yA LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Maandag 15 November 1937 Wellner-Wello Uw Zenuwen Te hooge lasten voor het snelverkeer GEMENGD NIEUWS qA ,mm "V t LAND- EN TUINBOUW ft ri'N/T IN UITTEREN FAILLISSEMENTEN Voorloopig verslag over het Verkeersfonds THIJS OP DE „TAAIE HAAI" AUTOMOBILIST BRENGT BINNENSTAD VAN DEN UAAG IN CONSTERNATIE. Hij had nog eenige straffen tegoed. Het was een zeer sensationeel en opwin dend incident, dat zich in de Haagsche bin nenstad afspeelde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Een gratis voorstelling voor de cafébezoekers, die tot het sluitingsuur in de stad waren gebleven en zich nu huiswaarts spoedden Onder hen 'bevond zich een verlofganger uit Singapore, die tijdelijk in de hofstad vertoeft en die zich dezen avond in een bar in de Hofstraat had geamuseerd. Hij was vergezeld van zijn echtgenoote. Het twee tal stapte ongeveer krwart na één in de auto en liet de claxon zooveel lawaai maken, dat een agent op de treeplank sprong, na reeds eerder gewaarschuwd te hebben. De toestuurder raakte daardoor zoo van streek, dat de wagen tegen de pui van een winkel tot stilstand kwam. Met donderend geraas viel een groote spiegelruit van de etalage in stukken, terwijl de auto vrijwel op hetzelfde moment in brand vloog. Agent, bestuurder en zijn naast hem zittende echt genoote werden door de glasscherven ge wond. Alleen de dame moest zich laten ver binden. De bestuurder, die onder den invloed van sterken drank was, werd aangehouden. Het bleek, dat hij in het politieblad stond ge signaleerd, omdat hij nog een boete moest betalen van 36 gulden subs, een hechtenis moest ondergaan van 10 dagen wegens over treding van het motor- en rijwielreglement. In de tweede plaats verzocht de ambte naar van het O. M. in het kantongerecht Amsterdam beteekening van een vonnis, ge wezen door den kantonrechter te Amster dam, waarbij deze verlofganger veroor deeld is tot 5 dagen hechtenis en hem bovendien de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen is ontzegd voor den tijd van 1 Jaar wegens overtreding van artikel 22b van het motor- en rijwielreglement (onder invloed van sterken drank een motorrijtuig of een rijwiel besturen). Zijn gedrag van thans zal uiteraard nog twee processen-verbaal tot gevolg hebben, één wegens het onnoodig signalen geven en één wegens het niet gehoorzamen aan het stopbevel van den agent. DOOR TREIN MEEGESLEURD. Handelsreiziger gedood. Zaterdagavond is op den onbewaakten overweg aan den Zwarten/weg te Gouda een doodélijk ongeluk gebeurd, waarbij de 56- jarige handelsreiziger H. Diehn, wonende te Vreeswijk, het slachtoffer is geworden. De man fietste den overweg od toen de trein van Utrecht, die om 18 29 uur te Gouda aankomt,-in aantocht was. Iemand waarschuwde hem nog. waarop hij afstapte. Na in de richting van den trein te hebben gekeken, liep hü door. De man was bij ziende en schijnt gedacht te hebben, dat de trein verder af was. Hij werd met fiets en al opgenomen en zestig meter mede- gesleurd. Naast de spoorbaan vond men het lijk. Het treinpersoneel heeft van het ongeluk niets bemerkt. De fiets is aan de locomotief blijven hangen. Bij aankomst van den trein te 'sGravenhage vond men het rijwiel aan de machine. Het slachtoffer was een Duitscher. afkomstig uit Muhl- hausen en woonde sinds acht jaar in ons land. Hij was gehuwd en had een kind. VERDACHT VAN KINDERMOORD. Echtpaar te Venlo in arrest gesteld. Zaterdagmorgen heeft de gemeentepolitie te Velsen op last van den officier van Justi tie aangehouden den 32-jarigen werklooze J. J. en diens 22-jarige echtgenoote. Het echtpaar wordt- ervan verdacht in het be gin van dit jaar een kindje van enkele weken moedwillig den verstikkingsdood te hebben doen sterven. Ofschoon de vrouw blijft ontkennen, heeft de man een gedeel telijke bekentenis afgelegd. Het misdrijf is door de recherche achterhaald, dank zij een twist tussehen de gearresteerde vrouw en haar buurvrouw, waarbij eerstgenoemde is mishandeld. Bij het onderzoek omtrent deze burentwist ontving de politie aanwijzingen, welke er op wezen dat het kind moet zijn gedood. De gearresteerde vrouw moet. na het plegen van haar misdrijf, aan een buur vrouw hebben medegedeeld, dat haar kind dood was. Toen deze buurvrouw in de wo ning der gearresteerde vrouw binnenliep, bleek haar dat een kussen op het gezicht van het kind lag, terwijl dit nog teekenen van leven vertoonde. Het kind is daarna ge storven en zonder dat er iets van het. mis drijf is uitgelekt, begraven. Na verhoor door de recherche zijn beide aangehoudenen in de strafgevangenis te Roermond opgesloten. BESTEL-AUTO GRIJPT SLACHTOFFERS VAN MOTORONGELUK. Een doode en een zwaar gewonde. Gisteravond omstreeks zes uur reed een motorfiets, waarop twee personen uit Eind hoven gezeten waren, op den Tilburgschen weg or.der Huiten, gemeente GilzeRijen in razende vaart, toen plotseling de achter band sprong. De berijders werden op den grond geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Achter de motorfiets, die in de rich ting Tilburg reed, kwam een bestelauto van de firma J. de Jong uit Breda. De chauffeur trachtte nog de slachtoffers te ontwijken, maar dit gelukte slechts bij een hunner. De ander, de bestuurder van de motorfiets, zekere Trier, werd door den bumper van de auto geschept en dertig meter medegesleurd Hij werd dood opgenomen. De duorijder is, nadat, dokter Gladaek uit Rijen de eerste hulp had verleend, in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Ook het stoffelijk over schot ''an den motorrijder is daarheen ge bracht. De Koninklijke marechaussee heeft het onderzoek in handen. DADER VAN EEN ROOFOVERVAL AANGEHOUDEN. Hij wilde geld hebben om naar de kermis te gaan. Het is de Heerlensohe recherche gelukt de aanhouding te verrichten van den zeventienjarigen J. K. te Tenvinselen, die Maandag 8 November te Terwinselen een roofoverval pleegde op den chauffeur D. van den gemeentelijken autobusdienst uit Heerlen. K. bedreigde den chauffeur toen met een revolver en eischte diens geldtasch, maar kreeg op bijna hetzelfde moment een trap van den chauffeur, waardoor de kogel boven in de bus terechtkwam. De jonge man was gemaskerd met een rooden doek en verdween in de duisternis toen de over. val mislukte. Uit verschillende aanwijzingen kon de Heerlensche recherche tot de arrestatie overgaan Hii legde een volledige bekentenis af. Hij had met zijn meisje naar de kermis willen gaan, maar had daartoe geen geld gehad. De revolver en de doek zijn terugge vonden. VERZOEK OM GRATIE. Voor den ter dood veroordeelden Venlonaar. Zooals gemeld, is de Venlonaar Willem Cammers door de volksrechtbank te Berlijn veroordeeld tot de doodstraf, onder beschul diging van spionnage. De verdediger van den beschuldigde, mr. Tonnaer uit Venlo, deelt mede dat een verzoek om gratie is gericht tot de Duitsche regeering. Gevraagd is om een bes'lssing van den Rijkskanse lier. waarbij de doodstraf in levenslange gevangenisstraf gewijzigd wordt We ver nemen verder, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn zijn invloed voor een gunstige beslissing op dit verzoek zal aanwenden. Hbld. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Zaterdagmiddag te kwart over vier had een ernstige aanrijding plaats op de Birkt- straat te Soest, In genoemde straat reed de wielrijder R. uit Soest uit de richting Amersfoort. Ter hoogte van de Eikenlaan stak hij zonder richting aan te geven plot seling den weg over. Een achter hem rij dende auto, bestuurd door den heer P. uit Hilversum, was reeds naast den fietsrijder toen deze overstak. De autobestuurder zwenkte nog naar links doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. R. bekwam een zware hersen schudding. Eenige passeerende doktoren verhonden het slachtoffer, waarna deze naar het St. Elizabeth gasthuis in Amers foort overgebracht werd. Zijn toestand is hoogst ernstig. WIELRIJDER TEGEN AUTOBUS GEREDEN. De 21-jarige D. van Bazel, uit de van Weelstraat te Rotterdam kwam Zaterdag, toen hij komende uit de Roentgenstraat met zijn carrier de Oranjeboomstraat te Rotterdam wilde oversteken in botsing met een uit de richting Nassaukade komende autobus, bestuurd door den 41-jarigen M. K. uit Rüsoord. De jongen werd ran zijn carrier geslin gerd en kwam een eind verder od den weg terecht De carrier werd gedeeltelijk ver nield. Met zware verwondingen is van B. per auto van den geneeskundigen dienst In deemiswekkenden toestand naar het zie kenhuis aan den Coolsingei vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. DIEFSTAL TE ARNHEM EN NIJMEGEN OPGEHELDERD. De politie te Nijmegen heeft gisteren ge arresteerd zekeren S. uit Nijmegen, ver. dacht van gelddiefstal uit een koffiehuis aldaar. Bij nader onderzoek werd in het pakhuis van S. een groote hoeveelheid rijwielonder- deelen, lampen, banden, enz. gevonden. Het is gebleken, dat al deze goederen gestolen waren bij een rijwielhandelaar in Arnhem, waar een vriend ran S.. de 20- jarige K, in betrekking was K. werd eveneens gearresteerd. ONEERLIJK BOEKHOUDER. Bij de N.V. Zaadhandel en boomkweeke- rij Wed. P. de Jongh te Goes is een geval van ernstige fraude aan het licht geko men, dat zich over verscheidene jaren uit strekt. De schuldige, de boekhouder Van D. is ontslagen. De justitie te Middelburg stelt een onderzoek in naar de toedracht van de zaak. In totaal zou een bedrag van ongeveer 5000 gulden verduisterd zijn. BUITENLANDSCH GEMENGD. GRIEKSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Bijna alle opvarenden opgepikt. Het Amerikaansche vaartuig „Swiftsure" iieeft bijna alle personen opgepikt van de uit 29 koppen bestaande bemanning van 't Grieksche stoomschip „Tzennychandris", metende 5815 ton en op weg naar Rotter dam, dat in den Atlantisdhen Oceaan ge zonken is. Het schip bevond zidh op 30 tot 40 mijl ten noordoosten van de Diamond- Shoals, toen het de laatste noodseinen uit zond. OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. De laatste dagen hebben in Noord-Oos- teiijk Hongarije hevige regens overstroo mingen aangericht. De rivier Bajo is op drie plaatsen, waar de dijken zijn bezwe ken, buiten de oevers getreden. Veertig huizen zijn verwoest. De schade is aan zienlijk. De autoriteiten hebben een hulp actie ingezet. NOODWEER IN AMERIKA. Stormen, gepaard gaande met zwaren regenval, hebben aan de Atlantische kust van Zuid-Carolina tot Maine verwoestingen aangericht. De materieele schade is zeer groot. Talrijke plaatsen in Maryland zijn door het hooge water overstroomd. tftllner-Wello als Ca. Zulk tafelgerei is een practised cadeautje! Het behoeft nooit te worden gepoetst, want zouten of zuren deren Wellner-Wello niet. 't Blijft altijd even mooi! Vlekvrij door en door en.onverwoestbaar! Voor iets aparts. 1092 (Ingez. Med.) Kwaliteitsverbetering van onze zuivelproducten. Regeering overweegt verplichte hygiënische controle van alle Nederlandsche industrie-melk. Naar wij vernemen aldus het Hbld. stelt de inspecteur van het Veeteelt- en Zuivehvezen, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, een onderzoek in naar de wenschelijkheid, om te komen tot een wettelijke verplichting, om al'.e melk, dus ook de industriemelk te on derwerpen aan een hygiënische kwa liteitscontrole en op grond daarvan te doen betalen (dus niet langer alleen op grond van vetgehalte). Zulk een controle, die zoowel bacte- rieele als zichtbare verontreiniging zou omvatten, wordt door de regeering wenschelijk geacht met het oog op de kwaliteit en de reputatie van de Neder landsche boter, kaas, condens en poeder. Er zijn weliswaar zuivelfabrieken, die deze controle reeds toepassen, doch die ondervinden het bezwaar, dat dit remmend werkt op den melkaanvoer ten gunste van fabrieken, die uitsluitend naar vetgehalte betalen. Wij meenen tevens te weten, dat er ver band bestaat tussehen dit initiatief en het resultaat van de internationale boterkeu- ring. die ter gelegenheid van het Wereld- zuivelcongres onlangs te Berlijn werd ge houden. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw Slaap wordt weer rustig door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Ajpoth. en Drog. 1*078 (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Zonneschijn Kerstboek 1937. Van de Drukkerij C. A. Spin en Zoon te Amsterdam ontvingen wij het fraai uitge voerde Kerstboek van „Zonneschijn". Het 25ste Verkade's Album. Wederom is een Verkade's Album ver schenen het vijf. en twintigste ge titeld „Onze groote rivieren". „Onze groote rivieren" kan worden ge zien als waardig vervolg op zijn voorgan ger, waarvan vrijwel ieder de mooie platen kent, die met zooveel liefde zijn vervaar digd door de drie schilders: C. Rol, H. Rol 6n J. Voerman Jr. Ook nu zijn 't weer 26 prachtige aquarellen en wel dwingt het be wondering af, dat dit schilders-trio elk jaar aan zoo uiteenloopende eischen weet te voldoen. In den tekst vertelt dr. Thijsse niet alleen van de rivieren zelf, maar ook van wat er in den loop der eeuwen langs hun oevers is ontstaan: bebloemde dijken, rustige dorpjes, oude kasteelenen de grootere steden als Maastricht, Nijmegen, Dordrecht, enz. Laten wij hopen, dat dit album door zóó- velen met vreugde wordt begroet, dat een nieuwe reeks van vijf en twintig kan vol gen! TIJDSCHRIFTEN. Het R.K. Bouwblad van 11 Nov. heeft den volgenden inhoud: Werk van architect G. L. van Straaten—Schakelhuls te Doe- tinchem. Historische Behangsels. Een ka pel te Westerbeers. De inrichting van een Farochiekerk. Van de Vereeniging: Nieuwe Uitgaven cn Allerlei. Uitgesproken: N.V. Fabriek van Kunsthoornpioductïn Hollandia" te Voorschoten, Rouwkooplaan 4. R.-C. jhr. mr. C. J. van der Wijck, Cur.: mr. F. J. J. Trapman, Leiden. Hebben de spoorwegen zich uit de N.V. Spoorhout teruggetrokken. In het voorloopig Tweede Kamer-verslag over de begrooting van het verkeersfonds voor 1938 vragen vele leden naar het ver moedelijke tijdstip van invoering van een regeling tot coördinatie van het goederen verkeer te land en te water, gelijk in de troonrede aangekondigd is. In verband hiermede spraken eenige leden de meening uit, dat de opzet van het verkeersfonds in beginsel verkeerd is. Van het denkbeeld om het moderne wegverkeer in zijn gezonde ontwikkeling te remmen, door het te belasten, ten einde met de al(lus verkregen middelen den door die ontwikkeling verlies lijdenden spoorwegen te hulp te komen, is men in Midden- Europa reeds teruggekomen. Naar de mee ning van de hier aan het woord zijnde leden zou het spoorwegverkeer moeten wor den beperkt. Terwijl de internationale lijnen zouden moeten worden gehandhaafd, dienden de kleine te worden opgeheven. Daarnaast zou de ontwikkeling van het wegverkeer zoo krachtig mogelijk moeten worden bevorderd door den aanleg van groote autowegen, wat bovendien een bron voor productieve werkverschaffing zou zijn. Deze aanleg zou niet afhankelijk moeten zijn van de motorrijtuigenbelas ting, meenden deze leden. De belastingen op het molorwegver- keer zijn te hoog en hierdoor wordt dat verkeer in zijn ontwikkeling belem merd, wat ook voor het algemeen be lang schadelijk is, meenden vele leden. De verkeersmiddelen moeten wel de mid delen verschaffen voor den aanleg en het onderhoud van het wegennet. Voor een ander doel mag de opbrengst van deze be lastingen niet worden bestemd. Daarom keurden zij het af, dat van de geraamde opbrengst van de motorrijtuigen, en rij wielbelastingen ad f. 31 miilioen slechts f. 23,7 miilioen aan de afdeeling landwegen ten goede komt. De bewering, welke sommige leden uit ten, dat in Duitschland en Oostenrijk de belastingen op het autoverkeer zouden zijn afgeschaft, moesten andere onwaar noemen. De Rijwielbelasting. Eenige leden drongen opnieuw aan op afschaffing van de rijwielbelasting, die, naar hun meening, een ongelljken druk legt op de minder kapitaalkrach tigen. In ieder geval meenden zij, dat in een gezin niet van meer dan één rijwiel belasting behoort te worden ge heven. Eenige leden waren van meening, dat de reizigerstarieven op de lijn Amsterdam 's-GravenhageRotterdam te hoog zijn. Hoewel de spoorwegtarieven aanzienlijk verlaagd zijn, zijn zij toch nog immer 50 pCt. hooger dan die van het autobusver- keer. Dat dit verkeer wordt onderdrukt om de hooge spoorwegtarieven te kunnen handhaven, konden zij niet goedkeuren. De toestand van het pensioenfonds der Nederlandsche Spoorwegen boezemde ver scheiden leden groote bezorgdheid in. In 1935 is dit fonds bijna 3'/t miilioen inge teerd, over 1936 4 miilioen. Deze leden drongen er met kracht op aan, dat het Rijk wederom zijn verplich ting tot storting van de annuïteit van plm. 9 miilioen zal nakomen. Blijft het Rijk hierin nalatig, dan zal het tekort, dat thans reeds meer dan 250 miilioen be draagt, van jaar tot jaar toenemen en zji een aanzienlijk hoogere storting dan i miilioen per jaar noodig zijn. Opnieuw werd aangedrongen op bewa king der overwegen of op het van viaducten. In dit verband vestigde men in het bijzonder de aandacht op dt onbewaakte overwegen bij Nootdorp en Susteren, welke men uiterst gevaarüls- achtte. Spoorhout. Eenige leden meenden te weten, dit de Ned. Spoorwegen zich hebben teruj. getrokken uit de veelbesproken N.V, Spoorhout. Zij vroegen, of dit juist i Mocht dit inderdaad het geval nj( dan zouden zij het betreuren, dat da uittreding niet is openbaar gemaakt waartoe toch de regecringspersdienst ter beschikking stond. Volk cn volksvertegenwoordigin; hebben zich met deze zaak beziggchoo- den en hebben het recht te weten, dit en op welke wijze aan dit avontuur een einde is gekomen. Deze leden vrw. gen, of de minister hieromtrent volle dige mededeelingen wil doen. Voorts vroegen deze leden, waarom dt N. V. Spoorhout niet is geliquideerd. Is c minister er volkomen van overtuigd, dat de spoorwegen direct, noch indirect niet door bekende en onbekende overeen komsten aan Spoorhout en wat en wie er mede in verband mocht staan, op eeniger- lei wijze gebonden zijn of er mede in be trekking staan? Eenige leden vroegen, of verwacht mag worden, dat op Zondag geen treinen tegen verlaagd tarief meer zullen loopen en de treinenloop op Zondag zooveel mogelijkai worden beperkt. Door het zich uitbreidend aantal pleiziertreinen immers wordt he! personeel in zijn godsdienstige en gezins- belangen geschaad. Omtrent het ontworpen wegenpian,waar van de kosten op f. 245 miilioen worden geraamd, zou men gaarne worden inge licht. In het bijzonder zou men willen ver. nemen, in welke volgorde wegen zullen worden aangelegd en verbeterd en wette streken het, eerst in aanmerking zullen komen. De klacht werd geuit, dat plannen, met welker uitvoering eenmaal begonnen is, niet met spoed worden afgewerkt. Gevraagd werd, welke bruggen over de groote rivieren, met inbegrip van de toe- leidende wegen, achtereenvolgens in de eerstvolgende jaren gereed zullen komen. Sommige leden achtten het niet juist, dat de kosten van den bouw van den tun nel te Rotterdam grootendeels door de gemeente Rotterdam moeten worden ge dragen. Deze tunnel is een schakel in het doorgaande verkeer en doet denzelfden dienst als een brug. Het zou dus alleszins gerechtvaardigd zijn. wanneer de kosten uit het verkeersfonds werden betaald. Het had eenige leden teleurgesteld, dat de minister voornemens schijnt te zijn, te Velsen enkel een tunnel te maken voor het rijverkeer, doch de spoorbrug wil be houden. Met het oog op het scheepvaart verkeer achtten zij het wenschelijk, ook deze brug zal verdwijnen. Verscheidene leden meenden hun zorgdheld niet te mogen onderdrukken ra vroegen ,of de veiligheid van ons luchtver keer wel in alle opzichten verzekerd is. Wordt niet te veel naar grootere snelheid in plaats van naar grootere veiligheid ge streefd? Is het juist, dat het aantal vlieg, ongevallen in Nederland thans naar ver houding grooter is dan in andere landen, sinds Douglas-vliegtuigen in gebruik zijn genomen? Zij zeiden, dat hun vertrouwen in ce Douglas-vliegtuigen is geschokt. Zij be treurden, dat de K.L.M. niet gebruikmaakt van in Nederland vervaardigde vliegtuigen, die voor buitenlandsche niet onderdoen. dat be- 35. De piraten waren nog met hun kanonnen aan het werken, en op 't koopvaardijschip ging men onraad thans bemerken; men zette daar dus alle zeilen bijmaar de „Taaie Haai' was bijna al langszij. Het zag er niet best uit voor 't goede schip en zijn beman ning, en ieder wachtte op 't gevecht, in spanning. De roovers hadden reeds de lonten in de hand, en als je nu nog even wacht Is het geschut ontbrand Maar neen; de roovers hadden toch buiten den waard gerekend; je ziet op 't plaatje wel wat dat beteekent! Want Thijsje en oom Brom en Leo hadden, onverwacht, nu het kanon aan dek gebracht; en, Juist toen de piraten op het koopvaardijschip willen schieten, konden zij van Leo's zuiver schot genietenLeo had, zeer vastberaden, het kanon met een meloen geladen, en hij schoot, nadat hij zuiver mikte. Je begrijpt, dat reeds de knal nu iedereen verschrikte; maar de meloen trof ook een roover. en die viel achterover de vrucht sprong open, met een zachte klank en er verspreidde zich een vreeselijke stank! Er barstte een geschreeuw los uit wel honderd kelen; maar dat kon Leo noch oom Brom noch Thijs iets schelen; zij losten reeds een tweede schot, en nu sprong een meloen op een piraten-neus kapot! 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10