESTINGWALLEN GOEDGEKEURD. Voor nieuwen verbindingsweg. B. en w. van Naarden hebben den ge meenteraad mededeeling gedaan, dat er overeenstemming is verkregen met de de partementen van defensie en kunsten en wetenschappen, ter zake van een doorbraak der vestingwallen en grachten, teneir.de een verbindingsweg met de binnenwijken te krijgen. De leiders der raadsfractie hebben B. en W. met het resultaat van de jarenlange onderhandelingen gecomplimenteerd, waar na de burgemeester gebak aan de leden en aan de ers liet ronddeelen. de vlag van bet raadhuis liet wapperen en een om roeper met het bijzondere nieuws de ves tingstad inzond. WIELRIJDSTER DOOR AUTO OVERREDEN. VERDRONKEN. Aan de bekomen verwondingen overleden. Op den Weideweg' \e Hengelo (O.) Is vanmorgen de 27-jarige wielrijdster mej. Lucas, wonende te Hengelo, onder een auto geraakt, welke bestuurd werd door den heer K. uit Zwolle. Het meisje werd tegen den weg geworpen en kreeg ernstige ver wondingen. Nadat de eerste hulp was ver leend ls zij naar het algemeen ziekenhuis te Gistermiddag is de 53-jarlge P. de Vroome, schilder aan de Rijkswerf te Den - Helder, van de onderzeeboot O 11 gevallen Hengelo gebracht, waar zij aan haar won en verdronken. V. laat een vrouw en zes - en overleden, kinderen achter. commissie ln leder geval zeer HAAGSCHE RECHTBANK Heler gestraft. Wegens heling van een ijzeren balk heeft tereoht gestaan de koopman C. W. de G„ uit Leiden, tegen wien de Officier acht maan den gevangenisstraf had geëtsoht.. De Rechtbank heeft van G. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Aanrijding te Oegstgeest. De Rechtbank heeft den chauffeur J. v. d. H. vrijgesproken van een aanrijding, welke hij te Oegstgeest zou hebben veroorzaakt met een tegenligger. De Officier had een geldboete van f100. subs, twee maanden hechtenis geëischt. f. 200 boete voor een aanrijding te Katwijk. Wegens het veroorzaken van een ernstige aanrijding te Katwijk aan Zee, heeft ae handelsreiziger R. G. K. uit Oegstgeest te recht gestaan. De Officier had tegen hem f. 200 boete subs, twee maanden hechtenis geëischt. De Rechtbank heeft verdachte cenform dezen eisch veroordeeld. Wielrijder werd ernstig gewond. Te Stompwijk had de koopman M. van T. uit Valkenburg een jeugdig wielrijder aan gereden, die hierdoor ernstig werd gewona. De Officier had tegen hem f30 boete subs. 30 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank achtte het tenlaste gelegde niet bewezen, en sprak verdachte vrij. Diefstal in een logement. In een logement aan de Janvossensteeg te Leiden, had A. v, d. H. van een mede-bewo ner van dit logement, een portemonnaie gestolen, en den Inhoud, f. 17, verbrast. Voor dit feit had de Officier van Justitie acht maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank heeft hem veroordeeld conform dezen eisch. zwaar zou zijn, aangezien de rechtschen er naar streven de koloniale troepen Tunl- siers. Tripolitanen en Abessijnen te ca- moufleeren als Marokkaansche troepen. Trouwens. Negrin is van meening, dat aan gezien Marokko slechts een protectoraat van Spanje is, de Marokkanen beschouwd moeten worden als vrijwilligers. Voorts verklaarde hij, dat er ruim 70.000 Italianen als vriiwilllgers dienen bij de rechtschen, met '-'•■-rip van de politiereserves achter het Negrin zeide verder te gelooven. dat een offensief der rechtschen ieder oogenblik verwacht kan worden, aangezien zij dit noodig hebben om het moreel achter het front op peil te brengen" GEP. GENERAAL-MAJOOR J. W. VAN ALPHEN OVERLEDEN. Hedenochtend is te Woudenberg op ruim 77-jarigen leeftijd overleden de gep. gene- raal-majoor J. W. van Alphen. In 1882 werd de thans ontslapene benoemd tot 2den luitenant bij het wapen der infan terie. Hij doorliep de verschillende subal terne en hoofdofiiciersrangen, waarna hij in 1915 werd benoemd tot kolonel-com mandant van de vijfde infanterie-brigade. In 1918 verliet hij met pensioen den militairen dienst. Later werd hem de rang van generaal-majoor verleend. MEISJE DOOR STOOMTRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Vanmorgen omstreeks tien uur ls op den Rijksstraatweg onder Diemerbrug de 18-ja- rige mej. M. Langelaan, bij het oversteken van den straatweg, onder de Gooische stoomtram geraakt en op slag gedood. Ter hoogte van de Vinkenbrug verliet het meisje het rijwielpad waar zij fietste, om dwars over de tramrails den straatweg over te steken. Zij kwam daarbij met de fiets onder de tram, welke zij blijkbaar niet heeft hooren aankomen, terecht. De wielen gingen over de ongelukkige heefi, waardoor de dood direct intrad. Het slachtoffer was op weg naar de ouder lijke woning aan den Stammerdijk te Dlemen. PHILIPPIJNEN OPNIEUW DOOR TAIFOEN GETEISTERD. Een nieuwe taifoen van buitengewone hevigheid heeft gisteren de Phllippijnen- eilanden Leite, Sebu, Panay, en Mindoro geteisterd. Op het eiland Sebu is de schade belang rijk. Honderden zijn dakloos, terwijl twee personen gedood werden. Bij K. B. is aan F. H. van Vessem, op zijn verzoek met ingang van 21 Nov. eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Zuidzande, met dankbetuiging voor de langdurige diensten in zijn betrekking bewezen. UIT NED. OOST-INDIË ZWARE STORM. SEMAiRANG, 18 November (Aneta/A-NJ?.) „De Locomotief" verneemt uit Japara dat gistermiddag een zware storm zeer ernstige schade aanrichtte in de dessa's Poerwo- gondo en Sendang, tusschen Japara en Koe does. Vermoedelijk zijn er dooden te be treuren, doch in ieder geval werden ver schillende personen gewond. Nadere bijzon derheden ontbreken. EEN BOEK VAN SCHUSCHNIGG. In antwoord op Hitler's „Mein Kampff" heeft Oostenrijk's bondskanselier dr. Schuschnigg een boek geschreven getiteld: „Driemaal Oostenrijk". Het beschrijft de ervaringen van den kanselier in den oor log, de Oostenrijksche revplptie. zij i> voor gangers als bondskanselier Séipel en Doll- fuss, en zijn reizen naar Duitschland. Het bevat ook gedeelten uit zijn dagboek. Schuschnigg wijst in dit werk op het be lang van Oostenrijk voor Europa, zoowel ln het verleden als het heden. GRAZIANI TREEDT AF ALS ONDER KONING VAN ABESSYNIË. De reeds sedert geruimen tijd in omloop zijnde geruchten omtrent een te verwach ten aftreden van den „onderkoning van Abessyië" maarschalk Graziani, schijnen bewaarheid te worden. In politieke kringen in Rome gelooft men, dat Graziani, die nog steeds lijdt aan de gevolgen van den in dertijd op hem- gepleegden bomaanslag en die overigens het klimaat van Abessynië niet verdraagt. niet verdraagt, binnenkort teruggeroepen zal worden en dat als zijn opvolger de her tog van Aosta in aanmerking komt. ZES MIJNWERKERS INGESLOTEN. In een schacht van de Koenlgin Luise mijn in Hindenburg (Opper-Silezle) zijn zes mijnwerkers door een Instorting- van de buitenwereld afgesloten. Het is tot dusver niet gelukt, met hen in verbinding te komen DE AUTARKIE IN ITALIË. Vandaag zijn te Rome twee betoogingen gehouden ter herdenking van het feit, dat het vandaag twee jaar geleden was, dat de sancties tegen Italië ingevoerd werden. Vanmorgen is een betooging gehouden in een schouwburg in aanwezigheid van een delegatie der Duiteche industrie en van arbeiders van het Duitsche arbeidsfront, terwijl vanmiddag Mussolini een nationale textleltentoonstelUng zal openen, waar ge toond zal worden wat de autarkie op tex- tielgebled kon bereiken. Tijdens de betooging in den Schouw burg, heeft graaf Volpi een redevoering uitgesproken, waarin hij er op wees, dat thans broederlijk werkgevers en werkne mers tezamen getuigen van hun vertrou wen en tucht, in volkomen harmonie van doelstellingen. De autarkie, aldus graaf Volpl, ls geen eenzijdig, willekeurig ini tiatief van het fascisme maar een nood zakelijkheid, die onvermijdelijk is gewor den, door het optreden der democratische landen, in het bijzónder Groot-Brittannië en Frankrijk, die enorme rijkdommen aan grondstoffen hebben verworven, zonder iets te veronachtzamen om de lacunes in hun economische structuur-aan te vullen. Overigens ls de autarkie slechts de inte grale toepassing van het beginsel der in- dustrleele en productie-ontwikkeling die ten grondslag ligt aan de moderne econo mie. De autarkie is thans voor Italië, tenmin ste binnen zekere grenzen, een vaste mo gelijkheid, zij is echter vooral een vol strekte noodzakelijkheid voor het even wicht van de internationale betalings balans. De autarkie is tenslotte onontbeer lijk voor Italië in de branches, die van belang zijn voor de militaire defensie en den weerstand van de burgerbevolking. Vervolgens schetste graaf Volpi hetgeen op het gebied der autarkie reeds is bereikt. Men is gekomen tot een beperking van den invoer, en een intensifieering van de natio nale productie, .hetgeen in staat stelt de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Na graaf Volpi sprak de afgevaardigde Cianetti, die uiteenzette dat het fascisme tegenover de berusting in de gemeenplaats dat Italië arm is. den eisch van zijn rech ten gesteld heeft. Italië heeft recht op grondstoffen, op ruimere gelegenheid tot ademhaling op een plaats in de zon. Onder den dekmantel der democratie zijn de plu tocratische landen verantwoordelijk voor wat thans gebeurt. Italië is trotsch op zijn soberheid, die een machtig middel vormt tot overwinning der moeilijkheden. Het ver werpt de soberheid echter, wanneer zij een voorwendsel vormt voor de rechtvaardiging van het onrecht ln de verdeeling der rijk dommen. teert dan nog de belasting op onverdeeld» winsten, die een ernstige belemmering vormt voor het aanleggen van reserves, waardoor als het ware de ïuggegraat aan het bedrijfsleven wordt ontnomen. Alvorens men weet, welke houding het congres tijdens de bijzondere zitting ten opzichte van de voorstellen van Roose velt zal aannemen, onthoudt men zich blijkbaar liever van het aangaan van nieuwe beurstransacties. Naar gemeld, verwacht men ginder dan ook niet, dat de affaire op de fondsen markt spoedig een groot uitbreiding zal ondergaan, tenzij zich onvoorziene facto ren van stimuleerenden aard zouden voor doen. De middagbeurs, Bij gebrek aan nieuwe gezichtspunten werd ten opzichte van de effectenbeurs heden een afwachtende houding aangeno men. De handel was dan ook tot een mini mum ingekrompen. Van een bepaalde stemming was eigenlijk geen sprake, doch wegens gebrek aan affaire, legden de koer sen een kleine neiging tot afbrokkelen aan den dag. De aandacht werd voornamelijk getrokken door de Braziliaansche waar den, die in een groote open hoek werden verhandeld, in verband met de berichten uit Brazilië omtrent het vraagstuk der bui tenlandsche schulden. Hoewel deze berich ten van een minder duidelijke strekking waren, werden zij in gunstigen zin geïnter preteerd. Bovendien maakte het" feit, dat te Londen gelden zijn ontvangen voor ge bruikelijke Braziliaansche schuldbetalin gen, een aangenamen indruk. Voor de betrokken papieren openbaarde zich goede vraag en vrijwel algemeen konden flinke koerswinsten worden geboekt. In Fransche papieren ging maar weinig om. De Ned. beleggingsaf deeling had een kalm voorkomen. Integralen lagen iets vaster in de markt, terwijl daarentegen de oude 3 procents obligatiën en certificaten, een eenigszins gedrukt voorkomen hadden. Op de locale markt was weinig te doen en groote koersverschillen kwamen niet voor. Koninklijken verloren echter een paar procent, hetgeen klaarblijkelijk verband hield met eenig aanbod voor Fransche reke ning. De Amerikaansche petroleum-aandee- len waren verwaarloosd. Rubberfondsen trokken nauwelijks eenige attentie. Am sterdam Rubbers bewogen zich wederom rondom 200 °/o. Van de minder couranten was weinig te bemerken. Over het algemeen konden de r.oteeringen vrij goed gehandhaafd blijven. Tabakken waren volkomen veronacht zaamd. Industrieelen hadden een zeer be perkte macht. Aku's en Unilevers gaven nauwelijks teekenen van aanwezigheid. De Philips-aandeelen werden op kleine schaal verhandeld en kwamen in doorsnee een kleinigheid lager te liggen. De Scheep- vaartafdeeling was stil. De affaire bepaal de zich voornamelijk tot Ned. Scheep vaart Unie's, die wat lager werden afge daan en tot aandeelen Holland-Amerika- lijn die overigens ook een zeer beperkte markt hadden. H.B.V.'s waren maar weinig veranderd, doch konden zich toch niet ge heel handhaven. De affaire in Amerikaansche shares was van geringe afmetingen. Het koersverloop van Wallstreet had geen nieuwe indica ties gegeven en over het algemeen werd gehandeld op ongeveer het peil van gis teren. WISSELKOERSEN. Londen 9.01 3/4 (9.02 7/8); Berlijn 72.91 (72.901Parijs 6.13 (6.131/2); Brussel 30.70 (30.71): Zwitserland 41.75 (41.76); Kopen hagen 40.27 1/2 (40.32 1/2)Stockholm 46.50 (40.57 1/2); Oslo 45.32 1/2 (45.37 1/2); New York 1.80 3/8 (1.80 1/16); Praag 6.35 (6.34 1/2) Oost. Bankpapier 33.35 (33.30); Lire 7.10 (7.10). Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8—3/16; Daggeld 1/4. Registermarken 37 5/8; Crediet Sperr- marken 14 5/8; Effectensperrmarken 14 5/8; Reismarken 51; Bankpapier 38 7/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Opgeheven wegens gebrek aan actief J F. N ran Os. Stomwijk; Th. P Bader. Haarlemmermeer; J. H. Unlandt, Haar- lemmermeer - Zwanenburg AMSTERDAM, 18 November. De berichten uit de Ver. Staten wijzen er op, dat men zich aldaar geen goede voor stelling kan vormen van de wijze, waarop het zakenleven zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Op het oogenblik valt bij de meesten takken van nijverheid nog een achteruitgang waar te nemen en men hoopt nu maar, dat de regeering middelen zal weten te vinden, om deze inzinking te stuiten. Zooals bekend, is men in finan- cieele- en handelskringen voornamelijk ge beten op de belastingen op kapitaalwinst en op onverdeelde winsten. Van welken kant men de situatie ook bekijkt, zoo moet men steeds'tot een gevolgtrekking komen, dat deze belastingen het particulfere ka pitaal niet kunnen aanmoedigen om zich in nieuwe ondernemingen, van welken aard dan ook. te wagen. Naar gemeld heeft de belasting-commis sie van het ,Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat'een belasting op de kapitaal winst onder de oogen zal worden gezien. In Wallstreet h^eft men hiervan met ge noegdoening kennis genomen doch aanlei ding tot een grooteve activlte op de effec tenbeurs heeft dit niet gegeven. In de eerste plaats weet men niet, of Roosevelt geneigd zal zijn deze belasting wetten te accepteeren. En bovendien res LEIDEN. 17 Nov. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Roode kool 2.10 3 50 Savoye kool 12. Groene kool 1.30— 3.20, Boerenkooi 1.50-4.50, Prei 1.50—-3.90, Kroten 1.20—2. Kroten gekookt 4—7. Uien 8 60—9.60, Peen 13.10. Spruiten 211, Andijvie 23. Nero 36 60, Druiven 1422. Siiiiboonen 1129. Stamboonen 8—30, Wit loof 616, Spinazie 716. Tomaten 48 60, B 4—12, C 4—7.40, CC 4—5.20 Der 100 KG. Andijvie 0.601. Bloemkool 1.5011.40. Salade 0 602.90. Knolselderie 24 Der 100 stuks. Kroten 0.40, Pieterselie O.oO1.10. 100 bos. LEIDEN, 17 Nov. Melkveiling. Voor de week van 21 tot 27 November. Consumptie- maelk le klas 7.507.60,. Prijs voor de te leveren boventaxemelk in georganiseerd overleg voor het district Leiden voor de week van 21 tot 27 November 1937. gelijk aan den door de regeering vastgestelden orijs. GOUDA, 18 Nov. Veemarkt. Aangevoerd totaal 1329 stuks, waarvan 65 slachtvarkens Vette van 3131',; et oer bond, levend met 2 t>ct. korting; 427 magere varkens 3050, 728 biggen 1620, Geldérsche biggen 20 23. 12 runderen 150200. 49 nuchtere kal veren 313, 38 bokken en geiten 26 oer stuk. Handel matig. 282 Dartijen kaas. le kw. met rijksmerk 2829. 2e kw. 2627, zware tot 32.50. Handel matig. 121 ponden boter. Goeboter 0 750.80. Weiboter 0.70 0 75 oer Dond. Handel vlug. 68 000 eieren. Kloeieien 56, eendeieren 3.253.75 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuld-Hol- landsche Eierenveiüng Aanvoer 70 200 kip eieren. Prijzen: 56/58 KG. 4 605 58/60 K.G 5—5.25. 60 62 KG 5.25—5.40. 62/68 KG 5.40—5.70. bruine 58/70 K.G. 5.05—6. kleine eieren 3.65—4.60 per 100 stuks KATWIJK a. d. RIJN, 17 Nov. Roode kool per 100 K.G. f. 2.30—2.95. Gele kool f. 1.10—1.40. Groene kool f. 1.30—1.80. Kro ten f2.20—3.10 Breekpeen f 3.40—4 Wasch peen p. kist f 0.50—1. Peen per 100 bos f. 4.50—6.40. Uien p. 100 K.G. f9 9.30. Bloemkool I per 100 i 5.50- 13.50. II f 1.50 —5.50. WADDINXVEEN, 17 Nov Aangevoerd 123 kipeieren. Groote 5,805.90, kleine 5 per 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3