BINNENLAND it Jaargang LEfDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 October 1937 Derde Blad No. 23802 Pijp jaagt uroutf op de klucht Dobbelmann lekker ...man! De vestigingswet voor het kleinbedrijf. Wijzigingen in de wet bepleit. Blijkens het Voorloopig verslag der Twee- Kamer over het wetsontwerp tot wijzi- van de Vestigingswet voor het kleim- Jjjf 1937werden tegen de voorgestelde '■ziging van artikel 1, lid 5, geen bezwa- n ingebracht. Sommige leden bepleitten nog enkele -dere wijzigingen van deze wet, waarvan uns inziens de wenscihelijkheid reeds ln practljk gebleken is. "in de eerste plaats vestigen zij er de aan- ht op, dat Ingevolge artikel 2 geen ver- ng. als in het eerste lid van artikel bedoeld (di. een vergunning van de -er van koophandel en fabrieken inoo- is in geval van verplaatsing van een ..htJng naar een ander, binnen dezelfde -eente gelegen perceel. Wordt evenwel et vijfde lid van art- 1 toegepast, dan is ij verplaatsing wel een vergunning of, Is de wet thans nog luidt, een toestem- fnoodig, nX van den minister van -nómische zaken. Voor dit verschil en dezen leden geen goede grond aan voeren. Voorts wezen zij er op, dat volgens art. 0 tweede lid onder a geen vergunning van e kamer van koophandel en fabrieken ver- ht is. wanneer bij overlijden van een dememer diens eigendom overgaat op 'in weduwe en/of zijn wettige minderja- e kinderen. Ook hier schijnt bij toepas- van art. 1 lid 5, een andere gedragslijn -volgd en wel toestemming ivergunning) in den minister geeischt te worden. Ook r dit verschil schijnt geen reden. Verder doen zich, aldus deze leden, moeilijkheden voor, wanneer tijdens den zg. spertijd 'n meerderjarig zoon, die wellicht reeds jaren in de zaak van zijn vader werkzaam is, dien vader na dieus overlijden wil opvolgen. Dit is al evenmin zonder 's minister toestem ming (vergunning) mogelijk. Wel zal zulk een meerderjarige zoon, indien tot het stellen van vcstigingseisehen wordt overgegaan, eveneens een vergunning (van de kamer van koophandel) noodig hebben om de zaak van zijn vader te kunnen voortzetten artikel 10 stelt immers alleen de weduwe en de min derjarige kinderen daarvan vrij doch hij weet dan in ieder geval zeker, dat die vergunning hem verleend zal wor den, indien hij aan de vestigings- eischen voldoet. Tijdens den spertijd (chter heeft hij geenerlei zekerheid, ook al zou hij alleszins bekwaam -en credietwaardig zijn en voldoende han delskennis bezitten, dat hij 's ministers toestemming (vergunning) zal verkrij gen. Enkele leden wezen er op, dat artikel 1 et toepasselijk geacht wordt op het z.g. tponden vam vleesch door boeren. Bij "passing van art. 1 lid 5, wordt echter 1 een vergunning (toestemming) geeischt r dit uitponden, wanneer het geschiedt veeverzekeringsmaatschappijen. Deze 'en wilden de onderlinge veeverzeke- atschappijen hierin vrijgelaten n. Anderen zouden dat niet zonder be king achten. Zij waren van meening, het uitponden slachten anders dan r eigen gebruik geacht moet worden vallen zoowel onder het eerste als onder t vijfde lid van artikel 1. raude-risico der gemeenten Besloten tot oprichting van een onderlinge vereeniging. 686 gemeenten toegetreden. 1 ln Den Haag ls een vergadering gehou- cn van vertegenwoordigers van gemeen st waarin is opgericht een vereeniging "t het onderling dragen van het risico, rbonden aan het geldelijk beheer van meenten en andere publiekrechtelijke li- amen. De vergadering, waartoe het ini- "tief is genomen door de Vereeniging van lerlandsche gemeenten, stond onder going van mr. p. Droogleever Fortuyn, gemeester van Rotterdam en voorzitter jan laatstgenoemde vereeniging. m zijn ODeningsrede wees de voorzitter op. dat het voor de Nederlandsche ge nanten een belangrijke dag is. Men is ar samengekomen om constructief werk verrichten. B'i de laatste wijziging van de ge- jPentewet is aan de gemeenten de ver- opgelegd de gemeentegelden te «m x. tesen benadeeling door hare gen ambtenaren en door anderen. Ge- f ls' dat de gemeenten aan deze ver in tv® °p dc mees' doeltreffende en ast kostbare wijze zouden voldoen, wan- F r zij een „onderlinge" oprichten, waar- gemeenten gezamenlijk de risico's „fïï diefstal, berooving. welke aan driit 11 doheer van hare diensten en Hot verhouden zijn. zouden dragen, t hor'vJI1 ecn verheugend feit geacht, fcbied t anS van samenwerking op dit ih. ruimen kring is begrepen, i-ioen 686 gemeenten hare mede- toegezegd. 'en nJ,euwe vereeniging zal den naam eent» _Frauderisico-onderlinge van ïa T.o.G.,. Als vertrouwenscol- ïen eon aan6esloten gemeenten zal op- admini,,/^ van toezicht. De directie de vet. e van de F. O. G. berusten eenten l,?ln= van Nederlandsche ge- 1 ale'astraat 1, te 's-Gravenhage. Dat lazen wij laatst boven een artikel in een krant. Het was 'n verhaal van een vrouw, die het huis was uit- geloopen omdat zij de af schuwelijke tabakswalmen uit de pijp van haar man niet langer verdragen kon. Maak terwille van Uw vrouw èn van U zelf Uw pijp regelmatig goed schoon. Rook terwille van U bei den goede tabak (dat wil zeggen: IBIS). 93 (Ingez. Med.) De verlichting van rijwielen en motorrijtuigen. Men passé reeds nu de veiligheids maatregelen "zooveel mogelijk toe. Het komende nieuwe jaar zal voor vele weggebruikers nieuwe verplichtingen bren gen. Te hunnen bate worden hieronder de voornaamste nieuwe voorschriften opge somd. Rijwielen. 1. Met ingang van 1 Januari a.s. moet elk rijwiel bij duister een rood achterlicht voe ren, dat tevens als reflector is ingericht, tot een goedgekeurde soort behoort en ten be wijze daarvan van het rijksmerk voorzien is. Bij aankoop van een achterlicht lette men er dus op. dat daarop het rijksmerk (bestaande uit het woord „rijkskeur" en een serienummer) is aangebracht. Zonder du kenteeken voldoet een achterlicht niet aan de wettelijke voorschriften. Het achterlicht moet op het witte gedeelte van het achterspatbord en niet hooger dan 60 c.m. boven het wegdek, zijn aangebracht. Intusschen zal men verstandig doen reeds thans een rood achterlicht op zijn fiets te laten aanbrengen. Deze maat regel moge dan op 1 Januari pas ver plicht zijn, hij zal ook thans reeds groot nut kunnen afwerpen en de verkeers veiligheid ten zeerste bevorderen! 2. Rijwielen mogen geen verblindende verlichting voeren. Er dient dus voor ge zorgd te worden dat de lichtbundel van de voorlantaarn schuin naar beneden ge richt is. Automobielen en motorrijwielen. 1. Bij ontmoetingen met tegenliggers mag een motorrijtuig geen verblindende verlich ting voeren. Er dient gedimd te worden zoo dra de tegenligger zich binnen de gerichte stralenbundels van de lantaarns bevindt. 2. De koplantaarn(s) moet(en) zoodanig zijn ingericht en aangebracht, dat de ge richte stralenbundel een benedenwaartsche helling vertoont: bij meting met behulp van de grijze schijf, op 10 M. afstand vóór de lantaarn, moet de bovenkant van den bun del tenminste 10 c.m. lager zijn dan het midden van het lantaarnglas. 3. Met ingang van lJan. 1939 moet(en): a. De koplantaarn (s) hetzij tot een goedge keurde soort behooren en ten bewijze daar van van het rijksmerk zijn voorzien, hetzij afzonderlijk zijn goedgekeurd: b. In de koplantaarn (s) (een) gloei lampten) (wit of geel) zijn aangebracht, behoorende tot een goedgekeurde soort, en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien. Het onder a. en b. bedoelde rijksmerk be staat uit het woord „rijkskeur" en een serie-nummer. 4. Ook goedgekeurde koplantaarns, waar in goedgekeurde gloeilampen zijn aange bracht, kunnen in gedimden toestand nog verblinden, indien zij niet op de juiste wijze aan het motorrijtuig zijn aangebracht. Blij ken zij, bij controle op den weg, niet aan den in punt 2 genoemden eisch te voldoen, dan is men in overtreding, ook indien kop lantaarn en gloeilamp tot een goedgekeurde soort behooren. Schade door mond- en klauwzeer. Optreden van veeziekten risico van het veehoudersbedrijf. Op vragen van den heer Wijnkoop, be treffende ondersteuning van boeren, wier vee door mond- en klauwzeer is aange tast, heeft de minister van economische zaken geantwoord: Het is der regeering bekend, dat sedert Augustus j.l. het mond- en klauwzeer in Nederland, evenals zulks het geval is in andere landen van West-Europa, epizoo- tisch is opgetreden. Eveneens is het haar bekend, dat hierdoor finar.cieele schade aan de veehouders wordt toegebracht. De regeering is van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat tot het toekennen van buitengewone geldelijke toelagen over te gaan. daar de gevolgen van optreden van veeziekten, ook van besmettelijke, tof, het' risico van het veehoudersbedrijf moeten worden gerekend. Volgens art. 44 der veewet kan slechts geheele of gedeeltelijke vergoeding uit 's rijks kas van schade, veroorzaakt door de toepassing van maatregelen ter bestrij ding der ziekte worden verleend. Hoewel door den veeartscnijkundigen dienst is getTacht de laatstbedoelde schade, die zeer afhankelijk is van den aard van het bedrijf, tot een minimum te beperken, zal nader worden overwo gen, of er aanleiding bestaat in bijzon dere gevallen een tegemoetkoming in de geleden schade te vcrieenen. NA DE RAMP VAN DE SPECHT. Z.-H. Vereeniging „Het Groene Kruis". Jaarvergadering te Rotterdam. Meer aandacht voor psychische hygiëne noodzakelijk. In de vandaag te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van de Zuid-Hol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis" heeft de voorzitter, dr. J. Ph. Elias, een openingsrede gehouden, waaraan het vol gende is ontleend: Gestadig gaat de vereeniging vooruit; er zijn thans in Zuid-Holland maar weinig gemeenten meer waar de Groene Kruis- zuster ontbreekt. Het denkbeeld om door formeeren van krlngverbanden tusschen de besturen van aan elkaar grenzende afdeelingen en door onderling overleg en raadpleging elkander bij te staan, heeft reeds hier en daar een vallbelovenden weerklank gevonden. Het behoeft geen utopie te zijn. dat uit derge lijke kringverbanden districtgezondheids diensten zullen kunnen groeien, wanneer overheid en prophylaxe-fonds daartoe zou den willen meewerken. Een top-prestatie bereikte de zuigelin genbescherming. die er in slaagde het sterftecijfer in het eerste levensjaar, zooal niet tot het absolute nulpunt, dan toch tot het absolute minimumpunt te doen dalen. Voor de tuberculosebestrijding geldt hetzelfde. Helaas nemen de geestes- en zenuw ziekten en andere degeneratieve kwalen van aangeboren, erfelijken en consti- tutioneeïen aard nog steeds toe. „Het Groene Kruis" heeft zich af te vragen of niet meer aandacht dient te wor den besteed aan de psychische hygiëne. Een bescheiden stap op dit gebied heeft de Z.-H. vereeniging „Het Groene Kruis", reeds gezet, toen zij eenige jaren geleden een sociaal-paedagoog aanstelde, belast met de opsporing en opvoedkundige raad pleging voor in geestelijk opzicht afwij kende kinderen. In komende jaren zal het opsporings- en voorlichtingswerk op het gebied van eugenetiek en hygiëne van den geest verdere uitbreiding moeten onder gaan. Door volksvoorlichting. door voordrachten, publicaties, het oprichten van huwelijks adviesbureaux enz. moet de eugenetische wetenschap worden gepopu lariseerd. Hier ligt ook voor de toekomst voor het Groene Kruis een gewichtige taak. Voor moeilijke en talrijke problemen zal .Het Groene Kruis" komen te staan, wan neer het de bevordering van de geestelijke volkskracht op zijn toekomstig programma plaatst, maar het zal niet versagen. De heer Groeneveld in ons land terug. Gistermiddag te vier uur is op Schiphol gearriveerd het K.L.M.-vliegtuig „Buizerd", gezagvoerder Q. Tepas, het eerste vlieg tuig van den drie maal wekelijkschen dienst in de richting BataviaAmsterdam, die enkele weken na de opening van dezen dienst in omgekeerde richting is begonnen. Als passagier had de „Buizerd" o.a. aan boord het eenig overlevende lid van de be manning van het bij Palembang veronge- 'ukte vliegtuig „Specht", den tweeden be stuurder Groeneveld. Er bestond voor zijn aankomst groote belangstelling. Behalve, zijn verwanten waren op Schiphol nog aanwezig de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M„ de directeur-generaal van P.T.T., ir. M. H. Damme, de directeur van verkeer en waterstaat in Ned. Indië, ir. Ch. F. van Haeften, de heer Nieuwenhuis van de K.N.I.L.M., de chef van den vliegdienst der K.L.M.. de heer I. Aler, de havenmees ter van Schiphol, de heer Dellaert en de stationschef, de heer Thomson. Hij onder hield zich geruimep tijd met den heer Plesman, nadat het blijde weerzien met zijn familie achter den rug was. Bovendien kwamen vele andere K.L.M.- functionarissen en collega's Groeneveld begroeten, die. hoewel men kon merken, dat hij den indruk, dien de door hem be leefde gebeurtenis, op hem heeft gemaakt, nog niet geheel te boven is, toch weer ge heel is hersteld. De kwetsuren, die hij heeft opgeloopen, zijn geheel genezen en slechts een zijner duimen kan hij nog niet ten volle gebruiken, doch dat komt in korten tijd vanzelf weer in orde. Hoewel als passagier meevliegende, toon de hij tijdens de reis de natuurlijke be langstelling van een piloot voor het vlie gen en de navigatie en een groot gedeelte van den vliegtijd heeft hij dan ook niet in de cabine maar ln de cockpit doorgebracht waar hij spoedig weer als lid van de be- manning achter het volant hoopt plaats te nemen. MR. A. S. RUEB PRESIDENT HAAGSCHE RECHTBANK. Bij K.B. is aan mr. J. JE. van Rhede van der Kloot, op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag verleend als president van de arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen dien sten. Benoemd is bij deze arrondissements rechtbank tot president mr. A. S. Rueb, thans vice-president en tot vice-president jhr. mr. dr. Th. W. C. Calkoen, thans rech ter. De nieuwe president is 12 October 1880 te Den Haag geboren. Hij studeerde in de rechten aan de Leidsche Universiteit en promoveerde op 6 Juni 1905 op stellingen. Eenigen tijd was hij ais advocaat en procureur te Den Haag gevestigd en van 1908 tot 1910 was mr. Rueb als adjunct- commies werkzaam aan het departement van justitie. In Maart 1910 werd hij be noemd tot substituut-griffier aan de Haag- sche rechtbank. BIJ Kon. besluit van 13 November 1914 werd hij benoemd tot rechter te Tiel. In Januari 1918 kreeg hij zitting in de Rot- terdamsche rechtbank. In Juli 1921 werd mr. Rueb benoemd tot rechter in de Haag- sche rechtbank. Sinds Februari 1933 is mr. A. S. Rueb vice-president van laatstge noemde rechtbank. PRINS BERNHARD ZAL DEELNEMEN AAN ST. HTJBERTUSJACHT. De St. Hubertusjacht. waarmede de Kon Ned. Jachtvereentging on 6 November het seizoen zal openen, krijgt, naar men aan de DE „GELDERLAND" NAAR DE WEST. Gisteren is H. Ms. kruiser „Gelderland", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, uit Den Helder naar West-Indië vertrokken. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op f. 1.08 per kg. N.R Crt. uit Amersfoort meldt, bijzondere strijden. INSTITUUT SCHOEVERS GAAT JUBILEEREN. Op 2 Januari 1938 zal het 25 jaar gele den zijn, dat in Amsterdam op zeer be scheiden schaal de grondslag gelegd werd voor het Instituut Schoevers, dat zich in die periode heeft uitgebreid tot een orga nisatie. welke thans in Nederland en Kolo niën beschikt over 5 groote inrichtingen voor practisch onderwijs. Ter gelegenheid van dit jubileum zal in de eerste plaats een Gedenkboek verschij nen. Zeer bekende Nederlanders en buiten landers hebben hieraan medegewerkt. Natuurlijk zal aan dit 25-jarig jubileum een feestelijk karakter worden gegeven. Het wordt zelfs een heele feestweek. Op Dinsdag. 4 Januari 1938. vindt het volgende te Amsterdam plaats. Gedurende den geheelen dag worden voor de leerlin gen wedstrijden in machineschrijven ge houden, terwijl van 24 uur de officieele receptie zal plaats vinden. Om half drie zullen enkele toespraken worden gehouden. Na de receptie wordt een tea voor de leerlingen gegeven, waarna des avonds de demi-finale van de nationale wedstrijden plaats vindt, gevolgd door een korte film- l voorstelling en de uitslagen v^n de wed- (Ingez. Med.) BESTRIJDING VAN DE UITWASSEN' DER ZAAKWAARNEMERIJ. Te Amsterdam is een bespreking gehou den tusschen het bestuur van de Vereeni ging van gerechtsdeurwaarders en het be stuur van de Nederlandsche vereeniging van rechtskundige adviseurs. Besloten werd in een door beide vereenigingen gezamenlijk tot den minister van justitie te richten ver zoekschrift nog eens aan te dringen op maat regelen ter beteugeling van de uitwassen der zaakwaarnemerij. Uit het bestuur van beide vereenigingen werd een commissie benoemd welke com missie de opdracht ontving, te overwegen, welke maatregelen zij verder gezamenlijk, in afwachting van overheidsmaatregelen, ter bestrijding van de practijken van mala fide zaakwaarnemers zouden kunnen ne men. WEENEN AAN DE VECHT. „Weenen Josephus beteekenis. omdat Prins Bernhard zijn ver ianeen heeft te kennen gegeven er aan deel te nemen. VERHOOGING MAAT OP AAL PALING. OF Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen in het Staatsblad ver schijnen het Kon. besluit tot wijziging van de verschillende visscherij-reglementen, waarbij met ingang van 15 November de minimummaat op aal of paling wordt ver hoogd tot 28 centieter en die op geraakte aal of paling tot 26 centimeter. Het zal dus met Ingang van genoemden datum verboden zijn. aal of paling van kleiner afmeting dan de bovenvermelde maten voorhanden te hebben in verschen of gerookten staat. Deze maatregel werd getroffen, nadat ge bleken was, dat de groote meerderheid van belanghebbenden vóór maatverhooging was, omdat de kleiner aal of paling slechts geringe marktwaarde bezit en van de maat. verhooging in de toekomst groote opbrengst voor de visschers werd verwacht. Een dergelijk programma, zal dan Woens dag in Rotterdam en Donderdag in Utrecht worden afgewerkt, terwijl Maandag 3 Ja nuari de reeks feestelijkheden reeds ge opend is met wedstrijden en een receptie te Den Haag, waar de aanwezigen tevens kunnen luisteren naar hetgeen op dat oogenblik in Indië geschiedt. Vrijdagmiddag wordt in Amsterdam een lunch gegeven voor het geheele personeel van de Schoevers Instituten. Des avonds wordt de finale in de wedstrijden om het Typekampioenschap van Nederland gestre den. gevolgd door een bal. Het slotbal met de uitreiking der prij zen zal Zaterdag in het Muziek Lyceum te Amsterdam plaats vinden. De secretaris van het comité aan de Vecht", de heer J. A. Jitta schrijft ons: Nu onder dankzegging voor het gevoerde beheer aan mr. Ph. B Libourel te Delft, penningmeester van het comité „Weenen aan de Vecht", dat op 17 Juni in het park van kasteel Nyenrode een algemeen welda digheidsfeest organiseerde, algemeene décharge is verleend voor zijn beheer, kan met betrekking tot de resultaten het vol gende worden medegedeeld: In totaal werd ontvangen een bedrag van f. 41.531.10 in 264 bijdragen, die in over eenstemming met de wenschen van de gevers ten goede kwamen aan 154 ver schillende instellingen. Onder de ontvang sten bevindt zich een bedrag van f. 2.631.10 waarvoor geen in vita ties tot. het feest wer den gevraagd. Bij den secretaris kwamen tenslotte verschillende berichten binnen van vereenigingen, dat zij er weliswaar niet in geslaagd waren onder hun begunstigers deelnemers aan het feest te vinden, maar dat zij, ais gevolg van dit beroep niettemin verschillende bedragen kleiner dan hon derd gulden rechtstreeks mochten ontvan gen. Hieruit valt dus af te leiden, dat als onmiddellijk gevolg van „Weenen aan de Vecht" de weldadigheid in Nederland een nog wel iets hooger bedrag dan het boven genoemde is toegevloeid. TAXEGEDEELTE CONSUMPTCEMELK. UIT NED. OOST-INDIË Nederlandsche zuivelcentrale. 30 October t/m 6 November. Consumptiemelk regee- ringscontract. taxegedeelte 7.25 cent. even tueel verhoogd met oremie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regee- rings-minimumprijs 6 50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van i volking nemen aan de blussching deel. In- andere dan taxemelk 2.50 cent. tusschen woedt de brand nog steeds voort. GROOTE BOSCHBRAND. MODJOKERTO, 29 October. (Aneta- A.NP,). Sedert vijf dagen woedt in het wildhoutbosch en in de alang-alang op de noordhelling van de Antjasmoro op vijf plaatsen een brand. Naar schatting zijn reeds 3.000 H.A. een prooi der vlammen geworden. Gisteren is de assistent-resident van Modjokerto en de veldpolitie derwaarts vertrokken. Zeshonderd man van de be-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9