BUITENLAND „Ideaal Tax"-Tel. 5 -PEREZ- De strijd in het Verre Oosten 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 12 November 19}] PERZISCHE TAPIJTEN De strijd in Spanjel Met 6 Personen Na den staatsgreep. Kussens en kleine kleedjes zijn welkome geschenken NED. MEISJES CLUBS. In het wijkgebouw Levendaal vond gis teravond een samenkomst plaats van de Nederlandsche Meisjes Clubs een jeugd werk meer bekend onder den naam Dric- hoekswerk. Offie Locher heette aan het be gin van den avond allen hartelijk welkom, waarna zij kortelijks het doel van het drie- lioekswerk uiteen zette. Nadat het club lied was gezongen, vond een vertooëning plaats van de door Polygoon opgenomen film van de kamnweek, gehouden ter gele genheid van het dezen zomer gevierde tweede lustrum. De film. welke een aardig beeld gaf van het door de clubs voorgestane werk. werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. Na de pauze werden door middel van lichtbeelden enkele N.M C -flitsen getoond. Ook werd nog een smalfilmpje gedraaid, dat eveneens verscheidene aardige indruk ken van de kampweek weergaf. Een en an der werd met zang afgewisseld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: N.V. Leidsche Bad- en Zweminrichting „De Overdekte" (in oprichting). Haarlem merstraat 262. Leiden. Eigenaar: A. Koster, Haarlem (Huwelijksche Voorwaarden). Opheffing: Coöp. Vereeniging De Vereenigde Bloem bollenkweekers. G.A. Hoofdstraat 303, Sas- senheim. Wijzigingen: C. M. v. d. Meer, Zuidbuurt C 75, Zoeter- woude. Broodbakkerij. Wijziging uitgeoe fend bedrijf: brood-, koek- en banketbak kerij, alsmede bèschultbakkerij. C. Bolle. Leidscheweg 5254. Voorscho ten. Manufacturenhandel. Filiaal geves tigd té Wassenaar. Oostdorperweg 48, d.d. 50 Oct. 1937. Wed. C. Noordermeer, Hoofdstraat 267, Sassenheim. Manufacturenwinkel. Uittre dend Eigenaresse: Wed. C. Noordermeer— van Dijk. Sassenheim. d.d. 1 Jan. 1937. De zaak is omgezet in een vennootschap on der firma onder den naam-. Wed. C. Noor dermeer (Beperkende Bepalingen). Ven- nooten: W. Noordermeer en P. Noorder meer. Sassenheim. p. Akerboom. Langeraar A 207, Ter Aar. Kruideniersbedrijf. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma P. Akerboom (Beperkende Bepalingen:Vennooten: P Akerboom, mej. A. P. Akerboom en mej. Chr. C. Aker boom, Langeraar. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: bakkerlieden 3; be hangers 25: betonvlechters 16: betonwerkers 63: fundeerlngwerkers 1: glazenmakers 1; glazenwasschers 11; gxanietwerkers 10; grondwerkers 92; heiers (hulp) 2; metse laars 141: opperlieden 106; schilders 196: sloopers 6; steenhouwers 2, straatmakers 1: hulp-straatmakers 11: stucadoors, witters 43; timmerlieden 261: uitvoerders 8; voegers 18; ongesch. bouwvakarb. 7. Totaal 1024. Fabrieksarbeiders: bleekers 18: lompen sorteerders 12; vellenblooters 2: steenfabr. arbeiders 125; zeepfabr. arb. 5: ongesch. fabr. arb. 55. Totaal 217. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 110; reizigers, colp. 42: winkelbedienden 33; etaleurs 2: incasseerders 18; musici 7; on derwijzers 9: overheidspersoneel 9; ver plegers 4 Totaal 234. Hotel-café-personeel: huispersoneel 10; kellners 50; koks 9 Totaal 69. Houtbewerkers: beddenmakers 4; hout bewerkers 74: kistenmakers 7; kuipers 6: lijstenmakers 3: mandenmakers 2; meubel stoffeerders 21: meubelmakers 28; politoer- ders 2: ongesch. fabr. arb. 32. Totaal 179. Kleermakers: kleermakers 54: kappers 8; schoenmakers e.a. 16. Totaal 78. Land en tuinarb.: bloemisten 38: land arbeiders 31; tuinlieden 36: warmoeziers 11; ongesch landarb. 6 Totaal 122. Metaalbewerkers: bankwerkers 102; blik- bewerkers 24; burgersmeden 32; electriciens 62: gasfitters 13; gasmetermakers 2; gereed schapmakers 2: instrumentmakers 4; iso- leerders 1: kettingsmeden 19; klinkers 10; koperslagers 5; lab. bedienden 1; lasschers 5; loodgieters 61; machinisten 19; metaal- boorders 7: metaa'. draaiers 3; metaalslijpers 1. metaalzagers 2; monteurs 19: piano stemmers 3; polijsters 1; ponsers 4; rijwiel herstellers 16: rijtuigschilders 2; scheeps timmerlieden 6; stokers 24: tegenhouders 14: hulp-verw. monteurs 12; voorslaanders 5; voorwarmers 6; vulcaniseurs 1; vuur werkers 11; wagenmakers 5; ijzerwerkers 39; zandspulters 2; zandvormers 2: onge schoolde arbeiders 48. Totaal 595. Sigarenmakers: sigarenmakers 22; sig. sorteerders 2; sig. strippers 1. Totaal 25. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 8; Ingenieurs 3; technikers 3; teekenaars 15; werkmeesters 22. Totaal 51. Textielarbeiders: hekelaars 7; katoen drukkers 22; kluwers ea. 9; luikers 5; plaatsnijders ea. 20: schrobbelaars 2; spinners 64; spoelers 2: staaldraaddraaiers 6 sterkers 2; strijkers 13; wevers 116; wol- bewerkers 41: ongesch. textielarbeiders 69. Totaal 378. Transportarbeiders: emballeurs 6: chauf feurs 140; exp. knechten 17: koetsiers 12; loopknechten 44; schippers 86; magazijn knechten 56: spoor- en trampers. 20; wa kers 7: transportarbeiders 81; losse arb. R9Q Tntstal QQP. Typografen: boekbinders 20: boekdruk kers 18; fotografen 4; hu lp-vakarbeiders 5; letterzetters 29; steendrukkers 2. Totaal 78. Voedingsmiddelenarb.bakkers 86; ove- nisten 4; slagers 70; suikerswerkers 21; wi.inkoopersknechten 13; zoutzieders 2; zuive'bereiders 5; ongesch. fabr. arbeiders 40 Totaal 241. Vrouwen: beh naaisters 1; apothekersass. 2; kapsters 3; naaisters 11; strijksters 2; maasters 1; kooksters 1; winkeljuffrouwen 13: serveersters 3; buffetjuffrouwen 3; linnenjuffrouwen 1; kantoorbedienden 41; verpleegsters 7: bedrijfsleidsters 1; teekc- naressen 1; onderwijzeressen 7; ass en hu'ïhoudsters 11; dienstboden d en d en nacht 40: kinderjuffrouwen 1; werksters 108: fabr. arb 28; AVO. 9. Totaal 295 Ale. totaal 4584 12 November 1936 4850 13 November 1935 4362 Ben 43 ged. werkloozen en 16 jeugdiwerk. verschaffing. DE ALGEMEENE TOESTAND Engelsch-Italiaansche besprekingen. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, heeft gisteren den Britschen ambassadeur, Lord Perth, ontvangen. Men hecht aan dit onderhoud, dat plaats vond op verzoek van Ciano. de grootste beteekenis Het onderhoud sloot namelijk aan oo dat, wat de Italiaansche ambassa deur te Londen Grandi, met Sir Robert Vansittart heeft gehad. Men verheelt te Rome niet, dat Italië bereid is. onderhandelingen met Londen te voeren over de verschillende kwesties, welke de beide regeeringen scheiden. Ciano zou ook hebben gevraagd, hoe de regeering te Londen de gedachtenwisse- lingen, waarvan Chamberlain in ziin laat ste redevoering gesproken heeft, practisch denkt te verwezenlijken. Voort zou hü te kennen hebben gegeven, dat Itaiië bereid is, tot het voeren van deze besprekingen, doch dat Engeland den volgenden stap zou moeten ondernemen. De reis van Lord Halifax naar Berlijn zou parallel loopen met de besprekingen van Lord Perth met Ciano. Het staat nu blijkbaar vast dat lord Halifax volgende week een bezoek aan Hitier zal brengen. Bij de nog volgende besprekingen zou het koloniale vraagstuk aan de orde worden gesteld benevens verschillende andere pro blemen zooah de Spaansche aangelegenheid de Italiaanse ,e garnizoenen in Libye. even- tuee'e waarborgen van Italië ten aanzien van de Europeesche politiek en den status quo in de Middellandsche Zee. In elk geval zullen, wat Itaiië be treft, twee vraagstukken alle andere overheerscljenerkenning van het im perium en het verzwakken van den steun, welke tot nog toe, direct of in direct, door Engeland, aan de politiek van Moskou is verleend. FRANKRIJK Incident met den hertog van Windsor. De geestelijke van de Anglikaansche kerk te Parijs had den wensch te kennen gegeven, dat de Hertog van Windsor niet aanwezig zou zijn bij den dienst ter her denking van den wapenstilstand in de kerk van Sint George te Parijs. De Hertog heeft dientengevolge de plechtigheid, wel ke gisterochtend in tegenwoordigheid van het personeel van de Britsche ambassade, Britsche .-oud-strijders en leden van de Britsche kolonie werd -gehouden, niet bij gewoond. De geestelijke motiveerde zijn wensch met te wijzen op de buitengewone positie van den Hertog tengevolge van de echt scheiding van mevrouw Simpson en zijn huwelijk met haar. De geestelijke verklaarde echter later, dat het geenszins zijn bedoeling was ge weest de tegenwoordigheid van den Her tog te dwarsboomen en dat hij, indien hij zou zijn gekomen, hem zou hebben ont vangen met de voor den broeder van den koning verschuldigde eerbewijzen. Hij zeide geen verklaring in het openbaar te heb ben afgelegd, doch deelde mede gister avond door een journalist te zijn opge beld, wien hij bijzonderheden heeft gege ven over de plechtigheid en dat, wat hij verder had gezegd, zijn persoonlijke mee ning was en niet voor publicatie was be stemd. Zoodra hij evenwel kennis kreeg van de publicatie, heeft hij al het moge lijke gedaan om zich bij den Hertog te verontschuldigen. DANZIG Amnestie voor politieke misdadigers. Krachtens de verleende amnestie zijn gisteren van de 48 opgestoten politieke misdadigers 17 in vrijheid gesteld. De 31 anderen vallen niet onder de amnestie, daar zii tot meer dan een jaar gevangenis straf zijn veroordeeld. naar DEN HAAG f2 25 ROTTERDAM5*t AMSTERDAM 985 (Ingez. Med.) A.s. Maandag hoopt onze stadgenoot, de heer J. Pelt. den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de fa. Tieleman en Dros, afd. vleeschwaren, al hier. De heer B. G. J. Rooyakkers alhier is benoemd tot adjunct-inspecteur van politie te Delft. Onze stadgenooten, de heeren J. de Bruyn en G. N Ch. Jansen Andeweg zijn bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. Onze stadgenoot, de heer G. J. Abel man, zal Dinsdag a.s. op het vliegveld Soes- terberg als 2e luitenant-waarnemer wor den beëedigd. De heer W. Tijssen heeft zijn ruim 20 Jaar bestaanden rijwielhandel, gevestigd Hooge Rijndijk 104, in een nieuw kleed ge stoken, Het vroeger onaanzienlijke winkel tje is geheel uitgebroken, vergroot en ge moderniseerd en ziet er in één woord keu rig uit. Achter den winkel is een rijwiel stalling en daarachter een ruime reparatie- inrichting gebouwd. De heeren Tijsser.. die agent is van Gazelle en Gruno rijwielen, legt wel eer in met deze verbouwing, welke ook uiterlijk zichtbaar ls door een moderne, frissche winkelpui. BRAZILIË. Het BrazUlaansche kabinet heeft presi dent Vargas zijn collectief ontslag aange boden, om de samenstelling van een nieu we regeering mogelijk te maken. De president heeft ten aanzien hiervan echter nog geen beslissing genomen. De gouverneurs van de staten Bahia en Pernambuco, die zich niet solidair met den president verklaard hadden, zijn van hun functie ontheven. In deze twee sta ten zijn, evenals In Rio de Janeiro, gevol machtigden der regeering benoemd. In de nieuwe grondwet wordt, naar ver luidt, de doodstil weer ingevoerd voor landverraad. 'revolutionnaire actie en moord onder verzwarende omstandigheden. In Frankrijk ls men en o.i. terecht van meening, dat over den staatsgreep van president Vargas nog te weinig be kend is, om het nieuwe regime in Brazilië gelijk te stellen met dat in de totalitaire staten. Men is eerder geneigd, de gebeurte nis te beschouwen als de voltooiing der politieke evolutie van een staatshoofd, dat zijn persoonlijke macht wil beves tigen. Het schijnt, dat Vargas de grondwet vooral gewijzigd heeft, om de continuïteit van zijn politiek te verzekeren. Hij wensch- te. dat Jose Americo zijn opvolger zou zijn, doch deze slaagde niet al te best. Daarentegen won Salles OHveira, gesteund door de partijen der oppositie, industrieele en financieele kringen en een groot deel der pers. terrein. Art. 140 van de nieuwe Braziliaansche Grondtwet verbiedt de bedrijfsuitoefening aan banken en maatschappijen, wier aan deelhouders geen Brazilianen zijn. Een overgangstermijn stelt de instellingen in de gelegenheid, aan deze bepalingen te gaan voldoen. Met groote aandacht volgt men de hou ding der Vereenigde Staten, die zich ech ter tot dusver afzijdig houden, volgende het principe: geen inmenging in de bin- nenlandsche politiek van eenig land. BELGIË De uitgestelde crisis. De koning heeft gisteren van Zeeland ontvangen, wien hij mededeeling deed van zijn besluit, de afgetreden regeering te be lasten met de afhandeling der loopende za ken met inbegrip van de begrootingsaan- gelegenheden. zoolang nog geen nieuwe regeering zal zijn gevormd. Minister Sipaak zal den koning vergezel len'op 21jn reis naar-®ngeland. Men hoopt, dat Janson, die tot de liberale partij behoort, den koning na zijn terug keer waardevolle adviezen zal 'kunnen geven. In het socialistische kamp begint de stem ming om alleen met de'R.K. in zee te gaan, aan kracht te winnen. ENGELAND Het incident bij de cenotaaph. Mc. Donald wordt in Schotland begraven. De man. die het incident veroorzaakte bij de cenotaaph, blijkt Stanley Storey te hee- ten. Hij was in Februari j.l. opgenomen in een tehuis voor zwakzinnigen, waaruit hij in September wist te ontsnappen. Tevens wordt nog gemeld, dat een indi vidu, dat men niet heeft kunnen opsporen, voor de St. Paul's kathedraal tijdens de twee minuten stilte ls begonnen te fluiten. In het Lagerhuis heeft minister Hoare medegedeeld, dat Stanley Storey niet het plan had. een aanslag te pregen op den koning of op iemand anders. Er werden op hem geen wapens gevonden. Naar uit Dublin wordt gemeld, is daar een bomaanslag gepleegd bij de poort van het kasteel. Het koninklijk wapenschild boven den ingang werd totaal vernield. De winkel ruiten ln de omgeving werden verbrijzeld, terwijl in een nabij gelegen postkantoor aanzienlijke schade werd aangericht. In het kasteel zijn regeeringsdepartemen- ten en het hoofdbureau van politie onder gebracht. Naar aanleiding van dezen aanslag wordt in herinnering gebracht, dat in Mei j.l. te Dublin een bom geslingerd werd naar het ruiterstandbeeld van Georges II. Het mo nument werd ernstig beschadigd. Minister Malcolm MacDonald heeft als hoofd der familie de autoriteiten bedankt voor het aanbod van een staatsbegrafenis in de Westminster Abdij, maar daarbij mee gedeeld dat zij geen termen had gevonden den uitgesproken wensch van den overle dene voor een begrafenis in zijn geboorte dorp te weerstreven. Er zal nu een herdenkingsdienst in de Abdij gehouden worden op hetzelfde uur dat het stoffelijk overschot in Schotland ter aarde wordt besteld. POLEN GESCHENKEN VOOR HET LEGER. Anti-Duitsche en anti-semietische actie. Gistermiddag werden te Warschau twin tig vliegtuigen overhandigd aan Smigly Rydz, als geschenk van de bevolking van Warschau aan het leger. Ook in andere plaatsen werden door de bevolking wape nen aan het leger geschonken. De bond tot onderlinge hulp van Poolsche studenten te Warschau heeft een felle anti-Duitsche proclamatie gepubli ceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat Polen zucht onder een dubbele bedreiging: aan de Oostgrens het communisme, aan de Westgrens Duitschland, dat leeft ln het verlangen naar wraak en dat zonder op houden het devies „drang naar het Oos ten" nastreeft. De proclamatie besluit met de verklaring, dat de volken zich op het oogenblik, voor Bij Sjanghai. De burgemeester van Sjanghai heeft een bezoek gebracht aan den Franschen ambas sadeur en hem medegedeeld, dat maarsdhalk Tsjang Kal SJek order heeft gegeven, te Nantau niet langer weerstand te bieden. De burgemeester riep de medewerking der Fransche autoriteiten in voor de ont wapening der troepen, die Nantau ont ruimen. Deze ontwapening heeft plaats gevonden. De commandant van Nantau en zijn leger- chef zouden zich van het leven 'hebben be roofd. 10.090 man. w.o ook vele politie mannen zi.jn geïnterneerd. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft medegedeeld, dat te Poetoeng Japansche troepen aan land zijn gezet. Deze troepen zijn zonder tegenstand te ont moeten opgerukt en bereikten gisteren om streeks een uur in den middag Nanlang- kiang en de rivier de Ariio. welke op onge veer een kilometer ten Zuiden van de ver sperring. die de Chlneezen in de Wangpoe nebben ge'cd, in deze rivier uitmondt. De Jaoansche troepen, die in de Kang- tsjau-baal aan land zijn gezet, hebben het station Kasoan aan den spoorweg Sjanghai Hangtslau, 35 kilometer bezuiden Soeng- kiang, bezet. Nieuwe Japansche troepen zijn ten zuidwesten van Kinsjan aan land ge zet, een twintigtal kilometers ten zuidwes ten van het punt, waar de eerste landing geschidde. De strijd duurt nog voort. Evenals ln Poetoeng. woeden thans ook in Nantslang en Nantao geweldige bran den. Bij Poetoeng zijn de Jaoansche troe pen reeds twee kilometer voorbij de scheeps versperring doorgedrongen; een aantal Ja pansche motorbooten is er in geslaagd de versperring te doorbreken. Twee brandende jonken op de Wangpoe, die stroomafwaarts werden gedreven, heb ben een oogenblik eenlge ontsteltenis ge wekt aan boord van de op de rivier voor anker liggende oorlogs- en koopvaardijsche pen Een der brandende vaartuigen dreef op een Nederlandsch vrachtschip aan. doch met brandpompen wist men het vuur te blusschen. Ook aan boord van den Ita liaanschen kruiser „Monte Cuccoli" en een Britsch vrachtschip, die door de brandende jonken een oogenblik werden bedreigd, wist men het gevaar af te wenden. Japan en de andere mogendheden. Wat de Japansche eischen betreffende Sjanghai aangaat, schrijft een Japansch blad aldus: Japan verlangt ln de Internationale ne derzettingen de onderdrukking van de anti-Japansohe bewegingen, uitwijzing van alle Ohlneesche politieke en bestuursor ganen, versterking van de Japansche ver tegenwoordiging in den gemeenteraad, her ziening van de tusschen de Chineezen en het consulaire corps getroffen landbeschik- kir.gen en opheffing van het monopolie der Engelschen in de leiding der politie. Indien de internationale autoriteiten, al dus schrijft het blad verder, den toestand zouden miskennen, zouden de Japanners gedwongen zijn, maatregelen te nemen, om de algemeene neutraliteit van de in ternationale nederzettingen te waarborgen. In bevoegde kringen te Washington uitte men gisteravond de meening, dat van de regeering der Vereenigde Staten verwacht kan worden, dat zij zich met de andere mogendheden zal vereenigen om een krach tig protest te laten hooren, zoodra de Japanneezen zouden trachten hun invloed te doen gelden op de internationale neder zetting van Sjanghai. Hoewel het departement van buitenland- sohe zaken, wegens het ontbreken van offt cieele berichten, weigerde commentaar te leveren, zou men zich in regeeringskringen verrast getoond hebben over de bedreigin gen van generaal Matsoei. den comman dant der Japansche troepen ln Sjanghai die verklaard heeft „stappen te zullen ondernemen", indien de vertegenwoordi gers der buitenlandsche regeeringen en de bestuursraad van de internationale con cessie in gebreke bleven om met de Japan- neezen bij de bezetting van Sjanghai samen tl werken. De waarnemende minister van buiten landsche zaken, Sumber Welles, weigerde zich hierover uit te laten, zoolang hij nog geen officieele berichten ontvangen had, maar zeide. dat het departement tot dus verre geen klachten gekregen had over ge brek aan samenwerking, waarop generaal Matsoei zinspeelde. In regeeringskringen hechtte men groote beteekenis aan persberichten uit Londen, waarin gemeld werd, dat in dien de Japanneezen de internationale concessie zouden aanvallen, de Britsche soldaten zonder dralen het vuur zou den openen. Ook hierop onthield men zich aan het Amerikaansohe departement echter van commentaar. "S-GRAVENHAGE NOORDEINDE \40C 912 (Ingez. Med.) de algemeene Ineenstorting, overgeven aan een bewapeningswedloop. In Duitsche kringen heeft deze procla matie levendige verontwaardiging gewekt, vooral na de Poolsch-Duitsche verklaring inzake de minderheden. De studenten der hoogescholen van Warschau hebben een motie aangenomen, waarin geëischt wordt, dat alle Joden ver wijderd worden uit het leger en uit de lichamen, welke op eenigerlei wijze met het leger samenwerken. Nieuwe verklaringen van Mats«|, Generaal Matsoei, de commandant vu het Japansche leger in Sjanghai, heelt a een gesprek met buitenlandsche jounj. listen verklaard teleurgesteld te zijn over dt houding der vreemdelingen hl Sjanghai 1 zeide naar Sjanghai gekomen te zijn, t met de buitenlandsche autoriteiten naiü samen te werken tot behoud van orde e; vrede in Sjanghai, maar was tot de con. clusie gekomen, dat dit moeilijk te verve, zenlijken viel. Op de vraag, wanneer fe vijandelijkheden beëindigd zullen zijn, ant woordde de generaal dóór te verwijzen nis: Tsjang Kal Sjek. Op dé vraag, wanr.ee Nanking wordt Ingenomen, zeide hij, it zelfs nog maanden zullen verloopen alvo rens Soetsjau en Kiating vallen. Mats* betreurde, dat de Chineesche troepen ra het Japansche advies hadden opgevolgd o Nantau rustig te ontruimen. Op de vraag, of de Japansche troepen i sectors zullen overnemen, welke thans c vreemde troepen bewaakt worden, atH woordde Matsoei, dat dit een kwestie i de toekomst Is. Het Japansche wenscht het behoud van orde en vrede, 1 ook bescherming van de vreemdelingen i. Sjanghai, maar het optreden van ln b«l ger gekleede Chineesche soldaten en i communisten in de internationale en FrarJ sche concessie, maakt de volledige beschtr.l mlng van buitenlandsche rechten en belai-f gen moeilijk. Matsoei vroeg den buitenlandschen jouN, nalisten, of de mogendheden de neu-L traliteitsverplichtingen streng ln achtl zullen blijven nemen. Zoo niet, dan roaP het Japansche leger genoodzaakt ilji op te treden en zijn plicht te doen. In antwoord op een vraag, of de Japan., sche militaire operaties worden uitgebreid tot de internationale concessie, wees Mat/ soei er op, dat de Japansche troepen aldai reeds opereeren. De Fransche concess wordt in hetzelfde licht beschouwd als d internationale nederzetting. Oprichting van keizerlijll hoofdkwartier in Japan. I Ingevolge China's verklaring de vija Üjkheden tegen Japan voort te zetter heeft de Japansche regeering beslota waarschijnlijk de volgende week een tri-I zerlijk hoofdkwartier op te richten, weüL lichaam ten doel heeft de militaire ral richtingen tegen China op doeltreffende wijze te beramen, onder rechtstreekschi controle van den keizer, en een naun samenwerking te bewerkstelligen tusschei het optreden van leger en vloot. Dit hoofd] kwartier zal gevormd worden door leiders der generale staven van leger vloot. Het heeft niets te maken met e. eventueeie hervorming van het ministeriil Engeland en Salamanu In een officieele mededeeling safll het Britsche ministerie van builtnT landsche zaken wordt gezegd, dat, mtl| het oog op de wenschelijkheid van meer bevredigend contact tusschen d:| Britsche regeering en de autoriteit: van het door Franco beheerschte ge-| bied, voor de bescherming van del onderdanen en de wederzijdschc ban-r delsbelangen, overeengekomen is, datl een vertegenwoordiger der Britscbil regeering zal worden aangewezen, dJtl zich te Salamanca of elders zal r« tigen, en dat anderzijds de Britsche regeering een vertegenwoordiger caa| Franco te Londen zal ontvangen. Bovendien zullen onder-agenten word aangewezen voor een beperkt, aantal dere plaatsen, ten aanzien waarvan bcidt| partijen nog nader tot overeenstem moeten komen. De ontvangst van een vertegenwoordigt van Franco te Londen beteekent echte geenszins de erkenning door de Britschi regeering van de autoriteiten in het dootl Franco beheerschte gebied. Geen der pu-l tijen zal een diplomatieken status voor <te| agenten toestaan of verwachten. Wel wordt gepreciseerd, dat alle agen-l ten en alle sub-agenten officieele tol scherming zullen genieten en vertroum-l lijk met elkaar zullen kunnen correspon-l deeren in code en zonder dat de officieel' I correspondentie aan censuur onderworpen! Is. De agent van het rechtsche Spanje Londen zal rechtstreeks tot het BritscMl ministerie van buitenlandsche zaken toe- f gang hebben". Hetzelfde zal gelden voor den Britsch» I agent te Salamanca. De taak van de sub-agenten zal precies dezelfde zijn als die van de consuls, VOO'I wat de bescherming der onderdanen »l de 'handelsbelangen betreft. Zij zullen eveneens optreden in scheepvaartproble-1 men. Verdere erkenning van France I De diplomatieke correspondent van HeH ter verneemt, dat de regeering van F»n™| binnenkort de diplomatieke erkenning l verwerven van de Japansche en sche regeeringen. Op het oogenblik «?l nog geen nadere bijzonderheden bekeWjl oi-itient den juisten stand der ondert1*""! delingen, maar wel is bekend, dat Francv verwacht, dat de erkenning vrij spoccs J een feit zal worden. f Nyon in uitvoer»!' Sinds gisteren neemt Italië deel aa»J' I controle in de Middellandsche zee oPP° van het accoord van Nyon, Van «w**? sche zijde wordt de controle door veer veertig oorlogsschepen uitgeoeiei Franco-offensief op ko®sl' De hergroepeering van de strijd® van Franco voor het komende oficnsit gereed. Men schat, dat aan beide meer dan zevenhonderdduizend rij?" 0 het vuur zullen worden gebracht, u zal gebruik maken van vijf legercorp^e{ dcch het oppercommando bewaar,,^ strengste stilzwijgen omtrent zijn Pla Companys te Companys, de president van de Jij®, rallteit van Catalonië, is te Parijs j komen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2