Nieuws uit de Filmwereld „Slavenschip „Angel" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 November 1937 Derde Blad No. 23814 De Tweede Kamer over Buitenlandsche Zaken 8ste Jaargang Beschouwingen over den Volkenbond «X/ GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW de bond nog een waarborg voor ons land Aan het voorloopig verslag over het Ille -Itfstuk (buitenlandsche zaken) der legrooting 1938 wordt het volgende tleend: Vele leden gaven uiting aan hun vol- ning over de omstandigheid, dat als (i van het departement van buiten- dsche zaken is opgetreden de heer tijn. Van zijn optreden verwachten zij veel _j voor de verhouding tusschen Neder- i en België. De Volkenbond. Algemeen gaf men uiting aan zijn leed- ien over de omstandigheid, dat deze ooting moet worden behandeld onder 1 dreiging van donkere wolken, die zich ven den wereldvrede samenpakken. Het overgroote deel van het Nederland- He volk aldus uitten zich zeer vele 'en ziet met afschuw naar de gruwe- n, die zich in verschillende landen heb- n afgespeeld en nog voortgang hebben, et betrejrt diep. dat het positieve vol- nrecht en de volkenmoraal nog zoowei- g in de practijk zijn doorgedrongen. Vele leden spraken de hoop uit, dat de eering er zich van bewust zal zijn, dat ederland als christenvolk zoowel in Euro- als In Azië en in Amerika een roeping eeft te vervullen, beleidvol en voorzichtig h zelfstandig en met eigen verantwoor- lijkheid. Benige leden drongen er op aan, dat ërland onmiddellijk den Volkenbond I verlaten. Hun Inziens oefent de factor van tegen- 'n tegen een bepaalden regeerlngsvorm, ooten invloed uit op het buitenlandsche leid. Enkele leden ontwikkelden opnieuw hun -cipieeie bezwaren tegen den Volken- nd. die zich niet laat leiden door de be den van Gods woord. Dc gevolgen .van aldus deze leden hebben zich ét laten wachten. De Volkenbond is fel- 'k reeds failliet. Eenige andere leden, ofschoon allerminst icigd zich van den Volkenbond af te den. verklaarden in meer dan een op- "ht het door dien bond gevoerde beleid -nszins te kunnen bewonderen. Ook de houding van onze regeering ten chte van den Volkenbond achtten deze en te zwak. Zij meenden, dat er voor te gereeder aanleiding bestaat om voor n krachtig optreden van den Volkenbond te komen, wijl die bond toch vooral ook verdediger van de kleine staten zal oeten zijn. Zeer vele leden namen het met overtui- "g voor den Volkenbond op. Volmondig "gevend, dat deze bij menig conflict In "breke is gebleven, wezen zij er op, dat "h ook eigenlijk moeilijk verwacht kon orden, dat de bond er aanstonds in zou 'agen, zijn hooge ideaal, het verzekeren an den wereldvrede, te verwezenlijken. Dat ons land tegenover Italië of welk "der land ook onjuist zou hebben gehan- ld, konden de hierbedoelde leden niet geven. Naar hun oordeel is Nederlands "uding steeds in overeenstemming we 'd. met de internationale rechtsge- "hte. Vele der hier aan het woord zijnde le- n bestreden met kracht de opvatting van die meenden, dat men den Volken- d zou moeten verlaten, omdat die zich "t door de beginselen van Gods woord laat leiden. De christelijke beginselen eischen, dat geen enkel middel onbeproefd wordt gelaten om den vrede te bevor deren. Middelen tot verbetering. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de middelen, welke worden aanbe volen om een meer succesvolle werking van den Volkenbond te bereiken. Het eerste middel met de voorberei ding van welks toepassing bereids een aanvang is gemaakt te weten het los maken van het pact uit het verdrag van Versailles, ontmoette geen enkel bezwaar. Integendeel werd dit middel algemeen een zeer verstandige maatregel geacht. Het tweede der bedoelde middelen be staat in de opoffering van een deel van de verplichtingen, welke uit het pact voort vloeien. Ook de strekking van dit middel is, de universaliteit van den bond te bevor deren. Tegen deze remedie meenden verschei dene leden ernstig te moeten waarschu wen. Zij achtten het veel erger dan de kwaal. Wilde het doel treffen, dan zou het moeten bestaan in een verzwakking van het Volkenbondsstatuut, die het ook voor de meest agressieve staten aanvaardbaar zou maken. Verscheidene andere leden erkenden de waarde van de universaliteit, die ook zij beschouwden als een der onmisbare ele menten voor het welslagen van den arbeid van den bond. Intusschen zouden zij daar voor niet alles willen offeren. Naar hun meening is dat ook niet noodig. Het is niet uitgesloten, dat met eenlge niet al te In grijpende wijzigingen van het pact op dit gebied reeds een gunstig resultaat wordt verkregen. Algeheele universaliteit zal daarmede wel niet kunnen worden bereikt. Daartegenover staat echter, dat zich hoop volle teekenen voordoen in de houding der Ver. Staten. Als derde middel tot versterking van de positie van den bond werd ter sprake ge bracht de vorming van een internationale politiemacht. Verscheidene leden achtten het tot stand brengen van zulk een orgaan ter verzeke ring van de naleving van de door de or ganen van den Volkenbond genomen be sluiten absoluut noodzakelijk. Vele andere leden achtten de bezwaren, aan de oprichting en instandhouding van een statenpolitiemacht verbonden, zóó groot, dat de verwezenlijking van dit denk beeld practisch zonder twijfel onmogelijk zou blijken. De Spaansche kwestie. Verscheiden leden zagen In het optreden van de mogendheden, die met betrekking tot den opstand tegen de wettige Spaan- sche regeering een houding van non-inter ventie aannamen, welke die wettige regee ring in een toestand van inferioriteit bracht, een schending van de beginselen van het volkenrecht. Vele andere leden achtten de niet-in- menging het eenige juiste standpunt. Het kan aldus deze leden niet geacht worden op den weg van den Volkenbond of op dien van de mogendheden in ander verband of van ieder harer afzonderlijk te liggen, zich in een burgeroorlog te mengen. Gaarne zou men het standpunt zien uit eengezet, dat de regeering in dezen in neemt. Eenige leden, wier instemming het had. dat Nederland niet te Moskou vertegen woordigd is, noemden het inconsequent, dat ons land wel een vertegenwoordiging bij de thans te Barcelona resideerende Spaansche regeering onderhoudt. 943 UAó-0?3Zt (Ingez. Med.) Gevraagd werd of de regeering het plan heeft de regeering Franco binnen afzien' baren tijd te erkennen. De aandacht werd er op gevestigd, dat het Nederlandsche gezantschap te Madrid op dit oogenblik wordt waargenomen door een niet-Nederlander, die onder Duitschen Invloed staat. De leden, die zulks deden, achtten dit vooral bezwaarlijk met het oog op de belangen van den handel. Zij vroe gen, of spoedige wijziging in dezen toe stand zal worden gebracht. Betrekkingen met het buitenland. Gevraagd werd naar de onderhandelin gen met België over de situatie te Ter- neuzen en het vraagstuk der surtaxes d'entrepot. Geïnformeerd werd naar de besprekingen met Italië over herstel van de normale handelsbetrekkingen met dat land. Eenige leden zouden gaarne vernemen, hoe de regeering denkt over een herstel van het gezantschap bij het Vaticaan. Verscheidene leden meenden, dat het aantal gezanten uitgebreid dient te wor den. Gevraagd werd naar de resultaten van de handelsmissie naar Zuid-Amerika. Asylrecht. Verscheidene leden gaven als hun oor deel te kennen, dat aan het asylrecht hier te lande nog veel ontbreekt. Vreemdelin gen. die zonder papieren worden aange troffen, worden opgesloten en behandeld als misdadigers. Juridische bijstand wordt hun onthouden. Met klem werd er op aan gedrongen, dat de minister met zijn ambt genoot van justitie in overleg zal treden, ten einde op dit gebied de zoozeer nood zakelijke verbetering te verkrijgen. Verscheidene leden stelden de vraag, welke houding de regeering denkt aan te nemen tegenover het voornemen van Duitschland, aan zijn gezantschappen z.g. cultureele attachés te verbinden, die meer bijzonder als vertegenwoordigers van de N.S.D.A.P. moeten worden beschouwd. In dit verband werd gevraagd, of niet in het algemeen meër toezicht noodig is op Duitsche en ook op Russische propaganda hier te lande. Inlichtingen werden verzocht over de zaak Aalders, terwijl eenige leden de aan dacht van de regeering verzochten voor het geval van den Nederlandschen inge nieur W. de Wit, die in Rusland gevangen genomen en naar Siberië overgebracht is. 518 ZWENDELAAR TE ROTTERDAM AANGEHOUDEN. Houders van premie-loten gedupeerd. De 33-jarige E. M. H., zonder vaste woon plaats, was eenigen tijd geleden werkzaam geweest bij een effectenkantoor in Den Haag. waar hij echter in Februari van dit jaar was ontslagen. De man had bij de vennootschap een functie als vertegen woordiger en als zoodanig was hij op de hoogte van de omstandigheid, dat talrijke cliënten in het bezit waren van premie- loten van het betreffende kantoor. Van deze wetenschap profiteerde hij om in zijn onderhoud te voorzien. Hij bezocht name lijk diverse cliënten en stelde zich voor als vertegenwoordiger van het kantoor. Hij vertelde, dat de premieloten gecontroleerd en afgestempeld moesten worden, waarom hij de papieren opvorderde. Menigmaal kreeg hij de premieloten dan in handen, maar, in plaats van deze terug te brengen, zooals hij beloofde, ging hij de waardepa pieren verzilveren. Toen de gedupeerden hun loten opvroegen aan het kantoor, kwam de zaak uit en werd de politie ge roepen. Al spoedig werd H. aangehouden. In Rotterdam heeft hij op deze wijze ongeveer honderd gulden buitgemaakt, maar in diverse andere plaatsen zou hij dezelfde practijken hebben uitgeoefend. De man is opgesloten. Voorts is gebleken, dat ook een bewoner van de Robert Owenstraat te Hillegers- berg. die een dezer dagen van een hem on bekenden man Witte Kxuis-loten heeft gekocht, met bedoelden H. te doen heeft gehad. Ook deze man is gedupeerd, want de betreffende Witte Kruis-loten bleken valsch te zijn. Hij bekende, de valsche loten te Hillegersberg te hebben verkocht. UIT DE DAKGOOT GEVALLEN. Gistermiddag om vier uur is de "37-jarige timmerman J. Veth te Papendrecht bij het schoonmaken van een dakgoot van een hoogte van vijf meter naar beneden ge stort, waarbij hij met zijn hoofd op de straat terecht kwam. In hopeloozen toe stand is de man naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. ONGELUK OP DE HEDELSCHE BRUG. Gistermiddag is de 25-jarige timmerman J. v. d. V. uit Rosmalen, die aan het brug dek van de Hedelsche brug over de Maas bezig was werkzaamheden te verrichten, door het wegschuiven van een juk in de Maas gevallen. Na korten tijd dreggen is het lijk van v. d. V. uit het water opge haald. JONGEN VERDRONKEN TE DEN HAAG. Te circa één uur gistermiddag waren eenige jongens bij de Dunne Bierkade te Den Haag met een roeibootje aan het spe len. Eén van hen wilde van den wal af in het bootje springen, waarin zich reeds één van zijn vriendjes bevond. De jongen, de ongeveer 16-jarige S. H. uit de Honselers- dijkstraat, sprong echter mis en vlei tus schen het bootje en den wal in het water. Wel probeerden twee voorbijgangers, die gekleed in het water waren gesprongen, den jongen te grijpen, maar hun pogingen werden niet beloond. De Jongen verdween in de diepte en verdronk. De politie heeft het lijk eenigen tijd later aan de zijde van het Groenewegje uit het water gedregd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Mijnramp in Japan. Meer dan 500 mijnwerkers omgekomen. In een kopermijn nabij Kaizoema (Japan) in de provincie Nagano, zijn honderden mijnwerkers door een aardverschuiving ingesloten. Reeds is het stoffelijk overschot van meer dan 500 mijnwerkers, die bij deze instorting om het leven zijn gekomen, geborgen. LUZON DOOR EEN TAIFOEN GETEISTERD. Het eiland Luzon (Philippijnenl is door een hevigen taifoen geteisterd. Het Britsche passagiersschip „Kenilworth" is aan de zuidkust van het eiland od de kust ge worpen. Een groot deel van Manilla is over stroomd. vijftigduizend personen ziin dak loos. Tot nu toe telt men 38 dooden. Ver scheidene visschersschepen zijn vergaan. De schade moet in de millioenen loopen. INTERNATIONALE CHRYSANTHEN- TENTOONSTELLIG TE ZÜRICH. Nederland behaalt gouden medaille en den eereprijs. Op de internationale chrysantentoon stelling, welke te Zürich in Zwitserland wordt gehouden, is de Nederlandsche in zending bekroond met een gouden medaille en den eereprijs. Op deze tentoonstelling beslaat de Hollandsche inzending 3/4 der expositie en valt op door haar groote ver scheidenheid en uitzonderlijke kwaliteit. Zoowel de Italiaansche. Fransche, Duit sche. Belgische en andere inzenders, als de talrijke bezoekers hebben slechts woorden van lof voor dit Nederlandsche product. De Nederlandsche regeering heeft in de helft der kosten bijgedragen om mede te helpen den export voor de bloementeelt te vergrooten. A Seschiedenis heeft menigerlei treur- te wijzen, dat in zijn buitenspori- S^'orïen"8 dC tlaee<lie van Sansch een ras biul 6n slechts even blijven stilstaan lik til e?ke'e episode, die zich voorname- <Wks t- tusscllen 1750 en 1840, binnen dollen lesverloop de slavenhandel zijn tot di'. koor'sachtigen bloei heeft gehad, Hen Se ellende van het negerdom. H de °°rzaak' waaruit hij is ont- aanleg van bloeiende plantages in het zuiden van Noord-Amerika, waarbij het klimaat niet gedoogde, dat blanken er te werk werden gesteld. Men poogde toen, Indianen hiervoor te gebruiken, maar dit volk van jagers en visschers. dat zich bleef verzetten tegen de opdringende bleekge- zicliten, weigerde zich voor dit doel te iee- nen. Men is toen op het denkbeeld geko men, negers te importeeren, die wél ge schikt werden geacht voor den arbeid op de plantages. De uitvoering van dit plan was aartseen- voudig: men haalde zooveel zwarten als men meende noodig te hebben en dwong hen met het brutaalste lijfsgeweld tot de zen plicht. Het was slavernij in haar vol- strekten vorm. Het was een ruwheid zon der weerga. Enkele dorre cijfers mogen hier spieken, wijl het werkelijk onmogelijk is, het kwaad, dat zulk een omvang aangenomen heeft, breedvoerig te benaderen. Gemiddeld heeft men voor slaven de som van vijftig dollar betaald „bij inkoop" en ze verkocht voor sommen tusschen de vijfhonderd en acht honderd dollar. Het is dus overduidelijk, welk een ongehoorde winst behaald werd op den slavenhandel en dit verklaart de roekeloosheid, waarmee men de ..koop waar" aan bederf heeft blootgesteld. Vijf millioen negers zijn naar Amerika gevoerd. Maar dit houdt in, dat bijkans het tiendubbele uit Afrika is weggeroofd. Want de mortaliteit tijdens het rooven, tijdens het transport door Afrika en tijdens de zeereis was krankzinnig hoog. De slaven jagers maalden er niet om. De winst ver goedde alles en zij werden rijk, ook al wa ren zij nóg zoo zorgeloos met hun koop waar! Zij hadden in het geheel geen nart. Te zamen met Arabieren en andere Noord- Afrikanen (die nog vandaag den dag de zen handel blijven drijven) hebben voor namelijk de Amerikanen, de Engelschen, de Portugeezen en de halfbloeden dc sla ven geroofd, hetgeen op de allerprimilief- ste wijze geschiedde. Welbewapend trokken, zij Afrika binnen, overvielen de negerdor- pën. roofden alle inwoners, de kinderen en grijsaards uitgezonderd, en namen ze mee, geboeid en aan elkaar gekoppeld. In de slavenschepen werden ze opgestapeld in veel te kleine bergruimten, zoodat allerlei ziekten enorme verwoestingen aanrichtten. De zieke negers werden doodgeslagen. Een voudiger kan het niet en men staat ver steld. dat in tijden, waarin de beschaving toch reeds ver was gevorderd, deze bai- oaarschheid op zulk een schaal mogelijk was. Voor hen bestond geen enkel recht, Wij weten, hoe onder den indruk van het beroemde boek „De Negerhut van Oom Tom" eensklaps het geweten der wereld Hierboven een fraaie foto van Mariene Dietrich en Melvyn Douglas in de film „Angel", die binnenkort ook in onze stad vertoond wordt. Mariene Dietrich behoort tot de actrices, die groote aantrekkingskracht op het publiek uitoefenen, een ge volg van haar veelzijdige charme. ontwaakt is. Als gevolg van het optreden der mogendheden hielden oorlogsschepen controlevaarten. Het gevolg was onverbid delijk een nog veel grooter leed voor de negers, die men zoodoende poogde te be schermen. Want de slavenhandel ging voort op het thans onwettig geworden pad. En zoodra een oorlogsschip in zicht kwam werd de gansche lading over boord ge dooid, met steenen om den hals, opdat men niet kon worden betrapt. En lange, lange jaren heeft het nog geduurd eer de slavenhandel werkelijk onderdrukt mocht heeten. In de film „Slavenschip" vinden we de wian ste episode uit heel dezen afschu- r.elijken slaventijd. Het is een romantisch beeld en een boeiend beeld, maar het ont houdt zich van een uitspinnen der ruw heid.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9