STADSNIEUWS [artelijk afscheid van den heer Otto de Nobel U jaargang MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 No. 23816 Euwe is een punt ingeloopen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Als dirigent van „De Stem des Volks" Oud-minister Bosboom overleden Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Engelsch stoomschip bij Vlissingen gezonken verwacht EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zün. Voor alle andere Advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jlager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling [Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 110 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Foto Van Vliet. sympathieke en hartelijke wijze heelt de Leidsche Arbeidersbeweging Zater- gavond afscheid genomen van den heer Otto de Nobel als dirigent van het zang- „De Stem des Volks". Hierboven de bestuursleden van „De Stem des Volks" met de familie De Nobel. Tijdens een speciale bijeenkomst, kelke Zaterdagavond gehouden werd in He concertzaal van het Volksgebouw is Hoor de Abeiderszangver. „De Stem des Folks" afscheid genomen van haar di ligent den heer Otto de Nobel, die ja- jenlang dit koor geleid heeft en het Èe plaats deed innemen, waarvan het koor thans met voldoening mag gewa- Nadat de heer de Nobel en zijn echtge- bte met gejuich ontvangen waren, werd jgjide de „Internationale" gezongen, iierop heette de heer Weideman, voor ier van „De Stem des Volks" namens de [turen en den pl. Raad den heer de •el en zijn familie welkom. Spr. herin de eraan, hoe men op 17 Augustus (ontslagaanvrage van den heer de No- ontving; deze moest wel aanvaard den in verband met zijn gezondheids- Stand. Twaalf jaar had hij de leiding het koor. dat er in dien tijd zeker slechter op geworden is. Niet min- dan 27 concerten en 31 maal optre- voor de partij vonden gedurende deze jiode plaats. Spr. memoreerde diverse aagde uitvoeringen en hoopte de No- ïop de komende groote uitvoering weer pet midden van de Leidsche Arbeiders- eging te zien. Bondsvoorzitter, de heer A. Krelage, pk zijn vreugde uit over het feit, de 1 weer na zijn ziekte terug te mogen „als een jonge man". Uitvoerig schet- Ispr. de Nobel's groote beteekenis voor ■Arbeidersbeweging als componist, welke I uitgaat boven die als dirigent, i Mei 1898 werd de Nobel, toen nog een £e man „met een blonde sik", benoemd directeur van de A'damsche Stem, zoo- [het 't volgend jaar 40 jaar geleden zal p dat hij zijn werk in de arbeidersbewe- s, dat voor haar van de allergrootste •ekenis is geweest, aanving. Hij schreef „Morgenrood", wel eens de „psalm" S.D.A.P. genoemd. Het was van groote pagandistische strekking en werd ook in het buitenland gezongen. Spr. me neerde nog diverse andere van de No- ]s strijdliederen en besloot met hem lens het Bondsbestuur hiervoor te dan- P. hem toewenschende, da-t hij nog lang iiige mag zijn van het succes van zijn Ik. fadat de thee was gebruikt, onder het *en van verschillende liederen, was het prd aan den heer H. van Woudenberg, pens den pl. raad, gevormd uit L.B.B. I S.D.A.P. Deze wees er op, dat de heer INobel de „Stem des Volks" op hoog gebracht heeft, Zijn naam als compo- is onverbrekelijk verbonden aan het ode lied". Vele roode composities zijn _j zijn hand verschenen, o.a. de „Kies- Ihtmarsch", die zulk een meeslependen lloed uitoefende. Wat zou de beweging per dit „roode lied" geweest zijn? Men Fft er kracht uit geput en de Nobel F-ft zóó op zijn wijze velen tot de S.D. gebracht. Namens den pl. raad en de inisaties bood spr. den scheidende ten- pte een enveloppe met inhoud aan, 011- 1 betuiging van zijn diep erkentelijkheid, fe heer Weideman betrok hierop mevr. INobel in de huldiging onder overhan- og van een fraaien bloemenmand. Jaarna haalde de heer v. d. Zeeuw, een oprichters van de «„Stem des Volks" Je herinneringen op, waarbij hij er spe- P op wees, dat de Nobel indertijd de Pjse was, die zijn componistennaam aan ('beweging, die toen pas in opkomst was, Bnde geven. „De anderen hadden daartoe R lef niet", aldus spr. Wethouder M. G. Verwey voerde dan het l°rd namens de SD. raadsfractie, in de van den heer Van Eek, die wegens JJ® ongesteldheid verhinderd was. herinnerde aan de opkomst van het socialistische lied waarmee gepaard ging die van de S.D. arbeidersbeweging. Aan die opkomst danken wij nu hier onze machtspositie. Het socialisme bevat een levenwekkend beginsel waaruit wij putten kunnen. Vorm en inhoud zijn aan dat be ginsel gegeven door de muziek, ontsproten aan het gemoed van den grootsten socia listische componist dien wij hebben Otto de Nobel. Deze overweging gaf de fractie aanlei ding om van diepgevoelde waardeering ge tuigenis af te leggen. Wij hopen dat in uw gemoed nog véél zal opwellen wat tot uiting komt in Uw compsitie's, aldus be sloot spr. De heer H. W. Wittenaar, voorzitter van den Leidschen Bestuurdersbond memoreer de het cult-ureele gedeelte der vakcentrale, waaraan de Nobel zoo onnoemelijk veel hulp verleende. Hij heeft het kunstgevoel der arbeiders wakker geschud en was een steenlegger voor het begrip onder hen voor goede concerten. Hierop dankte de heer de Nobel, diep on der den indruk, voor alle bewijzen van hartelijkheid. 12 jaar heb ik voor de Leidsche Stem gedaan, wat ik kon, aldus spr. Veel mede werking heb ik gehad; spr. wenschte dat ook zijn opvolger, van wien hij voor het koor uitstekende verwachtingen heeft, toe. Geestig rijmende zeide spr.: „Leiden heeft te lijiden van den ongunst der tijden" en de stad is deze nog niet te boven. Mis schien zal ook ook hier de opbloei komen en dat zal wellicht vergrooting van het ledental tot gevolg hebben. Moge mijn op volger, den heer Krelage, een toevloed van leden ten deel vallen. Met de betuiging van zijn innigen dank voor de vele bewijzen van sympathie en waard sering, eindigde spreker. Tenslotte werd gezamenlijk het „Aan de strijders" gezongen, waarna men nog eeni- gen tijd bijeen bleef en gelegenheid be stond den heer de Nobel de hand te druk ken. Hij maakte deel uit van het ministerie Cort v. d. Linden. Op 82-jarigen leeftijd is gisteren te Den Haag overleden de gep. luite nant-generaal N. Bosboom, oud-minis ter van Oorlog. De heer Bosboom maakte van 29 Aug. 1913 tot 15 Mei 1917 deel uit van het ministerie-Gort van der Linden. Geboren te 's-Gravenhage 30 September 1855, trad hij in 1871 bij de instructie compagnie te Schoonhoven in dienst en na het volgen van den voorbereidenden cur sus der artillerie te Utrecht en van den hoofdcursus te Delft, werd hij in 1877 tot tweede-luitenant der artillerie benoemd, waarna hij de. subalterne en hoofdofficiers- rangen doorliep tot zijn pensionneering als .Kolonel in 1912. Later werd hem den rang van generaal- majoor en eenige jaren daarna die van luitenant-generaal verleend. Generaal Bosboom was lid van verscheidene com missies, o.a. van de leger-commissie. Po- blicaties van zijn hand verschenen o.a.: over de militaire maatregelen, door Neder land te nemen tot handhaving eener ge wapende neutraliteit (in 1888 uitgegeven door de Ver. tot Bevordering van de Krijgswetenschap), welker grondslagen in 1914 toepassing hebben gevonden; over Volkenbond en Ontwapening (1928), arti kelen in tijdschriften en dagbladen, arti kelen over militaire onderwerpen, zoomede een boek onder den titel: „In moeilijke omstandigheden" (Aug. 1914Mei 1917), dat in 1933 werd uitgegeven. Als luitenant gaf de heer Bosboom een brochure uit over de artilleristi- sche verdediging van de Nieuwe Hol- landsche Waterlinie, doch meer bekend werd hij door de beantwoording van een prijsvraag, uitgeschreven door het bestuur der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, luidende: „Welke militaire maatregelen moeten worden genomen, indien Nederland bij een oorlog tusschen andere mogendhe den, zich tot een gewapende neutrali teit wensclit te bepalen?" N. Bosboom. De beantwoording van deze prijs vraag werd ingezonden onder het motto: „Ende desespereert nimmer": Meer dan een kwart-eeuw later zag hij zich, onder geheel andere omstandig heden, de uitvoering van zoodanige maatregelen opgedragen. Op 15 Mei 1917 trad hij als minister af, naar aanleiding van het aannemen door de Kamer van de motie-Marchant be treffende het oproepen van de landstorm klasse 1908. De teraardebestelling zal geschieden op Woensdag 17 dezer, te halfvier op de alge- meene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. LEGER DES HEILS. Afgebroken 17e partij door Aljechin gewonnen gegeven. De gisteravond afgebroken 17de partij om het wereldkampioen schap schaken is hedenmorgen door Aljechin gewonnen gegeven. Euwe is dus één punt van zijn achterstand ingeloopen en de wijze, waarop hij deze fraaie over winning bevocht, doet onzen medewerker, Lodewijk Prins, zelfs de verwachting uitspreken, dat deze zege een keerpunt in de match beteekenen zal! De stand is thans: Aljechin 9Va punt met 6l ge wonnen partijen; Euwe l1/: punt met 4 gewonnen partijen. 7 partijen zijn in remise ge ëindigd. Voor de partij-analyse zie men het Sportblad. Adjudant Buwalda neemt afscheid van huidigen werkkring. Gisteravond had in de zaal van het Leger des Heils aan de Hooigracht de afscheids- samenkomst plaats van Adjudant Buwalda, die, zooals we reeds meldden, is aangewe zen voor het toezicht op de Stedelijke Werk inrichting alhier. De groote zaal was geheel vol. Bij het binnenkomen werd door een deputatie van de padvinders het groote saluut geblazen, waarna het muziekkorps de zegenbede speelde. Het samenzijn werd geopend met zang en gebed, waarna de plaatselijke Officier Zr. Stolte, een inleidend woord sprak en op bijzonder mooie wijze het werk van Adjudant Buwalda naar voren bracht. Voorts voerden nog 5 andere leden het woord, die allen gewaagden van den ijver en den blijanoedïgen geest van den heer Buwalda, waar deze dikwijls zeer moei lijk werk te verrichten had. Ook Mevrouw Buwalda kreeg gelegenheid om een af scheidswoord te spreken. Daarna kwam het woord aan den vertrekkenden officier, die woorden van dank sprak voor den arbeid, welke hier verricht was. zoowel in de krin gen van het Leger des Heils als daar buiten. Aan het slot werd door de talrijke aanwe zigen den scheidenden officieren nogmaals een zegenbede toegezongen. TOONEELVEREENIGING „MOLIÈRE" Geslaagde jaarfeestviering. 't Is steeds een groote onderneming voor een jonge tooneelclub: het debuut op de planken! We kennen dat.... meestal een teleurstelhng na een schitterende generale, of een succes na een slechte laatste repe titie. Een nerveuze stemmingzal het slagen, zal de rolverdeeling de juiste blij ken? Voor zoo'n debuut stond „Molière" gis teravond bij de viering van haar eerste jaarfeest in de groote zaal van „Den Burcht", met de opvoering van „Haai' laatste wil", een blijspel in drie bedrijven, dat na een wat gerekt begin steeds vlotter werd gespeeld en als eerste opvoering ten slotte waarlijk een succes genoemd mocht worden. Het gulle applaus bewees de waardeering van het publiek. Na afloop bracht de voorzitter, de heer Poptie, dank aan de medewerkenden, als mede aan den regisseur, den heer D. Ha- verkom, en roemde spel en leiding, waarna de dames in de bloemetjes werden gezet. De heer G. Hoppezak deelde mede in de hulde voor de wijze, waarop hij de gri meering had verzorgd. Een gezellig bal, waarbij „The jumble jacks" het muzikale gedeelte verzorgden, bracht het slot van deze zeer geslaagde eerste jaarfeestviering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Sigarenmagazijn „Zuid" (filiaal), Kore- vaarstraat 3, Leiden. Hoofdzaak: Kerkstraat no. 17, Bodegraven. Het filiaal te Leiden is met ingang van 15 November 1937 opgeheven. Een der opvarenden overleden. Zinken toegeschreven aan het verschuiven der lading. In den afgeloopen nacht is het Engelsche stoomschip „Ino", dat een weekdienst onderhoudt tusschen Bris tol ((Engeland) en Antwerpen, op ongeveer 7 mijl van het lichtschip „Wandelaar" (voor den mond van de Schelde) gezonken. De uit achttien koppen bestaande bemanning is door de Belgische loods boot „Oostende" te Oostende aan wal gebracht. Een van de opvarenden is over leden. De „Ino" is een schip van 1240 ton bruto. Het werd in 1899 gebouwd en behoorde toe aan de Bristol Steam Navigation Com pany. Het zinken van het schip wordt toege schreven aan een verschuiving van de lading, welke uit mineralen bestond. Direct na het bekend worden van de scheepsramp zijn van Vlissingen de sleep- booten „Noordzee" en „Goliath" uitge varen. Ongeveer te middernacht kwamen zij bij de „Ino" aan. De bemanning van de sleepbooten begaf zich aan boord en maakte een sleeptros van de „Noordzee" vast. Met het transport van het schip kon even wel niet direct een aanvang worden gemaakt, daar het anker niet wilde slippen. En vanmorgen om 5 uur is „Ino" toen plotseling gezonken. Van het schip is boven water niets meer zichtbaar, zoodat verondersteld wordt dat het, met slagzij aan bakboord, dwars gevallen is. BINNENLAND. De provinciale begrooting van Zuid-Hol land. (3e Blad). Het Verkeersfonds; de lasten voor het snelverkeer zijn te hoog. (3e Blad). Kolonel J. J. van Santen, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veld leger tijdens jachtrit op Ypenburg overleden. (Binnenland, 3e Blad) Dienstplichtige onderofficieren, die als capi- tulantert in functie zullen treden, moe ten spoedig in dienst komen. (Binnen land, 3e Blad). De regeering overweegt verplichte hygiëni sche controle van alle Nederlandsche industriemelk. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. De Japansche houding ter negen-mogend heden-conferentie te Brussel gelaakt. (Buitenland, le Blad). De a.s. reis van Lord Halifax; de koloniale kwestie. (2e Blad). Het Japansche offensief wordt met kracht voortgezet; de val van Soetsjau in zicht (2e Blad en Laatste JBer., le Blad). Radiorede van president Roosevelt over de bestrijding der werkloosheid. (Buiten land, le Blad). President Vargas over de nieuwe Brazi- liaansche politiek (Buitenland, le BI.) Grieksch schip gezonken; bijna alle op- varendeh gered. (Buitenlandsoh Ge mengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Dat het weertype voorloopig nog niet zal veranderen. Het gure weer zal in de eerste etmalen nog aan houden. 'PIRITUS voor aanmaken van haarden, (ftoutskool gedrenkt in 'spiritus) Ideaal middel. 1077 (Ingez. Med.) EEN CARILLON-SLUITZEGEL. Zondag 28 November a.s. herdenkt de heer W. B. Wentink. conducteur-bestuurder bij de Haagsche Tramweg Maatschappij op de lijn Den Haag—-Wassenaar—Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week c.~" eiicmen: Stacnu-s-caiillcn-ccmite heeft het Maandag 8 Nov 49; Dinsaag 9 Nov. 51; hierboven weergegeven sluitregel in omloop Woensdag 10 Nov. 50; Donderdag 11 Nov. gebracht, dat tegen den prijs van 2'/t cent 49; Vrijdag 12 Nov. 51; Zaterdag 13 Nov. I Per stuk verkrijgbaar wordt gesteld. De 49 volwassen personen. j ware grootte bedraagt 1/4 van dit formaat.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1