ilDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 12 November 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN De „Plan"-vlag onder het uniformverbod Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Huishoudelijke vakken op de lagere school. Werklooze L.O.-akte-bezitters THIJS OP DE „TAAIE HAAI99 procureur-generaal te Amsterdam meent van wel. Gisteren is aan het gerechtshof te Am- ürdam de vraag voorgelegd of de plan- te; van SD.A.P. en N.V.V. valt onder het jutormverbod, dus of deze vlag een op- ichtlg onderscheldlngsteeken is en uit- jrulddng geeft aan het staatkundig stre len van de S.D.A.P. pe Amsterdamsche kantonrechter had de Lag ontkennend beantwoord en den man, L op 1 Mei 1936 de vlag droeg, vrijge- Loken. Het O. M, teekende appèl aan en L'onn den eisch van den officier van titie veroordeelde de rechtbank den [traachte tot f. 1 boete. De Hooge Raad leroietigde echter dit vonnis der recht- juk en verwees de zaak naar het ge- jchtshof te Amsterdam. [Nadat de inspecteur was gehoord, die bt procesverbaal had opgemaakt, en na- fat het hof de planvlaggen had bezich- M, was het woord aan den procureur- teneraal. mr. dr. D. Reilingh. Deze zeide in L requisitoir, dat het Hof gezien het at van den Hoogen Raad slechts iet uitmaken of dit een onderscheidings- Aen is in den zin van de ministerieele rculaire en symbool is van een staatkun- v streven. [Houdt het plan van den arbeid een jatkundig streven in? Allereerst is het één plan, dat slechts met medewerking van regeering kan worden verwezenlijkt, t plan drukt den staatkundigen wil van SD.A.P. uit. Rest nog de vraag of de ukante teekening op de vlag uiting is een staatkundig streven. Deze vraag spr. bevestigend te moeten beant „dden. Spr. requlreerde ten slotte een „Idboete van f. 1 subs. 1 dag hechtenis. De verdediger, mr. M. Mendels, was van taeening. dat het onderscheldlngsteeken [itdrukking moet zijn van een bepaald stkundig streven, wil het strafbaar zijn, ds b.v. een geheel roode vlag, de ha- rën sikkel en het hakenkruis. Zoowel de Eerste als in de Tweede Kamer heeft minister uitdrukkelijk verklaard, dat uiting geven aan een bepaald staat- .jndig streven geoorloofd blijft, ook door een opzichtig onderscheldlngsteeken. Strafbaar Is slechts het opzichtige sym bool, het embleem, dat objectief gezien de titdnikking van zulk een streven is. I Het plan van den arbeid is een plan ran economischen aard en niet de uiting ran het staatkundig streven der S.D.AP. Teekening noch kleur van de vlag sym- toliseeren het plan van den arbeid. Die aiie schoorsteenen zijn slechts een deel ran een reclamebiljet, zonder iets met een m'oool te maken te hebben. concludeerde tot ontslag van rechts vervolging. 1 Arrest 25 November. (diefstal van een kist met geld. Tegen twee verdachten 2": jaar ge vangenisstraf geeischt. I Zooals men weet. heeft de Rotterdam se politie onlangs twee mannen gearres- die betrokken zijn geweest bij den lefstal van een kist, inhoudende ongeveer TOOO.aan specie ten nadeele van de iolterdamsche Tramweg Maatschappij. De tarnen waren bij de R.T.M. in dienst en ïadden met een vrachtauto de kist ver van het emplacement naar de Park iade, -waar de mannen, die reeds eenigen tjd geleden zijn veroordeeld, haar in ont- Vangst hebben genomen. [^Gistermorgen hebben beide mannen, een a-jarige lijnwerker en een 27-jarige iauffeur, beiden in dienst geweèst bij de T. M., terecht gestaan. Het O. M. heeft tegen deze mannen 2>/i jaar gevan- 'istraf geëischt. rtreding reclameverordening te wassenaar. I Wegens overtreding van de reclamever- bdening te Wassenaar is mr. dr. H. J. K. «or den Haagschen kantonrechter veroor deeld tot een geldboete van f. 6 subs. 6 ögen hechtenis. Jh. K. had namelijk in zijn tuin een "wt bord geplaatst, waarop aanplakbil- ten voorkwamen, die propaganda akten voor een bepaalde politieke partij - het was in den tijd van de verkiezingen. Van dit vonnis is mr. K. in hooger be riep gekomen, doch toen de zaak gister- bergen voor de rechtbank diende, ver- Kneen noch verdachte, noch diens raads man. verstek verleend was, vroeg de «Meier van Justitie bevestiging van het vonnis. Uitspraak 26 November. HAAGSCHE RECHTBANK. De auto in de bocht. T°en de vrachtrijder H. L. M. uit Llsse JDn auto te Hazerswoude even had gepar- erd, reed M. F. tegen dit voertuig op, ™»r welk feit hij terecht stond. In!» ?rKident merkte op. dat getuige on- nusc had gedaan door zijn auto in een S*.™1,. den weg te plaatsen; daardoor «huldri aan een strafbaar feit herdachte zeide. dat hij de auto eerst ia de J™*®'® oogenblik zag, omdat deze Ik- v„ie t «enigszins verscholen stond, de elflwachter had dan ook dadelijk na PlsaSeV gelast de auto verderop te xSL™**" vroeg vernietiging van het ..van den kantonrechter te Alphen, liechu i f.20 boete subs. 10 dagen mtL- wa« veroordeeld en vorderde - van rechtsvervolging. De Ongevallenwet. J" mlddagzltting had zich voorts te 8témS?rden de veehouder C. v. d. A. uit 'aUenwet vvegens overtreding der Onge- faali behandeling dezer zaak door den bijna ter, had de knecht C. V. zich ?vlk SP Meineed schuldig gemaakt, over tonen!? e President thans nog enkele i zingen maakte. Orlgineele foto con een tloerkleed. verbrand door maagzuur. Wanneer Uw spijsver tering U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij druppelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstel ling heeft als maagzuur) op een karpet en dit zuur brandde hierin inderdaad een .gat van 15 cm. Indien dit reeds het geval is met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijd U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplo6t, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Zij bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsverte ring krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te ■nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bi] alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40 per pakje en f. 1.25 per groot pak. Imp. N.V. Rowntree Handels Mij., Hee rengracht 209, Amsterdam (C). 921 (Ingez. Med.) De getuige verklaarde thans, dat hij van v. d. A. een vast loon van f. 6 per week ontving voor uitventen van melk, waarvoor hij verder geen provisie ontving. Omdat dus V. bij v. d. A. in dienst was, had laatst genoemde daarvoor de verschillende voor schriften der Ongevallenwet moeten na komen. hetgeen hij had verzuimd. Verd. zeide, dat aanvankelijk V. geheel op eigen naam de melk ventte, terwijl ook zijn naam op den wagen van verd. was aangebracht. De officier meende dat. mede in ver band met de aanvankelijke ontkentenis van verdachte, het vonnis van 2-maal f50 boete juist gewezen was, en vroeg daarom bevestiging hiervan. Uitspraak over 14 dagen. De woonschuit-kwestie te Oegstgeest. Zooals wc hebben medegedeeld, heeft mej. J. B. uit Oegstgeest in hooger beroep terecht gestaan, omdat zij in een woon schuit verbleef, zonder daarvoor vergun nen van B. en W. te bezitten. Na de vele boeten, die reeds waren betaald, had de officier bevestiging van het vonnis ge vraagd, nj. f. 15 boete subs. 5 dagen hech tenis. De rechtbank heeft thans het vonnis aangehouden, teneinde deze kwestie nader te doen onderzoeken. kantongerecht te leiden. Volgende vonnissen zijn geveld: J. e. v. A. Den Haag. wielrijden over een gesloten verklaarden weg f 2 of 1D. J. A. V. idem idem; E. de R. Leimuiden id. id.; P. F. Voorschoten id. ld.: T. H. te Lei den op den openb. weg kaartspelen f2 of 1 d.; J. H. idem idem; A. v. d. H. loopen op verboden grond f. 2 of 1 d.; L. v. d. M. Katwijk id. id.; C v. d. V. loopen op be planten grond f2 of 1 d.; C. G. S. Zaan dijk overtr. motor- en rijwielwet f 5 of 2 d A. T. Haarlemmermeer, te Leiden zonder vergunning venten f 2 of 1 d.; H. J. B. Den Haag overtr. vaarwegenregl. Z.-Holland f7.50 of 3 d.; G J. B. B. Baarn, overtr. motor- en rijwielregl. f 5 of 2 d.; J. F. Oegstgeest, overtra motor- en rijwielregl. 4xf 1 50 of 4x1 d.; G. H., wielrijden zonder licht f 3 of 1 d.; G. M. v. d. H. Zoeterwoude idem idem; G. N. G. wielrijden zonder re flector f3 of 1 d.; J. F. H. M. overtreding motor- en rijwielregl. 2xf2 of 2x1 d.; G. J. B. te Leiden als bestuurder van een rij wiel daarmede een persoon vervoeren f 2 of 1 d.; A. C. S. v. S. Idem idem; W. P. E. B. te Katwijk zonder vergunning het bedrijf van orgeldraaier uitoefenen f 2 of 1 d.: H. a. D. Noordwijkerhout, te Noordwijkerhout wiel rijden over een trottoir f2 of 1 d.; J. v. O. Oegstgeest, overtr. verord. Oegstgeest op de honden f3 of 1 d.; H. R. Oegstgeest, overtr. spoorwegwet en een valschen naam opgeven f2.50 of 1 d. en f. 7.50 of 3 d.: Th. B. zwervende, overtr. motor- en rijwielwet f 10 of 4 d.; P. J. M. te Noordwijk zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken f. 2 of 1 d.; dr. ir. E. H. M. B. Delft overtr. rijverord. van Noordwijk f5 of 2 d.; H. J. van Z. Sassenheim, overtr. alg. pol.- verord. van Sassenheim f 5 of 2 d.; L. A. W. Den Haag overtr. visscherijwet f 2 of 1 d.; G. P. W. idem idem idem; M. J. C. J. Rotterdam, overtr. alg. keur van Rijnland f 2 of 1 d.; N. v. d. B. Noordwijkerhout overtr. jachtwet f. 15 of 5 d. met verbeurd- verkl. wildstrikken; i. Z. Noordwijk, over treding arbeidswet 2xf 5 of 2x2 d.; C. v. d. M. Den Haag, overtreding motor- en rij wielregl. f 3 of 1 d.; A. v. d. H. te Noord wijk op het strand koopwaar aanbieden f2 of ld.; J. V. zwervende, te Voorscho ten zonder vergunning venten f2 of 1 d.; J J. S. Katwijk overtr. arbeidswet t. 3 of 1 d.; H. F. v. W. overtr. motor- en rijwiel wet f 3 of 1 d.; H. W. v. D. Oegstgeest, geen gevolg geven aan bevel van verkeersagent f 5 of 2 d.; Th. M. D. Badhoevedorp, over treding motor- en rijwielregl. f3 of 1 d.; D. A. overtr. arbeidswet f5 of 2 d.; M. J. v. P. hvr. v. de W. Heemstede, overtr. mo tor- en rijwielwet f 20 of 8 d.: W. F. v. W. openbare dronkenschap f 10 of 4 d.; A. K. Noordwijk. overtr. leerplichtwet f 5 of 2 d.; C. J. S. Katwijk in staat van dronkenschap een auto besturen 14 d. h.; J. S. Amster dam, thans zwervende, overtr. motor- en PREDIKBEURTEN. voor zondag 14 november. benthuizen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Stuivenberg. bodegraven. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. C. Pel. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. boskoop. Ned. Herv. Kerk; Vporp. halftien en nam. 6 uur, ds. Jacobs.' t' Geref. Kerk: Voorm. Halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Rem. Geref. Gem.: /Voorm. 10 uur, ds. Hoenderdaal. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. hazerswoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Kiehl, Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Heuzenveldt. hoogmade. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.), ds. VrieLmk. de kaag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Verwaal. katwijk aan den rijn. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Meijering. koudekerk. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed H. D.) en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. leiderdorp. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan): Voorm. half elf, de heer R. van der Hoek. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. nieuwkoop. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. A. J. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. half tien, ds. Lich ter van Nieuwenbrug; nam. half zeven, leesdienst. Remonstr. Kerk: Voorm. 10'/4 uur. ds. NieMhuis van Gouda. nieuwveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. half tien en nam. half zeven, de héér van Scherpenzeel. nieuw-vennep. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Scheers; nam. half drie, ds. de Vries. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 3 uur, leesdienst. noorden. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. e. Jongens van Leimuiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. W. van Dijk, van Zevenhoven; nam. halfzeven, leesdienst. noordwijkerhout. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. oegstgeest. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur (jeugd' dienst), ds. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. de heer J. Streef land; nam. 5 uur Dankdag gewas), ds. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwij gerkerk)Voorm. halfelf, ds. J. Zuurdeeg van Hilversum. sassenheim. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur (Jeugddienst), dB. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruijne. Gemeente Gods: Voorm. 10i/4 uur, paster v. d. Woonde van Rotterdam. valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. veur-leidschendam. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ver- met; nam. 7 uur (Jeugddienst), ds. Groe' nenberg van VLaardmgen Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Boukema. voorhout. Ned. Herv. Kerk: Voórm. 10 uur, dB. Klomp. waddinxveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. lees dienst; nam. 6 uur, ds. Vroegindewey van Reeuwijk. rijwielregl. f2.50 of 1 d.; A. L. Alkemade, overtr. arbeidswet f3 of 1 d.; N. J. M. Haarlem, autorijden zonder licht f7.50 of 3d.; w. f. v. A. wielrijden zonder licht f 3 of ld.; a. v. H. Woubrugge, idem idem; P. H. idem idem: A. M. V.fivr. van K. Alke made idem idem; L. P. idem idem; J. S. idem idem; N. C. V. Zoeterwoude, idem idem; P. v. E. Rijnsburg overtr. motor- en rijwielregl. 2xf 2.50 of 2x1 d.; J. v. K. idem idem idem; J. K. idem idem idem; S. a. te Leiden met een motorrijtuig te snel rij- ren f 6 of 2 d.; C. S. te Leiden als bestuur der van een rijwiel daarmede een persoon vervoeren f 2 of 1 d.: C. B. zwervende te Leiden zonder vergunning op den open baren weg muziek maken f2 of 1 d.; C. B. idem idem idem; W. P. E. B. te Noordwijk zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken f 2 of 1 d.; P. J. M. ie'em id.; M. B. zwervende te Sassenheim zonder toe stemming van den burgemeester op den openbaren weg het bedrijf van muzikant uitoefenen f 2 of ld M. b. idem idem. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smldt. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. van der Kraats. warmond. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. wassenaar. Dorpskerk: Voorm. 10,05 uur, ds. Hon- ders; nam. half zes. ds. ten Kate. Kievitkeirk: Voorm. 10,05 uur, ds. ten Kate. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10,35 uur. ds. O. L. v. d. Veen van Amsterdam. woubrugge. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, dienst; nam halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. 7 uur, ds. G. WestmiJse van Rotterdam. zevenhoven. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halftien. lees dienst; nam. halfzeven, ds. W. van Dijk. zoetermeer. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, leesdienst. Ver. tot verbreiding der Geref. Waar heid: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Dijkman van Rijssen. Ver. van Vrijz. Hervormden: Nam. half zeven, ds. J. D. van der Veen van Rijswijk. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. zwammerdam. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Doornenbal van Woubrugge: nam. half zeven, ds. Poot van Bunschoten. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Kapteijn van Lochem. Rem Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien, mej. ds. Günther. (Ingez. Med.) ned. herv. kerk. Beroepen: Te Anlo (toez.) F. C. Wie- renga, cand. te Eenrum; te Nijega-Opeinde rioez.) J. G. Panhuijse te Aagtekerke; te Wehe en Zuurdijk W. G. v. d. Lecq te Kan tens. Minister van Onderwijs stelt een commissie van onderzoek in. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedra gen te onderzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoogere leer jaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leer jaren een speciaal karakter te geven. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het onder wijs; tot lid en ondervoorzitter: prof. dr. R. H. Woltjer, voorzitter van den Onderwijs raad; tot leden: J. Cals, waarnemend hoofd inspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdinspectie; P. Goorts, bisschop pelijk hoofdinspecteur van het lager on derwijs in het bisdom 's-Hertogenbosch; dr. Ph. J. Idenburg, referendaris bij het Centraal Bureau voor de Statistiek; mr. H. W. J. M. de Jong. lid van den Onderwijs raad; mejuffr. M. M. A. Michels, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs; P. van Nes Czn., hoofdinspecteur van het lager on derwijs in de tweede hoofdinspectie; mevr. mr. J. H. G. Schutte, geboren Strulck, lid van den Onderwijsraad: mej. G. G. Smit, Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs; K. de Vries, lid van den Onderwijsraad: l. Welling, hoofdinspecteur van het lager on derwijs in de derde hoofdinspectie; tot secretaresse: mej. mr. J. de Voogd, te 's-Gravenhage. Plaatsing als leerling op nijverheidsscholen. De commissie voor de technische oplei ding van jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, in gesteld bij de beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van 9 April 1937, heeft aan dien minister een eenstemmig rapport uitgebracht, ver gezeld van eenige bijlagen. Het werkplan der commissie was In het kort ais volgt. Nadat de commissie, door corresponden tie met daarvoor in aanmerking komen de schoolbesturen, zich een overzicht had verschaft van de aantallen in den a.s. cur sus aan die nijverheidsscholen vermoede lijk beschikbare plaatsen, werd aan ieder van de aanvragers een stel inlichtingen en een vragenlijst ter invulling toegezonden. Omtrent de ingevulde vragenlijsten werd advies ingewonnen van de directeuren der betreffende kweekscholen en van den in specteur van de onderwijzersopleiding. Aan de hand van deze stukken en ad viezen beoordeelde het bureau der commis sie. wie voorloopig voor plaatsing aan een nijverheidsschool konden worden aanbe volen en aan welke scholen. Hiervan werd dan bericht gezonden aan de directeuren van die scholen (met overlegging van de gegevens) en aan de belanghebbenden. De niet geschikt geachte gegadigden ontvin gen eveneens bericht met vermelding van de reden van de afwijzing. Op deze wijze is een vrij groot aantal aanvragen door het bureau der commissie verwerkt. Van de schoolbesturen en direc teuren werd vrijwel algemeen volle mede werking ondervonden. Voorloopige resultaten. Het resultaat was dat tot dusver 31 van deze gegadigden voor den cursus 1937/1938 als leerling aan verschillende nijverheids scholen hun nieuwe studie hebben aange vangen, en wel 21 aan middelbare techni sche scholen 6 aan zeevaartscholen e. d. en 4 aan textielscholen. Bij beschikking van 18 Mei 1937 heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen een regeling vastgesteld inzake de toekenning van bijzondere rijks studie beurzen aan onbemiddelde leerlingen van deze groep. Aan het slot van haar rapport stelt de commissie voor, dat de door haar op gang gebrachte werkzaamheden zoo mogelijk in de eerstvolgende jaren door het departe ment van onderwijs binnen bepaalde gren zen zullen worden voortgezet. Men zou zich dan kunnen beperken tot diegenen, die op 1 April 1937 hetzij in het bezit waren van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, hetzij voor het examen daarvoor in opleiding waren aan een rijks- of van rijkswege gesubsidieerde opleidings school. 33. Thijs, oom Brom en Leo zaten maar te zuchten en door ge mompel en geklaag hun zeer bedrukt gemoed te luchten. Leo had zijn plan nu uitgelegd, en Thijs en Brom-oom vonden 't lang niet slecht het is alleen niet erg gemaklijk om het uit te voeren, terwijl er steeds piraten hen beloeren Nu, veel later, merkte 't drietal pas, dat er iets bijzonders gaande was. Er werd geloopen en gesjouwd, geschreeuwd, gepraat en ook gesnauwd men hoorde menschen naar den kogel-kelder gaan; zij droegen zware looden kogels aan, die soms ook wel eens vielenen verder hoorde men het piepen van de scheepskanoimen op hun wielen. Thijs, oom Brom en Leo zaten stil te luisteren beneden; toen zei oom Brom: „Och heden, heden, hedenzijn nu die boeven hun bezinning kwijt, of is het soms al schoonmaaktijd? Het lijkt wel of zij gaan verhuizen; dat zal 'k eens nader uit gaan pluizen Oom Brom beklom nu dus het trapje; heel voorzichtig wel, dat snap je hij hield zich vast aan 't kantje, en keek voorzichtig over 't randje.... 33

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11