Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 29 October 19]] Dr. Kuyper als nationale figuur 'au MASSELMAN EN PANDE lAAAifr,——.Ifcinfcfr V Rede van minister Colijn BEKLEED MET GOBELINSTOF Bijeenkomst in het Concert gebouw te Amsterdam. Uitgaande van een voor deze gele genheid uit verschillende kringen van het Prot. Chr. leven gevormd comité Is heden in het Concertgebouw te Am sterdam onder groote belangstelling de honderste geboortedag van wij len dr. A. Kuyper herdacht. De ruime zaal van het Concertgebouw was tot de laatste plaats bezet en velen moesten worden teleurgesteld. Op het podium hadden tal van autoriteiten uit land. stad en gewest plaatsgenomen. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op de ministers van Buuren, van Dijk Go- seling. Patijn. Slotemaker de Bruine. Wel- fer en de Wilde (de ministers van Boeijen en van Steenberghe waren verhinderd); oen commissaris der Koningin in Noord- Holland. jhr. Röell, en dien in Gelderland, mr. S. Baron van Heemstra, den vice-pre sident van den Raad van State, jhr. Bee- laerts van Blokland en de leden dr. Rut gers, mr. dr. Kooien, mr. Kan en mr. dr. Schokking; burgemeester dr. de Vlugt en ae wethouders Eaas en Rustige namens het gemeentebestuur van Amsterdam; den voorzitter van de Eerste Kamer. Baron de Vos van Steenwijk, den voorzitter van de Tweede Kamer. prof. mr. Aalberse. de vrij wel complete A. R. Tweede Kamerfractie, de A. R. Eerste Kamerleden, jhr. v. Citters, Jhr. mr. van Asch van Wljek. prof mr. Anema. prof. mr. Diepenhorst, prof. dr. Woltjer: den gezant van Zuid-Afrika. dr. van Broekhuyzen; verder: mr. dr. de Vries en mr. Verdam, namens het Curatorium der Vrije Universiteit, mr. v. Beeck Cal- koen. mr. Grosheide en Wolzak, namens het directorium van de V. U.; de oud-ml- nlsters van Schalk en Bongaerts; den Mi nister van Staat, mr. Fock; den rector- magniflcus en den secretaris van den Se naat van de Technische Hoogeschool te Deift; prof. dr. Eerdmans. namens den Senaat van de Rijksuniversiteit te Leiden; het oud-Kamerlid mr. Baron van Wijnber gen; oud-minister mr. Verschuur; mr. Kropman en prof. dr. Steger, namens de Kath. Eerste Kamerfractie: jhr. mr. de Savornin Lohman en Jan ter Haar, na mens de Chr. Hist. Eerste Kamerfractie; Jhr. mr. D. J. de Geer. mej. mr. Frida Katz en Tilanus. namens de Chr. Hist. Tweede Kamerfractie: burgemeester mr. Schwartz, namens het gemeentebestuur van Maas sluis: Snoeck Henkemans en prof. dr. de Zwaan, namens het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie; prof. dr. den Hartogh, hoogieeraar aan de Theol. School te Kam pen; Maris en Bergmeijer. namens de Chr. Staatk. Partij ln Ned.-Indië; ds. Schouten en ds. Meyster. namens het Curatorium van de Theol. School te Kampen; dr. Kei zer namens het moderamen van de jong ste Gen. Synode der Geref. Kerken: prof. dr. Noordtzlj uit Lausanne, den heer P. A. Colijn. burgemeester van Alphen aan den Riin en vele anderen. Op de voorste rijen hadden plaatsgeno men Douair. Rammelman ElsevierKuy per. de 90-jarige zuster van wijlen dr. Kuyper, de kinderen van dr. Kuyper: prof. dr. H. H. Kuyner. dr. A. Kuyper Jr. en burgemeester G. Kuyper. de dames mej. J. H Kuyper e" mej. C. Kuyper en ver schillende kleinkinderen. Al deze officieele personen werden bij den Ingang van het Concertgebouw ont vangen door een commissie bestaande uit tie heeren F. L. .v. d. Bom. dr. C. Becken- kamp en jhr. mr. A. F. de Savornin Loh man. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter van het comité, dr. H. Colijn Hedenmorgen om kwart voor elf opende deze de vergadering met gebed en Schrift lezing. waarna hij een woord van we'.kom sprak tot de genoodigden om vervolgens een rede uit te spreken getiteld: „Dr. Kuyper als nationale figuur". Hij ving zijn rede aan met de op merking dat de waardeering van een groot deel onzer landgenootcn voor dr. Kuyper ophield als het ging om de be- oordceling van den titanenarbeid door dezen volksleider verricht. Eer was men geneigd hem buiten de natie te plaat sen dan dat men hem als exponent van nationale kracht zou beschouwen. Spr. wil er den nadruk op leggen dat zijn levenswerk voor ons nationale leven van bijzondere waarde is geweest en hijzelf daarom een nationale figuur van eminente beteekenis mag worden genoemd. De herleving Van den Calvi nistisch en volksgeest is in zeer bijzon dere mate vrucht van den arbeid van dr. Kuyper en daarin schuilt het ge heim van zijn beteekenis als nationale figuur. Terugziende op de eeuw. die na Kuy- per's geboorte verstreek, ducht spr. geen tegenspraak als hij zegt dat, afgezien van den Franschen tijd, de burgerlijke vrijheid in ons land nimmer geringer is geweest dan ln de eerste helft van dezen achter ons llggenden eeuwkring. De kerkelijke en pariementaire bescheiden van ons land tusschen 1837 en 1887 spreken hier een duidelijke taal. Was Groen aanvankelijk zeer huiverig voor alles wat de nationale eenheid kon schaden en daarom o.a. ge porteerd voor een organisatie van een pu blieke schooi en zelfs van de Kerk door d° Overheid en overeenkomstig het staats- tyne. het is echter zijn onvergankelijke eer geweest spoediger dan iemand van zijn tijdgenooten van positie te hebben inge zien. dat het voor oogen gestelde eenheids ideaal op den duur slechts te handhaven zou zijn, Indien men bereid was om de le venskracht van het christelijk beginsel, in Nederlandsen-Calvinistischer, zin prijs te geven. Daarom aanvaardde hij in 1857 de vrije school, daarom sluit hij na 1869, zelfs een scheiding uit het Kerkgenootschap onder bepaalde omstandigheden niet meer uit, wat hem niet gemakkelijk is gevallen. Op de schouders van Groen staat Kuy per. Wie over Kuyper spreken wil kan over Groen niet zwijgen. Het doel was bij beiden hetzelfde. Vier vragen heeft Groen zijn ievcn lang voor zich geplaatst gezien, n.l.t Hoe wordt voor den Invloed van het chris telijk volksdeel de weg geëffend? Hoe wordt de geestelijke kracht van het Geref. .volksdeel bevorderd1 Hoe Wordt, Indien het Ned. Calvinisme eenmaal weer tot her nieuwd leven is gewekt, die nieuwe natio nale kracht in ons volksleven weer tot gel ding gebracht? Hoe wordt het tekort aan burgerlijke vrijheid voor een groot deel van het gewone volk opgeheven? Kuyper stond dus ruim 60 jaar geleden voor de beant woording dezer vier vragen die aan het einde van Groen's leven nog steeds op af doend antwoord wachtten. Toen Groen's graf gesloten werd ging Kuyper door. Er ls verschil tusschen beiden. Allereerst dit dat Kuyper voor wat de methode van optre den betreft, van meet aan de overtuigde voorstander was van het breken rpet alle halfslachtigen en alleen maar wilde op- trekken met hen die gelijkgezind denken. Het is Kuvoer's ongeëvenaard talent ge weest dat hij met geringe middelen zoo veel heeft weten te bereiken. Dit talent alleen zou echter niet baten als er niet geweest was een mystieke band tusschen den man, die sprak en het volk dat luister de. Hierin ligt misschien ook de verklaring waarom Kuvner slaagde on Groen's voor treffelijke arbeid zoo dikwijls teleurstel ling braeht. In 1878 kwam het tot organisatie van directe geestverwanten en daarmede was de poort ontsloten van den weg, die lelden moest tot het weer tot gelding brengen van de christelijke levensbeginselen in Staat en Maatschappij. Volgend jaar be staat de organisatie van de A. R. partij 00 jaar. Dat is Kuyper's werk geweest. De betuiging past: wij zijn gewassen ln dit land en onze invloed op den gang van 's lands zaken is ln 1937 heel wat belang rijker dan in 1887. Kuyper begreep dat met organisatie en voorlichting niet kon worden volstaan. De geestelijke en intellectueele kracht dezer volksgroep moest worden versterkt. Zoo kwam hij tot Universiteitsstlchting en deze gedachte van Kuyper is In zijn levenswerk ongetwijfeld de stoutste geweest. In den strijd voor de lagere school had Kuyper duizenden medestanders. Maar een Uni versiteit te stichten zonder hulp van de publieke kassen, een Academie in het le ven te roepen, teneinde het kader te vor men voor de encadreering van de pas ge organiseerde massa der geestverwanten, dat was een greep van heroïeke beteeke nis. Tegenover veler overtuiging dat hij het onmogelijke ondernam stond het ge loof van Kuyper en enkele leidende per soonlijkheden, alsook van een kleine groep van mannen en vrouwen die naast heel be scheiden giften slechts hun gebeden had den aan te bieden. En nu na 57 jaar mag getuigd dat de geestelijke en intellectïleele kracht van het Geref. volksdeel door de V. U. ln bijzondere mate versterkt ls. Kuy per's scheppende daad van 1880 heeft ons, aldus spr., een leger gegeven met geschool de officieren. Ook de derde vraag waarvoor Groen stond heeft Kuyper metterdaad beant woord. Met voorbeelden toonde spr. aan hoe Kuyper als minister heeft getoond, hoe een partijgroepeering temidden van ons volk alleen dan waardeering verwerven en behouden kan, wanneer zij haar nationale taak onder alle omstandigheden blijft voorop stellen en haar roeping niet ver waarloost uit vrees voor onpopulariteit. Het karakter van zijn regeeringsperiode is niet in strijd geweest met het nationale streven der partij welker leider hij was, al dient te worden toegegeven dat het wet gevend beleid niet altijd ten volle heeft beantwoord aan de hooggespannen ver wachtingen. In tal van maatregelen kwam net nationale streven der A. R partij op sprekende wijze naar voren, gelijk spr. met voorbeelden aantoonde. Minder gelukkig noemde spr. van algemeen nationaal stand punt gezien, Kuyper's optreden ln den strijd over de voorstellen-Tak tot uit breiding van het kiesrecht, wijl leidend tot een breuk in de, ondanks alle moeilijkhe den op kerkelijk terrein, tot dan gehand haafde eenheid. En al zijn er nu tal van argumenten aan te voeren om het door Kuyper ingenomen standpunt te recht vaardigen, die argumenten schijnen spr. niet belangrijk genoeg om heen te stappen over het grondwettig bezwaar door vele A. R. tegen de voorstellen-Tak gekoesterd en zeker niet gewichtig genoeg om een breuk in de eigen gelederen te rechtvaardigen. Overziet men echter het geheel van de gevoerde actie vanaf 1878. dan mag. on danks een enkele struikeling, toch worden getuigd, dat men er door volhardend be leid in geslaagd is de door het herleefde Calvinisme nieuw gewekte krachten dienst baar te maken aan de waarachtige belan gen van land en volk. En wat de laatste vraag betreft waar mede Groen geworsteld heeft: in het plei ten van Kuyper voor een volledige vrijheid der Kerk, in zijn strijd met Lohman, Ochaepman e. a. voor de vrijheid der school heeft hij de traditiën van den besten Cal- vinistischen tijd gehandhaafd. De uitslag van den kamp om meer burgerlijke vrij heid ls bevredigend geweest voor alle dee- len der bevolking, ook als men vaststelt dat die uitkomst niet ln algeheele overeen stemming is met wat thans, aldus spr. on zerzijds begeerd is. Als men dit alles overziet, kan er geen oogenblik twijfel bestaan over het recht om te spreken van Kuyper als een nationale figuur. Wi.i eeren, aldus spr. Coen en de Ruyter en zoovele an- derc rasechte Calvinisten die ons va derland hebben helpen groot maken. Zou men dan niet als nationale figuur ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Lena Cornelia Alida, d. v. D. Gelderblom en Cornelia A. v. Eijk Hen drik Dirk Cornells, z. v. Dirk Boot en Jan netje van Wegel Maria Jacoba, d. v. Ja cob Dwarswaard en Maria Vis Bastiaan, z. v. Frederik J. Hoogeveen en Antje van der Haven Cornelia, d. v. Jacob Pieter Noomen en Trijntje Hoogeveen Gerrit, z. v. Leendert Hoogenes en Gretchen J. H. Schultze Willem, z. v. Cornells v. Schaik en Magteltje de Graaf. Gehuwd; Cornells Johannes Zirkzee 30 j. en Maria van der Linden 22 j. Gerrit Cornells van Wilgen 28 j. en Maartje Wit- tebol 26 j. Jacob Anthoni Oostra, 26 j. en Alida Aletta Roos, 23 j. Johannes Vergeer 29 j. en Catharana Geertruida van Eijk, 32 j. Ewoud Boender 26 J. en Ger rit je van Zalingen 23 j. Overleden: Johannes Hendrlkus Huskens 92 j. weduwnaar van WUhelmina Henrica Boelhouwer. Loop der Bevolking. Gevestigd: èönardus M. Geerllngs en ge zin, Oranjestr.' 22 Geertje A. Boer. Wil- heiminastraat.JÏ&c Mobilia J. Schellln- gerhout, Gnephöek 14 Margit Szedmaky Oudshoornscheweg 138 Johannes Ber- voets, Steekterweg 77 Cornelia Kloos terziel, Hoorn 188. Vertrokken: Naar Bodegraven, Oud Bo degraven 27. Aagje K. van Luinen Bres- ikens, Molenwater 27, Margje C. Vis Ouderamstel. Bijlemeringkade A 88k, An- thonia S. de Jager Amsterdam, Rein- matstraat 105, Marinus van Oeveren en gezin Leimuiden, Geerdijk 448, Johanna H. Groen in 't Woud Kockengen. Wa- gendijk 45. Alida Immerzeel - Zoetermeer, Zegwaartscheweg 33, Arie Bol Leiden, Breestraat 163, Catharlna van Leeuwen Den Haag, Zoutelandelaan 13, Maria Bree- veld Jutphaas, Const. Erzegstr. 29, Ge- rardus C. van Berkel Leiden Hooigracht 67. Anna H. J. van Es, Amsterdam, Lan- gestraat 39. Marinus Sluijter en gezin Haarlemmermeer, Badhoevedorp, Ida Voor- douw en zoon Amsterdam, Marnixstr. 339 Catharlna J. van Donk Laren. (N.-H.), Noolscheweg 5, Susanna C. A. van der Lee. Vergadering A.R. Kicsverceniging. De A.R kiesvereeniging „Nederland en Oranje" vergaderde in Concordia. De heer v d Brink wees er op. dat deze avond valt in de dr. Kuyper herdenking. De heer W. Noomen Azn. leidde hierna in Art. 1 van het AH. beginselprogramma: ..Het karak ter der A.R partij", .^pr wees er op. hoe de partijnaam officieel luidt: „Anti-Revolu- tionnaire of Christelijk Historische Partij. In het eerste kiest' men positie tegen het beginsel der Franse he Revolutie: hödn God, nóch meester Met den naam Christelijk aanvaardt de partij de anti-these en in den naam historisch verbindt zij zich aan de historie, zooals God die leidde. Hierna be handelde spr. het karakter der partij. Dit karakter ontving zit in den strijd tegen Spanje, d'e het rightsnoer is waarlangs men ook tb ens het Calvinistische karak'er van ons vo'k wil bewa'cn Daarom is de A.R. partij een ..nationale" partij Het doel dr.- partij ls. om de beginselen der refor matie naar de tijden aard tot verdere ontplooiing te brengen. Na een aangename d'.-pucsie werden toé bestuursleden cek-ozon de heereu S. J. Koning en G. de Graaf. De heer w. Noomen sloot met dankzegging. mogen eeren hem die in het Nederland der 19e eeuw geworsteld heeft om her winning der geestelijke krachten, die eens tol zóó kloeke daden in staat stelden? Zeker ook andere factoren zijn van staatshervormende kracht geweest. Maar aan het Calvinisme moet een over wegende bcteokeAis toegekend. Kuyper's onvergankelijke verdienste is, dat hij dit Calvinisme heeft helpen vrij maken van de boeien die zijn ontplooiing be lemmerden, dat hij het heeft georgani seerd naar de eischen van dezen tijd en dat het thans invloed op het volk ver werven kan. In de middagvergadering werden Ver schillende 15 minuten toespraken gehou den. afgewisseld door orgelmuziek, waarbij de figuur van den grooten Nederlander van verschillende zijden werd belicht. Eerste spreker was prof. dr. J. Ridder bos, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, die sprak over: „Dr. Kuyper en óe wetenschap". Vervolgens spraken- het Eerste Kamerlid, prof. mr. Anema. hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, over: „Dr. Kuyoer en het staatkundig leven": prof. mr. V. H. Rutgers, oud-min. van Onderwijs en eveneens hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit. over: „Dr. Kuyper en het On derwijs": het Tweede Kamerlid, de heer C. Smeenk van Arnhem, over: „Dr. Kuyper en het sociale leven", waarna prof. dr. K. Dijk, hoogleeraar aan de Theol School te Kampen de rij der sprekers sloot met een toespraak over: .Dr. Kuyper en de jeugd organisaties". Avondbijeetikom-fc In het kader van de Kuyper-herdenking werd gisteravond in de Apollohal te Am sterdam een avondbijeenkomst gehouden, die geopend werd door dr. H. Colijn. De vergadering werd, evenals de middag- en morgenvergadering, bijge woond door minister de Wilde, leden van het directorium en hoogleeraren van de V. U. Allereerst lichtte prof. A. Goslinga, hoogleeraar aan de V. U„ in een korte toe spraak. de uitga' e toe, die dezer dagen zal verschijnen van de correspondentie tus schen „De jonge dr. Kuyper" en „De oude Groen van Prinsterer". Een exemplaar van het boekwerk werd aangeboden aan dr. H. Colijn. _i ALKEMADE. GEMEENTERAAD. De weg LeidenNieuwe Wetering. Behandeling der gemeentebegrooting. De Raad vergaderde gisteravond. Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven inzake den weg LeldenNieuwe Wetering en overneming van de voormali- gen spoorbaan LeidenHoofddorp. Met alg. st. werd besloten, onder intrek king van de besluiten van 18 Juni 1936 en 13 Mei 1937, izich in beginsel bereid te ver klaren medewerking te verleenen tot den aanleg van een nieuwen provincialen weg over den voormaligen spoorbaan Leiden Hoofddorp en tot terugname door de ge meente van den bestaanden prov.weg on der de voorwaarden in beginsel neergelegd in de tusschen het Prov. Bestuur van Zuid- Holland en de gemeente gevoerde brief wisseling. Vervolgens bracht de voorzitter in be handeling de terugname van de boomen op het wegvak LeidenNieuwe Wetering. De provincie, die destijds hiervoor aan de ge meente een bedrag heeft vergoed van f. 10,145, acht het billijk, dat de gemeente thans aan de provincie hiervoor een ver goeding uitkeert. B. en W. zijn van meening dat deze boomen mede tengevolge van de alom heerschende iepzlekte weinig han delswaarde hebben. Zij stelden daarom den raad voor aan Ged. Staten te berichten, ln principe bereid te zijn aan de provincie te vergoeden de waarde der boomen op het moment der terugname van den weg, welke waarde zal worden bepaald door drie in gemeen overleg te benoemen deskundigen. Ook hiermede ging de raad aecoord. Aan W. Verhoog veerman te Kaag werd wederom voor 3 jaren in gebruik gegeven een strook grond ten behoeve van de exploitatie van zijn pontveer tegen een j aarlijksche vergoeding van f. 2.50. Voorts werd met alg. st. besloten tot aankoop van een inschrijving op het Grootboek der 2'/i °/o Nat. Schuld ln verbamd met de opbrengst verkoop van een strook grond aan L. de Jong. Bij de benoeming van een brugop- haalster voor de bediening van de stations- brug te Roelofsarendsveen wees de heer van Ruiten op het voorstel van B. en W. hiervoor een vrouw te benoemen. Spr. meent dat wanneer een oproep wordt ge plaatst, zich hiervoor zeer zeker manne lijke gegadigden zullen aanmelden, hetgeen hij onder de huidige omstandigheden meer op zijn plaats acht. De voorzitter ant woordde, dat B en W. deze benoeming heb ben bedoeld als een tegemoetkoming aan het gezin, waarvan de vrouw practisch al tijd de brug heeft bediend. Bovendien zijn met het oog op den prov.weg over de voor maligen spoorbaan toch veranderingen in het zicht, welke wellicht ook verandering in de bediening tengevolge zullen hebben. Hij stelde daarom voor op het voorstel van B. en W. In te gaan. Met alg. st. werd hier na mej. A. van Klink als bru^ophaalster beroemd met ingang v4n 1 Januari 1938 op een belooning van f. 2 p. w. Tot con troleur der vermakelijkheidsbelasting werd met alg. st. benoemd de heer Th. Righart van Gelder, volontair van politie alhier. Volgde behandeling der gemeentebegroo ting. De heer van Ruiten merkt op, dat thans meer dan ooit Innige samenwerking noodig is nu de gemeente ln een toestand van noodlijdendheid verkeert. Er zal onge twijfeld zwaar moeten worden aangepakt. Immers, de tuinderij zakt steeds dieper in de put, Velen zijn totaal uitgeput. Het be wijs hiervan wordt geleverd in de post subsidie algemeen burgerlijke armbesturen. Spr. wees op de mislukte poging om steun te verkrijgen, in verband met de misoogst der aardbeien. De poging daartoe zou allicht meer succes hebben opgeleverd, in dien een algeheele samenwerking der be volking zou hebben plaats gehad. Spr. wees erop, dat het werkloosheidscijfer voor deze gemeente stabiel blijft, hetgeen tot gevolg heeft dat ook de middenstand wordt mee gesleurd naar den afgrond. Met hand en tand dient dan ook te worden tegengegaan den druk welke van overheidswege wordt uitgeoefend op loonsverlaging, vooral nu de levensstandaard nog steeds stijgende is. Daarom ligt het z.i. op den weg van de overheid om mede te werken aan verhoo ging der gezinsinkomsten door verhooging der Ioonen. Spr. acht het niet meer dan billijk, dat een losse arbeider in dienst van de gemeente evenveel loon ontvangt als een vaste arbeider. Spr. hoopt dat het ge meentebestuur hiermede voor de toekomst rekening zal houden. Voorts vraagt spr. rekening te willen houden met die arbei ders, die om de een of andere reden gebrek hebben aan 3 of aan 4 weken werk, om hen zoodoende in staat te stellen te trek ken uit werkloozenkas en steunrgeling. Spr. brengt dank voor de ondervonden me dewerking bij de spaarregeling en de toe slag op dokters- en ziekenhuisfondsen en eindigt met de bede dat onder zegen van Boven het zware werk van het gemeente bestuur mogen worden geleid naar een lichtende toekomst. De heer Verweij merkte o.a. op, dat het hem bij het nazien van de begrooting sterk getroffen heeft dat ver schillende uitgaven een verhooging hebben ondergaan, die eenigszins vreemd aandoen. Spr vraagt zich af. of in dezen wel den juist en weg wordt bewandeld en of deze gang van zaken wel te rijmen is met een verantwoordelijke gemeente-politiek. Na aan B. en W. lof te hebben gebracht waar op zij hun beleid hebben gevoerd vroeg spr. zich af, of het uitgetrokken bedrag van f. 500.voor rattenbestrijding wel ver antwoord is, gezien het feit dat niet wei nigen het resultaat dubieus vinden. Voorts is niets uitgetrokken ter bestrijding van de "ladheid der wegen. Spr. bepleit, de kleine en groote werken zooveel mogelijk te gun nen aan plaatselijke vaklui en de publica tie bij grootere werken zoodanig te doen dat ook gegadigden uit deze gemeente hieraan kunnen deelnemen. Zou het niet verstandig zijn bij de wegverbreeding te Oude Wetering ook het overblijvende ge deelte te bestraten? Hiervoor zullen de be woners van Oude Wetering dankbaar zijn. Spr. wees o.a. nog op den steun welke de burgerlijke armbesturen de laatste jaren ultkeeren inve'-gelijking met den tijd vóór 4» crisis. Het is imtst-""!'te zi°n. dat thans hic'-vcor lvt minder dan f. 20.000 is uitgetrokken. Dit bedrag demonstreert wel den grooten nood welke onder de ge zinnen wordt geleden. (Wordt vervolgd). j/1775 uiumtul 154 (Ingcz. Htti VOOR ZATERDAG 30 OCTOBER. Hilversum I, 1875 M. - KRO-Uitzenök 8.009.15 en 10.00: Gram.muziek Hjt Godsdienstig halfuur 12.00: Berichie 12.15: De KRO-Melodisten, solist e gram.muzaek 2.00: Voor de rijpere jesg 2.30: KRO-Orkest 3.00: Kinderurn - 4.05: KRO-Orkest en gram.muzlek 5.15 Operafragmenten (Gr.-opn.) 6.20: Joa. nalistiek weekoverzicht 6.45: Gran- muziek 7.00: Berichten 7.15: Kj"> lieke RVU. 7.35: Actueele aetherflitsa 8.00: Berichten ANP. MedeaeelingcL - 8.15: Overpeinzing met muzikale omlijst^ 8.35: Reportage schaakmatch 8.(1 KRO-Orkest 9.00: Gevarieerd prograr ma 10.00: De KRO-Melodisten en sciü 10.30: Berichten ANP. 10.40: Sport overzicht 10.55: Reportage schaakma'd 11.0512.00: Gram.muzlek. Hilversum II, 301 M. - VARA-Uitzendio 10 0010.20 voorm. en 7.308.00 VPRO- 8.00: Gram.muzlek 10.00: Morgenwijd^: 10:20: Gram-m-uziek en gevarieerd pp gramma (Gr.pl.) 12.00—1.45: Grams: ziek 2.00: Economische lezing 22t „Fantasia" 2.45: Optreden van au teurs 3.15: Damles 3.30: Reside» orkest 4.20: Gram.muzlek 4.30: Ln. ranto-uitzendlng 4.50: Vervolg cor,cel 5.20: Zang 5.40: Litteraire causeiie- 6.00: Orgelspel 6.30: ,De Wielewaal' - 7.00: „Filmland" 7.30: Bijbel vertelling! 8.00: Herhaling S.O.S.-Berichten - 3 03Berichten ANP, VARA-Varla - 12 VARA-Orkest m.m.v. solisten 8.55:1 Steyn's Accordeonorkest 9.15: De Ri hj,ers, xylofoonduo en solisten (Om lt Berichten ANP.) 10.30: Orgelspel I Souvenir-orkest en solisten 11.15: richten 11.20: Vervolg orgelspel —'11 —12.00: Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. 11.20: Grams- ziek 12.05: BBC-Northern-orkest 11 Dansmuziek (Gr.pl.) 1.20: Commode Grand Orkest 2.25: Gram.muziek 1 Inleiding volgende uitzending 2 50:1£ acte opera „Aïda" 3.35: E. Pini's Tasp orkest 4.20: BBC-Schotsch-orkest Declamatie 5.20:Henry Hall en t Eand 6.20: Berichten 6.50: Caused „Collecting for a nation" 7.05: Jet Reynders en zijn orkest 7.50: Rad# journaal 8.20: Gram.muziek BBC-Symphonie-orkest m.m.v. solisten - 10.30: Berichten 11.00 Bridgewaterte tet 11.35: Ambrose Band 11.50: 1 richten 12.0012.20: Vervolg Amtaoal Band. Radio Paris, 1048 M. 8.05, 8.20 en 10) Gram.muziek 12.20: Pianovoordracht- 12.35: Orkestconcert en zang 3.20: Pi novoordracht 4.05 en 6.05: Zang U Symphonieconcert 11.201.20: J. lon-dansorkest. Keulen, 456 M. 5.50: O. Heyden'sotl 7.50: Omroeporkest 8.50: Concert- 11.20: Omroeporkest 2.05: Solistencffl eert 3.20: H. Hagestedt's orkest, miiitt orkest en solisten 5.25: Viool en pM 6.30: Gram.muziek 7.20: Orkeste koren en solisten 9.5012.20: O. Ken- bach's dansorkest en het Fierke-kwinte' Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 1» Giam.muziek 12.50: Omroeporkest - 1.50 en 2.23: Gram.muziek 3.20: A. W leman's orkest en solist 5.20: OmiM? orkest 6.20: Gram.muziek 6.50: Es; lonorkest 8.20: „De millioenenbnnf operette 10.30: Gram muziek lU5* 12.20: Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20: Gram.muziek Salonorkest 1.502.20Gram.muziet -] 3.20: Gram.platen 3.50: Harp en 1 4.20: Radiotooneel 4.50: Mandotsl concert 5.50: Eloward en zijn orkesi^ 7.45 en 8.20: Gram.muziek 8.30: 8.45: Gramunuziek 8.50: BBC-5 phonie-orkest 9.20: Voordracht mA>l het Omroepsymphonie-orkest 10.35 <£-■ roepdansorkest 11.2012.20: Grg?| muziek. Deutschlandsender. 1571 M. „Zuguterletzt", gevarieerd progT.imnu- „.20: Berichten 8.35: E. Bauschke's en solisten 9.20: Berichten 9.50 TL I concert 10.05: Weerbericht w*;! 12.15: O. Kermbach's orkest en het Fiert--| kwintet. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF DE R.O V. RADIO-CENTRALE. Zaterdag 20 October. 8-31 lste programma: lederen dag van uur: Avro. Vara, enz. »i 2de programma: lederen dag van '"*1 uur: Kro, Ncrv, enz. 3de programma: 8.00: Keulen rii Parijs R. 9.50: Keulen 10.35: W R. 12.05: London Reg. 12.35:/" R. 13.20: Brussel VI. 14.20: W Reg. 15.20: Keulen 17.20: Brusf P Pl.m. 17.35: Brussel Fr. 18.20: M/ 20.20: London Reg. 21.20' Bert»"' ster of dlv. Pl.m. 2) 50- Berlijn. J 4de programma- 8.00 Buidel V' diversen 10.35: London Reg. - Nsl Droitwich 18.50: London Reg. - Droitwich Plan. 22.50: London R* 23.35: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14