eweldige vuurzee te Rotterdam Enorm—chade De man, die den brand ontdekte ie Jaargang MAANDAG 1 NOVEMBER 1937 No. 23804 e pakhuizen lava, Borneo, Sumatra n Celebes in vlammen opgegaan HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De schade op eenige millioenen geraamd Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Ik heb nog nooit zooiets meegemaakt EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 0 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar gentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere dvertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk ager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling oensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden an 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No, 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week (.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mnd.l Hedennacht heeft een zeer felle brand gewoed in een pakhuis-complex aan de Wilhel- minakade te Rotterdam, tegenover de. gebouwen der Holland Amerika-lijn. -f Onze foto werd hedennacht genomen. Naast het brandende gebouw bevindt zich rechts het koffie huis van den Volksbond tegen Drankmisbruik, dat behouden is gebleven. 9 Een enorme brand heeft hedennacht en hedenmorgen gewoed te Rotterdam in de pakhuizen Java, Borneo, Suma tra en Celebes der N.V. Pakhuismees- teren. Hoewel het vuur met alle be schikbare bluschmateriaal bestreden werd en er 200 brandweerlieden met 37 stralen in actie waren, zijn de pak- loodsen van de H.A.-Lijn, ten deele ook op het achterschip van de „Statendam", welk passagiersschip aan den steiger aan de Wilhelminakade gemeerd lag, maar dat men met vieT van de eigen slangen zoo danig nat heeft weten te houden dat ver- sieepen niet noodig was evenmin als van de iets verder gelegen „Maasdam". Het vuur woedde aanvankelijk op de bo- huizen volkomen een prooi der vlam- venste verdieping van het pand „Java", men geworden. Ook de loodsen der waarvan al spoedig de vloer doorbrandde. Door de gaten kan men groote brokken vuur zien neervallen. HollandAmerika-Lijn en de passa giersschepen „Statendam" en „Maas dam" hebben zeer ernstig gevaar ge- loopen, doch door het vormen van een watergordijn heeft men den brand tot de eerstgenoemde vier pakhuizen kun nen beperken. De afgebrande gebouwen zijn gelegen aan e Rijnhaven, Noordzijde. Zij grenzen aan -e achterzijde aan de Wilhelminakade. De jwanden komen uit op de tweede en derde pwanegatstraat. Het gebouwencomplex is ngeveer 100 meter lang en ruim 40 meter iep. Deze vier geheel gelijke panden be- laan uit een parterre en twee etages, aar'ooven een plat dak ligt. Jn deze gebouwen lagen groote partijen bak, koffie en stearine. Indische produc- h en kapok opgeslagen. De brand is uit gebroken in het pand „Java" en vandaar overgeslagen naar het pand „Sumatra". esds onmiddellijk liet het zich aanzien, dat men hier met een brand van buiten- gewonen omvang zou te doe-n krijgen zoo- oat men groot alarm maakte, waarop een aantal slangenwagens, enkele motorspui ten, een paar drijvende brandspuiten, de utoladder en beide reserve auto's naar de Rijnhaven uitrukten. Het licht brandbare materiaal werd in een oogwenk door het vuur aangetast en Mt greep zoo ontzaglijk snel om zich heen, w n2g voordat eeri enkele slang uitgelegd rinS' u dak van het Pand „Java" reeds gebrand was. Uit dit pand steeg een jKke rookwolk op, welke door de enorme 1 ammenzee helrood werd verlicht en van n1 JJverzijde van de rivier af geleek het Ami .,ack^rr de gebouwen der Holland \t. k een fantastisch groote fakkel 16 branden stond. De „Statendam" in den vonken regen. de?ri°S boegen de vlammen boven de bran- reein ^ebouwen uit en een dichte vonken- dwarrelde in hoofdzaak neer op de de H. A.-lijn en voorts werd nog met een aantal stralen op de waterleiding water ge geven op de loodsen der H. A.-lijn, welke gebouwen niet enkel door den vonkenregen en de enorme hitte maar af en toe ook door de ver uitstralende felle vlammen van uit de panden aan de overzijde van de straat ernstig gevaar liepen mede door het vuur te worden aangetast. Inmiddels had de brand zich ook aan de andere zijde uitgebreid en begaf ook de scheiding tusschen de panden Borneo en Java zich. Eerstgenoemd pand stond nu binnen weinige oogenblikken van onder tot boven in vlammen. Alle beschikbare in werking. bluschmateriaal Tegen vier uur werd besloten vrijwel al het groot materiaal, waarover de Rotterdamsche brandweer beschikt, zoowel de zes autospuiten als alle drij- Een der firmanten der N.V. Pakhuismeesteren, de heer H. G. J. de Monchy, die hedenmorgen druk in con ferentie was met de verze- keringsmaatschappijen.kon ons slechts een oogenblik te woord staan. Hij zeide, dat hij de schade momenteel moeilijk kon schatten. Er zijn tal van goederen in de pakhuizen opgeslagen, welke door de eigenaren zelf zijn verzekerd. Maar de schade zal wel eenige mil joenen guldens bedragen. Vermoedelijk echter is alles verzekerd. Dit is zeker het geval met het gedeelte, dat door de firma is verzekerd, o.a. het gebouw zelf, dat eigendom van de firma is. vende stoomspuiten te ontbieden aan gezien het er alle kans van had dat ook het vierde pand zou worden aan getast en mede omdat het gevaar voor de op nauwelijks 30 M; afstand gelegen loodsen van de H. A.-lijn, noch voor het gebouw van den Volksbond tegen Drankmisbruik, dat aan de overzijde van de derde Zwanegatstraat staat, geenszins was geweken. Bij het blusschingswerk was het voltal lig corps van de Rotterdamsche hoofdlieden aanwezig enondanks het nachtelijk uur trok deze brand buitengewoon veel publieke belangstelling. Een watergordijn gevormd. Precies te vier uur kwam met een ge weldigen klap de pinakel met ijzeren hijschbalk in de derde Zwanegatstraat naar beneden. Toen waren de drie panden, Java, Sumatra en Borneo één laaiende vuur zee geworden. Tegen vijf uur werkten alleen aan de zijde van de Wilhelmina kade reeds 16 stralen van het materiaal ondersteund door eenige tientallen kleine stralen. BINNENLAND. In den ouderdom van 73 jaar is alhier over leden ds. C. Hartwigsen, emeritus Her vormd predikant (Stadsnieuws, le BI.) Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk be noemd tot burgemeester van Haarlem (Binnenland, 4e Blad). Voorstel tot aanleg in werkverschaffing van rijwielpaden in Zuid-Holland (Binnen land, 4e Blad). Geslaagde luchtverdedigingsdag te Amster dam (4e Blad). BUITENLAND. De Man in België niet geslaagd bij de vor ming van een kabinet. Thans Pierlot als formateur aangewezen (Buitenland, 2e Blad). Italië en de Duitsche eischen inzake kolo niën (Buitenland, 2e Blad). De regeering van Valencia naar Barcelona overgebracht (4e Blad). Heftige anti-Engelsche actie in Japan (4e Blad). Polen's maarschalk Rydz-Smygli achter kolonel Kov (Buitenland, 2e Blad). Italië neemt zijn gezant Cerruti te Parijs terug (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De toenemende vochtigheid in de atmosfeer en de nadering van een kern in Het Kanaal zal hier te lande mistig weer met toenemende kans op regen bren gen. De brandt breidt rich uit. Weinige oogenblikken later stond ook de eerste verdieping geheel in vlammen en terwijl ook hier de vloer doorbrandde, be gaf zich eveneens de scheiding tusschen deze panden en het westelijk aangrenzend pand ..Sumatra", waar het ook Sfioedig op de bovenverdieping begon te branden. Door de vele openingen in den gevel aan den kant van de Rijnhaven N.Z. had de vrij straffe wind gemakkelijk vat op de vlam menzee en ook aan de Wilhelminakade kon men sroote steekvlammen naar buiten zien oplaaien. Toen ook het dak van laatstge noemd pand doorgebrand was, werd de fakkel, welke hoog boven het oude haven complex aan den linker-Maasoever oprees, nog eens zoo groot en de afstralende hitte was dermate, dat het op sommige plaat sen op de Wilhelminakade niet mogelijk was dichter bij den brand te komen dan vlak langs de loodsen van de H. A.-lijn, a?n de overzijde van de vrij breede straat. Van het groot materiaal waren de mo- lorspuiten 1 en 5 het eerst ter plaatse en zij werden opgesteld op de kade van den Rijn haven N.Z., alwaar ze op open water kon den werken. Hier arriveerde ook weldra een van de havendienstbooten, welke slan gen naar het brandend gebouwencomplex uitlegde. Spoedig werd op dit punt met ze ven stralen op de motorspuiten en met de drijvende stoommotorspuit het vuur be streden, terwijl men meer slangen uitlegde naar de zijde van de Wilhelminakade waar een derde autospuit stond opgesteld. Hier van koppelde men een straal aan den auto ladder en met eenige andere stralen werd van de straat af een groote massa water op het laaiende vuur gewoTpen. Dit had aanvankelijk evenwel maar weinig resultaat Gevaar voor de loodsen der HollandAmerika-lijn. Bovendien werd op de Wilhelminakade gewerkt met stralen op tjrfe leidingen van In zijn woning aan de Millinxstraat 165 hebben wij vanochtend den nachtwaker op gezocht, den heer G. Gerritsen, die den brand het eerst ontdekte. De heer Gerrit sen, uiteraard zeer vermoeid na een druk ken sensationeelen nacht, stond juist op het punt om naar bed te gaan, een rust die hij in de gegeven omstandigheden alles zins had. verdiend. Niettemin was hij ter stond bereid den belangstellenden bezoeker iets van zijn belevenissen mee te deelen. „Ik had", aldus zeide hij „vannacht dienst op het s.s. „Veendam", gelegen aan de Wilhelminakade. Het was on- geveer kwart voor drieën en mijn collega Renses, die dienst had bij derl hoofdingang, was op dat moment juist even bij mij aan boord, toen ik aan de andere zijde van de kade, boven de loodsen een geweldigen vuurgloed zag. Ik zeg tegen Rensen: moet je eens kijken, onze groote loods staat in brand. Ik kon van het schip af natuur lijk niet precies zien waar de brand was, maar ik was er vast van over tuigd," dat het onze groote loods was, die in brand stond. Renses vloog toen direct naar het wachthuisje van den chef, die op zijn beurt oogenblikkelijk groot alarm sloeg. Ik ging kijken waar de brand was en wat we het aller eerste moesten doen. Toen ik naderbij kwam, zag ik, dat het niet onze loodsen waren, maar de opslagplaatsen van de N.V. Pakhuismee$teren'\ „Had u niet eerder rookwolken opge merkt?" „Neen, de vuurgloed was het eerste wat ik zag. Dat wij geen rookwolken of een brandlucht merkten, was mogelijk omdat de pakhuizen hermetisch zijn gesloten, de rook dus geen uitweg had en het vuur dus kon voortwoekeren, totdat het het dak had bereikt. Eerst nadat een gat in het dak was gebrand, kon de brand worden ontdekt maar tevens was dit het moment, waarop het vuur zich zco kolossaal kon uitbreiden, daar er nu lucht bij kon komen. Onze eerste gedachten waren natuurlijk de loodsen van de Holland-Amerika-lijn voor het vuur te vrijwaren/ Op de „Statendam", waar stukken vuur van vuistgrootte op het dek vielen, hebben wij de bhischinstallatie in werking gesteld. Ik had op dat moment niet durven denken, dat we onze loodsen nog zouden kunnen redden, want het was werkelijk een vreesaanjagend gezicht, zoo als de wel tien meter hooge vlammen over onze loodsen joegen. Meeuwen, die op een afstand van honderd meter angstig in de lucht vlogen, waren duidelijk waarneem baar". „De brandweer", aldus vertelde de heer Gerritsen, „was spoedig ter plaatse. Ook hierdoor is het mogelijk geweest, onze lood sen te behouden en wanneer wij beden ken, dart. de binnenhavenbrug was afgeslo ten en de spuiten uit de stad een omrit moesten maken van tien minuten, dan mogen we wel blij zijn, dait het vlotte uit rollen en het vlugge watergeven toch nog resultaten heeft gehad, waart heusch, het zag er in het eerste halfuur voor onze lood sen en voor de „Statendam" niet best uit. Ik bon ervan overtuigd, dat het vuur den heelen Zondag al gesmeuld meel hebben, want anders kan ik me niet begrijpen, dat- de brand reeds direct een zoo grooten om vang had. Ik heb nog nooit zoo iets mee gemaakt, het was verschrikkelijk". In de tweede Zwanegatstraat trachtte men ondertusschen nog met één straal het pand Celebes te redden: aan de derde Zwanegatstraat werkte men met twee stralen en aan de Rijn haven n.z. nog met een zestal. Ondanks al deze maatregelen bleek het niei mogelijk het pand Celebes te kunnen behouden, want zelfs tegen den wind in breidde het vuur zich met onge kende snelheid uit zoodat ook hier spoedig de vlammen naar buiten sloe gen. Toen bleek het noodig dat de brandweer een z.g. watergordijn moest vormen voor de loodsen van de H. A.-lijn, om dat de tabak en paraffine, in het pand Celebes opgeslagen zóó fel brandden, dat de vlammen tot over de loodsen heensloegen en zich in een angstwek kend tempo verspreidden. Had de Rotterdamsche brandweer in deze werkelijk vreesaanjagende momenten het hoofd niet koe; gehouden ongetwijfeld zou het brullende knetterende vuur nog groo- tere afmetingen hebben aangenomen! 37 stralen, in de vuurzee en od de aan- gienzenden gebouwen gericht, geprodu ceerd door zes groote auto-motorspuiten, en zes booten, waren hedenochtend nog actief. Het gevaar eindelijk geweken. In de late morgenuren, toen het gevaar voor de omliggende gebouwen oogenschijn- lijik vrijwel geweken was, hield de brand weer zich slechts nog bezig met het dooven van het felle vuur, dat nog binnen de muren van het Dakhuizencomplex woedde. De aangrenzende gebouwen, de pakhuizen van het Leydsche Oranje-Nassau-veem en van het Blaauwhoeden. en Vriezenv^em. alsmede hst kleine gebouwtje van üet j Vo'kstvnd kcffiehu's. rijn vescaa' f1 ge bleven. Nog zeer veel publiek was op de been. om het slot van den grooten brand bii te wonen. Volkomen zeker dat het vuur niet

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1