BUITENLAND LEiDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 4 November |jj De strijd in Spanje De strijd in he Verre Oosten Weten is meten ELTAX 666 SPORT I". K. V. „EIGEN FOK". De L.K.V. „Eigen Fok" hield haar maan- delijksche vergadering in hotel P. Brem- mer. Beestenmarkt 34. Bij afwezigheid van den voorzitter P. Vintges, werd de ver gadering geopend door den 2den voorzit ter C. Castelein, die allen welkom heette. Hierna volgden de ingekomen stukken en notulen, welke werden goedgekeurd. Het lid den heer J. Kuiper bracht hulde aan het bestuur, dat alles in het werk stelt om den leden in alle opzichten steun te geven. De excursie naar Velp werd vast gesteld op 21 November. De heer Q Beugelsdljk werd gekozen als gedelegeerd lid voor het rayon Warmond. De trekking der loterij werd vastgesteld op 15 Nov. Hierna, volgde een bespreking der meegebrachte dieren, welke door den voor zitter, den heer Vintges. die inmiddels ter vergadering was gekomen, op zeer leerzame wijze werd geleid. De heer J. Kuiper schonk 2 medailles, de heer C. Castelein 1 medaille en de heer Groeneveld een beker. De rondvraag werd op aangename wijze beantwoord, waarna de voorzitter te ruim 11 uur deze geanimeerde vergadering sloot. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingcz. Med.) ALGEMEENE TOESTAND De negen-mogendheden- conferentie. Onzekerheid in Arabië. Koningen op reis. Mr. H. A. E. MODDERMAN t Te Amsterdam, is overleden mr. H. A. E. Modderman, advocaat aldaar, die kort ge leden door een belangrijke schenking de stichting van het Leidsche Strafrechtelijk Seminarium mogelijk maakte. GESLAAGD VOOR VAANDRIG. Bii beslissing van den minister van De fensie zijn de heeren P. F. C van Geer en A. E. J. Schlosmacher, leerlingen van de 3e School voor reserve-officieren der infan terie te Breda met ingang van 23 October j 1. aangesteld tot vaandrig bij het 4de regiment infanterie alhier. De heer J. Zwanenburg alhier werd in gelijken rang aangesteld bij het 22ste regiment infanterie te Ede. De eervol ontslagen reserve-eerste- luiteqant der militaire administratie L. T. Franse is' met ingang van 1 November a.s. aangesteld tot res. Ie luitenant bij het 4de regiment infanterie alhier. Het bestuur der stichting tot bevor dering van de belangen van den Hortus Botanicus alhier stelt zich voor in den as. winter een serie voordrachten te doen houden door verschillende sprekers, aan den Hortus verbonden, over de voorkomen de planten in tuin en kassen, mede in verband met de op til zijnde veranderin gen. De eerste voordracht zal morgen avond worden gehouden in het Botanisch Laboratorium. Op dezen avond zal tevens de uitreiking der prijzen plaats vinden aan de winnaars van den herbarium-wedstrijd. Zondag as. herdenkt de heer G. Gressie, ambachtsman bij de NZ.HT.M. alhier, den dag. dat hii vóór 25 jaar bij deze maatschappij in dienst trad. Op verzoek van de winkeliers van het gedeelte der Haarlemmerstraat tusschen ce Hartebrugskerk en de Haven zal het Leidsche Politie-muaiekigezelschap heden avond van 810 uur daar ter plaatse con certeeren. Zulks in verband met de opening van de „Overdekte" terwijl tevens het feit wcrdt herdacht, dat een jaar geleden de asfaiteermg werd voltooid. De 21-jarfge W. de M. is door de politie naar het bureau gebracht wegens weder- spannlgheid. De jongeman weigerde n.l. te voldoen aan de sommatie van een agent tot doorloopën, toen hij zich naar de mee rling van den politieman, op hinderlijke wiize ophield voor een etalageruit op de Haarlemmerstraat. Na verhoor is de M op vrije voeten gesteld. Onder leiding van den inspecteur K. W. Wijk wordt onder het Leidsche politie personeel een cursus in Esperanto gehou den waaraan door één hoofdagent en 22 azenten "wordt deelgenomen'. Gisteravond is de 39-jarige wieiritd- ster mej. F. R. H.. wonende in de Tomaten, straat, tengevolge van den mist en de duisternis op den Zoeterwoudschen weg tegen een bermpaaltje gereden, waardoor zij viel en in de sloot terecht kwam. Haar echtgenoot, die haar vergezelde, trok de drenkelinge op het droge. De ontboden Eerste Hulpdienst kon geen letsel conste- teeren zqodat het ongeval met een nat pak en den schrik nog goed afliep. Vandaag hield het Genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heel kunde te Amsterdam een algemeene verga dering. waarin onze stadgenoot, prof. dr. H. A. Kramers een rede hield over het on derwerp „Wat is materie?" Tot nieuwe leden werden benoemd prof. dr. H. J. Lam. prof. dr. W. A. Goddijn, prof. dr. E. A. D. E. Carp, prof. dr. W. E. Sie mens. dr. J. W. Woltjer, dr. J. van Alphen, dr. W. J. Bruins Slot, dr. J. F. Touw en dr. L. A. van der Woerd, allen alhier. SCHAKEN. LEIDSCHE GYMNASIASTEN SCHAAK VEREENIGING. Gistermiddag was bovengenoemde ver- eeniging de gast van de schoolschaakclub „Nassir" te 's Gravenhage. De Leidsche gymnasiasten behaalden op dit tiental, dat verleden jaar als tweede eindigde in de schaakcompetitie voor Haagsche scholen, in dezen vriendschappelijken wedstrijd een groote overwinning. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: „Nassir" Leidsche Gymn. Schaakver. F. MaarleveldE. de Witte V»'/i Th. BootE. Remouchamps 01 A. W. den Exter Bokland J. G. de Jong '/i'k C. Kuiken—M. v. d. Berg 0—1 J. Bloeg v. KuffelenC. v. d. Berg >/i A. v. d. ChijsJ. W. de Jong 01 H. J. VerripsA. Schouten 01 A. CreutzbergA G. de Kier 01 C-. F. de Wit—A. Dek 0—1 P v. SabbenD. de Hondt 10 Totaal 21/*7'/t Hierbij dient nog opgemerkt te worden, dat volgens de loting, de thuisclub wit had aan de oneven borden. Companys blijft aan. Men zal zich herinneren, dat Companys, wiens mandaat als president der Catalaan- sche generaliteit deze maand afloopt, het voornemen te kennen had gegeven zich niet weer beschikbaar te stellen voor deze functie. De gedachten wisselingen tusschen Companys en Negrin hebben eerstgenoem de er echter toe gebracht te overwegen, dat zijn aanwezigheid aan het hoofd der aneraliteit noodzakelijk is ter bevestiging van den trouw van Catalonië jegens de regeering van Valencia op het oogenblik, waarop deze zich in Catalonië komt vesti gen. De generaliteitsraad is gisteren bij eengekomen en heeft besloten, dat het Oataiaansche parlement tusschen 15 en 20 November zitting zal houden om Companys te herkiezen. Politieke Catalaansche krin gen zijn er van overtuigd, dat Comoanys herkozen zal worden. Labour tegen de agenten- wisseling met Franco. De „Daily Herald" (labour publiceert de berichten over de uitwisseling van agenten tusschen Engeland en Franco onder het opschrift: „Kabinet besluit Franco te er kennen". De diplomatieke redacteur van het blad schrijft: „Dit besluit is genomen omdat de ministers besloten hebben, dat Franco den oorlog moet winnen". Overi gens wijst het blad er op, dat de hertog van Alva, die de officieele agent zal zijn van Franco in Londen, reeds als een soort officieus vertegenwoordiger erkend was en dat bijv. zijn bagage bij het passeeren van de grens niet werd nagezien. De her tog zou er in geslaagd zijn de Britsche re geering er van te overtuigen, dat een erkenning van Franco door Engeland, ver kregen dank zij hem, de monarchistische partij aanzienlijk zou versterken ten koste van de fascistische partij. Het blad be schuldigt verder in een hoofdartikel de Britsche regeering ervan „een monster achtige misdaad en een ontzaglijken fla ter te hebben begaan". den emir van den Hedjaz oprukken naar Vluchtelingen in Gibraltar, de grenzen van Transjordaraië, het eenige Arabische land. welks regeering tot dus- In de laatste twee weken zijn ruim 600 verre trouw is gebleven aan Engeland. Spanjaarden, die uit Algericas gevlucht Wanneer men de Romeinsche dagbladen zijn, in Gibraltar aangekomen met roei- mag gelooven, zoud.cn de WahabisM.sche booten. Zij konden ontvluchten met hulp soldaten reeds Britsche voorposten aan de van omgekochte rechtsche soldaten. Thans grenzen van de woestijn verdrongen heb- wordt vernomen, dat de desbetreffende or- ben. Deze ontmoetingen zouden zich heb- ganisatie ontdekt is en dat zestig leden der ben voorgedaan in het achterland van Ca- Guardia Civil gearresteerd en in de ge- co ba de groote haven aan de Roode Zee De negen-mogendheden-conferentie te Brussel men zie het 4e Blad zal een bemiddelingspoging (toen in het conflict in het Verre Oosten. In welken vorm zal nog beslist moeten worden. Wel laat het zich aanzien, dat In geen geval Japan als schen der vatn het verdrag zal worden gedood verfd. Trouwens, Italië heeft reeds vrij duidelijk de pairtij van Japan gekozen. Japan zelf schijnt vrijwel ongenaakbaar. De „Nitsji Nitsji" b.v. schrijft: „Men verwachte weinig resultaten, want de con ferentie werd bijeengeroepen zonder dat men zich bezig hield met Japan, zijn wen- schen of zijn politiek. De fundamenteele politiek van Japan jegens een regeling is nooit gewijzigd. Het wil rechtstreeks onderhandelen met Nanking. Het doei, dat de mogend heden nastreven schijnt te zijn een uitbreiding harcr belangen in China, veeleer dan een bevordering der be schaving. Hoewel haar houding in tegenspraak is met haar eigen begin selen, moedigen zij de brutaliteit en de provocatie van China, evenals zijn antipathie jegens Japan aan. De belan gen van deze mogendheden in China zullen spoedig bespot worden". ENGELAND j biT^ r>- 1..J I De Japansche troepen doen nog st- De briefwisselingtusschen Chamberlain pogingen verdere strijdkrachten over en Mussolmi. Soetsjaukreek te werpen. Felle gevecht In het Lagerhuis heeft Chamberlain dI}}„ E5't8e!1 eenige mededeelingen gedaan over de Het voorspelt weinig goeds! Nu Engeland de moeilijkheden in Pales tina heeft houdt men meer het oog gericht op wat zich afspeelt in de Mohammedaan- sche en de speciaal Arabische wereld. In verband daarmede trekken zekere alar- meerende berichten sterk de aandacht. Zoo wordt b.v. aan de „Figaro" gemeld; dat Ibn Saoed zich gereed maakt den titel „koning van alle Arabieren" op te eischen, d.w.z. het recht van souvere'initeit, dat zich zou uitstrekken van Bagdad tot Marokko. Sedert enkele dagen vindt men in de Ita- liaansche pers hierover even overvloedige als veelbeteekenende berichten. Telegram men uit Jeruzalem, Cairo en Alexandrië melden eensluidend, dat de troepen van briefwisseling, die hij eenige maanden ge leden met Mussolini heeft gevoerd. Eind Juli, aldus de minister-president, kwam de Itallaansche ambassadeur mij een boodschap van Mussolini van vriend schappelijken aard brengen. Ik nam deze gelegenheid te baat om Mussolini een per soonlijk schrijven te zenden, waarin ik verklaarde, het te betreuren, dat de BrltscihItaliaansche betrekkingen nog veraf waren van de oude gevoelens van wederzijdsch vertrouwen en genegenheid, die zoovele.jaren hadden geduurd. Ik gaf als mijn persoonlijk oordeel te kennen, dat deze oude gevoelens hersteld zouden kunnen worden, indien de misver standen en ongemotiveerde verdenkingen uit den weg werden geruimd en ik ver klaarde, dat de Britsche regeering te allen tijde bereid is, met dit doel besprekingen te voeren Het deed mij genoegen, van Mussolini een onmiddellijk antwoord te ontvangen, waarin hij deed uitkomen, dat hij zelf den oprechten wensch koesterde, de goede be trekkingen tusschen de belde landen te herstellenden zijn instemming betuigde met het denkbeeld, besprekingen te voeren ten einde de gewenschte eensgezindheid tus schen Engeland en Italië tot stand te brengen. Chamberlain antwoordde daarop beves tigend op een vraag, of hij van meening was. dat deze brieven een gunstigen in vloed oo de BritschItallaansche betrek kingen hadden gehad. sector, waar de grootste afdeeling Jap ners, die tot dusverre er In geslaagd kreek over te steken, tracht haar pos. te versferken. Chineesche artilleristen weren, dat zij twee van de drie Japa- pontonbruggen over de kreek ven hebben. ,K WEB Sjanghai HOS» HA NOELS SCHOOI GERECHTSHOF MARGARET n;«t FR WATERIER STAOSWATCB arsenaal IOENGHWA ABi. EiEcrR.eeoa.' ZUIDER STAT©! Nader biijwt, dat bij de gemeenteraads verkiezing Labour in totaal ook in de provincie een kleine winst heeft geboekt. De Chineezen hebben zich voor opdringende Japansche troepen Nan-Tao teruggetrokken naar L; Hwa, de Zuid-IVestelijke voorstad Sjanghai, waar zij zich thans cont treeren. Dit terugtreden schijnt te - geschied op verlangen van de Chio sche bewoners, die niet wilden, Nan-Tao een zelfde lot trof als Tsji Pei, Woe-Soeng of Poe-Toeng. De materieele verliezen van de Chip zen in deze wijken worden op 5000 lioen joean geraamd. Naar verluidt, hebben ook de Fran" autoriteiten te Sjanghai den Chin verzocht, de Chineesche troepen uit omgeving van de Fransche nederzetM weg te nemen. Van Japansche zijde wordt echter twijfeld aan de juistheid van deze on' ming. De actie van overheidspersoneel. De Chineesche militaire autoritei in de financiëele Kamercommissie heeft minister Bonnet een uiteenzetting gegeven f| Voeeen Mn de Ch^ees^he troelen de maatregelen, die hij. genomen heeft FRANKRIJK BONNET OVER DE BEGROOTING. vangenis opgesloten zijn. Onder de gear resteerden bevinden zich ook manschap pen van de kustwacht en carabineros. De kustbewaking is versterkt. Franco-organisatie Frankrijk ontdekt. in de nabijheid van den Sinai, waarvan Engeland een militaire basis wil maken, een soort vervanging van Suez voor het geval sluiting van het Suezkanaal noodig zou worden door een algemeenen oorlog. Ibn Saoed zou de zóne van Acaba als deel van zijn koninkrijk opefischen, terwijl zij Naar aanleiding van de arrestatie van thans ingelijfd is bij Transjordanië en be twee personen heeft de Fransche politie stemd zou zijn om in het Britsche deelings- het bestaan ontdekt van een in Frankrijk plan voor Palestina een geïsoleerde Brit ten behoeve van het rechtsche Spanje sche enclave te worden Andere telegram- werkende organisatie, waarvan Italianen men. gedateerd uit Assab en Djiboeti, maar en Duitschers deel uitmaakten. Veertig alle in gelijke termen opgesteld en overal personen zijn over de grens gezet, terwijl op duidelijke plaatsen afgedrukt, maken binnenkort 39 anderen zullen worden uit- melding van opstand onder de Mohamme geleid. daansche bevolking in Hadramaut rondom Aden. De Engelsche autoriteiten dezer ko lonie zouden reeds belangrijke maatregelen tot onderdrukking hebben genomen. Deze berichten komen tot de slotsom, dat geheel Arabië thans in openlijken opstand is tegen Groot-Brittan me en dat het een algemeene beweging van den Islam tegen zijn onder drukkers voorbereidt. Nu megen deze berichten eenigszins I overdreven zijn het neemt niet weg. dat Hebt Gn Uw bijdrage al op post- Engeland voor groote moeilijkheden komt rekening No. 302400 van den Pen- te staan. ningmeester van het „Carillon-Comité De kon,jng van Bulgarije bezoekt thans Stadhuis Leiden" overgeschreven 1 Engeland, koning en kroonprins van Roe menië zijn in Tsjecho-SlowakUe, de koning van Griekenland komt Zondag te Londen, na Rome en Parijs te hebben bezocht. Er moet heel wat gemeten worden; wij weten, dat wij er komen, doch mei Uw hulp. TENNIS. Helen MoodyWills beroepsspeelster. Het is definitief, zegt zij. IVIej. Jedrzejowska zou haar voorbeeld volgen. Thans wordt gemeld, dat Helen Moody-Wills tot het professionalisme is overgegaan. De tennisspeelster heeft dit bericht thans zelf bevestigd. Zij zal dezen winter een tournee maken door de Vereenigde Staten, waarbij zij o.m. zal uitkomen tegen mej. Jedrzejowska, de Poolsche kampioene. De laatste heeft nl. een belangrijk aanbod gekregen en men neemt aan, dat de Poolsche speelster dit zal aan vaarden. Helen Moody-Wills heeft verscheidene malen het Wimbledon-kampioenschap ge wonnen. een tournool, dat eigenlijk als officieus wereldkampioenschap wordt be schouwd. Zij won het dames enkelspel voor het eerst in 1927 als opvolgster van mevrouw Godfree, die in 1926 weer de periode van Suzanne Lenglen nad afgeslo ten. In 1928, in 1929 en in 1930 won zij op nieuw den titel, doch in 1931 werd haar serie overwinningen onderbroken en wist Cilly Aussem in het enkelspel te zege vieren. Daarna heeft mevr. Moody Wills die indertijd ook te Noordwiik heeft gespeeld nog enkele malen op den titel beslag gelegd, ook in het dames dubbel- en in het gemengd dubbelspel. Weer zal Wimbledon 1938, nu Helen BELGIË Pierlot faalt eveneens. geen De socialisten hebben Pierlot medewerking willen verleenen zoodat diens poging een kabinet te vormen, is mislukt. De vraag rijst thans, of een buiten de partijen staand persoon opdracht zal krij gen dan wel of gestreefd zal worden naar een kabinet van socialisten en R.K. met uitsluiting der liberalen. DUITSCHLAND Hitier zal op 8 November te München een rede houden - De Schacht-crisis. De rijkspresident der N.S.D.A.P. deelt mede, dat Hitier Maandagavond 8 Novem ber ter gelegenheid van de bijeenkomst der oude garde in de Buergerbraeukeller te München een redevoering zal houden. De natlonaal-socialistische periodiek „Deutsche Voikswirtschaft" (die in zoo nauwe relatie staat met Dr. Schacht) is verboden. In een artikel werd critiek geuit op de militaire experts, die Goering met de lei ding van het vierjarenplan heeft belast. Zij werden „buitengewoon bekwaam" ge noemd, maar tevens als menschen zonder voldoende ervaring gekarakteriseerd. Men schen met economische kennis, practische ervaring, onderscheidingsvermogen en energie werden door den artikelschrijver noodig geacht, menschen, die bovendien niet door eenzijdigheid beperkt worden. Men verklaart dit verbod door den wensch der autoriteiten, te beletten, dat Moody en Jadwiga Jedrzejowska tot de de pers de oorzaken der crisis-Schacht be- beroepssport overgaan, enkele bijzondere spreekt, die nog niet opgelost schijnt te teniusfiguren missen. 1 zyn_ om de begrooting in evenwicht te brengen Een tekort van acht milliard maakte een aanzienlijke verhooging der belastingen noodzakelijk; o.a. zullen de directe belas tingen, zoowel als de indirecte belastingen en de douanerechten worden verhoogd. Voorts zijn maatregelen genomen tegen belastingfraude De uitgaven worden thans geraamd op 52179 m'illioen en de ontvansten op 53.781 millloen. De credleten voor de natio nale verdediging zijn gestegen tot 1.372 millioen. De bewapenlngsorogramma's be- loopen in totaal 11.260 millioen. Met betrekking tot den toestand van de schatkist wees Bonnet op de sedert Juni j.l. ingetreden verbetering. De belasting ontvangsten beantwoordden aan de raming en dekten de uitgaven der gewone begroo ting bijna geheel. De minister deelde voorts mede. dat de schatkist zeker is van de noodige bronnen om tot het einde van het jaar aan zijn be hoeften te kunnen voldoen. Hij besloot met er op te wijzen, dat de teekenen van verbetering, die hij voor de commissie had uiteengezet, niet de broosheid van den toestand mogen doen vergeten. Hij legde den nadruk op de noodzakelijkheid, de economische activiteit des lands te ontwikkelen door het streven van de geheele natie naar vermeerdering van de productie. De minister van binnenlandsche zaken heeft een afvaardiging van het personeel in overheidsdienst ontvangen, ten einde te pogen de protestdemonstratie, welke heden zou worden gehouden te voorkomen. In een communiqué wordt medegedeeld, dat de afvaardiging met het oog op de be loften, welke de minister heeft gedaan inzake de inwilliging van de gestelde eischen, de vakbonden heeft verzocht de actie nog on te schorten, doch op hun hoe de te blijven, voor het geval de beloften niet worden nagekomen. POLEN Beek vijf iaar minister van buiten- landsche zaken. Ter viering van den vijfden verjaardag van de benoeming van Beek tot minister van buitenlandsche zaken, werd in het mi nisterie een feestelijke bijeenkomst van de ambtenaren en beambten gehouden. Na mens het personeel van het ministerie sprak de vice-minister Szembek. Minister Beek dankte en herinnerde in zijn dankrede aan maarschalk Pilsudski. Deze heeft hem eens gezegd: „Ge moet u er wel rekenschap van den eenigen verbindingsweg te waarboriq tusschen Nantao en Nanking, langs Sjanghai-SangtsJau-Ningpo-spoorweg. correspondent van de „Nisji-Nisji" mt!i dat, indien de Chineezen Nantao tot basis van militaire operaties tegen Ja maken, deze wijk het lot zal deelen Tsjapei. Het „belangrijke diploma" besluit." Een speciaal comité van den geheL raad itt Japan, heeft goedkeuring geh aan een „zekeren belangrijken maatr die op 6 November in de voltallige vers;- dering van den geheimen raad zal wori" behandeld. Een Japansche leenmf. Naar wordt gemeld, zal de Japai regeering een 3'/,- procent leening uitscMli ven van 200 millioen yen, In verband ut', den oorlog in China. De leening krijgt te looptijd van 17 jaar. Koers van uitgifte 3 98 procent. In December zal nog een ooi' gatieuitgifte verschijnen van 500 milll" yen. Japansche missie naar Duitschl' en Italië. Het genootschap tot versterking van te Japansch-Duitsche anti-Kominternverdrtj heeft besloten den leider van de Tohoks partij, Seigo Nakano, als nationaal afge zant naar Duitschland en Italië te zend Met betrekking tot „de pest van communisme", waardoor de geheele were'^ op het oogenblik geteisterd wordt, zegt ea resolutie, dat het Duitsch-Japansche art Kominternverdrag een bolwerk vormt te gen de bolsjewistische kuiperijen. Voorts wordt in de resolutie er op wezen, dat Italië, hoewel het nog niet 3 toegetreden tot het verdrag, voortduren» een politiek gevolgd heeft, die ten overeenstemt met den geest van het art- Kominternverdrag. Drie groote landen do wereld zijn het dus in dezen ten volle urn elkaar eens en vastbesloten alles te Aoj* wat in hun vermogen ligt, om de roo« plaag te boven te komen. De resolutie besluit met de verluaringj dat de tijd rijp is voor een herstel van» wereld, door op groote schaal alle uu" nationale ongerechtigheden weg te ne®^! die tot nu toe knagen aan het leven bepaalde menschenrassen, en druB.iS hoop uit, dat een nauwe samenwer^ tusschen Japan, Duitschland en Ital e krachtig middel zal zijn voor het In™", van een nieuw tijdperk van fair play oprechten omgang tusschen de staten. VEREENIGDE STATEN Een nederlaag voor de C.I.O. Het Committee for Industrial Or8aji?ï tlon, de organisatie van John Lewis, nea een gevoelige nederlaag geleden te Deuvik alwaar de officieele uitslagen van de 6» gemeesterverkiezingen hebben uitgeweze dat Patrick O'Brien die door de C.I.O. 1 J 1 I - 1 1 AH Ja plvlii, UAv CL UI 1LK v/ Dl IvII UiC Uvvl LAG geven, dat de tijd zal komen dat de struc- w verslagen is door Richard R tuur, welke in de afgeloopen tien jaar heeft a,un Fede- bestaan en welke gewoonte is geworden in het internationale leven, zal wankelen. De vormen, waaraan de wereld gewoon is ge worden, en als blijvende beschouwden, zul len veranderen. Wij zullen dan opnieuw de denkbeelden moeten bezien en opnieuw de staten moeten bestudeeren om te weten hoe hun recht tot spreken in zaken van meer of minder belang gewaardeerd moet worden". Deze woorden sprak de maar schalk op 2 Nov. 1932 en hij voegde hier nog aan toe: „Vergeet voor alles niet, dat nooit ontwerpen of plannen mogen worden uitgewerkt, welke de krachten van het in strument, dat ze tot stand moet brengen, te boven gaan. want alles moet door men schen tot st-nd gebracht worden". Minister Beek zeide vervolgens tot de verzamelde ambtenaren: „Gij ziet dus, in OUCU1AU WCL LAVCIdiagCII AO UUU1 j. ding, den candidaat van de American H» ration of Labor, en wel met een meer® heid van ruim 106.000 stemmen. John Lewis heeft zijn aanhangers aa gespoord zich gereed te maken voor verkiezingen van het congres in 1"3°' tevens geduid op de mogelijkheid, dat te presidentsverkiezingen van 1940 voor eerste maal een derde partij, de arbeidt partij zal optreden. ITALIË. Herdenkine van de overwinning van Vittorio Vencto. Ter herdenking van de overwinning Vittorio Veneto van de Ita^'pn.nschr ^en in den grooten oorlog wordt n overal in Italië gevlagd. In den oen hetzelfde gesprek een aansporing vooruitwerd op verscheidene plaatsen een P' te gaan en te strijden en een waarschu- tigheid gehouden ter herdenking vaD wing". I gesneuvelden. 2—-I

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2